[ گفت و گو ] - ارشـــد 92

eng.che

کاربر فعال
تو کلید سوال گزینه 4 یعنی آجر D به عنوان جواب ذکر شده، همین تناقض باعث شد این سوالو مطرح کنم.

سلام
همون گزینه 4 میشه
آجر متخلخله، ضریب هدایت و مقاومتش به تخلخلش بستگی داره چون k آب بیشتر هواست و پس k آجر خیس بیشتر آجر خشکه و مقاومت حرارتی آجر خشک بیشتز میشه

silverhrs

عضو جدید
کسی جواب این سوالو میدونه؟ بنظر ساده میاد ولی ...

مشاهده پیوست 133246

آجرD ..................چون ضریب هدایتیش از همه کمتره( (آخه اون دو نای دیگه که ضریبشون باDیکی است رطوبت دارن و k شون برا رطوبت میره بالا)

k جامدات بیشتر از مایعاته
آجری که رطوبتش بیشتره kکمتری و در نتیجه مقاومت حرارت بیشتری داره. (آجر c)

اگه کسی نظر دیگه ای داره بگه تا اگه جوابم غلطه بدونم

جواب سوال آجر D . من هم نظر شمارو داشتم ولی با توضیحات badboy مث اینکه رطوبت اثر افزایشی روی k داره و در نتیجه آجر D ضریب هدایت کمتری خواهد داشت.

بدیهیست آجر c مقاومت بیشتری خواهد داشت

تو کلید سوال گزینه 4 یعنی آجر D به عنوان جواب ذکر شده، همین تناقض باعث شد این سوالو مطرح کنم.

سلام
همون گزینه 4 میشه
آجر متخلخله، ضریب هدایت و مقاومتش به تخلخلش بستگی داره چون k آب بیشتر هواست و پس k آجر خیس بیشتر آجر خشکه و مقاومت حرارتی آجر خشک بیشتز میشه

ای بابا
هنگ کردم
اما اگه اگه آجر تخلخل داشته باشه دلیل دوستمون درسته

آخرین ویرایش:

eng_chemist

عضو جدید
من کنکور 90 خیلی اشکال دارم..اشکالام یکی دوتا نیس..تستای 123-125-134-136-137-96-97-103
کسی حل تشریحی اینا رو نداره؟

5013296

عضو جدید
گیج شدم

گیج شدم

یه سوووووووووووووووووووووال
یه صفحه مستطیل شکل تو هوای ساکن عمودی و در جهت عرضی(طول بر روی زمین) زودتر سرد میشه یا عمودی در جهت طولی(عرض بر روی زمین)؟
جواب این سوال کتاب پارسه عرضی رو درست زده--------->دلیل : h با توان -1/4 x متناسب پس هر چی x کمتر باشه h بیشتره
راهیان و مدرسان در جهت طولی درست زده---------------->" :طول مشخصه بیشتر پس Gr بیشتر میشه
لطفا کمک کنین گیج شدم.................

یه صفحه مستطیل شکل تو هوای ساکن عمودی و در جهت عرضی(طول بر روی زمین) زودتر سرد میشه یا عمودی در جهت طولی(عرض بر روی زمین)؟
جواب این سوال کتاب پارسه عرضی رو درست زده--------->دلیل : h با توان -1/4 x متناسب پس هر چی x کمتر باشه h بیشتره
راهیان و مدرسان در جهت طولی درست زده---------------->" :طول مشخصه بیشتر پس Gr بیشتر میشه

در جهت طولی درسته
اگه گفته بود h با x چه تغییری میکنه میتونستیم از جواب پارسه استفاده کنیم
تازه اگه جریان، آشفته باشه h با x تغییری نمیکنه که در اینصورت جواب پارسه کاربردی نداره!

eng_chemist

عضو جدید

پارسه درسته.چون طول مشخصه گراشف با توان 1/3با طول ناسلت ساده میشه درنهایت همون نسبت hو x به توان -1/4 به دست میاد

5013296

عضو جدید
پارسه درسته.چون طول مشخصه گراشف با توان 1/3با طول ناسلت ساده میشه درنهایت همون نسبت hو x به توان -1/4 به دست میاد
ای بابا.باز که رسیدیم خونه اول.
مگه گراشف با توان 3 طول مشخصه نسبت مستقیم نداره.پس در حالت طولی گراشفش بیشتره و جابجایی آزاد بیشتر دیگه.اگه جواب پارسه درسته پس چرا این سوال که چندین بار تو کنکور تکرار شده سازمان سنجش در جهت طولی رو درست زده

eng.che

کاربر فعال
سلام
توی آزمایشگاه حرارت همین سوال برامون پیش اومد. ازمایشات نشون داد اگه صفحه عمودی باشه صفحه زودتر سرد میشه پس h عمودی بیشتره

eng_chemist

عضو جدید
سلام
توی آزمایشگاه حرارت همین سوال برامون پیش اومد. ازمایشات نشون داد اگه صفحه عمودی باشه صفحه زودتر سرد میشه پس h عمودی بیشتره

بله h عمودی بیشتره.اینجا هر دو حالتش عمودیه .ولی xمتفاوته

eng_chemist

عضو جدید
ای بابا.باز که رسیدیم خونه اول.
مگه گراشف با توان 3 طول مشخصه نسبت مستقیم نداره.پس در حالت طولی گراشفش بیشتره و جابجایی آزاد بیشتر دیگه.اگه جواب پارسه درسته پس چرا این سوال که چندین بار تو کنکور تکرار شده سازمان سنجش در جهت طولی رو درست زده
چرا جهت طولی؟؟
آخه جابجایی آزاد یه فرمول داره که توضیحم دادم.ناسلت با گراشف به توان1/4 نسبت مستقیم داره.از طرف دیگه NU=hl/kکه در نهایتh با توان -1/4 x متناسب پس هر چی x کمتر باشه h بیشتره.

eng.che

کاربر فعال
منظور اینه هرچی صفحه ارتفاعش بیشتر باشه زودتر سرد میشه.(ما با 1 مکعب مستطیل آزمایش داشتیم)خوب اگه در جهت طولی باشه h بیشتره
1 مطلب دیگه هم هست هرچه x کمتر بشه ضخامت لایه مرزی کمتره و h بیشتره
بله h عمودی بیشتره.اینجا هر دو حالتش عمودیه .ولی xمتفاوته

navid_iut_chem

عضو جدید
کسی جواب این سوالو میدونه؟ بنظر ساده میاد ولی ...

مشاهده پیوست 133246

برای جواب دادن به این سوال باید به این نکته توجه کنیم که وقتی آجر رطوبت جذب میکنه چه اتفاقی میفته؟
منفذهای آجر(تخلخل)به جای هوا با آب پر میشه و از اون جایی که k آب بیشتر از k هوا پس آجرهای B,C مقاومت کم تری دارن.آجر A هم که از اول k بیشتری داشت.پس جواب آجر D
در ضمن می تونیم آجرو مثل عایق در نظر بگیریم و از نکته ی کتاب راهیان فصل 3 بخش عایق ها استفاده کنیم که اشاره کرده از جذب آب توسط عایق جلوگیری میشه که دلیلش همینه که در بالا گفتم.

navid_iut_chem

عضو جدید

100% جواب راهیان و مدرسان درسته.چون ما کاری به تغییر h با x نداریم و مقدار h در یک نقطه به ما چیزی نمیگه.چیزی که برای ما مهمه عدد Gr.چون طول مشخصه حالت طولی بیش تره پس Gr بیش تره.پس جابجایی آزاد بیشتره.(به خاطر همینه میگیم h عمودی از مایل و افقی بیش تره پس جابجاییش بیشتره)

5013296

عضو جدید
تستای 90 زدم.جرم و سیالاتش برای من یه جوری بود یا شما هم همین نظر دارین؟

باسلام
میشه جواب سوالات زیر رو با دلیل بهم بگید

1- سیالی با دمای T1 درون لوله ای فلزی جریان دارد، اگر سرعت حرکت سیال در شرایط لایه ای دو برابر شود، نسبت انتقال حرارت جابجایی به هدایتی:
1)نصف می شود 2)دوبرابر می شود 3)1/6 برابر می شود 4)تغییر نمیکند

2- مقدار تنش برشی که سیال به دیواره های اطراف خود اعمال میکند:

1)برای سیالات نیوتنی متناسب با توان دو سرعت سیال

2)برای هر سیال متناسب با اختلاف سرعت سیال و دیواره

3)برای هر سیال متناسب با توان دو اختلاف سرعت سیال و دیواره

4) برای سیال نیوتنی متناسب با توان دو اختلاف سرعت سیال و دیواره

3-اگر در یک واکنش درجه دو ، غلظت اولیه با حفظ شرایط دیگر نصف شود، ثابت سرعت واکنش:
1)نصف می شود 2)دوبرابر می شود 3) تغییر نمیکند

به نظرم جواب سوال آخر گزینه 3 هستش ولی تو کلید سنجش گزینه 2 رو زده!

navid_iut_chem

عضو جدید
باسلام
میشه جواب سوالات زیر رو با دلیل بهم بگید

1- سیالی با دمای T1 درون لوله ای فلزی جریان دارد، اگر سرعت حرکت سیال در شرایط لایه ای دو برابر شود، نسبت انتقال حرارت جابجایی به هدایتی:
1)نصف می شود 2)دوبرابر می شود 3)1/6 برابر می شود 4)تغییر نمیکند

2- مقدار تنش برشی که سیال به دیواره های اطراف خود اعمال میکند:

1)برای سیالات نیوتنی متناسب با توان دو سرعت سیال

2)برای هر سیال متناسب با اختلاف سرعت سیال و دیواره

3)برای هر سیال متناسب با توان دو اختلاف سرعت سیال و دیواره

4) برای سیال نیوتنی متناسب با توان دو اختلاف سرعت سیال و دیواره

3-اگر در یک واکنش درجه دو ، غلظت اولیه با حفظ شرایط دیگر نصف شود، ثابت سرعت واکنش:
1)نصف می شود 2)دوبرابر می شود 3) تغییر نمیکند

به نظرم جواب سوال آخر گزینه 3 هستش ولی تو کلید سنجش گزینه 2 رو زده!

جواب سوال 1: چیزی که خواسته شده عدد Nu و در جریان آرام (لایه ای)داخل لوله عدد Nu ثابته.(4.36 یا 3.66) پس گزینه 4 درسته
جواب سوال 2: گزینه 1 که غلطه چون تنش برشی متناسب با گرادیان سرعته(قانون نیوتن).و در قانون نیوتن داشتیم تنش برشی متناسب با گرادیان سرعت به توان n که در سیال نیوتنی n=1 و در غلیظ برشی(دیلاتنت) n>1 و در رقیق برشی(شبه پلاستیک) n<1 .گرادیان سرعتم یعنی به نوعی تغییر دو سرعت در نزدیکی دیوار پس به نظرم گزینه 2 درسته.
جواب سوال3:گزینه 3 درسته چون ثابت سرعت فقط تابع دما.

جواب سوال 1: چیزی که خواسته شده عدد Nu و در جریان آرام (لایه ای)داخل لوله عدد Nu ثابته.(4.36 یا 3.66) پس گزینه 4 درسته
جواب سوال 2: گزینه 1 که غلطه چون تنش برشی متناسب با گرادیان سرعته(قانون نیوتن).و در قانون نیوتن داشتیم تنش برشی متناسب با گرادیان سرعت به توان n که در سیال نیوتنی n=1 و در غلیظ برشی(دیلاتنت) n>1 و در رقیق برشی(شبه پلاستیک) n<1 .گرادیان سرعتم یعنی به نوعی تغییر دو سرعت در نزدیکی دیوار پس به نظرم گزینه 2 درسته.
جواب سوال3:گزینه 3 درسته چون ثابت سرعت فقط تابع دما.

ممنونم که جواب سوالمو دادین
ولی در مورد سوال اول، در جریان آرام فقط در صورتی Nu ثابت میمونه که جریان کاملا توسعه یافته باشه ولی اینجا حرفی از توسعه یافته بودن جریان نزده!

در مورد سوال دوم هم منم با شما موافقم ولی هم کلید سنجش و هم کتاب پوران گفتن گزینه 3 !

SCIENSE

عضو جدید
ولی در مورد سوال اول، در جریان آرام فقط در صورتی Nu ثابت میمونه که جریان کاملا توسعه یافته باشه ولی اینجا حرفی از توسعه یافته بودن جریان نزده!

در مورد سوال دوم هم منم با شما موافقم ولی هم کلید سنجش و هم کتاب پوران گفتن گزینه 3 !
اگه به تستای کنکور دقت کرده باشی تو این مورد اگه اشاره نکنه ما فرض رو بر توسعه یافته می گیریم

navid_iut_chem

عضو جدید

دوستمون درست میگه. در این جور سوالا باید جریان رو توسعه یافته در نظر بگیریم.مگر اینکه خود سوال بگه توسعه یافته نیست.

در مورد سوال 2 هم من نظرم اینه گزینه 2 باید درست باشه.اما باز شاید نکته ای داره که من نمیدونم.

mojii_joon

عضو جدید

دوستان توجه کنند که هم برای جریان آرام و هم درهم اثبات میشه که تنش در دیواره برابر با v^2*f*p*0.125 هست که v سرعت،f ضریب اصطکاک و p همون چگالی هست،خوب حالا تو جریان آرام که ضریب اصطکاک 64 بخش بر رینولدز هست و رینولدز هم یک v در صورت خودش داره پس در کل تابعیت تنش از v میشه 1 اما هر چقدر بر آشفتگی جریان افزوده بشه تابعیت ضریب اصطکاک از رینولدز کمتر میشه پس تابعیت تنش از سرعت بیشتر میشه و در جریان کاملا زبر که ضریب اصطکاک مستقل از رینولدز هست تنش با v^2 متناسب میشه،در این سوال هم منظور طراح نسبتا محترم رو جریان زبر بوده که در سوال به اون اشاره ای نکرده
یه نکته دیگه هم اینکه یکی از دوستا اون بالا گفته سیال نیوتونییه پس n=1 و برای دیلاتانت 1<n و......... این تحلیل کاملا غلطه و دقیقا تو همون دامی افتادید که طراح از طرح عبارت ((سیال نیوتنی)) تو ذهنش بوده.شما باید با توجه به رژیم جریان بحث کنید نه نوع سیال.توضیح اینکه مثلا در خارج لایه مرزی چون گرادیان سرعت صفر هست و تنش برشی نداریم،جریان رو غیر لزج در نظر میگیرند یعنی ویسکوزیته رو صفر در نظر میگیرند اما این به معنی این نیست که سیال ویسکوزیته اش صفره،در حقیقت به خاطر عدم وجود گرادیان سرعت ویسکوزیته تاثیری نداره و تنشی ایجاد نمیشه و مثل این میمونه که صفر باشه یک کلام اینکه در این حالت (( گرچه ماهیتا سیال نیوتونی هست ولی ویسکوزیته اش صفره)).این مثال رو زدم چون میبینم بچه ها دارند تو دام هایی میفتند که نباید. اگر هم منظور مثال رو نفهمیدید خودتونو گیج نکنید ولی اون رابطه ای که گفتم رو حتما حفظ کنید چون از اون رابطه سوال خیلی اومده،هم محاسباتی هم تحلیلی.

ahmadi.h

عضو جدید
با سلام
احمدی هستم مولف کتاب طراحی راکتورپوران پژوهش وانتقال حرارت مکانیک سیالات ترمودینامیک وراکتورارشدسپاهان
تمایل دارم دراراک کلاس برای کنکورکارشناسی ارشدکلیه دروس باقیمت مناسب وکیفیت عالی بگذارم.
اگرامکان داردبادوستان خوددرمیان بگذاریدوبه اینجانب اطلاع دهید.با تشکر

5013296

عضو جدید
دوستان خسته درسا نباشید.ایشاالله آخر هفته راحت میشیم
می دونم این تایپیک من ربطی به بحث نداره.گفتم شاید تو این تالار هم یه کمکی بهم بشه.
یه موضوع برای پروژه میخام که خوب در عین حال سخت هم نباشه.مطلب هم دربارش تو نت باشه.در ضمن گرایشم طراحیه
ممنون

MK264

کاربر بیش فعال
اگر قرار نبود امروز کارت رو توزیع کنن پس چرا لینک مشاهده کارت رو هنوز تو سایت سازمان سنجش نزدن؟

بالا