پروانه اشتغال به کار مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان

مهندس داودی

عضو جدید
در این قسمت سعی داریم ضمن ارایه اطلاعات مفیدی در خصوص پروانه اشتغال به کار مهندسی تاسیسات مکانیکی ساختمان به سوالات دانشجویان و دانش آموختگان عزیز نیز در این باره تا حد ممکن پاسخ دهیم.
مختصراً باید عرض کنیم مرجع صدور این پروانه وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان است که ابتدا اعضای محترم سازمان از طریق قبولی در آزمون سراسری پروانه پایه 3 دریافت نموده و پس از آن با طی سنوات خدمت در پایه و کسب امتیازات آموزشی و حرفه ای لازم می توانند به پایه های بالاتر ارتقا یابند. طبق قانون پروانه در چهار پایه 3 و 2 و 1 و ارشد صادر می گردد.

مهندس داودی

عضو جدید
اطلاعاتی که در پروانه اشتغال درج می شود

اطلاعاتی که در پروانه اشتغال درج می شود

پروانه اشتغال به کار مهندسی در حال حاضر به صورت يک کارت پشت و رو صادر می شود.
در روی پروانه اشتغال اطلاعاتی شامل نام و نام خانوادگی، شماره عضويت نظام مهندسی، شماره پروانه اشتغال، دانشگاه محل فراغت از تحصیل، صلاحیت حرفه ای، تاریخ صدور و تاريخ اعتبار و عکس صاحب پروانه درج می شود.
همچنين پایه پروانه مثلا پایه 3 به صورت متنی و تصویری نیز درج می شود.
پشت پروانه آدرس صاحب پروانه (محل سکونت یا کار) و شرح صلاحیت ها و ظرفیت کار وی درج میشود.
ظاهر پروانه در سراسر کشور یکسان است و در حال حاضر به صورت کارت پرس شده تحویل داده می شود.

vahid_b

عضو جدید
سلام.من ليسانس سيالات دارم.اگه اشتباه نكنم بعد از قبولي تو ازمون پايه 3 3سال سابقه كار مرتبط نياز هست.براي كسب تجربه تو اين زمينه بايد چيكار كرد؟به چه جور شركت هايي بايد مراجعه كرد؟بايد مستقيما سر ساختمون هاي در حال ساخت رفت يا نه؟مثلا بريم بشيم دستيار لوله كش تا با سيستم لوله كشي اشنا بشيم يا اينكه فقط بايد بدونيم سيستم تاسيسات اون ساختمون چه طور طراحي شده؟ممنون ميشم يه توضيح كاملي بديد كه از كجا بايد شروع كرد.

mani800

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
یه سوال داشتم نظام مهندسی . مدرک مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی وبردتی را قبول داره؟؟؟؟؟؟؟؟ که از کاردانی به کارشناسی در واقعه کار شناسی ناپیوسته بوده و مدرکم را گرفتم .
مراحل عضویتش چه جوریه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مهندس داودی

عضو جدید
سلام.من ليسانس سيالات دارم.اگه اشتباه نكنم بعد از قبولي تو ازمون پايه 3 3سال سابقه كار مرتبط نياز هست.براي كسب تجربه تو اين زمينه بايد چيكار كرد؟به چه جور شركت هايي بايد مراجعه كرد؟بايد مستقيما سر ساختمون هاي در حال ساخت رفت يا نه؟مثلا بريم بشيم دستيار لوله كش تا با سيستم لوله كشي اشنا بشيم يا اينكه فقط بايد بدونيم سيستم تاسيسات اون ساختمون چه طور طراحي شده؟ممنون ميشم يه توضيح كاملي بديد كه از كجا بايد شروع كرد.

سلام

شما را ارجاع می دهیم به بخش آزمون های مکانیک ذیل تالار مکانیک. آنجا اطلاعات جامعی در خصوص این سوالات شما درج کرده ایم.

مهندس داودی

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
یه سوال داشتم نظام مهندسی . مدرک مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی وبردتی را قبول داره؟؟؟؟؟؟؟؟ که از کاردانی به کارشناسی در واقعه کار شناسی ناپیوسته بوده و مدرکم را گرفتم .
مراحل عضویتش چه جوریه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام

اگر اطلاعات را دقیق تر و گویاتر کنید می توانیم پاسخ دقیقی به شما بدهیم

عنوان دقیق مدرک کاردانی و تاریخ فراغت از تحصیل و دانشگاه؟
عنوان دقیق مدرک کارشناسی ناپیوسته و تاریخ فراغت از تحصیل و دانشگاه؟

deljavan

عضو جدید
والله من که رشته کاردانیم مکانیک- ماشین آلات بود و رشته کارشناسی ناپیوسته م هم تاسیسات حرارتی و برودتی بود و توی آزمون اسفند 89 نظام مهندسی هم قبول شدم پروانه مرتبط با تاسیسات مکانیکی بهم دادن با کد 410 و کد رشته اصلی رو که 400 هستش وطراحی هم شاملش میشه رو ندادن مال ما فقط نظارت و اجرا هستش.در ضمن توی مصوبه کمیسیون هم ارزی رشته ها صریحا اشاره کرده که کارشناسی ناپیوسته تاسیسات حرارتی و برودتی کد مرتبط میگیره ولی رشته کارشناسی پیوسنه مهندسیمکانیک-تاسیسات حرارتی وبرودتی کد اصلی 400 میگیره.

vahid_b

عضو جدید
سلام

شما را ارجاع می دهیم به بخش آزمون های مکانیک ذیل تالار مکانیک. آنجا اطلاعات جامعی در خصوص این سوالات شما درج کرده ایم.

متاسفانه من جواب سوالم رو در قسمتي كه فرموديد پيدا نكردم.سوال من راجع به خود ازمون نيست.اينه كه براي كسب تجربه و اغاز كار به چه جور شركت هايي بايد مراجعه كنيم و بايد انتظار داشته باشيم كه چه كاري رو بر عهده ما بذارن؟
صرف اين كه بريم سر يه ساختمون و كنار دست اون مجري تاسيسات بايستيم فايده داره؟يا اين كه بايد بريم تو دفاتر فني؟

masoud_165

عضو جدید
توی مصوبه جدید نوشته اگه رشته کاردانی اصلی باشه و رشته کارشناسی ناپیوسته هم اصلی باشه کد400 میده.
ولی همین طور که گفتین این عقل کل های نظام مهندسی ،کارشناسی پیوسنه مهندسی مکانیک-تاسیسات حرارتی وبرودتی را رشته اصلی میدونه اما برای کسی که رشته کاردانیش اصلیه وکارشناسی ناپیوسته مهندسی مکانیک-تاسیسات حرارتی وبرودتی میگیره کد410میده که شاید با اعتراض مهندسان این رشته درستش کنن مثل معماری وعمران که درستش کردند وهمین مصوبه کاردانی تصویب شد
الان مشکل اصلی ما اینه که نظام مهندسی کارشناسی ناپیوسته مهندسی مکانیک-تاسیسات حرارتی وبرودتی را به عنوان رشته اصلی نمیشناسه

vahidf

عضو جدید
الان من که رشته کاردانیم تآسیسات حرارتی و برودتی بوده که تیر 85 فارغ التحصیل شدم (دانشکده فنی مشهد - شهید محمد منتظری)
و کارشناسیم هم تأسیسات حرارتی و برودتی بوده که مهر 88 فارغ التحصیل شدم از دانشکده شهید مهاجر اصفهان
تکلیفم چیه؟ مرتبط یا غیر مرتبط؟

خداییش اگه بین کسایی که لیسانس مکانیک دارند منی که از هنرستان رشتم تأسیسات بوده و 7 سال تو این رشته درس خوندم و کار کردم حقم نیست مجوز طراحی داشته باشم؟؟

mr.rahjou

کاربر فعال
الان من که رشته کاردانیم تآسیسات حرارتی و برودتی بوده که تیر 85 فارغ التحصیل شدم (دانشکده فنی مشهد - شهید محمد منتظری)
و کارشناسیم هم تأسیسات حرارتی و برودتی بوده که مهر 88 فارغ التحصیل شدم از دانشکده شهید مهاجر اصفهان

خداییش اگه بین کسایی که لیسانس مکانیک دارند منی که از هنرستان رشتم تأسیسات بوده و 7 سال تو این رشته درس خوندم و کار کردم حقم نیست مجوز طراحی داشته باشم؟؟

با شرایط فعلی ایران بله دقیقا حق شماست.

مهندس های تاسیسات پیوسته زیاد از طراحی و عملی نمیدوند( با عرض پوزش)

ولی سیستم آموزشی مشکل داره جون اصلا در کشوری مثل آلمان کاردانی به کارشناسی نداریم و چون تو ایران هنرستانی ها بهتر به داد صنعت میرسند این مقطع رو قرار دادند.

MAKKI85

عضو جدید
با سلام
بنده در آزمون نظام مهندسی امسال ثبت نام کرده ام ولی نمیدانم که مورد _ طرح وا جراي تأسيسات مكانيكي _ را از چه منبعی باید بخوانم .شما اگر کتابی (ترجیحا فارسی) به عنوان رفرنس برای مطالعه وشرکت در آزمون سراغ دارید معرفی کنید و اگر میدانید که از کجا باید تهیه کنم نیز به بنده بگوئید. در ضمن با توجه به تجربه شما روی چه قسمتها یی با ید بیشتر وقت بگذارم.
با سپاس فراوان

mr.rahjou

کاربر فعال
طرح وا جراي تأسيسات مكانيكي و برقی در مبحث 13 مقررات ملی ساختمان گنجانده شده است که شما در ابتدا میبایست این مباحث را بخونید.

مرتضی غفاری

عضو جدید
سلام من کاردانی تاسیسات بهداشتی خوندم و کارشناسی تاسیسات حرارتی و برودتی. من میتونم تو نظام مهندسی عضو بشم؟ من امسال فارغ التحصیل شدم

anishtain4

عضو جدید
سلام من کاردانی تاسیسات بهداشتی خوندم و کارشناسی تاسیسات حرارتی و برودتی. من میتونم تو نظام مهندسی عضو بشم؟ من امسال فارغ التحصیل شدم

برای عضویت زمانی که دانشجو هم هستین می تونید اقدام کنید! منعی نداره. اما برای امتحان دادن باید حداقل سه سالم از تاریخ فارق تحصیلی لیسانس بگذره. راجع به رشته ی شما نمی دونم که قبول می کنن یا نه ولی زمانشو می دونم باید صبر کنی هنوز. تا اون موقع هم امکان داره هزارتا تصمیم بگیرن

hbr

عضو جدید
سلام
آیا بجز رشته مهندسی مکانیک بقیه رشته ها مثلاَ مهندسی شیمی هم میتونه تو این آزمون شرکت کنه و مجوز بگیره؟

saeid_sr11

عضو جدید
پروانه اشتغال به کار مهندسی در حال حاضر به صورت يک کارت پشت و رو صادر می شود.
در روی پروانه اشتغال اطلاعاتی شامل نام و نام خانوادگی، شماره عضويت نظام مهندسی، شماره پروانه اشتغال، دانشگاه محل فراغت از تحصیل، صلاحیت حرفه ای، تاریخ صدور و تاريخ اعتبار و عکس صاحب پروانه درج می شود.
همچنين پایه پروانه مثلا پایه 3 به صورت متنی و تصویری نیز درج می شود.
پشت پروانه آدرس صاحب پروانه (محل سکونت یا کار) و شرح صلاحیت ها و ظرفیت کار وی درج میشود.
ظاهر پروانه در سراسر کشور یکسان است و در حال حاضر به صورت کارت پرس شده تحویل داده می شود.
سلام مهندس داوودی

من مهندسی جامدات خوندم. میخواستم برای گرفتن پروانه اشتغال میتونم اقدام کنم یا نه؟
اگه آره لطف کنین مراحلشو بهم بگید.؟
بی نهایت تشکر

M_vulture

عضو جدید

چرا....حقته

بالا