هماهنگ و هم گام برای ارشد 95

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
این دو روز خیلی خسته بودم و وقت چندانی هم نداشتم و فقط معدنی 1 رو دوره کردم تا حداقل کاری کرده باشم.

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
ممنون یه سوال: فصل کربوکسیلیک ها وهمچنین مشتقاتش و فصل الفا بتا اشباع چند ساعت وقت می بره؟
من 30 آذر و 1 دی باید این قسمت ها رو بخونم.;)

mahsabanoo

عضو جدید
خوب من کلا برا اینا 16 ساعت کلاس رفتم و خونه هم 14 ساعت وقت گذاشتم براش البته بار ما جمع بندی شدس و کارمون راحتتره مطمئنن تو وقت زیادتری نیاز داری تا خودت بخوای بخونی

امروز ارز ساعت 9 کلاس معدنی داشتم تا 5/30 شبم یه 3 ساعت میخوام تست الی بزنمو بعدشم لالا چون حسابی خوابم میادش

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
یه دنیا ممنون کمی روحیه ام آسمونی شد.مثل این که خیلی بیشتر از خودم توفع داشتم.
دیشب 2ساعت تست معدنی 1 زدم.
امروز هم 2 ساعت آلی (طیف)خوندم
متاسفانه بیشتر از 2 ساعت در روز وقت نمی کنم :(!!!!!!!!!تازه بعضی روزام 0 0 0 0 0 0 0ره:(

آخرین ویرایش:

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
امروز بخش طیف سنجی آلی تموم شد.

صدای پای کسی به سکوت اینجا تلنگری نمی زند که نمی زند........

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
نظر بدین

نظر بدین

تو تاپیک مهندسی شیمی مطلب زیر رو دیدم،نظر شما چیه؟موافقید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[h=2]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon5.gif 2 راهی ادامه یا مرور[/h]
باتوجه به اینکه تسلط 100درصدی به 80% مطالب بهتر از تسلط 80 درصدی به 100% مطالب است
دوستان تا پایان آذر (1 هفته) سعی کنند مطالب را جمع کنند و اول مباحث پرتست را بخوانند و بعد از 25% چهارم پارسه مطلب جدید نخوانده و به تسلط همان مطالب خوانده شده برای 50% دوم بپردازند. چون نزدن چند تست در کنکور بهتر از اینکه که همه تست ها رو نصفه حل کنی تازه شاید از اون مطلبی هم که شما نخوندی تست نیاد البته این به تسلط الان شما هم بستگی داره

:child:البته این نظر شخصی بندست دوستان هم نظر خودشون بیان کنند تا همه استفاده کنند

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام
امروز بخش طیف سنجی آلی تموم شد.

صدای پای کسی به سکوت اینجا تلنگری نمی زند که نمی زند........

تو تاپیک مهندسی شیمی مطلب زیر رو دیدم،نظر شما چیه؟موافقید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon5.gif 2 راهی ادامه یا مرور

باتوجه به اینکه تسلط 100درصدی به 80% مطالب بهتر از تسلط 80 درصدی به 100% مطالب است
دوستان تا پایان آذر (1 هفته) سعی کنند مطالب را جمع کنند و اول مباحث پرتست را بخوانند و بعد از 25% چهارم پارسه مطلب جدید نخوانده و به تسلط همان مطالب خوانده شده برای 50% دوم بپردازند. چون نزدن چند تست در کنکور بهتر از اینکه که همه تست ها رو نصفه حل کنی تازه شاید از اون مطلبی هم که شما نخوندی تست نیاد البته این به تسلط الان شما هم بستگی داره

:child:البته این نظر شخصی بندست دوستان هم نظر خودشون بیان کنند تا همه استفاده کنند

سلامی بی پایان بر فرزانه علم و ادب و سایر پشت کنکوریا
اینجا به نظر من همتون تقریبا بیش از 70 درصد اماده اید من پیشنهادم به شماها اینه که زیاد دنبال مطلب جدید نرید همینا بسه مگه میخوان لاوازیه بشین؟:biggrin:همینایی رو که خوندید مرور کنید.:book:
اما پیشنهادم به خودم که الان فقط الی رو به نصف رسوندم و زبان خوندم اینه که برو معدنی و تجزیه و شیمی فیزیک بخون:w24:
و چون نمیرسم همه رو کامل بخونم از معدنی :معدنی 1 و قسمتهایی از معدنی 2 و شاید هم الی فلز بخونم
تجزیه:دستگاهی و 2 رو مطالعه میکنم
شیمی فیزیکم یه کتاب دارم که بخش های مهم رو توش گذاشته همونو میخونم اونم بصورت کاملا گزینشی:اخه من خیلی شیمی فیزیک دوس دارم:whistle:

ghxzy

کاربر ممتاز
تو یه تاپیک دیدم که چن نفر از فراموش کردن مطالب الی نگران هستند من یه راه حل براتون دارم که امیدوارم بدردتون بخوره
اولین قدم اینه که نحوه عملکرد هر ماده رو بدونید مثلا اینکه وظیفه باز تو واکنش چیه؟وظیفه اسد چیه یا ویژگی های عمومی الکل ها ،کربونیل ها ،اسید ها و ... چیه ،تفاوت ها رو بدونید و تاثیرشون مثلا امید و امین چه شباهت ها و تفاوتهایی دارن
مولکولها رو تو فضا تصور کنید نه اون چه که روی کاغذ میکشیم.روی کاغذ خیلی از اتمهای مولکول رو نمیذاریم مثلاتو حلقه ها روی کاغذ فقط یک 6 ضلعی به نام سیکلو هگزان داریم بدون هیچ هیدروژنی یا برای بنزن یه 6 ضلعی با یه دایره وسطش که مثلن رزونانس باندهای دوگانست
اما باید بتونید مولکول رو تو فضا ببینید تا همه چیو متوجه بشید کجا ازدحامه؟کدوم اتمها به هم نزدیکن و ...
قدم دوم رو هم برداشتید

مرحله سوم:
من وقتی یه کتاب یا یه مطلبی میخونم خودمو جای شخصیت های اون کتاب میذارم تا ببینم اگه من تو اون موقعیت بودم چه رفتاری داشتم:surprised:
الانم وقتی الی میخونم خودمو به جای مولکولها میذارم:D اونوقت راحتترین کار ممکن رو انجام میدم
مثلا برای باز (جز منفی )راحتترین کار گرفتن هیدروژنه بعد گرفتن هاوژن3.حمله به نقاط فعال مولکول مثل کربونیل ها، اخرین راه اینه که اگه ترک کننده داشته باشیم اونو بیرون کنه
برای من که ج داده امیدوارم شما هم بتونید ازش استفاده کنید

mahsabanoo

عضو جدید
سلام اول بزارید گزارش درسامو بدم بعد بریم سراغ حرف زدن اول اینکه من امروز قسمت طیف مولکولی شییمی فیزیکو خوندم و تموم شد حدودا 6 ساعت خیلی راحته به اونایی که نخوندم شمی فیزیک توصیه میکنم اینو بخونن 4 تا وسال از ش میاد

3 ساعتی هم تست الی زد

خوب فرزانه جان خانومی من بهت توصیه میکنم تا اول بهمن بخون با و نصفه های دی ماه حتما بخون بعدش بشین ده سال کنکور رو برا همه درسا با تجزیه و تحلیل بخون این بهترین راهه به نظر من نه اینکه هنوز 54 روز وقت هست بگی دیگه نمیخونم وئ میخوام فقط جمع بندی کنم البته این نظر منه

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
من آلی 1و3 رو خوندم.ولی آلی 2 فقط آروماتیک ها رو خوندم.و فک کنم حالا حالا ها باید آلی بخونم.
معدنی هم 1 رو خوندم و انشالله بقیه رو هم میخونم.
تجزیه 1 و شیمی فیزیک 1 رو تابستون خوندم .و متاسفانه اصلا تسلط ندارم.
زبان هم 4-3 روزیه که روزی 1صفحه از کتاب زیر ذره بین می خونم.(الان 5 ص خوندم)
و اما برنامه من: تا آخر دی می خونم،چون روزی 3-2 ساعت هم نمی خونم.پس برا جبران تا آخر دی می خونم.
و انشالله از اول اسفند روزی 1 کنکور سراسری از خودم می گیرم و هر چی وقت رسید رفع اشکال و مرورشون.
نظرتون؟

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
فاطمه جان سلام تقریبا مثل همیم.
گفتی شیمی فیزیک یه کتاب داری که بخش های مهم رو توش گذاشته همونو میخونی اونم بصورت کاملا گزینشی:(اخه من خیلی شیمی فیزیک دوس دارم:whistle: چه تفاهمی:()

