[گفتگوی دوستانه در تالار عمران]

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
آب دریا » با حداکثر 3.5% نمک محلول برای ساخت بتن ( بدون آرماتور ) بلامانع است.
...
جمله فوق رو در تاپیک بتن قرار دادن.
سوال من
این 3.5% رو چطور تشخیص بدیم.؟یعنی کار ازمایشگاه بتنه؟یا در ازمایشگاه دیگری تست میشه و بعد برای استفاده به کارگاه برده میشه؟
اگر آب مصرفی بتن غیر از آب آشامیدنی باشه،آب. مذکور آزمایش شده و درصد مواد مضر اون اندازه گیری میشه اگر به حد نصاب تعیین شده در آیین نامه رسید استفاده از اون آب بلامانع هست

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اگر آب مصرفی بتن غیر از آب آشامیدنی باشه،آب. مذکور آزمایش شده و درصد مواد مضر اون اندازه گیری میشه اگر به حد نصاب تعیین شده در آیین نامه رسید استفاده از اون آب بلامانع هست
ممنونم
چون در اینده هدف ایجاد یک ازمایشگاه بتن رو دارم
میخوام بدونم این اب مورد نظر کجا تست میشه ؟بعد از تست کجا تصفیه میشه ؟
ایا همه اینا تو ازمایشکاه بتنه؟ یا اینکه اب رو مثلا در ازمایشگاه اب و فاضلاب تست و تصفیه میکنن

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
ممنونم
چون در اینده هدف ایجاد یک ازمایشگاه بتن رو دارم
میخوام بدونم این اب مورد نظر کجا تست میشه ؟بعد از تست کجا تصفیه میشه ؟
ایا همه اینا تو ازمایشکاه بتنه؟ یا اینکه اب رو مثلا در ازمایشگاه اب و فاضلاب تست و تصفیه میکنن

DSC_0045.jpg

DSC_0046-1.jpg
طبق مبحث نهم مقررات ملی ،(که البته به صراحت قید نشده) آزمایش آب بتن توسط آزمایشگاه بتن انجام میگره و در دوره های زمانی :
ابتدای کار
و
هر بار تغییر منبع تامین آب کنترل میشود .

ضوابط پذیرش آب بتن ، در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ، صفحه 123 الی 126 به طور کامل ذکر شده است .

صفحاتی رو هم که من به صورت عکس قرار دادم ، مربوط به ضوابط آب غیر اشامیدنی (صفحات124 و 125 ) می باشد .

پاینده باشید .

amir-shah

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید
بتده دانشجوی رشته عمران دانشگاه سراسری هستم (ترم 4 را گذرانده ام)
میخواستم مشورتی داشته باشم که در تابستان چه کاری بهتر است انجام دهم
آیا می توانم در جایی مشغول کار شوم یا ...؟
لطفا راهنمایی نمایید
با تشکر.

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
با سلام و خسته نباشید
لطفا راهنمایی نمایید
با تشکر.

-----------------------------------
من خودم باشم میشینمو کتاب های درسیمو دوباره مرور می کنم چون خیلی سر کار خیلی به درد میخوره-اونایی که میگن هرچی دانشگاه میخونی بذار کنارو ول کن-اونا هیچی بلد نیستن-زمانی که رییس یک کارگاه میشید باید درس های بارگذاری.متره.فولاد.بتن.سیالات.روش های اجرا رو بخوبی بلد باشید-چون زمانی که رییس شما ازتون یه چیزی سوال میکنه باید علمی حرف بزنید
اگرم دوست دارید کار کنید به نظرم از تدارکات یک کارگاه شروع کنید...
موفق باشید

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام و خسته نباشید
لطفا راهنمایی نمایید
با تشکر.

نرم افزارهای کاربردی جهت یاد گیری به پیشنهاد اینجانب :

اتوکد ..............> ترسیم نقشه ها
ایتبس.............> محاسبه و تحلیل سازه
سیف..............> محاسبه فنداسیون سازه
اکسل............ > تنظیم صورت وضعیت و بر آوردها
ورد................> مکاتبات
سیویل تری دی .......> ترسیم نقشه های توپوگرافی و طراحی مسیر ، تفکیک زمین ........

amir-shah

عضو جدید
من خودم باشم میشینمو کتاب های درسیمو دوباره مرور می کنم چون خیلی سر کار خیلی به درد میخوره-اونایی که میگن هرچی دانشگاه میخونی بذار کنارو ول کن-اونا هیچی بلد نیستن-زمانی که رییس یک کارگاه میشید باید درس های بارگذاری.متره.فولاد.بتن.سیالات.روش های اجرا رو بخوبی بلد باشید-چون زمانی که رییس شما ازتون یه چیزی سوال میکنه باید علمی حرف بزنید
موفق باشید

خیلی ممنون بابت راهنمایی
حقیقتش این دروسی که فرمودید از ترم 5 باهاشون آشنا میشم.
تدارکات کارگاه دقیقا چیکاریه؟
ممنون میشم توضیح بدید من صفر کیلومترم ...

amir-shah

عضو جدید

سیویل تری دی .......> ترسیم نقشه های توپوگرافی و طراحی مسیر ، تفکیک زمین ........

خیلی ممنون بابت راهنمایی
این نرم افزار اتوکد به کلاس نیاز داره؟
چون نقشه های درس نقشه کشیو با اتوکد و بدون آموزش رسم می کردم و به نظرم ساده بود
و اینکه ایتبس و سیف و سپ به بلد بودن دروس فولاد و بتن نیاز داره؟ چون مهر باهاشون آشنا میشم
و یک سوال دیگه اینکه ایتبس و سیف و سپ میشه اینترنتی و بدون کلاس یاد گرفت؟
با تشکر

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
خیلی ممنون بابت راهنمایی
و اینکه ایتبس و سیف و سپ به بلد بودن دروس فولاد و بتن نیاز داره؟ چون مهر باهاشون آشنا میشم
با تشکر

اتوکد اگه در حد ترسیم پلان و نما بلدین ........... نیاز به کلاس رفتن نداره .......... سایر موارد رو خودتون با تجربه کسب می کنید...........

در خصوص دروس محاسباتی ایتبس ، سیف و سپ ........همینطور که خودتون ارشاره کردین............ بایستی درسهای لازمه رو پاس کنید ............اون موقع یادگیری اون راحتر خواهد بود.....اما اینکه میشه جهت یادگیری این نرم افزارهای به اینترنت و کتاب اکتفا کرد ........... بستگی به زمینه و آمادگی شما خودتون داره ......... ............ اما بنده کلاس آموزشی رو در خصوص کیفیت ......... آموزش شما ......... پیشنهاد میکنم ........ (خانه عمران دراین زمینه موفق بوده )

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

خیلی ممنون بابت راهنمایی
با تشکر

با سلام

در مورد ترسیم نقشه ها ، بخصوص مهندسین عمران ، در وهله ی اول ترسیمات بر اساس اصول نقشه کشی باشه ، چه در ترسیم خطوط ، چه لایه بندی و هر نکته ی که در درس رسم فنی و نقشه کشی خوندید ، در ترسیم با اتوکد هم باید رعایت بشه .
مورد دومی که باید بهش توجه کنید ، مشخصات و جزییات سازه ای هست ، نقشه های سازه ای پر از جزییات و مشخصات ریزی هست که درست ترسیم نشدن یا اشتباه در یکی باعث میشه که اجرا اشتباه انجام بشه .
سازه های بتنی از جزییات اتصالاتی کمتری به نسبت سازه های فولادی برخوردار هست و چون بیشتر استفاده میشه تسلط بیشتری بر اون ها هست ولی سازه های فولادی نیاز به دقت فراوانی داره .

جزییاتی که در سازه های فولادی ترسیم میشه خیلی زیاد و دقت بردار هستند .
به طور مثال اشتباه نوشتن بعد جوش یک اتصال باعث میشه یا اون جوش باعث ذوب شدن فولاد مادر بشه یا اصلا اینقدر کم باشه که نتونه نیروی مورد نظر رو منتقل کنه .
این موضوعی که میگم تجربه شخصی خودم هست ، در یک پروژه سوله ، برای برش تیر قوسی شکل سوله ، نیاز بود شابلون ترسیم بشه و به خاطر ناشی بودن برشکار قرار شد شابلون رو خود من ترسیم کنم در اتوکد و بعد از ترسیم و اندازه گذاری ، اشتباه من در خواندن اندازه قوس باعث تا تیر قوسی یک متر کوچکتر برش بشه ، البته این مورد به راحتی حل شد چون اون یک متر باقی مانده رو دوباره برش دادن و با جوش لب به لب به ادامه تیر جوش دادیم ولی در پروژه های بزرگ و مهم کمترین خطا بیشتر مشکل به وجود میاره .

پیشنهاد من به شما برای کار در تابستان ، تقویت نقشه خوانی خودتون(نقشه های سازه ای ) و انطباق اونها با واقعیت هست . مثلا دستک یا حتی لچکی و نبشی رو در نقشه ها بتونید شناسایی کنید و در سازه ساخته شده بتونید محل و موقعیت و شکلش رو تشخیص بدید .

به نظر من این مهمترین نکته هست .

پاینده باشید .

amir-shah

عضو جدید
خیلی ممنون بابت توضیحاتتون
فقط یک سوال
این کارهایی که فرمودید انجام بدم رو بنده اطلاعاتی ازشون ندارم
جون تو درسامون فقط پلان از بالا و برش کار می کردیم
ممنون میشم بیشتر توضیح بدید
و اینکه بنده قصد دارم ب فرض مثال روزها مشغول کاری باشم و تایم آزاد به مواردی که شما و سایر اساتید فرموندند بپردازم
شما چه کاریی پیشنهاد می کنید؟
با تشکر

najmossagheb

عضو جدید
سلام دوستان من تا چند روز دیگه کنکور کاردانی به کارشناسی دارم چه منابعی رو بهم معرفی میکنید؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
خیلی ممنون بابت توضیحاتتون
فقط یک سوال
این کارهایی که فرمودید انجام بدم رو بنده اطلاعاتی ازشون ندارم
جون تو درسامون فقط پلان از بالا و برش کار می کردیم
ممنون میشم بیشتر توضیح بدید
و اینکه بنده قصد دارم ب فرض مثال روزها مشغول کاری باشم و تایم آزاد به مواردی که شما و سایر اساتید فرموندند بپردازم
شما چه کاریی پیشنهاد می کنید؟
با تشکر

متره و برآورد

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون بابت راهنمایی
با تشکر
ایتبس و سیف رو شما اگر بعد از گذروندن درس فولاد و بتن و پی یاد بگیرین بهتره
چون همه ایتس و سیف رو میفهمید
البته این حرفیه که استادام زدن
خودم هنو یاد نگرفتم
شما اگر ترم 5میتونید آزمایشگاه هیدرولیک و هیدرولیک بردارین حتما اکسل رو خوب یاد بگیرید و البته در اینده هم خیلی بدردتون میخوره
اتوکد رو هم فکر میکنم یه مهندس عمران باید یاد داشته باشه و در اولویت بزارین
و سعی کنید تسلط بیشتری رو نقشه های اجرایی داشته باشین

متره و برآورد

فکر میکنم زود باشه
چون متره برای ترم 6 هستش و هنوز ایشون این درسو پاس نکردن

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
آره
مگه چیه
چار تا خاک و مقاومت و فلز استاتیک که این حرف ها رو نداره
کمکم کنید دیگه please

سلام تو چه دانشگاهی درس میخونید؟
و میخاین واسه چه دانشگاهی قبول بشید؟
اگر دانشگاه خوب و معتبر و دولتی میخایین که بشینید کتابای سری عمران رو بخونید

اگر براتون فرق نمیکنه
برین به زندگی تون برسید
قطعا یه غیر انتفاعی یا علمی کاربردی ای قبول میشید

reza119

عضو جدید
موفق باشید

سلام
آموختن خیلی لازم است
استادی داشتیم ما را سفارش می کرد تا دانشجو هستید یاد بگیرید وقتی مهندس شدید
سخت میشه اگر بگی بلد نیستم

و می گفت سعی کنید اولین کارتان توی شهر خودتان نباشد

آخرین ویرایش:

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من تا چند روز دیگه کنکور کاردانی به کارشناسی دارم چه منابعی رو بهم معرفی میکنید؟

:biggrin:
آفرین به شما که اینهمه بفکر کنکور هستید و توی چند روز میخواید خودتون رو آماده کنید
شب کنکور کفایت میکنه

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه پیشنهاد داشتم
چقدر خوب میشه تاپیکای آپ شده تو هرتالار
مشخص بشن
مثل کاری که واسه کل سایت صورت گرفته شده
اینجوری بچه ها میدونن چه تاپیکایی آپه

اخه خودم یادم میره تو کدوم تاپیک پست گذاشتم و گاهی یسری پستا بی جواب میمونه چون کسی نمیبنتشون

مدیرای گرامی اگر شمام موافقین
لطفا دست بکار بشین:w16:

najmossagheb

عضو جدید
سلام تو چه دانشگاهی درس میخونید؟
و میخاین واسه چه دانشگاهی قبول بشید؟
اگر دانشگاه خوب و معتبر و دولتی میخایین که بشینید کتابای سری عمران رو بخونید

اگر براتون فرق نمیکنه
برین به زندگی تون برسید
قطعا یه غیر انتفاعی یا علمی کاربردی ای قبول میشید
میخوام برم غیر انتفاعی سجاد مشهد
عمران عمران

najmossagheb

عضو جدید
یه پیشنهاد داشتم
چقدر خوب میشه تاپیکای آپ شده تو هرتالار
مشخص بشن
مثل کاری که واسه کل سایت صورت گرفته شده
اینجوری بچه ها میدونن چه تاپیکایی آپه

اخه خودم یادم میره تو کدوم تاپیک پست گذاشتم و گاهی یسری پستا بی جواب میمونه چون کسی نمیبنتشون

مدیرای گرامی اگر شمام موافقین
لطفا دست بکار بشین:w16:

واقعا موافقم

rose_Sefid

عضو جدید
سلام دوستان اينجا تالار گفتگوي دوستانه س منم يه سوال دوستانه ميخوم ازتون بپرسم!!!! كسي دوره طراحي داخلي خوب سراغ داره؟ كه مدركشم معتبر باشه. من خيليييي دوست دارم برم ;)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال
تو آزمون کاردانی به کارشناسی عمران آیا ماشین حساب مجازه یا نه؟
بله . مجازه .ولی از نوع حافظه دار نه. توابع سینوسی و رادیکال و این چیزا مشکلی نداره
عمران عمران
پس راحت باش . هیچی هم نزنی قبولی . ظرفیت غیر انتفاعی خیلی بالاست
سلام دوستان اينجا تالار گفتگوي دوستانه س منم يه سوال دوستانه ميخوم ازتون بپرسم!!!! كسي دوره طراحي داخلي خوب سراغ داره؟ كه مدركشم معتبر باشه. من خيليييي دوست دارم برم ;)
نظر من :با اجازه صاحب نظران عمرانی . اول اینکه با نرم افزار های مرتبط اشنا بشید و با جزوه هایی که در نت میشه پیدا کرد یک پیش زمینه از نرم افزار و مطالب تئوریک اون بدست بیارید . مثلا مکس و اتوکد یا نرم افزار های مشابه . و بعد از اون به دنبال یک موسسه خوب بگردید . مدرک مهم نیست و مهم کیفیت کلاسها و اموزشه . ی زمانی موسسه تعالی شریف این دوره رو داشت الان فکر کنم نداره . بازم میتونی سرچ کنی و تحقیق کنی . هزینش بالاست ولی سطح کلاساش هم فوق بالاست . مجتمع فنی تهران هم که سطحش زیاد بالا نیست ولی هزینش هم بالا نیست .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اهن رو به مس میخوام جوش بدم. جوش مناسب کدام نوع است ؟.پیچ با مقاطع مختلف بدون کاتالوگ فنی رو میخوام به بدنه گالوانیزه تجهیزی ببندم . مقدار نیرو برای بستن پیچ های مختلف رو چطور تشخیص بدم؟. مثلا پیچ 8.8 یا 22

*Lady Eng*

عضو جدید
کاربر ممتاز
عمران عمران
زمانی که من میخاستم انتخاب رشه کنم
غیر انتفاعی سجاد مشهد جزو غیر انتفاعی های خوب بود(واسه کارشناسی پیوسته اش)

فکر میکنم ناپیوسته اش هم خوب باشه و متقاضی زیاد داشته باشه
حالا یکم درس بخونید

reza119

عضو جدید
اهن رو به مس میخوام جوش بدم. جوش مناسب کدام نوع است ؟.پیچ با مقاطع مختلف بدون کاتالوگ فنی رو میخوام به بدنه گالوانیزه تجهیزی ببندم . مقدار نیرو برای بستن پیچ های مختلف رو چطور تشخیص بدم؟. مثلا پیچ 8.8 یا 22

سلام
در مورد جوش مس به فولاد :
جوشکاری مس و آلياژهای آن به انواع فولادها يکی از موارد خاص جوشکاری ميباشد. مشکل عمده اين فرآيند نفوذ مس (و تا حدودی برنز) به ناحيه HAZ فولاد و ايجاد رسوباتی با دمای ذوبی چند صد درجه زير دمای ذوب فولاد در مرزدانه هاست. اين نفوذ سريع بوده و عمق آن ميتواند تا بيشتر از يک ميليمتر برسد. اين پديده ميتواند در آلياژهای پايه نيکلی (از نيکل خالص تا انواع نيکل-مس) نيز اتفاق افتد. در اتصالاتی که تحت تنش و دما قرار دارند از اين نفوذ بايد کاملا جلوگيری شود چرا که رسوبات ايجاد شده در مرزدانه ها ميتواند باعث تردی و يا ترک گردند. برای جلوگيری از اين اتفاق در جوشکاری مس به فولاد از تکنيک لايه دادن (Buttering) با نيکل خالص استفاده ميشود. لايه ميانی نيکلی ميتواند روی هريک از سطوح فولادی يا مسی ايجاد گردد. پس از ايجاد لايه ميانی با توجه به اينکه روی کدام فلز لايه کشی شده است ميتوان از الکترود فولادی و يا برنزی برای جوشکاری استفاده نمود (شکل زير).
http://www.www.www.iran-eng.ir/newreply.php?do=postreply&t=44555​
درصورتيکه قطعه مسی لايه کشی شود بايد پيشگرمی معادل ۳۰۰ تا ۵۰۰ درجه سانتيگراد اعمال گردد. برای قطعات نازک ممکن است حرارت دادن نقطه آغاز جوشکاری کافی باشد. در صورت لايه کشی قطعه فولادی پيشگرم بر اساس نوع فولاد انتخاب ميشود.
وقتی جوشکاری در حالتی که قطعه فولادی لايه کشی شده و با استفاده از الکترودهای پايه مسی انجام ميگيرد قطعه مسی بايد ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه برای آلومينيوم برنز و قلع برنز و کمتر از ۱۰۰ درجه برای سيليکون برنز پيشگرم شود.
لايه نيکل خالص در اين فرآيند علاوه بر جلوگيری از نفوذ مس به فولاد و نفوذ کربن به مس در حالتی که روی قطعه مسی روکش شده باشد بعنوان عايق حرارتی عمل کرده و اثر هدايت حرارتی بالای مس را تعديل ميکند. بنابراين در اين حالت قطعه مسی نياز به پيشگرم ندارد.

منابع:ESAB Repair & Maintenance Welding Handbook

اما جوش خود مس :

بهترین طریقه برای جوشکاری مس جوشکاری با اکسیژن است( جوش اکسیژن = اتوگن= استیلن= کاربید اصطلاحات مختلف متداول می باشند) ضمناً می توان جوشکاری مس را با قوس الکتریک یا جوش برق نیز انجام داد.

در مورد پیچ و مهره باید در نظر داشت آئین نامه هایی است و بر اساس آن پیچ و مهره ها دسته بندی می شوند البته شما این را می دانید

پیچ موجود در بازار ایران بر این اساس می باشد.1-1-5 دسته بندی پیچ براساس مبحث دهم از مقررات ملی ساختمان براساس جدول زیر است:
کد پیچاستحکام کششی نهایی Fuتنش مجاز کششی Fy
A3074200 kg/cm3000 kg/cm
A 325

d < 25.mm.8250 kg/cm
d < 25 m.m , 6400 kg/cm
d>25mm,7250 kg/cmd< 25mm,5600 kg/cm
A 49010000 kg/cm9000 kg/cm

اما تشخیص و بررسی را بهتر است در صورت شک به آزمایشگاه سپرده شود در هر استانی آزمایشگاه هایی در ارتباط با نظام مهندسی ساخمان وجود دارند کار های آزمایشی بتن و فولاد را انجام می دهند

برای خواندن روش های کنترل پیچ و مهره به لینک زیر خوب است مراجعه بفرمائید

http://masoodgasemi.persianblog.ir/page/38

آخرین ویرایش: