معیارها ی انتخاب همسر از منظر اهل بیت(ع)...(قابل توجه آقایان)!

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خدا رو شکر این حدیث از بحار الانواره...
وگرنه باید به خیلی چیزا شک میکردیم...!!! خجالت آوره...
به نظرم یه نفر که علم حدیث میدونه باید اینارو توضیح بده!!!واقعا واسه من غیر قابل باوره!!
از یه طرف احادیث اصرار دارن که به ظاهر توجه نکنیم و متدین بودنه که مهمه!واز طرف دیگه اینجوری....خوبه که میدونیم بحارالانوار همه نوع حدیثی داره!!چه معتبر چه نامعتبر... استارتر قبول کنید خییییلی جای بحث داره این حدیث!

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظرم یه نفر که علم حدیث میدونه باید اینارو توضیح بده!!!واقعا واسه من غیر قابل باوره!!
از یه طرف احادیث اصرار دارن که به ظاهر توجه نکنیم و متدین بودنه که مهمه!واز طرف دیگه اینجوری....خوبه که میدونیم بحارالانوار همه نوع حدیثی داره!!چه معتبر چه نامعتبر... استارتر قبول کنید خییییلی جای بحث داره این حدیث!

اینهمه پیامبر (ص) زحمت کشید که بگه ملاک برتری آدمها تقواشونه... بعد یه حدیث تو این تاپیک آورده میشه که گفته شده با زن لاغر بلند قد ازدواج نکنید..!!!! یا چاق قد کوتاه...!!!!

پس اونهایی که خلقت خدا هستن و لاغر و بلند یا چاق و کوتاه هستن باید برن بمیرن؟! مگه خود مردها چی هستن که باید یک زن با صفات ظاهری خیلی عالی رو به عنوان همسر انتخاب کنن؟!

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ما به غیر از احادیثی که متواتر هستن به احادیثی بر می خوریم که از حیث سند تنها منقول از یک یا دونفره اون هم در چه شرایطی در شرایطی که خلیفه دوم منع حدیث از رسول خدا کردند در شرایطی که ابوهریره ها و کعب الاخبارها بوده اند
بسیاری از احادیث هم بسته به شرایطشون بوده این که صرف منبعش فلان و فلانه کافی نیست
چطور ما برای تک تک آیه های قرآن شان نزول در نظر می گیریم و ولی برای یک حدیث حتی به مکان و شرایط گفته شدنش هم توجه نداریم!
شاید این احادیث اشاره به شخص خاصی داره یا در جواب سوال شخصی گفته شده
پس به نظر من برای پذیرفتن و استفاده از یک حدیث به غیر از علم رجال و علم حدیث شرایط ایجاب اون هم باید بررسی بشه!

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار
در صورتي من مي تونم از طريق دين همسرمون انتخاب كنم كه جامعه ام ديني باشن اعتقاد كامل داشته باشن...وقتي دوروئي و تضاد هست مسلما شخصي را كه انتخاب مي كني به عنوان همسرم ممكنه با اون چيزي كه اسلام گفته زمين تا آسمون فرق داشته باشه....متوجه منظورم شديد؟
آره الان شد...
شما اول گفتین اجرای اسلام در ایران که این با موضوع انتخاب همسر هیچ سنخیتی نداره...
اما الان که میگین از نظر جامعه بله مربوط میشه....
چون اجتماع رو افرادی تشکیل میدن با خصوصیات،دیدگاهها،عقاید،رفتارها و منش های مختلف....
و هرکس به سهم خودش اگه سالم زندگی کنه،جامعه سالمی داریم...

اما در کل نمیشه بطور مطلق گفت جامعه ی ما دینی نیست...
بهرحال یه سری مسائلم هست که خارج از جامعه ی دینیه اما نمیشه تعمیم به کل داد...

البته دیگه فک نکنم وضع جامعه اینقدرا هم خراب باشه که با معیارهای دینی شخص مناسبی پیدا نشه...!!!

جواب قسمتی که آبی کردمم بدین ممنون میشم...
شما خودتون نظرتون به انتخاب از طریق معیارهای دینی هست یا غیر دینی؟

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خدا رو شکر که آقا سعید ما پیش داوری نکردیم و گفتیم باید بررسی شه...:)

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آره الان شد...
شما اول گفتین اجرای اسلام در ایران که این با موضوع انتخاب همسر هیچ سنخیتی نداره...
اما الان که میگین از نظر جامعه بله مربوط میشه....
چون اجتماع رو افرادی تشکیل میدن با خصوصیات،دیدگاهها،عقاید،رفتارها و منش های مختلف....
و هرکس به سهم خودش اگه سالم زندگی کنه،جامعه سالمی داریم...

