◄[ درخواستهاي خودتان را در اين تاپيك مطرح كنيد ]►

◄[ درخواستهاي خودتان را در اين تاپيك مطرح كنيد ]►

• همین الان ؟

رای: 1 50.0%
  • مثل کلاس درس؟

رای: 1 50.0%

• مجموع رای دهندگان
    2
  • نظرسنجی بسته .

sma519

عضو جدید
محاسبه طول و شعاع قوس در راه پله های گرد !!!!!!!

سلام دوستان عزیز . :):gol:
یقینا" تا بحال در ساختمان های زیادی راه پله های گرد نظر شما را به خودشان جلب کرده اند . ( البته اگر خوب و زیبا اجرا شده باشند ) . اما آیا تا بحال فکر کرده اید که محاسبه طول و شعاع خم آنها چگونه انجام می گیرد ؟؟؟
این موضوع مدتها پیش ذهن مرا به خود جلب کرده بود . خیلی در موردش فکر کردم و بلاخره یک راه من درآوردی برایش پیدا کردم . اما نمی دانم که در پروژه ها نیز اینگونه عمل می کنند یا نه !!!!
برای همین تصمیم گرفتم یک مثال عددی اینجا قرار دهم تا دوستان در صورت اطلاع از چگونگی محاسبه ، راه حل را لطف کرده و در اختیارمان قرار دهند . چند روز بعد من نیز راه حل من درآوردی را اینجا قرار خواهم داد . تا مقایسه کنیم .
( از دوستانم تقاضا دارم بی تفاوت نبوده و کمی در موردش فکر کنند . )

و اما مثال :
در صورتیکه مطابق شکل زیر دو نقطه A و B هم سطح باشند ، شعاع خم 5 متر و زاویه خم 118 درجه می باشد که در این صورت طول خم به راحتی قابل محاسبه خواهد بود . حال سوال این است که :
اگر A و B اختلاف ارتفاعی برابر با 3.20 متر داشته باشند ، طول خم ، شعاع خم و زاویه مابین آنها چقدر خواهد بود ؟

:w28:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

fari_civil

عضو جدید
سلام
چیزی که به ذهن من میرسه این اگه اشتبا بود زیاد نخندین!!!:
وقتی به این خم که a . b اختلاف ارتفاع دارن از بالا نگا کنی مثل حالت 1 که a.bهمسطح ان دیده میشه. تو این حالت میام طول خم ظاهریو حساب میکنیم. حالا باید شیب این خمو حساب کنیمarctanx=اختلاف ارتفاع a.b/طول ظاهری (اختلاف ارتفاع تو صورته)
مرحله ی آخر!!! طول ظاهری تقسیم بر cosxکه تو مرحله قبل حساب کردیم . میشه طول خم واقعی a.b
حالا برای پیدا کردن زاویه ی بین a.b وشعاع باید مرکز خمو تو ارتفاعی دقیقا وسط a.bبگیریم
امیدوارم بتونم خوب منظورمو برسونم!!!!!
یه صفه مختصات x.y در نظر بگیریم (خمو دارم از بالا ینی دو بعدی در نظرمیگیرم) شروع خم a رو روی محور y ها میذارم (x=0) . مثلا 2. حالا با توجه به داده ها تو قسمت اول مساله مختصات نقطه ی b رو هم پیدا میکنی. حلا میایم محور مختصات و سه بعدی میکنیم . بعد z. (مید.نیم اختلاف ارتفاع a.b 320) . مبدا مختصاتو تو ارتفاع 160 قرار میدیم
مثلا مختصات نقط ی aمیشه (0.2.160) (نتونستم تایپ کنم !!!!!!!! z= -160

a.b=a*b*cosd
با ضرب داخلی دوبردار مقدار زاویه مابین بدست میاد.
البته فک نکنم تو کار اینکارو کنن. با توجه به طول پله و اندازه اون محل یه قوسی میدن میره!!!!!!!!!
کارای ما همه ایشالا ماشالاس. ماشالا خوب داره پیش میره ایشالا که حله!!!!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ها ؟؟؟ چقدر سخت .. ولی بیشتر شبیه سوال هوشه ها :)
اما اگر دست من بود این کار رو میکردم :
1- طول L1 رو به دست میاوردم .
2-یک مستطیل به طول L1 و عرض 3.2 رسم میکردم
3-قطر اون رو بدست میاوردم
4-قطر بدست اومده ، همون طول قوس مورد نظر میشد .
5-زاویه هم نگفتی شما از کدوم ور خواهد بود ؟! اگر همینطوری نگاه کنیم که همون 118 درجه میشه .. حالا از طرف دیگه نگاه کنیم دیگه حوصله فکر ندارم :)

