ویزگی سنگ در نقشه های زمین شناسی

Pantalasa

عضو جدید
سلام دوستم. میخواستم ببینم چطوری میتونم به جزئیات ویژگی سنگ مث بافت و سنگ نمونه و ... مربوط به نقشه های زمین شناسی دسترسی پیدا کنم. کارم گیره. ممنون میشم راهنمایی کنید.

aram90

عضو جدید
شلام .من زمین شناسی مهندسی پاس کرده بودم گفتم شاید بتونم کمکتون کنم ولی راستشو بخواید وقتی وارد شدم فهمیدم که هیچی یادم نمونده ولی سوالتونو یه کم جموجور کنید من از دکتر نمکی بپرسم کارش بیسته البته اگه ایران باشه.اگه یادم بمونه بازم سر میزنم.بای

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستم. میخواستم ببینم چطوری میتونم به جزئیات ویژگی سنگ مث بافت و سنگ نمونه و ... مربوط به نقشه های زمین شناسی دسترسی پیدا کنم. کارم گیره. ممنون میشم راهنمایی کنید.
ببخشید من متوجه منظورتون نشدم! ویژگی سنگ مربوط به نقشه زمین شناسی؟ یعنی شما نقشه زمین شناسی دارید و میخواید ویژگی های سنگها و نمونه های اون رو داشته باشید؟
خب یک راهش رفتن به موقعیت منطقه و بدست اوردن نمونه سنگی هست ... البته در کتابهای سنگ شناسی هم بافتهای موجود در سنگهای مختلف بررسی شده که میتونید به اونها هم مراجعه کنید ..

Pantalasa

عضو جدید
دوباره سلام و ممنون که پاسخ دادید. من برای کار پایان نامم به اطلاعات مربوط به ویژگی سنگهای منطقه مورد مطالعه م نیاز دارم. پشت بعضی از نقشه های 250000 این اطلاعات تا خدودی هستش. ولی چون منطقو وسیع هست تمامش رو پوشش نمیده. امکان بازدید رو اصلا ندارم. میخوام ببینم این اطلاعات به صورت جمع و جور جایی هست گیر بیارم. واسه پایان نامم میخوام. خیلی زمانم کمه. ممنون

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوباره سلام و ممنون که پاسخ دادید. من برای کار پایان نامم به اطلاعات مربوط به ویژگی سنگهای منطقه مورد مطالعه م نیاز دارم. پشت بعضی از نقشه های 250000 این اطلاعات تا خدودی هستش. ولی چون منطقو وسیع هست تمامش رو پوشش نمیده. امکان بازدید رو اصلا ندارم. میخوام ببینم این اطلاعات به صورت جمع و جور جایی هست گیر بیارم. واسه پایان نامم میخوام. خیلی زمانم کمه. ممنون
اگر اینطوره بنظرم راهتون همون مراجعه به کتابهای سنگ شناسیه

solar flare

مدیر بازنشسته
ببینید دوست عزیز شما اول باید در مورد سنگهای منطقه یه لیست کلی داشته باشید بعد اگه فرصت آنالیز نمونه ها رو ندارید همون طور که دوست خوبم آقا مهدی گفتن با مراجعه به کتاب سنگ شناسی مربوط به نمونه هاتون مشخصاتشو بنویسید
مثلا اگه منطقه سنگ های آذرین داره مراجعه کنید به سنگ شناسی آذرین
اما اول باید ببینید سنگهای آذرین منطقه چی هستن
اگر هم باز مشکلی سوالی بود بپرسید من و دوستانم تا جایی که بتونیم کمک میکنیم

Pantalasa

عضو جدید
سلام. ممنون از راهنماییتون. خوب دقیقا مشکل اینجاست. من از کجا بدونم که مثلا گرانیت این منطقه دانه درشت هست یا نه. و یا بقیه ویژگی ها. با توجه به اینکه پشت بعضی از نقشه ها این خصوصیات رو نوشتن پس باید واسه بقیه مناطقم باشه. ولی کجا و چجوری میتونم تهیه کنم؟ اگه لطف کنید و کتابی راجع به ویژگی های سنگها در برابر هوازدگی به من معرفی کنید ممنون میشم.

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. ممنون از راهنماییتون. خوب دقیقا مشکل اینجاست. من از کجا بدونم که مثلا گرانیت این منطقه دانه درشت هست یا نه. و یا بقیه ویژگی ها. با توجه به اینکه پشت بعضی از نقشه ها این خصوصیات رو نوشتن پس باید واسه بقیه مناطقم باشه. ولی کجا و چجوری میتونم تهیه کنم؟ اگه لطف کنید و کتابی راجع به ویژگی های سنگها در برابر هوازدگی به من معرفی کنید ممنون میشم.
بنظر من اگر پشت نقشه ای که دارید خصوصیات دقیق نوشته نشده یک راهتون نمونه برداری از منطقه هست و راه دیگه تهیه نقشه با مقیاس بزرگتر مثلا 1/10000 از همون منطقه که جزئیات بیشتری احتمالا داخلش باشه
نقشه ها رو هم معمولا از سازمان زمین شناسی میتونید تهیه کنید...
برای کتاب با توجه به نوع سنگهای منطقه به کتابهای سنگ شناسی رسوبی، دگرگونی و آذرین میتونید مراجعه کنید گرچه معمولا در مورد آلتراسیون یک سنگ به نمونه دیگه کمتر توضیح جداگونه ای داده شده ولی در مورد هوازدگی فکر میکنم کتابهای زمین شناسی فیزیکی توی بعضی بخشهای هوازدگی شاید بتونید مطالبی پیدا کنید

Loving Geologist

عضو جدید
سلام عزیزم
گرایش شما چی هست؟
به نظرم به چند پایان نامه مربوط به منطقه مورد مطالعه ات باید مراجعه کنی یکم دیدت باز میشه چون پشت نقشه ها یه اطلاعات کلی در ارتباط با سنگ شناسی منطقه نوشته میشه. البته باید به مقالاتی که در ارتباط با اون منطقه نوشته شده هم مراجعه کنید و در آخر باید از کتاب مرتبط با اون استفاده کنید که اگه از استاد راهنمات بخوای مطمئنا مقالاتی در اختیارت میذاره. امیدوارم مشکلت حل بشه.

Pantalasa

عضو جدید
سلام ممنونم دوستم. منطقه مورد مطالعه من وسیعه. 2تا استان میشه. فقط پشت بعضی از شیت هاش جزئیات رو آورده. من وقت زیادی ندارم. میخوام سریعتر این اطلاعات رو تهیه کنم.

Loving Geologist

عضو جدید
سلام ممنونم دوستم. منطقه مورد مطالعه من وسیعه. 2تا استان میشه. فقط پشت بعضی از شیت هاش جزئیات رو آورده. من وقت زیادی ندارم. میخوام سریعتر این اطلاعات رو تهیه کنم.

درست هست که میخوای سریع مطلب جمع کنی ولی باید از پایان نامه های با موضوع مشابه موضوع خودت و مربوط به اون 2 استان استفاده کنی وگرنه کارت ضعیف از آب درمیاد. به این روش اطلاعات خوبی به دستت می یاد.

Pantalasa

عضو جدید
بازم سلام. اون چیزی که من دنبالشم گزارش 4گوش مربوط به هر شیت نقشست. 1:100000 هست ولی 250000 نیست. کجا میتونم تهیه کنم؟

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز