کاریابی و بازار کار

mahon

عضو جدید
معرفی حوزه ی کاری خود برای تبادل اطلاعات بین مهندسای صنایع

معرفی حوزه ی کاری خود برای تبادل اطلاعات بین مهندسای صنایع

سلام به مهندسای صنایع.
این تاپیک مخصوص مهندسین صنایع شاغله,کسانی که فارغ التحصیل هستند یا دانشجویانی که در جایی مشغول کار.
عزیزانی که تجربه ی کاری در حوزه ی مهندسی صنایع دارند از کار و تجربه ی خود اگه میشه بگن تا مورد استفاده ی دیگران برای تبادل نظر و اشنایی بهتر با مهندسی صنایع مورد استفاده قرار بگیره .
هم چنین با این کار فکر کنم دامنه حوزه ی کاری مهندسی صنایع بهتر شناخته میشه.

reza-ie

عضو جدید
دوستان سلام من الان واسه ارشد می خونم و بعد از کلی وقت سر زدم یه سرچ زدم ببینم تو دنیا چه خبره و یه مقاله جالب تو سایت دپارتمان مهندسی صنایع و سیستم دانشگاه واشنگتن آمریکا دیدم حیفم اومد واستون نذارم کلی شارژ می شید بخونیدش حرفهای دوستان درست اما اینو بدونید که با تکیه برتواناییها و داشتن دانش تخصصی میتونید آدم متفاوتی باشید
Why Study Industrial & Systems Engineering?

You’ve probably heard the old joke: “To the optimist, the glass is half full. To the pessimist, the glass is half empty. To the engineer, the glass is twice as big as it needs to be.” Industrial engineers are different. We optimize the glass by adding more liquid. Faster, easier, more efficient; that’s what being an industrial engineer is all about.
Improve th
e World. The word "industrial" doesn’t capture the full essence of what we do. Industrial engineers are systems engineers who focus on the integration of people, materials, information, equipment and energy to design, implement, and improve systems. This focus on the big picture makes industrial engineering the most people oriented engineering discipline. If there is a better way, IEs are the ones who find it; whether it’s streamlining an operating room, distributing food and shelter after a natural disaster, manufacturing superior microchips, or optimizing the flow of products around the world.
Career Flexibility. The most distinctive aspect of industrial engineering is the flexibility it offers. Industrial engineers can work in any context or environment. Many IEs are hired as project managers and move into supervisory or management roles where they continue to draw on their technical background. Your job and career choices are limited only by your imagination.
High Demand.
The United StatesDepartment of Labor predicts that over the next decade the demand for industrial engineers will rise 14%. In 2008, IEs were the third highest employed engineers behind only civil and mechanical engineers. The average starting salary for an IE in 2009 was $58,358.
Be Happy. Industrial engineers enjoy what they do. According to a University of Chicago study, the occupation “industrial engineer” was in the top 10 of America’s happiest people when it came to job satisfaction, the only engineering discipline in the list. The study indicated that job satisfaction and overall happiness were enhanced in jobs where people used creativity, as well as technical and scientific expertise, while helping others.
اینم لینکش:http://depts.washington.edu/ie/about-us/ie

.

reza-ie

عضو جدید
واما یه نکته دیگه....

واما یه نکته دیگه....

باید به عنوان مهندسین صنایع دقیق حرف بزنیم.یادمه این تاپیک رو دنبال می کردم یه دوستی گفته بود ما مهندسی صنایع در اروپا نداریم البته با همین عنوان Industrial Engineering تنها با یه سرچ کوچولو با این عنوان به اشتباهش پی می برد. این لینک سایت دپارتمان مهندسی صنایع دانشگاه پیتسبورگ سوئد هستش که دانشگاه معتبریه:http://www.ie.psu.edu/:cool: اما مقاله بالا رو بخونید گفته پر استخدام ترین رشته مهندسی تو آمریکا بعد از مکانیک وعمران صنایعه.بعد گفته که تو بررسی دانشگاه شیکاگو که همیشه مطالعات جالبی در زمینه های مختلف داره مهندسی صنایع جز 10 رشته برتر از نظر رضایت شغلیه.خوب حالا چی می گه اون دوستی که می گفت شنیدم رشته صنایع تو آمریکا در حال انحلال هستش.من نمیگم خوش خیال باشیم بلکه با سند حرف بزنیم ولی علکی بچه های مردم رو ناامید نکنیم.تو ایران هم که سازمان سنجش اعلام کرد جز 5 رشته محبوب مهندسیه.از لحاظ کاری هم تو مهندسیها بعد از عمران ومکانیک ما هستیم دیگه. کافیه چند هفته هفته نامه بازار کار رو بخرید و ورق بزنید آمار دستتون میاد.این درست که تو ایران اوضاع تخصص و اینها تعطیله و دانشگاه و صنعت با هم با رابطه خوب و متوازنی پیش نمیرند و اما بهرحال نمیتوان منکر رشد اقبال به رشته صنایع و زمینه های تخصصی اون شد اما باید در زمینه های مهندسی صنایع اونم یکی یا حداکثر 2 تا متخصص بود وگرنه به دردی مبتلا میشیم که دوستان اشاره کردند یعنی بی تخصصی و گلابی بودن.من فعلا وقت ندارم وگرنه بیشتر بحث می کردیم ان شالله تا 1 ماه وخورده ای دیگه که کنکور ارشد رو دادم راستی یه سربه کورس درساش بزنید خیلی جالبه چه سایته روونی داره من که حال کردم دلم میخواد دکترامو برم اونجا بخونم چون تو قسمت پروژه هاش دیدم تو زمینه پزشکی و دارو زیاد کار میکنن من هم از لینک صنایع و پزشکی خیلی خوشم میاد(اینا رو در مورد دانشگاه واشنگتن گفتم همین که بالا لینک و مطلب ازش گذاشتم).موفق و امیدوار باشید در پناه حق. :)

آخرین ویرایش:

jmie1980

عضو جدید
بچه ها سلام
من دو تا بحث بالا رو خوندم
خیلی برام جالب بود
ممنون از مطالب خوبتون

atefeh666

عضو جدید
سلام.من تازه فارغ التحصیل شدم.سر خورده شدم.فکر نمیکردم بازار کار اینقد بد باشه.الانم نمیدونم چیکار کنم چه نرم افزاری کار کنم.مدیریت پروژه دوست دارم ولی همه سابقه میخواد.ازمهندسای شاغل به کار راهنمایی میخوام

mohammad.ie69

عضو جدید
کاربر ممتاز
زمینه های کاری مهندسین صنایع

زمینه های کاری مهندسین صنایع

در این قسمت به بررسی حیطه های کاری یک مهندس صنایع می پردازیم:

1_مدیریت تولید( Manufacturing management):
از انجایی که اعتبار هر کشور صنعتی به توانایی ان کشور در تولید موثر بستگی دارد در کشورهای صنعتی به این گرایش توجه بسیاری می شود.مهندسان تولید در راستای کسب مزیت هایی در رقابت های جهانی ازمهندسی شیمی مهندسی مکانیک و اقتصاد همراه با مهندسی صنایع بهره می گیرند تا مسایل طراحی توسعه و اجرای عملیات سیستمهای تولیدی پیشرفته را به طور موثر حل کنند.

2_مدیریت مهندسی (Engineering management:
در چند دهه اخیر این زمینه پیشرفت زیادی داشته است . دلیل این پیشرفت را در سه سطح می توان دید. درسطح ملی تلاش برای رهبری تکنولوژیکی که از کمبود مواد اولیه بهره وری پایین و افزایش رقابت بین المللی ناشی می شود توسعه تکنولوژی های جدید و مدیریت سیستم های تکنولوژی را ایجاب میکند.
در سطح صنعت مدیریت بدون مهندسی با مشکل روبرو شده است ونقش مهم مهارت های مهندسی واطلاعات در مدیریت سیستم های مهندسی مشهود است.در سطح فردی مهندسانی که در نتیجه ی موفقیتهای فنی شان به مدیریت کشیده می شوند هر چقدر هم ازنظر فنی قوی باشند برای رویارویی با پیچیدگی های مسيولیت مدیرت اماده نیستند.

3_سیستم های تولیدی( Production systems) :
این زمینه بر روی طراحی وکنترل تولید توزیع وسیستم های خدماتی تاکید دارد و شامل طراحی کارخانه طراحی حمل ونقل برنامه ریزی تولید کنترل موجودی وبرنامه ریزی وکنترل تولیدی وتوزیع می باشد.

4_مهندسی مالی( financial engineering)
مهندسی مالی برای کسانی که مایل به کار بانکداری مدیریت مالی و امور مشاوه ای مالی هستند طراحی شده است.اموزش در این زمینه شامل فرایندهای احتمالی بهینه سازی محاسبات وبازارهای مالی وکاربرد انها می باشد.

5_مهندسی کیفیت (Quality engineering:
به دلیل رقابت روز ا فزون بین الملی که توجه به بهبود کیفیت محصولات وخدمات را اجتناب ناپذیر ساخته است وبه دلیل پیچیدگی روزافزون سیستمهای تولیدی وخدماتی کنونی امروزه به مهندساین است که بتوانند با مفاهیم وابزارهای فنی ومدیریتی سیستمهای کیفیت را اجرا و هدایت کنند.گرایش مهندسی کیفیت در مهندسی صنایع تلاش درجهت تربیت چنین افرادی دارد. اموزش در این زمینه برمبنای بهبود کیفیت استراتژی های کیفیت سازمانی و روشهای اماری تاکید دارد.

6_مهندسی سیستمهای اطلاعاتی Information systems engineering):
این گرایش برای کسانی طراحی شده است که مایل به یادگیری مهارت های مهندسی ومدیریتی با تاکید بر سیستم های اطلاعاتی ومحاسباتی هستند علاقه مندان به این گرایش با توانایی های نظیر برنامه نویسی کامپیوتر ومهارت های مربوط به سیستم های اطلاعاتی و اشنایی با نرم افزارهای متفاوت قادرند سیستمهای اطلاعاتی را برای کنترل زنجیره عرضه تولید و تجارت طراحی کننده بجز زمینه های شغلی فوق الذکر بارزترین حیطه کاری مهندسین صنایع(بخصوصدر کشورمان ایران)کارخانجات وسازمان های تولیدی می باشد.

*دامنه ی حیطه های کاری مهندسی صنایع به سرعت با گذشت زمان گسترش یافته و زمینه های کاری مهندسی صنایع روز به روز افزایش میابد.

Boruziniyat

عضو جدید
سلام
محل کارش کجاست؟؟ زمینه کاری؟؟

با سلام.8 ماه سابقه کار دارم. مستعد و با پشتکارم و به دنبال کار می گردم.

لازم به ذکر است که بیش از سه سال از زمان شروع تاپیک می گذرد و حتماً تو این مدت نفراتی رو که نیاز داشتند جذب کرده اند.

Boruziniyat

عضو جدید
سلام.من تازه فارغ التحصیل شدم.سر خورده شدم.فکر نمیکردم بازار کار اینقد بد باشه.الانم نمیدونم چیکار کنم چه نرم افزاری کار کنم.مدیریت پروژه دوست دارم ولی همه سابقه میخواد.ازمهندسای شاغل به کار راهنمایی میخوام

یک سر به این تاپیک بزنید بد نیست:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/280848-برنامه-ریزی-و-کنترل-پروژه-ـ-فرصتهای-شغلی

lady z

عضو جدید
سلام
میخواستم بدونم بازار کار صنایع برا خانوما چطوره؟چون تو ایران معمولا برای رشته های مهندسی بیشتر تمایل دارن اقایون رو استخدام کنن
(من کنکوری هستم و امسال باید انتخاب رشته کنم لطفا راهنمایی کنید)

f_azar1365

عضو جدید
سلام من فرشید آذر هستم .مهندس صنایع.در حال حاضر در سازمان صنایع و معادن شاغلم..مطمئن باش اگه مهندس قابلی باشی همه جا رو هوا میزننت.فقط یه سری نرم افزارو باید بلد باشی که بیس کارته...

farahnaz*

عضو جدید
استخدام کنترل پروژه(فوری)

استخدام کنترل پروژه(فوری)

به یک آقا آشنا به کنترل پروژه و مسلط به msp به صورت نیمه وقت یا تمام وقت جهت انجام پروژه در جهاد دانشگاهی شریف نیازمندیم(حداقل با چند ماه سابقه کار در این زمینه)
در صورت تمایل لطفاً با این شماره برای هماهنگی تماس بگیرید(همین امروز)
آقای حاج قاسمی 66032496

masi22

عضو جدید
بازار کار برای مهندسی صنایع در چه بخشهایی هست

سلام
من تازه وارد هستم،چندتا از کارنامه های ارشد 90 رو میخواستم.
و در مورد کار هم باید بگم همه اینها حرفه،صنایع رو کسی قبول نداره
هرجا رفتم کار بهم ندادن و اصلا رشته رو قبول نداشتن و گفتن میتونم اپراتور شم!!!:confused::crying::crying:

mn2

عضو جدید
درخواست کمک

درخواست کمک

سلام به همه ی دوستان عزیز، من دانشجوی کارشناسی مهندسی شیمی هستم خواستم واسه کارشناسی ارشد رشته ی مهندسی صنایع شرکت کنم ولی از بازار کار و زمینه های شغلی و همچنین خود کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع زیاد اطلاعات ندارم شما می تونید کمکم کنید؟

f_azar1365

عضو جدید
سلام دست عزیز..کار بسیار خوبی میکنی..
مهندسی صنایع به خصوص ارشدش حالا هر گرایشی که انتخاب کنید از جهت بازار کاری حرف اول رو میزنه..من پیشنهاد میکنم صنایع-صنایع بزنی ...
انجام انواع پروژه های صنعتی.مستند سازی isoو....
خلاصه بازارش عالییه.

mn2

عضو جدید
سلام دوست عزیز، طبق تحقیقاتی که من انجام داده ام رشته ی صنایع- صنایع یه گرایش تخصصی هستش و توی اون دانشجوهای مهندسی صنایع شانس بالاتری واسه قبولی دارن، من خواستم توی گرایش مدیریت سیستم و بهره وری و سیستم های اقتصادی و اجتماعی شرکت کنم اونها از نظر بازار کار چطوری هستن؟ از نظر کنکور ارشد چی؟

PersiaN_PulsE

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز بابت اطلاعت..امیدوارم دوستانی که توو ایران هستند استفاده کنند

PersiaN_PulsE

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندس صنایع اگه کارش رو بلد باشه خیلی میتونه موفق باشه..اینکه درسی که میخونیم بدرد کار نمیخوره زیاد درست نیست..

باید مثلا بحث SPC MSA EFQM یا خیلی چیزای دیگه رو بدونی تا توو کار اجراشون کنی..پش درستون رو خوب بفهمید..و مقاله هایی که case study دارن رو review کنید..موفق میشید

PersiaN_PulsE

عضو جدید
کاربر ممتاز
طبق اماری که من از 2 سال قبل دارم..رشته های مدیریتی شانس زیادی برای قبولی دارند برای ارشد..ولی اینکه از شیمی بیای تو این رشته های its kind of weird.. نیمیدونم دلیل این تصمیمت چیه و اینکه اصلا امادگی خوندن درسای جدید رو دارید یا نه خودش یه بحثیه..

ولی اگه همون شیمی رو ادامهه بدید میتونی برای پروژه ارشدت یه پروژه ای انتخاب کنی که به صنایع و مکانیک هم ربط داشته باشه..مثلا optimization of chemical manufacturing lines with regards to their environmental aspects..اینجور موضوع ها الان emerging issue هستند.

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
صنایع سیستم شرکت کن . صنایع صنایع درسای تخصصی داره ولی سیستم خیلیا از رشته های دیگه امتحانش رو می دن و شانس شون بیشتره .

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
زمینه کارش گسترده هست .

در مورد کنکور هم اینکه توی صنایع گرایش سیستم لازم داری ریاضی 1 و 2 و تئوری احتمالات و آمار مهندسی و تحقیق در عملیات بخونی . زبان هم که خب مشخصه هست . اهمیت زبان هم خیلی بالاس . خیلی ها اصلا زبان رو نمی زنن و اشتباه بزرگی می کنن . سعی کن زبان هم قوی بخونی که 20 درصدش با 50 درصد آمار و تئوری برابری می کنه .

صنایع صنایع هم درسای تئوری احتمالات و آمار مهندسی و تحقیق در عملیات و درس های تخصصی (کنترل پروژه ، طرح ریزی واحدهای صنعتی ، کنترل موجودی ، اقتصاد مهندسی ، کنترل کیفیت) میاد . برای این رشته بچه های خود صنایع دندون تیز کردن . باز انتخاب با خودتون . مشاوره هم می تونید بگیرید

mn2

عضو جدید
طبق اماری که من از 2 سال قبل دارم..رشته های مدیریتی شانس زیادی برای قبولی دارند برای ارشد..ولی اینکه از شیمی بیای تو این رشته های its kind of weird.. نیمیدونم دلیل این تصمیمت چیه و اینکه اصلا امادگی خوندن درسای جدید رو دارید یا نه خودش یه بحثیه..ولی اگه همون شیمی رو ادامهه بدید میتونی برای پروژه ارشدت یه پروژه ای انتخاب کنی که به صنایع و مکانیک هم ربط داشته باشه..مثلا optimization of chemical manufacturing lines with regards to their environmental aspects..اینجور موضوع ها الان emerging issue هستند.
واقعیتش هدف من واسه ی اینکه می خوام رشته ی صنایع شرکت کنم اینه که شنیدم بازار کارش خوبه و از طرفی به رشته ی خودم هم علاقه ای ندارم که بخوام در زمینه ی رشته ی خودم ادامه تحصیل بدم.از طرفی طبق شناختی که توی این مدت از دروس صنایع پیدا کردم فهمیدم که دروسی هستند که میشه بدون حضور استاد هم اونها رو مطالعه کرد

بالا