کمک یرای انتخاب سیستم تاسیساتی

yummy426

عضو جدید
سلام.
من برای پروژه پایان نامم (معماری)،که یه هتل توی شماله،نمی دونم چه سیستم تاسیساتی رو برای تهویه و...
باید انتخاب کنم

اگه می شه کمک کنید و بگین چه تاسیساتی باید استفاده کنم؟( راجع بش توضیح کامل هم بدید ممنون میشم)
و چه فضاهایی رو در ساختمان باید برای این تاسیسات در نظر بگیرم؟

amir_n575

عضو جدید
سلام من احتمالا میتونم کمکت کنم اگه خواستی بیشتر توضیح بده یا نقشه واسم بذار اموزشش خیلی طولانی و البته تجربیه amir_n575@yahoo.com

آخرین ویرایش:

yummy426

عضو جدید
سلام من احتمالا میتونم کمکت کنم اگه خواستی بیشتر توضیح بده یا نقشه واسم بذار اموزشش خیلی طولانی و البته تجربیه amir_n575@yahoo.com

مرسی.من آموزش کامل نمی خوام،نقشه های تاسیساتی هم نمی خوام بکشم.:smile:فقط در حد این که سیستم تاسیسات رو انتخاب کنم و یکی دو صفحه دربارش بنویسم.

kaya

عضو جدید
سلام.
من برای پروژه پایان نامم (معماری)،که یه هتل توی شماله،نمی دونم چه سیستم تاسیساتی رو برای تهویه و...
باید انتخاب کنم

اگه می شه کمک کنید و بگین چه تاسیساتی باید استفاده کنم؟( راجع بش توضیح کامل هم بدید ممنون میشم)

هواساز مرکزی + فن کویلهای 4 پایپ+ ( چیلر جذبی یا تراکمی و دیگ بخار یا آب داغ بسته به ارتفاع و مساحت ساختمان)
اگه ساختمان بلند مرتبه هست بهتره هواساز در طبقه فوقانی مستقر بشه و موتورخانه مرکزی برای استقرار تجهیزات دیگ و چیلر در زیرزمین به مساحت کافی! موتورخانه مرکزی می تونه بیرون از ساختمان هم مستقر بشه. استقرار هواساز در طبقه فوقانی رو توصیه می کنم.
به غیر از فضاهای لازم برای موتورخانه ها که باید از نظر ارتفاع و مساحت جوابگوی استقرار تجهیزات و سرویس های آتی رو بده به داکتهای مناسب در محلهای مناسب نیاز دارید.
همین! واسه توضیحات بیشتر بهتره به کتابهای تاسیساتی مراجعه کنید و قسمتهایی رو که مربوط به مزایای این سیستم میشه رو عینا تایپ و ضمیمه پروژه کنید.

yummy426

عضو جدید
هواساز مرکزی + فن کویلهای 4 پایپ+ ( چیلر جذبی یا تراکمی و دیگ بخار یا آب داغ بسته به ارتفاع و مساحت ساختمان)
اگه ساختمان بلند مرتبه هست بهتره هواساز در طبقه فوقانی مستقر بشه و موتورخانه مرکزی برای استقرار تجهیزات دیگ و چیلر در زیرزمین به مساحت کافی! موتورخانه مرکزی می تونه بیرون از ساختمان هم مستقر بشه. استقرار هواساز در طبقه فوقانی رو توصیه می کنم.
به غیر از فضاهای لازم برای موتورخانه ها که باید از نظر ارتفاع و مساحت جوابگوی استقرار تجهیزات و سرویس های آتی رو بده به داکتهای مناسب در محلهای مناسب نیاز دارید.
همین! واسه توضیحات بیشتر بهتره به کتابهای تاسیساتی مراجعه کنید و قسمتهایی رو که مربوط به مزایای این سیستم میشه رو عینا تایپ و ضمیمه پروژه کنید.

یعنی هواساز پشت بوم باشه یا طبقه آخر؟

kaya

عضو جدید
یعنی هواساز پشت بوم باشه یا طبقه آخر؟

یه مطلب دیگه یادم رفته بود بگم که : از هوای برگشت استفاده نکنید و تماما از هوای تازه استفاده کنید بهتره. بالاخره تاسیسات هتل هست و در پروژه محدودیت مالی اصلا ندارید! پشت بوم هم میشه ولی بهتر بود که هواساز در طبقه آخر جاسازی بشه. یا بهتره بگیم اگه پشت بوم مستقر می کنید حتما باید مواردی رو که برای ساختمان یک موتورخانه لازم هست رو رعایت کنید. از داکت های خرطومی استفاده کنید فضای کمری لازم خواهید داشت و ... .

yummy426

عضو جدید
یه مطلب دیگه یادم رفته بود بگم که : از هوای برگشت استفاده نکنید و تماما از هوای تازه استفاده کنید بهتره. بالاخره تاسیسات هتل هست و در پروژه محدودیت مالی اصلا ندارید! پشت بوم هم میشه ولی بهتر بود که هواساز در طبقه آخر جاسازی بشه. یا بهتره بگیم اگه پشت بوم مستقر می کنید حتما باید مواردی رو که برای ساختمان یک موتورخانه لازم هست رو رعایت کنید. از داکت های خرطومی استفاده کنید فضای کمری لازم خواهید داشت و ... .

هرجور فکر می کنم هم پشت بوم زشت می شه هم طبقه آخر جا ندارم!حتما باید بالا باشه یا بهتره بالا باشه؟اگه زیرزمین باشه چی می شه؟

Keshavarzian

عضو جدید
با سلام
باید توجه کنید که به خاطر سقف های شیروانی از پشت بام نمی توان جهت قرار دادن هواساز استفاده کرد. به نظر من چون رطوبت شمال نسبتا زیاده، و نیاز به گرمایش آنچنانی نداره بهتره از سیستم اسپلیت استفاده بشه.

kaya

عضو جدید
هرجور فکر می کنم هم پشت بوم زشت می شه هم طبقه آخر جا ندارم!حتما باید بالا باشه یا بهتره بالا باشه؟اگه زیرزمین باشه چی می شه؟

هیچی نمیشه فقط داکت ها کمی بزرگتر میشن و فنهای بزرگتری هم لازم میشه. با نظر دوستمون هم راجع به سقف شیروانی موافقم. من یه پروژه درسی واسه برج ASP انجام دادم سابقا. آدرس میل بزارین فردا یا پس فردا می فرستم شاید به دردتون بخوره اما کامل نیست.

masoodvahidi

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای محل هواساز می تونی یه اتاق کوچک یا یه سایه بون روی پشت بام از جنس های زیبا مثلاً فایبرگلاس بذاری که دیگه نمای زشت نداشته باشه

masoodvahidi

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای هوای برگشت هم بهتره 30-70 باشه یعنی 30درصد از هوای برگشت و بقیه هوای تازه باشه
راجع به دوستم که گفته بود هزینه در هتل مهم نیست باید بگم که اتفاقاً خیلی هم مهمه
همچنین فقط در بیمارستانه که از 100 درصد هوای تازه استفاده می شه

yummy426

عضو جدید
با سلام
باید توجه کنید که به خاطر سقف های شیروانی از پشت بام نمی توان جهت قرار دادن هواساز استفاده کرد. به نظر من چون رطوبت شمال نسبتا زیاده، و نیاز به گرمایش آنچنانی نداره بهتره از سیستم اسپلیت استفاده بشه.

سیستم اسپلیت چیه؟

yummy426

عضو جدید
هیچی نمیشه فقط داکت ها کمی بزرگتر میشن و فنهای بزرگتری هم لازم میشه. با نظر دوستمون هم راجع به سقف شیروانی موافقم. من یه پروژه درسی واسه برج ASP انجام دادم سابقا. آدرس میل بزارین فردا یا پس فردا می فرستم شاید به دردتون بخوره اما کامل نیست.

اگه بفرستی که خیلی خوب می شه:w14:ایمیلم اینه:
yummy_426@yahoo.com

kaya

عضو جدید
برای هوای برگشت هم بهتره 30-70 باشه یعنی 30درصد از هوای برگشت و بقیه هوای تازه باشه
راجع به دوستم که گفته بود هزینه در هتل مهم نیست باید بگم که اتفاقاً خیلی هم مهمه

مهندس وحیدی عزیز واسه یک هتل اهمیت آسایش و خدمات مهمتر از هزینه هست و این توصیه ای بود که یکی از طراح های بزرگ کشور به من کرد (در انجام یک پروزه درسی) و ثانیا در یک پروژه درسی ..... ؟؟

mohammad-s

عضو جدید
سلام به همه دوستان تاسیساتی

من با خواندن مطالب این تالار یاد یکی از خاطرات ایام گذشته افتادم زمانی که توی دانشگاه مشغول درس خوندن بودم دیدم لازمه براتون بنویسم
اون موقع ما داشتیم روی یک پروژه ساخت کار میکردیم و شدیدأ به اطلاعات نیاز داشتیم هنوز هم کامپیوتر به معنی امروزیش مرسوم نبود چه برسه به اینتر نت پس به ناچار می بایستی از هر کسی که گیر می آوردیم سوال میکردیم . بعد از یک مدتی دیدیم آنقدر اطلاعات متناقضه که هیچ کمکی بهمون نمی کنه . تو گیر و دار همین ماجرا فکری به سرمون زد ؟
گفتیم چرا تو ایران از هر کس سوال میکنی جوابتو میده چه بلد باشه چه نه !!! یه تست درست کردیم و شروع کردیم به جمع آوری آمار . تست ما یه سوال بسیار ساده ولی بی معنی بود و همه اقشار جامعه رو پوشش می داد .
سوال ما این بود "آقا یا خانوم ببخشید کوچه شهید شش متری کجاست ؟
جالب اینه که از 100 نفر سوال پرسیده شد و تنها 2 نفر فهمیدن که سوال بی معنی است و 4 نفر هم گفتن نمی دونیم ولی 94 نفر به ما آدرس دادن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
البته استنتاج ما این بود که ایرانی ها خیلی روحیه کمک کردن بالایی دارن ولی یه نتیجه جالب دیگه که گرفیم و تا امروز داریم بکار می بندیم اینه که ، وقتی سوالی داری ، از هر کسی نپرس و اگه پرسیدی حتمأ جواب رو با منطق مطابقت بدی .
اینا رو گفتم چون کسی که توی این تالار سوال مطرح کرده اشتباه نکرده اینجا تالار مهندسین مکانیک سیالات (تاسیساته) ولی شما دوستان چرا با اطلاعات بعضأ نادرست باعث اشتباه دیگران میشوید کدوم شما تابحال یه هتل طراحی کردیدیا توی طراحیش حضور داشتید که این مطالب عجیب و غریب و می نویسید

• Like
واکنش ها: kaya

kaya

عضو جدید
سلام به همه دوستان تاسیساتی

من با خواندن مطالب این تالار یاد یکی از خاطرات ایام گذشته افتادم زمانی که توی دانشگاه مشغول درس خوندن بودم دیدم لازمه براتون بنویسم
اون موقع ما داشتیم روی یک پروژه ساخت کار میکردیم و شدیدأ به اطلاعات نیاز داشتیم هنوز هم کامپیوتر به معنی امروزیش مرسوم نبود چه برسه به اینتر نت پس به ناچار می بایستی از هر کسی که گیر می آوردیم سوال میکردیم . بعد از یک مدتی دیدیم آنقدر اطلاعات متناقضه که هیچ کمکی بهمون نمی کنه . تو گیر و دار همین ماجرا فکری به سرمون زد ؟
گفتیم چرا تو ایران از هر کس سوال میکنی جوابتو میده چه بلد باشه چه نه !!! یه تست درست کردیم و شروع کردیم به جمع آوری آمار . تست ما یه سوال بسیار ساده ولی بی معنی بود و همه اقشار جامعه رو پوشش می داد .
سوال ما این بود "آقا یا خانوم ببخشید کوچه شهید شش متری کجاست ؟
جالب اینه که از 100 نفر سوال پرسیده شد و تنها 2 نفر فهمیدن که سوال بی معنی است و 4 نفر هم گفتن نمی دونیم ولی 94 نفر به ما آدرس دادن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
البته استنتاج ما این بود که ایرانی ها خیلی روحیه کمک کردن بالایی دارن ولی یه نتیجه جالب دیگه که گرفیم و تا امروز داریم بکار می بندیم اینه که ، وقتی سوالی داری ، از هر کسی نپرس و اگه پرسیدی حتمأ جواب رو با منطق مطابقت بدی .
اینا رو گفتم چون کسی که توی این تالار سوال مطرح کرده اشتباه نکرده اینجا تالار مهندسین مکانیک سیالات (تاسیساته) ولی شما دوستان چرا با اطلاعات بعضأ نادرست باعث اشتباه دیگران میشوید کدوم شما تابحال یه هتل طراحی کردیدیا توی طراحیش حضور داشتید که این مطالب عجیب و غریب و می نویسید

ضمن سلام و عرض ارادت
کاملا موافقم، واقعیتش تا حالا هیچ کاری نکردم و الانم دنبال کارم و آن را که یافت می نشود آنم آرزوست. ولی بیاییم فرض کنیم که نه آقای وحیدی نه من که معترفم به بی تجربگیم هیچ کدوم چیزی نمی گفتیم. اونوقت چی شده بود؟ ببینید همین که مثلا من حرف چرتی گفتم حداقل باعث شده تا جناب عالی رو که از پیش کسوت ها هستید و بنده واقعا خوشحال میشم راهنمام باشید پیدا کنیم! در یک پیام خصوصی به مدیر محترم تالار هم پیشنهاد داده بودم که در هر ضمینه ای افراد با تجربه و وارد رو گرد هم بیارن تا ما کم تجربه ها ( و گاها بی تجربه) در مسایلی که باهاشون روبرو میشیم مرجع قابل اعتمادی واسه مراجعه و راهنمایی داشته باشیم. متاسفانه باتجربه ها افتخار نمیدن و ما هم که ...
جناب عالی قبول می کنید که یک تاپیک تو این تالار در ضمینه تاسیسات حرارتی برودتی ایجاد کنید و هر هفته یک ساعت به راهنمایی کسانی که به خاطر بی تجربگی ناملایمات رو تحمل می کنن اختصاص بدین؟ من به شخصه واقعا حداقل به صورت معنوی تشکر می کنم اگه قبول کنید.
متشکر

mohammad-s

عضو جدید
با سلام
دوست من اگر در پست قبلی نوشته بودم که در مورد مسائلی که تسلط کافی نداریم وارد نشویم برای این بود که ایت سایت یا سایت های مشابه برای همفکری و تبادل نظر یا به قول خود من گردش اطلاعات ایجاد شده و احیانأ قصد جسارت یا توهین به همکاران عزیز نداشتم با این حال در صورتیکه چنین برداشتی پیش آمده عذر خواهی میکنم .
من در حال نوشتن یک کتاب تاسیساتی هستم و دلیل حضور من در اینجا نیز همین است .
چون بیشتر دنبال کسب اطلاعات از نیازهای فنی بازار کار تاسیسات هستم تا آنها رو در کتاب مذکور لحاظ کنم و ضمنأ بدنبال منافع مادی از بابت انتشار کتاب نیستم چون خودتون بهتر میدونید، کار انتشاراتی کلأ منافع کمی داره . من بیشتر به ارتقاء سطح فنی بازار تاسیسات فکر میکنم چون واقعأ در این زمینه کشور ما خیلی فقیره ، به همین دلیل بدون هیچ چشم داشتی در صورتی که بتونم کمکی هر چقدر کوچک (اما صحیح) به این بخش از صنعت بکنم ، خوشحال خواهم شد بنابراین هر گونه سوال در زمینه تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا صنعت داشتی می تونی برام بنویسی تا در اسرع وقت جوابتو بدم ؟

• Like
واکنش ها: kaya

kaya

عضو جدید
با سلام
دوست من اگر در پست قبلی نوشته بودم که در مورد مسائلی که تسلط کافی نداریم وارد نشویم برای این بود که ایت سایت یا سایت های مشابه برای همفکری و تبادل نظر یا به قول خود من گردش اطلاعات ایجاد شده و احیانأ قصد جسارت یا توهین به همکاران عزیز نداشتم با این حال در صورتیکه چنین برداشتی پیش آمده عذر خواهی میکنم .
من در حال نوشتن یک کتاب تاسیساتی هستم و دلیل حضور من در اینجا نیز همین است .
چون بیشتر دنبال کسب اطلاعات از نیازهای فنی بازار کار تاسیسات هستم تا آنها رو در کتاب مذکور لحاظ کنم و ضمنأ بدنبال منافع مادی از بابت انتشار کتاب نیستم چون خودتون بهتر میدونید، کار انتشاراتی کلأ منافع کمی داره . من بیشتر به ارتقاء سطح فنی بازار تاسیسات فکر میکنم چون واقعأ در این زمینه کشور ما خیلی فقیره ، به همین دلیل بدون هیچ چشم داشتی در صورتی که بتونم کمکی هر چقدر کوچک (اما صحیح) به این بخش از صنعت بکنم ، خوشحال خواهم شد بنابراین هر گونه سوال در زمینه تاسیسات مکانیکی ساختمان و یا صنعت داشتی می تونی برام بنویسی تا در اسرع وقت جوابتو بدم ؟

تشکر مهندس
ارادتمندیم
حتما مزاحم میشیم
موفق باشید

chikong

عضو جدید
باسلام
بنده مدیرفنی یکی ازهتلهای بین المللی در شمالغرب کشور هستم درمورد تاسیسات هتلی بایددقیقا مشخص کنید منظورشمااز تهویه ایا تهویه هوای اتاقها می باشد یا تهویه مطبوعhvac هرکدوم محاسبات مخصوص خودشو داره البته سیستمهای جدید تهویه مطبوع گازسوز به بازار اومده به نام ghpبا راندمان بالا ومصرف بسیار پایین سوخت

mahnik7

عضو جدید
با سلام
جایی که عقاب پر بریزد از بنده لاغری چه خبزد؟!
فقط به جهت کمک به دوستمون و اینکه اساتید اشکالاتمو بگیرن:
سیستم فن کویل سقفی با کانال هوای تازه سیستم خیلی خوبیه! مزایا :
1- سطح مقطع کانالها تا 1/5 کوچک میشود.
2- هوای تازه را تامین میکند
3- هزینه کمتری نسبت به سیستم تمام هوا دارد.
ضمنا از چیلر جذبی در شمال استفاده نکنید!
جایی برای کندانسور در پشت بام یا محوطه در نظر باید گرفت.( بسته به شرایط)

اما از نظر من آرشیتکت ها باید یه اطلاعات پایه از تاسیسات داشته باشن.
(آخه من همیشه با آرشیتکتا مشکل دارم . مخصوصا تو تاسیسات بهداشتی!)

mahdivenus

عضو جدید
سلام.
باید انتخاب کنم

فضاهای لازم اینها هستند
داکت ها _ موتورخانه حرارت مرکزی و برودتی(تهویه مطبوع)

mahdivenus

عضو جدید

من خیلی ادعای تاسیساتی ندارم اما گهگاهی به این انجمن سر میزنم و سوالی هم برام پیش بیاد زیاد به این جواب ها اهمیت نمیدم چراکه همه فقط شنیده های خودشون رو میگن.
مثلا:
کی گفته حتما باید هوای تازه 100% به بیمارستان بیاد و برگشتی نباشه؟؟؟
طبق نظر سازمان مهندسی هوای برگشتی زمانی تشکیل میشه که بعضی از موارد رو مدنظر قرار بدیم. مثل این هوای برگشتی به کدام بخش بیمارستان باید برگشت داده بشه؟
من خودم در بیمارستان 1200 تخت خوابی آیت الله موسوی زنجان کار کردم. هوای برگشتی وجود داره.
قابل توجه اینکه بیمارستان با موسسات بهداشتی فرق داره.
مکش سیستم هوای تازه باید در دورترین نقطه از دودکشها, زباله سوز بیمارستانی و ... قرار داشته باشه تا هیچ بیماری و بو و آلودگی به داخل ساختمان نبره. و از *****های HEPA استفاده بشه. چون بیمارستان از بخش های مختلف ساخته میشه باید از سیستم های حجم ثابت و متغییرVAV همزمان استفاده بشه.
بعنوان مثال در قسمت های ایزوله و نوزادان و زایمان و اتاق عمل و آزمایشگاه ها باید از 100% هوای تازه با فشار + استفاده نمود ولی میشه در آبدارخانه و اتاق اپراتورها و بخش عمومی از هوای برگشتی نیز استفاده کرد.
اما هتل و مراکز اقامتی:
در هتل شما معمولا یک اتاق و حمام و توالت قرار دارد.و معمولا سرویس بهداشتی و حمام در جوار راهرو و بین دو اتاق قرار داره. و سایر قسمت های هتل شامل: فروشگاه و دفتر و غذاخوری و آشپزخانه و سالن انتظار هستش.
پس سیستم تهویه این فسمت ها فرق داره.
در اکثر هتل هایی که دیدم و کار کردم در اتاق مهمان از سیستم فن کویل یا سیستم دولوکس PTAC استفاده میکنن. و با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه اسقرار فن کویل ها فرق داره. اما مهمترین قسمت تهویه هتل باید از سیستم VAV استفاده بشه یعنی بهترین انتخاب هستش. چون اتاق ها همیشه پر نبوده و هیچ آشپزخانه ای در اتاق ها وجود نداره. در حمام و سرویش ها میتونید برای تهویه بهترین و ساده ترین سیستم رو که همون اگزاست فن هستش استفاده کنید. جهت خروج هوا از حمام و سرویس ها.
در کل پیشنهاد من برای سیستم HVAC شما این هستش:
راستی یه جا دیدم یکی گفته بود HVAC با تهویه فرق داره یه چیزی شبیه به این یادم رفته.
HVAC یعنی
گرمایشHeating
سرمایشCooling
تهویه مطبوع Air Condition
__________بگذریم_____________:
برای گرمایش و سرمایش هتل از چیلر جذبی(شعله مستیقم نه) استفده کنید. با چیلر در فصول گرم برای سرمایش و از دیگ آبگرم برای گرمایش استفاده کنید.
از فن کویل های 4 لوله ای میتونید استفاده کنید 2 لوله برای گرمایش و 2 لوله دیگه برای سرمایش. این قسمت برای اتاق ها
برای قسمت لابی هتل از هواساز در همون طبقه اول یا بین طبقات که سر و صدا مشکلی پیش نیاره قرار بدید برای برگشت هوا از راهروهای هتل
اما بهتر هستش هم از فن کویل و هم هواساز بصورت یکجا استفاده کنید و کانالها و لوله ها رو دیگه خودتون طراحی کردید باید در سقف کاذب قرار بدید که هیچ مشکلی برای شما بوجود نیاره. تنها فقط باید جای اگزاست فن ها رو تو پلان نشون بدید اگه طرحتون طوری بود که سرویس ها و حمام هر اتاق مجاور هم بودند بهترین طراحی رو انجام داد چرا که یک داکت برای دو سرویس و حمام.
در کل قبل طراحی هتل باید با مشاوران مکانیک و برق و سازه مشاوره میکردید نه الان!

mahnik7

عضو جدید
با توجه به رطوبت بالای مناطق شمالی استفاده از چیلر جذبی اصلا توصیه نمیشه. در مورد سیستمی که پیشنهاد کرده بودم یادم رفت مهمترین مزیتش نسبت به سیستم تمام هوا رو که همون کنترل منطقه ایه رو بگم.
راستی تو این تاپیک کسی در مورد بیمارستان حرفی زد؟

moaqfe

کاربر بیش فعال
بطور تجربی توی ساختمانهایی که ساختم فقط از کولر گازی و پکیج برای گرمایش از کف نتیجه خوبی گرفتم

msh_mech

عضو جدید
به نظر من از ابزورپشن چيلر استفاده نكن چون سايز برجت تقريبا 2 برابر ميشه،در ضمن سيستم هواساز معمولا براي منطقه هاي يك پارچه(با خصوصيات يكسان استفاده ميشه) بنابراين بهتره از سيستم هوا-آب استفاده كني چون هر اتاق شرايط مخصوص به خوش رو داره مثلا اگه يه مسافر سرمايي باشه و دريچه هواي وروودي به اتاقشو ببنده اون وقت اين هواي اضافي بايد وارد يه اتاق ديگه بشه كه سبب پايينتر اومدن دماي اون اتاق از شرايط ايده ال ميشه