میزان مهریه

وضعیت
موضوع بسته شده است.

havij139

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله ایشون امام علی بودن...اگه پیدا شه همتای ایشون که نمیشه من حاضرم شخصا مهریه بدم تا بگیرم.حضرت محمد از ایشون مطمئن بودن، بله..

شما از کجا میدونید که حصرت محمد اینکار نکرد تا واسه بقیه یه اسوه و الگو بشه که هم ازدواج رو راحت بگیرن و هم جلوی این رقم های زیاد مهریه که تو همون موقع هم وجود داشته رو نگیرن؟
که گفته شده بعد اینکه این مهریه رو مشخص کردن بعضی ها مخالت کردن و گفتن که چرا انقدر مهریه رو کم درنظر گرفتی
و اینکه این اتفاق باعث شد که این مهریه سنت نبوی بشه و بقیه درس و عبرت بگیرن .. که در ضمن نوشته شده از این به بعد حضرت محمد واسه زن ها و دخترهای دیگش هم همین اندازه مهریه مشخص کرده.. دیگه بقیه که حضرت علی نبودن که.. بودن؟!!

و البته جهزیه ی حضرت فاطمه هم فک کنم چیز زیادی نبود

در ضمن از بین شتر و سپر و زره مهریه شد زره
حالا واسه من که مثلا 3 تا خونه دارم مهریه میشه اندازه ی یکی یا دو تا خونه
ولی واسه اونیکه 10 میلیارد دارایی داره مهریه میشه 2 الی 3 میلیارد
ولی واسه اونی که انداره ی 10 میلیون ثرمایه داره مهریه میشه به اندازه ی همون اندازه ی وسع طرف

شما از کجا میدونی شاید واسه یکی حتی 5 سکه هم خیلی خیلی ارزش داره و تا عمر داره هم نمیتونه پس انداز کنه که 5 سکه جور کنه ولی واسه یکی 1500 تا سکه هم واسش پول خورده....

mitra212

عضو جدید
شما از کجا میدونید که حصرت محمد اینکار نکرد تا واسه بقیه یه اسوه و الگو بشه که هم ازدواج رو راحت بگیرن و هم جلوی این رقم های زیاد مهریه که تو همون موقع هم وجود داشته رو نگیرن؟
که گفته شده بعد اینکه این مهریه رو مشخص کردن بعضی ها مخالت کردن و گفتن که چرا انقدر مهریه رو کم درنظر گرفتی
و اینکه این اتفاق باعث شد که این مهریه سنت نبوی بشه و بقیه درس و عبرت بگیرن .. که در ضمن نوشته شده از این به بعد حضرت محمد واسه زن ها و دخترهای دیگش هم همین اندازه مهریه مشخص کرده.. دیگه بقیه که حضرت علی نبودن که.. بودن؟!!

ولی واسه اونی که انداره ی 10 میلیون ثرمایه داره مهریه میشه به اندازه ی همون اندازه ی وسع طرف

شما از کجا میدونی شاید واسه یکی حتی 5 سکه هم خیلی خیلی ارزش داره و تا عمر داره هم نمیتونه پس انداز کنه که 5 سکه جور کنه ولی واسه یکی 1500 تا سکه هم واسش پول خورده....
بله ..من سکوت میکنم
منم نظرم مهریه بالا نیست
لطفا پی نوشت منو دوباره بخونین تو پست اول

پ. ن. : حضرت محمد دختراشونو (از وابستگان) به هر کسی نمیدادن
پ. ن.2: طرف اگه شایستگی داشته باشه همه جوره حتی اگه پول توجیبیش میلیونی باشه من به شخصه مهریم کم خواهد بود

امضا : میترا

J.AVID

عضو جدید
اگر قوانین درست حسابی تری برای حمایت از خانم ها باشه دیگر نیازی نمی بینند از مهریه استفاده ابزاری کنند.

mitra212

عضو جدید
اگر قوانین درست حسابی تری برای حمایت از خانم ها باشه دیگر نیازی نمی بینند از مهریه استفاده ابزاری کنند.
خدا نکنه کسی از مهریه استفاده ابزاری کنه
اون زندگی دیگه زندگی نیست، زنده بودن اجباریه، نفس کشیدن بدون هیچ عشقی لایق نیستیه

fateme_003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اینو خوب اومدین و
لی شما خودتو حاضر میشین به اندازه جهزیه فاطمه یه دختر بگیرین؟اصلن میدونید جهیزیشون چی بوده؟

• Like
واکنش ها: etnn

یک دختره

عضو جدید
کاربر ممتاز

واقعا قناعت این خانما باعث افتخاره
آخه یه دختره{ که مشخص هم نکردی کدوم دختر} 2000 رز سیاه!!!

پارمهری کلا عددای رند و زیاد رو دوسداری!!

خو مگه چشه؟؟؟؟؟؟ خدایشش چشه؟؟؟؟؟؟؟ یهنی دیونه اند اونایی که دختر به این قانعی رو نمیبینن........

havij139

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینو خوب اومدین و
لی شما خودتو حاضر میشین به اندازه جهزیه فاطمه یه دختر بگیرین؟اصلن میدونید جهیزیشون چی بوده؟

خوب من اگه کسی رو بخوام اولش واسه خودم 2 2 تا 4 تا می کنم
وضع مالشون رو میبینم و با توجه به وضع مالیشون ازشون یه جهازیه تصور میکنم( ازشون انتظار هم ندارم.. میتونن ندن و من که نمیتونم بهشون اجبار کنم فلان قدر جهیزیه بدید)
وضع مالی خودم رو میبینم.. و با توجه به وضع خودم از خانواده ی دختر انتظار دارم یه مهریه ی معقول ازم بخوان.. یا انتظار فلان خانه و یا فلان ماشین رو حداقل اول زندگی از من نداشته باشن
بعد اگه همه ی شرایط و خصوصیات با هم جفت و جور شد زندگی رو شروع می کنیم

سریع مهریشونو الان خونده بودم واسه همین گفتم مهریشون چیززیادی نیبود.. الان میرم پیدا میکنم واستون میذارم.. خودم کامل نخوندم:دی

1- یك پیراهن سفید .
2- یك روسرى بزرگ .3- یك حوله خیبرى.4- یك تختخواب كه از پوست خرما بافته شده بود.5- دو عدد تشك كتانى كه یكى از پشم گوسفند و دیگرى از لیف خرما پر شده بود.6- چهار عدد بالش از پوست میش كه از گیاهى به نام اذخر پر شده بود.7- یك قطعه حصیر هجرى.8- یك عدد آسیاى دستى.9- یك كاسه مسى.10- یك مشك چرمى براى آبكشى.11- یك طشت لباسشویى.12- یك عدد كاسه براى شیر.13- یك ظرف آبخورى.14- یك پرده پشمى.15- یك آفتابه.16- یك سبوى گلى.17- یك عدد پوست براى فرش.18- دو كوزه سفالین.19- یك عبا.(5)

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=107784

که اینها رو هم فک کنم از فروش اون زره ی حضرت علی خریدن:دی

mitra212

عضو جدید
اینو خوب اومدین و
به نکته مهمی اشاره کردین، هویج139 عزیز لطفا جواب بدین;)
خو مگه چشه؟؟؟؟؟؟ خدایشش چشه؟؟؟؟؟؟؟ یهنی دیونه اند اونایی که دختر به این قانعی رو نمیبینن........
فدات بشم:victory:

fateme_003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وضع مالشون رو میبینم و با توجه به وضع مالیشون ازشون یه جهازیه تصور میکنم( ازشون انتظار هم ندارم.. میتونن ندن و من که نمیتونم بهشون اجبار کنم فلان قدر جهیزیه بدید)
وضع مالی خودم رو میبینم.. و با توجه به وضع خودم از خانواده ی دختر انتظار دارم یه مهریه ی معقول ازم بخوان.. یا انتظار فلان خانه و یا فلان ماشین رو حداقل اول زندگی از من نداشته باشن

سریع مهریشونو الان خونده بودم واسه همین گفتم مهریشون چیززیادی نیبود.. الان میرم پیدا میکنم واستون میذارم.. خودم کامل نخوندم:دی
من میزارم..دی
پس از انجام خواستگارى ومراسم عقد وقت آن رسيد كه حضرت على -عليه السلام براى همسر گرامى خود اثاثى تهيه كند وزندگى مشترك خود را با دختر پيامبر آغاز كند. پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم پذيرفت كه حضرت على -عليه السلام زره خود را بفروشد وبه عنوان جزئى از مهريه فاطمه - عليها السلام - در اختيار پيامبر بگذارد. زره به چهارصد درهم به فروش رفت. پيامبر قدرى از آن را در اختيار بلال گذاشت تا براى زهرا عطر بخرد وباقيمانده را به عمار ياسر وگروهى از ياران خود داد تا براى فاطمه وعلى لوازم منزل تهيه كنند.

با این حساب مهریه ای که حضرت علی پرداخت کرد از پول جهیزیه حضرت فاطمه خیلی بیشتر بود

آخرین ویرایش:

J.AVID

عضو جدید

1- یك پیراهن سفید .
2- یك روسرى بزرگ .3- یك حوله خیبرى.4- یك تختخواب كه از پوست خرما بافته شده بود.5- دو عدد تشك كتانى كه یكى از پشم گوسفند و دیگرى از لیف خرما پر شده بود.6- چهار عدد بالش از پوست میش كه از گیاهى به نام اذخر پر شده بود.7- یك قطعه حصیر هجرى.8- یك عدد آسیاى دستى.9- یك كاسه مسى.10- یك مشك چرمى براى آبكشى.11- یك طشت لباسشویى.12- یك عدد كاسه براى شیر.13- یك ظرف آبخورى.14- یك پرده پشمى.15- یك آفتابه.16- یك سبوى گلى.17- یك عدد پوست براى فرش.18- دو كوزه سفالین.19- یك عبا.(5)

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=107784

که اینها رو هم فک کنم از فروش اون زره ی حضرت علی خریدن:دی

پس خودت هم 2×2 = 4 .

mitra212

عضو جدید
من میزارم..دی
پس از انجام خواستگارى ومراسم عقد وقت آن رسيد كه حضرت على -عليه السلام براى همسر گرامى خود اثاثى تهيه كند وزندگى مشترك خود را با دختر پيامبر آغاز كند. پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم پذيرفت كه حضرت على -عليه السلام زره خود را بفروشد وبه عنوان جزئى از مهريه فاطمه - عليها السلام - در اختيار پيامبر بگذارد. زره به چهارصد درهم به فروش رفت. پيامبر قدرى از آن را در اختيار بلال گذاشت تا براى زهرا عطر بخرد وباقيمانده را به عمار ياسر وگروهى از ياران خود داد تا براى فاطمه وعلى لوازم منزل تهيه كنند.

با این حساب مهریه ای که حضرت علی پرداخت کرد از پول جهیزیه حضرت فاطمه خیلی بیشتر بود
خب عزیزم الان اگه 50 تا سکه هم در نظر بگیری بازم از جهازه معمولیه یه دختر بیشتره
الانم خیلی بیشتر از جهاز مهریه میگیرن

صالحی-م

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کلا از طلا خوشم نمیاد...دوست دارم بیشتر در زمینه تخصصم مهریم باشه..مثلا زمین-آپارتمان-برج-ویلا...:w11:

havij139

عضو جدید
کاربر ممتاز
من میزارم..دی

خو بله
حقیقته.. امیدوارم این رو همه ی دخترها بخونن وبهش عمل کنن( که مهریه و جهیزیه! با توجه به وسع اون پسر مشخص میشه)
بخشی از دارایی پسر میشه مهریه( که مقدارش می تونه کم یا زیاد باشه.. با توجه به وسع مالی پسر)
بعد دختر اون مهریه رو میگیره و تبدیل میکنه به جهازیه( ینی جهزیه از مقدار مهریه کمتره .. اونم یه مقدار کمتر از مهریه هست!).. ینی اگه مهریه 5 تاسکه بشه.. جهزیه میشه 4 تا سکه ..که همونو پسرمیده...

کلا به زبان ساده تر ینی پسر مهریه نباید بده ولی بجاش باید با توجه به وسعش جهزیه و اساس خونه جور کنه!

حالا میدونی الان چطوریه؟!!!
الان پسر هم خونه باید داشته باشه
هم ماشین
هم 5 تا قلم اصلی واسه زندگی رو باید پسر جور کنه که کمتر از 50 ملیون نمیشه.. بعلاوه ست چوبی و مبلمان
یه جشن عروسی کمتر از 20 ملیون نمیشه اینجا( اونم عروسی خیلی ساده)
بعد تازه باید کلی سکه هم مهریه بده

بعد دختر چنتا چیز ساده و ظرف و ظروف رو باید بده....

پس خودت هم 2×2 = 4 .

هان؟!!

mitra212

عضو جدید
خو بله
حقیقته.. امیدوارم این رو همه ی دخترها بخونن وبهش عمل کنن( که با توجه به وسع اون پسر مشخص میشه)
بخشی از دارایی پسر میشه مهریه( که مقدارش می تونه کم یا زیاد باشه.. با توجه به وسع مالی پسر)
بعد دختر اون مهریه رو میگیره و تبدیل میکنه به جهازیه( ین یجهزیه از مقدار مهریه کمتره .. اونم یه مقدار کمتر).. ینی اگه مهریه 5 تاسکه بشه.. جهزیه میشه 4 تا سکه ..که همونو پسرمیده...

کلا ینی پسر مهریه نباید بده ولی بجاش باید با توجه به وسعش جهزیه و اساس خونه جور کنه

الان چسر هم خونه باید داشته باشه
هم ماشین
هم 5 تا قلم اصلی واسه زندگی رو باید پسر جور کنه که کمتر از 50 ملیون نمیشه.. بعلاوه ست چوبی و مبلمان
یه جشن عروسی کمتر از 20 ملیون نمیشه اینجا( اونم عروسی ساده)

هان؟!!

بی انصاف :razz:

• Like

havij139

عضو جدید
کاربر ممتاز

شهر شما یا فرهنگ ازدواج شما رو نمیدونم ولی دیگه 80 درصد وسایل خونه رو اینجا پسر میخره
خونه رو پسر میگیره.. ماشین هم که دیگه نباشه نگاهت نکنن:دی... عروسی رو پسر باید بگیره..............
بعد یه عالمه سکه هم می خوان:دی

کی حاضر میشه مث حضرت فاطمه مهریه ای که با توجه به وسع پسر هست رو بگیره و اونو وسایل و جهیزیه بخره و با اون ها زندگیشو شروع کنههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه

خو شرمنده:razz:

mitra212

عضو جدید
شهر شما یا فرهنگ ازدواج شما رو نمیدونم ولی دیگه 80 درصد وسایل خونه رو اینجا پسر میخره
خونه رو پسر میگیره.. ماشین هم که دیگه نباشه نگاهت نکنن:دی... عروسی رو پسر باید بگیره..............
بعد یه عالمه سکه هم می خوان:دی

کی حاضر میشه مث حضرت فاطمه مهریه ای که با توجه به وسع پسر هست رو بگیره و اونو وسایل و جهیزیه بخره و با اون ها زندگیشو شروع کنههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه

خو شرمنده:razz:
:w05:

J.AVID

عضو جدید
همون ظرف و ظروف به قول خودت الان کمتر از 60 70 (میلیون) تومان (اون هم نقد) نمی شه (مخصوصا اگر ساید بای ساید باشه).
پسر هم معمولا خودش که خونه نداره (اجاره ای دارد) مخصوصا در شهر های بزرگ که قیمت خیلی خیلی کم بالاست.
(خانم های محترم ببخشید از طرفتون پست زدیم)

• Like

mitra212

عضو جدید
همون ظرف و ظروف به قول خودت الان کمتر از 60 70 (میلیون) تومان (اون هم نقد) نمی شه (مخصوصا اگر ساید بای ساید باشه).
پسر هم معمولا خودش که خونه نداره (اجاره ای دارد) مخصوصا در شهر های بزرگ که قیمت خیلی خیلی کم بالاست.
متچکرم واقعا همینه اما خونه نداشتنه پسرم چیزه مهمی نیست مهم پشتیبان بودن خودشه