اما در کل نمیشه بطور مطلق گفت جامعه ی ما دینی نیست...
بهرحال یه سری مسائلم هست که خارج از جامعه ی دینیه اما نمیشه تعمیم به کل داد...

البته دیگه فک نکنم وضع جامعه اینقدرا هم خراب باشه که با معیارهای دینی شخص مناسبی پیدا نشه...!!!

جواب قسمتی که آبی کردمم بدین ممنون میشم...
شما خودتون نظرتون به انتخاب از طریق معیارهای دینی هست یا غیر دینی؟

من خودم مسلمونم... مسلما معيارهاي من منطبق بر دينمم .... ولي ؟

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ما به غیر از احادیثی که متواتر هستن به احادیثی بر می خوریم که از حیث سند تنها منقول از یک یا دونفره اون هم در چه شرایطی در شرایطی که خلیفه دوم منع حدیث از رسول خدا کردند در شرایطی که ابوهریره ها و کعب الاخبارها بوده اند
بسیاری از احادیث هم بسته به شرایطشون بوده این که صرف منبعش فلان و فلانه کافی نیست
چطور ما برای تک تک آیه های قرآن شان نزول در نظر می گیریم و ولی برای یک حدیث حتی به مکان و شرایط گفته شدنش هم توجه نداریم!
شاید این احادیث اشاره به شخص خاصی داره یا در جواب سوال شخصی گفته شده
پس به نظر من برای پذیرفتن و استفاده از یک حدیث به غیر از علم رجال و علم حدیث شرایط ایجاب اون هم باید بررسی بشه!
تو پست اولم گفتم شاید شرایط جوری بوده که این حدیث گفته شده....ول بهتره به این فکر کنیم که این حدیث از احادیث نامعتبر بحارالانواره!!!چون در غیر این صورت باید یه عالم بیاد این مورد22 رو واسه من توضیح بده!!!(خیلی دور از ذهنه)
(اول ندیده بودمش...فقط تو توضیح استارتر خونده بودم واسه همین گفتم 11و 17وگرنه...)

آخرین ویرایش:

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار
مرسی از تاپیک خوبتون...
ولی من هم شدیدا با بند 17 و 11 مشکل دارم... با توجه به چیزهایی که از حضرت علی (ع) میدونم همچین کلامی از ایشون بسیار بعیده...
نمیخوام ایراد بگیرم به هیچ وجه...
اما فکر نمیکنم امیر مومنان فرموده باشن زن با چنین صفاتی رو بگیر اگر خوشت نیومد مهریه اش با من...!!!
بهتر سندیت این احادیث بررسی بشه...
:gol:

خدا رو شکر این حدیث از بحار الانواره...
وگرنه باید به خیلی چیزا شک میکردیم...!!! خجالت آوره...
سلام...
خواهش میکنم...

ایرادی نداره،من این 3 روایت رو که بیشتر برای دوستان ایجاد شبهه کرده با سند و مدرک بیشتری قرار میدم....
هرچند یه کتاب هست که قبلانم توی تالار گذاشتم،کتاب معتبریه که آداب زناشویی از منظر اسلام و طبق روایات و احادیث ائمه(ع) جمع آوری شده که این چند حدیثم جز اون هست،اگر لازم شد اون رو ارائه میدم....

در ضمن ما گفتیم بحارالانوار احادیث معتبر و غیر معتبر با هم داره....
نگفتیم که همش غیر معتبره که...!!!!!!!

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار
اینهمه پیامبر (ص) زحمت کشید که بگه ملاک برتری آدمها تقواشونه... بعد یه حدیث تو این تاپیک آورده میشه که گفته شده با زن لاغر بلند قد ازدواج نکنید..!!!! یا چاق قد کوتاه...!!!!

پس اونهایی که خلقت خدا هستن و لاغر و بلند یا چاق و کوتاه هستن باید برن بمیرن؟! مگه خود مردها چی هستن که باید یک زن با صفات ظاهری خیلی عالی رو به عنوان همسر انتخاب کنن؟!
اولا" اینکه پیامبر علاوه بر تقوا به ظاهر هم گفتن اهمیت بدین...
دوما" اینکه حضرت علی ام النین رو چطور انتخاب کرد؟
و دنبال چطور همسری بود و چه شرایطی از نظر ظاهری و باطنی برای همسرش ملاک کرده بود؟(اینو خودتون تحقیق کنید)

وقتی دقت نشه همین میشه دیگه....
بستگی داره منظور از لاغر و بلند قد یا چاق و کوتاه قد چی باشه؟؟؟
ملاک برای هرکدوم چی بوده....

