چرا نماز میخوانیم ؟؟؟

M.Reza2008

عضو جدید
تا به حال شنیدی که نماز خوندن برای خود ماست نه خدا
من همیشه فکر میکردم که نماز فقط جنبه ی مذهبی داره
اما اگه کمی تحقیق کنی میفهمی که جنبه ی علمی هم داره
و برای بدن لازمه...میگی نه
برو تحقیق کن

نمی گیم نه ولی ازتون هم میخوایم بهتر شفافتر توضیح بدین.
مثلا قراره با کمک همدیگه به جواب سوال تاپیک برسیم.
شما حداقل کاری که باید بکنی معرفی منبع واسه این تحقیقه

M.Reza2008

عضو جدید
نماز به جز اینکه وظیفه هست، کلیدی برای رهایی از برزخ. اولین چیزی که از انسان اون دنیا بازخواست میکنن برای رد شدن به دنیای دیگه نماز خوندنه، نماز یه نیازه ، خدا نماز رو قرار داده نسبت به خوندنش تو رو بسنجه ،صدباریک الله به کسانی که نماز میخوانید.

مطمئن باش که اینطوری نیست.
نماز یه امتحان یا بلیط عبور نیست.
این دلایل که شما آوردی انگیزه یکیش رفع تکلیف و اونیکی ترسه و نماز با هیچکدوم از این احساسات سنخیتی نداره.

تک ستاره*

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه چیزی با ارزشتر از آرامشه؟
این آرامش با نماز خوندن به دست میاد.
آدم خودشو دست یه بزرگتر میسپره و کمتر اضطراب داره.
این بزرگترین نعمت خداست.
خدارو شاکرم که آرامش منو در عبادت خودش قرار داد.

M.Reza2008

عضو جدید
من به دلایل فلسفیش کاری ندارم
نماز میخونم چون حرف زدن با خدا بهم آرامش میده
خوشحال وسپاسگذارم که لیاقت عبادتشو بهم داده

من فکر می کنم این آرامش شما دلایل دیگه ای داره. علاوه بر اینکه اگه تنها چیزی که از نماز دریافت می کنین آرامش باشه باید بگم اونو نشناختینش و برای رفع تکلیف و نعوذبالله منت گذاشتن سر خدا دارید میخونید.

M.Reza2008

عضو جدید
من نماز می خونم چون اعتماد به نفس میده بهم... این طوری احساس میکنم خدا همیشه باهامه
وقتی این همه از خدا کمک میخوام چطور روم میشه نماز نخونم و شکرش نکنم

جالبه.
خدا رو خیلی پایین میارید و کسی هم چیزی نمیگه.
یعنی شما خدا رو به چشم کسی میبینید که اگه به حرفاش گوش کنید اونم خواسته های شما رو برآورده می کنه و اگه نه، محلتون نمی ذاره؟
شما وقتی دعا می کنید میگید:"خدایا من نمازامو خوندم و حرفاتو گوش کردم تو هم در عوضش اینو بهم بده"؟؟!!!!!!!

M.Reza2008

عضو جدید
درسته که نماز برای خدا میخونیم ولی همین کار فایده های زیادی برای خود انسان داره
تا حالا به این موضوع فکر کردین چرا سر نماز خیلی چیزا یادمون میاد؟

بهش میگن حمله شیطان، برای اینکه اون نتیجه ای رو که از نماز باید بگیری رو کسب نکنی و رفته رفته برات بی معنی بشه

M.Reza2008

عضو جدید
خيلي دليل داره

اما من خودم رو ميگم

حتي اگه خدا نماز رو الكي گذاشته باشه و همه چيز سر كاري باشه

نماز ميخونم تا بهش بگم :‌هر چي تو بگي

نماز ميخونم تا بهش بگم : گوش به فرمانم

ميخونم تا بهش بگم : دوستت دارم عزيززززززززم

این دیدگاه یکم قدیمی شده
شما همون لحظه که این سوال براتون پیش میاد با این توجیه تنبلی خودتونو ارضا می کنید
اگه یه غیر مسلمون بخواد به دست شما اسلام رو بشناسه تو همون قدم اول منصرف میشه.

M.Reza2008

عضو جدید
به نظر من وقتی قدرقدرت جهان یه دستوری می ده دیگه چرا و چگونه چطور نداره باید انجام بشه

کاش خدمت سربازی رو واسه زنا برنمیداشتن
شما خیلی عشق خدمت رفتنی
عزیز من دنیا که پادگان نیست هرچی فرمانده بگه تو بدون تفکر بگی چشم. اونموقع فرق انسان با ملائکه چی میشه؟ اونا هم از رو اجبار عبادت می کنن. ولی عبادت انسان زمانی ارزش داره که از روی اختیار و آگاهی باشه. نه جبر مطلق

M.Reza2008

عضو جدید
چه چیزی با ارزشتر از آرامشه؟
این آرامش با نماز خوندن به دست میاد.
آدم خودشو دست یه بزرگتر میسپره و کمتر اضطراب داره.
این بزرگترین نعمت خداست.
خدارو شاکرم که آرامش منو در عبادت خودش قرار داد.

این آرامش خیلی متزلزله و با یه بار نخوندن به اضطراب نبدیل میشه.
روشهای دیگه ای هم داره. به خاطر همین میگم تنها و اصلی ترین دلیل نماز آرامش نیست.
خدا این آرامشتونو که از این طریق (سپردن خودتون دست خدا) به دست میارید رو پایدار کنه

• Like
واکنش ها: nmd

تک ستاره*

عضو جدید
کاربر ممتاز
این آرامش خیلی متزلزله و با یه بار نخوندن به اضطراب نبدیل میشه.
روشهای دیگه ای هم داره. به خاطر همین میگم تنها و اصلی ترین دلیل نماز آرامش نیست.
خدا این آرامشتونو که از این طریق (سپردن خودتون دست خدا) به دست میارید رو پایدار کنه

میتونید بیشتر تو ضیح بدید.
منظورتون از روشهای دیگه چی؟

nmd

عضو جدید
سلام
به به آقا رضا
به نظر منهم نماز شاید یکی از نتایجش آرامش باشه
اما هدف نماز خوندن آرامش نیست
وگرنه امر میشد که هر وقت حس معنوی داشتید بخونید
یا هر زمانی که حالتون خراب بود نخونید
نه
هدف چیز دیگریست!!!!

paint

کاربر فعال
کاش خدمت سربازی رو واسه زنا برنمیداشتن
شما خیلی عشق خدمت رفتنی
عزیز من دنیا که پادگان نیست هرچی فرمانده بگه تو بدون تفکر بگی چشم. اونموقع فرق انسان با ملائکه چی میشه؟ اونا هم از رو اجبار عبادت می کنن. ولی عبادت انسان زمانی ارزش داره که از روی اختیار و آگاهی باشه. نه جبر مطلق
مرد حسابي تو از كجا فهميدي كه من زنم نخير آقا من خدمت هم رفتم خوبش رو هم رفتم تا كور شود هر آنكس كه نتواند ديد. اين از اين
خب آخه آدم نا حسابي بلا نسبت عقل من و تو كه سهله همه آدما هم بيان و فكراشون رو رو هم بزارن دليل يكي از فرامين خدا رو نمي تونند كامل و واضح بفهمند فرق بين انسان و ملائك اينه كه قدرت نه گفتن رو ندارن ولي آدمها مي گن بزار فكر كنم اگه ديدم برام خوبه چشم انجام مي دم

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر می کنم این آرامش شما دلایل دیگه ای داره. علاوه بر اینکه اگه تنها چیزی که از نماز دریافت می کنین آرامش باشه باید بگم اونو نشناختینش و برای رفع تکلیف و نعوذبالله منت گذاشتن سر خدا دارید میخونید.

ولی من احساس میکنم شما دنبال یه توجیه هستی برای نماز نخوندن، مارو بخیرو شما رو به سلامت ، میترسم من بخوام شما رو هدایت کنم خودم راهمو گم کنم،توجیه نیار اطمینان کن و توکل به خدا.

ar.noorian

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان گل وبلبلم
نظرات زیادی را خوندم چه از انهایی که موافق نماز خواندن بودند و چه انها که .......

اما نظر خودم و دلیل خودم را میگم ....

من نماز می خوانم ...
چون خودم به نماز خواندن نیاز دارم ...
چرا من به نماز خواندن نیاز دارم ؟؟
چون در بین تمام ادیان و ایین ها نماز را زیباترین و در عین حال کاملترین نوع پرستش و ایجاد ارتباط وعشق ورزی به معبود خود یافتم
مگر نمی شود جور دیگری عشق ورزی کرد ...مثلا همینطوری به فارسی با او حرف بزنیم ..ایا حتما باید به عربی باشه و خم و راست شویم ؟؟
من عربی نماز میخوانم و به این روش عشق ورزی میکنم چون به غیر از عربی به هیچ زبانی نمیتوانم اینگونه زیبا و جامع و کامل معنا و در خواستم و عجز و ناتوانی ام را بیان کنم ...

من نماز میخوانم ...

زیرا نماز حرف های من و اوست ...زیرا نماز حرف های من با کسی است که از او جدا شده ام.....

من نماز میخوانم ...:gol:

drippy*

عضو جدید
شما چه راحت وسریع قضاوت میکنی!!!
این که گفتم به دلایل فلسفیش کاری ندارم نه اینکه تا حالا دنبال جواب این سوال نرفته باشم
کتابای زیادی درباره فلسفه نماز خوندم سخنرانی های زیادی شنیدم سوالات زیادی برام پیش اومده دنبالش رفتم جوابش رو هم بدست آوردم قانع هم شدم البته نه الان تو9 سالگیم
حالا کسی که این سوالو داره باید زحمت بکشه بره دنبالش جوابشو حتما پیدا میکنه نه اینکه خودشو راحت کنه بگه من که فلسفشو نمیفهمم چیه !پس بی خیال
برام عجیبه که چطور این سوال واسه مهندسای 20واندی ساله ی مملکت تازه پیش اومده
به هر حال برنامه های زیادی تو تلویزیون به این موضوع میپردازه مثل آفتاب شرقی ،سمت خداو....

M.Reza2008

عضو جدید
میتونید بیشتر تو ضیح بدید.
منظورتون از روشهای دیگه چی؟

مدیتیشن و ریلکسیشن و یوگا و تلقین و ......
همه اینا راههایی برای رسیدن به آرامش و تمزکر که افرادی دنبالش رفتن و کم و بیش هم رسیدن.
امتحانشونم پس دادن و معتبرن. فقط مذهبی نیستن

M.Reza2008

عضو جدید
مرد حسابي تو از كجا فهميدي كه من زنم نخير آقا من خدمت هم رفتم خوبش رو هم رفتم تا كور شود هر آنكس كه نتواند ديد. اين از اين
خب آخه آدم نا حسابي بلا نسبت عقل من و تو كه سهله همه آدما هم بيان و فكراشون رو رو هم بزارن دليل يكي از فرامين خدا رو نمي تونند كامل و واضح بفهمند فرق بين انسان و ملائك اينه كه قدرت نه گفتن رو ندارن ولي آدمها مي گن بزار فكر كنم اگه ديدم برام خوبه چشم انجام مي دم

شرمنده. از رو امضاتون حدس زدم. پس اگه مردین امضاتونو عوض کنین زیبنده شما نیست.
اتفاقا اشتباه شما هم همینه. با این کار اومدید و تنبلی خودتون در مورد مسائل دینی رو توجیه کردید. اگه قرار بود فکر کردن به مسائل دینی نتیجه ای نداشته باشه خدا اینهمه تو قران نمیگفت تفکر کنید و تعقل کنید و تفحص کنید. تنها چیزی که از فکر کردن بهش منع شدیم "ذات خدا"ست که هر کار کنیم بهش پی نمی بریم.
به خاطر همین فرقه که ما میتونیم تو اوامر خدا چون و چرا بیاریم و خدا به خاطر این پرسش مارو سرزنش نمیکنه.

mortimer59

عضو جدید
چون نمازتنها عملی است که تمام مسلمانان دنیا به یک صورت و به یک جهت خاص ادا میکنند وتنهاعامل وحدت مسلمانان میباشد .والا ب هر صورتی که دوست داشتی میتونی خدا را عبادت کنی.

M.Reza2008

عضو جدید
ولی من احساس میکنم شما دنبال یه توجیه هستی برای نماز نخوندن، مارو بخیرو شما رو به سلامت ، میترسم من بخوام شما رو هدایت کنم خودم راهمو گم کنم،توجیه نیار اطمینان کن و توکل به خدا.

شما همیشه اینقدر زود قضاوت و پیش داوری می کنی؟ من کی گفتم با نماز و خوندنش مخالفم؟!! من با نمازی مخالفم که به قول شریعتی یه ورزش تکراریه
با نمازی که نمازگزار اونو با مدیتیشن و یوگا اشتباه گرفته. با نمازی که به خاطر منت گذاشتن سر خدا و (روم بشه چیزی ازش بخوام) خونده میشه. با نمازی مخالفم که وقتی میپرسی چرا، میگه چون خدا گفته، اگه نخونم عذابم میکنه اگه بخونم میرم بهشت. این نماز نخوندنش هزار مرتبه بهتر از خوندن و کلاه گذاشتن سر خودت و خدای خودته.
خیالتون هم راحت باشه قرار نیست از اون بحثای چند وقت پیش شروع کنم اینجا. به قول آقا بابک آخرش هیچکدوم راضی نمیشیم و کلی وقت و انرژی تلف می کنیم.
شما هم اگه دینت اونقدر سست و بی ریشست که با دوکلمه حرف زدن از دست میدیش بهتره اصلا طرفای این تالار نیای، مبادا اینجا حرفی زده بشه که شما رو از دینتون بدر کنه.

• Like

M.Reza2008

عضو جدید
سلام دوستان گل وبلبلم
نظرات زیادی را خوندم چه از انهایی که موافق نماز خواندن بودند و چه انها که .......

اما نظر خودم و دلیل خودم را میگم ....

من نماز می خوانم ...
چون خودم به نماز خواندن نیاز دارم ...
چرا من به نماز خواندن نیاز دارم ؟؟
چون در بین تمام ادیان و ایین ها نماز را زیباترین و در عین حال کاملترین نوع پرستش و ایجاد ارتباط وعشق ورزی به معبود خود یافتم
مگر نمی شود جور دیگری عشق ورزی کرد ...مثلا همینطوری به فارسی با او حرف بزنیم ..ایا حتما باید به عربی باشه و خم و راست شویم ؟؟
من عربی نماز میخوانم و به این روش عشق ورزی میکنم چون به غیر از عربی به هیچ زبانی نمیتوانم اینگونه زیبا و جامع و کامل معنا و در خواستم و عجز و ناتوانی ام را بیان کنم ...

من نماز میخوانم ...

زیرا نماز حرف های من و اوست ...زیرا نماز حرف های من با کسی است که از او جدا شده ام.....

من نماز میخوانم ...:gol:

من ازتون فقط یه سوال میپرسم.
شما میگید نماز تمام حرفای بین شما و خداست. پس باید به حرفاتون اعتقاد داشته باشید. آیا به "ایاک نعبد و ایاک نستعین" اعتقاد دارین و بهش عمل می کنین؟
جوابشو لطفا به خودتون بگین و با خودتون روراست باشین. لازم نیست اینجا بنویسیدش.

M.Reza2008

عضو جدید
شما چه راحت وسریع قضاوت میکنی!!!
این که گفتم به دلایل فلسفیش کاری ندارم نه اینکه تا حالا دنبال جواب این سوال نرفته باشم
کتابای زیادی درباره فلسفه نماز خوندم سخنرانی های زیادی شنیدم سوالات زیادی برام پیش اومده دنبالش رفتم جوابش رو هم بدست آوردم قانع هم شدم البته نه الان تو9 سالگیم
حالا کسی که این سوالو داره باید زحمت بکشه بره دنبالش جوابشو حتما پیدا میکنه نه اینکه خودشو راحت کنه بگه من که فلسفشو نمیفهمم چیه !پس بی خیال
برام عجیبه که چطور این سوال واسه مهندسای 20واندی ساله ی مملکت تازه پیش اومده
به هر حال برنامه های زیادی تو تلویزیون به این موضوع میپردازه مثل آفتاب شرقی ،سمت خداو....

راحت و سریع قضاوت نکردم. حقیقته. اگه شما دریافتتون از نماز همین آرامشه پس نماز نمیخونید، رفع تکلیف می کنید و (آخیش خیالم راحت شد)
من با اطمینان 100% هم میگم شما حتی یک کتاب فلسفی و دینی واسه نماز (به جز دین و زندگی دبیرستان و راهنمایی) نخوندین. وگرنه خیلی راحت میتونستید حداقل چندتا دلیل درست و حسابی بیارید.
اگه اعتقاد دارین هرکی میخواد فلسفه نماز رو بدونه خودش باید بره دنبالش چرا اومدین و اینجا پست دادین؟

nmd

عضو جدید
یکی از دلایل من:
من گناهان زیدای تو زندگیم می کنم و البته سعی در اصلاحشون دارم
اما خوب انسانم وممکن الخطا

اما من نماز میخوان تا بگم خدایا درسته که گاهی افسار نفسم از دستم خارج میشه وسر کشی میکنه درسته که گاهی میکنم انچه نباید انجام بدم

اما

خدایا من یاغی نیستم!!!!!!

nmd

عضو جدید
من ازتون فقط یه سوال میپرسم.
شما میگید نماز تمام حرفای بین شما و خداست. پس باید به حرفاتون اعتقاد داشته باشید. آیا به "ایاک نعبد و ایاک نستعین" اعتقاد دارین و بهش عمل می کنین؟
جوابشو لطفا به خودتون بگین و با خودتون روراست باشین. لازم نیست اینجا بنویسیدش.

شما همیشه اینقدر زود قضاوت و پیش داوری می کنی؟ من کی گفتم با نماز و خوندنش مخالفم؟!! من با نمازی مخالفم که به قول شریعتی یه ورزش تکراریه
با نمازی که نمازگزار اونو با مدیتیشن و یوگا اشتباه گرفته. با نمازی که به خاطر منت گذاشتن سر خدا و (روم بشه چیزی ازش بخوام) خونده میشه. با نمازی مخالفم که وقتی میپرسی چرا، میگه چون خدا گفته، اگه نخونم عذابم میکنه اگه بخونم میرم بهشت. این نماز نخوندنش هزار مرتبه بهتر از خوندن و کلاه گذاشتن سر خودت و خدای خودته.
خیالتون هم راحت باشه قرار نیست از اون بحثای چند وقت پیش شروع کنم اینجا. به قول آقا بابک آخرش هیچکدوم راضی نمیشیم و کلی وقت و انرژی تلف می کنیم.
شما هم اگه دینت اونقدر سست و بی ریشست که با دوکلمه حرف زدن از دست میدیش بهتره اصلا طرفای این تالار نیای، مبادا اینجا حرفی زده بشه که شما رو از دینتون بدر کنه.

من با این تیکه قرمز مخالفم
چون فکر میکنم اگر چه دلیل ناقص است اما عمل انچنان بزرگ هست که خدا
هدف اصلی و البته نتایج اصلی به این انسان اعطا کنه
همچو عرفان اسلامی که نمیاد به صورت کاملا فلسفی برای سالک خداشناسی تبین کنه
همین که سالک به یه حدی از توحید برسه و به سلوکش مردانه ادامه بده میبینه انچه را که بزرگترین فلاسفه برای دانستنش سالها عمر صرف کردند

M.Reza2008

عضو جدید
یکی از دلایل من:
من گناهان زیدای تو زندگیم می کنم و البته سعی در اصلاحشون دارم
اما خوب انسانم وممکن الخطا

اما من نماز میخوان تا بگم خدایا درسته که گاهی افسار نفسم از دستم خارج میشه وسر کشی میکنه درسته که گاهی میکنم انچه نباید انجام بدم

اما

خدایا من یاغی نیستم!!!!!!

کاملا موافقم. این میتونه یکی از دلایل باشه.

من با این تیکه قرمز مخالفم
چون فکر میکنم اگر چه دلیل ناقص است اما عمل انچنان بزرگ هست که خدا
هدف اصلی و البته نتایج اصلی به این انسان اعطا کنه

همچو عرفان اسلامی که نمیاد به صورت کاملا فلسفی برای سالک خداشناسی تبین کنه
همین که سالک به یه حدی از توحید برسه و به سلوکش مردانه ادامه بده میبینه انچه را که بزرگترین فلاسفه برای دانستنش سالها عمر صرف کردند

من هم با این تیکه سبز مخالفم.
شما چند نفر پیرمرد و پیرزن اطرافتون دیدید و میبینید که تمام عمرشون رو نماز خوندن و به یه چیزایی رسیدن؟
عمل بزرگ هست. اما تو هم باید بدونی از این عمل انتظار داری چه نتیجه ای برات داشته باشه وگرنه نه تنها چیزی دریافت نمی کنی، بلکه چون اعتقاد داری یا این راه قراره برسی دیگه هیچ تحقیقی انجا نمیدی و ضررش رو میبینی. مثل یه سری از دوستان که فایده نماز رو تو آرامش میبینن و فکر می کنن اگه یکم فکر کنن دینشونو از دست میدن.

• Like

paint

کاربر فعال
شرمنده. از رو امضاتون حدس زدم. پس اگه مردین امضاتونو عوض کنین زیبنده شما نیست.
اتفاقا اشتباه شما هم همینه. با این کار اومدید و تنبلی خودتون در مورد مسائل دینی رو توجیه کردید. اگه قرار بود فکر کردن به مسائل دینی نتیجه ای نداشته باشه خدا اینهمه تو قران نمیگفت تفکر کنید و تعقل کنید و تفحص کنید. تنها چیزی که از فکر کردن بهش منع شدیم "ذات خدا"ست که هر کار کنیم بهش پی نمی بریم.
به خاطر همین فرقه که ما میتونیم تو اوامر خدا چون و چرا بیاریم و خدا به خاطر این پرسش مارو سرزنش نمیکنه.
اولا" امضائ من جنبه تبليغ داره حالا هي بپرسين تا اخراج شم از انجمن اگه روش كليك كني مي فهمي بعدش خدا كي گفته در مورد من و دستوراتم تحقيق كنيد همش مي گه نگاه كنيد عاقبت اونايي رو كه بامن مخالفت كردن بريد ببينيد كه من براي شما چكار كردم به غذاتون نگاه كنيد به شتر نگاه كنيد اصلا" خدا هيچوقت نگفته بريد تحقيق كنيد بعد نماز بخونيد با تحكم گفته نماز بخونيد روزه بگيريد حج بريد صدقه بديد خمس و زكو ه بديد زنا نكنيد مشروب نخوريد نگفته اول بريد تحقيق كنيد بعد اگه بد بود زنا نكنيد و الخ

**mahsa**

کاربر بیش فعال
چون نمازتنها عملی است که تمام مسلمانان دنیا به یک صورت و به یک جهت خاص ادا میکنند وتنهاعامل وحدت مسلمانان میباشد .والا ب هر صورتی که دوست داشتی میتونی خدا را عبادت کنی.

ینی خدا نمازو گذاشته که همه مسلمونا به یه طرف بخوننشو وحدت داشته باشن
اونوقت این وحدت فقط باید توی جهت نماز خوندن باشه؟ببخشید اما
مسخرس
اونوقت اگه نه پس اتحاد بین مسلمونا کجاس؟؟؟؟؟؟؟؟

**mahsa**

کاربر بیش فعال
من شنیدم اگه نمازو اونطور که باید بخونی توی رفتارت تاثیر میزاره و اگه همه درست بخونن این تاثیر توی اجتماع مشخص میشه
اینطور که از جامعه ما که ادعای مسلمونیشون گوش فلکو کر کرده پیداس....