کتابت اسمش چیه؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه بچه های کنکورشکن!!!! امیدوارم همتون موفق باشید...والا من زیاد آلی یادم نمونده، بهترین کسی که میتونه به این سوال جواب بده شمایید!
شرایط واکنش اکسیداسیون کربوکسیلیک اسید چیه؟ همون که تهش کربن دی اکسید تشکیل میشه، همینطور شرایط واکنش اکسیداسیون آلکن که توش دوتا کربوکسیلیک اسید تشکیل میشه.
همینطور شرایط احیا هر دوتا با گاز هیدروژن.
کتابای آلی دم دستم نیس وگرنه مزاحمتون نمیشدم;)

mahsabanoo

عضو جدید
سلام
من آلی 1و3 رو خوندم.ولی آلی 2 فقط آروماتیک ها رو خوندم.و فک کنم حالا حالا ها باید آلی بخونم.
معدنی هم 1 رو خوندم و انشالله بقیه رو هم میخونم.
تجزیه 1 و شیمی فیزیک 1 رو تابستون خوندم .و متاسفانه اصلا تسلط ندارم.
زبان هم 4-3 روزیه که روزی 1صفحه از کتاب زیر ذره بین می خونم.(الان 5 ص خوندم)
و اما برنامه من: تا آخر دی می خونم،چون روزی 3-2 ساعت هم نمی خونم.پس برا جبران تا آخر دی می خونم.
و انشالله از اول اسفند روزی 1 کنکور سراسری از خودم می گیرم و هر چی وقت رسید رفع اشکال و مرورشون.
نظرتون؟

خوب تو وقتی تا بهمن فرصت دری چطور از اول اسفند تست میزین خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
اگه از اول بهمن فقط تستو نکته بخونی عالیه درضمن عزیزم از آلی 2 حتما فصل آلدهیدد کتون رو بخون جزو یکی از مهمترین فصلهایه الی حساب میشه بذار اینطور بهت بگم که از الی ها فصل الکن ها خیلی مهمه آروماتیسیته خیلی مهمه و الدهید کتون ها مهم هست
فصل کربوکسیلیک و آلفا بتا هم خیلی آسونه حتما بخونشون فرزانه جان اینو یادت نره که تراز الی همینطوری بالاست اگه تو کم بزنی بدبختی چون اکثرا الی رو بالا میزنن
ای کاش شیمی فیزیک دو رو یه نگاه بندازی هنوز دیر نشده چون من که دارم کلاس میرم شیمی فیزیک دو رو شروع نکردیم شیمی فیزیک یک رو خیلی میپیچونن ولی دو رو نمیتونن بپیچونن و میشه تستاشو راحت زد دستگاهی هم هرگز نشه فراموش چون 15 تا سوال ازش حتما میادش

mahsabanoo

عضو جدید
سلام به همه بچه های کنکورشکن!!!! امیدوارم همتون موفق باشید...والا من زیاد آلی یادم نمونده، بهترین کسی که میتونه به این سوال جواب بده شمایید!
شرایط واکنش اکسیداسیون کربوکسیلیک اسید چیه؟ همون که تهش کربن دی اکسید تشکیل میشه، همینطور شرایط واکنش اکسیداسیون آلکن که توش دوتا کربوکسیلیک اسید تشکیل میشه.
تا جایی که من خوندم والا از اکسیداسیون کربن دی اکسید به وجود نمیاد شاید من بلد نیستم
اکسداسیون الکنها هم دو تا راه داره یکیش با kmno4سرد هست که محصولش میشه دی ال ویسینال
یکیش kmno4گرم هست که یه سمت از الکن که دوتا استخلافش Rهست میشه کتون و سمتی که یه R و یه Hداره تبدیل به کربوکسیلیک میشه
یه راه دیگه اکسیداسیون الکن ها اوزونولیز اکسایشی هست که واکنشگرش O3/H2Oهست که بازم به کتون و کربوکسیلیک تبدیل میشه دقیقا مثل KMNO4 گرم فقط تنها فرقشون تو فرمیک اسید هست که با KMNO4 گرم به اب و کربن دی اکسید و کتون تبدیل میشه ولی در اوزونولیزش به همون کتون و کربوکسیلیک تبدیل میشه
احیای الکن ها با H2و کاتالیست هست که هر چی الکن کم استخلافتر باشه بهتره مثلا اگه یک اکی والان H2 باشه سراغ الکنی میره که استخلافش کم باشه بعد اینکه اضافه شدن دو تا H به صورت سین هست
احیای کربوکسیلیک ها هم فقط با LiAlH4 هستش که به RCH2OH تبدیل میشه

نمیدونم تا چه حد تونستم کمکتون کنم اگه جاییشو متوجه نشدیدی بگید براتون دوباره توضیح بدم خخخخخخخخخخ

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
اگه از اول بهمن فقط تستو نکته بخونی عالیه درضمن عزیزم از آلی 2 حتما فصل آلدهیدد کتون رو بخون جزو یکی از مهمترین فصلهایه الی حساب میشه بذار اینطور بهت بگم که از الی ها فصل الکن ها خیلی مهمه آروماتیسیته خیلی مهمه و الدهید کتون ها مهم هست
فصل کربوکسیلیک و آلفا بتا هم خیلی آسونه حتما بخونشون فرزانه جان اینو یادت نره که تراز الی همینطوری بالاست اگه تو کم بزنی بدبختی چون اکثرا الی رو بالا میزنن
ای کاش شیمی فیزیک دو رو یه نگاه بندازی هنوز دیر نشده چون من که دارم کلاس میرم شیمی فیزیک دو رو شروع نکردیم شیمی فیزیک یک رو خیلی میپیچونن ولی دو رو نمیتونن بپیچونن و میشه تستاشو راحت زد دستگاهی هم هرگز نشه فراموش چون 15 تا سوال ازش حتما میادش

سلام
منظور از اول بهمن بوده،حتما از خستگی و کم خوابیه.چون 2هفته ای مریض بودم وکم خوابی شدید دارم.
برا همین خیلی عقب افتادم دیگه دیگه....

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
گزارش کار امروز

گزارش کار امروز

با سلام امروز فقط رسیدم معدنی نام گذاری کمپلکس ها رو بخونم.

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
تا جایی که من خوندم والا از اکسیداسیون کربن دی اکسید به وجود نمیاد شاید من بلد نیستم
اکسداسیون الکنها هم دو تا راه داره یکیش با kmno4سرد هست که محصولش میشه دی ال ویسینال
یکیش kmno4گرم هست که یه سمت از الکن که دوتا استخلافش Rهست میشه کتون و سمتی که یه R و یه Hداره تبدیل به کربوکسیلیک میشه
یه راه دیگه اکسیداسیون الکن ها اوزونولیز اکسایشی هست که واکنشگرش O3/H2Oهست که بازم به کتون و کربوکسیلیک تبدیل میشه دقیقا مثل KMNO4 گرم فقط تنها فرقشون تو فرمیک اسید هست که با KMNO4 گرم به اب و کربن دی اکسید و کتون تبدیل میشه ولی در اوزونولیزش به همون کتون و کربوکسیلیک تبدیل میشه
احیای الکن ها با H2و کاتالیست هست که هر چی الکن کم استخلافتر باشه بهتره مثلا اگه یک اکی والان H2 باشه سراغ الکنی میره که استخلافش کم باشه بعد اینکه اضافه شدن دو تا H به صورت سین هست
احیای کربوکسیلیک ها هم فقط با LiAlH4 هستش که به RCH2OH تبدیل میشه

نمیدونم تا چه حد تونستم کمکتون کنم اگه جاییشو متوجه نشدیدی بگید براتون دوباره توضیح بدم خخخخخخخخخخ

من اسیدهارو نخوندم ولی باهات موافقم.
اگه کربوکسیلیک اسید اکسید بشه فک کنم پر اسید تولید کنه.(در حضور آب اکسیژنه)
الکن با دو هیدروژن انتهایی (در هر دوسر یه دونه مثلا 2-بوتن)می تونه در اثر اکسایش دوتا اسید بده.

آخرین ویرایش:

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
گفتی شیمی فیزیک یه کتاب داری که بخش های مهم رو توش گذاشته همونو میخونی اونم بصورت کاملا گزینشی:(اخه من خیلی شیمی فیزیک دوس دارم:whistle: چه تفاهمی:()

کتابت اسمش چیه؟

پیام خصوصی بدی بهتره دی:

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز

امروز گزارش کار ندادی....

mahsabanoo

عضو جدید
امروز گزارش کار ندادی....

اوا یادم رفته بود گزارشمو بدم خوب دیروز 2 ساعت آلی خوندم چون الی 2 رو تموم کردیم افتادیم تو دورش و ازمون جامعش که من فصل اروماتیک ها رو خوندم البته نصفه
4/10 هم دستگاهی دوره کردم ففصل IRو رامان رو تموم کردم با تستاش
2 ساعت هم شیمی فیزیک خوندم

گزارش امروزمم اینطوریه که 2 ساعت تجزیه یک فصل رسوبها رو خوندم با تستاش البته دروه بودا قبلا خونده بودمش
از ساعت 2 تا 8 هم ک لاس دارم

ghxzy

کاربر ممتاز
سلام بر شما
شرایط اکسیداسیون کربوکسلیک اسید ها رو نمیدونم چون اصلا هنوز به فصل کربوکسیلیک اسید ها نرسیدم اما برای سنتزشون یه واکنش داریم که با اسید حرارت میدی و CO2 هم ازاد میکنه
(الفا استرها +اسید و حرارت -->کربوکسیلیک اسید و CO2)حدس میزنم که منظورت این نبود:redface:

اما اکسیداسیون الکن ها که دوتا اسید میده با پرمنگنات گرم و غلیظ بود
کلا هر اکسید کننده ای که به الکن بزنی و اونو به الدهید تبدیل کنه اگه قوی باشه تا ته واکنش پیش میره و میشه اسید.
احیا الکن با هیدروژن اگه با کاتالیست باشه بصورت سین انجام میگیره از حای خلوت
اگه با LAH یا NBH باشه فقط پیوند دوگانه مزدوج رو احیا میکنه و استیلن ها.
اسید ها رو هم نیدونم:(

ghxzy

کاربر ممتاز

کتابت اسمش چیه؟
اسمش همین مباحث اساسی در شیمی فیزیکه مولف:فاطمه زنوزی،انتشارات پردازش
بچه ها من فکر میکردم خیلی عقبم اخه من تازه یه ماهه شروع کردم پس میرسم بخونم؟نه؟

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از همه دوستانی که جواب دادن، معلومه خوب خوندیدا:) ایشالا موفق باشید;)
ولی منظور من بیشتر شرایط واکنش بود، با ریجنت های واکنش کاری ندارم، شرایط که روی فلش نوشته! مثلا دما، کاتالیزور، فشار گاز، مدت زمان و... .
راستی اینم بگم من با گاز H2 احیا و با گاز O2 اکسید می کنم
:gol:

آخرین ویرایش:

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
ولی منظور من بیشتر شرایط واکنش بود، با ریجنت های واکنش کاری ندارم، شرایط که روی فلش نوشته! مثلا دما، کاتالیزور، فشار گاز، مدت زمان و... .
با اکسیژن جواب نمیده

ghxzy

کاربر ممتاز
خب اگه بخوای از اکسیژن و هیدروژن استفاده کنی دیگه در سطح ازمایشگاهی نیست میشه صنعتی
کاتالیست H2 معمولا Pt با Pdیا Ni هستش
برای اکسیژن هم کاتالیزور های اکسید کننده قوی که کامل اکسید میکنه دوباره همون Pt , Pd هست البته تا اونجایی که من دیدم
از VO5 /O2 هم برای اکسید کردن تو صنعت استفاده میشه
کاتالیزور های فلزی که برای اکسایش استفاده میشه فلزات گروه پلاتین:Ru, Rh , Pd ,Os ,Ir ,Pt هستن
شرایط واکنشو بهتر نیست از اقا حمید بپرسی؟ایشون خیلی با اطلاعات تر هستن

آخرین ویرایش:

mehdi.chem

مدیر تالار شیمی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خب اگه بخوای از اکسیژن و هیدروژن استفاده کنی دیگه در سطح ازمایشگاهی نیست میشه صنعتی
کاتالیست H2 معمولا Pt با Pdیا Ni هستش
برای اکسیژن هم کاتالیزور های اکسید کننده قوی که کامل اکسید میکنه دوباره همون Pt , Pd هست البته تا اونجایی که من دیدم
از VO5 /O2 هم برای اکسید کردن تو صنعت استفاده میشه
کاتالیزور های فلزی که برای اکسایش استفاده میشه فلزات گروه پلاتین:Ru, Rh , Pd ,Os ,Ir ,Pt هستن
شرایط واکنشو بهتر نیست از اقا حمید بپرسی؟ایشون خیلی با اطلاعات تر هستن

تا حدودی میدونم، راستش خواستم این بحثو اینجا مطرح کنم تا شمام با جواباتون هم از چیزایی که خوندین استفاده کنید هم بدونید چیزایی که خوندید ثمر داشته;)

بالا