[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

• با ریفرنس لاین خیلی بهتر کار میشه کرد

رای: 1 25.0%
  • نه کاربردی نداره

رای: 0 0.0%
  • آره خیلی مفیده

رای: 0 0.0%
  • تاحالا باهاش کار نکردم

رای: 2 50.0%
  • راحت تره با نقاط رو محاسبه و با Stake out پیاده کنیم

رای: 1 25.0%

• مجموع رای دهندگان
    4
  • نظرسنجی بسته .

payman_shabestan

عضو جدید
ترفیع مشکلی نداره فقط از این بابت ایراد داره که ایستگاه دائم ندارین و اگه کارتون نیاز به کنترل داشت دیگه ایستگاهی نیست تا کنترل کنید
زحمت زدن دو تا میخ روی زمین انقدر ها هم زیاد نیست!

ضمناً برای منوی ترفیع میزان خطای قابل قبول رو توی دوربین باید تعریف کنید که اگه خطا بالای این مقدار باشه دستگاه ارور میده و اجازه ادامه کار رو نمیده چک کنید بینید پارامترهای خطاتون چند هستن

saeedstudent

عضو جدید
سلام free station روش دقیقی است فقط چندتا ایراد داره اگه اسم بنچ مارکها رو بر عکس بزنی بازهم توجیه صفرصفر میشه اگه اسم هارو درست بزنی ولی جای x,y هر بنچ مارک رو عوض کنی بازهم توجیه میشه در کل توجیه فری استیشنی با دو نقطه فقط دقت توجیه رو نشون میده ولی ممکنه توجیه صحت نداشته باشه .فری استیشن در یک شرایط استاندارد روش دقیقی است مثلا اسم بنچ مارکها درست باشه و از زاویه خیلی باز یا بسته برای توجیه استفاده نکنیم در نهایت دقتش از روش surveing که روی بنچ مارک سانتراز میکنی کمتره چون در روش surveing فقط خطای طول تاثیر میزاره ولی در روش فری استیشن هم خطای طولیابی دوربیت وهم خطای زاویه یابی وارد میشه و اصل فری استیشن با سه نقطه است دو نقطه برای بدست اوردن مجهولات (x,y) ایستگاه و نقطه سوم به نقطه چک پوینت معروفه تاثیری در دقت نداره فقط صحت توجیه را نشون میده.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
توجیه فری استیشنی با دو نقطه فقط دقت توجیه رو نشون میده ولی ممکنه توجیه صحت نداشته باشه .
خیلی عالی و کاملاً موافقم
در نهایت دقتش از روش coordinate که روی بنچ مارک سانتراز میکنی کمتره چون در روش coordinate فقط خطای طول تاثیر میزاره ولی در روش فری استیشن هم خطای طولیابی دوربیت وهم خطای زاویه یابی وارد میشه.
خیلی عالی موافقم
اصل فری استیشن با سه نقطه است دو نقطه برای بدست اوردن مجهولات (x,y) ایستگاه و نقطه سوم به نقطه چک پوینت معروفه تاثیری در دقت نداره فقط صحت توجیه را نشون میده.
نه این طور نیست نقطه سوم هم وارد بازی میشه و در معادلات قرار میگیره و باعث سرشکنی خطاها میشه

می دونستید فری استیشن 2 بعدی عمل میکنه و 3 بعدی نیست؟ یعنی دو تا بنچ مارک باید حتما زاویه افق مناسب داشته باشند و اگه ورتیکال داشته باشند فایده ای نداره. به طور مثال شما نمی تونی پایین و بالای یه ستون 40 متری برای فری استیشن بنچ مارک بزنید!

saeedstudent

عضو جدید
خیلی عالی و کاملاً موافقم

خیلی عالی موافقم

نه این طور نیست نقطه سوم هم وارد بازی میشه و در معادلات قرار میگیره و باعث سرشکنی خطاها میشه

