نظرتون در مورد این احادیث منسوب به پیامبر اسلام در مورد زنان چیه؟

Sahara.

عضو جدید
تمام احادیث این تاپیک از نهج الفصاحه هست و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چاپ شده اند.
در سایت شهید اوینی هم کتاب مربوطه هست.
من شماره حدیث رو هم میارم.
اگر به مذاقتون خوش نیومد، بگین همش از دم جعلیه.
اگر هم نظری داشتین لطفا فقط در مورد همین احادیث نظر بدین.

1- اِتَّقُوا الدُّنيا وَ اتَّقُوا النِّساءَ فإنَّ إبليسَ طَلّاعٌ رَصّادٌ وَ ما هُوَ بِشَي ءٍ مِن فَخوخه بأوثَقِ لِصَيدِهِ فِي الأتقِياءِ مِنَ النِّساءِ؛

از دنيا بترسيد و از زنان بپرهيزيد زيرا شيطان نگران و در كمين است و هيچ يك از دامهاى وى براى صيد پرهيزكاران مانند زنان مورد اطمينان نيست.

(51)

2- إذا باتت المرأة هاجرة فراش زوجها لعنتها الملائكة حتّى تصبح.

وقتى زنى دور از بستر شوهر خود شب را بروز آورد فرشتگان تا صبح او را لعنت كنند.

(188)

3- إذا قالت المرأة لزوجها ما رأيت منك خيرا قطّ فقد حبط عملها.

وقتى زنى بشوهر خود گويد از تو خيرى نديدم اعمال نيكش بى اثر مى شود.

(227)

4- استعيذوا باللَّه من شرار النّساء و كونوا من خيارهنّ في حذر

از زنان بد بخدا پناه ببريد و از نيكانشان بپرهيزيد.

(280)

5- استعينوا على النّساء بالعرى فإنّ إحداهنّ إذا كثرت ثيابها و أحسنت زينتها أعجبها الخروج.

از بى لباسى براى نگهدارى زنان كمك جوئيد زيرا زن وقتى لباس فراوان و زينت كامل دارد مايل به بيرون رفتن است.

(283)

6- استوصوا بالنّساء خيرا فإنّ المرأة خلقت من ضلع أعوج و إنّ أعوج شى ء في الضّلع أعلاه فإن ذهبت تقيمه كسرته و إن تركته لم يزل أعوج فاستوصوا بالنّساء خيرا.

با زنان بنيكى رفتار كنيد زيرا زن از دنده كج خلق شده است و در دنده آنچه كجتر است بالاتر است و اگر بخواهيد راستش كنيد آن را مى شكنيد و اگر رهايش كنيد كج ميماند. پس با زنان بنيكى رفتار كنيد.

(288)

7- ألا أخبركم بنسائكم من أهل الجنّة؟ الودود الولود العئود الّتي إذا ظلمت قالت هذه يدي في يدك لا أذوق غمضا حتّى ترضى.

مى خواهيد شما را از زنانى كه اهل بهشتند خبر دهم؟ زن وفادارى كه فرزند زياد آورد و زود آشتى كند و همين كه بدى كرد گويد اين دست من در دست توست چشم بر هم نمى گذارم تا از من راضى شوى.

(461)

8- أمر النّساء إلى آبائهنّ و رضاهنّ السّكوت؛

كار زنان به دست پدرهايشانست و رضايت آنها سكوت است.

(543)

9- أعروا النّساء يلزمن الحجال.

زنان را بى لباس بگذاريد تا در خانه بمانند.

(344)

10- ألا أخبركم بنسائكم من أهل الجنّة؟ الودود الولود العئود الّتي إذا ظلمت قالت هذه يدي في يدك لا أذوق غمضا حتّى ترضى.

مى خواهيد شما را از زنانى كه اهل بهشتند خبر دهم؟ زن وفادارى كه فرزند زياد آورد و زود آشتى كند و همين كه بدى كرد گويد اين دست من در دست توست چشم بر هم نمى گذارم تا از من راضى شوى.

(461)

11- إنّ اللَّه تعالى كتب الغيرة على النّساء و الجهاد على الرّجال فمن صبر منهنّ إيمانا و احتسابا كان لها مثل أجر الشّهيد.

الله رنج هوودارى را نصيب زنان و جنگ را قسمت مردان قرار داد هر زنى از روى ايمان و در انتظار پاداش خدا بر رنج هو و دارى صبر كند ثواب شهيد دارد.

(711)

12- أيّما امرأة خرجت من بيتها بغير إذن زوجها كانت في سخط اللَّه تعالى حتّى يرجع إلى بيتها أو يرضى عنها زوجها.

هر زنى كه بدون اجازه شوهر از خانه خود بيرون رود مورد خشم خداست تا بخانه بر گردد يا شوهرش از او راضى شود.

(1021)

13- خير لهو المؤمن السّباحة و خير لهو المرأة المغزل.

بهترين سرگرمى مؤمن شناست و بهترين سرگرمى زن دستگاه نخ ريسى است.

(1528)

14- خير مساجد النّساء قعر بيوتهنّ.

بهترين مسجد زنان كنج خانه آنها است.

(1533)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

taranom.s

عضو جدید
تشخیص درست و غلط بودن یک حدیث کار ما نیست
و لزوما یک حدیث برای تمام زمان ها کاربرد نداره
پیامبر ما رسول رحمت هستن و برای مقام زن احترام زیادی قائلن
این رو میشه از رفتار و نحوی گفتارشون با دختر بزرگوارشون فهمید

علی قوامی

عضو جدید
تشخیص درست و غلط بودن یک حدیث کار ما نیست
و لزوما یک حدیث برای تمام زمان ها کاربرد نداره
پیامبر ما رسول رحمت هستن و برای مقام زن احترام زیادی قائلن
این رو میشه از رفتار و نحوی گفتارشون با دختر بزرگوارشون فهمید

اینکه دخترش رو دوست داشته چه ربطی به احترام به سایر زنان داره؟
الان اکثر مردهایی که به خواهر و مادر مردم متلک میندازن، کسی چپ به خواهر و مادرشون نگاه کنه، جلوش قمه میکشن و به اصطلاح غیرتی میشن.

