افکار یه آخونده در مورد نسل امروز جوانان

Mj na

عضو جدید
بسم الله الرحمن الرحيم
ازبچه هاي كلاس پرسيدم:اگر يك پيام كوتاه براي شما بيايدكه زيران نوشته شده باش"دشكسپير"ويك روايت بيايد كه زير ان نوشته شده باشد"اميرالمومنين(ع)"كدام پيام را براي دوستانتان خواهيد فرستاد؟وكدام يك را مكرر در پيام هاي بعدي خود تكرار مينماييد؟
كمي در فكر فرورفتند.سوال ديگري را مطرح نمودم گفتم:تصوركنيدبه يك كتاب فروشي رفته ايد دو كتاب در كنار هم مي بينيد.يكي روشهاي موفقيت از منظرالبرت انيشتين وديگري موفقيت در نگاه امير المومنين (ع).كدام كتاب را انتخاب مي كنيد؟
پيش از ان كه پاسخ دهند سوال سوم را مطرح نمودم .پرسيدم اگردريك دانشگاه دو كلاس برقرار شود يكي تحليل تفكرايمانويل كانت وديگري تحليل تفكر اميرالمومنين(ع) دانشجوها بيشتر دركدام كلاس حاضر مي شوند؟
جواب اين سوال ها معلوم است. حتما اين گونه خواهدبودكه غالبا پيام كوتاه حاوي كلام شكسپير را تكرار خواهند نمودوغالبا كتاب روش موفقيت از منظر البرت انيشتين راانتخاب خواهند نمودوغالبا در كلاس تحليل تفكر كانت شركت خواهند نمود !
اين سوال را نه دركلاس 25 نفره يك دبيرستان كه در هر كلاسي كه مطرح كنيم جواب ها چندان تفاوتي نخواهد كرد. براستي چرا …؟؟؟
به نظر مي رسددر نمايشگاه بين المللي كتاب ازشلوغي وخلوتي غرفه ها به ميزان اقبال جتماعي نسبت به موضوعات مختلف مي توان پي برد . يكي از دوستان نقل مي كرد: در نمايشگاه كتاب وارد غرفه اي شدم كه خيلي شلوغ بود.مشغول تماشاي كتاب ها بودم كه متوجه شدم همهمه زيادي سالن را فرا گرفت . پيش خودم گفتم نكند رييس جمهور يامسئول مهمي امده است كه اين طورشلوغ شده است.كمي كه گرد و خاك ها نشست از يك جوان پرسيدم :ان اقا كه جوانها دورش حلقه زده اند كيست؟با التهاب و اشتياق خاصي جواب داد:نمي شناسيد؟
اقاي مسيحاست مترجم اثار جبران خليل جبران.جوانها با چنان شور و شوقي از ايشان امضاء ميگرفتند و سئوال
مي پرسيدند و ايشان را تكريم مي كردند كه من گفتم احيانا خود حضرت مسيح(ع) است.
در غرفه هاي بعدي كه مي رفتم بيشتر رفت و امد ها و ميزان شلوغي غرفه ها را مورد دقت قرار مي دادم .
وارد غرفه اي شدم كه نهج البلاغه در چاپ هاي متنوع و كتب فراوان ديگري پيرامون حضرت امير المومنين (ع) در ان به چشم مي خورد .شايد بازديد كنندگان اين غرفه حتي يك دهم ان غرفه كه ديده بودم هم نبود .
پيش خودم فكر مي كردم كه اگر مرحوم دشتي(مترجم نهج البلاغه )زنده ميشدند و در نمايشگاه حضور مي يافتند حتي پنج نفر هم از ايشان امضائ نمي گرفتند.
نمي دانم اين وقايع را چطور بايد تعبير نمود . ولي اين را خيلي اهسته ميگويم كه كسي غير از خودمان متوجه نشود :
جوان امروز ما انقدر كه علاقه به اشنايي با افكار و بيانات متفكرين جديد( بيشتر منظور دانشمندان و متفكرين غربي است)دارد علاقه مند به اشنايي با افكار و بيانات اهل بيت (عليهم السلام)نيست .

http://www.abiri-63.blogfa.com/

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته واقعا درسته
من دیشب داشتم یه کتابی در باره ی صادق (ع) میخوندم اونم واسه اینکه موضوع تحقیقم بود به چیزایی بر خوردم که واقعا جالب بود و واقعا از خودم خجالت کشیدم مثلا یکیش در مورد گریه بچه بود حکمت کریه بچه اینه مقدرای ترشحات مغزی هست در بچه که گریه براش خوبه و این اشتباهه که تا بچه صداش در میاد ساکتش میکنیم

همین طور خوندم که نباید بچه رو تکون داد خوابوند چیزی که الان دانشمدا میگن مضرره اونموقع یه طور کاملا واضح تو کتابشون گفتن من خودم از اون دسته بودم که میگفتم تا یه چی اختراع میشه ربطش میدیم به فران الکی میگیم تو قرانم بوده اما دیدم واقعا واضحستتتت

واقعا واسه خودم متاسفم:(

ساقي كوير

عضو جدید
سلام آره اين مسأله متأسفانه در بين جوانهاي ما وجود دارد و مقصر اين اشكال افرادي مانند ما كه به اين مسائل اعتقاد داريم مي باشيم چرا كه در اين حوزه اصلا آنطور كه شايسته و بايسته هست كار نكرديم بايد در كار هاي خود تجديد نظر كنيم...

tetiscom

عضو جدید
صبح تا شب تو راديو تلويزيون سركار تو مترو رزنامه و در ديوار سخنان امامان و فقها و غيره به خورد مردم ميره ولي به جز چند كلاس در دانشگاه ها و....... كجا ميتوان به نظريات افرادي مثل كامو دست يافت يا در مورد آن به بحث نشست؟؟؟؟
تشنگي مردم به اين دليل است !

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
عجب بحثی رو مطرح کردی دوست عزیز. به نظر من یکی از مفید ترین تاپیک های باشگاه ست. کاش یه title بهتر براش می ذاشتی که دوستان بیان شرکت کنن.

واقعا جای تاسف داره ، این تاسف رو بیشتر برای خودم می گم . نمی دونم چرا نسل جوون از مباحث مذهبی خسته است! شاید به خاطر حضور یه عده است که به نیت خدمت ظلم بزرگی به اسلام کردن!

من خودم تازه فهمیدم ، تو چه غفلتی به سر می بردم. واقعا شدیم مثل تشنه ای که داره له له می زنه ولی آب رو نمی شناسه !! کاش دوستان باسواد بیان تو این بحث شرکت کنن . امیدوارم توی انتهای تاپیک به یه نتیجه و راهکار عملی برسیم :gol:

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
صبح تا شب تو راديو تلويزيون سركار تو مترو رزنامه و در ديوار سخنان امامان و فقها و غيره به خورد مردم ميره ولي به جز چند كلاس در دانشگاه ها و....... كجا ميتوان به نظريات افرادي مثل كامو دست يافت يا در مورد آن به بحث نشست؟؟؟؟
تشنگي مردم به اين دليل است !
عزیزم انسان باید در مورد هر چی که ممکنه اطلاع داشته باشه چه اشکال داره در مورد کامو باشه یا یه چی دیگه ما میگیم چرا در مورد مسایل دینیمون اینقدر سطحی نگریم

من نمیگم بشینیم جلو تلویزیون حرف یه عده مفت خورو گوش کنیم من میگم سیره ی خود انبیا رو بخونیم

عجب بحثی رو مطرح کردی دوست عزیز. به نظر من یکی از مفید ترین تاپیک های باشگاه ست. کاش یه title بهتر براش می ذاشتی که دوستان بیان شرکت کنن.

واقعا جای تاسف داره ، این تاسف رو بیشتر برای خودم می گم . نمی دونم چرا نسل جوون از مباحث مذهبی خسته است! شاید به خاطر حضور یه عده است که به نیت خدمت ظلم بزرگی به اسلام کردن!

من خودم تازه فهمیدم ، تو چه غفلتی به سر می بردم. واقعا شدیم مثل تشنه ای که داره له له می زنه ولی آب رو نمی شناسه !! کاش دوستان باسواد بیان تو این بحث شرکت کنن . امیدوارم توی انتهای تاپیک به یه نتیجه و راهکار عملی برسیم :gol:
اره عنوانش مناسب نیست حیف شد:(
اینکه چرا نسبت به مسایل و ارزشای دینی خودمون کوتاهی میکنیم و هیچی ازشون نمیدونیم:razz:

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از دوستای من همیشه میگه تاثیر کلام هر کسی بستگی مستقیم به باطن اون فرد داره
به نظر من کاملا واقعیت داره

یکی از دلایلی که باعث میشه کلام مبلغای دینی کم تاثیر باشه اینه که همیشه از بالا به مردم نگاه میکنن. این غرور حتی توی راه رفتنشونم مشخصه. چه برسه با باقی رفتارشون.

معلومه که حرف این آدم نه تنها روی جوان تازه شخصیت پیدا کرده تاثیر نمیذاره بلکه از هرچی اون فرد میگه فراری میشه...
ببخش من اخوندا رو نمیگمااا من میگم خود پیامبر
یا علی (ع) میدونست ابن مجلم قاتلشه اما بهش کمک میکرد
من میگم ادم باید خوب باشه چرا ما کارای خوبشونو نمیبینیم چرا میاین میگیم دینمون بده؟ دلیل نداره وقتی کسی مسلمون ستمکاریه بگیم همه یمسلمونا بدن که

من اینجا تو چند تا دیدم حدیثایی در مورد کنیز
به خودم گفتم عجب دین مسخره ای
موافق برده داریه
اما دیروز خوندم که سجاد (ع) میگه کنیزت حقی به گردن تو داره و اینه که هر جی که تو میخوری و میپوشی اونم مثل تو باشه و بهش احترام بزاری و یادن باشه تو تام الاختیارش نیستی اون بنده ی خدایه
و میگه اگه خوشت نمیاد اذیتش نکن و ازاد کن غلامتو

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب حتما جذابیتی نداره براتون
یه سری مسائل تکراری که از بچگی همش همونا رو تکرار میکنند

دین هم همش بدیهیات رو میگه
چیز جذاب و جدیدی نداره
بله اگه با دید روز مره مون نگاه کنیم همین طوره اما وقتی واقعا دنبالش بریم اینطور نیست

من خودم تا دیروز میگفتم چه مسخرست اخه همش میگه عبادن کن فلان کن بسار کن الکی ما رو اسیر کردن اما وقتی فقط 15 ص از یه سیره رو خوندم دیدم چقدر خوبه:cry:

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از دوستای من همیشه میگه تاثیر کلام هر کسی بستگی مستقیم به باطن اون فرد داره
به نظر من کاملا واقعیت داره

یکی از دلایلی که باعث میشه کلام مبلغای دینی کم تاثیر باشه اینه که همیشه از بالا به مردم نگاه میکنن. این غرور حتی توی راه رفتنشونم مشخصه. چه برسه با باقی رفتارشون.

معلومه که حرف این آدم نه تنها روی جوان تازه شخصیت پیدا کرده تاثیر نمیذاره بلکه از هرچی اون فرد میگه فراری میشه...

بله گاها اینجوریه ، و بدتر از اون اینکه وقتی جوابی رو بلد نیستن جوون رو می پیچونن! این واقعا یه ضربه بزرگه! به نظر من توی حوزه های علمیه بایستی مباحث روانشناسی هم طرح بشه ، البته نمی دونم الان این مورد هست توی حوزه ها یا نه ولی به هر حال اینکه یه روحانی بتونه جوون رو به سمت خودش جذب کنه و بعد جواب سوالهاش رو بده در نقش یه دوست خیلی می تونه موثر باشه ....

ofakur

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث بسیار جالبی رو پیشنهاد کردین. ممنون از توجه شما.
به نظر من انسان خواهان تعالی و پیشرفته. شما وقتی اسم عرب های عربستان به ذهنتون میرسه چه عکس العملی تو ذهنتون میاد. من خودم فردی موحد و پایبند اصول انسانی ام. ولی وقتی میگن عربها. فورا چندشم میشه. دلیلش اینه که میبینم اینهمه تو دنیا پیشرفت شده اونوقت اینا بازم دنبال اختیار کردن زن بیشتر و افتتاح حرمسرا هستند. بقیه کاراشونم دیدم و همیشه به نظرم انسانهای فوق العاده عقب مونده میان. خوب به خودم میگم اگه تعالیم اینها واقعا به روز بود این وضع رو داشتن؟
در مورد اونایی هم که سیاستشون عین دیانتشونه داریم همه چیزو میبینیم.
از اونطرف جهان اولی ها رو میبینم که دارن کهکشانها را هم فتح میکنن. این دو تا مقایسه رو من با دید علمی انجام میدم و مثل آدمای امّل همش شعار نمیدم که اروپائیها دنبال باده خوری و قمار و س.ک.س و این حرفان. من دارم پیشرفت جهان اول رو در مورد جراحی و دارو و درمان و بیمه و شهر های متمدن و زندگی راحت و حقوق انسانی بالا میبینم و همیشه فکر میکنم کی میخواد کجا بره ؟
الان همه جوونا سواد دارن و خوب هم میفهند. نمیشه با قفل و زنجیر و زور و یه مشت چرندیات و خرافات انسان رو متوقفش کرد. در حوزه مذهب هم که میبینیم انسانها بجای استفاده از آموزه های مذهبی برای عبادت , از این آموزه ها صرفآ برای کوبیدن دیگر انسانها استفاده میکنند و میخوان برای مهار فکر و اندیشه استفاده کنن.
بازار بزرگ و پر رونقی است این جهان. هر کسی متاع خودش رو میفروشه. هر کس کالاش خوب و انسان پسند و مفید باشه خوب بازارش هم پر رونق میشه. من دلم میخواد قهوه بخورم. پس نمیرم تو دکان جوشونده فروش. میرم قهوه مو میخورم. اونایی هم که میخوان جوشونده بخورن خوب حسابشون جداست.
این مطلب پائین رو بدقت بخونین ببینین چی میگه:
در ثواب روز پنجم ماه مبارک رمضان
نقل از سایت www.takdid.com سخنران آقای جوانمرد
ایشان میگویند: پیغمبر اکرم به ابن عباس و او هم به سعد بن جبیر فرمود که از رسول خدا شنیدم که در ثواب روز پنجم ماه مبارک رمضان خداوند در جنت الماوی هزار هزار شهر مرحمت میکنه که در هر شهری 70000 خانه و در هر هر خانه 70000 سفره است و در هر سفره ای 70000 ظرف و در هر ظرفی 60000 نوع غذا هست که هیچکدام شبیه هم نیستند.
سئوال اینه : اینهمه غذا و ظرف رو میخوایم چیکار؟
بعد میگن که اینا مال ما و حوریان و ملائک اونجاست. که بریم بخوریم و خوش باشیم.
حالا نظرتونو بگین.:gol:

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخش من اخوندا رو نمیگمااا من میگم خود پیامبر
یا علی (ع) میدونست ابن مجلم قاتلشه اما بهش کمک میکرد
من میگم ادم باید خوب باشه چرا ما کارای خوبشونو نمیبینیم چرا میاین میگیم دینمون بده؟ دلیل نداره وقتی کسی مسلمون ستمکاریه بگیم همه یمسلمونا بدن که

من اینجا تو چند تا دیدم حدیثایی در مورد کنیز
به خودم گفتم عجب دین مسخره ای
موافق برده داریه
اما دیروز خوندم که سجاد (ع) میگه کنیزت حقی به گردن تو داره و اینه که هر جی که تو میخوری و میپوشی اونم مثل تو باشه و بهش احترام بزاری و یادن باشه تو تام الاختیارش نیستی اون بنده ی خدایه
و میگه اگه خوشت نمیاد اذیتش نکن و ازاد کن غلامتو

فکر می کنم ایشون به خاطر عنوان تاپیک این موضوع رو مطرح کردن ولی توی دین زدگی اون مورد هم نباید نادیده گرفته بشه.

یه دلیل دیگه ای که به نظرم شاید توی دین زدگی و تمایل نداشتن جوونا موثر باشه اینه که بیشتر کتابهای دینی با زبون عامیانه منتشر نمی شن! من خودم چند باری نشستم نهج البلاغه یا صحیفه سجادیه رو بخونم ولی خدائیش متن ترجمه اش سنگین بود کلی گشتم تا یه ترجمه روون پیدا کردم !

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتفاقا باید گفت.
اگه اون به خاطر اسلام آدم ستمکاری شده باید بگیم دینش بده
تا اونچا که تو جامعه دیده میشه میبینیم همه هر کاری میکنن بعد واسه توجیش اسم دینو بد میکنن
اما در وافع اینطور نیست ببین مثلا ربا حرامه در هر صورت حرامه اما اقایون دور هم نشستن گفتن بیاین بگیم در بانکا حرام نیست
ببین این ضعفه مایه نه اسلام اون که گفته حرامه

ما فلسفه خیلی جیزا رو نمیدونیم مثلا وقتی وضو میگیری اب سرد میریزی رو ساق دستت خوب چرا؟> مگه دین مرض داره بگه تو کله ی سحر پاشو اینکارو کن
اینو علم ثابت کرده که عصب دست زن به طرف داخل دستش و مرد بیرون
وقتی اب سرد به حالت لمس یه دست روش ریخته میشه این باعث میشه عصبت تقویت بشه دستت نگیره

حالا وضو رو 1400 سال پیش گفتن اینطور بگیرید و به این حالت که باعث تمدد اعصابه

siminzare

عضو جدید
کاربر ممتاز
از همین حدیث ها اینقدر توی همین حلیته المتقین و اینا هست!

اصولاً ادم شیفته میشه هی بره این کتاب رو بخونه!

من جداً عرض میکنم خدمتتون!

من این کتاب رو دارم و همیشه از خوندنش مستفیض میشم!

اینقده این قسمت سیره جالبه!

حسین-تی

عضو جدید
تا اونچا که تو جامعه دیده میشه میبینیم همه هر کاری میکنن بعد واسه توجیش اسم دینو بد میکنن
اما در وافع اینطور نیست ببین مثلا ربا حرامه در هر صورت حرامه اما اقایون دور هم نشستن گفتن بیاین بگیم در بانکا حرام نیست
:gol:

ofakur

عضو جدید
کاربر ممتاز

ما فلسفه خیلی جیزا رو نمیدونیم مثلا وقتی وضو میگیری اب سرد میریزی رو ساق دستت خوب چرا؟> مگه دین مرض داره بگه تو کله ی سحر پاشو اینکارو کن
اینو علم ثابت کرده که عصب دست زن به طرف داخل دستش و مرد بیرون
وقتی اب سرد به حالت لمس یه دست روش ریخته میشه این باعث میشه عصبت تقویت بشه دستت نگیره

حالا وضو رو 1400 سال پیش گفتن اینطور بگیرید و به این حالت که باعث تمدد اعصابه
اگه اینجوریه که اونوقت مرتاض های هند و چین هزاران هزار مطب مفید در این موضوعات گفتن. این که حرف شگفت آوری نیست که ؟
همه تمدن های بشری انسانهایی رو داشتن که حرفایی رو زدن که قرنها پس از مرگشون کشف شده. این عرف تنها مال ما و انسانهای مورد نظر ما نیست.:gol:

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
;)
دیییقا

من یه روز از همه هم سنو سالای خودم مسلمون تر بودم
تو دبستان سوره بقره رو حفظ بودم
راهنمایی تو مسابقات احکام تو استان دوم شدم
کلی کتابای دینی الان خونمون هست
هر روز نماز جماعت
ولی...

بعضی مسائل رو میپرسیدیدم یا جواب تند میدادند یا جواب سر بالا
از اون طرف تو منابع غیر دینی دنبال جوابش میرفتی یه جواب کاملا منطقی براش داشتند

کم کم احتمال دادیم دین مشکلاتی داره
رفتیم دنبالش دیدم آره
اونجور که میگفتند گل و بلبل نیست

الان نه دین دارم نه بی خدا هم
تو مرحله تحقیقم هنوز

فقط هم به خاطر همون جمله ای که گفتید:redface:

آقا میلاد من از صحبت هاتون دقیقا این مواردی که الان گفتید متوجه شده بودم .نمی خوام بگم عقل کلم :D ولی قشنگ معلومه که کی با چه منظوری پست می ده;)

ولی وقتی درباره اسلام می خواید تحقیق کنید بهتون پیشنهاد می کنم منابع اسلامی رو هم بخونید . از آدمهای بیسوادی مثل من نپرسید ، مثل اون روحانی ها هم که می پیچونن ، نپرسید . همه روحانی ها هم بد نیستن ، هر قشری بد و خوب داره . من اگه همچین سوالاتی برام مطرح بود راه می افتادم می رفتم یه جایی مثل قم می گشتم و پای صحبت همه می نشستم . منابع دینی خودمون رو میخوندم و حرفا رو با عقلم محک می زدم ... به نظرم ارزشش رو داره اگه وقت بذارید . بعد اگه به این نتیجه رسیدید که دین دیگه ای مناسبه اون وقت با ارزشه که اونو انتخاب کنید ;)

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا باید این کار رو بکنن و در مرحله اول باید خودشون روان درمانی بشن
یه آدمی که (هرچند خیلی کوچیک) مشکلی از نظر روانی داشته باشه میتونه مخصوصا تو این کار خیلی ضربه بزرگی بزنه
(دوستی خاله خرسه)

حالا منظورم این نبود که روانین :D

منظورم این بود که یه مبلغ اول باید یه روانشناس باشه که بدونه با طرفش چطوری برخورد کنه بعد مطالب دینی رو به زبون اون طرف ، به طرزی که درش تاثیر کنه مطرح کنه ;)

