مقایسه ی مهندسی IT و مهندسی نرم افزار

d6riu5h

عضو جدید
درود
از میان این همه مهندس ایرانی کسی هست که دید و شناخت کافی نسبت به مهندسی IT و مهندسی نرم افزار داشته باشد ؟
یعنی بتواند مزایا و محاسن هر یک را توضیح دهد و هر دو رشته را با هم مقایسه کند.
و در نهایت یکی را به عنوان رشته برتر اعلام کند.
البته خواهشمندم که مزایا و معایب و دلایل کاملا علمی و مستند باشد.
از حاشیه سازی و حرف های یک کلاغ چهل کلاغ پرهیز کنید.

با تشکر

elahe_dieu

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر نمیکنم که درست باشه یکیشو به عنوان رشته برتر معرفی کرد
درسته شبیه همه ولی نظرات مختلفی هست
بیشتر به نظر من سلیقه ای است

Sir

عضو جدید
این سوال و به طور کلی تفاوت IT (به ویژه کارشناسی اون ) با رشته کامپیوتر، به نظر من یکی
از مهمترین سوالاتی که یه مهندس IT باید به اون پاسخ بده!

اگه بخواییم از لحاظ آکادمیک (البته در ایران) این دو رشته رو با هم مقایسه کنیم می بینیم که تنها
تفاوت اونها فقط چندتا واحد که عموما مربوط به مدیریت و سیستم ها میشه!!! از طرفی اون چیزی
که در حال حاضر در جامعه ما داره در ذهن مردم عادی از IT جا می افته ، همین کلاس های ICDL
و آموزش کار کردن با نرم افزارها مختلف و دیگه در آخر (دیگه خیلی پیشرفتش) برنامه نویسی و
کدنویسی!!!!! بدتر از اون ، متاسفانه کم نیستند افرادی که خودشون در حال خوندن این رشته
هستند ولی چنین طرز تفکری رو نسبت به رشته IT دارند.

ولی حالا IT چیه؟!
حوزه ی فعالیت یک ITMAN به هیچ وجه قابل مقایسه با یک مهندس کامپیوتر نیست، بلکه در IT
کامپیوتر(سخت افزار و نرم افزار) تنها ابزار هستند . اگه IT رو یک مثلث درنظر بگیریم، سخت افزار و
نرم افزار دو زاویه ی پایینی اون هستند و زاویه ی اصلی اون فکرافزار هستش! ITMAN ها در
واقع مدیران متخصصی هستند که علاوه بر آشنایی با مسائل کامپیوتری می بایست تسلط
نسبتا خوبی در دیگر زمینه های علمی مرتبط با پروژه داشته باشند.
به عنوان مثال پروژه دستگاه های خودپرداز(ATM) رو در نظر بگیرید، این پروژه شامل مهندسین
بسیاری از رشته ها از جمله نرم افزار، سخت افزار، شبکه، اقتصاد و دیگر متخصصین می باشد.
حال برای هماهنگ سازی و به طور کلی مدیریت این پروژه از چه متخصصی باید استفاده کنیم؟
آیا از مهندسین صنایع؟ کارشناسان مدیریت؟ واضح است هر دو گزینه نمی توانند تمامی
نیازهای ما را برآورده کنند، در اینجا است که نیاز به یک نیروی متخصص که با تمامی جنبه های
کار آشنایی داشته باشد و از طرفی توانایی هدایت پروژه را داشته باشد، بیش از پیش احساس
می شود.
سعی کردم که با توجه به علم مختصرم خیلی خلاصه و مفید توضیح بدم . امیدوارم که به جایی
برسیم که تفاوت این دو رشته برای حداقل کارشناسان به خوبی روشن بشه! و دیگه نبینیم
که در بعضی از مراکز علمی، IT رو به عنوان یکی از گرایش های کامپیوتر تلقی کنند!!!!!!!!!!

خیلی خوشحال میشم که شما هم نظرتون رو بدید :)

k1soft

عضو جدید
تلفن سانترال

تلفن سانترال

سلام به همه

...)
اگه شما آموزشش تلفن سانترال رو دارید لطفاً بزارید
دست شما درد نکنه...
یه متنی ، پی دی افی ، هر چی شد ...
لطف میکنید....
.
.
.
.
.

