هاوکينگ : خدا آفريدگار عالم نيست!

imannasa2000

عضو جدید
کاربر ممتاز
استيون هاوکينگ فيزيکدان برجسته بريتانيايی در کتاب تازه خود مدعی می شود که خدا عالم و کهکشان را نيافريده و «انفجار بزرگ کهکشانی » که بسياری از سياره و ستارگان بر اثر آن بوجود آمده اند، نتيجه و پيامد قوانين فيزيک است. نام اين کتاب « طرح عظيم » است و استيفن هاوکينگ آنرا همراه فيزيکدان آمريکايی لئونارد ميلودينو نوشته است. در اين کتاب استدلال می شود که وجود فرضيه های گوناگون و اکتشافات جديد ثابت می کند که جهان هستی يک خالق ندارد. روزنامه تايمز چاپ لندن بخشهايی از اين کتاب را منتشر کرده که در قسمتی از آن پروفسور هاوکينگ می نويسد:« چون قوانين جديد فيزيک مثل جاذبه وجود دارند کهکشان می تواند خود را از هيچ بسازد. روند خلق بدون مقدمه و يکباره دليل وجود کهکشان و هستی ما است . هيچ ضرورتی ندارد که خداوند را برنامه ريز و مسئول آن آفرينش بدانيم.» استيون هاوکينگ که اکنون ۶۸ ساله است از سال ۱۹۸۸ با کتابی تحت عنوان « تاريخ خلاصه ای از زمان» که توضيحی در مورد پيدايش عالم هستی بود به شهرت رسيد. در عين حال وی در عرصه فيزيک کوانتوم و کهکشان شناسی مطالعات گسترده ای دارد و از جمله صاحبنظران برجسته اين علوم است. اظهار نظرهای جديد پروفسور هاوکينگ در کتاب تازه خود نشان می دهد که وی ديدگاههای قبلی خود در مورد آفرينش و دين را کنار گذاشته است.

متن خبر

mahan 2

عضو جدید
بنظرم در مورد کره زمین این حرفو زده بوداااااااااااااااااااااا؟؟؟؟؟؟:eek:
دیروزم رو سایت یاهو بودش...

kemeia

عضو جدید
شما هم بيكارين هم وقتتونو با اينا ميكذرونين:razz:
اينا 500 ساله كه دارن تلاش ميكنن اين نظريه رو تو مخ مردم ا بدن ولي بازم نميتونن:biggrin:
يكي نيست به اين بكه كه عزيز دلم قربونت برم تو يك درصد مخ دانش اموز كودكستاني هم نداري
بعد مياي كشكي واسه خودت فرضي سازي مي كني
خدا شفاش بده

nazila65

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدا باید باشه ..والا همه چیز زیر سوال میره ...
!!!
این دنیا باید با ماورای فهم ما بوجود اومده باشه ..
من یه کتابی دارم " تاریخ علم " از پروفسور درویزه ..
استاد خودم بودم ..یه درس 3 واحد اختیاری هم برامون گذاشت در این مورد ..خیلی کلاساش جالب بود ..

لولیوش

عضو جدید
ما اثبات وجود خدا را از فیزیک دانان متوجه نشده ایم که حال انکار وجود خدا را از ایشان بپذیریم
اعتقاد به نبودن وجود خدا عقیده ای بسیار قدیمی و کهنه می باشد.در این عصر با ید به عاقل بودن افرادی که خدا را انکار می کنند شک کرد.

sjoon

عضو جدید
تا جایی که یادم میاد و از مفسرین شنیده بودم:
خدا خودش در قرآنش گفته هیچکدوم از کاراش بی منطق نیست و حتی معجزاتش علمیه که در اون زمان شناخته نشده بوده وبه عنوان معجزه شناخته شده ومنطق بسیاری از معجزات در آخرالزمان مشخص میشه یعنی تبدیل چوب به اژدها یک عمل کاملا علمیه!:warn::)
.
.
.
با این حساب میشه گفت سخن جناب هاوکینگ چیزی نیست جز مزخرف!!!!!!

