[ گفت و گو ] انتخاب رشته کارشناسی ارشــد و دکتــرا

icy

عضو جدید
سلام و درود فراوان به هم رشته ای های عزیز.
این داستان خیلی جالبه و من دوست دارم کمی درباره کنکور ارشد خود ارشد گرایشا لیسانس و ... صحبت کنم.:surprised:البته تازه به جمع بچه های عزیز این سایت پیوستم.
اول در مورد گرایش لیسانس به نظر من به جز پلیمر و غذایی بقیه تقریبا خیلی شبیه هستند و این که بگیم مثلا کسی که پالایش خونده دیدی از پترو یا معدنی نداره یا برعکس درست قضاوت نکردیم.اما اینکه تو لیسانس گرایشارو حذف کنند باید بیشتر برسی بشه.
در این صورت فاکتور گرایش برای استخدام بچه های لیسانس برداشته می شه.شاید برای بعضی ها خوب باشه. از حق نباید گذشت.تو دوره لیسانس قدرت انتخاب خیلی پایینه.ممکنه یه درس عمومی آدمو بکوبه زمین .مثل خود من که عربی 34 زدم :cry:.دروس گرایشام که خیلی با هم فرق نمی کنه.بعد فلان شرکت میاد می گه فقط فلان گرایشارو استخدام می کنم.
مثلا من خودم صنایع معدنی خوندم.درسای تخصصیمون یکی خوردگی بود یکی صنایع ساختمانی 1 (سیمان!) و تصفیه آب و فاضلاب که همشم حفظی بودو یادمون رفت.
اما اون چیزی که از شما مهندس شیمی (بهتره بگم مهندس فرایند) می سازه اون حس مهندسی شماست.حسی که مثلا این ماده که داره می ره تو فلان برج چه بلایی سرش می آد.
حس سیالاتی حرارتی ترمودینامیکی جرمی و مهمتر عملیاتی.
من همین تابستون (سال 1387 ) پالایشگاه تهران کاراموز بودم.تا آدم خودش نره تو صنعت تا برجا و اکسچنجرا و پمپا و کمپرسورا و ... دیگرو نبینه به عظمت این رشته پی نمی بره.
اونجا فقط دید مهندسی و عملیاتی بدرد می خوره.نه فرمولی هست نه ماشین حسابی نه کسی که از این چیزا سر در بیاره .
اونجا فقط یک نوع مهندس شیمی هست!!
هر گرایشی که باشی اونجا دید مهندسیتو محک می زنی نه چیز دیگرو.به همه دوستاییم که کاراموزی نرفتن پیشنهاد می کنم یک واحد صنعتی رو برای کاراموزی انتخاب کنن نه یک واحد پژوهشی رو. 4 سال پژوهش کردیم دیگه :biggrin:.بحث یکم طولانی شد.منظور کلی این بود که به نظر من گرایش تو لیسانس زیاد معنی پیدا نمی کنه.اما هر چی مدارک بالاتر بره رو درس ها از عمومیتشون کاسته می شه و در دکترا رو یک موضوع از یک شاخه ی کوچک از یک درس مثلا جرم متمرکز می شیم.
دوستان در مورد درسا و کتابای ارشدم بحث کرده بودن.
من چون همین امسال کنکور دادم یک تجربه کوچکی دارم که اینجا می نویسم.البته تجربه ی شخصی و ممکنه کاربرد عام نداشته باشه.اما واسه من که خیلی مفید بوده.:)
طراحی فرایند شریف قبول شدم:cry:

ایول بابا بگوواسه هر چی میتونی بگو هم من هم بچه ها خیلی دوست دارن بشنون .......این شکلک گریه رو دیگه چرا گذاشتی؟:surprised:

hamidkareshki

عضو جدید
در مورد نحوه ی درس خوندن کتابا و ... من صاحب نظر نیستم که بنویسم.
نحوی درس خوندن کتابایی که خوندم رو می گم . اما به نظرم این وسط یه چیز خیلی مهمتری هستش.دوستای خودم همش می پرسن حمید چیو خوندی چقدر خوندی از کی خوندی (حالا انگار شاهکار کردم:biggrin:) اما به نظرم یک چیز خیلی خیلی مهمتری تو این موضوع هستش.خصوصا الان که همه داوطلبا به همه کتابا و کلاسا و جزوه ها دسترسی دارن و شرایط عادلانه تر شده.
به نظر من اون چیزی که باعث موفقیت آدم تو همچین آزمونایی می شه فقط و فقط یک چیزه !
اونم روحیه !!
اگر به کم قانع باشی کم میاد در خونت
اگر زیاد بخوای زیاد می گیری.
از دوستایی که می خوان ارشد بدن یه سوال دارم.به نظر خودتون (هر کی خودش) رتبتون چند می شه؟
اگه بگی می خوام فقط قبول شم زیاد امیدوار نباش.
اگه بگی می خوام تهران قبول شم به خودت داری کم لطفی می کنی.
اگه می گی دوست دارم زیر 100 بشم به کم قانع شدی.
اگه می گی می خوام یه دانشگاه خوب قبول شم خوب بگو کدوم دانشگاه!
اگه می گی اطمینان دارم فلان رتبرو می آرم بهت تبریک می گم.تلاشتو بکن و به خدا توکل کن.
کافیه اعتماد به نفس داشته باشی و خودتو باور کنی.دیگه بقیش زیاد مهم نیست.اینکه چی بخونی چقدر بخونی و ... حل می شه.
این اعتقاد و تجربه شخصیه منه و این که اینو این جا نوشتم فقط یک نوشته از یک دوسته و نه چیز دیگه!
اما به نظرم روحیه خوب همه جای زندگی بدرد آدم می خوره.این که از شکست نترسیم.نا امید نشیم. جنگجویانه برای رسیدن به هدف مبارزه کنیم.
تو نوشته بعدی کتابایی که خوندم و ... رو می گم (اطمینان دارم براتون تکراریه:surprised:)

