[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

[ آموزش توجیه دوربین توتال ] ►و کاربرد برنامه های آن » Stake out » Free station

• با ریفرنس لاین خیلی بهتر کار میشه کرد

رای: 1 25.0%
  • نه کاربردی نداره

رای: 0 0.0%
  • آره خیلی مفیده

رای: 0 0.0%
  • تاحالا باهاش کار نکردم

رای: 2 50.0%
  • راحت تره با نقاط رو محاسبه و با Stake out پیاده کنیم

رای: 1 25.0%

• مجموع رای دهندگان
    4
  • نظرسنجی بسته .

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
باگ نرم افزاری دوربین های لیکا!

باگ نرم افزاری دوربین های لیکا!

سلام
بالاخره پس از مدتها تحقیق و آزمایش ایراد نرم افزاری لیکا رو پیدا کردم
ما در ماه 3 یا 4 مرتبه گزارش داشتیم که دوربین رو با 2 یا سه نقطه توجیه شده و کار چرخیده! این دوران دقیقا به مرکز استقرار دوربین انجام میشه
یعنی خیلی ساده فری می زدی میدیدی نقطه رو داره اینور نشون میده! دوباره فری میزدی همه چیز درسته!!!!!!!
این موضوع برای همه نقشه بردارام اتفاق افتاده بود و رو هر سه دوربین 06 که داریم هم دیده شده بود
حتی خودم هم بد جوری سره کار رفتم می خواستم یه بنچ دقیق بزنم به 5 نقطه بستم بعد که ایستگاه عوض کرم و تو ارتفاع 50 متری برای استفاده از اون بنچ رفتم دیدم 60 سانت خطای مختصات میده !!دوباره اومدم پایین همونجا دوباره به همون 5 تا بستم دیدم آره فاصله تقریبا درسته اما داداشه ما 60 سانت اون ور تره!!
نقاط دقیقا به مرکز استقرار دوربین دوران پیدا میکرد از 30 درجه تا 70 80 درجه
این موضوع تا حالا روی 02 و یا 407 و یا سندیگ چینی اتفاق نیفتاده بود اما این 06 ها نمی دونم چه کوفتی هر ماه 5 - 6 بار تو جونشون بود!
به چند تا مورد مشکوک شدیم:
1- نویز بیسیم و موبایل رو دوربین
2- نویز رکتیفایر
3- پیغام Low battry هنگام توجیه
4- چرخیدن تو جاب ها و تعویض بنچ مارکها هنگام توجیه
5- چرخوندن دوربین هنگام توجیه دوربین
6- منحرف شدن لیزر و پرتاب شدن به جای دیگه و مزاحمت روح و جن تو مسیر لیزر و چمیدونم قضا و قدر و شانس و اقبال و طالع بد

خوب مورد های 1 و 2 و 4 و 5 قابل آزمایش بود و شک ما روی Low battry قرار گرفت. خلاصه یه نون و ماست خوبی به ما داد تا فهمیدیم نه خیر از Low battry هم نیس
مورد 5 رو من بار ها و بار ها چک کردم و دوربین رو می چر خوندم و نبود. به همین سادگی فری میزدی می چرخید دوباره فری میزدی همه چیز درسته!
حدود یک ساله که با این موضوع درگیریم و ترس من از اینه که نکنه یه کار مهمی رو گند بزنیم و کلی آبرومون بره و خسارت بخوریم. برای همین جایزه بزرگی رو بین بچه ها برای کشفش در نظر داشتم
خلاصه پس از مدتها تحقیق و پرسجو از این ور و اون ور موضوع رو کشف کردیم.
بعله دوستان برنامه نویس سوئسیمون (و یا کاشف به عمل اومده هندی مون) حداقل در دوربینهای 06 ورژن 2011 بعد از اعلام گزارش فری استیشن و set کردن ایستگاه نمی دومنم چه نیازیه که دوباره زاویه افق رو از روی لنب می خونن و هنگامی که دکمه F4 رو می زنین تا SET بشه دوربین 0.5 ثانیه میره تو کوما تا پیغام ست رو صفحه بیاد اگه اختلاف فازی برای این قرائت پیش بیاد مثلا
1- چرخوندن بسیار سریع دوربین
2- پربودن جاب های دوربین
3- پیغام Low battry حین همین زمان کوتاه
4- سرد بودن هوا

فری استیشن چرخیده! اما باز هم از 10 مرتبه 6 مرتبه ممکنه فری نچرخیده باشه. یه زمان بسیار کوتاهیه که ممکنه این بد شانسی پیش بیاد. اما خوش بختانه با کنترل Check back sight قابل فهمیدن هستش
پس دکمه SET رو به آرومی فشار بدین و به دوربین تا زمان set شدن ایستگاه دست نزنین. البته همون 0.5 ثانیه اول از زمان فشار دادن دکمه F4 مهمه

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام
بالاخره پس از مدتها تحقیق و آزمایش ایراد نرم افزاری لیکا رو پیدا کردم
ما در ماه 3 یا 4 مرتبه گزارش داشتیم که دوربین رو با 2 یا سه نقطه توجیه شده و کار چرخیده! این دوران دقیقا به مرکز استقرار دوربین انجام میشه
یعنی خیلی ساده فری می زدی میدیدی نقطه رو داره اینور نشون میده! دوباره فری میزدی همه چیز درسته!!!!!!!
این موضوع برای همه نقشه بردارام اتفاق افتاده بود و رو هر سه دوربین 06 که داریم هم دیده شده بود
حتی خودم هم بد جوری سره کار رفتم می خواستم یه بنچ دقیق بزنم به 5 نقطه بستم بعد که ایستگاه عوض کرم و تو ارتفاع 50 متری برای استفاده از اون بنچ رفتم دیدم 60 سانت خطای مختصات میده !!دوباره اومدم پایین همونجا دوباره به همون 5 تا بستم دیدم آره فاصله تقریبا درسته اما داداشه ما 60 سانت اون ور تره!!
نقاط دقیقا به مرکز استقرار دوربین دوران پیدا میکرد از 30 درجه تا 70 80 درجه
این موضوع تا حالا روی 02 و یا 407 و یا سندیگ چینی اتفاق نیفتاده بود اما این 06 ها نمی دونم چه کوفتی هر ماه 5 - 6 بار تو جونشون بود!
به چند تا مورد مشکوک شدیم:
1- نویز بیسیم و موبایل رو دوربین
2- نویز رکتیفایر
3- پیغام Low battry هنگام توجیه
4- چرخیدن تو جاب ها و تعویض بنچ مارکها هنگام توجیه
5- چرخوندن دوربین هنگام توجیه دوربین
6- منحرف شدن لیزر و پرتاب شدن به جای دیگه و مزاحمت روح و جن تو مسیر لیزر و چمیدونم قضا و قدر و شانس و اقبال و طالع بد

خوب مورد های 1 و 2 و 4 و 5 قابل آزمایش بود و شک ما روی Low battry قرار گرفت. خلاصه یه نون و ماست خوبی به ما داد تا فهمیدیم نه خیر از Low battry هم نیس
مورد 5 رو من بار ها و بار ها چک کردم و دوربین رو می چر خوندم و نبود. به همین سادگی فری میزدی می چرخید دوباره فری میزدی همه چیز درسته!
حدود یک ساله که با این موضوع درگیریم و ترس من از اینه که نکنه یه کار مهمی رو گند بزنیم و کلی آبرومون بره و خسارت بخوریم. برای همین جایزه بزرگی رو بین بچه ها برای کشفش در نظر داشتم
خلاصه پس از مدتها تحقیق و پرسجو از این ور و اون ور موضوع رو کشف کردیم.
بعله دوستان برنامه نویس سوئسیمون (و یا کاشف به عمل اومده هندی مون) حداقل در دوربینهای 06 ورژن 2011 بعد از اعلام گزارش فری استیشن و set کردن ایستگاه نمی دومنم چه نیازیه که دوباره زاویه افق رو از روی لنب می خونن و هنگامی که دکمه F4 رو می زنین تا SET بشه دوربین 0.5 ثانیه میره تو کوما تا پیغام ست رو صفحه بیاد اگه اختلاف فازی برای این قرائت پیش بیاد مثلا
1- چرخوندن بسیار سریع دوربین
2- پربودن جاب های دوربین
3- پیغام Low battry حین همین زمان کوتاه
4- سرد بودن هوا

فری استیشن چرخیده! اما باز هم از 10 مرتبه 6 مرتبه ممکنه فری نچرخیده باشه. یه زمان بسیار کوتاهیه که ممکنه این بد شانسی پیش بیاد. اما خوش بختانه با کنترل Check back sight قابل فهمیدن هستش
پس دکمه SET رو به آرومی فشار بدین و به دوربین تا زمان set شدن ایستگاه دست نزنین. البته همون 0.5 ثانیه اول از زمان فشار دادن دکمه F4 مهمه
خیلی با حال بود مهندس.............

نتیجه گیری این میشه که هنگام ست کردن پس از زدن دکمه ............. تا زمان ثبت نقطه به دوربین دست نزنیم.............. .... در خصوص دوربینهای تی اس 02 هم این اشکال صادقه یا خیر .............

(( 6- منحرف شدن لیزر و پرتاب شدن به جای دیگه و مزاحمت روح و جن تو مسیر لیزر و چمیدونم قضا و قدر و شانس و اقبال و طالع بد)) ................ مهندس جان این هم بی تاثیر نیست ها. خصوصا روح و چنش ..... .......... :D

آخرین ویرایش:

amin0192

عضو جدید
مشکل با شاغول لیزری

مشکل با شاغول لیزری

سلام یک مدتی هست که شاغول لیزری دوربین من داره بازی در میاره ،یک وقت روشن میشه یهو قطع میشه..من با این شاغول های دستی کار نکردم تا حالا....
میشه باهاش راحت زیر دوربین بست و محل ایستگاه رو دقیق مشخص کرد؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام یک مدتی هست که شاغول لیزری دوربین من داره بازی در میاره ،یک وقت روشن میشه یهو قطع میشه..من با این شاغول های دستی کار نکردم تا حالا....
میشه باهاش راحت زیر دوربین بست و محل ایستگاه رو دقیق مشخص کرد؟
نه فکر نمی کنم بتونی با دقت بالا با شاقول دستی کار کنی. حداقل سرعتتون خیلی کند میشه. همش هم نمیشه Free Station رو استفاده کرد
1- بهترین کار اینه که بدین دوربینتون رو تعمیر کنن
2- اگه نشد ترابراک با شاقول لیزری بگیرید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

kian00

عضو جدید
یادگیری توتال و نکات ریز در نقشه برداری

یادگیری توتال و نکات ریز در نقشه برداری

سلام دوستان لطفا نحوه کار با توتال ts02 را توضیح دهید؟ اگر در قالب یک پروژه فرضی باشه عالیه ممنون

khvatani

عضو جدید
سلام دو تا سوال داشتم

1. بهترین و عمومی ترین روش توجیه دوربین چیست؟
2. در مورد تنظیمات دوربین توضیح میخواستم که بهترین تنظیمات جهت ترازیابی چیه؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام دو تا سوال داشتم

1. بهترین و عمومی ترین روش توجیه دوربین چیست؟
2. در مورد تنظیمات دوربین توضیح میخواستم که بهترین تنظیمات جهت ترازیابی چیه؟

1-
Orientation With Angle
وقتی پروژه ای بنچ مارک برای استارت نداره و می خوای تولید بنچ مارک محلی بکنی

Orientation With Coordinate
در برداشت پروژه های خطی مثه رودخونه و مسیر و خط انتقال
وقتی لازمه دوربین دقیق توجیه شه مثه بستن پلیگون و یا تحویل بنچ مارک
وقتی پروژه بنچ مارک نداره و می خوای با جیپی اس دستی UTM محلی توجیه کنی

(Resection (Free Station
در پروژه های متمرکز مثه ابنیه که محله استقرار دوربین فقط یه جای مخصوص می تونه باشه
وقتی یه ساختمون کوچیکی بنچ مارک نداره و می خوای پلان فونداسیون یا تیغه چینی پیاده کنین

Height Transfer
برای توجیه ارتفاعی دقیق دوربین

خوب منطقیه که تمام متد های توجیه دوربین رو لازمه که یاد داشته باشین چون هر کدوم به درد یه کار خاص می خوره و اگه یکی رو بلد نباشه ممکنه تو دردسر و کار اضافی بیفتید.

2-
دوربین رو از نظر ارتفاعی کالیبره کنین
کمپانساتور دو محور رو روشن کنین
با متد Height Transfer دوربین رو توجیه ارتفاعی کنین بهتره بنچ مارک تون زاویه افق با دوربین داشته باشه و در ارتفاع و یا گودی نباشه
یهتره دوربین کوپل توجیه بشه.
اگه کارتون ابنیه اس من با فری استیشن جوابهای خوبی گرفتم البته گفتم و نیازی به این همه دقت پیش نیومده فقط بنچهاتون در راستای افق با دوربین باشه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
میخواستم بدونم ارتفاع منشور به چیزی بستگی داره یا نه؟
سلام
گاهی وقتها برداشت ها نقط مختصاتی هستند و ارتفاع نقاط اهمیت ندارند مثه برداشت جدار شهری یا پیاده کردن یه پلان بر روی زمین. ارتفاع منشور رو هرچی دادین اهیمت نداره و وقتی که دید ندارین و منشور رو ارتفاع شو بالا میارین نیازی نیس که حتی ارتفاع منشور رو عوض کنین. دلیلش اینه که دوربین با لنب افق مختصات و محاسبه میکنه و با لنب قائم ارتفاع ها رو محاسبه میکنه.

اما گاهی وقتها این موضوع خیلی با اهمیت میشه و ارتفاع واقعی منشور رو باید شما دقیقا وارد کنین. مثه زدن خط تراز بتن وقتی دوربین رو با رفلکتور شیت توجیه میکنین و خط ترازها رو با منشور روند (استاندارد) پیاده می کنین اون موقع س که باید ارتفاع دقیق منشورتون رو وارد کنین (منشور من به دلیل استهلاکی که داره قدش به جای 1.3 شده 1.296 ! )

ولی تجربه به من ثابت کرده وقتی پشت دوربینی بهتره مثه ربات عمل کنی و ارتفاع های منشور رو صحیح وارد کنی و برداشتها تحت هر شرایطی دارای کد صحیح ارتفاعی باشن اینجوری هم درک بهتری از کار دارین و هیچ وقت یادتون نمی ره تو برداشت های توپوگرافی تغییر ارتفاع ها رو اعمال کنین!

khvatani

عضو جدید
یه سوال فنی:

یه جاده 1 کیلومتری داریم میخوام واسه جدول برداشت کنیم.
اول اینکه دوربین رو چه حوری توجیه کنیم؟
مختصات رو محلی وارد میکنین یا با جی پی اس؟
کلا چه چیزایی رو باید لحاظ کرد؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
یه سوال فنی:

سلام
دوربین رو اول با متد 1 که در بالا گفتم توجیه کنین و در ایستگاه های بعدی با متد 2 توجیه کنین.
محلی کفایت می کنه
برای برداشت بهتره با کسی که می خواد از فایل استفاده کنه طراح یا مهندس ناظر صحبت بشه

ma2012

عضو جدید
یه سوال فنی:

دوست عزیز در نهایت احترام باید خدمت شما عرض کنم که سوال شما خیلی ابتدائیه،یعنی با این سوال من به این فکر افتادم که آیا شما واقعا نقشه بردار هستین یا نه!!!!!!!!!!!!
اولین چیزی که در کار با دوربین به افراد آموزش میدن همین توجیه کردن دوربینه!!!!!!!!!!!
نوع مختصات هم به درخواست کارفرمای کار بستگی داره!!!!!!!!
همه چیزهایی که کارفرما از شما میخاد و در استانداردهای مربوط به کار نقشه برداری گفته شده باید لحاظ بشه!!!!!!!!!!!!!!!!!
جان مولا اگر نقشه بردار نیستی و فقط با داشتن پارتی کار رو گرفتی بده به یک نقشه بردار که هم کار به درستی انجام بشه و هم اون بنده خدا یه لقمه نون در بیاره......................

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
یه سوال فنی:

باید این مسیر شما هم جالب باشه
این مسیر که میگی شهریه؟ روستایی؟ تو حاشیه شهره؟ یه ازبیلتی از کف به اضافه جدار راه باید بخونی بدی طراح تا بهت لاین جدول و ارتفاع کارگذاریش رو بده

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
باید این مسیر شما هم جالب باشه
این مسیر که میگی شهریه؟ روستایی؟ تو حاشیه شهره؟ یه ازبیلتی از کف به اضافه جدار راه باید بخونی بدی طراح تا بهت لاین جدول و ارتفاع کارگذاریش رو بده

باسلام ..........

یعنی ابتدا قبل از میخ کوبی مسیر ............. باید یک برداشت بشه .......طراح نظرات و طرح مورد نظر رو لحاظ کنه ........... سپس دوباره بیاییم مسیر رو میخ کوبی کنیم و طی اطلاعات و کد های ارتفاعی کسب شده ...........نقشه اجرایی تحویل داده بشه ؟..........

مگه با همون برداشت اول مسیر رو میخ کوبی نمی کنند؟

kian00

عضو جدید
یه سری نقاط بنچ مارک تو منطقه داریم میخواهیم بر اساس اونا نقاط بردداشت شده رو پیاده کنیم دوربین رو روی نقطه نامعلومی میذاریم سوال اینه :

اولا set station رو چه جوری معرفی کنیم در حالی که مشخصات نقطه رو نداریم؟
دوما توجیه با بنچ مارک ها چه جوری انجام میگیره؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
یه سری نقاط بنچ مارک تو منطقه داریم میخواهیم بر اساس اونا نقاط بردداشت شده رو پیاده کنیم دوربین رو روی نقطه نامعلومی میذاریم سوال اینه :

اولا set station رو چه جوری معرفی کنیم در حالی که مشخصات نقطه رو نداریم؟
دوما توجیه با بنچ مارک ها چه جوری انجام میگیره؟

شما می تونید از طریق فری استیشن ایستگاه تون رو توجیه کنید................... فقط باید مشخصات حداقل سه نقطه تون رو برای دقیقتر شدن ایستگاه توجیه شده ، رو به دوربین معرفی کنید...................بدرود.

khvatani

عضو جدید
اگر بخواهیم برداشت کنیم چطور میتونیم از فری استیشن استفاده کنیم؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
اگر بخواهیم برداشت کنیم چطور میتونیم از فری استیشن استفاده کنیم؟

فری استیشن برا زمانی هستش که شما قبلا اون منطقه رو برداشت کردی و حالا دوباره برای پیاده سازی ویا به دلیلی دیگه ........... اومدی و می خای دوربین نت رو نسبت به منطقه مورد نظر توجیه کنی .....

وقتی برای اولین بار برای برداشت می ری این روش پاسخ گو نیسش و شما باید به روش ori.with angle دوربینت رو نسبت به شمال توجیه کنی و شروع به برداشت کنی حالا در حین کار اگه به هر دلیل نتونستی در تغییر ایستگاه به روش ori.with coord عمل کنی حالا می تونی قبل از تغییر ایستگاه در محلهایی که در ایستگاه دومت دید داری دو سه تا بنچ مارک بگیری و حالا در تغییر ایستگاه به روش فری استیشن دوربین رو در ایستگاه جدید توجیه کنی .......

قبلا این سوالات رو بنده از دوستان می پرسیدم ......... پاسخ های خوبی دوستان در این قسمت دادن بد نیست به این تاپیک هم یک نگاه بندازید پاسخ خیلی سوالاتتون رو میده ... لینک مطلب....... بدرود.

khvatani

عضو جدید
برنامه فری استیشن مجزا در program توتال ts02 وجود داره یا نه عنوانش resection؟
میتونیم دوربین رو با فری اشتیشن توجیه کنیم بعد با surveing برداشت کنیم؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
برنامه فری استیشن مجزا در program توتال ts02 وجود داره یا نه عنوانش resection؟
میتونیم دوربین رو با فری اشتیشن توجیه کنیم بعد با surveing برداشت کنیم؟

با سلام ..........

1- دوست من برنامه فری استیشن جزء مجموع برنامه های توتال لایکا و همچنین مدل تی اس 02 هستش.... اگه دوربین لایکا رو ندارید و می خواهید با منوهای اون آشنا بشید شبیه سازیهای اون در همین تالار موجود هستش می تونید دانلود کنید و با منوهای اون آشنا بشید............. کتاب آموزش گام به گام تو تال استسشن های لایکا هم می تونه به شما کمک کنه. .............

000.jpg

2- بله عرض کردم خدمتتون ......... طی شرایطی که گفته شد.......

morteza53335

عضو جدید
سلام کسی می دونه چطوری می شه مقدارscale factor رو برای دوربین های مثلا leica محاسبه کرد؟اگه میتوننی کمکم کنین.

تاپیک جامع آموزش توجیه دوربین توتال استیشن و کاربرد برنامه های آن

تاپیک جامع آموزش توجیه دوربین توتال استیشن و کاربرد برنامه های آن

مراحل توجیه دوربین به چهار روش اگه کسی میتونه برام توضیح بده
ممنون

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
ممنون

سلام ..................دوست من .........تبریک میگیم ورودتون رو به تالار نقشه بردای ..............................

نکته : با جستجو مطلبی که درخواست کردید .....................در قسمت جستجو تالار ....................نتایج قابل قبولی برای شما دوست عزیز ................. رقم می خورد...................... لینک مطالب جستجو شده .................لینک 1

این هم تاپیکی که خودم سوال کرده بودم دو سال پیش که خیلی موارد رو یاد نداشتم و به لطف دوستان همین تالار..................... بسیار در این ضمینه پیشرفت و یادگیری داشتم ..................لینک مطلب

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ممنون
آره یادش بخیر!
دقیق ترین متد توجیه دوربین که بخواهید هر روز که ایستگاه میذارین با دیروز فرقی نداشته باشه که بیشتر برای نصب بولت و صفحات شابلون ستونهای پروژه های بزرگ و مانیتورینگ گود برداری ها کاربرد داره
اینه که یه بنچ ثابت داشته باشی که روش ایستگاه میذاری و یه بنچ که بهش زاویه رو کوردینیت می کنی. بعد هم یه بنچ ارتفاعی که باهاش هیت ترنسفر رو انجام می دی. نکته قابل عرض اینه که بنچ کوردینیت باید تو فاصله نسبتا دور 100 متری باشده و بنچ ارتفاعی تو فاصله نزدیک 10 متری باشه و هر دو بنچ رو به صورت کوپل بخونین. ضمناً عدد ثابت منشور و همچنین PPM و همچنین اتمسفر رو باید محاسبه و به دوربین بدین! یادم رفت که بگم کمپانساتور دو محوره هم روشن و اصلاح خطای کلیماسیون رو هم فعال کنین .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
کمپانساتور سخت افزار بسیار حساسیه حتما پس از اتمام کار های دقیق و یا حمل دوربین و یا در باد و یا جایی که دوربین میلرزه خاموش باشه. اگه دارید بر داشت توپو گرافی انجام میدید که مدام باید ایستگاه عوض کنید و دوربین رو روشن دستتون میگیرید و حمل می کنین حتماً کمپانساتور خاموش باشه. ضمناً حمل توتال با سه پایه حتی اگه دوربین ماله خودتون هم نباشه کار بسیار ناجوان مردانه ایه چون به مرور تیلت دستگاه بهم میریزه و باید بره کالیبره!

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
می دونستید سوراخ کوچکی که روی دسته توتال در بالا و در وسط قرار داره کاربردش چیه؟
.
.
.
.

برای اینه که اگه ایستگاهی که می خواهید بهش دوربین رو توجیه کنی روش دوربین همکارتون سانتراژ شده و بنچ مارک هم پیلار هستش بتونی روی دوربین همکارت مینی منشور بگیری و دوربین رو توجیه کنی. که این موضوع برای پروژه هایی که با پیلار کار می کنن و یا توپو گرافی های با دو دوربین زیاد پیش میاد!

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام ..........

مهندس احسان ........... بسیار عالی ......................... مثل همیشه ...............موضوعات نادر .............و مهمی رو عنوان میکنید........................ بسیار بهره بردیم.................... مخصوصا این عنوان آخری خیلی جالب بود.............

ebrahim nekuei

عضو جدید
سلام کسی می دونه چطوری می شه مقدارscale factor رو برای دوربین های مثلا leica محاسبه کرد؟اگه میتوننی کمکم کنین.

با سلام
تو صفحه wiewنقاط را انتخاب می کنی وسپس کلیک سمت راست نموده وگزینهcompute Ave.combinedfactorرا انتخاب می کنید درنتیحه ضریب مقیاسها رابه شما خواهد داد

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
scale.JPG
با سلام
تو صفحه wiewنقاط را انتخاب می کنی وسپس کلیک سمت راست نموده وگزینهcompute Ave.combinedfactorرا انتخاب می کنید درنتیحه ضریب مقیاسها رابه شما خواهد داد
من فکر میکنم منظور ایشون ضریب scale factor در قسمت EDM دوربین های توتال لیکا هستش که عموماً روی 1.0000000 تنظیم میشه. دوربین که کلیک راست نداره!

بالا