چرا که خدا همون علم مطلقه!!!!:cry::que::gol:;)

bihoviat

عضو جدید
به نظر من رد نظریش برای هر کسی که هر دینی داره موجه....خدا تو تمام کتاب های آسمانی ذکر کرده که پدید آورنده تمام هستیه.....
هاوکینگ یه دانشمند بزرگ ولی این حرف..............

عزیزم این که نشد منطق که بگیم چون خدا خودش گفته خالق هستیه پس خالق هستیه. این آقا خود خدا رو زیر سوال برده پس نمیشه از خدا واسش دلیل اورد. مثل اینه که من یه کتاب بنویسم بگم من خالق هستی ام و شما به استناد این کتاب منو خالق بدونید...

kemeia

عضو جدید
عزیزم این که نشد منطق که بگیم چون خدا خودش گفته خالق هستیه پس خالق هستیه. این آقا خود خدا رو زیر سوال برده پس نمیشه از خدا واسش دلیل اورد. مثل اینه که من یه کتاب بنویسم بگم من خالق هستی ام و شما به استناد این کتاب منو خالق بدونید...
عزيز من برادرم كه هشت سالشه وقتي فرضيه اين دانشمند رو خوند.به خودش اميدوار شد جون رياضيش در حد 5 هستش:smile:ميكه كه اين به اين خنكي شده دانشمند حالا من شايد روفوزه باشم ولي احمق نستم خلاصه حسابي به دنيا اميدوار شد.
و اما در جواب شما :
مثل اینه که من یه کتاب بنویسم بگم من خالق هستی ام و شما به استناد این کتاب منو خالق بدونید
خدا به انسان عقل داده كه بتونه باهاش انتخاب كنه. شما يه دانشند يا ي انسان رو نام ببريد كه بتونه كتابي همجون قران رو بنويسه ؟ اكه تونستيد همجون فردي را بيدا كنيد من حرف اين دانشمند رو قبول مي كنم
حالا فرض محال زمين نتيجه حاصل از انفجار بزرك باشد.
ايا اين كونه هايي كه روي زمين بوجود امده اند حاصل اين انفجاره؟
يعني انسان و حيوانات و كياهان و اين همه خلقت حاصل اين انفجاره؟
فرضيه اين دانشمند رو ي اخوند بي سواد هم ميتونه رد كنه

someone-x

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا شما رو به خدا قسم میدم این آدم رو مسخره نکنید و
خنگ خطابش نکنید بدون توجه به این نظرش برین کتاب تاریخچه زمانشو بخونید
تا ببینید این مرد بزرگ برای ما چه قدر به زبان ساده فضا و زمان و نظریه های بزرگ رو
در حد فهممون نوشته و باید بدونید الان کرسی رو در اختیار داره که قبلا در اختیار نیوتن
بوده پس اول بشناسش بعد نظر بده.
سپاس

MHMCS3

عضو جدید
داره موازی کاری میشه!
به این تاپیک رجوع کنید:
کد:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=201122

nirgiya

عضو جدید
اون انفجار اصلا اون كهكشان چه جوري به وجود اومدن؟
دانشمند هست ولي خوب اين نظريه اش واقعا غير منطقيه

someone-x

عضو جدید
کاربر ممتاز

ببینید شما نمیتونید با این سوال نظریه اش رو زیر سوال ببرید چون اون اتفاق ثابت شده
و الان هم بحث سر حرف تازه شونه و توی کتابای قبلش این نظر رو نداشته .:w16:

bihoviat

عضو جدید
عزيز من برادرم كه هشت سالشه وقتي فرضيه اين دانشمند رو خوند.به خودش اميدوار شد جون رياضيش در حد 5 هستش:smile:ميكه كه اين به اين خنكي شده دانشمند حالا من شايد روفوزه باشم ولي احمق نستم خلاصه حسابي به دنيا اميدوار شد.
و اما در جواب شما :
خدا به انسان عقل داده كه بتونه باهاش انتخاب كنه. شما يه دانشند يا ي انسان رو نام ببريد كه بتونه كتابي همجون قران رو بنويسه ؟ اكه تونستيد همجون فردي را بيدا كنيد من حرف اين دانشمند رو قبول مي كنم

عزیزم اولا بهت توصیه میکنم وقتی داری بحث علمی میکنی تعصب رو کنار بگذار.
ثانیا آین آقا کم کسی نیست و یکی از بزرگترین دانشمندای حال حاظر دنیاست و چیزی رو بدون دلیل و منطق نمیگه اونم همچین چیزی رو که مطمئنا نه فقط مسلمان ها که همه ی خدا پرست ها رو شوکه میکنه و وادار به اعتراض می کنه

yah3

عضو جدید
:biggrin:
وقتی متعصبین میفهمند تعصبشون غلطه:

يكي نيست بهش بگه آخه مخ.
كي باعث شروع اون انفجارات شده. والا

شما هم بيكارين هم وقتتونو با اينا ميكذرونين:razz:
اينا 500 ساله كه دارن تلاش ميكنن اين نظريه رو تو مخ مردم ا بدن ولي بازم نميتونن:biggrin:
يكي نيست به اين بكه كه عزيز دلم قربونت برم تو يك درصد مخ دانش اموز كودكستاني هم نداري
بعد مياي كشكي واسه خودت فرضي سازي مي كني
خدا شفاش بده

ما اثبات وجود خدا را از فیزیک دانان متوجه نشده ایم که حال انکار وجود خدا را از ایشان بپذیریم
اعتقاد به نبودن وجود خدا عقیده ای بسیار قدیمی و کهنه می باشد.در این عصر با ید به عاقل بودن افرادی که خدا را انکار می کنند شک کرد.

خوب این آقای مخ نگفته این کهکشان رو کی خلق کرده که بعدا منفجر شده:w20::w20::w20:
بالاخره باید یه مبدا و شروعی باشه...

تا جایی که یادم میاد و از مفسرین شنیده بودم:
خدا خودش در قرآنش گفته هیچکدوم از کاراش بی منطق نیست و حتی معجزاتش علمیه که در اون زمان شناخته نشده بوده وبه عنوان معجزه شناخته شده ومنطق بسیاری از معجزات در آخرالزمان مشخص میشه یعنی تبدیل چوب به اژدها یک عمل کاملا علمیه!:warn::)
.
.
.
با این حساب میشه گفت سخن جناب هاوکینگ چیزی نیست جز مزخرف!!!!!!

چرا که خدا همون علم مطلقه!!!!:cry::que::gol:;)

به نظر من رد نظریش برای هر کسی که هر دینی داره موجه....خدا تو تمام کتاب های آسمانی ذکر کرده که پدید آورنده تمام هستیه.....
هاوکینگ یه دانشمند بزرگ ولی این حرف..............

و اما در جواب شما :

:w15:

شما تا دیروز این داشنمند رو نیمشاختین...اگه میشناختین این حرفای چرت رو شرمتون میومد که بگین

چرا تا چند ماه پیش این دانشمند رو خنگ خطاب نمیکردید؟
چرا کل جامعه ی فیزیک کشور ایران دنبالش بودند تا بیاد تو دانشگاه شریف چند دقیقه سخرانی کنه؟
چرا تو ایران کتاباش تا چند ماه پیش چاپ میشد؟

این که به همچین آدمی میگین بی سواد واقعا حماقت خودتونو نشون میدید
.
دقیقا مثل اون کشیش های احمق هست که جلوی نظریه گالیله با تعصب ایستادند.

Awards and honours

شما هم افتخار ها و جوایز رهبرای دینیتون ر وبیارید اینجا ردیف کنید ببینم چیزی دارند؟

یعنی آخوند سر کوچتون از ایشون بیشتر میفهمه؟:surprised:
اگه سه دقیقه تعصب رو کنار بزارین و از دید واقعی خودتون (نه اسلام) به قضیه نگاه کنید متوجه میشید

درباره بزرگی این شخصیت بیشتر بخونید:
http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Hawking

من حدود 4-5 سال پیش با هاوکینگ آشنا شدم...یه کتابشم خوندم
فکر نکنید همین دیروز آشنا شدم:smile:

yah3

عضو جدید

منطق شما:
الله جهان رو تو 6 روز ساخت:surprised:

سوال : الله رو کی ساخت؟

جواب شما: همین جوری بوده از اول...نباید درباره الله فکر کنیم

از منطق شما واقعا آدم لذت میبره:redface:

kemeia

عضو جدید
منطق شما:
از منطق شما واقعا آدم لذت میبره:redface:
شما مشكلتون با منطق مردمه يا با خدا؟
دوست عزيز اين سؤال شما بخاطر عقل محدود شماست منظورم از شما بشريت است.
اكه مسلموني قران بخون جوابتو داده اكه مسيحي هستي بازم انجيل جوابتو داده اكر يهود هستي تورات جوابتو داده اما اكر ماسوني هستي كه هيج جون به خدا اعتقاد ندارن

chem_s

عضو جدید
استيون هاوکينگ فيزيکدان برجسته بريتانيايی در کتاب تازه خود مدعی می شود که خدا عالم و کهکشان را نيافريده و «انفجار بزرگ کهکشانی » که بسياری از سياره و ستارگان بر اثر آن بوجود آمده اند، نتيجه و پيامد قوانين فيزيک است. نام اين کتاب « طرح عظيم » است و استيفن هاوکينگ آنرا همراه فيزيکدان آمريکايی لئونارد ميلودينو نوشته است. در اين کتاب استدلال می شود که وجود فرضيه های گوناگون و اکتشافات جديد ثابت می کند که جهان هستی يک خالق ندارد. روزنامه تايمز چاپ لندن بخشهايی از اين کتاب را منتشر کرده که در قسمتی از آن پروفسور هاوکينگ می نويسد:« چون قوانين جديد فيزيک مثل جاذبه وجود دارند کهکشان می تواند خود را از هيچ بسازد. روند خلق بدون مقدمه و يکباره دليل وجود کهکشان و هستی ما است . هيچ ضرورتی ندارد که خداوند را برنامه ريز و مسئول آن آفرينش بدانيم.» استيون هاوکينگ که اکنون ۶۸ ساله است از سال ۱۹۸۸ با کتابی تحت عنوان « تاريخ خلاصه ای از زمان» که توضيحی در مورد پيدايش عالم هستی بود به شهرت رسيد. در عين حال وی در عرصه فيزيک کوانتوم و کهکشان شناسی مطالعات گسترده ای دارد و از جمله صاحبنظران برجسته اين علوم است. اظهار نظرهای جديد پروفسور هاوکينگ در کتاب تازه خود نشان می دهد که وی ديدگاههای قبلی خود در مورد آفرينش و دين را کنار گذاشته است.

متن خبر

سلام

من معذرت میخوام از حضور همه دوستان و نویسندگان همه این متنا و چند جمله بالا..یه سوال فقط !!!!!:evil:
این قوانین جدید !!!!! اصلا ببینم جاذبه از کجا بوجود اومدن اونوقت؟؟؟؟!!!!!!!!!!:w26:نکنه با همون قوانینه؟!!!:eek:پس قوانینه از جاذبه نبود؟؟!!!! :eek:علت از معلول؟؟؟!!!!!کدوم از کدوم؟؟!!!
آدمو عصبانی می کنه بعضی حرفا..:mad:
علم هاوکینگ از منظر بعضیا انکار نشدنیه ولی قدرت خالق با یه نظریه قابل انکار!!!!!
فقط اینو می تونم بگم :

عجب صبری خدا دارد........

آخرین ویرایش:

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
:biggrin:
وقتی متعصبین میفهمند تعصبشون غلطه:

:w15:

شما تا دیروز این داشنمند رو نیمشاختین...اگه میشناختین این حرفای چرت رو شرمتون میومد که بگین

چرا تا چند ماه پیش این دانشمند رو خنگ خطاب نمیکردید؟
چرا کل جامعه ی فیزیک کشور ایران دنبالش بودند تا بیاد تو دانشگاه شریف چند دقیقه سخرانی کنه؟
چرا تو ایران کتاباش تا چند ماه پیش چاپ میشد؟

این که به همچین آدمی میگین بی سواد واقعا حماقت خودتونو نشون میدید
.
دقیقا مثل اون کشیش های احمق هست که جلوی نظریه گالیله با تعصب ایستادند.

Awards and honours

شما هم افتخار ها و جوایز رهبرای دینیتون ر وبیارید اینجا ردیف کنید ببینم چیزی دارند؟

یعنی آخوند سر کوچتون از ایشون بیشتر میفهمه؟:surprised:
اگه سه دقیقه تعصب رو کنار بزارین و از دید واقعی خودتون (نه اسلام) به قضیه نگاه کنید متوجه میشید

درباره بزرگی این شخصیت بیشتر بخونید:
http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Hawking

من حدود 4-5 سال پیش با هاوکینگ آشنا شدم...یه کتابشم خوندم
فکر نکنید همین دیروز آشنا شدم:smile:

:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

navids62

عضو جدید
سلام دوستان چرا شما به این متن توجه نمیکنید داخل این متن که ننوشته خدا وجود نداره نوشته کهکشانها میتونن طبق قوانین فیزیکی خودشونو بسازن این چه ربطی داشت به وجود یا عدم وجود خدا.این امکان پذیره که خدا به طور مستقیم چیزیو نساخته باشه ولی دلیلی بر عدم وجود خدا که نیست(مثلا شما یک جعبه میسازید!).قوانین فیزیکی که وجود دارن چگونه وضع شدن؟(ما انسانا فقط اونارو کشف میکنیم!)اینم مثله بقیه قوانین که ما کشف کردیم.میتونه درست باشه میتونه غلط باشه.میتونه کامل باشه یا میتونه ناقص باشه.چرا اینقدر بسته فکر میکنیم؟چرا به حرفا دقت نمیکنیم؟چرا بدون دلیل به کسی توهین میکنیم؟چرا؟...
درکل تاحالا هیچ انسانی موفق به کشف این موضوع نشده که چرا قوانین فیزکی وجود دارن.(مثلا هر عملی عکس العملی دارد چرا؟)چرا هر جرمی جاذبه دارد؟ اصلا ما در کجا واقع شدیم؟فضا همین چیزایی که ما تابحال دیدیم؟وقتی ما نهایت چیزیو نمیدونیم نمیتونیم در بارش تصمیمی بگیریم!خدا از نظر ما بینهایت ولی بینهایت ما هم میتونه محدود باشه!ما هرگز نمیتونیم بر بینهایت غلبه کنیم چون محدودیم!پس بهتره فقط قوانین کشف کنیم ودر مورد چراییش فکر کنیم!اگه به این موضوع پی بردیم میتونیم خدارو حس کنیم!:confused:

لولیوش

عضو جدید
البته دوستان هاوکینگ اونقدر سواد علمی داره که نظریه اش با سطح اطلاعات شما زیر سوال نمیره
افرین تو که با این منطق اشنایی پس حالا در نظر بگیر که:
خالق جهان یعنی خدا اونقدر دانایی و حکمت داره که افرینشش با اطلاعات یه افریده زیر سوال نره!!!

chem_s

عضو جدید
سلام دوستان چرا شما به این متن توجه نمیکنید داخل این متن که ننوشته خدا وجود نداره نوشته کهکشانها میتونن طبق قوانین فیزیکی خودشونو بسازن این چه ربطی داشت به وجود یا عدم وجود خدا.این امکان پذیره که خدا به طور مستقیم چیزیو نساخته باشه ولی دلیلی بر عدم وجود خدا که نیست(مثلا شما یک جعبه میسازید!).قوانین فیزیکی که وجود دارن چگونه وضع شدن؟(ما انسانا فقط اونارو کشف میکنیم!)اینم مثله بقیه قوانین که ما کشف کردیم.میتونه درست باشه میتونه غلط باشه.میتونه کامل باشه یا میتونه ناقص باشه.چرا اینقدر بسته فکر میکنیم؟چرا به حرفا دقت نمیکنیم؟چرا بدون دلیل به کسی توهین میکنیم؟چرا؟...
درکل تاحالا هیچ انسانی موفق به کشف این موضوع نشده که چرا قوانین فیزکی وجود دارن.(مثلا هر عملی عکس العملی دارد چرا؟)چرا هر جرمی جاذبه دارد؟ اصلا ما در کجا واقع شدیم؟فضا همین چیزایی که ما تابحال دیدیم؟وقتی ما نهایت چیزیو نمیدونیم نمیتونیم در بارش تصمیمی بگیریم!خدا از نظر ما بینهایت ولی بینهایت ما هم میتونه محدود باشه!ما هرگز نمیتونیم بر بینهایت غلبه کنیم چون محدودیم!پس بهتره فقط قوانین کشف کنیم ودر مورد چراییش فکر کنیم!اگه به این موضوع پی بردیم میتونیم خدارو حس کنیم!:confused:

سلام..مرسی دوست خوبم ...حرف دلمو زدی..:smile::gol:

افرین تو که با این منطق اشنایی پس حالا در نظر بگیر که:
خالق جهان یعنی خدا اونقدر دانایی و حکمت داره که افرینشش با اطلاعات یه افریده زیر سوال نره!!!

واقعا !! ممنون دوست عزیزم...آخه نمیشه بعضی چیزا رو گفت...همین کافیه واسه تفکر !:smile::gol:

potter_h112

عضو جدید
فیلسوف مسـله طرح میکند و ریاضی دانان و فیزیک دانان آن را حل میکنند.
هر دینی فلسفه ایست و دارای فیلوسفان .
فیلسوفان اسلام ، مسیحی ، زردشتی ، بودایی ، یهودی ، یزدانی ، بهایی ، سیک ، جین ، شینتو ، بابی ، ... و تمام مذاهب این ادیان ، شیعه ، سنی ، هندوییسم ، شاکتیسم ، پروتستانتیسم ، کاتالیسم و ... همه دارای فیلسوفان ، کتاب ها ، تاریخ ها ، اسناد ها و مدارکی هستند که بر اساس آن خدا را پذیرفته اند و او را خالق دنیا میدانند .
این آدم ادعا می کند ثابت کرده است که ، خدا آفریدگار این عالم نیست ؛ نه فقط خدا ، نه فقط هستی ، بلکه فیلسوفان و ادیان و مذاهب و اسناد ها ، تاریخ ، تمامه کتاب های الهی ، رشته ی الهیات و ... را به قول خودش نقص کرده است .
چه توهمه بزرگی!!!
یک دانشمند یونانی که اسمش در ذهنم نیست فعلا ، ازش پرسیدند که چرا فاصله ی زمین تا ماه 360000 است . نمیشد یک متر این فاصله کمتر و یا یک متر بیشتر میشد؟ گفت نه! که اگر یک متر کمتر میشد همه چیز بهم می خورد . جزر و مد ، روشنایی و از همه مهمتر زمین یخ میزد و در تاریکی می ماند ؛ و اگر یک متر بیشتر میشد ، زمین می سوخت .
منظور از این مثال نظم عالمیست . چه نظم بزرگی !!!
آیا طبیعت نظم میسازد ؟ یا نظم است که طبیعت میسازد ؟
این سوال را باید واقعا از این آدم پرسید .
نظریه ی های زیادی در زمینه ی نجوم و فیزیک داده شده که حیرت آورند و هنوز اثبات نشده اند اما تبلیغات زیادی برایشان شده .
از جمله نظریه ی ریسه یا ریشه .
و نظریه هایی که به قول خودشان اثبات میکنند ، نیروی گرانش وجود ندارد ، و بعضی نظریه ها وجود دارد که میگوند نیروی بین زمین و اجرام آسمان ، نیرو گرانش نیست نیروی دافعه است .
همین طور نظریاتی از دانشمندان بزرگ وجود دارد که ادعا میکردند ، نیرو گرانش و نیرو جاذبه ای در کار نیست .
فرشتگان زیادی اجرام آسمانی را بر دوششان نگه داشته اند و با نظم می چرخند .
چه وحشتناک و غم انگیز است وقتی مظلومیت و تنهایی دانشمندان بزرگ جهانی را میبینم که صحبت از اسلام و دین و خدا و اثبات علمی انها میکنند و در خبرها خیلی بیرنگ جلوه داده می شوند و تا یک دانشمند که ضد دین ، مذهب ، انسانیت حرفی میزند، ادعایی میکند ، خبرش همه جا پخش میشود .
والسلام .

آخرین ویرایش:

Schneider

مدیر بازنشسته
يكي نيست بهش بگه آخه مخ.
كي باعث شروع اون انفجارات شده. والا

مهندس بحث 2تاست:
اظهار نظر از روی آنچه جزئه آگاهیهای قطعیمان است
اظهارنظر از روی آنچه باور ماست !
نمیشه قاطیشون کرد و نتیجه رو بعنوان بحث علمی مطرح کرد

kemeia

عضو جدید
منطق شما:

:redface:
سوالي که در مورد اينکه چرا خداوند خالقي ندارد به گونه ديگري هم مي توان مطرح کرد.چرا خداوند علتي(خالقي) ندارد؟
علت و معلول زماني معنا پيدا ميکند که زمان وجود داشته باشد يعني ساعت ها و دقيقه ها بايد بگذرد.مثلا اول دانه اي وجود دارد بعد که سال ها مي گذرد به درختي تبديل مي شود و بعد آن مثلا در تابستان سال بعد آن درخت ميوه به بار مي آورد و شما ان ميوه را نوش جان مي کنيد.در اين حالت علت اين ميوه اي که شما نوش جان کرده ايد از دانه آن درختي است که سال ها پبش شما در زمين کشت کرده ايد.يعني علت آن ميوه دانه اي است که سالها پيش در زمين کاشته شده است و بعد به درختي تبديل مي شود.
همان طور که مي بيني گذر زمان باعث شده است که ميوه صاحب علت (خالق---دانه) شود.حال فرض کن که اگر زمان وجود نداشت چه خواهد شد؟در آن هنگام هم دانه و هم ميوه همزمان در کنار هم قرار خواهند گرفت (یا اصلا میوه ای در کار نخواهد بود) و شما نمي توانيد بگوييد که ميوه از دانه علت مي گيرد چون هم زمان کنار هم(یا اصلا میوه ای نیست چون فرصتی برای رشد دانه نیست)هستند.
پس به عبارتي هر گاه شما صحبت از اين مي کنيد که فلان چيز يا کس از چي به وجود آمده است هنگامي معنا پيدا مي کند که زمان وجود داشته باشد (يعني ساعت ها ودقيقه ها در جريان باشد) و اگر زمان نباشد پس علتي هم وجود ندارد چون همه چيز با هم يکجا هستند و از يکديگر به وجود نمي آيند(چون زمان و فرصتي نيست که حادثه اي مثلا تولد رخ دهد).
در فيزيک نوين زمان هم مثل طول و عرض و ارتفاع مثلا يک اتاق يک بُعد محسوب مي شود(حال ابنکه چرا کل زمان را مثل طول و عرض اتاق نمی توانید مشاهده کنید بلکه تنها لحظه ای از آن را فقط می بینید بر می گردد به یک بحث دیگه)که در زماني که بيگ بنگ(لحظه تولد جهان) رخ داده است به وجود آمده است.حال اگر قبول کنيم که خداوند خالق بيگ بنگ است(اين تقريبا همان چيزي است که هاوکينگ در مورد آن صحبت مي کند ولي فعلا وارد اين مقوله نمي شوم چون هم موضوع گسترده تر است و هم اينکه زياد شاخه ماخه دارد ولي براي فهم موضوع فقط شما فرض يا قبول کنيد که خداوند بيگ بنگ را ايجاد و يا باعث رخ دادن آن شده است.) پس خداوند خودش زمان را آفريده است پس در نتيجه پيش خدا زمان مطرح نيست و همان طور که گفتيم وقتي هم که در جايي زمان مطرح نباشد پس علت هم معنا ندارد چون در نزد خداوند زمان مطرح نيست در نتيجه علتي (خالقي) هم ندارد بلکه هميشه بوده است و خواهد بود.