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث بسیار جالبی رو پیشنهاد کردین. ممنون از توجه شما.
به نظر من انسان خواهان تعالی و پیشرفته. شما وقتی اسم عرب های عربستان به ذهنتون میرسه چه عکس العملی تو ذهنتون میاد. من خودم فردی موحد و پایبند اصول انسانی ام. ولی وقتی میگن عربها. فورا چندشم میشه. دلیلش اینه که میبینم اینهمه تو دنیا پیشرفت شده اونوقت اینا بازم دنبال اختیار کردن زن بیشتر و افتتاح حرمسرا هستند. بقیه کاراشونم دیدم و همیشه به نظرم انسانهای فوق العاده عقب مونده میان. خوب به خودم میگم اگه تعالیم اینها واقعا به روز بود این وضع رو داشتن؟
در مورد اونایی هم که سیاستشون عین دیانتشونه داریم همه چیزو میبینیم.
از اونطرف جهان اولی ها رو میبینم که دارن کهکشانها را هم فتح میکنن. این دو تا مقایسه رو من با دید علمی انجام میدم و مثل آدمای امّل همش شعار نمیدم که اروپائیها دنبال باده خوری و قمار و س.ک.س و این حرفان. من دارم پیشرفت جهان اول رو در مورد جراحی و دارو و درمان و بیمه و شهر های متمدن و زندگی راحت و حقوق انسانی بالا میبینم و همیشه فکر میکنم کی میخواد کجا بره ؟
الان همه جوونا سواد دارن و خوب هم میفهند. نمیشه با قفل و زنجیر و زور و یه مشت چرندیات و خرافات انسان رو متوقفش کرد. در حوزه مذهب هم که میبینیم انسانها بجای استفاده از آموزه های مذهبی برای عبادت , از این آموزه ها صرفآ برای کوبیدن دیگر انسانها استفاده میکنند و میخوان برای مهار فکر و اندیشه استفاده کنن.
بازار بزرگ و پر رونقی است این جهان. هر کسی متاع خودش رو میفروشه. هر کس کالاش خوب و انسان پسند و مفید باشه خوب بازارش هم پر رونق میشه. من دلم میخواد قهوه بخورم. پس نمیرم تو دکان جوشونده فروش. میرم قهوه مو میخورم. اونایی هم که میخوان جوشونده بخورن خوب حسابشون جداست.
این مطلب پائین رو بدقت بخونین ببینین چی میگه:

در ثواب روز پنجم ماه مبارک رمضان

نقل از سایت www.takdid.com سخنران آقای جوانمرد

ایشان میگویند: پیغمبر اکرم به ابن عباس و او هم به سعد بن جبیر فرمود که از رسول خدا شنیدم که در ثواب روز پنجم ماه مبارک رمضان خداوند در جنت الماوی هزار هزار شهر مرحمت میکنه که در هر شهری 70000 خانه و در هر هر خانه 70000 سفره است و در هر سفره ای 70000 ظرف و در هر ظرفی 60000 نوع غذا هست که هیچکدام شبیه هم نیستند.

سئوال اینه : اینهمه غذا و ظرف رو میخوایم چیکار؟

بعد میگن که اینا مال ما و حوریان و ملائک اونجاست. که بریم بخوریم و خوش باشیم.

حالا نظرتونو بگین.:gol:
در جواب اولتون خوب پادشاهای قاجار ما هم همین وضع رو داشتن الان دنیا باید بگه اینا اینطورن؟ یا خیلی کلاهبرداریا رو ایرانیها میکنن الان دنیا باید بگه ایرانیهاا چندشن دزدن؟

در جواب دومتون اینا همون ادمای فرصت طلبن که منم میگم زیادن و نباید بهشون اجازه داد به اسم دین هر غلطی بکنن

و در مورد سوم ببین عزیزم بهشت واسه ما قابل درک نیست مجبورن یه تصوری از دنیای مادی رو که شبیه شه واسه ما مجسم کنن

مثلا ببین تو رشتت روانشناسیه من ازت میپرسم الزایمر چیه؟ تو نمیتونی واسه من تشریحش کنی و علایمشو بگی تو من هیچی از روانشناسی نمیدونم پس میگه یه مدل فراموشی یا قاطی کردنه اطلاعاته
اینجا من باید بگم این هیچی از روانشناسی حالیش نیست الزایمرو این میگه؟ در وافع تو میشناسیش اومدی در خد درک من بگی:D

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی من زنده موندم و این حرفو از شما شنیدم :biggrin:

نمی دونم چرا انقدر ازم ناامید شدید :D ولی اگه توی تاپیک ها پست می دم برای اینکه افکارمون و دانسته هامون رو بذاریم وسط و دینمون رو کورکورانه انتخاب نکنیم . گرچه یه عده فکر می کنم با زدن تاپیک ضد اسلام عقاید منو و امثال منو زیر سوال می برن ! ولی من از صحبت کردن و شنیدن عقاید دیگران خوشحال می شم ;)

ofakur

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفآ یک نفر به من بگه این اسلامی که میگن اینهمه کامل هست چرا نمیتونه حتی یک نفر عالم کامل تو این زمونه بپرورونه که باید با کمال شجاعت تو تلویزیون بگه : مردم این بانکها ربا میخورن و اون گردن کلفت های اون بالا بالا ها فلان مقدار پول بیت المال رو از بانگ گرفتن و پس نمیدن و اینهمه ظلم و جنایت و دزدی از بیت المال رو نباید بذاریم انجام بدن و از این حرفا.
چرا این دین کامل بقول شما نمیتونه حتی یک نفر عالم باتقوا که شجاعت داشته باشه از دین دفاع کنه رو و یا عین اون گفته های دین رو عمل بکنه رو نمیتونه بسازه؟ چرا اینهمه این دین و آموزه های دینی تو کشور ما تحریف میشه و یکی نیست که بیاد ازش دفاع کنه؟
اگر این دین کامل هست و این ما هستیم که ناقص عمل مکنیم چرا یک نفر نیست که مصداق بارز مسلمانی باشه و عین پیامبر و خلفا بتونه عمل کنه؟ حالا پیامبر رو اگه میخواین بهونه کنین که نبی خداست , باشه قبول . چرا تو این صد سال گذشته یک نفر مسلمون واقعی که از هر نظر کامل باشه به صحنه نیومده؟ اگه این دین کامل هست چرا امروز یه نفر مسلمون کامل نداریم؟
لطفآ برای ادامه بحث از گذشتگان مثل نیاورید. از یه قرن به اینور رو مثال بزنید که دنیا اینهمه پیشرفت عقلی و انسانی داشته و مسلمونا هیچی نداشتن؟

محمدیان

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از اشکالای ما جهان سومیا اینه که فک میکنیم فقط روانیا باید پیش روانپزشک برن

هر کاری یه متخصصی داره. منظور من این بود که این آقایون اول باید تست بشن و مشکلاتشون کشف و ریشه یابی بشه. مثل یه راننده که آزمایش اعتیاد و چشم و ... میده.
مثلا اینکه اصلا چرا اومدن آخوند شدن. شاید طرف بخاطر قدرت و آزادی عملش این راه رو انتخاب کرده (که من معتقدم الآن اکثرا اینجورین)
فک کن اگه یه پزشک جراح از آدمکشی لذت ببره چه اتفاقایی ممکنه بیافته... درحالیکه هیچکس هم نمیتونه مچشو بگیره
در مرحله بعد هم ابزار درست تبلیغ بهشون داده بشه. ابزار نصیحت و زور و ... رو نثلهای گذشته کاربرد داشته ولی الآن نتیجه عکس میده...

حرفتون متین :gol: درست می گید ...

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
چی دیدی تو اون سیره؟
مثلا همش دیدم که میگن تو دین واسه زن ارزش قایل نیستن اما دیدم که یه عالمه زنو نکریم کرده و گفته ای مردا شما میدونید که واسه ورودتون به بهشت باید زناتون مجوز ورودتونو بدن و خیلی چیزای دیگه( به طور کل میلاد جان دهنتون سرویسه:D)
منظور من چیز دیگه ای بود
شما وقتی شناختی از چیزی نداری خیلی کم احتمال داره دنبالش بری. مگه اتفاقی بیافته که لازم باشه (مثلا خود شما برا تحقیق یه کتاب رو خوندی و به موازاتش علاوه بر تحقیقت به یه نتیجه هایی رسیدی)

این وظیفه (رو وظیفه تاکید دارم) مبلغهای دینیه که شما رو به اون راه جذب کنن.
وقتی اولین قدمشون خودشونو بالاتر از شما بدونن و تمام حرفاشون بجای جمله های قشنگ نصیحت و امر و نهی باشه و در مرحله دوم خودشون به خیلی از چیزایی که میگن عمل نکنن اونوقت اون جوون مثلا 15 ساله ای که تازه شخصیتش شکل میگیره چه احساسی به این آدم پیدا میکنه و کلامش چه تاثیری روی اون جوون داره؟
وقتی هم که با یه دید منفی شخصیتش کامل شه دیگه برگشت خیلی سخت میشه...

مثلا دوستمون under میگه دین هیچ جذابیتی نداره... راست میگه. وقتی یه آخوند میشینه توی تلویزیون و یک ساعت امر و نهی میکنه و آخر کلامشو که جمع کنی میبینی اندازه پنج دقیقه حرف زده معلومه که جذابیت نداره...
برعکس وقتی پای صحبت های الهی قمشه ای یا ملکیان میشینی برداشتت از دین کاملا متفاوت میشه
دقیقااا درست میگی
من یه بار واسم یه سوال پیش اومده بود وقتی پرسیدم دبیرم بهم گفت ای دختره ی ...(( یه چیز بد) حتی یادمه محرومم شدم اما الان میبینم اون سوادش نمیکشید به من بگه و گر نه من چیز بدی نگفته بودم

اره وقتی 24 ساعته دارن برنامه های شر و ور میدن همینه

اما اگه کسی که علمشو دارن بیارن شیرین میشه

Mj na

عضو جدید
پاسخ من به حاج آقا چنین بود:
"آیا شما می دانید "ارزش"چیست؟
پس از مدتی اموری برای یک فرد مهم تلقی می شود به آن علاقه مند می شود بطوری که اگر کسی بخواهد او را از انجام آن وادارد فرد به مبارزه بر می خیزد مثل نماز خواندن و یا آزادی و غیره
حال می دانید "ارزش سازی"چیست؟ ما با انجام کار هایی مثلآ فیلم ساختن کاری می کنیم که فرد به یک چیز علاقه مند شود و آن چیز برایش ارزش شود مثلآ برای یک خانمی حجاب را دارای ارزش می کنیم یکی از چیز هایی که اغلب باید در ارزش سازی توجه کنیم زیبایی است مثلآ برای اینکه مهندس شدن را تبدیل به ارزش کنیم در یک فیلم یک مهندسی نشان می دهیم که زیباست خوش تیپ است در نتیجه با این کار برای افراد ارزش سازی می کنیم یا یک آقایی که از اسلام بد می گوید را با چهره ای فوق العاده زشت نشان دهیم در نتیجه کم تر مردم به او و اندیشه هایش علاقه مند می شوند
یکی از چیز هایی که ما باید انجام دهیم همین ارزش سازی است یعنی بتوانیم اسلام را دینی بسیار با کلاس جلوه دهیم هم چنین مطالب دینی را کاری کنیم که آسان و راحت قابل فهم باشند در مورد امور دینی سخت گیری نکنیم مثلآ من یادم هست بچه که بودم به پیش دبستانی که می رفتم در اون گرما بچه ها را در صف صبح گاه نگ می داشتند تا قرآن بخوانند یا راهنمایی که بودیم در یک مسجد کوچک بچه ها را فشرده آن هم در گرما و بوی بد جوراب بعضی از بچه ها خب طبیعتآ بچه ها هر موقه که نام قرآن یا نماز را می شنوند یاد روزگاران سخت زندگی شان می افتند
همیشه ما باید سعی کنیم که هر موقع یاد قرآن و نماز و دیگر چیز های زندگی می افتند یاد بهترین لحظات زندگیشان بیفتند هم چنین ارزش سازی فراموش نشود
پس در کل به این نتیجه می رسیم که:
1-ارزش سازی
2-آسان کردن فهم مطالب دینی
3-سخت گیری نکردن در احکام دینی(حالا من در آینده در مورد لزوم آزادی در دین با شما بحث می کنم)
4-هر موقع یک فرد می خواهد یک عمل دینی را انجام دهد یاد بهترین خاطراتش بیفتد و سعی کنیم افراد هنگام یاد گرفتن و همچنین انجام اعمال دینی لحظات خوشی را داشته باشد
متاسفانه کشور ما در ارزش سازی ضعیف است فیلم های خوبی در رابطه با ارزش سازی نمی سازند ما فکر می کنیم یک فیلم حتمآ باید پر از اطلاعات عمومی باشد یا صدا و سیما مردم را به سویی سوق می دهد که مردم نمی دانم فلان شعر یا فلان بنای تاریخی را یاد بگیرند با این چیز کشور ما نمی تواند به جایی برسد ولی در عوض من فیلم های خارجی را در رابطه با ارزش سازی می بینم فوق العاده اند ارزش سازی می تواند نشان دادن یک فیلمی در رابطه با زندگی عادی روزانه باشد یا یک مسئله مهم جامعه شناسی من یک فیلم ایرانی را که دیدم در آن فیلم پر از چیز هایی بود که باعث عقب ماندگی مردم می شد این رو مردم عادی نمی فهمند ولی جامعه شناسان بهتر می فهمند به نظر بنده بایددر مورد فیلم هایی که ساخته می شود جامعه شناسان هم نظر بدهند کلآ ما مردم هم باید بیشتر به حرف های جامعه شناسان گوش کنیم و باید جامعه شناسان حضور پررنگ تری در جامعه داشته باشند نیاز به ارزش در انسان ها یک نیاز اساسی است که ما ایرانی ها متاسفانه کم تر به آن توجه می کنیم

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفآ یک نفر به من بگه این اسلامی که میگن اینهمه کامل هست چرا نمیتونه حتی یک نفر عالم کامل تو این زمونه بپرورونه که باید با کمال شجاعت تو تلویزیون بگه : مردم این بانکها ربا میخورن و اون گردن کلفت های اون بالا بالا ها فلان مقدار پول بیت المال رو از بانگ گرفتن و پس نمیدن و اینهمه ظلم و جنایت و دزدی از بیت المال رو نباید بذاریم انجام بدن و از این حرفا.
چرا این دین کامل بقول شما نمیتونه حتی یک نفر عالم باتقوا که شجاعت داشته باشه از دین دفاع کنه رو و یا عین اون گفته های دین رو عمل بکنه رو نمیتونه بسازه؟ چرا اینهمه این دین و آموزه های دینی تو کشور ما تحریف میشه و یکی نیست که بیاد ازش دفاع کنه؟
اگر این دین کامل هست و این ما هستیم که ناقص عمل مکنیم چرا یک نفر نیست که مصداق بارز مسلمانی باشه و عین پیامبر و خلفا بتونه عمل کنه؟ حالا پیامبر رو اگه میخواین بهونه کنین که نبی خداست , باشه قبول . چرا تو این صد سال گذشته یک نفر مسلمون واقعی که از هر نظر کامل باشه به صحنه نیومده؟ اگه این دین کامل هست چرا امروز یه نفر مسلمون کامل نداریم؟
لطفآ برای ادامه بحث از گذشتگان مثل نیاورید. از یه قرن به اینور رو مثال بزنید که دنیا اینهمه پیشرفت عقلی و انسانی داشته و مسلمونا هیچی نداشتن؟
من شیعه نیستم اما یه مرجع تقلید شیعه گفت اسمشم اشتباهنکنم بهجت بود که مستقیم گفت این نظام حرامه( لازم دیدم بگم بیچاره نظام بانکیو میگفت که سود میگیره)
نظامی که توش ریا و دروغه حرامه

حتی وقتی من دیدمش دیدم تو یه خونه ی گلی و با کمترین امکانات رندگی میکنه
گفتم من سنی ام و مرجع منم محسوب نمیشه ازش طرفداری کنم اما فقط با یه چیزیش حال کردم چیزی که خودش میگفت بده واسه خوشم اجرا نمیکرد

farshid992006

عضو جدید
مشکا اینجاست که این اخوندا میان از حضرت امیر و خوبیهاش تعریف میکنن اما در عمل 180 درجه برعکس منش
حضرت عمل میکنن و این جوون ها رو نه تنها از خود اخوندا (مفت خورهای جامعه ما) بلکه از کسی که خودشون رو نماینده اون(امام علی) معرفی میکنن هم زده میشن و طبیعتا سراغ ادمای دیگه و تفکرات اونها میرن

ofakur

عضو جدید
کاربر ممتاز
من شیعه نیستم اما یه مرجع تقلید شیعه گفت اسمشم اشتباهنکنم بهجت بود که مستقیم گفت این نظام حرامه( لازم دیدم بگم بیچاره نظام بانکیو میگفت که سود میگیره)
نظامی که توش ریا و دروغه حرامه

حتی وقتی من دیدمش دیدم تو یه خونه ی گلی و با کمترین امکانات رندگی میکنه
گفتم من سنی ام و مرجع منم محسوب نمیشه ازش طرفداری کنم اما فقط با یه چیزیش حال کردم چیزی که خودش میگفت بده واسه خوشم اجرا نمیکرد
حالا اگه راست میگفت چرا به نام شرع و حکم خدا و مسئولیت مسلمونی نیومد تو تلویزیون بگه و یا اعلامیه بده و یا قیام کنه؟ اگر واقعآ مسلمان بود و می دید که داره با اسلام بازی میشه چرا اینو علنی نکرد؟ این که باید وظیفش میشد و حکم میکرد دیگه. چرا تقیه کرد و هیچی نگفت تا آبروی اسلام بره؟

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
;)
دیییقا

من یه روز از همه هم سنو سالای خودم مسلمون تر بودم
تو دبستان سوره بقره رو حفظ بودم
راهنمایی تو مسابقات احکام تو استان دوم شدم
کلی کتابای دینی الان خونمون هست
هر روز نماز جماعت
ولی...

بعضی مسائل رو میپرسیدیدم یا جواب تند میدادند یا جواب سر بالا
از اون طرف تو منابع غیر دینی دنبال جوابش میرفتی یه جواب کاملا منطقی براش داشتند

کم کم احتمال دادیم دین مشکلاتی داره
رفتیم دنبالش دیدم آره
اونجور که میگفتند گل و بلبل نیست

الان نه دین دارم نه بی خدا هم
تو مرحله تحقیقم هنوز

فقط هم به خاطر همون جمله ای که گفتید:redface:
ببخش اما مسلمونی به نماز و روزه نیست اینا حق الله خدا میگزره اما بترسیم از اون روزی که با یه حرف غلط یه عقیده ای رو نابود کنیم و باعث انحرافش بشیم حق الناس خیلی سنگینه من که خیلی میترسم:cry:
از همین حدیث ها اینقدر توی همین حلیته المتقین و اینا هست!

اصولاً ادم شیفته میشه هی بره این کتاب رو بخونه!

من جداً عرض میکنم خدمتتون!

من این کتاب رو دارم و همیشه از خوندنش مستفیض میشم!

اینقده این قسمت سیره جالبه!
نفهمیدم منطورتو :(
[
مثلا همین علامه مجلسی نویسنده کتاب
به نظر من بزرگترین دشمن دین اسلام همین آدم بوده
هرچی نوشته پر از چرندیاته
هیچی ازشون نخوندم و نمیدونم:(
آقا میلاد من از صحبت هاتون دقیقا این مواردی که الان گفتید متوجه شده بودم .نمی خوام بگم عقل کلم :D ولی قشنگ معلومه که کی با چه منظوری پست می ده;)

ولی وقتی درباره اسلام می خواید تحقیق کنید بهتون پیشنهاد می کنم منابع اسلامی رو هم بخونید . از آدمهای بیسوادی مثل من نپرسید ، مثل اون روحانی ها هم که می پیچونن ، نپرسید . همه روحانی ها هم بد نیستن ، هر قشری بد و خوب داره . من اگه همچین سوالاتی برام مطرح بود راه می افتادم می رفتم یه جایی مثل قم می گشتم و پای صحبت همه می نشستم . منابع دینی خودمون رو میخوندم و حرفا رو با عقلم محک می زدم ... به نظرم ارزشش رو داره اگه وقت بذارید . بعد اگه به این نتیجه رسیدید که دین دیگه ای مناسبه اون وقت با ارزشه که اونو انتخاب کنید ;)
اره ما سوادمون خیلی کمه:(
اوهوم

تازه سلمان فارسی خائن هم پیششون بوده کلی آدم که از شهرهای دیگه میومدند اونجا پیش پیامبر

این چیزا که میگن رو از جاهای دیگه گرفتند شاید.

کلا این چیزا مهم نیست معجزه هم نیست که یارو مثلا چند سال پیش یه چیز گفته الان تازه فهمیدند
نیوتن هم قانون هاشو که گفت خودش نتونست اثبات کنه
200 سال بعد اثباتش کردند که درست میگفت بیچاره.
ببین میلاد جان من نمیدونم کی وفادار بوده کی خائن

اما الان خودت سر کلاست برو به استادت بگو این راهی که تو رفتی طولانیه اینی که من گفتم بهتره سریع میاد راهش. توجیه میکنهو یه عیبی هم واسه راه تو میزاره

اما وقتی سلمان میاد خندقو به پیامبر یاد میده همون پیامیر میگه من بلد نبودم عجب راهی

من نمیدونم تو به اون جمله چجوری نگاه میکنی اما من میگم طرف متواضع است که راه درستو قبول کرده و پذیرفته خودش نمیدونسته

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا اگه راست میگفت چرا به نام شرع و حکم خدا و مسئولیت مسلمونی نیومد تو تلویزیون بگه و یا اعلامیه بده و یا قیام کنه؟ اگر واقعآ مسلمان بود و می دید که داره با اسلام بازی میشه چرا اینو علنی نکرد؟ این که باید وظیفش میشد و حکم میکرد دیگه. چرا تقیه کرد و هیچی نگفت تا آبروی اسلام بره؟

میگن بارها گفته و حتی تو کتاباشم هست حتی یه عده میگفتن این که میگه پخش زنده حرامه پس شیرین میزنه

اما من که خوشم اومد ازش:D

mina jojo

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشکا اینجاست که این اخوندا میان از حضرت امیر و خوبیهاش تعریف میکنن اما در عمل 180 درجه برعکس منش
حضرت عمل میکنن و این جوون ها رو نه تنها از خود اخوندا (مفت خورهای جامعه ما) بلکه از کسی که خودشون رو نماینده اون(امام علی) معرفی میکنن هم زده میشن و طبیعتا سراغ ادمای دیگه و تفکرات اونها میرن
دقیقا اما ای کاش ما هم قبوا کنیم دین ربطی به اینا نداره اینا فرصت طلبا هستن که دارن از دین مثل چاه نفت استفاده میکنن