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
چیزی که به ذهن من میرسه این اگه اشتبا بود زیاد نخندین!!!:
وقتی به این خم که a . b اختلاف ارتفاع دارن از بالا نگا کنی مثل حالت 1 که a.bهمسطح ان دیده میشه. تو این حالت میام طول خم ظاهریو حساب میکنیم. حالا باید شیب این خمو حساب کنیمarctanx=اختلاف ارتفاع a.b/طول ظاهری (اختلاف ارتفاع تو صورته)
مرحله ی آخر!!! طول ظاهری تقسیم بر cosxکه تو مرحله قبل حساب کردیم . میشه طول خم واقعی a.b
حالا برای پیدا کردن زاویه ی بین a.b وشعاع باید مرکز خمو تو ارتفاعی دقیقا وسط a.bبگیریم
امیدوارم بتونم خوب منظورمو برسونم!!!!!
یه صفه مختصات x.y در نظر بگیریم (خمو دارم از بالا ینی دو بعدی در نظرمیگیرم) شروع خم a رو روی محور y ها میذارم (x=0) . مثلا 2. حالا با توجه به داده ها تو قسمت اول مساله مختصات نقطه ی b رو هم پیدا میکنی. حلا میایم محور مختصات و سه بعدی میکنیم . بعد z. (مید.نیم اختلاف ارتفاع a.b 320) . مبدا مختصاتو تو ارتفاع 160 قرار میدیم
مثلا مختصات نقط ی aمیشه (0.2.160) (نتونستم تایپ کنم !!!!!!!! z= -160

a.b=a*b*cosd
با ضرب داخلی دوبردار مقدار زاویه مابین بدست میاد.
البته فک نکنم تو کار اینکارو کنن. با توجه به طول پله و اندازه اون محل یه قوسی میدن میره!!!!!!!!!
کارای ما همه ایشالا ماشالاس. ماشالا خوب داره پیش میره ایشالا که حله!!!!
شما که به این خوبی توضیح دادین جواب نهایی هم مینوشتین دیگه...
فک کنم با حل این معادله زاویه انحنا بدست بیاد:
y=1/tan x+1/tan (pi/2-x/2)-1/ sin x
با این یکی شعاع انحنا
R= 4.5735/ sinx
وبا این یکی طول انحنا بدست میاد
L=R*x*pi/90

sma519

عضو جدید
سلام دوستان خوبم . :):gol:

به به کلی ذوق کردم . حتی یک استقبال هم کلی به آدم انگیزه میده ...

اول از جواب fari_civil عزیز شروع کنیم . :)

دوست خوبم شما خیلی مو شکافانه نگاه کردید و فکر میکنم اگه یه خورده هم روی فرمول شما کار کنیم ، میتونیم راز ساخت موشکهای ما فوق صوت رو پیدا کنیم !!! :biggrin: ( یه شوخیه مثبت بود ، امیدوارم به دل نگیرید ) در مورد اینکه تو کارگاهها چطور عمل میکنن ، باید بگم حق با شماست . من هم وقتی اون موقع ازشون می پرسیدم ، همین رو میگفتن . اما از طرفی هم اگه قرار باشه این همه کسینوس و تانژانت و مختصات پشت سر بگذاریم ، خیلی سخت میشه و به جاش خیلی راحت توی اتوکد مجهولات رو بدست میاریم !!! منظور من از طرح این سوال این بود که یک راه ساده مهندسی و کارگاهی که تو ذهن هم میمونه و نیاز به نرم افزار هم نداره ، یاد بگیریم که اگه روزی عوامل کارگاه ازمون پرسیدن ، بتونیم همون لحظه جواب بدیم ( البته همه چیز رو هم مجبور نیستسم همون لحظه جواب بدیم . مبادا جوگیر بشیم !!! )
شما به یک نکته جالب دیگه هم اشاره کردید :
اگر یک سر قوس دوم رو به اندازه 3.20 متر بلند کنیم ، تصویر اون روی قوس اول خواهد افتاد . پس می توان نتیجه گرفت که طول پاره خط EF در هر دو قوس یکیه . ( فکر کنم الان دیگه جواب روشنه )

و اما آقا مصطفی . :)

طول قوس دوم رو خیلی کارگاهی و ساده بدست آوردید که هدف ما هم همین بود . اما بقیه کار رو به قول آقا وحید ویتامین تو نیم خط خلاصه کردین و باید بهش بگن با انبردست بیاد سراغ جواب !!!!

حالا نوبت farshid_civil عزیزه . :)

بهتون تبریک میگم . شما موفق شدید موشک ما فوق صوت بسازید . فورا" به رئیس جمهور محترم اطلاع بدیم تا همه جا مثل توپ صدا کنه !!!! :biggrin: ( لطفا" سیاسی بهش نگاه نکنیم )
من بررسی کردم . شعاع درست بود .

از همه دوستان متشکرم . سعی میکنم حل این مثال رو تا همین فردا آماده کنم و در قالب یک فایل PDF لینک بدم .
;):gol:

sma519

عضو جدید
ممنون عزیزم . ولی شما هم نظرت رو تو نیم خط خلاصه کردیااااااااااااا . به آقا وحید بگم با انبردستش بیاد سراغت !!!! :biggrin::gol:

در مورد این روش نظر شما دوستان خیلی برام مهمه . لطفا" بفرمایید از نظر شما تا چه حد میتونه کاربردی باشه ؟؟؟ :):gol:

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام
مسئله مورد نظرتون یه بحث ریاضیه وربطی به عمران نداره بنابراین باید یه حل دقیق واسش پیدا کرد (راه من در اوردی معنی نداره)
در عمل بندرت قوسی از یک دایره اجرا میشود ومعمولا بصورت پیچ اجرا میشود،که دارای چندین شعاع انحنا میباشد،

فرشید_civil

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خوب پست 4 ، سه تا رابطه کاملا ریاضیه دیگه.ولی چون جواب درستو نداریم نمیشه گفت درسته یا غلطه.
با تغییر ارتفاع طول پاره خط AB تغییر میکنه . همین
ولی الان یه لحظه به ذهنم اومد که از یه پاره خط میشه بینهاینت قوسی از دایره عبور داد:surprised:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ها ؟ الان من نفهمیدم چرا جواب من کاملاً درست نبود ؟؟؟

sma519

عضو جدید
خوب پست 4 ، سه تا رابطه کاملا ریاضیه دیگه.ولی چون جواب درستو نداریم نمیشه گفت درسته یا غلطه.
با تغییر ارتفاع طول پاره خط AB تغییر میکنه . همین
ولی الان یه لحظه به ذهنم اومد که از یه پاره خط میشه بینهاینت قوسی از دایره عبور داد:surprised:

منظورم اینه که همین مثال رو با فرمولهایی که گفتید حل کنید .
داده های ما محدود بود و با این معادلاتی که نوشتید ، کار مشکلتر شد . اگه به عنوان تاپیک نگاه کنید ، می بینید که ما داریم فقط در مورد قسمتی از دایره صحبت میکنیم نه سهمی و .... . :)
اما در کل دوست دارم حل شما رو هم اینجا داشته باشیم .
ضمنا" علم مهندسی با علم ریاضی خیلی تفاوت میکنه . شما فرض کن اگه یک سری فرضیات و شرایط مرزی رو لحاظ نکنیم ، طراحی یک ساختمان مثلا" سه طبقه مطابق واقعیت چقدر طول میکشه ؟؟؟ آیا در مورد تمامی خواص مصالحی که درش بکار میبریم ، شناخت کافی داریم ، یا مشکل خودمون رو با اعمال یه سری ضرایب موقتی حل میکنیم تا ... ;):gol:

sma519

عضو جدید
ها ؟ الان من نفهمیدم چرا جواب من کاملاً درست نبود ؟؟؟

سلام آقا مصطفی گل . خوبین ؟
احتمالا" فایل حل مثال رو ندیدین . زاویه قوس دوم فرق میکنه چون بزرگ شدن قوس دوم مقیاسی و تناسبی نیست . شعاع بیشتر میشه و زاویه کمتر .
بعد اینکه فایل رو دیدین ، لطفا" شما هم در مورد میزان کاراییش نظر بدین . ( البته فقط اجرای قوس راه پله و داده های مثال رو در نظر بگیرین چون میدونیم که همه جا نمیشه ازش استفاده کرد ) :)
ضمنا" اصل سوال به قول شما تست هوش بود . یعنی بازی با هندسه . ;):gol:

alitahmasebi

عضو جدید
دیوار برشی فولادی

دیوار برشی فولادی

اگه کسی در مورد دیوار برشی مقاله یا اطلاعاتی داره به من کمک کنه اگه میتونه ممنون میشم.
با تشکر

mme1964

عضو جدید
از دیوار برشی وقتی استفاده میشه که طراح بخواد نیروی افقی ( باد و زلزله ) را بوسیله کل ساختمان مهار کنه و متکی به گره ها نباشه .
البته پر واضحه که دیوار برشی میتونه بتنی یا فولادی باشه و در صورتیکه مرکز ثقل ساختمان منطبق بر برایند نیروهای افقی باشه ، دیوار برشی بهترین گزینه برای مقابله با نیروی باد و زلزله خواهد بود .

A_Khorashadi

عضو جدید
قاب ساختمانی بتنی

قاب ساختمانی بتنی

در ساختمان اسکلت بتنی سیستم قاب ساختمانی ساده + دیوار برشی استفاده میشه؟ در این صورت منظور از قاب ساده برای ساختمان بتنی چیه؟ ( من در اکثر پروژه ها دیدم که قاب ساختمانی بتنی خمشی در نظر گرفته میشه.) اگر اطلاعاتی در این مورد دارید شاید به من کمک کنه. متشکرم

rasool.civil

مدیر بازنشسته
در ساختمان اسکلت بتنی سیستم قاب ساختمانی ساده + دیوار برشی استفاده میشه؟ در این صورت منظور از قاب ساده برای ساختمان بتنی چیه؟ ( من در اکثر پروژه ها دیدم که قاب ساختمانی بتنی خمشی در نظر گرفته میشه.) اگر اطلاعاتی در این مورد دارید شاید به من کمک کنه. متشکرم
سلام
بله قاب ساختماني ساده+ ديوار برشي استفاده ميشه.
قاب ساده :سيستمي كه بارهاي قائم توسط قابهاي ساختماني كامل تحمل شده و نيروهاي جانبي هم توسط ديوارهاي برشي و قابهاي مهاربندي تحمل ميشن
اينها كه با هم تناقض نداره، مشكل كجاست؟؟
اگه تو قاب خمشي از ديوار برشي يا مهاربند استفاده بشه، اين ميشه سيستم دوگانه ;)
در ضمن
به نظرم اگه اين سوالا تو تاپيك گفتمان درسي بشه بهتره
اينم آدرسش
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=79041

mohamade

عضو جدید
سلام فکر کنم منظور قابیه که در اون سیستم فشاری ،خرپایی و... در نظر گرفته نمیشه فقط یه قاب ساده مربع شکل.اگه اطلاعات کاملتری داشته باشید بهم ارسال کنید متشکرم.;)

A_Khorashadi

عضو جدید
منظورم اینه که اگر یک جهت رو x وجهت دیگه رو y بگیریم ساختمان در جهت y باید دیوار برشی داشته باشه می خوام بدونم قابی که در نظر میگیرم خمشی باید باشه؟ در جهت xکه قاب باید خمشی باشه چون سیستم مقاوم در برابر بار جانبی نداره.

saeid201048

عضو جدید
[ تحلیل و طراحی جرثقیل سقفی ]

[ تحلیل و طراحی جرثقیل سقفی ]

با سلام
از شما دوستان گرامی جهت تحلیل و طراحی جرثقیل سقفی کمک می خواهم

اگر استاندارد یا جزوه و یا مطلبی دارید لطفا به من معرفی کنید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Mehdi_rndyk

عضو جدید
با سلام
از شما دوستان گرامی جهت تحلیل و طراحی جرثقیل سقفی کمک می خواهم

اگر استاندارد یا جزوه و یا مطلبی دارید لطفا به من معرفی کنید

خود جرثقیل یا سازه اصلی آن؟
سازه یا ساختمانی که در آن جرثقیل سقفی استفاده می شود مشکل خاصی از نظر بار گذاری ندارد. می توانسد به کتاب چهار جلدی بارگذاری نوشته " مهندس کیومرث زند پارسا "مراجعه کنید.
ولی در مورد خود جرثقیل ...
آمیزه های از مدارات کنترلی الکتریکی ، الکترونیک و مکانیکی به همراه سازه اصلی آن که از تیر های فولادی سنگین و گیردرهای مختلف است. بحث آن بشیار طولانی است. بیشتر توضیح دهید تا کمک کنم.

shervinxxx

عضو جدید
آقای SMA519 . من تازه ثبت نام کردم و سعی‌ می‌کنم که با برنامه فارسی تایپ کنم . من نتونستم اون خط های Aو B و کلا شکل رو که میگید ببینم. اما شاید بعد از دیدن اون بتونم کمک کنم من رشته ام برق بوده ولی‌ در اروپا کار بازسازی یا همون رفرم را انجام میدم و ۲ بار هم از اون مدل پله که میگید طراحی و نصب کردم. خوشحال میشم در مورد طراحی و بازسازی در منزل بتونم کمک کنم. چون مدل ایرانی‌ و اروپایی و آسیا با هم فرق می‌کند. در هر حال خوشحال شدم که عضو این سایت شدم.مرسی‌ و خداحافظ

ashar

عضو جدید
سازه های فضایی

سازه های فضایی

سازه های فضایی شکلهای هندسی منظمی هستند که در کنار یکدیگرتکرار شده و با اتصال مکرر این اجزا شبکه ای مستحکم و یکپارچه با ساختاری سه بعدی ایجادمی کنند . این اجزا از المانهای طولی ( با مقطع های مربعی ، دایره ای ، مثلثی و... ) و اتصالهایی که هر روز بر انواع آنها افزوده می شود تشکیل می شود .از انجا که سازه های فضایی از نظر استاتیکی نامعین هستند بنابراین تحلیل دستی آنها با استفاده از روشهای دقیق ، کار بسیار دشواری است . این امر یکی از دلایل معوق ماندن طرحهای سازه های فضایی در گذشته بوده است ، ولی امروزه با استفاده از کامپیوترهای الکترونیکی و رورشهای ریاضی نوین ، امر تحیلی سازه بسیارسریعتر و دقیق تر از گذشته صورت می گیرد . همچنین استفاده از روشهای نوین طراحی بهینهسازه با حداقل مصالح را امکان پذیر می سازد و سازه ، دست بالا طراحی نمی شود
جنس المانهای طولی متنوع بوده و بسته به نوع مصرف آنها متغیرخواهد بود ولی معمولاً از انواع پلاستیک و پروفیل ، فولاد و آلومینیوم استفاده می شود.
با پیشرفت تکنولوژی ، مهندسینو طراحان ، انواع جدیدی از اتصالهای ارزان قیمت را اختراع کرده اند که اتصال چند قطعهرا در فضا توسط کارگران نیمه ماهر بدون هیچ مشکلی ممکن می سازد .سازه های فضایی از قطعه های پیش ساخته استاندارد تشکیل مییابند که در صورت تولید انبوه ، قیمت این قطعات بسیار پایین می آید . این قطعات توسطکارگران نیمه ماهر قابل نصب هستند .
یکی از مهمترین خصوصیات سازه های فضایی ، قابلیت پوششسطحهای وسیع بدون ایجاد مانع و همچنین قابلیت پوشانیدن دهانه های بسیار بلند است کهبرای استفاده در امر ساختن استادیوم های ورزشی ، سالنهای چند منظوره ، آشیانه های هوایی، سقف استخرها و ... ایده آل است .
سادگی ولی در عین حال زیباییظاهری این سازه ها توجه بسیاریاز مهندسین معمار را به خود جلب کرده ، به طوری که قبل از مهندسین ساختمان ، این آرشیتکتهابودند که به این نوع سازه روی آوردند و تنوع بسیار وسیع آن ، که بویژه با پیشرفت علمکامپیوتر و ایجاد برنامه گرافیکی جدیدی بر آن افزوده شده ، قدرت خلاقیت بسیار زیادیبه طراح می بخشد .دانشمندان پس از آزمایشهای زیاد ، به مقاومت بسیار زیادانواع مختلف سازه های فضایی در مقابل بارگذاریهای سنگین متمرکز یا نامتقارن پی بردهاند . سازه های فضایی دارای آنچنان نیروی پایداری و مقاومت نهایی هستند که سازه راقادر به تحمل بارگذاری موضعی بیش از حد میکند . تجربه نشان می دهد که انواع ویژه ایاز شبکه های فضایی حتی در صورت صدمه دیدن ، به صورت ناگهانی فرو نمی ریزند و این ویژگی، در صورت بروز حریق و انفجار ، اهمیت بیشتری دارد .