icy

عضو جدید
در مورد نحوه ی درس خوندن کتابا و ... من صاحب نظر نیستم که بنویسم.
نحوی درس خوندن کتابایی که خوندم رو می گم . اما به نظرم این وسط یه چیز خیلی مهمتری هستش.دوستای خودم همش می پرسن حمید چیو خوندی چقدر خوندی از کی خوندی (حالا انگار شاهکار کردم:biggrin:) اما به نظرم یک چیز خیلی خیلی مهمتری تو این موضوع هستش.خصوصا الان که همه داوطلبا به همه کتابا و کلاسا و جزوه ها دسترسی دارن و شرایط عادلانه تر شده.
به نظر من اون چیزی که باعث موفقیت آدم تو همچین آزمونایی می شه فقط و فقط یک چیزه !
اونم روحیه !!
اگر به کم قانع باشی کم میاد در خونت
اگر زیاد بخوای زیاد می گیری.
از دوستایی که می خوان ارشد بدن یه سوال دارم.به نظر خودتون (هر کی خودش) رتبتون چند می شه؟
اگه بگی می خوام فقط قبول شم زیاد امیدوار نباش.
اگه بگی می خوام تهران قبول شم به خودت داری کم لطفی می کنی.
اگه می گی دوست دارم زیر 100 بشم به کم قانع شدی.
اگه می گی می خوام یه دانشگاه خوب قبول شم خوب بگو کدوم دانشگاه!
اگه می گی اطمینان دارم فلان رتبرو می آرم بهت تبریک می گم.تلاشتو بکن و به خدا توکل کن.
کافیه اعتماد به نفس داشته باشی و خودتو باور کنی.دیگه بقیش زیاد مهم نیست.اینکه چی بخونی چقدر بخونی و ... حل می شه.
این اعتقاد و تجربه شخصیه منه و این که اینو این جا نوشتم فقط یک نوشته از یک دوسته و نه چیز دیگه!
اما به نظرم روحیه خوب همه جای زندگی بدرد آدم می خوره.این که از شکست نترسیم.نا امید نشیم. جنگجویانه برای رسیدن به هدف مبارزه کنیم.
تو نوشته بعدی کتابایی که خوندم و ... رو می گم (اطمینان دارم براتون تکراریه:surprised:)

ممنون ایم حرفو هم میزنن همه ی ادما خودتم تا حالا شنیدی اما هیچکدوم از کسایی که میزنن بهش عمل نمیکنن و توهم عمل کردی ونتیجه گرفتی........حالا بگوببینم خودت چی میخواستی؟؟

کتابها روهم بنویس البته دوستان لطفکردن و لیست به من دادن(من ترم 3 هستما توهم نزنی امسال ارشد دارم:دی)ولی خب هرچی بیشتر بدونم بیشتر خوشحال میشم

hamidkareshki

عضو جدید
اولا بگم من درس خوندن جدی رو از مهر ماه 86 شروع کردم.
میانگین روزی 5 ساعت.
اما ماه آخر روزی 8 ساعت (حدودا)
کارم می کردم (البته روزی 2-3 ساعت!)
14 واحد هم داشتم (دانشگاه سمنان :()
به نظرم شرکت تو یکی از آزمونای موسسات الزامیه چون به آدم برنامه می ده و آدم دائما محک می خوره.البته به شرطی که به این آزمون تعهد داشته باشیم و با برنامش جلو بریم
نه این که بگیم من برنامه خودمو دارم تا آزمون جامع با برنامه هماهنگ می شم.جاش زیاد فرقی نداره من خودم آزمونای پارسه بودم(البته پولمم پس گرفتم :biggrin:).
اما درسا به ترتیب:
1-جرم و عملیات:
کلاس دکتر میرزا زاده رو رفتم .کلاس واقعا مفیدی بود چون جرمو خوب پاس نکرده بودم.اما بعید می دونم کسی که مثلا با دکتر بهمنیار جرم پاس کرده نیاز به این کلاسا داشته باشه.
به نظرم جرم تنها درسیه که نیاز داره کتاب درسیش خونده بشه
3 تا کتاب هست
1-جرم مرحوم تریبال
2-کتاب دکتر بهمنیار
3-کتاب فوق العاده چالکش امیری
من خودم چند فصل اول این کتابارو خوندم :(وقت نشد دیگه بقیش! اما اگه می خوندم خیلی اوضام بهتر بود.
کتاب تست راهیان رو کامل خوندم
و بعضی قسمتا از پوران پژوهش
کتابای خداکرم (راهیان ارشد) کتابای خوبی هستند اما چند تا ایراد دارن.اول اینکه نکات بعضی از تستا به صورت نکته ای گفته شده . آدم همون موقع نکتشو دیده همون موقع هم تستشو می زنه.دوم اینکه ایراد زیاد دارن.البته طبیعی که تو این حجم تست اشتباه هم داشته باشه. بیشترین اشتباها تو کتاب حرارت و مخصوصا جابجاییه.
اما یه توصیه در مورد جرم.
دوستان تمام نکات کتاب تستا خوبن باید بلد باشیم.اما مستقیم به درد کنکور نمی خورن.2 ساله که (87 86 ) تستای جرم به شدت مفهومی شدن
امسال هم که چند تا سوال حفظی عجیب بود که تن مرحوم تریبال رو تو گور لرزوند و احتمالا اگر خود ایشون هم سر جلسه بود نمی تونست جواب بده.
مثلا :
سوال 111
سرعت خطی قطرات مایع در برج های استخراج از نوع سینی دار حدودا کدام یک از اعداد زیر است ؟ ( cm/s )
1) 10 2)44 3)24 4)34
جواب این سوالو تو کتاب تریبال پیدا کنید!اون موقست که آدم متوجه می شه چطوری باید برای جرم درس خوند.کتابو باید جویید!!
3-4 تا از سوالا این سبکی هستند که یه وقت کسی خیلی بالا نزنه بقیه مفهومی.
مثلا:
سوالات 97و101و103و104و106و107و108و.. تا 115 به جز 111 مفهومی هستند.
4-5 تا سوال هم فقط از فرمولای ساده هستند مثل 96 98 99 100 102
پس مفهومی خوندن خیلی مهمه.

