مشاوره ي گياه پزشکي

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله تا حدودی اتفاقا دارم مطالبم رو جمع آوری میکنم ... بزارم ... ولی سرعت آپلود عکسم پایینه!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله! کمبود فسفر هم اضافه شد به گزینه ها! ریزش برگ رو من فقط تو کمبود منیزیوم دیدم! اما از لکه های نکروتیک توی کمبود منیزیوم ندیدم و نشنیدم.

خب این از لکه های روی برگ های درخت مورد نظر:

نشد آپلودش کنم! ارور میداد!

خب این لکه های آنتراکنوز:

anth.jpg

این هم لکه های ایجاد شده کمبود فسفر:

Calcium.jpg

از کمبود کلسیمم عکسی گیرم نیومد ...

با این اوصاف یکی بیاد نتیجه گیری کنه که من خیلی خستم.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
از دوستمون خواستم بیاد و بازم اگر اطلاعات داره عنوان کنه! مثلا از میوه و از شاخه ها ...

امیدوارم به نتیجه برسیم.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه نگاهی هم به لکه باکتریایی ها بندازم نتیجه رو بگم اگر بتونم! ...

senjed A

عضو جدید
بله! کمبود فسفر هم اضافه شد به گزینه ها! ریزش برگ رو من فقط تو کمبود منیزیوم دیدم! اما از لکه های نکروتیک توی کمبود منیزیوم ندیدم و نشنیدم.

خب این از لکه های روی برگ های درخت مورد نظر:

نشد آپلودش کنم! ارور میداد!

خب این لکه های آنتراکنوز:

مشاهده پیوست 63040

این هم لکه های ایجاد شده کمبود فسفر:

مشاهده پیوست 63041

از کمبود کلسیمم عکسی گیرم نیومد ...

با این اوصاف یکی بیاد نتیجه گیری کنه که من خیلی خستم.
تو جزوه بیماری من برا کل گیاهان کمبود منیزیم رو اینجوری گفته:
از ابتدا برگهای پیر و بعد جوان ترها نقطه نقطه کلروز و سپس مایل به قرمز می شوند.برخی اوقات لکه های نکروزه بروز میکند و.نوکها و حاشیه برگها ممکن است به طرف بالا پیچیده و برگها قاشقی شوند ، برگها ممکن است بریزند.
ولی اینجا روی برگهای پیر هیچ علامتی نیست پس کمبود منیزیم نمیتونه باشه بیشتر همون کلسیمه

senjed A

عضو جدید
سلام به همه پزشکان عزیز!
به نظر شما این برگهای به دچار سمیت شدن؟

پیوست ها

• DSC04554.JPG
    DSC04554.JPG
    47.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC04555.jpg
    DSC04555.jpg
    78.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

nematode

عضو جدید
اگه دقت کنید میبینید که برگای جوون سالمن و فقط پیرا اینطوری شدن ... علائمش به نظرم واسه کمبود منیزیمه ... شاید هم خاک مزرعه ات زیادی آهکی ( قلیایی ) هستش ... برای آخر فصل پای چند تا کود میکرو منیزیوم دار بده اگه خوب شد سال بعد به همه بده ... ولی کلا این چندتا برگ مشکلی واست درست نمیکنه

;)

senjed A

عضو جدید
اگه دقت کنید میبینید که برگای جوون سالمن و فقط پیرا اینطوری شدن ... علائمش به نظرم واسه کمبود منیزیمه ... شاید هم خاک مزرعه ات زیادی آهکی ( قلیایی ) هستش ... برای آخر فصل پای چند تا کود میکرو منیزیوم دار بده اگه خوب شد سال بعد به همه بده ... ولی کلا این چندتا برگ مشکلی واست درست نمیکنه

;)
خیلی ممنون !
ولی برگای پیرش هیچ علائمی نداشت فقط برگهای جوونش این جوری شده

nematode

عضو جدید
خیلی ممنون !
ولی برگای پیرش هیچ علائمی نداشت فقط برگهای جوونش این جوری شده

ولی تو عکس برگای تازه سالمن که ... برگای خارجی و پایینی که پیر حساب میشن اینجوری شدن ...

راستی یادم رفت بپرسم که سم چی استفاده کردین این فصل ؟

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز

;)

یه کودی هست به نام "اکوکوئل میکرومیکس " بسته های 1 کیلویی هست توی آب حل کن محلول پاشی کن روی گیاه یا بریز پای بوته ها کل مشکل عناصر ریز مغذی ها رو برات برطرف می کنه

senjed A

عضو جدید
ولی تو عکس برگای تازه سالمن که ... برگای خارجی و پایینی که پیر حساب میشن اینجوری شدن ...

راستی یادم رفت بپرسم که سم چی استفاده کردین این فصل ؟

راستش از من پرسیدن چیه:confused: نمیدونم فکر کنم دیازینون استفاده میکردن ولی موقشو نمیدونم کی استفاده کرده
تازگی کود آهن هم استفاده کرده بود

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
عذرخواهی میکنم کمبود چه عنصری همچین علائمی داره ... ؟؟؟
هرچی فکر میکنم چیزی به ذهنم نمیرسه!

helios

عضو جدید
یادمه برگای گل رز همینجوری شده بود... از استادمون که پرسیدم گفت از سم پاشی اینجوری شدن... احتمالا اینه هم از سمه... شاید چون این یرگ ها بیشتر در معرض نور خورشید بودن سم اثرشو نشون داده ...