سازه های فضایی دارایویژه گیهای خاصی به شرح زیر می باشد

دهانه :

سیستم سازه فضاکار قادر به پوشاندن دهانه های بزرگ با حداقل مواد مصرفی میباشد.(فولاد مصرفی در سازه فضاکار 3/1 کمتر از سازه های متداول دیگر می باشد)

سرعت نصب :

به علت پیش ساخته بودن قطعات سرعت عملیات مونتاژ و نصب بسیار بالا و اقتصادی میباشد.

وزن کم و قابلیت جابجایی :

سازه فضاکار دارای وزن کم بوده و قابلیت جابجایی با دست را دارا می باشد.

انعطاف پذیری در طراحی :

سازه فضاکار قابلیت افزایش و کاهش سطح را دارا بوده و امکان جابجایی ستونها بدوناینکه خطری برای سازه فضاکار ایجاد گردد میسر می باشد.

مقاومت در برابر نیروهای دینامیکی :

سازه فضاکار مقاومت بالاتری در برابر بارهای دینامیکی همچون زلزله انفجار بارباددر مقایسه به سازه های متداول دیگر از خود نشان می دهد.

عبور تاسیسات :

از فضای بین دولایه در شبکه های فضایی به راحتی می توان جهت عبور تاسیسات الکتریکیو مکانیکی استفاده نمود.

ظاهر زیبا:

سازه فضاکار از نظر نمای ظاهری بسیار زیبا بوده و نیازی به استفاده از سقف کاذب دراین سازه نیست.

ایمنی سازه :

سختی زیاد سازه تغیر شکل سازه را پایین می آورد.

درجه نامعین این نوع سازه بالا بوده و معمولا خرابی موضعی باعث خرابی کل سازه نمیگردد.

8702013

عضو جدید
کارآموزی مربوط به شرکت سوله سازی

کارآموزی مربوط به شرکت سوله سازی

با سلام
از دوستان کسی هست تا حالا در یک شرکت سوله سازی کار کرده باشه ؟
من کارآموزیم اونجاس خودم یه کارایی کردم اما یه نمونه هم واسه کامل تر شدنش نیاز دارم
با تشکر

forget

عضو جدید
جزوه تحلیل سازه

جزوه تحلیل سازه

بچه ها تو رو خدا به من یه کتاب خوب برای تحلیل معرفی کنید . که یکم فهمش ساده باشه. یا اگه جزوه ای دارید برام بذارید تورو خدا اگه این ترم پاس نکنم عقب میفتم

A-M91

عضو جدید
کتاب طاحونی از همه بهتره. اگرم خواستی ساده تر گفته باشه ، کتاب سری عمران هم بد نیست . قابل فهمه

forget

عضو جدید
کتاب تحلیل سازه اخوان لیل ابادی

کتاب تحلیل سازه اخوان لیل ابادی

سلام بچه ها این کتاب به عنوان رفرنس به مامعرفی شده و چند فصلش برامون حذفه. من موفق نشدم تهیه اش کنم نیست کتابش. اگه کسی داره لطف کنه برام فهرستشو با ریز فهرستش کامل بذاره که من بدونم چیشو بخونم و چیو نه. چون کتاب دیگه ای تهیه کردم ومیخوام از رو اون جاهایی که حذف نیسو بخونم و فقط دنبال فهرست کتاب اصلی یعنی کتاب تحلیل سازه اخوان لیل ابادی ام لطفا سریعتر چون 3 دی امتحان دارم.