MONA1368

عضو جدید
درود
از میان این همه مهندس ایرانی کسی هست که دید و شناخت کافی نسبت به مهندسی IT و مهندسی نرم افزار داشته باشد ؟
یعنی بتواند مزایا و محاسن هر یک را توضیح دهد و هر دو رشته را با هم مقایسه کند.
و در نهایت یکی را به عنوان رشته برتر اعلام کند.
البته خواهشمندم که مزایا و معایب و دلایل کاملا علمی و مستند باشد.
از حاشیه سازی و حرف های یک کلاغ چهل کلاغ پرهیز کنید.

با تشکر
خوب معلوم مهندسی نرم افزار بهتره ، اول نرم افزار بود بعد IT

• Like
واکنش ها: SHRP

Amir.27

عضو جدید
این سوال و به طور کلی تفاوت IT (به ویژه کارشناسی اون ) با رشته کامپیوتر، به نظر من یکی
از مهمترین سوالاتی که یه مهندس IT باید به اون پاسخ بده!

اگه بخواییم از لحاظ آکادمیک (البته در ایران) این دو رشته رو با هم مقایسه کنیم می بینیم که تنها
تفاوت اونها فقط چندتا واحد که عموما مربوط به مدیریت و سیستم ها میشه!!! از طرفی اون چیزی
که در حال حاضر در جامعه ما داره در ذهن مردم عادی از IT جا می افته ، همین کلاس های ICDL
و آموزش کار کردن با نرم افزارها مختلف و دیگه در آخر (دیگه خیلی پیشرفتش) برنامه نویسی و
کدنویسی!!!!! بدتر از اون ، متاسفانه کم نیستند افرادی که خودشون در حال خوندن این رشته
هستند ولی چنین طرز تفکری رو نسبت به رشته IT دارند.

ولی حالا IT چیه؟!
حوزه ی فعالیت یک ITMAN به هیچ وجه قابل مقایسه با یک مهندس کامپیوتر نیست، بلکه در IT
کامپیوتر(سخت افزار و نرم افزار) تنها ابزار هستند . اگه IT رو یک مثلث درنظر بگیریم، سخت افزار و
نرم افزار دو زاویه ی پایینی اون هستند و زاویه ی اصلی اون فکرافزار هستش! ITMAN ها در
واقع مدیران متخصصی هستند که علاوه بر آشنایی با مسائل کامپیوتری می بایست تسلط
نسبتا خوبی در دیگر زمینه های علمی مرتبط با پروژه داشته باشند.
به عنوان مثال پروژه دستگاه های خودپرداز(ATM) رو در نظر بگیرید، این پروژه شامل مهندسین
بسیاری از رشته ها از جمله نرم افزار، سخت افزار، شبکه، اقتصاد و دیگر متخصصین می باشد.
حال برای هماهنگ سازی و به طور کلی مدیریت این پروژه از چه متخصصی باید استفاده کنیم؟
آیا از مهندسین صنایع؟ کارشناسان مدیریت؟ واضح است هر دو گزینه نمی توانند تمامی
نیازهای ما را برآورده کنند، در اینجا است که نیاز به یک نیروی متخصص که با تمامی جنبه های
کار آشنایی داشته باشد و از طرفی توانایی هدایت پروژه را داشته باشد، بیش از پیش احساس
می شود.
سعی کردم که با توجه به علم مختصرم خیلی خلاصه و مفید توضیح بدم . امیدوارم که به جایی
برسیم که تفاوت این دو رشته برای حداقل کارشناسان به خوبی روشن بشه! و دیگه نبینیم
که در بعضی از مراکز علمی، IT رو به عنوان یکی از گرایش های کامپیوتر تلقی کنند!!!!!!!!!!

خیلی خوشحال میشم که شما هم نظرتون رو بدید :)

باسلام من با نظر شما كاملا موافقم
در واقع يه itman بايد داراي خلاقيت بالايي باشه و بتونه در هر پروژه اي دست به كارهاي جديد و نوين بزنه
وگرنه از نظر واحدهاي درسي اين دو رشته تفاوت خيلي زيادي باهم ندارن _ نرم افزار برنامه نويسيش بيشتره و IT روي مهارتهاي بهبود كسب و كار بيشتر تكيه ميكنه
يه ITman بايد بتونه با فكر و ذهن و خلاقيتش يه پروژه رو طوري پيش ببره كه بهترين نتيجه ممكنه براي كارفرما حاصل بشه
همتون تاحالا برنامه هاي كاربردي زيادي رو ديدين كه عليرغم سرمايه گذاريهاي ميليوني از بازار خوبي برخوردار نبوده اند. اين در واقع به دليل اينه كه مديريت اون پروژه يا بعهده يه ITman نبوده يا اينكه اون مدير پروژه خلاقيت كافي نداشته
خلاصه اينكه IT ذهن بازتر و فكر خلاق تري ميطلبه از نظر بازار كار هم روزبه روز داره گسترده تر ميشه
لطفا غلطام رو بگين
ممنون

iPooria

عضو جدید
خوب اصلا اینا به شکلی نیستن که بخوای تفکیکشون کنی و بگی کدوم بهتره یا بدتره...
کلا مهندسی نرم افزار بیشتر روی خود کامپیوتر کار میکنه تا کاربردش... توی IT شما دنبال کاربرد کامپیوتر هستی و تو زمینه های وب و شبکه بیشتر مانور میدی کلا توی IT بیشتر اون خلاقیته مهمه.
اگه یک نگاه اجمالی به چارت درسی بندازی متوجه تفاوت ها میشی... مثلا توی IT درسای زیر رو نداری:
ریاضی مهندسی، ریزپردازند، مداری های الکتریکی، اصول طرای کامپایل، طراحی و پیاده سازی زبان ها
و توی مهنسی کامپیوتر-نرم اینها رو نداری که آی تی داره:
مبانی و مهندسی فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیک، گرافیک کامپیوتری، سیستم های چند رسانه ای، مبانی الکترونیک دیجیتال، اصول و مبانی مدیریت، مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات، کنترل پروژه های IT، تحقیق در عملیات، اقتصاد مهندسی

iPooria

عضو جدید
کلا مهندسی نرم افزار بیشتر روی خود کامپیوتر کار میکنه تا کاربردش... توی IT شما دنبال کاربرد کامپیوتر هستی و تو زمینه های وب و شبکه بیشتر مانور میدی کلا توی IT بیشتر اون خلاقیته مهمه.
اگه یک نگاه اجمالی به چارت درسی بندازی متوجه تفاوت ها میشی... مثلا توی IT درسای زیر رو نداری:
ریاضی مهندسی، ریزپردازند، مداری های الکتریکی، اصول طرای کامپایل، طراحی و پیاده سازی زبان ها
مبانی و مهندسی فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیک، گرافیک کامپیوتری، سیستم های چند رسانه ای، مبانی الکترونیک دیجیتال، اصول و مبانی مدیریت، مدیریت استراتژیک فناوری اطلاعات، کنترل پروژه های IT، تحقیق در عملیات، اقتصاد مهندسی

negin17h

مدیر تالارهای مهندسی کامپیوتر و رباتیکمتخصص #C
مدیر تالار
یه مشکلی هست! اونم اينکه يعنی مهندس نرم افزار نميتونه مديريت انجام بده و هماهنگ کننده باشه يا ذهن خلاقی داشته باشه؟

iPooria

عضو جدید
هرکسی که توی هر رشته ای که تحصیل میکنه نسبت به رشته اش ازش انتظاراتی دارند این دلیل بر این نمیشه که مهندس نرم افزار نميتونه مديريت انجام بده و هماهنگ کننده باشه يا ذهن خلاقی داشته بلکه منظور اینه که در اولین قدم برای مهندس نرم افزار درست اجرا کردن پروژه هست. ولی شاید برای مهندس IT در اولین قدم خود طراحی پروژه و انگاره مهمه.
در کل هرکسی برداشت شخصی خودش رو داره. من اصلا رشته IT رو جدا از کامپیوتر نمیدونم اگر از IT کامپیوتر رو بگیری دیگه IT وجود نداره. (چون طبق تعریف ITAA امریکا همه چیز این رشته مبتنی بر سیستم های کامپیوتری هست) از همین جهت نمیشه تمایز خیلی مشخصی بین مهندس های کامپیوتر و IT داشت. (حداقل در سیستم آموزش عالی ایران)

موفق باشید

negin17h

مدیر تالار
هرکسی که توی هر رشته ای که تحصیل میکنه نسبت به رشته اش ازش انتظاراتی دارند این دلیل بر این نمیشه که مهندس نرم افزار نميتونه مديريت انجام بده و هماهنگ کننده باشه يا ذهن خلاقی داشته بلکه منظور اینه که در اولین قدم برای مهندس نرم افزار درست اجرا کردن پروژه هست. ولی شاید برای مهندس IT در اولین قدم خود طراحی پروژه و انگاره مهمه.
در کل هرکسی برداشت شخصی خودش رو داره. من اصلا رشته IT رو جدا از کامپیوتر نمیدونم اگر از IT کامپیوتر رو بگیری دیگه IT وجود نداره. (چون طبق تعریف ITAA امریکا همه چیز این رشته مبتنی بر سیستم های کامپیوتری هست) از همین جهت نمیشه تمایز خیلی مشخصی بین مهندس های کامپیوتر و IT داشت. (حداقل در سیستم آموزش عالی ایران)

موفق باشید

هر دو رشته رشته های خوبين اما جهت اطلاع دوستانی که مهندسی نرم افزار را با نوشتن برنامه و ... اشتباه ميگيرن ميگم يک سری به کتاب های مهندسی نرم افزار که مديريت پروژه و تحليل اون هست بندازن. مشکله ساختار آموزشی ما است که این اشتباهات پيش مي آيد

iPooria

عضو جدید
اینم بگم همونطور که میدونید رشته شما اسمش مهندسی نرم افزار نیست بلکه مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار هست که خود این نشون میده که زمینه خیلی گسترده هست.

negin17h

مدیر تالار
اینم بگم همونطور که میدونید رشته شما اسمش مهندسی نرم افزار نیست بلکه مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار هست که خود این نشون میده که زمینه خیلی گسترده هست.

والا تو همه دنیا به مهندس کامپيوتر گرایش نرم افزار میگن Software engineer. نميخوام بحث کنم چون شما تعصبی بحث میکنی نه مهندسی. اگر بقيه هم کدنویس باشن من 3-4 سال سابقه کار حرفه ای مهندسی نرم افزار دارم پس دوست عزيز ميدونم و ميگم.

SHRP

همکار مدیر تالار مهندسی کامپیوتر متخصص برنامه نوی
کاربر ممتاز
تا جایی که من دیدم توی دانشگاه های ما فارغ التحصیلان نرم افزار می تونن it ـدریس کنن ولی معمولا عکس این مطلب صادق نیست....
نمی شه گفت کدوم بده کدوم خوبه
همه رشته ها مزایای خودشون رو دارن
رشته بد نداریم...ولی من به شخصه نرم افزار رو به همه چیز ترجیح می دم چون واقعا وسیع و بی انتها است

iPooria

عضو جدید
والا تو همه دنیا به مهندس کامپيوتر گرایش نرم افزار میگن Software engineer. نميخوام بحث کنم چون شما تعصبی بحث میکنی نه مهندسی. اگر بقيه هم کدنویس باشن من 3-4 سال سابقه کار حرفه ای مهندسی نرم افزار دارم پس دوست عزيز ميدونم و ميگم.

من واسه چی تعصبی بحث کنم؟!؟ دلیلی نداره.
سیستم آموزی عالی ما که این رشته رو دقیقا" با اسم "مهندسی کامپیوتر - نرم افزار" معرفی میکنه، ولی توی خارج ما رشته ای با اسم دقیق A Bachelor of Software Engineering داریم که با اونی که تو ایران هست متفاوته. همونطور که میدونی شما تو رشتتون از مدارهای الکتریکی گرفته تا شبکه فعالیت میکنید با این حساب دلیل نمیشه که فقط به مهندس نرم افزار شناخته بشید
البته تو خارج به صورت مجزا دانشکده کامپیوتر وجود داره که معمولا رشته های زیر تدریس میشن:
Bachelor of Arts (BA) in Computer Science
Bachelor of Mathematics in Computer Science
Bachelor of Science in Information Technology (BScIT)
Bachelor of Engineering (BEng) in Computer Science
Bachelor of Computer Security in Computer Science
Bachelor of Computing in Computer Science
Bachelor of Science (BSc or BS) in Computer Science (BSc CS or BSCS)

negin17h

مدیر تالار
من واسه چی تعصبی بحث کنم؟!؟ دلیلی نداره.
سیستم آموزی عالی ما که این رشته رو دقیقا" با اسم "مهندسی کامپیوتر - نرم افزار" معرفی میکنه، ولی توی خارج ما رشته ای با اسم دقیق A Bachelor of Software Engineering داریم که با اونی که تو ایران هست متفاوته. همونطور که میدونی شما تو رشتتون از مدارهای الکتریکی گرفته تا شبکه فعالیت میکنید با این حساب دلیل نمیشه که فقط به مهندس نرم افزار شناخته بشید
البته تو خارج به صورت مجزا دانشکده کامپیوتر وجود داره که معمولا رشته های زیر تدریس میشن:
Bachelor of Arts (BA) in Computer Science
Bachelor of Mathematics in Computer Science
Bachelor of Science in Information Technology (BScIT)
Bachelor of Engineering (BEng) in Computer Science
Bachelor of Computer Security in Computer Science
Bachelor of Computing in Computer Science
Bachelor of Science (BSc or BS) in Computer Science (BSc CS or BSCS)

ممنون دوست عزیز از توضیحتون. فقط میدونی چيه؟ تو ایران همه رشته ها در مقطع لیسانس یک سری دروس کلی رو میخونن. من به شخصه موافق نبودم اما حالا فکر میکنم اینجوری واسه کارای گروهی بهتره. در مورد دروس کامپيوتر هم اگه دقیق شی می بینید که بچه های IT هم یک سری درس هایی میخونن که ارتباط مستقیم و 100% با گرایش نداره و جهت آشنایی هست. در مقاطع بالاتر کاملاً تخصصی می شه و این لذت بخش است.

iPooria

عضو جدید
ولی من همچنان بر این ایده هستم که یک مهندس کامپیوتر که تو ایران درس خونده قابلیت های خیلی خیلی وسیعی داره و به برنامه نویسی تنها ختم نمیشه.
//
در کل برای کسایی که باز هم تمایز این 2 رشته رو درک نکردن باید بگم که این 2 تا زیاد باهم تفاوتی ندارن و هسته مرکزی اونها یکی هست (نرم افزار) فقط باید ببینن توی زمینه کامپیوتر به چه چیزی بیشتر علاقه مند هستند.
اگر بیشتر به مسائلی نظیر طراحی و برنامه نویسی سایت ها و مدیریت وب سرورها و شبکه علاقه مند هستن بیان IT
و اگر بیشتر به مسائل پایه ای علوم کامپوتر (سیستم عامل، زبان ها و کامپایلرها و برنامه نویسی،...) علاقه مند هستند برن نرم افزار.
باز هم به نظر من نمیشه گفت این 2 رشته حوزه ی کاملا تفکیک شده دارن.

mahon

عضو جدید
یه سوال داشتم.
رشته علوم کامپیوتر چیه؟ و چه فرقی با نرم افزار و it داره

zhr.asln

عضو جدید

سلام من با نظر شما موافق هستم. من خودم در مقطع كارشناسي نرم افزار خوندم. نرم افزار رشته بسيار وسيعيه اما اكثر افراد جامعه ما رو با تنها برنامه نويس مي دونن!
حالا سوال من اينه كه يك مهندس نرم افزار در مقطع كارشناسي ارشد چه چيزهايي رو فرا مي گيره؟ چون من خودم به برنامه نويسي علاقه اي ندارم و اگه قراره در مقطع كارشناسي بر روي تقويت اين زمينه تمركز بشه من ترجيحا ارشد آي تي بخونم. اگر كسي در اين زمينه تجربه اي داره خوشحال مي شم كه بگه.