اون احترام زیاد برای مقام زن رو از کدوم حدیث نهج الفصاحه بهش رسیدین؟
استارتر فقط 10 تا حدیث آورده، نزدیک به 150 حدیث اینچنینی من خودم دیده بودم توی همین کتاب.
فکر کنم اگر مسلمونا بگن ما بدی ها و توهین های دینمون رو دور انداختیم و هرچی به نفعمون بوده رو برداشتیم، پسندیده تر باشه.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
تمام پستهاي دنباله دار استارتر به جهت فرار نكردن از بحث به پست اول منتقل شد اگر نقطه اي جا افتاده بفرمايند خوشحال ميشيم
ضمنا پيشاپيش از تمام دوستان معذرت ميخوام چون تمام پستهاي تشكر،تاثر و... كه ربطي به بحث ندارند پاك خواهد شد:gol:
الان اکثر مردهایی که به خواهر و مادر مردم متلک میندازن، کسی چپ به خواهر و مادرشون نگاه کنه، جلوش قمه میکشن و به اصطلاح غیرتی میشن.

استارتر فقط 10 تا حدیث آورده، نزدیک به 150 حدیث اینچنینی من خودم دیده بودم توی همین کتاب.
فکر کنم اگر مسلمونا بگن ما بدی ها و توهین های دینمون رو دور انداختیم و هرچی به نفعمون بوده رو برداشتیم، پسندیده تر باشه.
به اين خاطر از پست جنابتان نقل قول گرفتم كه همتون براي ماها يك تفكر(!) واحد هستيد
نويسنده اين كتاب ابوالقاسم پاينده هست كه فكر كنم سال 63 فوت كردند يعني 1400 سال بعد از پيامبر پس اگر ميگوييد كه به صرف نويسنده حديث درسته حرف بچه گانه اي بيش نيست!!
ميرسيم به سلسله روات و مستندات احاديث چيزي كه در اين كتاب يافت نميشه چون نويسنده احاديثي كه منسوب به پيامبر هست رو هم از شيعه هم از اهل سنت آورده همونطور كه تو مقدمش عنوان منابع رو آورده
حالا خودتون اسناد ماتقدم اين احاديث رو ميارين يا خودم دست به كار بشم؟؟؟
گرچه قبلش ميخوام بدونم پس از پايان نتيجه چي ميشه؟!
1-شما و استارتر نسبتا محترم عذرخواهي ميكنيد؟
2-شما و استارتر نسبتا محترم به تفكر(!) فرو ميرويد؟
3-شما و استارتر محترم در نقش سنگ پاي قزوين ظاهر شده و ادامه احاديث اين كتاب رو خواهيد آورد تا ما هم ادامه جوابات خود را بياوريم؟
4-مراجعه به ديگر منابعتون براي ادامه عداوتتون تا زماني كه...؟

آخرین ویرایش:

علی قوامی

عضو جدید
به اين خاطر از پست جنابتان نقل قول گرفتم كه همتون براي ماها يك تفكر(!) واحد هستيد
نويسنده اين كتاب ابوالقاسم پاينده هست كه فكر كنم سال 63 فوت كردند يعني 1400 سال بعد از پيامبر پس اگر ميگوييد كه به صرف نويسنده حديث درسته حرف بچه گانه اي بيش نيست!!
ميرسيم به سلسله روات و مستندات احاديث چيزي كه در اين كتاب يافت نميشه چون نويسنده احاديثي كه منسوب به پيامبر هست رو هم از شيعه هم از اهل سنت آورده همونطور كه تو مقدمش عنوان منابع رو آورده
حالا خودتون اسناد ماتقدم اين احاديث رو ميارين يا خودم دست به كار بشم؟؟؟
گرچه قبلش ميخوام بدونم پس از پايان نتيجه چي ميشه؟!
1-شما و استارتر نسبتا محترم عذرخواهي ميكنيد؟
2-شما و استارتر نسبتا محترم به تفكر(!) فرو ميرويد؟
3-شما و استارتر محترم در نقش سنگ پاي قزوين ظاهر شده و ادامه احاديث اين كتاب رو خواهيد آورد تا ما هم ادامه جوابات خود را بياوريم؟
4-مراجعه به ديگر منابعتون براي ادامه عداوتتون تا زماني كه...؟

ای کاش این حرفارو در مورد مطهری هم میزدین.
که هرجا بحث حجاب و دین و...میشه، میگین بروید کتابای مطهری رو بخونید !!!

من یکی دوجا دیدم شما حتی تاریخ طبری که نزدیک به صدراسلام بوده رو رد کردی، حتما منابع مورد تاییدتون رو واسه ما هم بگین.
شما مدیر نسبتا محترم، این چه لحن صحبت کردن هست؟
تفکر رو فقط شما شیعه ها تو کل دنیا دارین؟

شما منابعت رو بیار و دلایل رد این احادیث و سپس دلایل مقبول بودن احادیث مد نظرت رو هم برای ما تشریح کن.
تفکر هم صورت میگیره، نگران ما نباشین.
فقط مطالب کوپی شده از سایت ها نباشه با فونت 1 و 50 خط پشت سرهم.:)

JavadMessi

مدیر بازنشسته
ای کاش این حرفارو در مورد مطهری هم میزدین.
که هرجا بحث حجاب و دین و...میشه، میگین بروید کتابای مطهری رو بخونید !!!

