مهندسی شیمی - [ داروسازی ]

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
دوستان کسی از مهندسی داروسازی ، اگه اطلاعات داره بده لطفا"
از درسها ، دانشگاههایی که در ایران تدریس میشه و هر چی دیگه که میدونید.
ممنون میشوم

خسته

عضو جدید
سلام
اتفاقا منم می خوام درباره این موضوع بدونم.شما خبر دارید چطوری میشه شرکت کرد؟منظورم اینه که حتما باید رشته کارشناسی مهندسی باشه یا هر رشته دیگه می تونه باشه؟اصلا از کی باید شروع کرد؟

tarane62

عضو جدید
سلام ،بچه ها اگه منظورتون بيوتكنولوژي دارويي هست، من يه اطلاعات مختصري دارم،اميدوارم يه سر نخي باشه براي دوستاني كه علاقه مندن.
بعد از چند سال،دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران از طريق كنكور 86 بيوتكنولوژي توي اين گرايش دانشجو پذيرفت.البته ظرفيتش خيلي كم بود،فكر كنم حدود 6 نفر.نميدونم توي كنكور 87 هم پذيرش داشت يا نه.
مواد درسي كنكورش هم تا جايي كه يادمه،همون درساي كنكور بيوتكنولوژي بود فقط به جاي بيوشيمي ،شيمي آلي داره.
http://pharmacy.tums.ac.ir/fa/departments/pharmaceutical_biotechnology/Default.aspx

mahsa-che

عضو جدید
فعلا فقط دانشگاه تهران این رشته رو داره، ولی دانشگاه صنعتی سهند هم قراره به زودی این رشته رو بیاره. این رشته به رشته ی مهندسی شیمی- بیوتکنولوژی تا حدودی شباهت داره.تو کنکور ارشدم درسهای این دو رشته تقریبا مشابهند.
لزومی نداره که برای شرکت در کنکورش حتما مهندس شیمی باشی ولی مواد امتحانیش تقریبا با مهندس شیمی یکیه فقط بیو شیمی و شیمی آلی و شیمی پایه هم جزو مواد امتحانی هستن.
مواد امتحانی:
زبان،ریاضی، راکتور، پدیده های انتقال(جرم+سیالات+حرارت)،ترمو،شیمی آلی،شیمی پایه،بیوشیمی و میکروبیولوژی

3831502494

عضو جدید
رضا غفارزادگان- دانشجوي مهندسي داروسازي دانشگاه تهران
خوشبختانه اساتيد و صاحبنظران عرصه داروسازي كشور چندي بعد از راه اندازي اين رشته در كشورهاي پيشرفته به اين فكر افتادند تا با تاسيس اين رشته تحولي در صنعت داروئي كشور ايجاد كنند. و براي اولين بار با تاكيد سازمان بهداشت جهاني (W. H. O ) و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي دانشكده فني دانشگاه تهران با همكاري دانشكده دارو سازي رشته مهندسي دارو سازي را تاسيس كردند .
Ø دروس اصلي اين رشته شامل 15 واحد ذيل مي باشد :
1. رياضيات مهندسي پيشرفته
2. مهندسي راكتور پيشرفته
3. طراحي فرايند در صنايع دارو سازي
4. پديده هاي انتقال در صنايع دارو سازي
5. تكنولوژي پودر
Ø دروس اختياري شامل 9 واحد مي باشد كه از بين دروس زير انتخاب مي شوند:
1. مدل سازي و شبيه سازي در صنايع دارو سازي
2. كنترل فرايند و اتوماسيون درصنايع دارو سازي
3. آزمايشگاه تكميلي فرايندهاي دارو سازي
4. توليد انبوه داروها ( scale- up)
5. اصول استخراج و خالص سازي مواد موثره گياهان داروئي
6. فرآوري شيميائي دارو ها و مواد خالص داروئي
7. فرآوري داروئي الگوي دزهاي جامد
8. سيستمهاي كنترل شده انتقال دارو
9. استريليزا سيون
v برخي از وظايفي را كه يك مهندس داروساز مي تواند در صنعت به عهده بگيرد به شرح زير مي باشند:
· تحقيقات در زمينه مواد اوليه دارويي
· توسعه و بهينه سازي فرآيندهاي دارويي
· طرح و برآورد فرآيندهاي دارويي
· طراحي كارخانه هاي داروسازي
· نظارت بر فرآیندهای توليد
· همکاری در سرويس فني كارخانه
· تهيه و اجرای فضاهاي تميزlean Room) ‍‍C)
· توليد انبوه مواد اوليه دارويي(Scale- up)
با توضيحاتي كه در مورد رشته مهندسي داروسازي و اهميت آن ارائه شد تا حدودي نقش اين رشته در پيشرفت صنعت داروسازي كشور و شكوفائي و نوآوري در اين صنعت مشخص شد.

armanjoon

عضو جدید
درخواست موضوع پایان نامه

درخواست موضوع پایان نامه

سلام دوستان. من دانشجوی ارشد مهندسی شیمی پیشرفته هستم. تو داروسازی کار می کنم. دوست دارم پایان نامه ام در ارتباط با داروسازی باشه، اما موضوع پیدا نمی کنم، اگه کسی اطلاعی در مورد مهندسی داروسازی داره و می تونه پیشنهاد پروژه به من بده لطفاً من رو راهنمایی کنه.
با تشکر از شما دوستان خوب

norarosha

عضو جدید
سلام میشه راجع به مهندسی داروسازی بیشتر توضیح بدین ؟منابع دکترای مهندسی داروسازی چیه؟ایا با داشتن مدرک دکترای داروسازی میشه توی داروخانه بعنوان دکتر داروساز کار کرد؟ممنون

saharjingil

عضو جدید
آقای رضا غفارزادگان میشه درصدهای ورودی ارشدتونو بگید؟
قبول شدن تو رشته مهندسی داروسازی خیلی مشکله؟

arasbaran

عضو جدید
میشه بگید برا قبولی تو این رشته رو هم باید چند درصد تو ارشد بزنی؟

wisdomgirl

عضو جدید
سوال در مورد مهندسي داروسازي

سوال در مورد مهندسي داروسازي

رضا غفارزادگان- دانشجوي مهندسي داروسازي دانشگاه تهران
خوشبختانه اساتيد و صاحبنظران عرصه داروسازي كشور چندي بعد از راه اندازي اين رشته در كشورهاي پيشرفته به اين فكر افتادند تا با تاسيس اين رشته تحولي در صنعت داروئي كشور ايجاد كنند. و براي اولين بار با تاكيد سازمان بهداشت جهاني (W. H. O ) و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي دانشكده فني دانشگاه تهران با همكاري دانشكده دارو سازي رشته مهندسي دارو سازي را تاسيس كردند .
Ø دروس اصلي اين رشته شامل 15 واحد ذيل مي باشد :
1. رياضيات مهندسي پيشرفته
2. مهندسي راكتور پيشرفته
3. طراحي فرايند در صنايع دارو سازي
4. پديده هاي انتقال در صنايع دارو سازي
5. تكنولوژي پودر
Ø دروس اختياري شامل 9 واحد مي باشد كه از بين دروس زير انتخاب مي شوند:
1. مدل سازي و شبيه سازي در صنايع دارو سازي
2. كنترل فرايند و اتوماسيون درصنايع دارو سازي
3. آزمايشگاه تكميلي فرايندهاي دارو سازي
4. توليد انبوه داروها ( scale- up)
5. اصول استخراج و خالص سازي مواد موثره گياهان داروئي
6. فرآوري شيميائي دارو ها و مواد خالص داروئي
7. فرآوري داروئي الگوي دزهاي جامد
8. سيستمهاي كنترل شده انتقال دارو
9. استريليزا سيون
v برخي از وظايفي را كه يك مهندس داروساز مي تواند در صنعت به عهده بگيرد به شرح زير مي باشند:
· تحقيقات در زمينه مواد اوليه دارويي
· توسعه و بهينه سازي فرآيندهاي دارويي
· طرح و برآورد فرآيندهاي دارويي
· طراحي كارخانه هاي داروسازي
· نظارت بر فرآیندهای توليد
· همکاری در سرويس فني كارخانه
· تهيه و اجرای فضاهاي تميزlean Room) ‍‍C)
· توليد انبوه مواد اوليه دارويي(Scale- up)
با توضيحاتي كه در مورد رشته مهندسي داروسازي و اهميت آن ارائه شد تا حدودي نقش اين رشته در پيشرفت صنعت داروسازي كشور و شكوفائي و نوآوري در اين صنعت مشخص شد.

سلام
آقاي غفارزادگان مي توانيد توضيح بدهيد كه اين رشته چقدر با رشته داروسازي كه در دانشگاه هاي علوم پزشكي تدريس مي شه،تعامل داره؟ اين رشته در نهايت مربوط به علوم پزشكي است يا علوم مهندسي؟ساخت داروهدف نهايي اين رشته هست يا ساخت كارخانه داروسازي؟فقط داروهاي شيميايي در الويت است يا داروهاي گياهي هم مد نظر هست؟با توجه به ظرفيت كم اين رشته با چه رتبه اي مي توان قبول شد؟با چه درصدهايي؟

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
آقاي غفارزادگان مي توانيد توضيح بدهيد كه اين رشته چقدر با رشته داروسازي كه در دانشگاه هاي علوم پزشكي تدريس مي شه،تعامل داره؟ اين رشته در نهايت مربوط به علوم پزشكي است يا علوم مهندسي؟ساخت داروهدف نهايي اين رشته هست يا ساخت كارخانه داروسازي؟فقط داروهاي شيميايي در الويت است يا داروهاي گياهي هم مد نظر هست؟با توجه به ظرفيت كم اين رشته با چه رتبه اي مي توان قبول شد؟با چه درصدهايي؟

منابع ارشد رشته مهندسی دارو سازی عبارتند از :
مواد امتحانی :

1. زبان‌عمومي و تخصصي‌ (انگليسي‌)
2.سينتيك و طراحي راكتور
3. پديده هاي انتقال (انتقال جرم - مكانيك‌ سيالات و انتقال ‌حرارت)
4. بيوشيمي‌وميكروبيولوژي عمومي
5. ترمو ديناميك
6. رياضيات مهندسي
7. شيمي آلي
8. شيمي پايه ‌

کلیه دروس با ضرایب 1

کد رشته امتحانی :
1285
(* - رشته ستاره دار)

عزیزم فقط اینو بگم که قبول شدن واسه کسانی که توی این رشته نبودن ریسکه یا تلاش زیادی می خواد!!!

aban59

عضو جدید
با سلام به همه دوستانم در باشگاه، من عضو جدید باشگاه از امرزو.

arasbaran

عضو جدید
مهندسی شیمی-داروسازی

مهندسی شیمی-داروسازی

با سلام در این تایپیک شمارو با یک رشته جدید و ظریف از رشته های مهندسی شیمی اشنا خواهم کرد

تراب

عضو جدید
دوست عزيز من هم مهندسي شيمي رو دوست دارم هم داروسازي
الان دانشجوي مهندسي شيمي هستم خيلي دوست دارم بااين رشته اشناشم شايد قصدادامه تحصيل دراين رشته شدم راهنماييم ميكنيد؟

arasbaran

عضو جدید
SALAM AVALIN CHIZI KE DAR MOREDE MOHANDESI DAROSAZI BAYAD BEDONID INE KE CHETORI TO IN RESHTE GABOOL BESHID
HAMONTOR KE MIDONID IN RESHTE MOTASHAKKEL AZ 8 DARS AST
ON DARSAYI KE MOBHAME YEKI BIOSHIMIE YEKI SHIMI ALI VA YEKI SHIMI PAYE VA SAD ALBATE RIAZI
PESHNAHADE MAN BARA DARSE BIOSHIMI HAMON KETABE RAHIANE ARSHADE
BARA RIAZI YE DOR SOALAYE SALAYE GABLO HAL KONID VA YAD BEGIRID CHON VAGEAN SOALE TEKRARI ZEAD MIDAN
SHIMI PAYE HAM KE SATHE SAVADETONE DAR MOREDE SHIMI DAR HADDE SHIMI MORTIMER MIDAN VA SAD ALBATE BA SOALATE TEKRARI ZEAD
SHIMI ALI HAM SHIMI ALI 1VA 2 VOLHARDO BEKHONIN KAFIE ZEAD HAM HAST

arasbaran

عضو جدید
در مورد بازار کار این رشته باید عرض کنم که هنوز جا نیفتاده ولی آینده درخشانی داره . یعنی اینکه اگه یکی هدفش الان باشه باید بگم که یه کم سخته کار پیدا کنه ولی چون تعداد نفرات محدوده جای امیدواری هست ولی اینو بگم که بعد هدفمند سازی یارانه ها احتمال برداشتن یارانه دارو نیز وجود داره که در این صورت کارخانه های دارو صددرصد ضرر میدن و چون پول هنگفتی هم برا این کارخانه ها صرف شده مجبورن با اپدیته کردن تجهیزات به حیات خود ادامه بدن که در این برهه زمانی که مطمئنم خیلی زود فرا میرسه مهندسی داروسازی یکی از رشته های خوب در کشور ما از لحاظ بازار کار خواهد شد

E_CE

عضو جدید
salam.aval koli tashakor babate in tapic.ye soali dashtam.mikhastam bedonam bazare kare in reshte to keshvaraye dge chetore?va inke bazare karesh kojahast?mojaveze darokhane ham dare?

E_CE

عضو جدید
salamm.man kheili doost daram dar morede in reshte bishtar bedonam.az chand nafar ham soal kardam.goya in reshte to keshvaraye dge tarafdar ziad dare va jadide.karesh ham injori ke be man goftan baresi sinetike vakonesh hae hast ke daroha dar badan ijad mikonan.va be tore kol tasire ziadi to sanaye darosazi dare.felan faghat daneshgah tehran paziresh mikone.va mafade emtehanish ham hamone ke bacheha balatar goftan.ye reshte hast beine mohandesi va pezeshki.kari ro ham ke mikone bachehaye darosazi nemitonan anjam bedan.in chizi ke felan be man goftan omidvaram dorost bashe.:_)

با تشکر از توضیحات دقیق شما،ممکنه بگین زمینه کاری این رشته آیا صرفا به کارخانجات داروسازی محدود میشه یا تاسیس داروخانه رو هم در بر میگیره؟

arasbaran

عضو جدید
با تشکر از توضیحات دقیق شما،ممکنه بگین زمینه کاری این رشته آیا صرفا به کارخانجات داروسازی محدود میشه یا تاسیس داروخانه رو هم در بر میگیره؟
اگه پول داشته باشین چرا که نه ولی اونقد دیگه یاد نمیگیرین که اینکارو خودتون بتونین انجام بدین

hilixa

عضو جدید
جهت اطلاع دوستان ظرفیت گرایش بیوتکنولوزی در سال 90- 102 نفر روزانه و شبانه و برای داروسازی 4نفر روزانه و 2نفر شبانه اعلام شده

راهنمایی

راهنمایی

سلام اقای غفارزادگان
من هما هستم 24 سال دارم و رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی خوندم ارشد میخوام مهندسی داروسازی بخونم میخواستم با شما مشورت کنم لطف کنین و به من ایمیل بزنین:gol: ghoma9983@gmail.com

بالا