می دونستید فری استیشن 2 بعدی عمل میکنه و 3 بعدی نیست؟ یعنی دو تا بنچ مارک باید حتما زاویه افق مناسب داشته باشند و اگه ورتیکال داشته باشند فایده ای نداره. به طور مثال شما نمی تونی پایین و بالای یه ستون 40 متری برای فری استیشن بنچ مارک بزنید!
سلام دوست عزیز.شما درست میگید نقطه سوم هم وارد معادلات میشه من اشتباه کردم

sshayan59

عضو جدید
سلام
در فری استیشن باید به خطای زاویه ای دقت کنید که تاثیر زیادی در جابجایی نقاط داره
مثلا اگر خطای زاویه ای شما 5دقیقه و 35ثانیه باشه باید این مقدار خطا را در عدد پی ضرب و به 180 تقسیم کنید و حاصل را در طول مورد نظر (فاصله دوربین تا نقطه ای که پیاده کردید) ضرب کنید تا مقدار حاصل از خطای
زاویه ای مشخص بشه که در این مثال برای فاصله 50 متری 8سانتیمتر میشه

industrail zone

عضو جدید
تشکر مهندس جان راهنمایی خوبی بود

اگر از برنامه stake out استفاده کنم باید قبلا اطلاعات برداشت رو داشته باشم دیگه آره ؟

اگه اطلاعات اون محل رو قبلا برداشت نکرده باشیم و در حافظه دوربین نباشه و بخواهیم این این قضایا رو کنترل کنیم چطور ؟

جناب مهندس راهدار
باسلام
من معمولا برای پیاده کردن صفح ستونها اول دو تا صفحه را که معمولا در یک محور هستند با دقت زیاد با متر سر جای خودشون پیاده می کنم بعدش هم آکس یا بولت همون صفحه ستونهای پیاده شده را به عنوان بنچ مارک در نظر می گیرم برای سادگی که یکی از صفحه ها را (0و0) و دیگری را (عددو0) در نظر می گیرم بدین ترتیب یکی از محورها x یا Y میشه بعدش به بقیه صفحه ستونها در جا مختصات ساده میدی و هر کدام را پیاده می کنی و نیازی به جابجایی دوربین و کار دفتر نداری البته بستگی به شرایط داره ولی بهتره اگر امکان داشته باشی اول آکسها را دقیق با فاصله مشخص از آکسهای اصلی یعنی به صورت آفست از محور پیاده کنی تا از مرحله حفاری و بتن مگر و همه مراحل با همون آکسهای ثابت کار کنند بعدش صفحه ستونها را هم با همون نقاط ثابت که از قبل پیاده شده اند کنترل کنی. ببخشید یک کم طولانی شد دیگه؟؟!!

helali2010

عضو جدید
سلام مهندس جان.خسته نباشی.من با دوربین ts 06 لایکا کارکردم میخواستم یه لطفی بکنین نحوه پیاده کردن نقاط رو بهم بگین چجوریه.میخام مختصاتو دستی وارد کنم.ممنون میشم.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام مهندس جان.خسته نباشی.من با دوربین ts 06 لایکا کارکردم میخواستم یه لطفی بکنین نحوه پیاده کردن نقاط رو بهم بگین چجوریه.میخام مختصاتو دستی وارد کنم.ممنون میشم.
دوربین توجیه شده است
از منوی پیاده سازی استارت را زده وارد محیط برنامه میشی
روی ال سی دی دنبال manual باش و دکمه مربوط را بزن
x,y,z را دستی وارد کن(البته z=0 قرار بدی ،میتوانی ارتفاع آن نقطه را با علامتی منفی مشاهده کنی)با توجه به علامت فلش لمب دوربین را میچرخونی تا 0 شود،زالون گیر را با دست هدایت میکنی در امتداد دوربین قرار بگیره ،حالا dist میزنی ،مقدار فاصله ژالون تا نقطه اصلی نمایش داده میشود که با توجه به فلشش میگی عقب بره یا جلو و در هر بار دیست رو میزنی تا جایی که فاصله هم صفر شه یا بنا به حساسیت کار نزدیک صفر شود.خواستی نقطه مورد نظر رو در آخر rec میکنی.نقطه بعدی به همین صورت

barzegar amir

عضو جدید
free station از surveingدقیقتر هست چون خطای سانتراژ کردن رو نداری.برای رفع خطای زاویه هم میتونی ذوربین را کوپل کنی و دوباره طول و زاویه را بخونی!

sshayan59

عضو جدید
free station از surveingدقیقتر هست چون خطای سانتراژ کردن رو نداری.برای رفع خطای زاویه هم میتونی ذوربین را کوپل کنی و دوباره طول و زاویه را بخونی!
فکر نمیکنم بشه این کارو کرد
وقتی شما دوربین رو کوپل میکنی و دوباره بنچ اول و دوم رو میخونی باید با همون مختصات اصلی این کارو بکنی
اینجاست که دوربین به شما پیغام میده که ایا برداشت قبلی روی این ایستگاه رو قبول کنه یا برداشت جدید رو؟
اگر شما این روش رو تست کردی و جواب داده لطفا ما رو هم راهنمایی کنید

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
فکر نمیکنم بشه این کارو کرد
وقتی شما دوربین رو کوپل میکنی و دوباره بنچ اول و دوم رو میخونی باید با همون مختصات اصلی این کارو بکنی
اینجاست که دوربین به شما پیغام میده که ایا برداشت قبلی روی این ایستگاه رو قبول کنه یا برداشت جدید رو؟
اگر شما این روش رو تست کردی و جواب داده لطفا ما رو هم راهنمایی کنید
میشه کوبل خوند ، اما بیشتر برای استقرار هایی استفاده میشه که فاصله تا بنچ مارک زیاد است،اما دلیل بر این نیست که فری استیشن را دقیقتر از توجیه ایستگاه به ایستگاه کنه.
دوستمون هم که این مطلب رو گذاشته بد نیست بدونه که وقتی سازمان نقشه برداری ناظر کار باشه تاکیدش بر اینه که از فری استیشن استفاده نکنین .
و اینکه بجای روش کوبل میتونی به یک بنچ مارک rec کنی ، بنچ مارک بعدی رو all کنی ( البته توجه به دایره به چپ یا راست بودن دوربین مهم ) ، اونوقت خطاها را صفر میده، برای صحت کار هم میتونی از ...Surv ایستگاه رو dist کنی با مختصات واقعی چک کنی.
دقیقترین روش همون روش استقرار در یک ایستگاه و قرائت ایستگاهی دیگر است.

sshayan59

عضو جدید
( البته توجه به دایره به چپ یا راست بودن دوربین مهم )
میشه واضحتر بگید
ممنون

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
دوربین در حالت دایره به چپ باشه یا فرقی نداره؟
ببین دوربینم دایره به چپ تنظیم ه ، من خودم اول به نقطه 1 rec کردم و دایره به راست چرخوندم لمب رو و نقطه 2 رو all کردم بهم خطا داد دوربین.
در صورتیکه دایره به چپ انجام دادم ok بود.
این روش برای زمانی خوبه که فاصله بین ایستگاهها زیاد هست و یک نفر ژالون گیر داری ، به شرط معلوم بودن میخ یک ایستگاه ، بهش نشونه بری و rec کنی و اون یکی ایستگاه رو که ژالون نگه داشته رو طول بخونی( all کنی)

حالا یکبار که کارت کمتر بود و حوصله داشتی ، در دو حالت دایره به چپ و راست امتحان کن ،شاید من اشتباه کرده باشم.

نیما خلیلی

عضو جدید
سوال در مورد توجيه توتال

سوال در مورد توجيه توتال

لطفا در مورد توجيه توتال راهنمائيي كنيد

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
لطفا در مورد توجيه توتال راهنمائيي كنيد
توجیه دوربین توتال یعنی اینکه مرکز مختصات دوربین در چه نقطه ای واقع شده و راستای محور Y ها در چه زاویه ای نسبت به قرار گیری دوربین واقع است.
یعنی محاسبه کردن یه مختصات و یه زاویه. به طوری که دوربین دقیقا به مختصات قبل که از روی سه پایه باز شده بر می گرده.
این کار توسط برنامه های داخل دوربین های توتال و با یکسری برداشت هایی از بنچ مارک ها و سرشکن کردن خطا ها انجام میشه.
برای این کار از چهار متد میشه استفاده کرد که هر روش برای یک دسته از عملیات نقشه برداری تهیه شده.
برای توجیه دقیق احتیاج به یک سری بنچ مارک که عملیات پیمایش روشون انجام شده نیاز هستش.
بعضی از عملیات کار با دوربین نقشه بردای نیازی به توجیه کردن دوربین نداره مثله کنترل ناشاقولی. محاسبه طول و اختلاف ارتفاع بین 2 نقطه، پیاده کردن و یا کنترل خطوط موازی با یک راستا، پیاده کردن یه زمین ورزشی به طوری که نقطه استارت و راستای آن معلوم باشه، پخش کردن یه خط تراز معلوم.
اما خیلی از کارهای نقشه برداری نیاز به توجیه بسیار دقیق دوربین هستش. مثله پیاده کردن بولت های ستونهای فلزی یه برج با 200 متر ارتفاع که در 30 پارت بتن ریزی باید انجام بشه. یعنی 30 مرتبه دوربین توجیه بشه و هربار دقیقا بدون میلیمتری خطا مثله روز اول توجیه باشه.
چون شما به صورت کلی سئوال فرمودین من هم کلی جواب دادم. اگه موردی سئوال داشتید هم در خدمت دوستان هستیم.

amin0192

عضو جدید
دوربین فویف همچین منویی(resection) نداره..
منوهاش اینا هستند:
1.data collect
2.layout
با این منو ها میشه برداشت و تفکیک انجام داد

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
دوربین فویف همچین منویی(resection) نداره..
منوهاش اینا هستند:
1.data collect
2.layout
با این منو ها میشه برداشت و تفکیک انجام داد
ببین من الان دوباره راهنمای RTS670/680 رو نگاه کردم همونی بود که گفته بودم.مدل دوربینت رو میگی؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
کتاب راهنمااستفاده ازتوتال استیشن FOIF سری 650

کتاب راهنمااستفاده ازتوتال استیشن FOIF سری 650

تشکر مهندس OTS655
دیدی اگه از اول مدل رو گفته بودی حل بود.
مدل دوربین شما مثل 650 هست پس دفترچه راهنمای فارسی رو برات میگذارم که دیگه راحت باشی
http://www.nprco.com/pdf/manuals/man650F.pdf

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
برای توجیه ارتفاعی دوربین بهتره بنچ مارک نزدیک باشه یا دورباشه؟ برای پیاده کردن یه نقطه ارتفاعی تو فاصله 50 متر بهتره بنچ مارک با فاصله 5 متر رو انتخاب کنیم یا 100 متر رو؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
برای توجیه ارتفاعی دوربین بهتره بنچ مارک نزدیک باشه یا دورباشه؟ برای پیاده کردن یه نقطه ارتفاعی تو فاصله 50 متر بهتره بنچ مارک با فاصله 5 متر رو انتخاب کنیم یا 100 متر رو؟

با سلام .....

خوب معمولا من خودم از بنچ مارکهایی که نزدیکتر هستند...........استفاده می کنم ...........چون فکر میکنم خطای کمتری نسبت به بنچ مارک فاصله دار داشته باشه .........

kingofnight

عضو جدید
سلام
من دوربین رو با free station توجیه کردم . دو ایستگاه ( مختصات معلوم ) در اختیارم بود . دو بار اینکار رو انجام دادم و محل استقرار دوربین رو هم تغییر دادم . هر دوبار x و y در حد 1 میلی متر خطا داشت و ارتفاع 4 سانت ( اینو بعد از برداشت خود ایستگاه فهمیدم ) . البته به ناچار فاصله تا یکی از این نقاط چند برابر دیگریه . دوربین هم دقیقا ترازه و همه چیز درست انجام شده . دلیل این خطای ارتفاعی چیه ؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام
من دوربین رو با free station توجیه کردم . دو ایستگاه ( مختصات معلوم ) در اختیارم بود . دو بار اینکار رو انجام دادم و محل استقرار دوربین رو هم تغییر دادم . هر دوبار x و y در حد 1 میلی متر خطا داشت و ارتفاع 4 سانت ( اینو بعد از برداشت خود ایستگاه فهمیدم ) . البته به ناچار فاصله تا یکی از این نقاط چند برابر دیگریه . دوربین هم دقیقا ترازه و همه چیز درست انجام شده . دلیل این خطای ارتفاعی چیه ؟
دوربینتون خطای کلیماسیون داره و باید کالیبره بشه

بالا