یه نکته دیگم که یکی از دوستان اشاره کرده بودن اینه که اگر جزوه های درسی استادای معروف رو دارید حتما مطالعه کنید. من همیشه در حسرت این جزوه ها بودم! اگه کسی داره منم می خوام :heart:

2-ترمودینامیک:
کلاس دکتر طاهری رو رفتم.بد نبود.اما اگر جزوش رو هم داشتم و کلاس نمی رفتم خیلی فرق نمی کرد.
کتاب ترمو 1 راهیان ارشد کتاب خیلی خوبیه . زمان ما ترمو 2 نبود اما فکر کنم کم کم بیاد.
مباحث ترمو 2 رو از پوران پژوهش خوندم و بعضی از فرمولارو از کتاب ونس.
به نظر من اگر وقت ندارید لزومی نداره واسه ترمو 1 کتاب ونس رو بخونید چون منابع کاملند.
اما جزوه دکتر طاهری جزوه ی مفیدیه.
3-سیالات:
من سیالاتم خیلی خوب بود اما تو کنکور بد شانسی آوردم 51 زدم :cry:
تو پارسه همیشه از درصدای بالای سیالات بودم 95%و90% و ... تو کنکورم تا 70-80 جا داشتم اما ...
کتاب راهیان ارشد جامع رو به همه توصیه می کنم. کتابی که 2 جلده و تستای عمران و مکانیکم داره.
راستش واسه سیالات من همین کتاب رو خوندم (تستاشم کامل نزدم) و بعضی قسمتا از جزوه دکتر طاهری.
4-حرارت:
جزوه دکتر میرزازاده و کتاب راهیان
کتاب حرارت راهیان اشکال زیاد داره ولی کتاب جامعیه
5-راکتور:
کتاب راهیان ارشد!
6-کنترل
به شدت کتاب دکتر نیک آذر برای من مفید بود.اما کتاب راهیان مهندس شیمی رو یه مهندس برق نوشته و من که خوشم نیومد! اون دید مهندس شیمی که لازمه توش دیده نمیشه!
جزوه دکتر میرزازاده هم جزوه خوبیه.
اگر کسی کتاب تست خوب می شناسه به بقیه هم معرفی کنه.
اما از دوستان خواهش می کنم حتما کنترل رو بخونند و سفید ولش نکنن!
2 ساله که تستای کنترل به شدت آسون شده و اگر کسی کمی وقت بزاره (یا بذاره !! :)) می تونه یه درصد عالی بزنه.کنترل خیلی خیلی درس شیرینیه و در کنکور بسیار ساده
7-کاربرد
من محاسبات عددی رو از کتاب راهیان خوندم و بقیه مباحث رو از جزوه دکتر طاهری

در کل به نظرم هر کدوم از کتاب تستارو باید 4-5 بار با همه تستا بخونید تا مسلط بشید

نهایتا اگر کسی از دوستان جزوه خوبی داره معرفی کنه تا بقیه هم استفاده کنن.ببخشید سرتون رو درد آوردم . بازم اگه کمکی باشه در خدمتم.

آخرین ویرایش:

hamidkareshki

عضو جدید
ممنون ایم حرفو هم میزنن همه ی ادما خودتم تا حالا شنیدی اما هیچکدوم از کسایی که میزنن بهش عمل نمیکنن و توهم عمل کردی ونتیجه گرفتی........حالا بگوببینم خودت چی میخواستی؟؟

کتابها روهم بنویس البته دوستان لطفکردن و لیست به من دادن(من ترم 3 هستما توهم نزنی امسال ارشد دارم:دی)ولی خب هرچی بیشتر بدونم بیشتر خوشحال میشم

من طراحی فرایند شریف می خواستم :surprised:

خیلی خوبه از ترم 3 به فکر ارشدی .کارت درسته.

در مورد اینکه همه می گن و عمل نمی کنن منم قبول دارم.اما شما یه بار امتحان کن.اون چیزیو که می خوای دقیقا ببین با تمام جرئیات باورش کن بعد ببین بهش میرسی یا نه

• Like
واکنش ها: icy

mehrnaz_khalaji

عضو جدید
من برا سیالات همین کتابی رو که گفتی میخونم ولی خیلی سنگین گفته اما برا پوران پژوهش فهمش یکمی بهتره!
منم دقیقا مشکلی رو که گفتی دارم یعنی نکته رو میخونم خوب بدش براحتی(البته نه درصد خوبی) تستش رو میزنم!
البته کلی هم بی دقتی دارم!
این جزوه هایی که گفتی از کجا میشه پیدا کرد؟
کلاساش کجا برگزار میشد؟

hamidkareshki

عضو جدید
من برا سیالات همین کتابی رو که گفتی میخونم ولی خیلی سنگین گفته اما برا پوران پژوهش فهمش یکمی بهتره!
منم دقیقا مشکلی رو که گفتی دارم یعنی نکته رو میخونم خوب بدش براحتی(البته نه درصد خوبی) تستش رو میزنم!
البته کلی هم بی دقتی دارم!
این جزوه هایی که گفتی از کجا میشه پیدا کرد؟
کلاساش کجا برگزار میشد؟
کلا هر کتابی که فهمش راحتره مطالعه کنید بهتره.اما بعد از 1-2 دور خوندن اون مطالب دشوار کم کم براتون ساده می شن! پس راهیان رو هم بخونید اگر وقت دارید.
برای حل مشکل دوم که خداکرم نکات تستارو گفته می تونید متن درس رو الان بخونید تستاشو 1 روز با 2 روز بعد بزنید.در این صورت آدم نکات ریز یادش می ره و فقط کلیت درس یادش می مونه
من خودم 4 تا از کلاسای پارسرو رفتم.شما هر کلاسی می تونید برید و من پیشنهاد خاصی ندارم.به نظرم اگر درس رو بلدید و احساس می کنید می شه مسلط شد کلاس لازم نیست.
جزوه های خود پارسه که چاپ شدست و می ده به درد نمی خوره.جزوه ای که استاد سر کلاس گفته خوبه. من خودم دارو ندارمو دادم به دوستام ولی از کسایی که کلاسای پارسرو رفتن می تونید بگیرید.

