چراهاي زندگيت چي هستن؟

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تا حالا سعي كردي به يكي از چراهات پاسخ بدي؟

*Essi*

اخراجی موقت
این سئوال همیشه برای من بوده و جوابی براش پیدا نکردم.

چرا بت ها بلا استثنا بی عرضه اند و آدم های بت پرست مدام سنگ آنها را به سینه میزنند و در دفاع از بت ها آماده شمشیر کشی و کشتن همدیگر؟

خوی تعظیم و تفکرات ارباب و رعیتی چه زمانی دست خون آلودش را از دامن بشر بیرون میکشد؟

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم خيلي چراها دارم ولي جوابشونو پيدا نكردم..........

Fateme_bay

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خودم یه چرای بزرگ دارم که هرچی فکر میکنم بهش نمیرسم

خداوند فرموده: بنده عادل هستم و بین بندگانم به عدالت رفتار میکنم
خوب این که توش شکی نیست
فقط این وسط یه چیزی هست...خداوند می فرمایند من مال و ثروت بندگاه فقیرم را در مال و ثروت ثروتمندان گذاشته ام
خوب این جمله هم ظاهر بسیار زیبایی داره اما
اگه این جوریه
پس مال و ثروت آدمای فقیر کی از دست ثروتمندان خارج میشه میاد دست خودشون؟؟؟؟
من واقعا موندم
گاهی که فاصله بین محل کار تا خانه را طی میکنم به خانه های ویلایی و زیبای مردم بالاشهر نگاه میکنم و دلم میگیره که چرا باید اینقدر تفاوت وجود داشته باشه
نمیدونم تا به حال جنوب شهر زندگی کردید یا نه
خیابان ها تنگ و کثیف
هوا آلوده
مردم همه عصبانی
در هر خونه 40 - 50 متری که باز میشه یه استادیوم بچه میریزه بیرون
گدا و بدبخت بیچاره فراوان
تازه اونا به کنار
مردم اونجا رو با سرجالیز همیشه اشتباه میگیرن..صبح ظهر شب نصفه شب...صدای نعره و فحش های ناموسیشون بلنده
اینقده بلند صحبت میکنن که وقتی توی خونه نشستی انگار که تو کوچه ای
بماند بعضی از مناطقش علاوه بر همه اینا...به صداهای سرسام آوره هواپیما ها و فرودگاه هم مزینه

حالا بالاشهر
هر زمان از شبانه روز که بیای انگار کسی اونجا زندگی نمیکنه
کوچه ها تمیز...قشنگ...خونه ها زیبا...بزرگ...
من کاری به حکومت و مردم و اینا ندارم

من سوالم اینه
کی قراره ثروت فقرا به دستشون برسه؟؟؟
کی قراره این ثروت مندان اندکی از ثروت خود دست بکشن بدن یخورده این فقرا حال کنن!!!!!!!
اگه قراره اون دنیا برسه که میخوام صد سال نرسه...چه فایده ای داره
اون دنیا و روز قیامت یوم الحسابه...یعنی همه و همه باید پاسخگوی کارهامون باشیم
و اونجا پول و ثروت دستمون رو نمیگیره
اما اینجا چی
مگه چقدر فرصت زندگی هست؟؟؟

البته هزارتا چرای دیگه هم دارم...اما این یکی خیلی آزارم میده
بخدا خسته شدم

*Essi*

اخراجی موقت
من خودم یه چرای بزرگ دارم که هرچی فکر میکنم بهش نمیرسم

خداوند فرموده: بنده عادل هستم و بین بندگانم به عدالت رفتار میکنم

خوب این که توش شکی نیست

چقدر به این فکر کردی که فرض اولیه ات مشکل نداره؟

چرا میگی شکی توش نیست؟

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

چرا میگی شکی توش نیست؟

خوب شكي نيست.........مطمئن باش از روي حكمتش مي دونه هر كس لياقته چه چيزي رو داره؟ يا مي تونه بدست بياره

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
يه چراي ديگه من اينه كه چرا زن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

*Essi*

اخراجی موقت
خوب شكي نيست.........مطمئن باش از روي حكمتش مي دونه هر كس لياقته چه چيزي رو داره؟ يا مي تونه بدست بياره

الان شما در نقش آفریدگار داری تفکر میکنی؟؟!!!!!

بله اینم هست، اونیکه از بچگی توی آفریقا دنیا میاد و از گرسنگی خوراک کرکس میشه، خدایی که بهش باور داری میدونسته باید از بچگی زجرکش بشه و لیاقتش بیشتر از این نیست، چون تو آفریقا دنیا اومده و سیاهه.

این جهان بینی هم محترمه ......

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
الان شما در نقش آفریدگار داری تفکر میکنی؟؟!!!!!

بله اینم هست، اونیکه از بچگی توی آفریقا دنیا میاد و از گرسنگی خوراک کرکس میشه، خدایی که بهش باور داری میدونسته باید از بچگی زجرکش بشه و لیاقتش بیشتر از این نیست، چون تو آفریقا دنیا اومده و سیاهه.

این جهان بینی هم محترمه ......

آفريقا معدن طلاست اينكه مردمانش فقيرن رو بايد از كسائي كه اونجا را اداره كرد پرسيد ؟ ربطي به خدا نداره؟

Fateme_bay

عضو جدید
کاربر ممتاز

چرا میگی شکی توش نیست؟

چی بگم والا
بخدا گاهی شک میکنم...
گاهی میگم اصلا این قرانم تحریف کردن...بس که گاهی عجیب میزنه...

میدونی مشکل کجاست؟
مشکل اونجاست که کسی نیست آدمو راهنمایی کنه
اما تنها کتابی که به نظرم خیلی خیلی قشنگه...و حرف دل ادمو میزنه نهج البلاغه هستش...خیلی دوستش دارم

*Essi*

اخراجی موقت
آفريقا معدن طلاست اينكه مردمانش فقيرن رو بايد از كسائي كه اونجا را اداره كرد پرسيد ؟ ربطي به خدا نداره؟

چندتا کشورش فکر کردی معدن طلاست؟
خیلی جاها آب ندارند بخورند.

الان شما تشنه و گرسنه وسط بیایان گیر بیوفتی، من 100 کیلو طلا بریزم پات به درد میخوره یا یه لیوان آب و یک بشقاب غذا؟

در ضمن، هر آدمی طبق باورهای دوستان باید جداگانه حساب پس بده، اون بچه رو چه به حاکمان.

حکایت سوختن تر و خشک باهمه؟

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چندتا کشورش فکر کردی معدن طلاست؟
خیلی جاها آب ندارند بخورند.

الان شما تشنه و گرسنه وسط بیایان گیر بیوفتی، من 100 کیلو طلا بریزم پات به درد میخوره یا یه لیوان آب و یک بشقاب غذا؟

در ضمن، هر آدمی طبق باورهای دوستان باید جداگانه حساب پس بده، اون بچه رو چه به حاکمان.

حکایت سوختن تر و خشک باهمه؟

هر چيز حكمتي داره...........

*Essi*

اخراجی موقت
چی بگم والا
بخدا گاهی شک میکنم...
گاهی میگم اصلا این قرانم تحریف کردن...بس که گاهی عجیب میزنه...

میدونی مشکل کجاست؟
مشکل اونجاست که کسی نیست آدمو راهنمایی کنه
اما تنها کتابی که به نظرم خیلی خیلی قشنگه...و حرف دل ادمو میزنه نهج البلاغه هستش...خیلی دوستش دارم

نیازی به شک کردن در وجود آفریدگار نیست، باید اول به خودمون شک کنیم.

که میتوانیم برداشتی از آفریدگار داشته باشیم که برامون خوشایند باشه یا نه، هر آدمی یک برداشتی براش جذاب میاد.

به دنبال برداشتی باش که برات خوبه، حالا از هر منبعی که دوست داری، که همش برداشته........

*Essi*

اخراجی موقت
وقتي چيزيرو نمي دونم و دربارش آگاهي ندارم چطوردربارش اظهار نظر كنم؟

وقتی نمیدونی، اگر بگی نمیدونم و خودم هم دارم بررسی میکنم بهتر از اینست که با گفتن هرچیزی حکمتی دارد، خودت رو از فکر نکردن دربارش فراری بدی.

این جمله ها که حکمی داره و خدا خواسته و ....... اولین راه بستن تفکره، چون ترس نمیذاره حتی یک قدم بری جلو.

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی نمیدونی، اگر بگی نمیدونم و خودم هم دارم بررسی میکنم بهتر از اینست که با گفتن هرچیزی حکمتی دارد، خودت رو از فکر نکردن دربارش فراری بدی.

این جمله ها که حکمی داره و خدا خواسته و ....... اولین راه بستن تفکره، چون ترس نمیذاره حتی یک قدم بری جلو.

وقتي مي گي حكمتي داره باعث ميشه يك كم اميدوار باشي كه بازم ميشه عوض بشه..........ولي وقتي خودت مطالعه كرديو و فهميدي نميشه ديگه همه چيز برات بي مفهومه........

*Essi*

اخراجی موقت
وقتي مي گي حكمتي داره باعث ميشه يك كم اميدوار باشي كه بازم ميشه عوض بشه..........ولي وقتي خودت مطالعه كرديو و فهميدي نميشه ديگه همه چيز برات بي مفهومه........

نه اینطوری نمیشه، هیچ پوچی در کار نیست، اتفاقا هرچی مجهولاتت بیشتر باشه اما اعتماد به نفست بالا، زندگی برات مفهومش بیشتره.

برای من اینطوری بوده.

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه اینطوری نمیشه، هیچ پوچی در کار نیست، اتفاقا هرچی مجهولاتت بیشتر باشه اما اعتماد به نفست بالا، زندگی برات مفهومش بیشتره.

برای من اینطوری بوده.

نه براي همه اينطوري نيست.........چرا الان علت خودكشي ها بالا رفته ؟ چون اكثر آنها نتونستن به هدفشان برسن......

Fateme_bay

عضو جدید
کاربر ممتاز
نیازی به شک کردن در وجود آفریدگار نیست، باید اول به خودمون شک کنیم.

که میتوانیم برداشتی از آفریدگار داشته باشیم که برامون خوشایند باشه یا نه، هر آدمی یک برداشتی براش جذاب میاد.

به دنبال برداشتی باش که برات خوبه، حالا از هر منبعی که دوست داری، که همش برداشته........

موضوع شک در وجود آفریدگار نیست
اون که حله...یعنی شکی نیست

مشکل اونجایی که چون سر از مسائلی در نمیاریم...قوه فضولی هم که ماشالله بیداد میکنه...
واسمون سوال پیش میاد

مثلا:
خداوند می فرماید:
حق ماندنی است و باطل رفتنی...یا حکومت با کفر میمونه اما با ظلم نه ( نمیدونم گفته خدا هست یا نه )
در گذشته خداوند قوم های ظالم رو نابود میکرد اما الان...
هر جا رو نگاه میکنی ستم و ظلم بیداد میکنه...مخ آدم سوت میکشه...
البته میدونم صبر خدا هم زیاده
یا خداوند میفرماید
خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمیدهد مگر اینکه آنها خودشان بخواهند که تغییر کنن
البته در این مورد میدونم که تقصیر مردمه...بلاخره خدا همه چیز رو رایگان در اختیارمون نمیزاره

نمیدونم...فکرم به جایی قد نمیده

*Essi*

اخراجی موقت
موضوع شک در وجود آفریدگار نیست
اون که حله...یعنی شکی نیست

مشکل اونجایی که چون سر از مسائلی در نمیاریم...قوه فضولی هم که ماشالله بیداد میکنه...
واسمون سوال پیش میاد

مثلا:
خداوند می فرماید:
حق ماندنی است و باطل رفتنی...یا حکومت با کفر میمونه اما با ظلم نه ( نمیدونم گفته خدا هست یا نه )
در گذشته خداوند قوم های ظالم رو نابود میکرد اما الان...
هر جا رو نگاه میکنی ستم و ظلم بیداد میکنه...مخ آدم سوت میکشه...
البته میدونم صبر خدا هم زیاده
یا خداوند میفرماید
خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمیدهد مگر اینکه آنها خودشان بخواهند که تغییر کنن
البته در این مورد میدونم که تقصیر مردمه...بلاخره خدا همه چیز رو رایگان در اختیارمون نمیزاره

نمیدونم...فکرم به جایی قد نمیده

منم بحثم سر همون خداوند میفرماید بود، که خالق کائنات فرموده.

بیخیال بحث نکنم بهتره.، ظرفیتش موجود نیست.

فقط یک توصیه هر اعتقاداتی داری سعی کن ازش لذت ببری، همین.

*Essi*

اخراجی موقت
نه براي همه اينطوري نيست.........چرا الان علت خودكشي ها بالا رفته ؟ چون اكثر آنها نتونستن به هدفشان برسن......

پس باید به ظرفیت خودت همیشه نگاه کنی، اگه میبنی ظرفیت تعبد در شما بیشتر از ظرفیت تفکره، مسلما نباید طرفش بری.

Fateme_bay

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم بحثم سر همون خداوند میفرماید بود، که خالق کائنات فرموده.

بیخیال بحث نکنم بهتره.، ظرفیتش موجود نیست.

فقط یک توصیه هر اعتقاداتی داری سعی کن ازش لذت ببری، همین.

میدونم چی میگی...
موافقم...منم بهش اشاره کرده بودم...

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هر چيز حكمتي داره...........
هر چیزی حکمتی داره
آیا حکمتش درست هست ؟
برای همه درست هست؟
ممکنه برای کسی درست نباشه حکمتش و اون حکمت به صرر باشه؟

فکر می کنم شما از مخالفین چادر و... بودید
حکمت نداره چادر و...؟ واسه شما سودش بیشتر هست یا صررش؟
چرا با چادر برای خودتون مخالفید؟ مگر از اعتقادات و... نیست؟

ولی شما سبک سنگینش کردید دیدید براتون جالب نیست و..

خوب دینتون رو هم سبک سنگین کنید شاید براتون جالب نبود به اندیشه ی جدیدی رسیدید

=======
گاهی وقتا ادم های عینکی انقدر عینکشون جزی از ذاتشون میشه که حتی وقتی میرن حموم هم اونو در نمیارن چون اونو جدا از خودشون نمی بینن

اما وقتی اب میریزه رو شیشه ی عینکشون متوجه عینک و اینکه جزی از خودشون نیست میشن

و عینکشون را در میارن و راحت میشن
====
یاد خودم میوفتم که وقتی یه چیز سنگین رو دستم میگیرم تا اون رو جابجا کنم وقتی به مقصدم می رسم اونو زمین نمی ذارم (چون جزی از من شده در طول مسیر) تا یکی بیاد بهم بگه چرا خودتو اذیت می کنی بذارش زمین راحت باش!
وقتی میذاریش زمین چه احساس راحتی داری
======

اسی اینو نقل کرد بنظرم

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هر چیزی حکمتی داره
آیا حکمتش درست هست ؟
برای همه درست هست؟
ممکنه برای کسی درست نباشه حکمتش و اون حکمت به صرر باشه؟

فکر می کنم شما از مخالفین چادر و... بودید
حکمت نداره چادر و...؟ واسه شما سودش بیشتر هست یا صررش؟
چرا با چادر برای خودتون مخالفید؟ مگر از اعتقادات و... نیست؟

ولی شما سبک سنگینش کردید دیدید براتون جالب نیست و..

خوب دینتون رو هم سبک سنگین کنید شاید براتون جالب نبود به اندیشه ی جدیدی رسیدید

=======
گاهی وقتا ادم های عینکی انقدر عینکشون جزی از ذاتشون میشه که حتی وقتی میرن حموم هم اونو در نمیارن چون اونو جدا از خودشون نمی بینن

اما وقتی اب میریزه رو شیشه ی عینکشون متوجه عینک و اینکه جزی از خودشون نیست میشن

و عینکشون را در میارن و راحت میشن
====
یاد خودم میوفتم که وقتی یه چیز سنگین رو دستم میگیرم تا اون رو جابجا کنم وقتی به مقصدم می رسم اونو زمین نمی ذارم (چون جزی از من شده در طول مسیر) تا یکی بیاد بهم بگه چرا خودتو اذیت می کنی بذارش زمین راحت باش!
وقتی میذاریش زمین چه احساس راحتی داری
======

اسی اینو نقل کرد بنظرم
مي دوني فرق فكر من با شما اينه كه من با چادر مخالف نيستم من با طرز چادر سركردن مخالفم........ به شما يه پيشنهادي را ميدن يا شما قبول مي كني يا نه؟ ولي وقتي به زور باشه مجبوري قبولش كني در حالي كه از اون پيشنهاد بي اندازه متنفري

shakibam

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا هایی که من دارم,خودم نمیتونم بهشون جواب بدم.انقدر این چراها تو زندگیم زیادن...

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
سوالی دارم از دوستان به نظر شما چه وقت توجیه و وجود گواه برای یک رفتار یک فرد نیاز پیدا می کنه؟این درسته که لزوم توجیه برای عقاید یک فرد وقتی نمود پیدا می کنه که رفتار ها و عمل فرد با تحقق نیاز های دیگران در تصادم باشه?
مثلا میگم ما هیچ وقت در صدد توجیه عشق یک مادر به بچه جامعه ستیزش برنیومدیم که با تمام وجود ایمان داره بچه اون ادم خوبی هست. به همین ترتیب تا زمانی که ایمان داشتن به یک چیز در برابر نیازها و رفتارهای افراد دیگه خللی ایجاد نکنه ایا وجود توجیه برای عمل اون فرد نیازه؟

حرفم اینه که جواب دادن به بعضی از این چراها نیاز نیست شاید و چه بسا بعضی موارد کاربردی نباشه .بعضی چراها هستن که به نظر من از دست بشر خارجه بهش پاسخ بده (یا شاید پاسخ داده) و صحبت میره سر مسائل انتزاعی .که هزاران ساله که سرش بحث بوده وهر کس صحبتی کرده سر این موضوع .
من خودم تلاشم بر این بوده از بعضی چراهایی که جواب دادنشون امکان ناپذیر و شاید بی فایده بوده گذر کنم و چراهای کاربردی تری رو در نظر بگیرم
مثلا چراهای جدید میتونن این باشن
اخلاقیات چیست چرا باید اخلاقی باشم ایا تکلیف اخلاقی چیزی بیشتر از سازگاری رفتار فرد با نیازهای دیگرانه؟ایا ارمان شهر میتونه وجود داشته باشه یا نه ارزش های اخلاقی میتونن با هم تضاد داشته باشن
حقیقت ایا سرشتی ذاتی داره که باید اون رو کشف کنیم یا نه حقیقت یا مفید بودن اخلاق و حزم این ها همه مواردی هستن که به یک اندازه بیرونی وتوصیفی هستن و برای براورده شدن نیازهای انسان خلق شدن

آخرین ویرایش:

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مي دوني فرق فكر من با شما اينه كه من با چادر مخالف نيستم من با طرز چادر سركردن مخالفم........ به شما يه پيشنهادي را ميدن يا شما قبول مي كني يا نه؟ ولي وقتي به زور باشه مجبوري قبولش كني در حالي كه از اون پيشنهاد بي اندازه متنفري

چادر را مثال زدم برای بیان مطلب

فرقی نداره که موافقید یا مخالف ! مهم اینه که به این نتیجه رسیدید که برای شما مناسب نیست!

و همان طور که گفتید از اجبار و زور متنفر هستید (البته اجبار همیشه بد نیست مثل 24 ماه اجباری!)

خوب احتمالا مسلمون و شیعه هستید! آیا این زوری بوده یا آزادانه انتخاب کردید؟ مثلا شما اگر برسید به مسیحیت یا بودا یا .... می تونید اونو انتخاب کنید آزادانه یا نه یه نیرویی به اسم نظر مردم خانواده و اطرافیان و بستر های مناسب جهت ... رو ندارید؟

همین طور که الان می خواید بگید آزادانه اسلام را قبول کردم! اگر در مکان دیگری مثل نپال هم به دنیا میومدید! آزادانه همین اسلام را انتخاب می کردید؟(احتمالا تو شناسنامتون نوشته مسلمون شما هم مسلمون هستید با فرهنگ مسلمونی اگر نوشته بود بودایی حتما بودایی بودید با فرهنگ بودایی!)

اسی می گی این شناسنامه رو رها کن بعد برو دنبالش!
منم همینو میگم!
(چه جالب من و اسی 100 درصد در اعتقاداتمون اختلاف هست!)

اگر این کارو انجام دادید و بازم مسلمون بودید انوقت واقعا مسلمان هستید! و به اسلام خواهید رسید اگر درست و کامل حرکت کنید
حداقلشم اینه که اگر به اسلام نرسیدید! آگاهانه می دونید چی درست هست چی غلط!

جالب هست هر دو دلالت بر آدمیت دارن!

مهم طریقت و حرکت هست :gol:

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چادر را مثال زدم برای بیان مطلب

فرقی نداره که موافقید یا مخالف ! مهم اینه که به این نتیجه رسیدید که برای شما مناسب نیست!

و همان طور که گفتید از اجبار و زور متنفر هستید (البته اجبار همیشه بد نیست مثل 24 ماه اجباری!)

خوب احتمالا مسلمون و شیعه هستید! آیا این زوری بوده یا آزادانه انتخاب کردید؟ مثلا شما اگر برسید به مسیحیت یا بودا یا .... می تونید اونو انتخاب کنید آزادانه یا نه یه نیرویی به اسم نظر مردم خانواده و اطرافیان و بستر های مناسب جهت ... رو ندارید؟

همین طور که الان می خواید بگید آزادانه اسلام را قبول کردم! اگر در مکان دیگری مثل نپال هم به دنیا میومدید! آزادانه همین اسلام را انتخاب می کردید؟(احتمالا تو شناسنامتون نوشته مسلمون شما هم مسلمون هستید با فرهنگ مسلمونی اگر نوشته بود بودایی حتما بودایی بودید با فرهنگ بودایی!)

اسی می گی این شناسنامه رو رها کن بعد برو دنبالش!
منم همینو میگم!
(چه جالب من و اسی 100 درصد در اعتقاداتمون اختلاف هست!)

اگر این کارو انجام دادید و بازم مسلمون بودید انوقت واقعا مسلمان هستید! و به اسلام خواهید رسید اگر درست و کامل حرکت کنید
حداقلشم اینه که اگر به اسلام نرسیدید! آگاهانه می دونید چی درست هست چی غلط!

جالب هست هر دو دلالت بر آدمیت دارن!

مهم طریقت و حرکت هست :gol:

من آگاهانه به حرفم اعتقاد دارم كه در پس هر امري حكت خداست................نه به مسلمان بودم بستگي داره نه چيزه ديگه......... خدا براي همه يكيه....... با عشقه به اون مي توني تمام هستي رو درك كني جداي از دين و آئيني كه داري.........

بالا