من یکی دوجا دیدم شما حتی تاریخ طبری که نزدیک به صدراسلام بوده رو رد کردی، حتما منابع مورد تاییدتون رو واسه ما هم بگین.
شما مدیر نسبتا محترم، این چه لحن صحبت کردن هست؟
تفکر رو فقط شما شیعه ها تو کل دنیا دارین؟

شما منابعت رو بیار و دلایل رد این احادیث و سپس دلایل مقبول بودن احادیث مد نظرت رو هم برای ما تشریح کن.
تفکر هم صورت میگیره، نگران ما نباشین.
فقط مطالب کوپی شده از سایت ها نباشه با فونت 1 و 50 خط پشت سرهم.
هيچ كدوم اين حرفها جواب بنده نبود ولي خب جواب ميدم ولي نقل قول بعدي اگه فقط به خاطر جواب به اين حرفاتونه پاك ميشه چون موضوع تاپيك نيست
حجابو كه اصلا كوچكترين ربطي نميتونم پيدا كنم.
مطمئنيد تاريخ طبري نزديك به صدر اسلامه؟!! خب بنا به استدلال خودتون كه ميگيد تاريخ طبري رو كلا بايد قبول يا كلا بايد رد كنم خودتون هم شامل اين حرف ميشيد كه در صورت تاييد نكردنش كه هيچ اصلا نميتونيد بهش استناد كنيد و در صورت تاييد كاملش راهي به جز ايمان آوردن به پيامبر اسلام نداريد!!!
لحن صحبت بنده رو هم ميتونيد به مديران ارشد گزارش بفرماييد
عرض كردم شما ادعا ميكنيد تمام اين احاديث از پيغمبره پس بايد دليل بياريد.الان هم سال هزار و سيصد و بوق نيست براي بنده نه سايت آويني حجت هست نه كتابي كه 1400 سال پس از پيامبر نوشته شده بلكه بايد حداقل يه راوي نزديك به صدر اسلام براي تك تك اين احاديث بياوريد سلسله روات پيشكشتون كه اون هم گفتم خودم انجام ميدم ولي برام مهمه با توجه به پست قبلم نتيجه چي ميشه؟؟؟؟؟

taranom.s

عضو جدید

با توجه به این که بعد از رحلت پیامبر احادیث به صورت گسترده جعل شد بنابر این همونطور که گفتم
"تشخیص درستی یک حدیث کار من و شما نیست"
از اونجایی که پیامبر الگوی عملی اسلام برای مسلمانان صدر اسلام بودند وگفتار و رفتار ایشون مطابق با دستورات الهی و احکام اسلام بود هر گونه کرداری که از ایشون سر میزد (در مورد هر شخص یا مسئله ای) یک عمل تربیتی برای جامعه محسوب می شد بنابر این نوع رفتارشون با دختر شان هم نشاندهنده ی مقام زن در خانواده و جامعه بود
و مقایسه" پیامبر با آقایونی که شما مثال زدید اصلا کار درستی نیست و دور از جایگاه آن حضرت هست"
و مورد بعدی آقای محترم،همه ی انسان ها دارای شعور و قوه ی تشخیص هستند و این ربطی به نوع دین یا مذهب آنها نداره.

eng shimi

عضو جدید
کاربر ممتاز
حتما منابع مورد تاییدتون رو واسه ما هم بگین.
اینم منابع مورد تایید:

بحارالانوار
وسائل الشیعه
اصول کافی
صحیفه سجادیه
تحف العقول از امام رضا (ع)

و چه بسا وسواس در وثاقت (مورد تایید) ناقلین حدیث موجب صعوبت در صدور حکم توسط شیعیان در طول تاریخ بوده است. بنابراین شما ابتدا باید سندیت کتاب مذبور را ثابت کنید تا بتوانیم درباره احادیث موجود در آن بحث کنیم

JavadMessi

مدیر بازنشسته
اینم منابع مورد تایید:

بحارالانوار
وسائل الشیعه
اصول کافی
صحیفه سجادیه
تحف العقول از امام رضا (ع)

و چه بسا وسواس در وثاقت (مورد تایید) ناقلین حدیث موجب صعوبت در صدور حکم توسط شیعیان در طول تاریخ بوده است. بنابراین شما ابتدا باید سندیت کتاب مذبور را ثابت کنید تا بتوانیم درباره احادیث موجود در آن بحث کنیم
ممنون البته كتابي كه تمام مورد تاييد باشه چندتابيشتر نيست ولي مطمئنا بحار جزوشون نيست همونطور كه خود علامه هم چنين ادعايي نداشته.در واقع در مورد ديگر كتب و احاديث اون بايد بوسيله علمش وارد شد ولي خب در مورد اين احاديث و سنديتش ابتدا خود اين دوستان بايد رفرنس بدهند گرچه بنده عرض كردم رفرنس پاي خودم ولي اگه ادعاشون رد شد بايد منتظر چه تغييري باشيم؟؟؟؟؟

علی قوامی

عضو جدید
هيچ كدوم اين حرفها جواب بنده نبود ولي خب جواب ميدم ولي نقل قول بعدي اگه فقط به خاطر جواب به اين حرفاتونه پاك ميشه چون موضوع تاپيك نيست
حجابو كه اصلا كوچكترين ربطي نميتونم پيدا كنم.
مطمئنيد تاريخ طبري نزديك به صدر اسلامه؟!! خب بنا به استدلال خودتون كه ميگيد تاريخ طبري رو كلا بايد قبول يا كلا بايد رد كنم خودتون هم شامل اين حرف ميشيد كه در صورت تاييد نكردنش كه هيچ اصلا نميتونيد بهش استناد كنيد و در صورت تاييد كاملش راهي به جز ايمان آوردن به پيامبر اسلام نداريد!!!
لحن صحبت بنده رو هم ميتونيد به مديران ارشد گزارش بفرماييد
عرض كردم شما ادعا ميكنيد تمام اين احاديث از پيغمبره پس بايد دليل بياريد.الان هم سال هزار و سيصد و بوق نيست براي بنده نه سايت آويني حجت هست نه كتابي كه 1400 سال پس از پيامبر نوشته شده بلكه بايد حداقل يه راوي نزديك به صدر اسلام براي تك تك اين احاديث بياوريد سلسله روات پيشكشتون كه اون هم گفتم خودم انجام ميدم ولي برام مهمه با توجه به پست قبلم نتيجه چي ميشه؟؟؟؟؟

تاریخ طبری نزدیک ترین تاریخ معتبر به صدر اسلام هست.
چاره ای جز اعتماد بیشتر به این کتاب در مورد وقایع تاریخی نیست، اگر هست اون کتاب های معتبرتر و نزدیک تر به صدر اسلام رو واسه ما هم معرفی کنین.
ربطی به ایمان آوردن به پیامبر یا ایمان نیاوردن نداره، بحث تاریخی میکنیم.

یعنی چی باید یه راوی نزدیک به صدر اسلام بیاری؟
بحار الانوار و احادیثی که به نفع خودتون استفاده میکنین، همش راوی صدر اسلام دارن؟؟!!!!!!!!
راوی این مطالب رو در نهج الفصاحه آوردن.

شما که ادعا میکنی این ها باطل هستند باید دلیل بیاری باطله و بگی حدیث درست در مورد زن ها اینه.

خواهش من از شما برای اینکه بفهمم منظورتون چیه از این حرف:

احادیث درست در مورد زنان رو طبق همین فرمول سلسله مراتب بیار و بگو به این دلیل و این دلیل این احادیث رو ما در مورد زنان قبول داریم.

منم دقیقا همین کار رو برم درباره همین احادیثی که شما قبول نداری، انجام بدم.

لطفا یک بار هم شده به جای طفره رفتن این کار رو انجام بدین، چون دوست دارم راه های مناظره صحیح با شماهایی که مدام مدعی هستین کسی حریفتون نمیشه رو یاد بگیرم.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
چاره ای جز اعتماد بیشتر به این کتاب در مورد وقایع تاریخی نیست، اگر هست اون کتاب های معتبرتر و نزدیک تر به صدر اسلام رو واسه ما هم معرفی کنین.

بحار الانوار و احادیثی که به نفع خودتون استفاده میکنین، همش راوی صدر اسلام دارن؟؟!!!!!!!!

شما که ادعا میکنی این ها باطل هستند باید دلیل بیاری باطله و بگی حدیث درست در مورد زن ها اینه.

احادیث درست در مورد زنان رو طبق همین فرمول سلسله مراتب بیار و بگو به این دلیل و این دلیل این احادیث رو ما در مورد زنان قبول داریم.

لطفا یک بار هم شده به جای طفره رفتن این کار رو انجام بدین، چون دوست دارم راه های مناظره صحیح با شماهایی که مدام مدعی هستین کسی حریفتون نمیشه رو یاد بگیرم.
اينجا بحث تاريخي نيست برادر من گرچه همين كه ميگيد كتاب معتبر قبل از تاريخ طبري وجود نداره خودش نشانه كمي اطلاعات شماست.بنده عرض كردم اگر بخواهيد كتابي مثل طبري رو كلا تاييد يا رد كنيد خودتون دچار تناقض خواهيد شد!
اينجا بحث بحار هم نيست گرچه خود علامه مجلسي هم گفته كه من فقط تونستم تمام احاديث درست و غلط رو جمع آوري كنم ولي عمرم به پالايش اين احاديث نرسيد
بحث طبري و بحار در اين تاپيك تمام
شماها اين تاپيك رو راه انداخته ايد پس بايد سند احاديث رو هم بياوريد تا ببينيم اصلا سند محسوب ميشوند يا خير!! و همونطور كه گفتم اگه سندتون فقط رجوع به كتابيست كه 1400 سال بعد از هجرت نوشته شده به درد افراد زير 5 سال ميخوره!!
شما جواب سوالي كه دارم براي بار چندم ميپرسم رو بده تا ببينيم كي طفره ميره
اصلا نميخوام روات اين حديث رو بياري بگرد ببين تو كتاب ديگه اي ميتوني اين احاديث رو پيدا كني؟؟ نخواستي خودم قبلا بيشترشو پيدا كردم فقط ميخوام بدونم نتيجه اي كه شخصا براي شماها اتفاق ميفته چيه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

eng shimi

عضو جدید
کاربر ممتاز

انگار شما درست پست ها رو نمی خونی
آقا جواد که گفتن بحار جزو کتاب های اصلی نیست
بنده هم چون میدونستم درست میگن حرفی نزدم
پس این جملتون خیلی بی معنیه :بحار الانوار و احادیثی که به نفع خودتون استفاده میکنین، همش راوی صدر اسلام دارن؟؟!!!!!!!!
اگر تو کتابهای اصلی شیعیان شما به مغایرت یا مشکلی بر خوردی بیا بپرس

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،

تا جایی که من متوجه شدم، برخی از دوستان آشنایی با حدیث و چگونگی اثبات صحت یا عدم اون رو ندارن. به نظرم اومد اگر کمی بیشتر در این مورد اطلاع داشته باشن، بهتر میشه منظور همدیگه رو متوجه شد.
در شیعه، 4 کتاب اساسی و معتبر وجود داره که به اونها میگن کتب اربعه، این کتاب‌ها عبارت‌اند از:
۱. الکافی: گردآوری شده توسط محمد بن یعقوب کلینی (متوفای ۳۲۸ یا ۳۲۹ق)، و ۱۶۱۹۹ حدیث دارد.
۲. من لایحضره الفقیه: گردآوری شده توسط ابوجعفر محمد بن علی بن بابویه قمی ملقب به شیخ صدوق(متوفای ۳۸۱ق) و ۵۹۶۳ حدیث دارد.
۳. تهذیب الاحکام: گردآوری شده توسط ابوجعفر محمد بن الحسن طوسی معروف به شیخ طوسی(متوفای ۴۶۰ق) و ۱۳۵۹۰ حدیث دارد.
۴. الاستبصار فِیمَا اختُلف مِن الاخبار: گردآوری شده توسط شیخ طوسی است و ۵۵۱۱ حدیث دارد.