آخرین ویرایش:

havij139

عضو جدید
کاربر ممتاز

60 70 میلیون ظرف ساید بای ساید؟:أی
یا ابرفرض.... عاقا من نمی خوام اینهمه دختر مردمو تو خرج بندازم ظرف ساید یای ساید بخره:دی.. با همون ظرف گلی هم میشه آب خورد:دی
همون اجاری ی خونه اینجا تو شهرمون وسط شهر 25 میلیون رهنه بعلاوه ماهی 400...
ماشین هم که قیمتشون دستتون هست... لباس شوی.. مبل و ناهار خوری.. یخچال.. تلویزیون... گاز و فر ....کولر....فرش رو نمیدنم هست با نیست.. تخت خواب رو هم یادم نیست.... کلا تو این فاز نیستم اینهارو هم همینجوری یادمه .. که ممکنه بیشتر از این ها هم باشه

بحث سر این بود که مهریه و جهیزیه و وسایل خونه و غیره مطابق وسع آدم باشه
ینی آدم از طرف مقابلش بیشتر از وسعش انتظار نداشته باشه.. چشم و هم چشمی رو بذاره کنار و غیره... طرف رو به عنوان یه نردبان واسه رسیدن به خواست ها یا کمبود هاش نبینه.. بلکه طرف رو از خودش بدونه و دلش واسه طرف و خانوادش به اندازه ی خودش و خانوادش بسوزه

mitra212

عضو جدید
60 70 میلیون ظرف ساید بای ساید؟:أی
یا ابرفرض.... عاقا من نمی خوام اینهمه دختر مردمو تو خرج بندازم ظرف ساید یای ساید بخره:دی.. با همون ظرف گلی هم میشه آب خورد:دی
ماشین هم که قیمتشون دستتون هست... لباس شوی.. مبل و ناهار خوری.. یخچال.. تلویزیون... گاز و فر ....کولر....فرش رو نمیدنم هست با نیست.. تخت خواب رو هم یادم نیست.... کلا تو این فاز نیستم اینهارو هم همینجوری یادمه .. که ممکنه بیشتر از این ها هم باشه

بحث سر این بود که مهریه و جهیزیه و وسایل خونه و غیره مطابق وسع آدم باشه
ینی آدم از طرف مقابلش بیشتر از وسعش انتظار نداشته باشه.. چشم و هم چشمی رو بذاره کنار و غیره... طرف رو به عنوان یه نردبان واسه رسیدن به خواست ها یا کمبود هاش نبینه.. بلکه طرف رو از خودش بدونه و دلش واسه طرف و خانوادش به اندازه ی خودش و خانوادش بسوزه
منظورشون یخچال ساید بای ساید بود و اینکه کلا مبلغ جهاز میره رو 70

havij139

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورشون یخچال ساید بای ساید بود و اینکه کلا مبلغ جهاز میره رو 70

وقتی میگم 4 یا 5 قلم کالای اصلی رو اینجا پسر میده ینی یخچال ساید بای ساید هم جزوشه:دی
کلا اینجا تو شهر ما بیشتر و اصلی ترین وسایل خونه رو باید پسر بگیره.. که مبلقش ار اون جهیزیه ی دختر هم خیلی بیشتره
خوب از اینجاش حساب کن.. و مابقی ماجرا
پسر خالم 3 سال پیش عروسی گرفت( تو اون دوران ارزونی) حدودا 50 میلیون خرج کرد... خو ما که اونجوری نمیگیریم ولی حداقل 20 30 میلیون میشه دیگه
و مابقی خرجا... تاره باید مهریه 2 رقمی 3 رقمی هم بدیم:دی
بحث از مقایسه ی حضرت علی با پسرها و حضرت فاطمه با دختر ها و الگو قرار دادنشون ببین به کجا رسیدا:دی

J.AVID

عضو جدید

25 میلیون کجا (اون هم رهن) 300 میلیون کجا.
غیر از ماشین (و تلویزیون معمولا) بقیه جزء جهیزیه حساب می شن.

در مورد بقیه حرف هات موافقم.

• Like

mitra212

عضو جدید
وقتی میگم 4 یا 5 قلم کالای اصلی رو اینجا پسر میده ینی یخچال ساید بای ساید هم جزوشه:دی
کلا اینجا تو هشر ما بیشتر و اصلی ترین وسایل خونه رو باید پسر بگیره
خوب از اینجاش حساب کن.. و مابقی ماجرا
پسر خالم 3 سال پیش عروسی گرفت حدودا 50 میلیون خرج کرد... خو ما که اونجوری نمیگیریم ولی حداقل 20 30 میلیون میشه دیگه
و مابقی خرجا... تاره باید مهریه 2 رقمی 3 رقمی هم بدیم:دی
بحث از مقایسه ی حضرت علی با پسرها و حضرت فاطمه با دختر ها و الگو قرار دادنشون ببین به کجا رسیدا:دی

خدا به شما صبر بده ..این عدالت نیست همه خرجا با پسر باشه

havij139

عضو جدید
کاربر ممتاز
25 میلیون کجا (اون هم رهن) 300 میلیون کجا.
غیر از ماشین (و تلویزیون معمولا) بقیه جزء جهیزیه حساب می شن.

در مورد بقیه حرف هات موافقم.

خدا به شما صبر بده ..این عدالت نیست همه خرجا با پسر باشه

ولی خو درسته باز 5 قلم کالای اصلی با پسره.. ولی خو آدم وجدان داره
یه نگاه به پسر میندازه و بعد ازش انتظار باید داشته باشه
یه نگاه به دختر باید بندازه و بعد ازش انتظار باید داشته باشه
باز همین پسرخالم فکر کنم تلویزیون و مبلمان خونشون رو نخرید و همسرش با پول خودش خرید:دی.. دید که دیگه کفگیرش به ته دیگ خورده:دی

mitra212

عضو جدید
ولی خو درسته باز 5 قلم کالای اصلی با پسره.. ولی خو آدم وجدان داره
یه نگاه به پسر میندازه و بعد ازش انتظار باید داشته باشه
یه نگاه به دختر باید بندازه و بعد ازش انتظار باید داشته باشه
باز همین پسرخالم فکر کنم تلویزیون و مبلمان خونشون رو نخرید و همسرش با پول خودش خرید:دی.. دید که دیگه کفگیرش به ته دیگ خورده:دی
آخی..ایشالله که خوشبخت باشن
ممنون از حضورتون دوستان
شبتون پره آرامش
:gol:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
میزان مهریه برای خرید دختر در نطر گرفته میشه و میزان مهریه وابسته به خیلی چیزها تو دختر هست!(نظر اسلام)

نطر منم اینه که اگر قرار باشه کسی برای خودش قیمت گذاری کنه پس باید مثل جنس باهاش برخورد بشه همین و بس

مهریه در آیه ی چهارم از سوره نساء یاد شده و در آیات مختلف تحت عنوان «اجور» آمده است و اطلاق اجور بیشتر در مورد متعه و ازدواج با کنیزان است .اما کلمه ی دیگری نیز که به جای مهر به کار می رود «صداق » ، به فتح اول یا کسر اول است که آن را نیز این گونه تعریف کرده اند که: «مالی است که مرد در عقد ازدواج به زن می دهد .» و آیه ی چهارم سوره ی مبارکه ی نساء به آن اشاره دارد: «آتوا النساء صدقاتهن نحلة » صدقه، به ضم دال، از ماده ای صدق است و بر آن جهت به مهر صداق گفته یا صدقه گفته می شود که نشانه ی راستین بودن علاقه ی مرد است،

قرآن کریم صداق را به عنوان " نحله " یعنی یک تعارف‏ بیان می‏کند . اشتباه می‏کنند کسانی که می‏گویند " مهر " یعنی ثمن ، یعنی‏ بها ، یعنی پول برای خرید . نه ، قرآن می‏گوید : این نحله و هدیه است ( همان طور که ) وقتی شما می‏خواهید کسی را راضی کنید به شکلی که نیاز شما را رفع کند ، شما به او هدیه می‏دهید نه او به شما . تعبیر دیگر قرآن " صداق " است . صداق یعنی چیزی به علامت اینکه علاقه من علاقه راستین است ، صادقانه است ، دروغین نیست‏ ، برای شهوترانی نیست ، برای همسری است ، برای فریب دادن نیست ، از روی حقیقت است .

اقسام مهریه
مهمترین و مشهورترین انواع مهریه در فقه و حقوق سه دسته می‌باشند:

۱- مهرالمسمی

هرگاه میزان مهر با توافق طرفین به هنگام عقد نکاح معین شود یا تعیین آن به عهده شخص ثالثی نهاده شود آن را مهرالمسمی گویند. در حقوق آمده است که؛ مهرالمسمی می‌تواند عین معین باشد (مانند خانه‌ای معین و معلوم) و یا کلی (مانند مقداری پول) و یا حق مالی یا منفعت (مانند اجاره خانه) و یا انجام دادن کار معین (مانند آموختن حرفه یا شغل یا صنعت) و حق تالیف و اختراع و سرقفلی را نیز می‌توان به عنوان مهر قرار داد.۱۵

۲- مهرالمثل

اگر کسى مهریه¬ زن خود را چیزی قرار دهد که مالیت و ارزش مالی ندارد، یا اصلاً مهریه‌ای قرار ندهد (در نکاح دائم اگر مهر ذکر نشود، نکاح صحیح است) و با او نزدیکی کند، برای این زن مهرالمثل (مهریه زنان دیگر مثل او) قرار داده می‌شود.۱۶ که برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به اماثل و اقارب و همچنین معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.۱۷

۳- مهرالمتعه

اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشود و مرد پیش از زناشویی و تعیین مهر، زن خود را طلاق دهد، زن مستحق مهرالمتعه می‌شود که در میزان آن وضعیت مرد از حیث غنا و فقر در نظر گرفته می‌شود.۱۸

- انواع مهریه:

مهریه انواع مختلف دارد که عبارتند از:

1-مهر السنه (مهر محمدی)
2-مهر المسمی
3-مهر المثل
4-مهر المتعه

1- مهر السنه یا مهر محمدی: مهری است که پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله برای حضرت فاطمه علیهاالسلام مقرر کردند و آن عبارت از دویست و شصت و دو مثقال و نیم پول نقره مسکوک است.

2- مهر المسمی: عبارت از میزان مالی است که به عنوان مهر در عقد نکاح ذکر می شود و مورد توافق زوجین است.

3- مهر المثل: در عقد نکاح می توان مهر تعیین نکرد و زوجین می توانند پس از وقوع عقد با توافق مهر تعیین کنند، حال اگر قبل از تراضی برای تعیین مهر نزدیکی شود زوجه مستحق مهر المثل است و مهر المثل عبارت از مالی است که با در نظر گرفتن وضع خانوادگی و حال اقرباء و نزدیکان زوجه تعیین می شود.

4- مهر المتعه: چنانچه در عقد نکاح مهر تعیین نشود و زوج مصمم باشد که زوجه را قبل از نزدیکی طلاق دهد مقداری را به عنوان مهر تعیین و به زوجه پرداخت می کند و این مبلغ بستگی به وضعیت مالی زوج دارد.

بنابراین تعیین میزان مهر المثل به وضع خانوادگی زوجه و مهر المتعه به وضعیت مالی زوج بستگی دارد.

بفرمایید کجا نوشته خرید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

fateme_003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب عزیزم الان اگه 50 تا سکه هم در نظر بگیری بازم از جهازه معمولیه یه دختر بیشتره
الانم خیلی بیشتر از جهاز مهریه میگیرن
عزیزم بحث سر اینکه چرا هی مهریه حضرت فاطمه رو تو سرمون میزنن ولی نگاهی به جهیزیش نمیکنن.دی
خو بله
حقیقته.. امیدوارم این رو همه ی دخترها بخونن وبهش عمل کنن( که مهریه و جهیزیه! با توجه به وسع اون پسر مشخص میشه)
بعد دختر اون مهریه رو میگیره و تبدیل میکنه به جهازیه( ینی جهزیه از مقدار مهریه کمتره .. اونم یه مقدار کمتر از مهریه هست!).. ینی اگه مهریه 5 تاسکه بشه.. جهزیه میشه 4 تا سکه ..که همونو پسرمیده...

کلا به زبان ساده تر ینی پسر مهریه نباید بده ولی بجاش باید با توجه به وسعش جهزیه و اساس خونه جور کنه!

الان پسر هم خونه باید داشته باشه
هم ماشین
یه جشن عروسی کمتر از 20 ملیون نمیشه اینجا( اونم عروسی خیلی ساده)

منم با حرفاتون کاملا موافقم ولی حالا بیا و همون اول بگو شما مهریه رو بدین بعد من میام زندگی میکنم:surprised:حتی اگه مهرتم یه سکه باشه تا عمر داری میزنن تو سرت که اهان دختر فلون فلون شده تا مهرشو نگرفت حاضر به زندگی نشد...اصن واس پول شوورش عروس شده اصن بدرد زندگی نمیخوره وهزار حرف و حدیث دیگه:confused:
ولی این تیکه رو خیلی نامردی اومدینا..دی
والا اینجا پسر فقط ماشین وخونه وتلویزیون میاره بقیش تمام وکمال جزء جهیزیه دختر حساب میشه:razz:

havij139

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم بحث سر اینکه چرا هی مهریه حضرت فاطمه رو تو سرمون میزنن ولی نگاهی به جهیزیش نمیکنن.دی

منم با حرفاتون کاملا موافقم ولی حالا بیا و همون اول بگو شما مهریه رو بدین بعد من میام زندگی میکنم:surprised:حتی اگه مهرتم یه سکه باشه تا عمر داری میزنن تو سرت که اهان دختر فلون فلون شده تا مهرشو نگرفت حاضر به زندگی نشد...اصن واس پول شوورش عروس شده اصن بدرد زندگی نمیخوره وهزار حرف و حدیث دیگه:confused:
ولی این تیکه رو خیلی نامردی اومدینا..دی
والا اینجا پسر فقط ماشین وخونه وتلویزیون میاره بقیش تمام وکمال جزء جهیزیه دختر حساب میشه:razz:

خو تو شهر ما که دارن همینکارو می کنن..... ینی ما داریم بیشتر وسایل خونه رو می خریم.. پس خودمون داریم بیشتر جهیزیه رو جور می کنیم.. بعلاوه خونه و ماشین.. پس دیگه مهریه ای نباید در کار باشه.. حداقل 5 یا 14 تا سکه دیگه کافیه:دی

آره .. خیلی نه.. ولی تا حدودی نامردی اومدم:دی
تو شهر شما هم که فقط تلویزیون نمی خرید ..باید . به همون اندازه که جهیزیه می خرید و بعلاوه ی اندازه ی وسع اون پسر باید مهریه در نظر بگیرید.. نه دیگه 114 تا!!!.. که زیاده:دی... مگر اینکه پسر وضعش خوب باشه یا شما اندازه ی 114 تا سکه جهیزیه بخرید( با توجه به مهریه ی حضرت فاطمه)

AMMARIYA

عضو جدید
کاربر ممتاز
خو تو شهر ما که دارن همینکارو می کنن..... ینی ما داریم بیشتر وسایل خونه رو می خریم.. پس خودمون داریم بیشتر جهیزیه رو جور می کنیم.. بعلاوه خونه و ماشین.. پس دیگه مهریه ای نباید در کار باشه.. حداقل 5 یا 14 تا سکه دیگه کافیه:دی

آره .. خیلی نه.. ولی تا حدودی نامردی اومدم:دی
تو شهر شما هم که فقط تلویزیون نمی خرید ..باید . به همون اندازه که جهیزیه می خرید و بعلاوه ی اندازه ی وسع اون پسر باید مهریه در نظر بگیرید.. نه دیگه 114 تا!!!.. که زیاده:دی... مگر اینکه پسر وضعش خوب باشه یا شما اندازه ی 114 تا سکه جهیزیه بخرید( با توجه به مهریه ی حضرت فاطمه)

دوستم تو شهره ما هم 5تا تیکه اصلی گردنه پسره(مشهد) اما در صورتیکه طرف راضی بشه به این قضیه...از دیده من پسر هیچ وقت نباید خونرو وسط بیاره نمیگم خرید حتی رهنشو چون وظیفشه تکیه گاهه یه خونس..اگه هر چیزیو بخوایم تو سره دختر بزنیم چه فایده داره..اگه ازدواج با اگاهی باشه و شما واقعا دوستش داشته باشی هرچقد بگه مهرش میکنی...در ضمن فقط عروسیو نبینیم مراسمه نامزدی و عقد هم گردنه دختره و اگه بخواد مفصل گرفته بشه مثل عروسی هستش...من بحثم اصلا این نیست که کی چقد خرج میکنه و حق با کیه من حرفم اینه اگه دو نفر بهم اعتماد میکنن و ازدواج میکنن دلیلی نداره تو سر هم بزنن کی چیکار کرده...

وضعیت
موضوع بسته شده است.