یه سری سوال راجع مهندسی IT

saeid sharifzade

عضو جدید
با عرض سلام
آقا من امسال سال کنکورم به خدا اصلا وقت نمیکنم فعلا بشینم این همه تاپیک و کامنت رو بخونم تا به جوابم برسم اگه مدیر محترم لطف کنن و این ارسال منو پاک نکنن تا به جوابم زودتر برسم و دروقت صرفه جویی کنم خیلی ممنون میشم .

من میخوام سال بعد رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات تو یکی از دانشگاه های تهران یا اصفهان یا صنعتی اصفهان بخونم . چن تا سوال داشتم :
1- میخوام تابسونمو پر کنمبا کتاب یا کلاسایی که تو این رشته به دردم بخوره به نظرتون چه کلاسی برم یا چه کتابایی بخونم تو اون سه ماه ؟ از کدنویسی و برنامه نویسی شروع کنم یا چیز دیگه ؟ با چه زبونی ؟ یه چیزی میخوام کاربردی باشه نه تئوری .
2- من این رشته رو بیشتر به خاطر گرایش تجارت الکترونیک دوس دارم الآنم دوتا سایت دارم یکیش فروشگاه اینترنتی لوازم پینگ پنگ یکیشم یه انجمن بزرگ اینترنتی تخخصی پینگ پنگ ( بازدید روزانه 10 الی 15 هزار ) و خیلی دوس دارم تو این زمینه زیادتر کار کنم خودم کدنویسی و وب نویسی کنم خودم سایتای زیادی طراحی کنم و کلا تو زمینه ی تجارت الکترونیک کار کنم چه نکاتی هست که باید رعایت کنم چه واحدای اضافی هست که میتونم بگیرم چه کلاسای آموزشی هست که میتونم برم چه دی وی دی ها یا کتاب های آموزشی میتونم تهیه کنم و کلا چه منابعی مناسب هست که از مسائل ابتدایی و آماتور به خوبی توضیح بده تا پیشرفته ؟
3- آقا کلا فک کنید من برادر کوچیک خودتون با توجه به تجربه های خودتون تو دانشگاه و توضیحاتی که ارائه دادم شما به من یه برنامه یا یه توضیح مختصر بدید از اول تابستان 93 تا ورود به دانشگاه و سالای بعد چیکار کنم ؟

من کلا عادت دارم همه کارام رو برنامه ریزی باشه برا همین میخوام از حالا تکلیف بعد کنکور خودمو بدونم که بعدش بدون فوت وقت مشغول بشم .

ممنون از همگی

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
0.من میخوام سال بعد رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات تو یکی از دانشگاه های تهران یا اصفهان یا صنعتی اصفهان بخونم . چن تا سوال داشتم :

1- میخوام تابسونمو پر کنمبا کتاب یا کلاسایی که تو این رشته به دردم بخوره به نظرتون چه کلاسی برم یا چه کتابایی بخونم تو اون سه ماه ؟ از کدنویسی و برنامه نویسی شروع کنم یا چیز دیگه ؟ با چه زبونی ؟ یه چیزی میخوام کاربردی باشه نه تئوری .
2- من این رشته رو بیشتر به خاطر گرایش تجارت الکترونیک دوس دارم الآنم دوتا سایت دارم یکیش فروشگاه اینترنتی لوازم پینگ پنگ یکیشم یه انجمن بزرگ اینترنتی تخخصی پینگ پنگ ( بازدید روزانه 10 الی 15 هزار ) و خیلی دوس دارم تو این زمینه زیادتر کار کنم خودم کدنویسی و وب نویسی کنم خودم سایتای زیادی طراحی کنم و کلا تو زمینه ی تجارت الکترونیک کار کنم چه نکاتی هست که باید رعایت کنم چه واحدای اضافی هست که میتونم بگیرم چه کلاسای آموزشی هست که میتونم برم چه دی وی دی ها یا کتاب های آموزشی میتونم تهیه کنم و کلا چه منابعی مناسب هست که از مسائل ابتدایی و آماتور به خوبی توضیح بده تا پیشرفته ؟
3- با توجه به تجربه های خودتون تو دانشگاه و توضیحاتی که ارائه دادم شما به من یه برنامه یا یه توضیح مختصر بدید از اول تابستان 93 تا ورود به دانشگاه و سالای بعد چیکار کنم ؟

من کلا عادت دارم همه کارام رو برنامه ریزی باشه برا همین میخوام از حالا تکلیف بعد کنکور خودمو بدونم که بعدش بدون فوت وقت مشغول بشم .
0. اول از همه سعی کن درست بخونی، درست بنویسی و درست تایپ کنی. جا انداختن یه «د» ممکنه به خاطر لحن محاوره ای باشه، یا از بی‌دقتی، اما به هرحال به نظر من اشکاله.

۱. میگی «توی این رشته» و من پیشفرض فکر می‌کنم منظورت در مورد درس و دانشگاهه، نه بازار کار. اگه واسه درس و دانشگاه می‌خوای توصیه می‌کنم یه نگاهی به منابع درسی بندازی، هرچند که دانشگاهت مشخص نیست، اما کتابهای مرجع فرق خیلی زیادی با هم ندارن. توی دانشگاه برنامه نویسی خیلی زیاد یا سختی نخواهید داشت، اما یاد گرفتن یه زبان برنامه نویسی هم برای بازارکار و هم برای اینکه بتونی «عمل» داشته باشی خیلی خوبه. شخصا Java رو توصیه می‌کنم، اما امروزه هر زبانی که بخواید یاد بگیرید باید حتما HTML و JavaScript هم بلد باشی (CSS رو بهت تخفیف دادم).

۲. دوتا سایت داری اما برنامه نویسی وب بلد نیستی؟ برای کار توی زمینه تجارت الکترونیک باید با دوتا مسئله آشنا باشی : ۱. تجارت ۲.فضای مجازی . توی دوره کارشناسی چیزهای کم و بیش خوبی رو بهت یاد می‌دن که می‌تونه به دردت بخوره، حتما خوب یادش بگیر. فعلا زوده بگم برو فلان چیز رو بخون چون اطلاعات پایه کافی نداری. عجله بیخودی نکن، فرصت های زیادی پیش روته که ممکنه علاقه ات رو به سمت دیگه ای سوق بده، از الان خودتو محدود نکن.

۳. من کارشناسیم رو پیام نور خوندم، پس تجربه هام و حرفام با توجه به اونه.
  • توی دانشگاه هیچ کس به فکر تو نیست. هیچ کس نمیاد چیزی ارائه کنه که تو سود ببری. اگه چیزی می‌خوای باید خودت از از دانشگاه (شامل استاد، دانشجو، کتاب، جزوه، رئیس دانشگاه، انجمن و ...) بیرون بکشی.
  • مطالبی که ارائه میشن اولا بسیار general و عمومی هستند و در مورد مفاهیم صحبت می‌کنن نه تکنولوژی ها یا ابزارها. تو اگه می‌خوای دید و عمق داشته باشی باید اون مطالب رو خوب بلد باشی. اما در کنارش برای کار و لمس اون مفاهیم باید با تکنولوژی ها و ابزارها هم آشنا بشی، این قسمت قضیه تلاش خودته.
  • به روز باش. باید بدونی الان داره توی آی تی چه اتفاقی میفته، تکنولوژی ها داره به کدوم سمت میره و از اون مهم تر باید بتونی این اطلاعات رو به چیزایی که توی دانشگاه بهت یاد می‌دن ربط بدی.
  • در مورد نکته بالایی دقت کن که توی چاه «شبه آی تی» نیفتی. «شبه آی تی» چیزیه که من به مطالبی مثل بررسی گوشی موبایل و لپتاپ و غیره میدم.اینکه فرق سامسونگ گلکسی s2 با s3 چیه نیازی به مهندس آی تی نداره. اما تحلیل اینکه responsive web بیشتر به درد می‌خوره یا اپلیکیشن های native نیاز به مهندس آی تی داره. منابع خوب و مناسب پیدا کن.
  • شاید باید این رو اولین مورد قرار می‌دادم، اما فراموش شد : زبان انگلیسیت رو تقویت کن. با این تنوع و تغییر سریع توی این حوزه اگه زبانت خوب نباشه دهنت سرویسه. منابع فارسی عموما کافی نیست.

الان حوصله توضیح بیشتر ندارم، یعنی در واقع خسته هستم، اینا رو بخون توضیح بیشتر خواستی بگو.

saeid sharifzade

عضو جدید
فوق العاده از شما ممنونم
زبان انگلیسیم کلا خیلی خوبه اصلا تو این مورد هیچ مشکلی ندارم . میدونم آی تی ربطی به مقایسه گوشی ها و لوازم الکترونیک و اینا نداره . من کلا به پول درآوردن از اینترنت علاقه دارم . کلا به کارای اینترنتی علاقه دارم . تو زندگیم فنون زیادی بلدم افتخارات زیادی دارم که بهشون بنازم ولی تنها چیزی که حسرت میخورم که هیچی بلد نیسم برنامه نویسیه ! استعدادم تو این زمینه خیلی عالیه اما چون تو شهرستان ما کلاس برنامه نویسی نیس کسی هم نبود بهمون بگه که سالای قبل کلاس بریم و امسالم که فقط درسای کنکورمونو میخونیم چیزی بلد نیسم . سایتایی هم که دارم یکیشو پول دادم برام اسکلت کلیشو درست کردن یکی دیگشو با یه نفر دیگه شریکم کارای کدنویسی و ایناشو اون انجام داده باهم ادارش میکنیم . اون فروشگاه اینترنتیم هم مدیرش فقط خودمم با یه شرکت وارد کننده دارم همکاری میکنم اجناسشونو تو سایتم گذاشتم و درصدی از فروش بهم تعلق میگیره . کلا تو یه سال حدود 4 تومنی در آوردم .
آرزوم اینه که چن تا سایت خیلی بزرگ با کدنویسی اختصاصی خودم درست کنم یه فروشگاه اینترنتی مجهز مثل دیجی کالا یا بهتره اون و یه انجمن اینترنتی ورزشی خیلی خیلی بزرگ و یه بازی آنلاین خیلی با کیفیت و امکانات مثل مای اف سی و بهتر از اون و سایتای تجاری نوع دیگه و درآمد داشته باشم حالا چه از راه بنرهای تبلیغاتی چه بازی های آنلاین چه فروشگاه اینترنتی و چه موارد دیگه .
الآن اگه من بخوام یه سایت بازی آنلاین با گرافیک خیلی زیبا و امکانات بالا طراحی کنم به چه سطح دانش و چه منابعی احتیاج دارم ؟ برای یه فروشگاه اینترنتی بزرگ یا انجمن بزرگ چطور؟
من برا تابسونم میخوام کلاس خصوصی برم به معلم بگم اول چی یادم بده ؟ html یا برنامه نویسی با زبان سی یا چیز دیگه ؟
فارق التحصیلان این رشته و فارق التحصیلان گرایش تجارت الکترونیک چه کاری میتونن انجام بدن و فرصت های شغلی براشون چطوریه ؟

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
الآن اگه من بخوام یه سایت بازی آنلاین با گرافیک خیلی زیبا و امکانات بالا طراحی کنم به چه سطح دانش و چه منابعی احتیاج دارم ؟ برای یه فروشگاه اینترنتی بزرگ یا انجمن بزرگ چطور؟
من برا تابسونم میخوام کلاس خصوصی برم به معلم بگم اول چی یادم بده ؟ html یا برنامه نویسی با زبان سی یا چیز دیگه ؟
فارق التحصیلان این رشته و فارق التحصیلان گرایش تجارت الکترونیک چه کاری میتونن انجام بدن و فرصت های شغلی براشون چطوریه ؟
شما برای یه سایت خیلی تاپ، برای یه بیزنس موفق نیاز به دانشگاه رفتن نداری. (نیاز نداری اما مانع تو هم نخواهد بود)
برای سایت که نیاز به یادگیری بحث های تکنیکال داری، برنامه نویسی وب (Web Developement) ، طراحی وب (Web Design)، راه اندازی سرور و غیره.
برای بیزنس خوب هم نیاز به تفکر بازاریابی و مدیریت خوب داری.
هیچ کدوم از این سه تا الزاما با دانشگاه به دست نمیاد، دانشگاه فقط توی بعضی موارد می‌تونه مسیر رو بهت نشون بده، اما تو رو توی مسیر جلو نمی‌بره.
توی دانشگاه شما ۶ واحد بیشتر برنامه نویسی نخواهید داشت، اون هم خیلی ابتدایی خواهد بود، همینطور بازاریابی، یا مدیریت. اما زمینه مطالعه رو برات فراهم می‌کنه، به ذهنت شکل می‌ده.

اما اینکه فارغ التحصیل های آی تی و/یا تجارت چی ‌می‌دونن و چیکار می‌تونن بکنن:
فارغ التحصیل های آی تی : کمی شبکه می‌دونن، اینکه داده از وقتی توی یه برنامه تولید میشه تا به خط تلفن برسه و برعکسش چه اتفاق هایی براش میفته (وسطش رو نمی‌دونن)، یه کم برنامه نویسی، یه مقدار هم در مورد ساختارهای داده و الگوریتم ها، در مورد اینکه سیستم عامل چجوری کار می‌کنه، اینکه پایگاه داده رابطه ای چیه، به چه درد میخوره و چجوری باید ازش استفاده کرد. اینکه سازمان به چی می‌گن، ساختار سازمانی چیه، تجارت چیه، بازار چیه، زنجیره ارزش چیه، فرقش با زنجیره تامین چیه، سازمان دیجیتال چه فرقی با سازمان غیردیجیتال داره.

فارغ التحصیل تجارت الکترونیک : میدونه که تجارت سیار چیه، بازاریابی الکترونیک چه روشهایی داره، فرق بازاریابی الکترونیک با بازاریابی جهانی چیه، مدیریت استراتژیک چطور پیاده سازی می‌شه، پایگاه داده غیر رابطه ای به چه درد می‌خوره، تئوری های شبکه های اجتماعی چیه، در مورد مسائل B2B ، ‌B2C ، C2C و ‌B2G اطلاعات عمیق تر و جزئی تری داده می‌شه، یه سایت تجارت الکترونیک چه تکنولوژی هایی رو می‌تونه استفاده کنه.

مسائل توی ارشد جزئی تر بررسی می‌شن، اما به همین نسبت هم دانشجو بیشتر کارش به عهده خودشه! استاد حتی به اندازه دوره کارشناسی هم به تو خدمات نمی‌ده، خودش رو یه راهنما می‌بینه، نه یه معلم. خوشبختانه از مزخرفاتی مثل فیزیک ۲ هم خبری نیست.

اما فرصت شغلی. فرصت شغلی همه جوره هست. شما بعد از دوره کارشناسی (یا حتی در طی دوره) هر موضوعی که نظرت رو جلب کنه و دنبالش بری می‌تونی توش کار کنی : یکی میره طراح وب می‌شه و یکی می‌ره دنبال پیاده سازی Cloud. بعد از دوره ارشد هم در عین حالی که موقعیت های قبلی برات هست، یه سری جای جدید هم می‌تونی بری. اما دقت کن که به نظر من در طی ارشد یا قبل از اون باید حتما سابقه کار داشته باشی و گرنه ممکنه برات مشکل باشه که با مدرک ارشد به عنوان یه فرد تازه کار وارد پایین ترین رده کاری یه شرکت بشی. یا از اون بدتر over-qualify بشی و هیچ جا نتونی کار کنی.

اون عجب معلم همه فن حریفیه که از HTML تا C رو درس می‌ده! جعفرنژاد قمی نیست احیانا؟!
ببین، لازم نیست دوپینگ کنی، اما اگه می‌خوای وقتت رو به یه کار مثبت بگذرونی برو Java یاد بگیر.یادت باشه، تو غایتت برنامه نویسی نیست، برنامه نویسی یه وسیله است برای رسیدن به چیز‌هایی که می‌خوای (من خودم الان توی یه شرکت دارم برنامه نویسی می‌کنم، اما چشم اندازم این نیست).
بعدا در طول سال وقت داری در مورد شبکه بخونی.

پ . ن : فارغ التحصیل. یعنی کسی که از تحصیل فارغ شده، یعنی فراغت پیدا کرده، یعنی مشغول نیست، Unoccupied. اما فارق یعنی جدا کننده، کسی یا چیزی که فرق می‌گذارد، Seperator.

saeid sharifzade

عضو جدید
خیلی خیلی استفاده کردم بی نهایت ممنون
بیشتر جذب شدم به این رشته .
پس شما خودتون راضی هستید از اینکه آی تی اومدید درسته ؟ بعضیا میگن تا کارشناسی رو مهندسی کامپیوتر بخونم برا ارشد برم تجارت الکترونیک نظر شما چیه ؟ باتوجه به امورات و علاقه مندی هایی که عرض کردم و اگه من داداش کوچیکتر شما بودم بهم پیشنهاد میکردید که آی تی برم ؟ کتابای مدیریت خوب یا تجارتی خوبی در این باره هم اگه میشناسید که سطحش زیاد بالا نباشه و متوجه بشم اگه بگید حتما تهیه میکنم تابسون میخونم .

hbigdeli

عضو جدید
آی تی رشته خوبیه. بنظر من برا ارشد اگه امنیت یا شبکه بخونی عالیه چون در این زمینه افراد کسی در ایران هستند که تبحر داشته باشند. موفق باشی:)

بالا