اهل سنت هم 6 کتاب اساسی و معتبر حدیث دارن که عبارتند از:

تفاوت دیدگاه اهل سنت و شیعه در مورد حدیث در کجاست؟ اهل سنت معتقدند که تمامی احادیث این 6 کتاب معتبرند و صحیحند و حتی دو کتاب صحیح بخاری و صحیح مسلم رو در حد قرآن میدونن. اما در شیعه، مسئله به این شکل نیست. شیعه معتقده که حدیث باید از نظر محتوا و مضمون سنجیده بشه و با قرآن اعتبار سنجی بشه، از نظر اعتبار راوی (یا روات)، قطع شدن یا نشدن سلسله راویان و غیره. مثلاً این حدیث رو نگاه کنید:

محمد بن یحیی، عن محمد بن عبد الجبار، عن محمد بن اسماعیل، عن علیّ بن النعمان، عن ابن مسكان، عن ابی بصیر، عن ابی عبدالله علیه السلام قال: قال لی: یا أبا محمد ! انّ الله عزّ و جلّ لم یعط الانبیاء شیئاً إلا و قد اعطاه محمّداً صلی الله علیه و آله؛ ای ابابصیر خداوند عزوجل به پیامبران چیزی نداد مگر آن كه آن را به محمد صلی الله علیه و آله ارزانی داشت[1].

در این روایت كه مربوط به كتاب حجت و از جمله روایات مربوط به عقائد است، نام شش راوی برده شده كه به ترتیب روایت مزبور را از امام صادق علیه السلام نقل كرده اند. این شش تن عبارتند از: محمد بن یحیی، محمد بن عبدالجبار، محمّد بن اسماعیل، علیّ بن نعمان، ابن مسكان، ابوبصیر. پیداست كه مرحوم كلینی ( م 329 ) از محدثان سده چهارم تا عصر امام صادق علیه السلام ـ یعنی سال های 114 تا 148 هجری ـ[2] بیش از 150 فاصله داشته است.
بنابر این قطعاً او این روایت را از طریق راویان پیش از خود شنیده، یا به یكی از طرق دیگر تحمل، دریافت كرده و برای ما نقل نموده است. (جهت مطالعه بیشتر: آشنایی با علم رجال)

همین طور که می بینید، صرف این که فلان حدیث در فلان سایت یا کتاب اومده، دلیل بر درست بودن اون حدیث نمی تونه باشه. شاید شما حدیثی پیدا کنید بر ضد قرآن! اونوقت اون حدیث دلیل بر بطلان قرآنه؟ قرآنی که به عنوان معیار سنجش حدیث معرفی شده و حتی گفته شده اگر حدیث با قرآن تطبیق نداشت اون رو به دیوار بکوبید. (تحليل روايات عرضه ي حديث بر قرآن)
پس این که، قال سایت آوینی دات کام عن نهج الفصاحه عن نبی، هم صعف سند داره و هم ضعف راوی. (سوالات در مورد علم حدیث)

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
اما در مورد احادیث،
علی الظاهر، استارتر محترم تجربه زندگی متاهلی رو ندارن و حس فمینیستی شدیدی هم در ایشون موج میزنه. برخی از احادیث (از دیدگاه من البته) به منظور استحکام خانواده بیان شده. به عنوان مثال این حدیث:

إذا باتت المرأة هاجرة فراش زوجها لعنتها الملائكة حتّى تصبح.

امروزه هم اگر با یک روانشناس و مشاور خانواده صحبت کنید، به شما همین رو میگه، حتی اگر زن و شوهر با همدیگه قهر باشن.

در مورد احادیثی که چندین و چند بار به عناوین و شکل های مختلف تکرار شدن، مثلاً: استعينوا على النّساء بالعرى فإنّ إحداهنّ إذا كثرت ثيابها و أحسنت زينتها أعجبها الخروج.

اول از همه این که، در اسلام همواره زنان رو به پوشیده نگه داشتن خودشون توصیه کرده و مردان رو به پوشیده نگه داشتن نگاهشون. (به عنوان مثال:
آیات حجاب در قرآن کریم) حالا چه طوریه که در این حدیث، 180 درجه خلاف اون گفته شده (با توجه به معنایی که شما آوردید)؟
دوم، «رَواهُ الشَيّخُ بِاسنادِهِ عَن أحمَدَ بن مُحمَّدِ بن عيسى عَن مُحَمدِ بن سِنان عَن حَمّادِ بن عُثمانَ وَ خَلفِ بن حَمّاد عَنْ رِبعِىِّ بن عَبدِ اللَّهِ وَالفُضَيلِ بن يَسَار عَنْ عاصِمِ بنِ حُمَيْدٍ عَنْ أبى بَصير يعنِى المُرادى قالَ سَمِعتُ أبا جعفرعليه السلام يَقول مَن كانَت عِندَهُ امْرَأةٌ فَلَم يَكْسُهَا مَا يُوارِى عَوْرَتَهَا وَ يُطْعِمْهَا مَا يُقيمُ صُلْبَهَا كانَ حَقّاً عَلى الاِمامِ أنْ يُفرِّقَ بَيْنَهُمَا»؛ (وسائل الشيعه، ج 21، ص 515، روايات 27714 تا 27726).