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اولا" اینکه پیامبر علاوه بر تقوا به ظاهر هم گفتن اهمیت بدین...
دوما" اینکه حضرت علی ام النین رو چطور انتخاب کرد؟
و دنبال چطور همسری بود و چه شرایطی از نظر ظاهری و باطنی برای همسرش ملاک کرده بود؟(اینو خودتون تحقیق کنید)

وقتی دقت نشه همین میشه دیگه....
بستگی داره منظور از لاغر و بلند قد یا چاق و کوتاه قد چی باشه؟؟؟
ملاک برای هرکدوم چی بوده....

من دقت داشتم...ایشون اگر ام البنین رو انتخاب کردن دلایل دیگه ای داشت که فقط مختص ایشون و شرایط ایشونه...
که مهمتر معیار ایشون شجاعت بود و نیکو منظری...

http://bahare1982.persianblog.ir/post/219/

که میتونیم حدس بزنیم برای فرزندانی از ذریه ی پاک و اصیل اینگونه بوده...
من به جایی بر نخوردم که نوشته شده باشه چشماش اینجوری باشه اندامش اونجوری باشه و ...
این حس زیبایی پسندی خیلی طبیعیه اما این که یک امتی بدون در نظر گرفتن نژاد و سلایق به ظواهری خاص سفارش بشن خیلی عجیبه...
این و ظیفه ی شماست که تو این تاپیک رفع ابهام کنین...و بگین منظور از لاغر و قد کوتاه و این مسایل چی بوده؟!
وگرنه دوست عزیز من جواب سوالاتم رو خیلی راحت پیدا میکنم... ولی اگر شما میخواین یک تاپیک مفید و جامع داشته باشید که با خوندن برخی احادیث وجهه ی پیامبر (ص) و اماممون خراب نشه باید علاوه بر اینکه به ابهامات پاسخ بدین به این نکته هم توجه کنید که برخی از احادیث رو تا از نظر سندیت مطمئن نیستید عمومی نکنید...
یا حق

آخرین ویرایش:

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار
من دقت داشتم...ایشون اگر ام البنین رو انتخاب کردن دلایل دیگه ای داشت که فقط مختص ایشون و شرایط ایشونه...
که مهمتر معیار ایشون شجاعت بود و نیکو منظری...

http://bahare1982.persianblog.ir/post/219/

که میتونیم حدس بزنیم برای فرزندانی از ذریه ی پاک و اصیل اینگونه بوده...
من به جایی بر نخوردم که نوشته شده باشه چشماش اینجوری باشه اندامش اونجوری باشه و ...
این حس زیبایی پسندی خیلی طبیعیه اما این که یک امتی بدون در نظر گرفتن نژاد و سلایق به ظواهری خاص سفارش بشن خیلی عجیبه...
این و ظیفه ی شماست که تو این تاپیک رفع ابهام کنین...و بگین منظور از لاغر و قد کوتاه و این مسایل چی بوده؟!
وگرنه دوست عزیز من جواب سوالاتم رو خیلی راحت پیدا میکنم... ولی اگر شما میخواین یک تاپیک مفید و جامع داشته باشید که با خوندن برخی احادیث وجهه ی پیامبر (ص) و اماممون خراب نشه باید علاوه بر اینکه به ابهامات پاسخ بدین به این نکته هم توجه کنید که برخی از احادیث رو تا از نظر سندیت مطمئن نیستید عمومی نکنید...
یا حق
یا من منظورمو درست ابلاغ نمیکنم یا شما درست متوجه منظور من نمیشین...!!
پس حضرت غیر از تقوا مشخصات دیگه ای هم مد نظرشون بوده،درسته؟؟؟
خب حالا شما برید درباره ی مشخصات قوم یا قبیله ی ام البنین هم تحقیق کنید...
که با چه مشخصاتی بودن که اینقد دلاور و شجاع بودن...

بنده هم که عرض کردم برای اینکه رفع شک و شبهه بشه یه سری مطالب با منبع و مدارک بیشتر قرار میدم،هرچند در اعتبار احادیث شکی نیست....

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
استارتر عزیز چرا برآشفته میشی؟! معلومه که ظاهر مهمه اما همون طور که گفتم مورد 11 و 17 یه چیزه عجیبیه... همون طور 22...
توجه به ظاهر یک چیز و گفتن اینکه لاغر و چاق و زشت و ... نباشه یک چیزه دیگه... چون تعاریف هر کسی از این صفتها متفاوته
حضرت ظاهر براشون مهم بوده اما این دلیل نمیشه به امت سفارش کرده باشن که زنی رو بگیر که رنگ پوستش اینجوری باشه قدش اونجوری باشه رنگ چشمش این رنگی باشه و... اگه خوشت نیومد با من...!!!!
با عقل من و خیلی ها ناسازگار اومد که مطرح کردیم.
دلیل آشفتگی شما رو متوجه نمیشم... اندکی آستانه تحملتون رو بالا ببرید...
در راستای اینی که شما گفتین باید دید لاغر و چاق یعنی چی گفتم که بله وظیفه ی شماست که رفع ابهام کنید مرسی که اینکارو میکنید.

یا حق

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار
اون 3 روایتی که دوستان رو دچار شک و شبهه کرده هرکدوم تفسیری داره که بنده قبلا" مطالعه کردم...
اما خب تاثیر پذیری حرفی که من بزنم تا وقتی که یه کارشناس بزنه یا از یه کتاب مورد تائید خونده بشه فرق میکنه....
قبلانم گفتم اگر نیاز شد لینک کتابی رو ارائه میدم هرچند به موضوع مورد بحث چندان مربوط نمیشه...!
و موضوع بعد اینکه این 3 روایت رو به کارشناسان علوم حدیث دادم تا تحقیق و تفسیر بشه و معتبر بودن یا غیر معتبر بودنشون و ماهیت و مضمونشون مشخص بشه...
باید صبر کرد تا نتیجه رو بدن...

boloorchian67

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون اسلامي كه پيامبر مي خواست الان فقط اسمش مونده.........

جامعه تشکیل شده از من و تو ... ما هستیم که این جامعه را تشکیل می دیم.
پس لطفا یه بار صادقانه از خودمون بپرسیم "‌ آیا من به عنوان یه مسمان چقدر وضایفم رو انجام دادم؟؟؟ فقط اسم مسلمانی را یدک می کشم یا نه؟"
چقدر مطالعه دارید از این که مسلمانید و یا شیعه هستید؟؟
ما هستیم که جامعه رو تشکیل دادیم...
اگر فردی مطابق معیاری های اسلامی برای ازدواج نمی بینید فکر کنم باید به درون خودتون مراجعه کنید .......

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جامعه تشکیل شده از من و تو ... ما هستیم که این جامعه را تشکیل می دیم.
پس لطفا یه بار صادقانه از خودمون بپرسیم "‌ آیا من به عنوان یه مسمان چقدر وضایفم رو انجام دادم؟؟؟ فقط اسم مسلمانی را یدک می کشم یا نه؟"
چقدر مطالعه دارید از این که مسلمانید و یا شیعه هستید؟؟
ما هستیم که جامعه رو تشکیل دادیم...
اگر فردی مطابق معیاری های اسلامی برای ازدواج نمی بینید فکر کنم باید به درون خودتون مراجعه کنید .......

سلام به به بچه های انجوی چطوری؟

بالاخره یکی تو این سایت یه حرف درست زد

mohsen-gh

مدیر تالار فلسفه
مدیر تالار
سلام...

همونطور که قبلا گفته بودم 3 روایتی که باعث شک و شبهه شده بود رو با توجه به نظرات و سوالهای دوستان که پیش اومده بود به کارشناسان علوم حدیث انتقال دادم،جواب تحقیقات خدمت بزرگواران....

http://www.askdin.com/thread20213.html#post236913

پ.ن1:سایت گفتمان دینی تحت نظر مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی هست و یه سایت خصوصی نیست...
کارشناسان پاسخگوی این سایتم همه تحصیلات حوزوی دارن و در سطوح بالا....

پ.ن2:مرسل یعنی ضعیف(آخر پست 6 این کلمه تخصصی بکار رفته)

پ.ن3:اینم لینک دانلود همون کتابی که به دوستان گفته بودم...

لینک1:
دانلود از سرور ایران میت
دانلود از سرور رپيدشير
دانلود از سرور ایزی شیر
پسورد : http://www.iranmeet.com/www.iranmeet.com

لینک2:

(780 کیلوبایت، PDF)

بالا