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط یه شاخه برگای بالاییش این جوری شده بود برگهای پایینیش هم فقط یه گوشش قهو ه ای شده بود

اگر یه شاخه پایینی هست چیز مهمی نیست ، بهش فکر نکن گاهی حشرات و شرایط محیطی باعث می شه گیاه حالت طبیعی نداشته باشه ولی فقط وقتی میزانش زیاد بود یا در همه درخت شایع بود باید بهش فکر کرد

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
به دنبال مسابقه عکس به حیاط خونمون رفتم تا چند تا عکس خوب از برگ بگیرم که متوجه شدم کل گلهای گیاه خونمون مریض شدن :cry: از خودم بدم امد مثلا گیاه پزشکی دارم میخونم :cool: من که چیزی فعلا بلد نیستم بچه لطفا کمک کنین !!! گیاه خونمون از دست رفت ...:confused:DSC02070.jpgاین ها چی هستن رو این بیچاره شبیه شپشک میمونند مگه نه ؟؟!!DSC02064.jpg

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
آره شپشک هستن
عکسا واضح نیس ولی به نر میاد شپشک واویه مطمئن نیستم
مرکبات هست؟باید سمپاشیش کنین

eliot -esf

کاربر ممتاز
آره شپشک هستن
عکسا واضح نیس ولی به نر میاد شپشک واویه مطمئن نیستم
مرکبات هست؟باید سمپاشیش کنین
نه مرکبات نیست !!! راستش اسمش نمیدونم !!! گل ریز سفید کوچلو میداد !!!این هم عکسش وقتی سالم بود DSC00133.jpg

آخرین ویرایش:

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه مرکبات نیست !!! راستش اسمش نمیدونم !!! گل ریز سفید کوچلو میداد !!!این هم عکسش وقتی سالم بود مشاهده پیوست 64108

وای چه گل خوشگلی بوده ، ولی الان داغون شده ها
به نظر من که یه تیکه اش رو بردار ببر فروشگاه کشاورزی و سمش رو بگیر تا کامل از دست نرفته
بعد از سم پاشی هم حتما دو دفعه بهش کود بده تا دوباره سر حال و شاداب بشه

eliot -esf

کاربر ممتاز
خوب حالا کود دادن بی خیال !!! بگین این ها چی هستن ؟؟؟!! چه سمی بهشون بدم و چقدر ؟؟!!!

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
خوب حالا کود دادن بی خیال !!! بگین این ها چی هستن ؟؟؟!! چه سمی بهشون بدم و چقدر ؟؟!!!

اسم گلتون شکوفه نارنج مکزیکیه//
و افسون اسم تیره شو درست حدس زده بود//
ما تو حیاطمون داریم///
چنتا آفت توش داره//یکی دوتا که نیست//
یکیش کنه قرمزه//یکیش شپشک آرد آلود//یکیش هم بیماری سفیدک
بنظرم الان چون هوا گرمه با روغن ولک به نسبت 1 در صد سمپاشیش کن//
بعد یواش یواش آب بندی شد میریم رو تخصصیهاش//
بعد بهتم بگم این گل عاشق پودر استخوانه//حتما بده بهش

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر کنم سپردار باشه ... البته عکست زیاد واضح نیست و تشخیص جنش و گونه آفات مکنده خیلی ساده نیست باید از نزدیک رویت بشه!
لااقل برای مبتدی هایی مثل من
اگر کل گیاه آلوده نشده هرس هم بکنی بد نیست
بعد سمپاشی کن ...

eliot -esf

کاربر ممتاز
من فکر کنم سپردار باشه ... البته عکست زیاد واضح نیست و تشخیص جنش و گونه آفات مکنده خیلی ساده نیست باید از نزدیک رویت بشه!
لااقل برای مبتدی هایی مثل من
اگر کل گیاه آلوده نشده هرس هم بکنی بد نیست
بعد سمپاشی کن ...
متاسفانه من دیر دیدم !!! کلش از بین رفته از ته هرسش کردم :confused:دیگه از سم پاشی گذشته بود !! کاش دوباره جاش دربیاد فقط !!

eliot -esf

کاربر ممتاز
روحش شاد اما فکر کنم دوباره رشد کنه ... فقط اون شاخ و برگ رو منهدمشون کن.
عملیات انهدم به خوبی صورت گرفت !! جنازه را به کارکنان محترم آشغال جمع کن شهرداری تحویل دادم ;)

eliot -esf

کاربر ممتاز
دوباره من رفتم حیاط خونمون با صحنه وحشتناک دیگه مواجه شدم :cry: درخت انارمون ضعیف شده انار هاش دارن میریزن یک انارش که افتاد بود باز کردم ببنینش .... DSC02137[1].jpg این سیاه چی هستن ؟؟؟ باید چیکار کنم تا بقیه انارهاش به این رووز نیفتن ؟؟

بالا