لزوم تهیه لباس مناسب برای همسر به وسیله شوهر تا اونجاست که در صورت عدم انجام، برای زن حق طلاق در نظر گرفته شده. با توجه به این که این حدیث از امام محمد باقر هست، آیا ممکنه که پیامبر در حدیث بگن زنانتان رو بی لباس بگذارید اونوقت امام بگن اگر شوهر لباس مناسب تهیه نکرد، زن می تونه طلاق بگیره؟

پس، ایراد حدیث در کجاست؟ ایراد اینجاست که من و شما از علم لغت عربی چیزی سر در نمیاریم، بعد میایم یه حدیث میذاریم و با سواد نیم بندمون ترجمه ش می کنیم.
یکی از راه های شناخت معنای لغت مراجعه به آیات و احادیثی است که این واژه در آنها آمده است. این روشی است که در لسان العرب از آن استفاده شده است.

لسان العرب یکی از معانی واژه عورت را اینگونه ذکر می کند: "عورات جمع عورت است و عورت عبارت است از هر چیزی که انسان از آشکار شدن آن حیا می کند..... و در حدیث آمده است که زن عورت است و وجود زن را عورت قرار داده است زیرا هر گاه ظاهر شود (شوهر و پدر و برادر او) حیا می کنند همانطور که هر گاه عورت انسان ظاهر شود انسان حیا می کند."

"حبس" در لغت عرب به معنی "اختصاص دادن" و مخصوص گردانیدن است.

منظور از حبس و عريان كردن در اين عبارت زندانى كردن و لخت كردن زنان نيست چرا كه اين كار با مسلّمات و اصول و مبانى احكام فقهى و اخلاقى منافات دارد. در ادامه روايت آمده «فان احداهن اذا كثرت ثيابها و احسنت زينتها اعجبها الخروج» يعنى زمانى كه لباس هايشان زياد مى شود و زينت هايشان نيكو مى گردد بر خروج از خانه حريص مى گردد.
اين عبارت نشان مى دهد كه:
اولاً، معناى كنايى از «عرى» لحاظ شده است يعنى لباس زياد و زيبا نداشته باشند نه اينكه عريان باشند.
ثانياً، حريص به خروج از خانه شدن اشاره به وجود اختيار و آزادى براى خروج از منزل است كه معناى مجازى و كنايى زندان و حبس در خانه است.

بنابراین، منظور پیامبر اکرم (ص) در این حدیث اینه که حتی المقدور زنان را برای وظایفی که در منزل برعهده دارند اختصاص بدهید و مسؤلیت های خارج از منزل بر عهده آنان نگذارید. (جهت مطالعه بیشتر:
عورت بودن زن-حديث «النساء عوره فاحبسوهن..-لباس زنان، آیا اطلاق کلمه عورت به "زن " در روایات منافاتی با معنای آن در قرآن ندارد؟)

آخرین ویرایش:

Sahara.

عضو جدید
سلام،

تا جایی که من متوجه شدم، برخی از دوستان آشنایی با حدیث و چگونگی اثبات صحت یا عدم اون رو ندارن. به نظرم اومد اگر کمی بیشتر در این مورد اطلاع داشته باشن، بهتر میشه منظور همدیگه رو متوجه شد.
در شیعه، 4 کتاب اساسی و معتبر وجود داره که به اونها میگن کتب اربعه، این کتاب‌ها عبارت‌اند از:
۱. الکافی: گردآوری شده توسط محمد بن یعقوب کلینی (متوفای ۳۲۸ یا ۳۲۹ق)، و ۱۶۱۹۹ حدیث دارد.

همین طور که می بینید، صرف این که فلان حدیث در فلان سایت یا کتاب اومده، دلیل بر درست بودن اون حدیث نمی تونه باشه. شاید شما حدیثی پیدا کنید بر ضد قرآن! اونوقت اون حدیث دلیل بر بطلان قرآنه؟ قرآنی که به عنوان معیار سنجش حدیث معرفی شده و حتی گفته شده اگر حدیث با قرآن تطبیق نداشت اون رو به دیوار بکوبید. (تحليل روايات عرضه ي حديث بر قرآن)
پس این که، قال سایت آوینی دات کام عن نهج الفصاحه عن نبی، هم صعف سند داره و هم ضعف راوی. (سوالات در مورد علم حدیث)

من که میدونم از هر کتابی هرچی بنویسم باز شما با تفسیر یک جوابی بهش میدین.
تفسیر رو واسه همین موقع ها ساختن که یک لغت رو 180 درجه معنیش رو عوض کنی تا بشه توجیه کرد.

=============

عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عِيسَى عَنْ رِبْعِيِّ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قـَالَ كـَانَ رَسـُولُ اللَّهِ ص يُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ يَرْدُدْنَ عَلَيْهِ السَّلَامَ وَ كَانَ أَمِيرُ الْمـُؤْمـِنـِيـنَ ع يـُسـَلِّمُ عـَلَى النِّسـَاءِ وَ كـَانَ يـَكْرَهُ أَنْ يُسَلِّمَ عَلَى الشَّابَّةِ مِنْهُنَّ وَ يَقُولُ أَتَخَوَّفُ أَنْ يُعْجِبَنِي صَوْتُهَا فَيَدْخُلَ عَلَيَّ أَكْثَرُ مِمَّا أَطْلُبُ مِنَ الْأَجْرِ
اصول كافى جلد 4 صفحه : 464 رواية : 1

حضرت صادق (ع ) فرمود: كه رسولخدا (ص ) بزنها سلام ميكرد و آنها نيز جواب مى دادنـد، و امـيرالمؤ منين نيز سلام مى كرد و خوش نداشت كه بجوانهاى از زنها سلام كند، و مى فرمود: مى ترسم آوازش مرا خوش آيد، و زيادتر از آن
اجرى كه مى جويم (گناه ) بمن رسد.

=======

در این حدیث اومده، میترسم به زن های جوان سلام کنم که یک وقت به گناه بیوفتم.
وقتی دید به زن تا این حد شهوترانی هست که با شنیدن صداش تحریک بشین به شما مسلمونا واقعا چی باید گفت؟
تا این حد ضعیف هستین؟
تازه این به اصطلاح کلام معصوم هست که یک زن بگه سلام اگر جوان باشه به گناه میوفته.
وای به حال شما که با دختران جوان تو خیابان روبرو میشین.
پس باید هم بگن برای زن کم لباس بخرید که از خانه بیرون نیاد.

==============

توجیهتون واسه اون لباس و عورت و....بینهایت عجیب بود معلوم نیست چرا با گذشت زمان، معانی لغات عربی آپدیت میشن.
در قرآن هم میگه زنان کشتزار شما مردانند، یک تعبیر شاعرانه از توی کشتزار در میارین !!!!

فحشم بده، میتونین بگین منظورش یک چیز دیگه بوده.

کدوم شاعری کشتزار رو در تشبیه شعری به کار میبرد، اینم از عجایب هست !!!
لغت زیباتر از این واسه تشبیه نیستش.

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ساهارا جان
من اصلا نمیخام با شما وارد یک بحث بی حاصل بشم ولی قبول کن داری خودتو به کج فهمی میزنی
عزیز من هیچ کتابی تحت هیچ شرایزی تماما قابل قبول نیست چون نویسنده انسانه و جایز الخطا..والسلام
قران که فرستاده خداست قبول نمیکنی حالا میری از کتابای دیگه دلیل و مدرک میاری؟؟
تمام اقایونو که داری بحشون استناد میکنی ممکنه خطا کرده باشن
هزار بار تو تاپیک های مختلف اینو گفتم و باز هم میگم امام صادق(که شما قبول نداری) فرمود اگر حدیثی با نص قران منافات داشت جعلیه.حالا شما بیا بگو اصول کافیو قبول ندارین؟؟؟؟؟؟بحار رو قبول ندارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
من که میدونم از هر کتابی هرچی بنویسم باز شما با تفسیر یک جوابی بهش میدین.
تفسیر رو واسه همین موقع ها ساختن که یک لغت رو 180 درجه معنیش رو عوض کنی تا بشه توجیه کرد.

=============

عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عِيسَى عَنْ رِبْعِيِّ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قـَالَ كـَانَ رَسـُولُ اللَّهِ ص يُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ يَرْدُدْنَ عَلَيْهِ السَّلَامَ وَ كَانَ أَمِيرُ الْمـُؤْمـِنـِيـنَ ع يـُسـَلِّمُ عـَلَى النِّسـَاءِ وَ كـَانَ يـَكْرَهُ أَنْ يُسَلِّمَ عَلَى الشَّابَّةِ مِنْهُنَّ وَ يَقُولُ أَتَخَوَّفُ أَنْ يُعْجِبَنِي صَوْتُهَا فَيَدْخُلَ عَلَيَّ أَكْثَرُ مِمَّا أَطْلُبُ مِنَ الْأَجْرِ
اصول كافى جلد 4 صفحه : 464 رواية : 1

حضرت صادق (ع ) فرمود: كه رسولخدا (ص ) بزنها سلام ميكرد و آنها نيز جواب مى دادنـد، و امـيرالمؤ منين نيز سلام مى كرد و خوش نداشت كه بجوانهاى از زنها سلام كند، و مى فرمود: مى ترسم آوازش مرا خوش آيد، و زيادتر از آن
اجرى كه مى جويم (گناه ) بمن رسد.

=======

در این حدیث اومده، میترسم به زن های جوان سلام کنم که یک وقت به گناه بیوفتم.
وقتی دید به زن تا این حد شهوترانی هست که با شنیدن صداش تحریک بشین به شما مسلمونا واقعا چی باید گفت؟
تا این حد ضعیف هستین؟
تازه این به اصطلاح کلام معصوم هست که یک زن بگه سلام اگر جوان باشه به گناه میوفته.
وای به حال شما که با دختران جوان تو خیابان روبرو میشین.
پس باید هم بگن برای زن کم لباس بخرید که از خانه بیرون نیاد.

==============

توجیهتون واسه اون لباس و عورت و....بینهایت عجیب بود معلوم نیست چرا با گذشت زمان، معانی لغات عربی آپدیت میشن.
در قرآن هم میگه زنان کشتزار شما مردانند، یک تعبیر شاعرانه از توی کشتزار در میارین !!!!

فحشم بده، میتونین بگین منظورش یک چیز دیگه بوده.

کدوم شاعری کشتزار رو در تشبیه شعری به کار میبرد، اینم از عجایب هست !!!
لغت زیباتر از این واسه تشبیه نیستش.

سلام،
اول در مورد قسمت آخر پست شما توضیح میدم و بعد قسمت اول،
در مورد به قول شما توجیه من در مورد کلمه عورت؛ در یک بحثی که من آوردم، 3 مقدمه مطرح کردم و بعد با توجه به اون مقدمات و معنای لغوی کلمات، منظور حدیث رو به شما گفتم. خب اگر شما این رو قبول نمی کنید و میگید منظور حدیث این هست که زن رو بدون لباس و عریان نگه دارید، با توجه به آیاتی که در قرآن مبنی بر پوشیده بودن زن و حفظ حجاب (و حتی پوشیده نگه داشتن زیور آلات از چشم نا محرمان) وجود داره، به شما میگم که این حدیث پشیزی ارزش نداره. معیار سنجش حدیث، قرآن هست نه بالعکس.
در رابطه با کشتزار: کشتزار محل تولد و رشد و نمو بذره. اگر کشتزار مرغوب و حالصخیز باشه، پر ثمر خواهد بود و بذر به کمال خودش میرسه اما اگر شوره زار و نامرغوب باشه، بذر می خشکه یا به درستی رشد نمی کنه. انسان هم از یک زن متولد میشه و توسط اون رشد پیدا می کنه و تربیت میشه. اگر همسر مرد، مومن و پاکدامن باشه، فرزندان هم به احتمال بسیار زیاد، با همین خصوصیات رشد پیدا می کنن و بالعکس. واقعیتش، شاید به نظر شما این تعبیر شاعرانه بتونه باشه اما به نظر من، بیشترین مفهوم در کمترین لغت هست. کتابی که قراره مطالب و مفاهیم زیادی رو در خودش جا بده، به جای زیاده گویی باید با کمترین تعداد لغات، بیشترین مفاهیم رو انتقال بده.