mehrnaz_khalaji

عضو جدید
کلا هر کتابی که فهمش راحتره مطالعه کنید بهتره.اما بعد از 1-2 دور خوندن اون مطالب دشوار کم کم براتون ساده می شن! پس راهیان رو هم بخونید اگر وقت دارید.
برای حل مشکل دوم که خداکرم نکات تستارو گفته می تونید متن درس رو الان بخونید تستاشو 1 روز با 2 روز بعد بزنید.در این صورت آدم نکات ریز یادش می ره و فقط کلیت درس یادش می مونه
من خودم 4 تا از کلاسای پارسرو رفتم.شما هر کلاسی می تونید برید و من پیشنهاد خاصی ندارم.به نظرم اگر درس رو بلدید و احساس می کنید می شه مسلط شد کلاس لازم نیست.
جزوه های خود پارسه که چاپ شدست و می ده به درد نمی خوره.جزوه ای که استاد سر کلاس گفته خوبه. من خودم دارو ندارمو دادم به دوستام ولی از کسایی که کلاسای پارسرو رفتن می تونید بگیرید.

وقت که زیاد دارم اخه الان ترم 5 هستم
میدونم که می تونم رتبه خوبی بیارم ولی خیلی می ترسم!
راستی معدلت چند بود؟!(اگه دوست داری بگو) میخوام بدونم چه قدر تو ارشد تاثیر داره؟!
میشه یکم در رابطه با رشته ای که قبول شدی توضیح بدی و اینکه چرا این رشته و این دانشگاه رو انتخاب کردی!
ممنون که به سوالامون جواب میدی:gol:

icy

عضو جدید
اولا بگم من درس خوندن جدی رو از مهر ماه 86 شروع کردم.
میانگین روزی 5 ساعت.
اما ماه آخر روزی 8 ساعت (حدودا)
کارم می کردم (البته روزی 2-3 ساعت!)
14 واحد هم داشتم (دانشگاه سمنان :()
به نظرم شرکت تو یکی از آزمونای موسسات الزامیه چون به آدم برنامه می ده و آدم دائما محک می خوره.البته به شرطی که به این آزمون تعهد داشته باشیم و با برنامش جلو بریم
نه این که بگیم من برنامه خودمو دارم تا آزمون جامع با برنامه هماهنگ می شم.جاش زیاد فرقی نداره من خودم آزمونای پارسه بودم(البته پولمم پس گرفتم :biggrin:).
اما درسا به ترتیب:
1-جرم و عملیات:
کلاس دکتر میرزا زاده رو رفتم .کلاس واقعا مفیدی بود چون جرمو خوب پاس نکرده بودم.اما بعید می دونم کسی که مثلا با دکتر بهمنیار جرم پاس کرده نیاز به این کلاسا داشته باشه.
به نظرم جرم تنها درسیه که نیاز داره کتاب درسیش خونده بشه
3 تا کتاب هست
1-جرم مرحوم تریبال
2-کتاب دکتر بهمنیار
3-کتاب فوق العاده چالکش امیری
من خودم چند فصل اول این کتابارو خوندم :(وقت نشد دیگه بقیش! اما اگه می خوندم خیلی اوضام بهتر بود.
کتاب تست راهیان رو کامل خوندم
و بعضی قسمتا از پوران پژوهش
کتابای خداکرم (راهیان ارشد) کتابای خوبی هستند اما چند تا ایراد دارن.اول اینکه نکات بعضی از تستا به صورت نکته ای گفته شده . آدم همون موقع نکتشو دیده همون موقع هم تستشو می زنه.دوم اینکه ایراد زیاد دارن.البته طبیعی که تو این حجم تست اشتباه هم داشته باشه. بیشترین اشتباها تو کتاب حرارت و مخصوصا جابجاییه.
اما یه توصیه در مورد جرم.
دوستان تمام نکات کتاب تستا خوبن باید بلد باشیم.اما مستقیم به درد کنکور نمی خورن.2 ساله که (87 86 ) تستای جرم به شدت مفهومی شدن
امسال هم که چند تا سوال حفظی عجیب بود که تن مرحوم تریبال رو تو گور لرزوند و احتمالا اگر خود ایشون هم سر جلسه بود نمی تونست جواب بده.
مثلا :
سوال 111
سرعت خطی قطرات مایع در برج های استخراج از نوع سینی دار حدودا کدام یک از اعداد زیر است ؟ ( cm/s )
1) 10 2)44 3)24 4)34
جواب این سوالو تو کتاب تریبال پیدا کنید!اون موقست که آدم متوجه می شه چطوری باید برای جرم درس خوند.کتابو باید جویید!!
3-4 تا از سوالا این سبکی هستند که یه وقت کسی خیلی بالا نزنه بقیه مفهومی.
مثلا:
سوالات 97و101و103و104و106و107و108و.. تا 115 به جز 111 مفهومی هستند.
4-5 تا سوال هم فقط از فرمولای ساده هستند مثل 96 98 99 100 102
پس مفهومی خوندن خیلی مهمه.

یه نکته دیگم که یکی از دوستان اشاره کرده بودن اینه که اگر جزوه های درسی استادای معروف رو دارید حتما مطالعه کنید. من همیشه در حسرت این جزوه ها بودم! اگه کسی داره منم می خوام :heart:

2-ترمودینامیک:
کلاس دکتر طاهری رو رفتم.بد نبود.اما اگر جزوش رو هم داشتم و کلاس نمی رفتم خیلی فرق نمی کرد.
کتاب ترمو 1 راهیان ارشد کتاب خیلی خوبیه . زمان ما ترمو 2 نبود اما فکر کنم کم کم بیاد.
مباحث ترمو 2 رو از پوران پژوهش خوندم و بعضی از فرمولارو از کتاب ونس.
به نظر من اگر وقت ندارید لزومی نداره واسه ترمو 1 کتاب ونس رو بخونید چون منابع کاملند.
اما جزوه دکتر طاهری جزوه ی مفیدیه.
3-سیالات:
من سیالاتم خیلی خوب بود اما تو کنکور بد شانسی آوردم 51 زدم :cry:
تو پارسه همیشه از درصدای بالای سیالات بودم 95%و90% و ... تو کنکورم تا 70-80 جا داشتم اما ...
کتاب راهیان ارشد جامع رو به همه توصیه می کنم. کتابی که 2 جلده و تستای عمران و مکانیکم داره.
راستش واسه سیالات من همین کتاب رو خوندم (تستاشم کامل نزدم) و بعضی قسمتا از جزوه دکتر طاهری.
4-حرارت:
جزوه دکتر میرزازاده و کتاب راهیان
کتاب حرارت راهیان اشکال زیاد داره ولی کتاب جامعیه
5-راکتور:
کتاب راهیان ارشد!
6-کنترل
به شدت کتاب دکتر نیک آذر برای من مفید بود.اما کتاب راهیان مهندس شیمی رو یه مهندس برق نوشته و من که خوشم نیومد! اون دید مهندس شیمی که لازمه توش دیده نمیشه!
جزوه دکتر میرزازاده هم جزوه خوبیه.
اگر کسی کتاب تست خوب می شناسه به بقیه هم معرفی کنه.
اما از دوستان خواهش می کنم حتما کنترل رو بخونند و سفید ولش نکنن!
2 ساله که تستای کنترل به شدت آسون شده و اگر کسی کمی وقت بزاره (یا بذاره !! :)) می تونه یه درصد عالی بزنه.کنترل خیلی خیلی درس شیرینیه و در کنکور بسیار ساده
7-کاربرد
من محاسبات عددی رو از کتاب راهیان خوندم و بقیه مباحث رو از جزوه دکتر طاهری

در کل به نظرم هر کدوم از کتاب تستارو باید 4-5 بار با همه تستا بخونید تا مسلط بشید

نهایتا اگر کسی از دوستان جزوه خوبی داره معرفی کنه تا بقیه هم استفاده کنن.ببخشید سرتون رو درد آوردم . بازم اگه کمکی باشه در خدمتم.

من که میخوامالان از ترم 3 شروع کنم خوندن قصدم اینه کل سال بخونم بعد تابستون تست های هر درس رو بزنم..خوبه؟.......حالا کلیت خود آزمونای پارسه خوب بود یعنی شبیه خود کنکور بود یا برای تو بیشتر از نظر برنامه ریزی اهمیت داشت......یعنی اگه کسی برنامه ریزی مشکلی نداشته باشه بهش پیشنهاد میکنی رفتن به پارسه رو؟؟یا بخاطره استاداش و کلاس درساش و جزوه هاش پیشنهاد میکنی؟؟؟یجوردیگه بپرسم اگه کسی دسترسی به این کلاسا نداشته باشه با این استادا که گفتی چقدر روموفقیتش تاثیر میذاره؟

من طراحی فرایند شریف می خواستم :surprised:

خیلی خوبه از ترم 3 به فکر ارشدی .کارت درسته.

در مورد اینکه همه می گن و عمل نمی کنن منم قبول دارم.اما شما یه بار امتحان کن.اون چیزیو که می خوای دقیقا ببین با تمام جرئیات باورش کن بعد ببین بهش میرسی یا نه

به این چیزی کهمیگی میگن "تجسم خلاق"یه چیز با تمام جزئیات مثبتش تصورکن حتما بهش میرسی......منم طراحی فرایند شریف میخوام:surprised::surprised:

راستی معدلت چند بود؟!(اگه دوست داری بگو) میخوام بدونم چه قدر تو ارشد تاثیر داره؟!
میشه یکم در رابطه با رشته ای که قبول شدی توضیح بدی و اینکه چرا این رشته و این دانشگاه رو انتخاب کردی!

در مورد دانشگاهم توضیح بده که الان رفتی جوکلیش جواستاداش چطوره؟؟؟اگه الان دوباره میخواستی اتنخاب کنی همین گرایشوانتخاب میکردی........درسا چطوره؟؟؟درس خوندن تو ارشد چطوره؟؟؟نظرت برای ادامه تا دکترا چیه؟؟؟کار برای فار غ اتحصیل های شریف چطوره؟؟؟

میبخشی زیاد سوال میپرسم یه همچین گنجی پیدا کردم تا آخرین طلاشو از زیر خاک نکشم بیرون بیخیال نمیشم:دی

hamidkareshki

عضو جدید

ترس نداره
از کنکور لیسانس که خیلی راحتره مخصوصا اگر علاقه هم داشته باشید
من معدلم حدود 17 بود.
هنوز هم کلاس فوق نرفتم !! آخه همین امسال قبول شدم.از مهر کلاسامون شروع می شه!
معدل 20% از کنکور فوقه
کل نمره تراز درسهایی که امتحان دادید 80% و معدل هم تراز بندی میشه اونم می شه 20%
در مورد دانشگاه هم بگم من هدفم طراحی فرآیند بود.طراحی فرآیند شریف 6 نفر بر می داره حال اینکه من رتبم 8 شده بود. به همین خاطر انتخاب دوم حیاطی شد.
معمولا بعد از طراحی فرایند جداسازی می زنند اما من به خاطر علاقه ای که به کنترل داشتم کنترل زدم.
چیزی که بیشتر از معدل اهمیت داره شاگرد اول بودن توی ورودیتونه!
تو هر گرایشی یک جای خالی برای شاگرد اول نگه می دارن.
یعنی اگر طراحی فرایند شریف 6 نفر برداره و فرضا 1 تا 6 طراحی فرایند بزنند ظرفیت عادی پر می شه.حالا رتبه های بعدی اولین شاگرد اول که طراحی فرایند بزنه قبول می شه
مثلا اگر 7 شاگرد اول باشه و طراحی فرایندم زده باشه قبول می شه اما اگر شاگرد اول نباشه قبول نمی شه و نوبت رتبه 8 می شه و ....
من شاگرد اولی هم داشتم یعنی در 4 سال لیسانس شاگرد اول ورودیمون بودم و تقریبا مطمئن بودم طراحی رو میارم.
ما تا وقتی تو لیسانس هستیم خیلی رو گرایشا شناخت نداریم.
من با مشورتایی که کرده بودم این گرایشو انتخاب کردم

hamidkareshki

عضو جدید
من که میخوامالان از ترم 3 شروع کنم خوندن قصدم اینه کل سال بخونم بعد تابستون تست های هر درس رو بزنم..خوبه؟.......حالا کلیت خود آزمونای پارسه خوب بود یعنی شبیه خود کنکور بود یا برای تو بیشتر از نظر برنامه ریزی اهمیت داشت......یعنی اگه کسی برنامه ریزی مشکلی نداشته باشه بهش پیشنهاد میکنی رفتن به پارسه رو؟؟یا بخاطره استاداش و کلاس درساش و جزوه هاش پیشنهاد میکنی؟؟؟یجوردیگه بپرسم اگه کسی دسترسی به این کلاسا نداشته باشه با این استادا که گفتی چقدر روموفقیتش تاثیر میذاره؟

به این چیزی کهمیگی میگن "تجسم خلاق"یه چیز با تمام جزئیات مثبتش تصورکن حتما بهش میرسی......منم طراحی فرایند شریف میخوام:surprised::surprised:

در مورد دانشگاهم توضیح بده که الان رفتی جوکلیش جواستاداش چطوره؟؟؟اگه الان دوباره میخواستی اتنخاب کنی همین گرایشوانتخاب میکردی........درسا چطوره؟؟؟درس خوندن تو ارشد چطوره؟؟؟نظرت برای ادامه تا دکترا چیه؟؟؟کار برای فار غ اتحصیل های شریف چطوره؟؟؟

میبخشی زیاد سوال میپرسم یه همچین گنجی پیدا کردم تا آخرین طلاشو از زیر خاک نکشم بیرون بیخیال نمیشم:دی

شما که از ترمای پایین شروع کردید باید کاملا تشریحی بخونید.کاش من جای شما بودم ترم 3 فرصت هایی رو که از دست دادم رو از دست نمی دادم.
مثلا شما اگه همه سوالای استریتر( سیالات ) یا وایت رو خودت حل کنی فکر می کنی برای فوق مشکلی داری؟ به سوالای فوق می خندی.
در مورد پارسه به نظر من اصلا ملاک نیست.اگر کسی نره و فقط جزوه هاشو گیر بیاره کافیه.
حتی اگر جزوه هاشم گیر نیاورد خیلی کمبودی نداره. اگر دسترسی ندارید اصلا استرس به خودتون راه ندید.ملاک نیست.
و آزمون ! جو آزمون یه جوریه که آدمو حرکت می ده. حس رقابت حس اینکه روحیت خراب نشه و محک بخوری همش باعث تحریک به درس خوندن می شه.

من هنوز نرفتم کلاس همین ترم قبول شدم ! از مهر می رو. 15 روز دیگه.
اما آره دنبال ادامه تحصیل هستم . چون به این رشته علاقه دارم دوست دارم تا می تونم توش جلو برم و صبر نکنم.
گنج چیه عزیز. به خدا منم یه دانشجوی عادی مهندسی شیمی هستم :)
فقط یکم اعتماد به نفس کاذب دارم!:biggrin: که کمکم کرد!
من هر کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم.البته اگر قابل باشیم خدمت کنیم. :surprised:

• Like
واکنش ها: icy

mehrnaz_khalaji

عضو جدید
ترس نداره
از کنکور لیسانس که خیلی راحتره مخصوصا اگر علاقه هم داشته باشید
من معدلم حدود 17 بود.
هنوز هم کلاس فوق نرفتم !! آخه همین امسال قبول شدم.از مهر کلاسامون شروع می شه!
معدل 20% از کنکور فوقه
کل نمره تراز درسهایی که امتحان دادید 80% و معدل هم تراز بندی میشه اونم می شه 20%
در مورد دانشگاه هم بگم من هدفم طراحی فرآیند بود.طراحی فرآیند شریف 6 نفر بر می داره حال اینکه من رتبم 8 شده بود. به همین خاطر انتخاب دوم حیاطی شد.
معمولا بعد از طراحی فرایند جداسازی می زنند اما من به خاطر علاقه ای که به کنترل داشتم کنترل زدم.
چیزی که بیشتر از معدل اهمیت داره شاگرد اول بودن توی ورودیتونه!
تو هر گرایشی یک جای خالی برای شاگرد اول نگه می دارن.
یعنی اگر طراحی فرایند شریف 6 نفر برداره و فرضا 1 تا 6 طراحی فرایند بزنند ظرفیت عادی پر می شه.حالا رتبه های بعدی اولین شاگرد اول که طراحی فرایند بزنه قبول می شه
مثلا اگر 7 شاگرد اول باشه و طراحی فرایندم زده باشه قبول می شه اما اگر شاگرد اول نباشه قبول نمی شه و نوبت رتبه 8 می شه و ....
من شاگرد اولی هم داشتم یعنی در 4 سال لیسانس شاگرد اول ورودیمون بودم و تقریبا مطمئن بودم طراحی رو میارم.
ما تا وقتی تو لیسانس هستیم خیلی رو گرایشا شناخت نداریم.
من با مشورتایی که کرده بودم این گرایشو انتخاب کردم

پس اگه این طور میگی که باشه من نباید حتی خواب رتبه ی خوب رو ببینم چون معدلم اصلا خوب نیست شاید 1تا 2 نمره کمتر از شاگرد اولمون باشه!
1سوال:
وقتی برا راشد تست میزدی زمان میگرفتی؟معمولا چقدر سر 1 تست وقتی اولین بار میدیدیش وقت میذاشتی؟درصد هایی که می زدی چه حدود بود؟

این کلاسا که گفتی سمنان بود؟!

1چی بگم از وقتی گفتی که معدلت انقدر خوب بوده و شاگرد اول بودی 1 ذره ناامید شدم!
البته من تا حالا هیچ ترمی برا معدل درس نخوندم!

hamidkareshki

عضو جدید
پس اگه این طور میگی که باشه من نباید حتی خواب رتبه ی خوب رو ببینم چون معدلم اصلا خوب نیست شاید 1تا 2 نمره کمتر از شاگرد اولمون باشه!
1سوال:
وقتی برا راشد تست میزدی زمان میگرفتی؟معمولا چقدر سر 1 تست وقتی اولین بار میدیدیش وقت میذاشتی؟درصد هایی که می زدی چه حدود بود؟

این کلاسا که گفتی سمنان بود؟!

1چی بگم از وقتی گفتی که معدلت انقدر خوب بوده و شاگرد اول بودی 1 ذره ناامید شدم!
البته من تا حالا هیچ ترمی برا معدل درس نخوندم!
شاگرد اول بودن امتیاز خوبیه.اما اینجوری نیست که اگر نباشه آدم خوب قبول نشه! دوست من نه معدلش خیلی خوب بود نه شاگرد اول بود رتبش 13 شد.جداسازی قبول شد.

برای ارشد من به جز هفته ی آخر برای تست زدن وقت نگرفتم. اگر به درسا مسلط باشید وقت کم نمیاد. اما تستارو یکی یکی می زدم.هر تست رو اول حل می کردم بعد جوابشو میدیدم.

کلاسام تهران بود.
شما اگر همین امسالم ارشد داشته باشید ناامیدی کار اشتباهیه چه برسه به این که این قدر وقت دارید.

mehrnaz_khalaji

عضو جدید
شاگرد اول بودن امتیاز خوبیه.اما اینجوری نیست که اگر نباشه آدم خوب قبول نشه! دوست من نه معدلش خیلی خوب بود نه شاگرد اول بود رتبش 13 شد.جداسازی قبول شد.

برای ارشد من به جز هفته ی آخر برای تست زدن وقت نگرفتم. اگر به درسا مسلط باشید وقت کم نمیاد. اما تستارو یکی یکی می زدم.هر تست رو اول حل می کردم بعد جوابشو میدیدم.

کلاسام تهران بود.
شما اگر همین امسالم ارشد داشته باشید ناامیدی کار اشتباهیه چه برسه به این که این قدر وقت دارید.

بابت راهنمایی هات ممنون :gol:

imansamiee

عضو جدید
IMANSAMIEE

IMANSAMIEE

سلام حميد جان خوبي من ايمان هستم .
100 % در اختيار شما .
البته تو انقدر حرفه اي هستي و تجربه داري كه...........
فقط به همه دوستان توصيه مي كنم حرف هاي حميد رو كامل كامل گوش كنند.
من ايمان هستم با معدل 13...ومشروطي ترم اخر .رتبه... كنكور از كمك به شما دوستان خوشحال مي شوم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد این معدل بگم
میشه بگین چجوری معدل رو حساب میکنن ؟
ببین، استادا با هم میفرقن، شاید درسی رو تو یه دانشگاه من 0 بگیرم ولی همون درس رو تو دانشگاه دیگه 20

منم رو تسلط به کتابا اعتقاد خوبی دارم و همیشه باید ایمان داشت که قبول میشیم، به این فکر کنیم که قبول میشیم و تلاشمون رو کنیم نه اینکه تا امید باشیم
مهم تلاش کردن بصورت جدیه

imansamiee

عضو جدید
IMAN SAMIEE

IMAN SAMIEE

با سلام خدمت همه و مخصوصا دوسته خوبم حميد جان
اينكه من گفتم جداسازي ....وفرايند...وكنترل... يه شوخي بود اما حالا كه فهميدم اينجا قراره
قدمهاي مثبتي برداشته بشه با كمال ميل در خدمتم
لطفا دوستان فرايندي وكنترلي ناراحت نشوند ;)
با وجود اقا حميد(كسي كه توام با 4سال كار كردن توانست نفر اول سمنان 8 كنكور برگذيده خوارزمي. جزئ المپياد و......) ديگه ما حرفي برايه گفتن نداريم اما در حد توانم در خدمتم
;):)

imansamiee

عضو جدید
به نظر من جداسازي بهترين
چون نه كليت فرايندو داره و نه خشكيه كنترل و

اينكه من گفتم جداسازي ....وفرايند...وكنترل... يه شوخي بود اما حالا كه فهميدم اينجا قراره
با وجود اقا حميد(كسي كه توام با 4سال كار كردن توانست نفر اول سمنان 8 كنكور برگذيده خوارزمي. جزئ المپياد و......) ديگه ما حرفي برايه گفتن نداريم اما در حد توانم در خدمتم

hamidkareshki

عضو جدید
سلام حميد جان خوبي من ايمان هستم .
100 % در اختيار شما .
البته تو انقدر حرفه اي هستي و تجربه داري كه...........
فقط به همه دوستان توصيه مي كنم حرف هاي حميد رو كامل كامل گوش كنند.
من ايمان هستم با معدل 13...ومشروطي ترم اخر .رتبه... كنكور از كمك به شما دوستان خوشحال مي شوم

سلام
خوبی؟
ایمان جان شما که کارت خیلی درسته.
دوستان این آقا ایمان رتبش 13 شده با معدل متوسط و بدون شاگرد اولی و جداسازی شریف قبول شده :gol:

با اجازه خودش درصداشم اینه:
زبان : سفید
حرارت 60
ترمو 70
سیالات 54
کنترل 69
جرم 61.6
راکتور 72
کاربرد 66.6

hamidkareshki

عضو جدید
در مورد این معدل بگم
میشه بگین چجوری معدل رو حساب میکنن ؟
ببین، استادا با هم میفرقن، شاید درسی رو تو یه دانشگاه من 0 بگیرم ولی همون درس رو تو دانشگاه دیگه 20

منم رو تسلط به کتابا اعتقاد خوبی دارم و همیشه باید ایمان داشت که قبول میشیم، به این فکر کنیم که قبول میشیم و تلاشمون رو کنیم نه اینکه تا امید باشیم
مهم تلاش کردن بصورت جدیه
معدل تراز بندی می شه.
این کار سادست. همه ی معدل ها رو به کامپیوتر می دن اون هم طبق یک سری روش های آماری تراز بندی می کنه. این می شه 20 درصد از نمره کل و 80 درصد مابقی رو نمره تراز درس هایی که کنکور دادید تشکیل می شه.
در مورد دانشگاه های مختلف هم سازمان سنجش یه برنامه ای داره
معدل در یک ضریبی ضرب می شه بعد تراز بندی می شه
تا جایی که من می دونم ضرایب از بزرگ به کوچک این طوریه:
سراسری تهران
سراسری شهرستان
آزاد
باز در این مورد من دقیق اطلاع ندارم اگر کسی می دونه راهنمایی کنه

mehrnaz_khalaji

عضو جدید

وای خدا جون عجب انسان با اراده ای هستن اقا حمید دست مریزاد واقعا تبریک داره خوش بحالت:gol:
1پیشنهاد:
1تاپیک بزن و فقط عوامل موفقیتت رو بگو فکنم همین کافی باشه!

از شما هم ممنون با اطلاعاتی که تو این تاپیک میذارین به ماها خیلی کمک میکنین:gol:

hamidkareshki

عضو جدید
وای خدا جون عجب انسان با اراده ای هستن اقا حمید دست مریزاد واقعا تبریک داره خوش بحالت:gol:
1پیشنهاد:
1تاپیک بزن و فقط عوامل موفقیتت رو بگو فکنم همین کافی باشه!

از شما هم ممنون با اطلاعاتی که تو این تاپیک میذارین به ماها خیلی کمک میکنین:gol:
هر چی ایمان گفت خودش 100 مرتبه بهتر و بالاتره

ممنون از نظر لطفتون ولی دوستمون هم یکم پیاز داغشو زیاد کرد

imansamiee

عضو جدید
معدل تراز بندی می شه.
این کار سادست. همه ی معدل ها رو به کامپیوتر می دن اون هم طبق یک سری روش های آماری تراز بندی می کنه. این می شه 20 درصد از نمره کل و 80 درصد مابقی رو نمره تراز درس هایی که کنکور دادید تشکیل می شه.
در مورد دانشگاه های مختلف هم سازمان سنجش یه برنامه ای داره
معدل در یک ضریبی ضرب می شه بعد تراز بندی می شه
تا جایی که من می دونم ضرایب از بزرگ به کوچک این طوریه:
سراسری تهران
سراسری شهرستان
آزاد
باز در این مورد من دقیق اطلاع ندارم اگر کسی می دونه راهنمایی کنه

man yadame ke meyangen darsad zarb dar .8 +moadel
.8*61+13=61.8

zahra.as

عضو جدید
ممنون

ممنون

من تا به حال به اين تالار نيومده بودم اما امروز واقعا از خوندن مطالب مفيدش لذت بردم براي همين خواستم يك كم به من مشاوره بديد
من ترم 7 مهندسي شيمي گرايش صنايع غذايي هستم.اما چون يك ترم مرخصي گرفتم در واقع ترم 6 هستم. من قبل از انتخاب رشته واقعا فكر مي كردم مهندسي شيمي چيزي شبيه شيمي دبيرستان است و به همين دليل اين رشته را انتخاب كردم البته به صنايع غذايي هم خيلي علاقه داشتم ودارمن اما وقتي با دروس اصلي مهندسي شيمي مثل سيالات حرارت جرم و . . . . عمليات و اين چيز ها آشنا شدم فهميدم از خود مهندسي شبيمي متنفرم اما با صنايع غذايي حال مي كنم.به همين دليل در درس هاي اصلي مهندسي شمي در جا زدم و الان هم حاضر نيستم تحت هر شرايطي به اين درس ها ادامه بدهم اما در طي اين سه سال تحصيلي متوجه شدم به رشته mbaخيلي علاقه دارم اما .. .مشكل اينه كه قبولي تو اين رشته اون هم فقط تهران كار سختيه و با توجه به معدل افتضاحي هم كه من دارم بايد خيلي تلاش كنم كه البته مي تونم . .. اما الان كه راجع به گرايش هاي بيو /صنايع غذايي/ داروسازي مطالعه كردم احساس كردم بدم نمي ياد يكي از اين ها را بخونم . . . حالا به نظر شما چي كار كنم ????

مهندس تمام

عضو جدید
اگه می شه منو راهنمایی کنید
گرایش های مختلف رشته مهندسی شیمی در مقطع فوق لیسانس چیه؟
بهترین گرایش ارشد مهندسی شیمی چیه و چرا این بهترینه؟

احسان افراز

عضو جدید
سلام_میخواستم بدونم مهندسی شیمی گرایش بیو تکنولوزی در کنکور ارشد نیازی به خواندن عملیات واحد دارد؟وشانس من برای قبولی در این رشته در دانشگاه ازاد چقدره؟{به جوابش خیلی نیاز دارم}

بالا