پرورش کرم خاکی و تولید ورمی کمپوست

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
ممکنه عکسهای بیشتر و واضح تری قرار بدی. ضمنا شما کجا اقدام به اینکار کردید؟
این طور که از عکس مشخصه روی کف موزائیکی بلوک قرار دادید و روی بلوک ها هم توری آهنی درشت و فکر میکنم روی اون هم توری ریزی که نمیدونم از چه جنسی هستش. بعد روی اون رو با کود گاوی پر کردید . درسته؟
این عکس ها چند روز بعد از فعالیت کرمها رو نشون میده؟ بوی نا مطبوع چه زمانی از بین میره؟
جزئیات رو هم درست گفتید توری ریز هم پلاستیکی است
اما این کار خودبخود داره پیش میره ومن هم تا الان وارد فاز علمی یا اقتصادی اون نشدم وخیلی هم بهش سر نمیزنم هیچ گونه نت برداری و.... ندارم اما خب نیاز به مقدار محدودی ورمی کمپوست داشتیم که داره تامین میشه

safir sabz

عضو جدید
با عرض سلام
من میخواهم وارد این کار شوم اما نمیدانم باید چی کار بکنم،اگه لطف کنید و راهنمایی کنید ممنون میشوم.اگه لطف کنید وبه اسوال های من جواب دهید ممنون میشوم.
1.برای شروع کار باید چی کار کنم.
2.چقدر سرمایه میخواهد . زمان برگشت سرمایه کی هست
شما میتونید از مرحله آزمایشی وبا یک کیلو کرم شروع کنید100هزار تومان و میتونید با یک سرمایه گذاری 5میلیونی شروع کنید 6ماه طول میکشه تا سرمایه شما برگرده.

3.برای فروش باید چی کار کنم.
جهت فروش کسانی هستن که کرم وکود رو میخرن. اگر خودتون بتونید به کشاورزا میفروشید ویا به گلخانه دارها قیمت کود 300 تا500 تومان برای هرکیلو وکرم هر کیلو 35000تا40000تومان جهت تغذیه ماکیان و آبزیان و پودر شده آن در جیره غذایی دام وطیور به استفاده میشه.

Pars.engine

عضو جدید
سلام

تو سایت های خارجی خوندم که به عنوان سوخت میشه ازش استفاده کرد
می خواستم بدونم با توجه به گرانی سوخت آیا میتواند منبع حرارتی مطمئنی باشد و در مقایسه با نفت و مازوت ارزش حرارتیش چقدر است ؟

hani20

عضو جدید
من 7 روزه پیش یک بسته از ورمی رو با کرم زنده بردم نمایشگاه برای نمایش. امروز متوجه شدم همه کرم های بالغ مردن و به جای بچه کرم ها کرم های درشت سفید هستن. چون اولین باره که دارم ورمی کالچر می کنم می خواستم بدونم انها لارو مگس نیستند که؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
من 7 روزه پیش یک بسته از ورمی رو با کرم زنده بردم نمایشگاه برای نمایش. امروز متوجه شدم همه کرم های بالغ مردن و به جای بچه کرم ها کرم های درشت سفید هستن. چون اولین باره که دارم ورمی کالچر می کنم می خواستم بدونم انها لارو مگس نیستند که؟

اگه یه عکس از اون کرما میذاشتی بهتر بود. لارو مگس حداکثر یک سانته!

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندسین عزیز
من برای یه طرح تحقیقاتی نیاز دارم به تولید ورمی کمپوست میخواستم راهنمایی کنید چطور شروع کنم و به چه چیزایی نیاز دارم و جایی که باید این کار انجام بشه رو برام توضیح بدید و اینکه در چه مدتی میتونم از این کار نتیجه بگیرم چون زمان خیلی برام مهمه و باید تو فاز سه ماه کارم رو تموم کنم که به مرحله بعد طرحم برسم
با تشکر :gol:

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
میتونی از یه باکس شیر شروع کنی، خیلی بزرگم نیست که اذیت کن باشه... حدود یک کیلو کرم همراه بستر لازم داری.... کود دامی حسابی خیس خورده و کلش، البته فکر کنم اینا رو می دونی....بهتر اینه که مکانی که براشون تهیه میبینی سر پوشیده باشه یا حداقل سایه دار و خنک باشه.... چون این کرم ها به نور و گرما زیادی حساسن، ولی خیلی لی لی به لالاشونم نذار....روشون زیاد میشه....ولی درکل بچه های خوبین...
کلش رو میریزی ته باکس، حسابی خیسش می کنی، بعد یه لایه 10-15 سانتی کود میریزی بازم حسابی خیسش میکنی تا آب اضافی از باکس خارج شه.... راستی ته باکس هم چند تا منفذ برای خروج آب در نظر بگیر....
بعد کودها رو میریزی وسط باکس بعد دوباره کود میریزی روشون....حالا بازم آبیاری یه عالمه میخاد...... کل کثیف کاریاش مربوط به همین بخشه.....
تو یه پروسه دوماهه یا حداکثر دو ماه و نیمه نتیجه میگیری....
روزی دوبار باید کود کاملاً خیس بشه....وگرنه کرم های بیچاره توی کود مغز پخت میشن.....
خیلی طرح خاصی نداره....از کود تغذیه میکنن ولی از زباله های تر آشپزخانه هم میشه استفاده کرد که اون دردسر بیشتری داره چون باید pHمحیط رو براشون تنظیم کنی.

سوالی بود در حد توانم در خدمتم....

elahe.elahe2

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام..دوستان یه سولی داشتم...نزدیک به 2 سال میشه که شروع کردیم به تولید ورمی کمپوست..از اول تمام مراحل دقیق طی شده و تو هر مرحله کمپوست بوجود اومده تو آزمایشگاه تجزیه شده و نتیجه ش این بوده که مقدار عناصر در حد قابل قبولی هستش...
2 ماه پیش شروع کردیم به شمارش کرمهای هر جعبه...یکی از این جعبه ها 2 تا تیمار داره 5000 خورده ای تا کرم داشت!(اول 30 تا کرم تو هر جعبه بود) که این کرما برعکس جعبه و تیمارهای دیگه خیلی ضعیف ن!
میدنین واسه تغدیه شن از چی باید استفاده کنیم؟
تا الان فقط بهشون پوست تخم مرغ و سبوس دادیم و 3 روز در هفته هم بطور منظم آبیاری میشن...

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام..دوستان یه سولی داشتم...نزدیک به 2 سال میشه که شروع کردیم به تولید ورمی کمپوست..از اول تمام مراحل دقیق طی شده و تو هر مرحله کمپوست بوجود اومده تو آزمایشگاه تجزیه شده و نتیجه ش این بوده که مقدار عناصر در حد قابل قبولی هستش...
2 ماه پیش شروع کردیم به شمارش کرمهای هر جعبه...یکی از این جعبه ها 2 تا تیمار داره 5000 خورده ای تا کرم داشت!(اول 30 تا کرم تو هر جعبه بود) که این کرما برعکس جعبه و تیمارهای دیگه خیلی ضعیف ن!
تا الان فقط بهشون پوست تخم مرغ و سبوس دادیم و 3 روز در هفته هم بطور منظم آبیاری میشن...
راستش كار ما توليد ورمي كمپوست نيست من يه گوشه حياط رو با بلوك بالا اوردم و تمام ات اشغال منزل و حياط كه قابل بازگشت به طبيعت هست رو ميريزيم داخلش توش هم پر كرم خاكيه محدوده حضور كرمها تو ده يانتيمتر اول هست و بيشتر تو برگهاي در حال فساد پيداشون ميشه

mohamad52

عضو جدید
سلام من عضو جدید هستم
کار ورمی کمپوست رو بطور تفننی با 3 کیلو کرم انجام دادم در کرج در حیاط خاکی منزل.چند نکته رو برای شما میگم شاید بدردتون خورد.
1-رشد کرمها حد اقل در جایی که دما کنترل نمیشود مانند کتابها نیست.اما در دمای مناسب زاد وولد سریعی دارند.
2-بسیارمقاوم به تغییرات دمایی هستند.من در جعبه پلاستیکی میوه نگهداری کردم روی انها کارتن مقوا گاهی همراه با موکت زیر انها اجر
3-اگر بازمین تماس داشته باشند هزار پا وخر خاکی میگذارند.مارمولک هم دیدم و حلزون.
4-در مورد بازده اقتصادی ان خوب تحقیق کنید.

majidfarhang

عضو جدید
کار

کار

من تو این کار هیچ تجربه ای ندارم و آشناییم در حد یه کم مطالعه اونم از اینترنت هست ولی دوست دارم تو این زمینه فعالیت کنم مشکل اینجاست که تو اینترنت هر کی راجع به بازده خوب مالی این کار نوشته اما امروز با یکی صحبت کردم که خودش این کار رو انجام می داد و از باند بازی موجود می نالید حالا به نظر شما که اکثرا راجع به خوبی این کار نوشتید سوالی دارم که اگر کسی از شما به این کار به چشم یه کار حرفه ای نگاه می کنید آیا واقعا این کار بازده مالی داره یا نه؟ اعداد و ارقام تو مقالات همه رویایی هستن ولی واقعیت چیز دیگریست

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز

الهه جون میتونی از کود دامی پوسیده که مرطوبش کردی استفاده کنی گلم......فقط باید روزی دوبار آبیاری بشن....چون دماش بالا میره...:gol:.

omid.bj

عضو جدید
لطف کنین موارد لازم برای آماده سازی اولیه کود حیوانی برای وارد کردن کرم های ورمی کمپوست به داخل اون رو توضیح بدین.

2delboro

عضو جدید
قیمت این کرمها چنده در حال حاضر و اینکه یکی از دوستای من از طریق سبد شیر تولید میکنه میشه یه کم توضیح بدین و با صرفه ترین روش کدوم روش هست؟؟؟ راستِ تو کانادا از این کرمها همبرگر میسازن !!؟؟!!:eek:

کسی هست جواب بده اگه خدا بخواد میخوام بزنم تو این کار اگه 2 میلیون بزارم خوبه ؟؟؟ یا کمه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

نیوشاک

عضو جدید
قیمت این کرمها چنده در حال حاضر و اینکه یکی از دوستای من از طریق سبد شیر تولید میکنه میشه یه کم توضیح بدین و با صرفه ترین روش کدوم روش هست؟؟؟ راستِ تو کانادا از این کرمها همبرگر میسازن !!؟؟!!:eek:

کسی هست جواب بده اگه خدا بخواد میخوام بزنم تو این کار اگه 2 میلیون بزارم خوبه ؟؟؟ یا کمه؟
قیمت خالص کرم توی ایران بسته به جاهای مختلف از هر کیلو گرم 11هزار تومان تا 30 هزار تومان متغیر است
در زمینه تولید کود ورمی کمپوست بهترین روش ( نسبت سرمایه به سود ) روش پشته می باشد

نیوشاک

عضو جدید
الهه جون میتونی از کود دامی پوسیده که مرطوبش کردی استفاده کنی گلم......فقط باید روزی دوبار آبیاری بشن....چون دماش بالا میره...:gol:.
در تولید ورمی کمپوست حتی می توانید از کود تازه ( بشرط شیرابه گیری ) هم استفاده کنید .
و اما در مورد گرم شدن کود باید بگویم فرایند فعالیت باکتریایی هوازی باعث تولید گرما می شود این بالا رفتن دما برای تولید ورمی کمپوست مرغوب از ضروریات است
دوستان اگر سوال و یا ابهامی داشتید بنده در خدمت شما هستم
واگر تبلیغات حساب نشود بنده در موسسه تحقیقات گیاه پزشکی تولید ورمی کمپوست را تدریس و ترویج می کنم ( قرارداد پژوهش و تحقیق با سازمان دارم ) اگر دوستان قابل بدانند در زمینه ورمی کمپوست اندک تجربه علمی و عملی دارم که در خدمت شما هستم

david25

عضو جدید
کم هزینه ترین اون بتن یا سیمان کاری کف بستر و حتما باید سرپناهی مثلا ایرانیت که گرونه ولی میتونی پلاستیک های شفاف نصب کنی
این ایسنیا فوتیداتو از جای معتبر تهیه کردی؟
نکنه همه نر باشه یا همه ماده باشه؟

سلام

كرم آيزنيا فوتيدا دو جنسي يا هرمافرودیت هست يعني هم نر مي باشد و هم ماده. يعني اگر 2 كرم موجود باشد مي توانند تكثير شوند .
با تشكر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

نیوشاک

عضو جدید
سلام

كرم آيزنيا فوتيدا دو جنسي يا هرمافرودیت هست يعني هم نر مي باشد و هم ماده. يعني اگر 2 كرم موجود باشد مي توانند تكثير شوند .
با تشكر
البته تمام کرمهای موجود در بازار ایران ( آن بخش از کرمها که در تولید ورمی کمپوست استفاده می شود ) گونه ایزینیا فوتیدا نمی باشند ولی از زیر گروه ایزینیا می باشند مانند آندری - اروز ولی بدترین بخش کار این است که عده ای از اخلاق به دور کرمهای خاکی شمال کشور را تحت نام ایزنیا به فروش می رسانند .
و لی تمامآنها دارای اندام نرینه گی و مادینگی می باشند .
در آینده نزدیک آموزش تولید ورمی کمپوست را در این بخش بصورت کامل شروع می کنم با تشکر از تمامی دوستان
محمد حلاج با نام کاربری نیوشاک

آخرین ویرایش توسط مدیر:

david25

عضو جدید
البته تمام کرمهای موجود در بازار ایران ( آن بخش از کرمها که در تولید ورمی کمپوست استفاده می شود ) گونه ایزینیا فوتیدا نمی باشند ولی از زیر گروه ایزینیا می باشند مانند آندری - اروز ولی بدترین بخش کار این است که عده ای از اخلاق به دور کرمهای خاکی شمال کشور را تحت نام ایزنیا به فروش می رسانند .
در آینده نزدیک آموزش تولید ورمی کمپوست را در این بخش بصورت کامل شروع می کنم با تشکر از تمامی دوستان

بله كرمهاي ديگر توليد مثلهاي متفاوتي دارند ولي آيزنيا فوتيدا به اين شكل است و خريداران حتما از مكانهاي مطمئن خريداري كنند چون ظاهرشان خيلي با كرمهاي معمولي قهوه اي رنگي كه در باغات وجود دارد شبيه است.

v.compost

عضو جدید
سلام آ حلاج من میخوام با شما بیشتر ارتباط داشته باشم من شماره میذارم ادمین پاک میکنه شما به من ایمیل بده که بتونم باهات تماس بگیرم با تشکر khak_pac@yahoo.com

نیوشاک

عضو جدید
بله كرمهاي ديگر توليد مثلهاي متفاوتي دارند ولي آيزنيا فوتيدا به اين شكل است و خريداران حتما از مكانهاي مطمئن خريداري كنند چون ظاهرشان خيلي با كرمهاي معمولي قهوه اي رنگي كه در باغات وجود دارد شبيه است.

زیر گروه آیزنیا در روند تولید از یک سیستم تبعیت می کند اما مشکل در روند فروش است .
در موسسه گیاه پزشکی در حال راه اندازی سیستمی هستیم که بتوانیم برای کرمهای تولید شده در بازار شناسنامه نژادی تعریف کنیم و به همین روال برای فرایند تولید هم گواهینامه تولید .
زیرا که بدلیل سودجویی افراد کرمهای خاکی خطه شما ایران ( بخصوص در بخش املش) بفروش میرود این گونه بیشتر در سیستم سبدی به بازار عرضه می شود .
اما از همه مهمتر فروش بی ضابطه و با قیمتهای متفاوت در نقاط مختلف کشور است .که در پی آن هستیم که با راه اندازی سیستم صدور گواهینامه و تشکیل یک فایل روند خرید و فروش کود و کرم مولد را سرو سامان داده تا اینکه بتوانیم قبل از تخریب بازار و بدنام شدن صنعت سرو شکلی بدهیم

آخرین ویرایش:

نیوشاک

عضو جدید
سلام آ حلاج من میخوام با شما بیشتر ارتباط داشته باشم من شماره میذارم ادمین پاک میکنه شما به من ایمیل بده که بتونم باهات تماس بگیرم با تشکر khak_pac@yahoo.com

ضمن سلام به شما
شما کرم خریداری شده از کدام مرکز بوده ؟
و در حال حاضر از چه کودی برای تولید استفاده می کنید ؟( شیری و یا پرواری ) از روش پشته هم که استفاده می کنید درسته ؟ بهترین روش در ایران با توجه به شرایط کشوری همین روش است

نیوشاک

عضو جدید
تاریخچه ورمی کمپوست
تاریخ استفاده از ورمی کمپوست به قبل از میلاد مسیح در روم باستان می رسد بنا بر اسناد موجود اولین کسی که از ورمی کمپوست برای کشاورزی استفاده کرد مارکوس کاتو بوده . از قدیمیترین دانشمند به ارسطو می توان اشاره کرد وی در نوشته های خود ازکرم های خاکی به عنوان اندامهای گوارشی زمین یاد کرده . بنا بر نوشته های مصر باستان ملکه کلوپاترا قوانینی را در رابطه با محافظت از کرمهای خاکی وضع نموده بود تا از انهدام آنها در مزارع جلوگیری کند. از جمله دانشمندانی که درباره کرمهای خاکی تحقیق کرده بود می توان به چالز داروین دانشمند بریتانیایی اشاره کرد وی در مدت 35 سالی که در مورد این جانوران مطالعه داشته مشاهده نمود که دسته ای از کرمهای خاکی تا یک برابر وزن بدن خود ضایعات مصرف می کننند .همچنین او اظهار داشته که کرمهای خاکی شرایط خاک را بهبود بخشیده و به باروری گیاهان کمک می کند . در تاریخ معاصر برای اولین بار در سال 1970 هرتستین در ایالت نیویورک استفاده از کرمهای خاکی را برای تبدیل لجن فاضلاب شهری به کود آلی را پیشنهاد داد ،همچنین نشان داد از آمیختن لجن فاضلاب با مواد متخلخل کننده دیگر ( مانند خاک اره کاغذ و کود دامی ) و استفاده از گونه کرم ایزنیا فوتیدا باعث کاهش شدید جمعیت ریز جانداران بیماری زا می شود . ار اوایل دهه 90 میلادی در کشورهای اروپایی مزارع پرورش کرم و تولید ورمی کمپوست شیوع و در همین رابطه تحقیقات دانشمندا ن در این زمینه آغاز شد .
از معروفترین محققین معاصر می توان به پرفسور ادوارد و خورخه دومین گوئز اشاره کرد

ورمی کمپوست در ایران
در سال 1374 برای اولین بار شرکت دامپروری ملارد شیر وابسته به سازمان تامین اجتماعی از کشور کانادا گونه آیزنیا فوتیدا را وارد کشور نمود ولی بجهت شبهه دولتی بودن سازمان و وجود قوانین دست و پا گیر در زمینه تولید و گسترش آن توفیقی حاصل نگردید ( این واحد هنوز هم دارای فارم بوده ولی نتوانسته سرمایه گذاری انجام شده را باز گرداند ) . در سال 1382 بخش خصوصی از کشور ارمنستان اقدام به وارد کردن این نژاد کرد و در فارم شهرگرگان شروع به تولید نمود ( دکتر نظری نژاد ) ولی باز به جهت پاره ای ملاحظات تا اوایل سال 1390 این محصول در بین کشاورزان و بخش های تحقیقاتی کشور محجور مانده بود . از مراکز بزرگ تولید در کشور می توان به استان خراسان ، فارس و استان البرز و تهران نام برد . با توجه به نوپا بودن این صنعت و کشور چه در بعد تولید و چه در بعد دانش مصرف و در صورت شکل گیری درست محتوا و تحقیقات مصرفی آینده درخشانی را می توان برایش فراهم نمود .

آخرین ویرایش:

نیوشاک

عضو جدید
بر اساس تفاهم نامه بخش خصوصی ( شرکت .............نیوشاک)با موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور در زمینه استفاده از کود ورمی کمپوست در تولیدات کشاورزی ، بنابر بند 9 -ماده 9 این تفاهم نامه ...

9- پشتیبانی دانشجویان مقاطع عالی در زمینه تحقیق در حوزه ورمی کمپوست و مشتقات آن و حمایت مالی و مشاوره ای آنان با هدف اعتلای فرهنگ مصرف فراورده های ورمی کمپوست بدون دریافت هزینه از متقاضیان ( پایان نامه های تحصیلی )

از کلیه دانش جویان مقاطع فوق لیسانس و دکترا دعوت به عمل آورده می شود

دوستان اطلاع رسانی کنند به دیگران بجهت گسترش دانش مصرف ورمی کمپوست

قابل توجه دانشجویان مقاطع ذکر شده در بخش های دامپروری - شیلات - زراعت - خاک شناسی و گیاه پزشکی و........

forbes

عضو جدید
با تشکر از جناب محمد حلاج که فعال تاپیک هستند.
این طرح واقعأ با صرفه است؟
یک تن کود حیوانی چه مقدار کرم، کود ورمی و در چه مدت زمان بازدهی دارد؟
با تشکر

نیوشاک

عضو جدید
با تشکر از جناب محمد حلاج که فعال تاپیک هستند.
این طرح واقعأ با صرفه است؟
یک تن کود حیوانی چه مقدار کرم، کود ورمی و در چه مدت زمان بازدهی دارد؟
با تشکر

نسبت کرم به بستر تولیدی ورمی کمپوست به چند عامل بستگی دارد
  • مواد مصرفی برای بستر سازی ( مانند کود دامی - ضایعات کارخانه جات غذایی )
  • مکان تولید ( اقلیمی)
  • روش تولیدی
  • هدف ( کود محور و یا کرم محور )
اما بر اساس استاندارد تعریفی که با همکاری موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور تدوین شده نرمال هر یک تن کود دامی پایه فصل سرما 6 کیلو در فصل تولیدی پاییز و در فصل تولیدی بهار 4 کیلوگرم در هر تن می باشد .

و در مورد اینکه آیا صرفه اقتصادی دارد یا نه باید گفت که ورمی کمپوست در صورتی صرفه دارد که
  1. آموزش کامل دیده باشید ( خود و سرپرست فارم )
  2. هزینه های تولیدی را کاسته
  3. از روش های بهینه در تولید استفاده کرد
  4. تولید بر اساس نیاز منطقه باشد
  5. و از همه مهمتر از نژاد مربوط به ورمی کمپوست استفاده کرد

هزینه های تولید عبارت از
  1. تهیه کرم
  2. اجاره و یا آماده سازی فضا
  3. تهیه کود
  4. لوازم تولیدی
  5. آموزش و مشاوره
  6. نیروی کار

و اما در مورد ورمی کمپوست خروجی بین 65 تا 75 % وزن اولیه مواد بستر سازی شما کود ورمی کمپوست مرغوب تولیدی دارید ( نسبت به وزن تر بستر )

آخرین ویرایش:

forbes

عضو جدید
نسبت کرم به بستر تولیدی ورمی کمپوست به چند عامل بستگی دارد
  • مواد مصرفی برای بستر سازی ( مانند کود دامی - ضایعات کارخانه جات غذایی )
  • مکان تولید ( اقلیمی)
  • روش تولیدی
  • هدف ( کود محور و یا کرم محور )
اما بر اساس استاندارد تعریفی که با همکاری موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور تدوین شده نرمال هر یک تن کود دامی پایه فصل سرما 6 کیلو در فصل تولیدی پاییز و در فصل تولیدی بهار 4 کیلوگرم در هر تن می باشد .

و در مورد اینکه آیا صرفه اقتصادی دارد یا نه باید گفت که ورمی کمپوست در صورتی صرفه دارد که
  1. آموزش کامل دیده باشید ( خود و سرپرست فارم )
  2. هزینه های تولیدی را کاسته
  3. از روش های بهینه در تولید استفاده کرد
  4. تولید بر اساس نیاز منطقه باشد
  5. و از همه مهمتر از نژاد مربوط به ورمی کمپوست استفاده کرد

هزینه های تولید عبارت از
  1. تهیه کرم
  2. اجاره و یا آماده سازی فضا
  3. تهیه کود
  4. لوازم تولیدی
  5. آموزش و مشاوره
  6. نیروی کار

و اما در مورد ورمی کمپوست خروجی بین 65 تا 75 % وزن اولیه مواد بستر سازی شما کود ورمی کمپوست مرغوب تولیدی دارید ( نسبت به وزن تر بستر )
خیلی ممنون از توجه شما
بازده هی ورمی کمپوست (65 تا 75٪) رو که فرمودید حدودأ به طور متوسط در چه مدت زمان میتوان به این عملکرد رسید.
ارادتمندم

نیوشاک

عضو جدید
ورمی کمپوست چیست ؟
ورمی کمپوست در ساده ترین معنی آن عبارت از باقیمانده مواد حاصله از فعالیت زیستی گونه خاص از کرمهای خاکی و ریز جانداران که در بستر مواد آلی حاصله از مواد آلی پایدار شده که سرشار از عناصر ماکرو و میکرو می باشد . این ماده سیاه رنگ غنی از مواد غذایی مورد نیاز گیاهان با بوی شبیه به خاک دارای خاصیت اسفنجی به همراه ظرفیت نگهداری بالای آب وحاوی جمعیت بالای ریزجانداران مفید دارای واکنش خنثی . مشخصه های عمومی ورمی کمپوست بشرح زیر می باشَد .

· سبک و بی‌بو

· خالی از علفهای هرز

· دارای میکروارگانیسمهای هوازی مفید مانند ازتوباکتریها
· بالا بودن میزان عناصر اصلی غذایی در مقایسه با دیگر کودهای آلی
· دارا بودن عناصر میکرو مانند آهن، روی، مس و منگنز

· دارا بودن مواد محرکه رشد گیاهی نظیر ویتامینها

· قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی

· فرآوری آسان و سریع تر از بیوکمپوست
· عاری از باکتریهای غیر هوازی، قارچها و میکروارگانیسم‌های پاتوژن
· اصلاح کننده خصوصیات فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی خاک ..........

این ماده طبیعی بیشتر حکم کود - دارو را برای زمینهای زراعتی بازی می کند زیرا بجهت وجود ریزجانداران مفید شامل ازتوباکتریها ، اکتینومیست ها و قارچها به همراه کوکون و لارو های کرم باعث افزایش زیست توده جانداران خاک می شود ( اتفاقی که با مصرف کودهای شیمیایی شرایط زیستی ریزجانداران به خطر افتاده بلکه نابود شده اند ) و به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خود ساختار خاک را اصلاح و جلوگیری از آبشوری عناصر زمین می گردد.

در تعریفی دیگر :
ورمی کمپوست ،مواد حاصل از بستر رشد کرم است که پس از دفع از سیستم گوارش کرم ، در محیط باقی می ماند . بنابر این ماده مجموعه ای از فضولات کرم به همراه مواد آلی تجزیه شده و نشده و نیز اجساد و پیله های کرم است که برای گیاه ارزش غذایی فراوانی دارد . مواد دفع شده توسط کرم ها اغلب دارای نیتروژن ، فسفر و پتاسیم ، 5 تا 11 مرتبه بیشتر از خاک های بدون ورمی کمپوست یا کمپوست کرمی است. بر اثر عبور مواد زاید آلی از سیستم گوارشی کرم ، عناصر قابل استفاده گیاه از حمله عناصر ریز مغذی یا میکرو همچون آهن افزایش چشم گیری می یابد . کمپوست کرمی به عمل آمده بدون بو و عوامل بیماری زا بوده و مخلوط کردن آن با خاک سبب تسریع جوانه زنی بذر گیاه و رشد آن می شود. ظرفیت تبادل یونی بالای ورمی کمپوست از دیگر مشخصه های آن می باشد .

آخرین ویرایش:

نیوشاک

عضو جدید
آماده سازی بستر
برای داشتن یک محصول خوب از ابتدا باید بستر اولیه را آماده سازی کرد که در این بین مواد اولیه بستر عنصر حیاتی و مهمی در رابطه با بهبود کیفی و کمی کود خروجی دارا می باشد .
بطور مثال : اگر پایه اولیه مواد برای تولید کود های دامی باشد شرایط آماده سازی خاص خود و اگر پایه ضایعات نیشکر کارخانه های تولیدی شکر باشد شرایط دیگری برای آماده سازی می طلبد . پس در ابتدا باید نوع محصول اولیه برای تولید را مشخص و بر پایه آن اقدام به تولید و فراوری ابتدای کرد .
در شرایط اماده سازی آن چه در تمامی مواد مشترک و اجتناب ناپذیر است کمپوست کردن مواد برای مدت زمان مشخص می باشد . مهمترین دلیل کمپوست کردن بهبود کیفی مواد ووجوداکسیژن کافی برای برای زندگی ورم ها و در رتبه بعدی از بین بردن عوامل بیماری زا می باشد . کمپوست کردن مواد دلایل دیگری هم دارد که در جا خود به آن اشاره می کنیم .

آخرین ویرایش: