مشاوره ي گياه پزشکي

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام به همگی
من بعد سالیان دور باز برگشتم
من سال قبل چند تا فلفل دلمه رنگی کاشتم ولی میوه هاش همه کوچیکن و اندازه اونایی که تو بازار هست نیستن به ندرت فلفل های بزرگ هم میده مشکل چیه؟
خوش اومدی عزیز:gol:
کود چی میدی بهشون؟اندازه کافی هست؟

ali hamraeiiyan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندساي عزيز به كمكتون نياز دارم در مورد گوجه فرنگي

مهندساي عزيز به كمكتون نياز دارم در مورد گوجه فرنگي

سلام به همه مهندسان عزيز
ميخواستم توضيح بدين چرا برگ گوجه فرنگي هام جمع ميشه و رشد نميكنه و راه حل اين معضل چيه ممنون مي شم راهنماييم كنين
اگه بشه ميخواستم تا اخر محصولم از شما تو همين تايپك كمك بگيرم البته سعي ميكنم از مزرعه عكس بگيرم و تو اين تايپك بزارم شايد بهتر باشه بازم ممنون

afsoon6282

مدیر تالار
سلام دوست عزیز:gol:
اگه بتونین عکس نزدیک از برگها و بوته ها بذارین ممنون میشم
مشخصات برگها که جمع شدن رو بگین اگه میشه چه شکلی هستن جمع شدنتشون چروکیدگیه؟

dorddaye

عضو جدید
با سلام جمع شدن برگها میتونه به علت حمله شته و یا شوری اب ابیاری باشه البته شما بایستی هر دوهفته یکبار از قارج کشهای رایج منطقه تون مثل بنومیل ریدومیل یا اکوشین پرو استفاده کنین تا از نقره ای شدن و سوختن برگهاتون جلوگیری کنه و در کنار این قارچ کشها از کودهای مایع تقویتی که با مارکهای مختلف به بازار اومده استفاده کنین تا کمبودهای احتمالی گیاه رفع بشه و برگها شادابی خودشون رو حفظ کنن و افزایش تناژ داشته باشین موفق باشبن

ali hamraeiiyan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از كمكتون ممنون
من الان از بنوميل استفاده كردم و منتظرم ببينم چي جواب ميده سم فروشي محل يه سم رو بهم پيشنهاد داد كه اسمش دقيقا خاطرم نيست فكر كنم (ايميديا كلو پرايد) بود وگفت كه مخصوص اين كار هست البته پيشگيري نه درمان و ميگفت جمع شدن برگ مربوط ميشه به يه حشره سفيد رنگ كوچولو كه فقط صبح ها قابل مشاهده هستش ديگه نميدونم چقدر ميتونم به حرفاش اعتماد كنم چون فقط يه سم فروشه و هيچ دوره اي هم نديده اگه مي شه شما راهنماييم كنين

ali hamraeiiyan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه بتونین عکس نزدیک از برگها و بوته ها بذارین ممنون میشم
مشخصات برگها که جمع شدن رو بگین اگه میشه چه شکلی هستن جمع شدنتشون چروکیدگیه؟
باشه حتما اينكار رو به زودي انجام ميدم

برگها طوري به هم ميپيچن و جمع ميشن كه بايد به سختي بازشون كرد مثل حالتي كه يه كرم بين يه برگ پيله بسته باشه

ali hamraeiiyan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اين هم يه عكس از بوته گوجه فرنگي البته مربوط به كشت سال قبل هستش

solaris

عضو جدید
چرا هیچ کس جوابمو نمیده اگر کسی نمیدونه برم تو تاپیک علوم دامی مطرح کنم.

afsoon6282

مدیر تالار
عزیز به جز کوچکی مشکل دیگه ای نداره تو ظاهر خود میوه و بوتش؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی
من بعد سالیان دور باز برگشتم
من سال قبل چند تا فلفل دلمه رنگی کاشتم ولی میوه هاش همه کوچیکن و اندازه اونایی که تو بازار هست نیستن به ندرت فلفل های بزرگ هم میده مشکل چیه؟

سلام
ببین دوست گلم
فلفل دارای ریشه بیار طریف و سطحی هست ، یعنی اینکه ریشه ها توانایی پیدا کردن اب ندارن پس باید همیشه آب به اندازه و به موقع در اختیار گیاه باشه و خصوصا زمانی که گیاه رو کاشتیم و زمان اول رویش میوه هست و اگر آب مناسب نباشه باعث کوچک شدن میوه ها میشه.

دوم اینکه کمبود مواد غذایی قابل جذب برای گیاه در خاک هست که میزان کودی که باید به خاک داده بشه و یا محلول پاشی رو برگ بشه با آزمایش خاک ، معلوم میشه .
شما لطفا همین مقدار کود رو بده تا من از کسانی که تجربه عملی دارن بپرسم و اطلاعات دقیق تری رو بدم
در ضمن حتما هکسی از بوته بذارید چون از روی برگها میشه کمبود رو حدس زد و تشخیص داد.
منتظرم
ممنون

آخرین ویرایش:

solaris

عضو جدید
سلام
ببین دوست گلم
فلفل دارای ریشه بیار طریف و سطحی هست ، یعنی اینکه ریشه ها توانایی پیدا کردن اب ندارن پس باید همیشه آب به اندازه و به موقع در اختیار گیاه باشه و خصوصا زمانی که گیاه رو کاشتیم و زمان اول رویش میوه هست و اگر آب مناسب نباشه باعث کوچک شدن میوه ها میشه.

دوم اینکه کمبود مواد غذایی قابل جذب برای گیاه در خاک هست که میزان کودی که باید به خاک داده بشه و یا محلول پاشی رو برگ بشه با آزمایش خاک ، معلوم میشه .
شما لطفا همین مقدار کود رو بده تا من از کسانی که تجربه عملی دارن بپرسم و اطلاعات دقیق تری رو بدم
در ضمن حتما هکسی از بوته بذارید چون از روی برگها میشه کمبود رو حدس زد و تشخیص داد.
منتظرم
ممنون

ممنون از راهنمایی تون کود دامی هم میشه به جای n-p-k داد؟

dorddaye

عضو جدید
"مبارزه بیولوژیک علیه آفات باغی وجود داره؟"

"مبارزه بیولوژیک علیه آفات باغی وجود داره؟"

سلام
درمورد مبارزه بیولوژیک علیه آفات باغی کسی چیزی میدونه؟ در مورد مبارزه بیولوژیک علیه افات نباتی مثل گوجه و پنبه و شالی(زنبورهای بیولوژیکی تریکو و براکون و کریزوپا) اطلاعات دارم:) حتی جدیدا یه زنبور جدید واسه مبارزه با شپشک توت به نام پروس پارتلا توی استان گلستان بصورت آزمایشی اجرا شد:smile: ولی ایا تولیدات جدیدی هم برای سایر محصولات باغی تو کشورمون وجود داره لطفا نظر بدین مرسی :que:

آخرین ویرایش:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست گلم
اگر شما بتونید اطلاعات در این مورد بزارید یه دنیا ازتون ممنون میشم.
من اطلاعات کمی دارم خوشحال میشم از اطلاعات شما استفاده کنم
منتظرم
موفق باشی.:gol::gol::gol:

dorddaye

عضو جدید
سلام دوست عزیز
زنبورهای بیولوژیکی چند ده ساله که در کشورهایی نظیر چین و هندوستان که از قطبهای کشاورزی دنیا محسوب میشن به صورت حتی مصنوعی تولید و به عنوان یه صنعت نگاه میشه ولی در ایران قدمت اون از سال 1378البته تو استان ما شروع شده و در مکانهایی به نام انسکتاریوم تولید میشه زنبور تریکوگراما یه زنبور پارازیت کننده است و روی کاغذهای صدتایی بعنوان یک بسته در اختیار کشاورز قرار میگیره که هر بسته معادل یک گرم تخم زنبوره و زنبور براکون بصورت حشره زنده استفاده میشه و داخل لیوان یک بار مصرف قرار داره و داخل هر لیوان 150 زنبور ماده بایستی باشه که برای هر هکتار 1000 زنبور ماده توصیه میشه این زنبور شکارگره و مثل زنبور کریزوپا که نوع سوم این زنبورهای بیولوژیکیه استفاده میشه کریزوپا که تولیدش سخت تر و محدودتره شکارگر بسیار قویه و لارو اون میتونه در دوره زندگیش بصورت همه چیز خوار از تخم و لارو و شفیره هر چی که دم دستش اومد رو میل کنه و بصورت تخم که روی کاغذهایی که خاک اره پاشی شده و تخم روی اونها قرار داده شده داخل زمین رها سازی میشه گونه جدید زنبورهای بیولوژیکی, پروس پارتلا هستش که علیه شپشک توت در هلو استفاده میشه و این زنبورها رو ابتدا روی شپشکهای توت روی درختان توت رها سازی میکنن تا اونها رو پارازیت کنن بعد این شاخه های الوده رو که حاوی تخمهای زنبوره به اندازه 10 سانت بریده و داخل باغات هلو رهاسازی میکنن توضیحات مفصل رو ان شا ا... در وقت بعدی میذارم موفق باشین ;) :)

dorddaye

عضو جدید
سلام دوست من
اسم سمی که سم فروش بهتون داده کونفیدوره که یه سم حشره کشه ولی عکسی که شما گذاشتین علایم حمله قارچه از طرفی معمولا سم فروشها اکثرا ادمهای باسواد و معمولا مهندسان کشاورزی هستن و میشه روی نظراتشون کمی حساب کرد البته خوب و بد هم زیاد دارن چون کونفیدور یا همون ایمیداکلوپراید که نام عمومی سمه و نام تجاریش کونفیدوره که بیشتر به این نام میشناسن زیان بار نیست و عوارض انچنانی روی بوته نداره مثل قرص استامینوفن میمونه که هر دکتری برای هر مرضی میتونه تجویز کنه هرچند اون هم به نوبه خودش عوارض داره :biggrin:خوب اشکالی نداره شما حشره کش و قارچ کشی که در اختیار داری رو ترکیب کن و هر 10 الی 12 روز یک بار استفاده کن البته بهترین زمان سمپاشی همیشه غروبه تا اپر سوختگی بر اپر تابش خورشید به حداقل برسه و کود تقویتی هم میتونی اضافه کنی مثل فوسامکو چهار که کود تقویتی بدی نیست البته خارجیش همیشه بهتره(با نامهای مختلفی تو بازار وجود داره از 5 هزار تومن به بالا) البته یادت باشه گوچه از همون مرحله 4 برگی نیاز به سمپاشی با قارچ کش داره و تا زمان برداشت محصول هر 2 هفته یک بار بایستی استفاده بشه البته در شروع بایستی با یه قارچ کش ضعیفتر مثل مانکوزب شروع کنی و بعد قویترش کنی (مانکوزب -- بنومیل--ریدومیل--اکوشین پرو) کود تقویتی هم باعث میشه میوه هات کمبود کلسیم که رایج ترین کمبود توی گوجه اس رو نگیرن موفق باشی :D ;)

ali hamraeiiyan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
باي مزرعه امسالم يه هورمون از تهران فرستادن اما تمام مشخصاتش رو پاك ردن يعني بدون برچسپ برام فرستادن تا اسمش رو ندونيم فكر كنم حالا به هر حال ميخواستم بدونم ايا هورمون رشد مفيد هستش يا مضر و تا چه اندازه ميتونه گياه رو جلو بندازه ممنون ميشم راهنماييم كنين و اگه ميشه نمونه موجود هورمون هاي موجود توي بازار رو برام معرفي كنين بازم ممنون

yaghoob babayani

عضو جدید
آشناي از آينده خود

آشناي از آينده خود

با سلام و خسته نباشيد خدمت مديران سايت و كاربران عزيز .
يعقوب باباياني هستم . رشته ام گياهپزشكي ترم 2 در دانشگاه علمي و كاربردي شهيد روحاني فرد كردكوي مشغول به تحصيل هستم . من مي خواهم بدونم كه بعد از فارغ التحصيل شدن از اين رشته من مي توانم به چه كارهايي مشغول باشم .
با تشكر از عزيزان
يعقوب باباياني :gol:

afsoon6282

مدیر تالار
خوش اومدین به اینجا
ایشالا که موفق باشین
راستش گیاهپزشکی هم مثل بقیه گرایشا هست کار برای این رشته سخت گیر میاد بیشتر کار خصوصی نتیجه میده تا اداری.
میتونین کلینیک بزنین یا مجوز سم فروشی بگیرین اینا میشه ولی زحمت خیلی زیادی می خواد

ali hamraeiiyan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهندساي عزيز در مورد اين عكس نظر بديد

پیوست ها

• DSC00556.jpg
    DSC00556.jpg
    67.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC00552.jpg
    DSC00552.jpg
    69.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ali hamraeiiyan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به اين يكي هم يه نظر بندازين

پیوست ها

• DSC00569.jpg
    DSC00569.jpg
    50.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC00566.jpg
    DSC00566.jpg
    96.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ali hamraeiiyan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب مي خوام بدونم چرا و چه جور ميشه ازش جلوگيري كرد چه سمومي پيشنهاد ميكنين

دونده

عضو جدید
دوست عزیز.این میتونه سفیدک پنهان باشه.به احتمال زیاد خاکت آلوده است.حتما با یه گیاه پزشک مشورت حضوری داشته باش.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
کمممممممممممممممممممممممک

کمممممممممممممممممممممممک

:cry: ببنید انبه هام چی شدن :cry:
تاز الان بدتر هم شدن کلا نو و کناره برگا سوختن ..................... یعنی چرا؟؟؟؟؟؟:w04:
کمممممممممممممممممممممممممممممک ........ درمون میخام :crying:

بعضیاش هم اینجوری شده بودن ...... اصلا دنیا نیومدن ....... خشکیدن :w04:

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون از راهنمایی تون کود دامی هم میشه به جای n-p-k داد؟
عزیز کود دامی خوبه خیلی هم اثر داره ولی کود N-P-K دیگه مشخصه چقدر این سه تا عنصر داخلشه.برای مواقعی هست که گیاه به این عناصر بیشتر از بقیه احتیاج داره
کود دامی یه کود معمولی ولی موثر هست
که کود عمومیه

afsoon6282

مدیر تالار
ببینم زهرا جون تو عکس اول برگ یه نقطه هایی هست سفیده اونا چیه؟خاکه یه چیزه دیگه ؟
برگی هم که خشک شده بازم همون سفیدی ها روشه درسته؟

عکس آخری هم که کلا پوسیده شده از ریشه اینوب اید درش بیاری خاکت رو هم یا کامل عوض کنی یا کاکل ضد عفونیش کنی.تو خاکش عامل پوسیدگی داشته

بالا