آرشیو مشاوره کارشناسی ارشد

آرشیو مشاوره کارشناسی ارشد

• عالی

رای: 144 47.8%
  • خیلی خوب

رای: 93 30.9%
  • متوسط

رای: 42 14.0%
  • بد

رای: 22 7.3%

• مجموع رای دهندگان
    301
وضعیت
موضوع بسته شده است.

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
دوستان راجع به اسکیس طراحی شهری مشکل داشتم . متاسفانه در شهر من کلاسهای اسکیس برگزار نمیشه و امکان شرکت در کلاسهای تهران رو ندارم. کتابی برای این منظور وجود داره که با مطالعه و تمرین از روی اون کتاب اسکیس طراحی شهری رو تقویت کرد؟

با تشکر
سلام
کتابهایی که می تونه کمکتون کنه
پلان گرافیک
استخوانبندی شهر تهران
کتابهای توسلی
کتابهای پاکزاد
کتاب شفیعی (مبانی و فنون طراحی شهری)

روی اینا باید خیلی دقت کنید که بتونید مبانی اسکیس را از روش در بیارین. به نظر من اگه براتون اسکیس ارزش داره، حتما تهران بیاید. البته توی شهرهای اصفهان و مشهد هم دوستانی هستند که اسکیس تدریس می کنند. به نظر من نباید بذارید فاصله مانع پیشرفتتون بشه. خیلی از بچه ها هستند شب از شهرهاشون حرکت می کنند تا صبح سرکلاس باشند و دوباره عصر بر می گردند.

امیدوارم موفق باشید :w30:

خوشبختانه اسكيس طراحي شهري زياد رو پايه پرزانته نيست و كلاس نرفتن هم چيزي ازت كم نميكنه.
كتابي كه به نظر من بايد در اين زمينه بخوني راهنماي طراحي فضاهاي شهري نوشته جهانشاه پاكزاد هست. كتابي قوي و جامع!
اما نمونه كارهاي آتليه خاك رو كه معمولا cd اونو ميشه گير آورد ببين و موضوعات مختلف رو از سالهاي قبل و يا همونايي كه صديق ليست كرده تمرين كن. تجربه من اينو برام ثابت كرده كه اگه بتوني 30 تا شيت كامل كار كني نكاتي رو ياد ميگيري كه تو هيچ كلاسي گفته نميشه. تمرين رو حتما با موضوع كامل شروع كن و رو اشتنباخ 50*70 تا انتها كار كن. وقتت رو با تمرينهاي بيجا هدر نده. موفق باشي.

متاسفانه من با این پست شما کاملا مخالفم. چون کلاس اسکیس طراحی شهری، معماری نیست که فقط روی پرزانته کار کنه. و در ضمن نمونه کارهای طراحی شهری روی سی دی آتلیه خاک نیست:smile:..موضوع های سالهای گذشته و کارکردن روی آنها 100% کمک می کنه. ولی احتیاج به کرکسیون داره.
من این 30 تا شیتی که شما نوشتین را تا 60 تا بالا می برم..30 تا هم کافی نیست

موفق باشید:gol:

AmirAhmadinasab

عضو جدید
سلام
کتابهایی که می تونه کمکتون کنه
پلان گرافیک
استخوانبندی شهر تهران
کتابهای توسلی
کتابهای پاکزاد
کتاب شفیعی (مبانی و فنون طراحی شهری)

روی اینا باید خیلی دقت کنید که بتونید مبانی اسکیس را از روش در بیارین. به نظر من اگه براتون اسکیس ارزش داره، حتما تهران بیاید. البته توی شهرهای اصفهان و مشهد هم دوستانی هستند که اسکیس تدریس می کنند. به نظر من نباید بذارید فاصله مانع پیشرفتتون بشه. خیلی از بچه ها هستند شب از شهرهاشون حرکت می کنند تا صبح سرکلاس باشند و دوباره عصر بر می گردند.

امیدوارم موفق باشید :w30:

متاسفانه من با این پست شما کاملا مخالفم. چون کلاس اسکیس طراحی شهری، معماری نیست که فقط روی پرزانته کار کنه. و در ضمن نمونه کارهای طراحی شهری روی سی دی آتلیه خاک نیست:smile:..موضوع های سالهای گذشته و کارکردن روی آنها 100% کمک می کنه. ولی احتیاج به کرکسیون داره.
من این 30 تا شیتی که شما نوشتین را تا 60 تا بالا می برم..30 تا هم کافی نیست

موفق باشید:gol:

من در حد سواد دبيرستاني خودم نظر دادم مث شما كه متخصص نيستم! در هر حال ممنون

سناتور

عضو جدید
طراحی شهری

طراحی شهری

سلام به دوستان عزیز
بسیار خوشحالم و تبریک می گم به همه کسانی که مجاز شدند و رتبه های خوبی آوردند. و با تیریک ویژه به seesteen عزیز :thumbsup2::w23:

در مورد رتبه های طراحی شهری امسال، اصلا با پارسال قابل مقایسه نیست. میانگین در صدها خیلی خیلی نزدیک به هم هست و با درصدها و میانگین های درصد خیلی خوب، متاسفانه رتبه ها خیلی خوب نشده.

کم کم داره طراحی شهری به معماری نزدیک میشه که رتبه های بالاتر هم شانس قبولی داشته باشن. با درصدهایی که من این دو روز از بچه ها گرفتم، میانگین ها با اختلاف 5 درصد ، 50 رتبه اختلاف دارن در رتبه های زیر 200. برای نمونه رتبه 140 با رتبه 155 کمتر از 1 درصد اختلاف میانگین دارند. و همینطور رتبه 340 با رتبه 250 ، 5 درصد اختلاف میانگین دارند. البته توی این رتبه ها معدل هم تاثیر داشته. ولی مسئله ای که مشخصه، شانس قبولی برای رتبه های تا 400 و یا 450 هست. چون تا پارسال به خاطر اختلاف شدید میانگین ها برای بالا تر از 300 امکان قبولی وجود نداشت.

توصیه مهم: من از همه خواهش می کنم که اسکیس را جدی بگیرید. اسکیس با ضریب 5 می تونه رتبه ها را خیلی زیاد جا به جا کنه.
و توصیه برای رتبه های خوب: به رتبه تون مغرور نشید، چون کم نیستند کسانی که با رتبه های زیر 50 و زیر 100 هیچ جا قبول نشدند، ولی رتبه های 2-3 برابر آنها قبول شدند.

با آرزوی موفقیت برای همگی :w30:

:gol:سلام میشه بگید کدام دانشگاهها کارشناسی ارشد طراحی شهری دارند؟؟؟:gol:

sanaz950

عضو جدید
كسي ميتونه دانشگاه ها رو از نظر سطح علمي به ترتيب رتبه بندي كنه؟

• Like
واکنش ها: zfs

raha

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها...یه چنتا سوال دارم . ممنون میشم راهنمایی ام کنید.

- تو رده بندی علمی دانشگاهها . هنر تهران (که کلاسهاش کرج برگزار میشه) و شهید مدرس و بین المللی امام خمینی قزوین ترتیبشون به چه صورته...؟

-یه سوال دیگه اینکه در رابطه با وضعیت دانشگاه و اساتید دانشگاه گیلان . ایلام و یزد اطلاعاتی دارین؟... ایا ارزش داره که کسی شبانه دانشگاه های تهران . تبریز و اصفهان رو قبل از روزانه ی این 3 تا شهر بزنه؟

-در رابطه با باز سازی پس از سانحه و معماری اسلامی (مخصوصا) و مطالعات معماری اطلاعاتی دارین؟

-وگرایش منظر دانشگاه شهید مدرس که واسه انتخاب رشته ی معماری گذاشته... ایا در واقع همون مهندسی معماری منظر یا یه رشته متفاوته؟

همینا...

آخرین ویرایش:

hadi manafi

عضو جدید
سلام به همه
اولش بگم كه اينا نظرات شخصيه منه البته با توجه به اينكه همه اين دانشگاهارو رفتم و ميشناسم
اول از همه بايد ببينيد كه كدوم رشترو ميخواهيد ، مثلا بازسازي فقط بهشتي داره و معماري فني مدرس و ...
تو رده بندي ترتيبشونو درست نوشتي البته از نظر علمي
گيلان و ايلام نه ولي اگر دوستدار قنات و قنوت و قناعت هستيد يزد . البته بگم يزد قمر بهشتي و اصفهان قمر تهرانه
بازسازي متعصفانه اوني كه بايد نشد و بيشتر داره روي روستاها كار ميكنه همين بس كه استاد اكثر واحدها استاد ارجمند جناب آقاي زرگر هستند . االبته بماند كه نوپاست و مونده تا موقعيت و بازار كارشو پيدا كنه

jooyandeh

عضو جدید
كسي ميتونه دانشگاه ها رو از نظر سطح علمي به ترتيب رتبه بندي كنه؟
سلام
طبق نظر سنجی ای که من در این مدت کردم ترتیب رتبه بندی دانشگاه ها رشته طراخی شهری به این صورته:
1. شهید بهشتی
2. دانشگاه تهران
3. علم و صنعت
4. تربیت مدرس
البته اکثرا به خاطر اسم دانشگاه تهران و اعتبارش در رشته های دیگه اونو به بهشتی ترجیخ میدن.
پیروز باشید

پاتریشا

عضو جدید
کنکور ارشد

کنکور ارشد

سلام من چون اسکیس را حرفه ائی بلد نیستم برای ارشد به جای طراحی شهری می خواهم برنامه ریزی شهری امتحان بدم .ایا کسی است که منابع دقیق کنکور سراسری را بداند و چگونگی درصدها که بتوان یک جای خوب قبول شد خیلی ممنونم.(با جغرافیای شهری اشتباه نشود)

sadaf_b

عضو جدید
يكي از مواردي كه اساتيد مصصح خيلي تاكيد دارن توجه به درستي مسيرها و جاگيري كلي مجموعه در بافت طراحي است. و اينكه اگه موضوع پارك باشه بتوني فضاهاي متنوعي ايجاد كني : جاي دنج، جاي بازي، جايي براي تماس با آب و طبيعت، توجه به شرايط پارك در زمستان و...
ولي اگه موضوع مثل پارسال ميدان يا همچين چيزي باشه كمي سخته و مربوط به خود پروژه ميشه.
در مورد موضوع پارسال حتما توجه به محورها و ارجحيت خيابان وليعصر نسبت به امتداد كشاورز و كريم‌خان و اينكه چطور مردم به اين وسط هدايت بشن بدون اينكه به تردد خودروها لطمه بزنن و .. مهمتر بود.
رتبه تئوري چندان مهم نيست سعي كن اسكيس خوبي بزني البته يه آمار از سال قبل اينه كه رتيه 620 منظر با اسكيس 68 ---كه واقعا خوبه--- قبول نشده و با اختلاف 12 نفر جا مونده. اگه خواستي نمره هاشو برات ميزارم.

از توضیح کامل و جامع شما ممنونم، اگه بقیه رتبه هارو هم بگین ممنون میشم..

• Like
واکنش ها: zfs

ارشیتکت86

عضو جدید
انتخاب گرایش ارشد؟؟

انتخاب گرایش ارشد؟؟

سلام
بچه های معماری همیشه بر سر اینکه گرایش ارشدشون چی بشه گیر دارند وسر در گم هستند

من خودم تا به حالا با چند نفر که دانشجوی دکترا بودند صحبت کردم گفتند برای مقاطع بالا معماری-معماری نرو ولی آدم باید فکر کار وادامه تحصیل و تدریس تو دانشگاه و...... بکنه
اینجا هر کس دلیل خودشو اطلاعاتی که از اساتید و... گرفته رو در اختیار همه بر وبچ فارغ التحصیل میگذارن تا بهتر تصمیم بگیریم:)

raha

مدیر بازنشسته
سلام. بچه ها لطفا هر كس از تاريخ دقيق اسكيس سراسري مطلع شد. بزاره تو اين تاپيك. ممنون.

rozhann

مدیر بازنشسته
كد رشته‌هاي امتحاني 1351، 1352، 1357 و 1358
ـ آزمون پروژه عملي كد رشته‌هاي امتحاني 1351، 1352، 1357 و 1358 در روزهاي 25/4/88، 26/4/88 و 27/4/88 منحصراً در شهر تهران براي آن دسته از داوطلباني كه بر اساس مندرجات كارنامه نتايج اوليه مجاز به انتخاب رشته شده‌اند و حداقل يكي از كد رشته محل‌هاي رشته‌هاي تحصيلي پروژه‌دار را نيز انتخاب نموده‌اند، برگزار خواهد شد. اطلاعيه اين سازمان در خصوص تاريخ دقيق برگزاري آزمون هر پروژه و همچنين تاريخ و محل توزيع كارت در هفته‌نامه خبري و اطلاع‌رساني پيك سنجش روز دوشنبه مورخ 15/4/87 منتشر خواهد شد. ضمناً براي آن دسته از داوطلباني كه مجاز به شركت در آزمون دو پروژه مي‌باشند، دو كارت ورود به جلسه به صورت جداگانه صادر شده است و لازم است هزينه برگزاري آزمون تشريحي، پروژه و يا عملي را قبل از دريافت كارت ورود به جلسه آزمون مربوط، به مبلغ 000/30 ريال (سه هزار تومان) براي هر آزمون به حساب 748 خزانه داري كل واريز نموده‌ و قبض رسيد آن را به هنگام دريافت كارت ورود به جلسه به باجه توزيع كارت تحويل نمايند. بديهي است در صورت عدم ارائه اصل قبض، كارت ورود به جلسه به آنان تحويل نخواهد شد.
1-2- اطلاعات لازم پيرامون آزمون:
(1) تعداد سؤالات و زمان پاسخگويي، محل برگزاري آزمون و ساير اطلاعات لازم به همراه كارت ورود به جلسه آزمون، به اطلاع داوطلبان گرامي خواهد رسيد.
(2) به هر يك از داوطلبان كد رشته امتحاني 1351 (طراحي شهري) براي انجام پروژه عملي يك دفترچه آزمون شامل 8 صفحه به ابعاد A3 داده خواهد شد كه شامل يك صفحه روي جلد دفترچه و پنج صفحه آماده‌سازي شده براي طراحي و دو صفحه پيش‌نويس (چرك نويس) مي‌باشد.
(3) به هر يك از داوطلبان كد رشته امتحاني 1352 (مجموعه مهندسي معماري) براي انجام آزمون عملي اسكيس يك برگ مقواي اشتنباخ و دو برگ كاغذA4 داده خواهد شد.

-2- وسايلي كه نياز است داوطلبان به همراه داشته باشند:
(1)ابزار ترسيمي راندو بايد توسط داوطلب تهيه و در جلسه آزمون مورد استفاده قرار گيرد. (2)داوطلبان رشته طراحي شهري لازم است مداد و روان نويس مشكي، پاك‌كن، مداد تراش و لاك سفيد و يك تخته شاسي كه كاغذ A3 به راحتي روي آن قرار گيرد به همراه داشته باشند و از آوردن هرگونه ابزار بيان ترسيمي ديگر اكيداً خوداري نمايند. (3) داوطلبان مجموعه رشته معماري مجاز هستند كليه لوازم طراحي و راندو را همراه داشته باشند. (4) داوطلبان رشته‌هاي تصويرمتحرك، تصويرسازي، ارتباط تصويري و نقاشي از كد رشته امتحاني 1358 لازم است مداد رنگي، روان نويس (ضخامت‌هاي مختلف )، ماژيك، گواش، آكريليك، آب رنگ، قلم مو، پالت رنگ، خط كش، گونيا ، شابلون، مداد پاك‌كن، لاك سفيد، كاغذ پوستي، گيره تخته شاسي و تخته شاسي كه كاغذ A3 به راحتي روي آن قرار گيرد (با توجه به ماهيت رشته در صورت نياز) به همراه داشته باشند. (5) وسايلي كه داوطلبان مجاز به استفاده از آنها نمي‌باشند شامل: كليه ابزار طراحي و نقاشي غيرازموارد فوق مانند: رنگ روغن، پاستل گچي، پاستل روغني، زغال طراحي، ... (6) كليه داوطلبان بايد مدرك معتبر شناسايي مانند كارت دانشجويي، كارت ملي، شناسنامه، پاسپورت يا گواهينامه به همراه داشته باشند.
منبع.سازمان سنجش آموزش كشور
http://www6.sanjesh.org/Arshad/1388/880327_01.php

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
كد رشته‌هاي امتحاني 1351، 1352، 1357 و 1358
ـ آزمون پروژه عملي كد رشته‌هاي امتحاني 1351، 1352، 1357 و 1358 در روزهاي 25/4/88، 26/4/88 و 27/4/88 منحصراً در شهر تهران براي آن دسته از داوطلباني كه بر اساس مندرجات كارنامه نتايج اوليه مجاز به انتخاب رشته شده‌اند و حداقل يكي از كد رشته محل‌هاي رشته‌هاي تحصيلي پروژه‌دار را نيز انتخاب نموده‌اند، برگزار خواهد شد. اطلاعيه اين سازمان در خصوص تاريخ دقيق برگزاري آزمون هر پروژه و همچنين تاريخ و محل توزيع كارت در هفته‌نامه خبري و اطلاع‌رساني پيك سنجش روز دوشنبه مورخ 15/4/87 منتشر خواهد شد. ضمناً براي آن دسته از داوطلباني كه مجاز به شركت در آزمون دو پروژه مي‌باشند، دو كارت ورود به جلسه به صورت جداگانه صادر شده است و لازم است هزينه برگزاري آزمون تشريحي، پروژه و يا عملي را قبل از دريافت كارت ورود به جلسه آزمون مربوط، به مبلغ 000/30 ريال (سه هزار تومان) براي هر آزمون به حساب 748 خزانه داري كل واريز نموده‌ و قبض رسيد آن را به هنگام دريافت كارت ورود به جلسه به باجه توزيع كارت تحويل نمايند. بديهي است در صورت عدم ارائه اصل قبض، كارت ورود به جلسه به آنان تحويل نخواهد شد.
1-2- اطلاعات لازم پيرامون آزمون:
(1) تعداد سؤالات و زمان پاسخگويي، محل برگزاري آزمون و ساير اطلاعات لازم به همراه كارت ورود به جلسه آزمون، به اطلاع داوطلبان گرامي خواهد رسيد.
(2) به هر يك از داوطلبان كد رشته امتحاني 1351 (طراحي شهري) براي انجام پروژه عملي يك دفترچه آزمون شامل 8 صفحه به ابعاد A3 داده خواهد شد كه شامل يك صفحه روي جلد دفترچه و پنج صفحه آماده‌سازي شده براي طراحي و دو صفحه پيش‌نويس (چرك نويس) مي‌باشد.
(3) به هر يك از داوطلبان كد رشته امتحاني 1352 (مجموعه مهندسي معماري) براي انجام آزمون عملي اسكيس يك برگ مقواي اشتنباخ و دو برگ كاغذA4 داده خواهد شد.

-2- وسايلي كه نياز است داوطلبان به همراه داشته باشند:
(1)ابزار ترسيمي راندو بايد توسط داوطلب تهيه و در جلسه آزمون مورد استفاده قرار گيرد. (2)داوطلبان رشته طراحي شهري لازم است مداد و روان نويس مشكي، پاك‌كن، مداد تراش و لاك سفيد و يك تخته شاسي كه كاغذ A3 به راحتي روي آن قرار گيرد به همراه داشته باشند و از آوردن هرگونه ابزار بيان ترسيمي ديگر اكيداً خوداري نمايند. (3) داوطلبان مجموعه رشته معماري مجاز هستند كليه لوازم طراحي و راندو را همراه داشته باشند. (4) داوطلبان رشته‌هاي تصويرمتحرك، تصويرسازي، ارتباط تصويري و نقاشي از كد رشته امتحاني 1358 لازم است مداد رنگي، روان نويس (ضخامت‌هاي مختلف )، ماژيك، گواش، آكريليك، آب رنگ، قلم مو، پالت رنگ، خط كش، گونيا ، شابلون، مداد پاك‌كن، لاك سفيد، كاغذ پوستي، گيره تخته شاسي و تخته شاسي كه كاغذ A3 به راحتي روي آن قرار گيرد (با توجه به ماهيت رشته در صورت نياز) به همراه داشته باشند. (5) وسايلي كه داوطلبان مجاز به استفاده از آنها نمي‌باشند شامل: كليه ابزار طراحي و نقاشي غيرازموارد فوق مانند: رنگ روغن، پاستل گچي، پاستل روغني، زغال طراحي، ... (6) كليه داوطلبان بايد مدرك معتبر شناسايي مانند كارت دانشجويي، كارت ملي، شناسنامه، پاسپورت يا گواهينامه به همراه داشته باشند.
منبع.سازمان سنجش آموزش كشور
http://www6.sanjesh.org/Arshad/1388/880327_01.php
عزیزم این لینک که باز میشه یه مطلب دیگه نوشته .این مطالب رو نمی آره .:que:
دقیقا معلوم نیست معماری معماری کی هست ؟

آخرین ویرایش:

ارشیتکت86

عضو جدید
سلام به همه
اولش بگم كه اينا نظرات شخصيه منه البته با توجه به اينكه همه اين دانشگاهارو رفتم و ميشناسم
اول از همه بايد ببينيد كه كدوم رشترو ميخواهيد ، مثلا بازسازي فقط بهشتي داره و معماري فني مدرس و ...
تو رده بندي ترتيبشونو درست نوشتي البته از نظر علمي
گيلان و ايلام نه ولي اگر دوستدار قنات و قنوت و قناعت هستيد يزد . البته بگم يزد قمر بهشتي و اصفهان قمر تهرانه
بازسازي متعصفانه اوني كه بايد نشد و بيشتر داره روي روستاها كار ميكنه همين بس كه استاد اكثر واحدها استاد ارجمند جناب آقاي زرگر هستند . االبته بماند كه نوپاست و مونده تا موقعيت و بازار كارشو پيدا كنه

قنات وقنوت وقناعت؟؟؟؟ :question:معماری یزد خیلی قویه بعدم آدم حس معماری خوندش بهش دست میده یه شهر قشنگ و سنتی که هنوز اصالت خودشو از دست نداده اگر قبول شدید حتما برید چیزی از دست نمیدید:gol:

MEG

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها . كتاب زبان تخصصي پيشرفته معماري را از كجا ميشه پيدا كرد؟;)

ارشیتکت86

عضو جدید
منم کاملا باهات موافقم.منکه انتخاب اولم یزده.دعا کنین قبول شم.

چه خوب حتما دعا میکنم چون مطمئنم پشیمونی تو کار نیست وقتی ذهنت خسته شد وقتی تو طرحت گیر کردی وقتی استاد طرحتو کوبوند به طاق :cry:قدم زدن تو کوچه پس کوچه های کاه گلی وخشتی کلی حال وهواتو عوض میکنه:)

mahsa-mt

عضو جدید
سلام به همه دوستان می خواستم ازتون راهنمایی بخوام راجع به انتخاب گرایش ارشد و اینکه از الان چه جوری خودمو آماده کنم واسه ارشد سال دیگه فارغ التحصیل می شم اسکیسم بد نیست(چون استادای طرحم خیلی سخت گیر بودن ) و راندو کردنم خوبه (در ضمن کاردانی به کارشناسی ام و با اینکه دو سه هفته واسه کنکور کارشناسی بدون هیچ کلاس و آزمون و جزوه ای خوندم رتبم 2000 شد ) اینو گفتم چون منابع کاردانی به کارشناسی با ارشد تقریبا شبیه هم هستن البته اصلا قابل قیاس نیستند .لطفا یه عالمه راهنماییم کنین جبران میکنم :gol::smile:

nafiseh-m

عضو جدید
لطفا راهنمايي كنيد.

لطفا راهنمايي كنيد.

سلام.من فارغ التحصيل مكانيك هستم .به كارهاي ساختماني علاقه دارم .آيا ارزش داره و مي تونم ارشد معماري شركت كنم و ايا از پسش بر ميام يا تلاشم رو شروع نكنم ؟؟

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان می خواستم ازتون راهنمایی بخوام راجع به انتخاب گرایش ارشد و اینکه از الان چه جوری خودمو آماده کنم واسه ارشد سال دیگه فارغ التحصیل می شم اسکیسم بد نیست(چون استادای طرحم خیلی سخت گیر بودن ) و راندو کردنم خوبه (در ضمن کاردانی به کارشناسی ام و با اینکه دو سه هفته واسه کنکور کارشناسی بدون هیچ کلاس و آزمون و جزوه ای خوندم رتبم 2000 شد ) اینو گفتم چون منابع کاردانی به کارشناسی با ارشد تقریبا شبیه هم هستن البته اصلا قابل قیاس نیستند .لطفا یه عالمه راهنماییم کنین جبران میکنم :gol::smile:
سلام دوست عزیز:gol:
تو همین تاپیک و تاپیک برنامه ریزی در این موردکاملاتوضیح داده شده .. بخونید همه چی دستتون میاد;)
موفق باشید...:gol:

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا