کاریابی و بازار کار

امیر Amir

عضو جدید
قابل توجه هم رشته ای های عزیز :

مهندسی صنایع و بازار کار
رشته مهندسی صنايع تا سال ۷۵ به شدت ناشناخته و غریب می نمود. که در نیمه پایین کشور این ناآشنایی تا سال ۸۰ نیز ادامه داشت. با همت مهندسان جوان و استادان امر کم کم نظر صاحبان صنایع به بهره گیری از نگرشهای نوین در تولید و خدمات جلب شد.
بازار کار مهندسان صنایع روز به روز ترقی نمود و با وجود بیکاری عمومی حاکم بر کشور که ناشی از عدم پیدایش و توسعه فرصتهای شغلی بود ، رشته مهندسی صنایع وضعیت قابل قبولی داشت.
اما کم کم شعبده مهندسان صنایع لو رفت. گرچه در آغاز کار (سالهای قبل از ۸۲) بسیاری از کارفرمایان به وضوح نیازمند مهندسی صنایع به ویژه در کنترل پروژه و مباحث کیفیت بودند اما به دلایل بسیار زیادی این نیاز کم کم رو به کاهش نهاد.
برخی از این دلایل که در مجموع به افت بازار کار مهنسی صنایع منجر گردید عبارتند از:​
  • بسنده کردن دانشجویان رشته صنایع به آموخته های کلاسیک و مقدماتی
  • پیچیده تر شدن نیاز های کارفرمایان و آشنایی آنها با مفاهیمی که مهندسان قرار بود بلد باشند
    در واقع این طور بگویم که دیگر کاربرگهای شکیل اکسل و نمودارهای MSP چنگی به دل کارفرمایان زیرک نمی زدند. آنها کسی را میخواستند که در یک فضای رقابتی برگ برنده باشند.
  • ناتوانی دانشگاهها در تدریس سرفصلهای نوین. حتی دانشگاههای بسیار مدعی در رشته مهندسی صنایع نیز هنوز IT را در برنامه آموزشی خود ندارند. دانشگاههای آزاد و شهر های کوچک که دیگر جای خود دارند.
  • تا اینجا عوامل درون زا گفته شد ؛ اما عواملی خارج از کنترل دانشجویان و مهندسان
  • افت بازار کار صنعت و در نتیجه نگرانی های صنعتگران از تحولات سیاسی کشور (پرونده اتمی)
  • هرچه بیشتر دلالی شدن اقتصاد کشور به ویژه پس از روی کار آمدن دولت نهم. که باعث خروج سیلاب گونه سرمایه ها از کشور و به ویژه از بخش صنعت گردید. (*) و بدیهی است که در چنین شرایطی مشاوران زودتر از همه بیکار می شود.
    بدین ترتیب مهندسی صنایع زرق و برق اولیه خود را از دست داد و از نظر تعداد بیکاران کم و بیش شبیه به سایر رشته ها گردید.
البته هنوز کم نیستند مهندسانی که به روز هستند و بازار کار آنها را به سرعت و با اشتیاق جذب می کند. اما ایشان هیچکدام به معلومات دانشگاهی بسنده نکرده اند.
زبان انگلیسی قوی و آشنایی عمومی با کامپیوتر ضروری ترین قدم برای شروع است.

نقل از : http://sanaie84.blogfa.com

با سلام.
اولا اگر کسی بخواد با این حرف ها روحیش تضعیف بشه باید به سرعت خودشو دار بزنه.

دوما خدا برای همه ما ها بزرگه.
سوما هر کسی یک سطح توقعی داره.
چهارما از بین هم کلاسی های شما حتی اون شاگرد زرنگاش کمتر کسی به این فکر میکنه که بتونه در شرکت های معتبر و خودمونی تر خفن کار پیدا بکنه.

5امن کمی زبون ..ارتباطات میتونه ادم رو خیلی جلو ببره...
6امن...باید زود جوش بود..به این معنی که بتونی با همه مهندسین روسا رابطه خوبی داشته باشی تا وقتی خواستی کاری بکنی اون ها هم ز موقعیت هاشون استفاده کنند و بتونند برای تو جایی رو پیدا کنند برای کار و انجام پروژه...

7امن...زبان مهه حتی در حد مکالمه....کامپیوتر هم که همین جوره...

8امن...آرزو های بزرگ داشته باشیم تا بتونیم وقتی شکست خوردیم دوباره از جامون بلند بشیم...

9امن...دلیل نداره اگر واسه دختر خاله یکی در شرکتی نسبتا ضعیف کار پیدا شده برای شما هم همون جا یا جایی مثل اونجا کار پیدا بشه...
10امن...همیشه بچه های شریف یا نمیدونم دانشگاه های خفن قرار نیست براشون کار باشه...برای کسی کار هست که دست بر زانوان گذاشته و رفته دویده...

11امن...

12

...

Nامن......توکل به خدا

bardinova

مدیر بازنشسته
جان ؟ ببخشید ؟ اینجا کجاست ؟ رختکن تیم ملی هستش ؟؟؟ مسابقه داریم ؟؟ کشتی ؟ فوتبال ؟!! . تضعیف روحیه ؟؟ . من نمیدونم چرا نمیگیرم این جمله یعنی چی !!! . دیگه ماها که همه صنایع هستیم و جمع شدیم اینجا که نباید بشینیم از خودمون تعریف کنیم و روحیه بدمیم در درون همدیگه !! . این هم مثل اون تعصب بر سر کنترل پروژه هستش !! . دیگه ماها با هم دیگه صادق نباشیم ، باید فاتحه رو با ذکر صلوات و دو تا خرما بفرستیم برای سلامتی اموات مهندسی صنایع ! .

amirhakimi

عضو جدید
باید واقع بین بود.
نه باید انقدر ناامید که خودمون رو ببازیم، نه انقدر خوش خیال که فکر کنیم حالا که مهندس صنایعیم کار واسمون ریخته !!!
اینو بارها گفتم :
مهم تلاش خود آدمه، من اصلا تو کتم نمیره که فلان رشته بازار خوبی داره و فلان رشته بدرد نمیخوره. مهم علاقه و تلاش شماست برای رسیدن به هدف فقط همین !!!
من فارغ التحصیل شریف سراغ دارم که الان داره صبح تا شب خیابون متر میکنه، دیپلمه هم سراغ دارم که مهندس ها به دوستی با اون به خودشون میبالند.

امیر Amir

عضو جدید
جان ؟ ببخشید ؟ اینجا کجاست ؟ رختکن تیم ملی هستش ؟؟؟ مسابقه داریم ؟؟ کشتی ؟ فوتبال ؟!! . تضعیف روحیه ؟؟ . من نمیدونم چرا نمیگیرم این جمله یعنی چی !!! . دیگه ماها که همه صنایع هستیم و جمع شدیم اینجا که نباید بشینیم از خودمون تعریف کنیم و روحیه بدمیم در درون همدیگه !! . این هم مثل اون تعصب بر سر کنترل پروژه هستش !! . دیگه ماها با هم دیگه صادق نباشیم ، باید فاتحه رو با ذکر صلوات و دو تا خرما بفرستیم برای سلامتی اموات مهندسی صنایع ! .

:biggrin:بیشتر شبیه رینگ بوکسه...اقا به من و شما چه که صنایع اوضاع کاریش خرابه...من شخصا میدونم اگر کار خودمو درست انجام بدم میتونم گلیمو از اب بکشم بیرون....

حالا منم فاتحه مع الصلوات هم میخونم تا ثوابش برسه به روح صنایع...

امیر Amir

عضو جدید
باید واقع بین بود.
نه باید انقدر ناامید که خودمون رو ببازیم، نه انقدر خوش خیال که فکر کنیم حالا که مهندس صنایعیم کار واسمون ریخته !!!
اینو بارها گفتم :
مهم تلاش خود آدمه، من اصلا تو کتم نمیره که فلان رشته بازار خوبی داره و فلان رشته بدرد نمیخوره. مهم علاقه و تلاش شماست برای رسیدن به هدف فقط همین !!!
من فارغ التحصیل شریف سراغ دارم که الان داره صبح تا شب خیابون متر میکنه، دیپلمه هم سراغ دارم که مهندس ها به دوستی با اون به خودشون میبالند.

اصلا نمیشه زندگی ادم هارو با توجه به شرایط زندگی جامعه و افراد دورو برشون پیش بینی کرد.همه چیز به شرایط و طرز زندگی و اخلاق و 1000 فاکتور مربوط به خود طرف بستگی داره و ربط داره...ممکنه یکی شریفی باشه ولی اخرته کار باشه یکی هم نه...یکی دیپلم باشه اخرته فن و تکنیک ..و بلعکس...همه چیز به ادم ها ربط داره...

حالا بردینوا جان تورو جان امیر من واسه درس کنترل پروژه میخوام پیش دست شما کار یاد بگیرم...:smile: حال حوصله همکار یا نمیدونم کارآموز داری؟:cry:

من که اگه بشم بازاریاب یا مدیر فروش یک شرکت...اخرته مخ زدنو فروش میشم..

mahtabi

مدیر بازنشسته
به به جناب بردینوا
خوشحال میشیم بیاید توی بحث ها.
حالا واقعا نه اینکه باید به قول جناب حکیمی اینقدر بد فکر کرد و نه اونقدر مثبت.

Kaizen

عضو جدید
استادی میگفت توی دنیا 2 رشته بیشتر نداریم ؛
1-مهندسی صنایع
2-باقی رشته ها

این صحبت شاید در ابتدا شوخی به نظر برسه ولی نشان دهنده ابعاد کاری یه مهندس صنایعه و نیاز باقی رشته ها و تخصصها به دانش مهندسی صنایع.

امیر Amir

عضو جدید
استادی میگفت توی دنیا 2 رشته بیشتر نداریم ؛
1-مهندسی صنایع
2-باقی رشته ها

این صحبت شاید در ابتدا شوخی به نظر برسه ولی نشان دهنده ابعاد کاری یه مهندس صنایعه و نیاز باقی رشته ها و تخصصها به دانش مهندسی صنایع.
حالا صنایع هم دیگه خدای رشته ها نیست...وقتی یه جایی جلو کسی کم بیاری همون حرف های به ظاهر قشنگ و خوش مزه میشه علم برای کوبیدن خودمون...توسط دیگران

miepower2003

عضو جدید
واقع بينی

واقع بينی

حرفهای همه دوستان يه جورايي درست بود اما چند تا نکته رو از ياد نبريد:
-قابليتهای خودتون و با توجه به نياز روز گسترش بديد .اين درست که رشته صنايع رشته ای وسيع و با بازار کار خوب اما به اين نکته توجه داشته باشيد که کم کم بازار تخصصهای مهندسين صنايع رو به صورت مجزا نياز داره .شايذ قبلا برای تضمين و کنترل پروژه و برنامه ريزی توليد و .... خيلی کارهای ديگه به داشت مدرک صنايع اکتفا می شود اما حالا وقتی شما از کنترل پروژه حرف می زنيد بايد PMBOK را بشناسيد دنبال مدرک PMP هم باشيد وقتی از تضمين کيفيت صحبت می شه شما بايد دوره های ISO رو از مستندات سازی تا مميزی گذرونده باشيد و ... در يک کلام بتيد حرفه ای باشيد.

- حالا شما در هر رشته ای هم قابليت داشته باشيد بايد نسبت به وضعيت بازار شناخت داشته باشيد نمی شه گفت هر کی حرفه ایه موضوع رو حل کرده بازار به هر سمتی می خواهد بره بره.
نه ببينيد در بازار کار فعلی با توجه به تفسير دوست خوبم کايزن توجيه فعاليتهای صنعتی از خرد تا کلان رو به کاهش است که اين خود تهديدی جدی برای بازار کار ما محسوب می شود با اين وجود در بازار کارهای مستغلات اعم از زمين و ساخت و ساز رونقی عجيب و لجام گسيخته بوجود آمده که با هيچ فرضيه ای قابل توجيه نيست .در بخش خدمات نيز با توجه به افزايش ميل به رفاه طلبی در قشرهای عمده ای از اجتماع روز به روز زمينه برای فعاليتهای مهندسی صنايع وسيع تر می گردد.

**حال در اين بازار آيا می شود بدون قابليتهای حرفه ای و بی اهميت نسبت به نوسانات بازار شغل مناسبی داشت؟؟؟

Kaizen

عضو جدید
چند روز پیش یکی از دوستان نکته جالبی میگفت ؛ همین بغل گوش ما در دبی تاکسی ها هم در حال ایزو گرفتنند.
در دنیای پر رقابت امروز داشتن ایزو حتی برای یک راننده تاکسی هم اهمیت پیدا کرده.اون هم نه در اروپا و آمریکا بلکه در همسایگی خودمون.

miepower2003

عضو جدید
حالا که بحثمون به اينجا کشيده يک سئوال مطرح میشه :
آيا ما مهندسين صنايع هميشه بايد توی همون فيلدهای تعريف شده کار کنيم يا شايد بشه کارهای ديگه ای که يک مقدار کمتر به چشم ميان رو با توجه به اطلاعات مهندسی صنايع انجام داد ؟؟
نظرتون چيه شايد اين بحث يک راهکار خوب برای خودمون بشه که سمت و سوی فعاليتهامون و يک بازبينی بکنيم.
برای شروع بد نيست به اين موضوع بپردازيم که مثلا از فيلدهای رشته ای خودمون چه استفاده ای در کار می کنيم .نظرتون درباره کاربردهای درس اقتصاد مهندسی چيه و کسی هست که توی اين فيلد کار کنه ؟

pariak

عضو جدید
به نظر من هم اقتصاد مهندسی درس کاربردیی هستش.من چند تا مهندس صنایع می شناسم که در شرکتهای کارگزاری بورس و سرمایه گذاری به عنوان کارشناس کار میکنن.

march1987

عضو جدید
واقعآ که شارژ روحی شدم . . .!!!!!!!!
شما چقدر خوب به آدم روحیه میدین ؟! مرسی ...:(

امیر Amir

عضو جدید
یک کمی تفکر سیتمی داشته باشید نه سازمانی...هر کی معنی حرف منو بفهمه جواب سوالش هم میگره که ایا حتما باید صنایع خوند که در جای مختلف کار کرد یا نه.

ما قبل از هر چیزی انسان هستیم.و قبل از هر چیزی داریم در دنیایی پر از وقایع و پیش امد هایی زندگی میکنیم که ممکنه زندگی مارو و راه مارو عوض بکنه...

اینکه فکر کنید که ایا مهندس صنایع میشوی و یا باید در فلان فیلد کار کرد...

یک کمی واقعی نگاه کنید به زندگی نه رشته ای و سازمانی...

Mj_azani

عضو جدید
سلام
به نظر من که صنایع هیچ حدودی نداره و واقعا یک نفر نمی تونه همه ی فیلد های صنایع رو خوب بلد باشه ، چون خیلی گستردست
من شخصا در آینده می خوام در مباحث MIS و ERP کار کنم چون برنامه نویسی NET. بلدم . واسه همین می خوام کارهای مدیریتی صنایع رو با نوشتن application های مختلف گسترش بدم

به این میگن یک رشته تاپ !

امیر Amir

عضو جدید
سلام
به نظر من که صنایع هیچ حدودی نداره و واقعا یک نفر نمی تونه همه ی فیلد های صنایع رو خوب بلد باشه ، چون خیلی گستردست
من شخصا در آینده می خوام در مباحث MIS و ERP کار کنم چون برنامه نویسی NET. بلدم . واسه همین می خوام کارهای مدیریتی صنایع رو با نوشتن application های مختلف گسترش بدم

به این میگن یک رشته تاپ !
برای همه جا هست..حرص نزنید مهندس صنایع عین جنازه میمونه .روی زمین نمیمونه...

alibati

عضو جدید
بحث ازاد در مورد اشتغال در ارتباط با رشته صنایع

بحث ازاد در مورد اشتغال در ارتباط با رشته صنایع

می خواستم در این تاپیک در مورد اشتغال و بازار مهندسی صنایع صحبت کنیم
برای اشتغال مناسب و با درامد خوب فکر می کنید داشتن کدوم فاکتورها
برای مهندس صنایع ارجعیت داره! (به جز پارتی)
کسانی که شاغل هستند بگن در کدوم زمینه صنایع مشغول به کار هستند

alirezakiani

عضو جدید
مهندس صنايع

مهندس صنايع

می خواستم در این تاپیک در مورد اشتغال و بازار مهندسی صنایع صحبت کنیم
برای اشتغال مناسب و با درامد خوب فکر می کنید داشتن کدوم فاکتورها
برای مهندس صنایع ارجعیت داره! (به جز پارتی)
کسانی که شاغل هستند بگن در کدوم زمینه صنایع مشغول به کار هستند

چون قبلا يه تاپيكي در خصوص معرفي افراد و تخصص هر كدومشون بود ، فقط جهت اطلاع لينك مربوطه را اينجا مي گذارم.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?p=253362#post253362

در خصوص ادامه مطالبي كه عنوان كرديد بايد ذكر كنم كه بنظر من اين بحث از دو ديدگاه بشرح ذيل قابل بررسي است :
1- شخص تمايل داشته باشد براي خودش بصورت خصوصي در قالب شركتهاي خدمات فني مهندسي يا مشاوره مديريت فعاليت كند
2- تمايل به فعاليت در واحدهاي صنعتي بصورت استخدام داشته باشد

موارد زيادي را ميتوان بعنوان CSF ها در اين مورد بيان كرد كه بسته به نوع و حجم فعاليت يا صنعت دارند ولي در كل طي هر دو انتخاب يك سري موارد مشترك است از جمله:
تخصص بالا در مهندسي صنايع
تجربه كاري مرتبط
روابط عمومي بالا و دارا بودن قدرت برقراري ارتباط با كليه رده هاي سازمان

اگر شخص تمايل داشته باشد براي خودش بصورت خصوصي در قالب شركتهاي خدمات فني مهندسي يا مشاوره مديريت فعاليت كند بايستي موارد ذيل را در نظر داشته باشد
آشنا بودن با مطالب و مباحث روز مهندس صنايع
تسلط بر اصول بازار يابي و CRM
تشكيل تيم كارشناسي مقتدر و كارآمد

و در صورتيكه تمايل به فعاليت در واحدهاي صنعتي بصورت استخدام داشته باشد ، موارد زير حائز اهميت است:
آشنايي با تكنيك هاي مهندسي صنايع و توانايي استفاده از آنها در صورت لزوم
تسلط به تكنيك هاي مرتبط يا خاص آن صنعت
بومي سازي تكنيك ها و مباحث در حوزه همان منطقه يا صنعت بقول معروف
Thinking Globaly , Acting Localy

3860763

عضو جدید
با عرض خسته نباشید به همه بچه ها
من میخواستم بدونم که حقوق یک مهندس صنایع چقدر است با تشکر

mojtaba.azadi

عضو جدید
یک افتخار بزرگه که صنایعی باشی...

یک افتخار بزرگه که صنایعی باشی...

فکر نمی کنم جائی رو بتونم پیدا کنم که مهندسی صنایع کاربردی نداشته باشه!
به صنایعی بودنم افتخار می کنم...;)

safa_2053

عضو جدید
با عرض خسته نباشید به همه بچه ها
من میخواستم بدونم که حقوق یک مهندس صنایع چقدر است با تشکر
سلام
حقوق بسته به نوع كاري داره كه مي خواهين در اون مشغول بشين و بين 500 تا 2 ميليون مي تونه باشه

كسي از بچه هاي صنايع كه بومي استان بوشهر باشه اينجا نيست ؟‌

humanoid

عضو جدید
بازاركار

بازاركار

مي خواستم بدونم بازاركارصنايع وحقوقش چطوري هست؟
يكم راجع به پستايي كه ميشه گرفت بگيد و اينكه از نظر شغلي نسبت به مهندسي هاي ديگه چطوره؟

humanoid

عضو جدید
هيج كس نميتونه كمك كنه؟
ازدوستاني كه مشغول كارن خوتهش مي كنم يه اطلاعاتي بدن

alibati

عضو جدید
من مهندس صنایع میشناسم که ماهی 4/5 میلیون حقوق میگیره !
زمینه کاری هم برنامه ریزی تولید! البته تخصص حرف اول رو میزنه

anathema

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام می خواستم بدونم اصلا فرقی بین گرایش های مهندسی صنایع هست از نظر کاری

سلام

تقريبا فرقی وجود نداره. چون واحدهای مشترک خيلی بيشتر از واحدهای غير مشترک اجباری هست که تو گرايش های مختلف ارايه ميشه. اما تو ايران به اشتباه اين تفکر وجود داره که گرايش " برنامه ريزی و تحليل سيستم ها " جامع تر و تخصصی تر هست. يعنی اغلب کارفرماها مايل هستن که فارغ التحصيلای اين گرايش رو استخدام کنن. فکر می کنن چون مهندسی صنايع يه نوع مهندسی سيستم هست ، پس اين اطلاعات رو فقط فارغ التحصيلای گرايش مذکور دارن !

با احترام

* saghar

عضو جدید
فرق کار مهندس صنایع با گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها تو کارخونه و اداره چیه؟

بالا