چرا نماز میخوانیم ؟؟؟

paint

کاربر فعال
آخه اینجا گفته بود:(

«حافِظُوا عَلَی الصَّلَواتِ وَ الصَّلاةِ الْوُسْطی‏...»[2] در انجام همه نمازها به خصوص نماز وسطی =(نماز ظهر )کوشا باشید!..
قرآن در سوره بقره آیه 238 می گوید: حافظوا على الصلوات و الصلاة الوسطى و قوموا لله قانتين. صلاة الوسطی چیست؟ صبح؟ ظهر؟ عصر؟ مغرب؟ عشاء؟ شاید هم هیچکدام و شاید همگی! اگر به سبک بیان آیه و نوع چینش واژگان توجه کنیم به راحتی به پاسخ می رسیم. نخست می گوید: حافظوا علی الصلوات، و با واو عطف می گوید: و الصلاة الوسطی. دقت کنید!: طبق آیه، هم باید بر همه نمازها محافظت نماییم و هم بر نماز وسطی. پس تا اینجا فهمیدیم صلاة الوسطی خارج از نمازهای پنجگانه بوده، فقط یکی از آنها نیست. در اینباره اختلاف است. یکی گوید عصر است و یکی گوید صبح و... . باید گفت صلاة الوسطی شامل همه نمازهای پنجگانه و بلکه همگی نمازها می گردد. دستور به محافظت از صلاة الوسطی را در ادامه امر به محافظت از نمازهای پنجگانه می دهد. یعنی باید بر همه نمازها محافظت داشته باشیم و همچنین بر نماز وسطی. اگر نماز وسطی یکی از همان پنج تاست پس چرا دوباره گفت؟ اگر گفته شود برای تاکید است می گویم تاکید نیست زیرا همه نمازها با هم برابرند و بر یکدیگر برتری ندارند تا یکی را تاکید کند و باقی را بگذارد! اگر عصر یا هر نماز دیگر می بود چرا صریح نگفت؟ مگر چقدر کار داشت؟! می توانست مثلا بگوید: و الصلاة العصر. با این سبک بیان تفهیم می کند نماز وسطی یک ویژگی است برای نمازهای دیگر، با این توضیح که نمازهای پنجگانه را باید با میانه ترین روش بخوانیم. اگر وسطی را به یکی از آنها تفسیر کنیم درست نبوده، خطاست! دقت کنید!: وسطی یعنی چه؟ افعل التفضیل بوده، به معنای وسط ترین است. مونث اوسط می باشد. پس صلاة الوسطی یعنی میانه ترین نماز. حال ما وسط پنج نماز را می توانیم تعیین کنیم یعنی دو نماز یک طرف و دو نماز طرف دیگر که یکی وسط می ماند، اما این نماز وسط است نه وسط ترین نماز، دقت شود!: 5 4 3 2 1 در اینجا عدد 3 وسط است اما وسط ترین معنا نداده و نمی توان تعیین نمود. نکته دیگر اینکه در آیه نگفته نمازهای پنجگانه بلکه مطلق گفته الصلوات، که شامل همه نمازها می شود: هر نمازی که مومن می خواند. با توجه به همه اینها می فهمیم مقصود آیه این است: بر نمازهای خود محافظت کنید (با خشوع و اعتقاد خوانده و نمازهای فرض را با همان شرایط سر وقت بخوانید) و بر میانه ترین نماز نیز(محافظت داشته باشید): نمازهایتان به میانه ترین حالت خوانده شوند: نه افراط نه تفریط/ نه خیلی کوتاه نه خیلی طولانی: میانه ترین حالت. بنابراین نمازهای پنجگانه و هر نماز دیگر باید با میانه ترین حالت خوانده شوند. نکته دیگر اینکه در پایان دستور به قانت بودن داده، می گوید: و قوموا لله قانتین که بهتر روشن می گردد صلاة الوسطی یعنی میانه ترین نماز از لحاظ حالت خواندن، چون با پایان آیه نیز تناسب و هماهنگی دارد: نماز با میانه ترین روش همراه با قنوت برای الله. به عبارتی محتوای آیه پیرامون قضا نکردن نمازها و حالت ادائشان می باشد: به جا آوردنشان سر وقت توأم با میانه ترین به جا آوری. باید دانست میانه ترین نماز، نسبی بوده و در مکانها و زمانهای مختلف متغیر است. مثلا گاهی فرد همه کارهایش را کرده و دیگر کاری ندارد، اینک می تواند نمازش را یک ساعت هم طول بدهد و این برایش میانه ترین می باشد! اما گاهی مردم به او نیاز دارند و یا خودش کار دارد که در اینجا یک ساعت افراط بوده و مثلا ده دقیقه میانه ترین است. شاید کسی بگوید وسطی را می توان به معنای اسم فاعل یا صفت مشبهه گرفت: و الصلاة الوسط. پاسخ: نخست اینکه تا زمانیکه معنای اصلی واژه معنا دهد، عدول از معنای اصلی (حقیقی) و رفتن به معنای مجازی جایز نیست، دوم اینکه چرا؟ مگر مجبوریم؟ وقتی اصل واژه معنا می دهد چه اجباری است که به زور توجیه کنیم و به معنای غیر اصلی برویم؟ جالب اینکه واژه «اوسط» که مذکر«وسطی» می باشد، در کل قرآن در معنای اسم تفضیل به کار رفته.

niloufary

کاربر فعال
دوست عزیز نمیدونم تا چه اندازه حرفاتون درسته ولی من الان رفتم تویه تفسیر المیزان و نمونه نگاه کردم حتی اون جا هم نتونسته درست جواب بده تویه نمونه نوشته نماز ظهر . البته من شک دارم انشاالله تحقیق می کنم و می نویسم .