دوم، در رابطه با حدیثی که از امام صادق ذکر کردید. مسلماً امامی که مسئولیت هدایت جامعه اسلامی بعد از پیامبر بر عهده اون گذاشته شده، باید از هر گونه گناه و خطایی پاک باشه، همینطور که قرآن خودش این رو گفته و تایید کرده. پس چرا امام علی همچین حرفی رو زده؟ امام با این حرف می خواد قدرت بیش از اندازه شهوت در مردان برای به انحراف کشوندن اونها رو نشون بده. در راستای فهم این حدیث می تونید چند وقتی یه کار نسبتاً آماری انجام بدید. رفتار مردها رو با خانوم هایی که با ناز عشوه حرف میزنن با رفتارشون در مقابل خانوم هایی که محکم و جدی صحبت می کنن، مقایسه کنید.

نمی دونم منظور و هدف شما از آوردن این احادیث چیه؟ می خواید این مطلب رو برسونید که نگاه اسلام به زن، یک نگاه پست و بی ارزشه؟ در حالی که حتی نیم نگاهی هم به ساختار خانواده، نقش زن و مادر در خانواده، نقش زن در رابطه با همسر و غیره ندارید. حتی با گذاشتن این حدیث آخر به نظر میرسه شما شناخت کافی از مردان هم ندارید. پس چطور ممکنه که شما بتونید با آوردن این احادیث اثبات کنید که دیدگاه اسلام به زن یک دیدگاه اشتباه هست؟ آیا شما به آیات و احادیثی که زن رو تکریم کرده و به مرد امر کرده تا با همسر و دخترانش مهربانی کنه هم رجوع کردید؟ اگر مسلمانید، توصیه می کنم نگاهی به کتاب ها و مقالاتی که در رابطه با حقوق زن در اسلام و دیدگاه اسلام نسبت به زن نوشته شده، مراجعه کنید. توصیه می کنم 2-3 کتاب از نویسندگان مختلف رو مطالعه کنید تا اگر هم شک دارید که دارن فلسفه بافی می کنن و از خودشون مطلب می نویسن، بتونید تناقض گویی در اونها رو پیدا کنید وگرنه که می تونه نشون دهنده باطل بودن شک شما باشه.
اگر هم دینی غیر از اسلام دارید، توصیه می کنم اول از همه چیز به قرآن مراجعه کنید. قرآن و آیات اون، سنگ بنای اسلام هست نه کتاب اصول کافی و امثال اینها.

تکنو کرات

اخراجی موقت
جدالی سخت بین منطق و آنچه سعی دارند به تو بیاموزند. اگر چه آنها ابزارهای زیادی دارند ولی یک مزیت این است که عقل تو در اختیار خود توست.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
جدالی سخت بین منطق و آنچه سعی دارند به تو بیاموزند. اگر چه آنها ابزارهای زیادی دارند ولی یک مزیت این است که عقل تو در اختیار خود توست.
يادش بخير استارتر محترم قرار بود منبع اين جملات رو(غيراز نهج الفصاحه) بده ولي خب عمر يوزرش كفاف نداد:دي
بنده همچنان منتظرم كه دوستان اگر منبع نميدهند با دادن منبع توسط ما بگويند چه اتفاقي خواهد افتاد؟عذرخواهي ميكنند؟پي به دشمني متعصبانه خود ميبرند؟! يا...!

تکنو کرات

اخراجی موقت
يادش بخير استارتر محترم قرار بود منبع اين جملات رو(غيراز نهج الفصاحه) بده ولي خب عمر يوزرش كفاف نداد:دي
بنده همچنان منتظرم كه دوستان اگر منبع نميدهند با دادن منبع توسط ما بگويند چه اتفاقي خواهد افتاد؟عذرخواهي ميكنند؟پي به دشمني متعصبانه خود ميبرند؟! يا...!
خوش بحالت چه دنیای دارید.می دوزی می بافی حکم می دی تفسیر می کنی روی منبر می ری احساس غرور میی کنی با خیال حوریان بهشت زندگی را سپری می کنی، کسی خلاف نظر شما رو داشته مرتده ......

nima.trojan

عضو جدید

چند تا از این جمله ها از اینور اونور حفظ کردی میای باهاش پست میدی ؟

تو همه تاپیک ها این جمله رو نوشتی .

تو گفته ها و نوشتارهات یه حسی وجود داره مثل ......

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
چند تا از این جمله ها از اینور اونور حفظ کردی میای باهاش پست میدی ؟

تو همه تاپیک ها این جمله رو نوشتی .

تو گفته ها و نوشتارهات یه حسی وجود داره مثل ......

آخ گفتی....
دمت گرم.

Jesi

عضو جدید

توصیه می کنم نگاهی به کتاب ها و مقالاتی که در رابطه با حقوق زن در اسلام و دیدگاه اسلام نسبت به زن نوشته شده، مراجعه کنید. توصیه می کنم 2-3 کتاب از نویسندگان مختلف رو مطالعه کنید تا اگر هم شک دارید که دارن فلسفه بافی می کنن و از خودشون مطلب می نویسن، بتونید تناقض گویی در اونها رو پیدا کنید وگرنه که می تونه نشون دهنده باطل بودن شک شما باشه.
ممنون از پاسختون
اگر پيشنهادي از كتب و نويسندگاني كه ديدگاه اسلامي و غير اسلامي در رابطه با حقوق زن و نقش و جايگاه زن دارند ، لطف ميكنيد بفرمائيد
منابعي كه بشه به وسيله ي اونها چندين ديدگاه مختلف رو با هم مقايسه كرد . متشكر