مشاوره ي گياه پزشکي

ایریس

عضو جدید
یه سوال داشتم؟

یه سوال داشتم؟

ممنون میشم اگر کسی تایلوز رو به طور کامل واسم توضیح بده:heart:

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
مشکل در کاستانه آ

مشکل در کاستانه آ

سلام
ما در اینجا تعداد زیادی درختcastanea sativaداریم.یعنی اصولا یکی از گونه های بومی اینجا محسوب میشه. مشکل اینه که درختانی که به سن 5=6=7سالگی میرسند دچار یک مشکلی( احتمالا بیماری ) میشن که در نهایت ظرف یکی دوسال باعث مرگ درخت میشه.
این مشکل با ترک خوردن پوست شروع میشه تا جایی که پوست درخت قلفتی جدا میشه و درخت میمیره.در مراحل اولیه همونجور که توی عکس میبینید اگر پوست ترک خورده رو عمدا جدا کنیم،زیرش مملو از حشرات گند زی و همینطور قارچ هست که نشون دهنده مرده بودن بافت زیر پوست هست. من در جستجو هایی که کردم تعداد بیشماری بیماری و یا خسارت آفت دیدم که علایم همه اشون شبیه به هم هست و در واقع فکر کنم کار کار دوستان گیاه پزشک باشه که تعیین علت کنند.
ممنونم
امین رخ
castanea 1.jpg

castanea 2.jpg
مابقی عکسها رو در پست بعدی ضمیمه میکنم

agricalture.man

عضو جدید
سلام دوست عزیز.عکسهارو که دیدم فهمیدم مشکل خیلی حادیه.اولین کاری که باید بکنی اینه که شاخ و برگهای پای درختارو جمع کنی.ناقل بیماری هستن و آفت احتمالی.بعد از این کار تا خنک شدن هوا صبر من.ترجیحا تا زمستان.تنه تمام درختان اونجارو با کاپتان و روغن ولک تیمار من.احتمال میدم که قارچی از گونه ای خاص اپیدمی شده باشه.این قارچ با از بین بردن قسمتی از پوست تنه،پناهگاه بسیار خوبی برای آفات مختلف به وجود آورده.
با تشکر

agricalture.man

عضو جدید
سلام دوست عزیر.ورودت رو تبریک میگم.

تایلوز......
فرار گیاه از مسمومیت یا خودکشی....؟

تایلوز واکنش موثر سلولهای گیاه به سم منتشر شده از پارازیت و جسم خارجی مثل فارچ می باشد.
قارچ به صورت کلامیدوسپور است که پس از جوانه زدن و ورود به ریشه وارد آوندها شده و تولید میکروکنیدیوم می کند. براثرسمی که قارچ ترشح میکند پارانشیم آوندی به داخل آوندهاهجوم آورده و جلوی انتشار قارچ را با ایجاد تایلوز می گیرد.گیاه با استفاده از این مکانیزم پیچیده،با بستن کانال تبادل مواد یعنی آوندها سعی در قطع ارتباط قارچ و سایر اندامها و سلولهای خود را دار.گیاه با این کار،راه ارتباطی پارازیت را میبندد اما شریان حیاتی و آوندهای خود را بسته نگه میدارد که بسته ماندن آوندها در اکثر موارد گیاه را می کشد.این حالت در پژمردگی های ورتیسیلیومی دیده میشه. زردی گیاه به علت توکسین وتیلوز می باشد.به نظر میرسد گیاه با این کار خودکشی میکند.
امیدوارم به دردت خورده باشه دوست عزیز:redface:

Hooshmand-gsm

عضو جدید
کی میدونه این میوه های من چرا اینجوری شده؟؟!!

کی میدونه این میوه های من چرا اینجوری شده؟؟!!

سلام به همه دوستان خصوصآ حسین آقا و گلرخ عزیز

دوستان ما توی باغمون دو ساله که خیار کاشتیم و همش خیار ها اینجوری توپول و بد شکل با تخمه های بزرگ و داخلش هم سفید و بعضیهاش هم بد مزه ببار مینشینه
اما بعضیهاش با این که این شکلی هستن خیلی نرم و ترد و خوشمزه هستن
شما میدونید چرا؟؟

=================================

ضمنآ این
انگورها هم چندین سال هست که بار میدادن
امسال از پایینه خوشه شروع به پلاسیدن و قهوه ای شدن میکنن
ضمنآ بعضی از دونه هاش هنوز قوره هست و بیشتریهاش اما رسیده

انقدر بد و زشت شدن که روم نمیشه تعارفتون کنم :redface:
دیگه خودتون ببخشید

آخرین ویرایش:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ببین امین جان این مشکلی که هست بیماریه و مشخصاتی که گفتی و عکسها نشون داده بیماری گموز یا پوسیدگی طوقه و ریشه هست.حالا نمی دونم روی این گونه هم باشه یا نه.راستش درست گونشو نفهمیدم.اینی که تو عکسها هست مراحل آخر بیماری هم هست یعنی خیلی وقته دچار شده چون این حالت پوسیدگی و ترک پوسته تو مراحل آخر خسارت دیده میشه.
فقط سوالی هست اونم اینکه تمام پوسیدگیها تو ناحیه ریشه هست؟یکم از خاک ریشه رو کنار بزن ببین بویی مثا بوی ماهی یا بوی ترشیدگی نمیده؟(جاهایی که پوسیده هست رو دقت کن) یکی دیگه هم اینکه صمغ روی پوسته درخت دیده میشه؟
احتمال زیاد مشکلش بیشتر از یک بیماریه چون علائم برگاش فرق داره.
نزدیک این درخت چه درختای دیگه هست؟

اگه خاکت آلوده باشه باید یه پلاستیک بکشی روی خاک و خاک زیرش رو ضدعفونی کنی برای تنه درخت هم باید همه پوسته ها رو بکنی و تمام سطح درخت رو ضدعفونی کنی
این حشرات هم تو چنین محیطی رشد میکنن

Hooshmand-gsm

عضو جدید
ممنون
یعنی هم خیار و هم انگورمون به این مشکل دچار شدن؟
آخه خیار ها هر سال همینطوری در میاد
انگورها هم البته سالهای قبل زیاد تعریفی نبود اما امسال دیگه شاهکاره

خودم فکر میکنم از کمبود چیزی رنج میبرن؟
اما چی !! نمیدونم !!

agricalture.man

عضو جدید
سلام ببخشید افسئن جان،توی گموز طوقه پوست تنه به این حالت ترک میخوره؟به نظرم گموز طوقه نیست.ولی با این نظرت که چندتا بیماری هست موافقم.یه جوری کلکسیون آفت و بیماری شدن.فکر نمیکنم واسه درختای خسارت دیده کاری بشه کرد.کارشون تمومه!!:w47:باید بقیه رو نجات بده.تقویتشون هم میتونه موثر باشه.:smile:

afsoon6282

مدیر تالار
سلام ببخشید افسئن جان،توی گموز طوقه پوست تنه به این حالت ترک میخوره؟به نظرم گموز طوقه نیست.ولی با این نظرت که چندتا بیماری هست موافقم.یه جوری کلکسیون آفت و بیماری شدن.فکر نمیکنم واسه درختای خسارت دیده کاری بشه کرد.کارشون تمومه!!:w47:باید بقیه رو نجات بده.تقویتشون هم میتونه موثر باشه.:smile:
درسته مطمئن نیستم گفتم علائمش شبیه گموز هست.تو گموز هم این جوری ترک داره ولی باید تو خود درختش بگردم
به احتمال زیاد از جای دیگه منتقل شده به این درختا

آره راههای پیشگیری هست برای بقیه درختا چون این دیگه آخر مراحل فعالیت هست و خسارتشو حسابی زده

amin_rogh

کاربر ممتاز
ببین امین جان این مشکلی که هست بیماریه و مشخصاتی که گفتی و عکسها نشون داده بیماری گموز یا پوسیدگی طوقه و ریشه هست.حالا نمی دونم روی این گونه هم باشه یا نه.راستش درست گونشو نفهمیدم.اینی که تو عکسها هست مراحل آخر بیماری هم هست یعنی خیلی وقته دچار شده چون این حالت پوسیدگی و ترک پوسته تو مراحل آخر خسارت دیده میشه.
فقط سوالی هست اونم اینکه تمام پوسیدگیها تو ناحیه ریشه هست؟یکم از خاک ریشه رو کنار بزن ببین بویی مثا بوی ماهی یا بوی ترشیدگی نمیده؟(جاهایی که پوسیده هست رو دقت کن) یکی دیگه هم اینکه صمغ روی پوسته درخت دیده میشه؟
احتمال زیاد مشکلش بیشتر از یک بیماریه چون علائم برگاش فرق داره.
نزدیک این درخت چه درختای دیگه هست؟

اگه خاکت آلوده باشه باید یه پلاستیک بکشی روی خاک و خاک زیرش رو ضدعفونی کنی برای تنه درخت هم باید همه پوسته ها رو بکنی و تمام سطح درخت رو ضدعفونی کنی
این حشرات هم تو چنین محیطی رشد میکنن
سلام
نه ترک ها در مناطق مختلف دیده میشه و الزاما نزدیک طوقه نیست.محل ترک خوردگی کاملا خشک هست و صمغ تراوش نمیشه.با مشاهده از نزدیک اینطور بنظر میرسه که ترک خوردگی ناشی از خشکی بیش از حد پوست هست( اینجور القا میشه).از انواع درختان چه وحشی و چه زینتی و همینطور انواع گیاهان علفی از جمله علفهای هرز و گزنه و پاپیتال و درخت گردو و همینطور درخت بید ( و خیلی های دیگه) در اطراف این درخت هستند و البته این حالت همونجور که گفتم حالت اپیدمی داره و تقریبا به محل استقرار درخت بستگی نداره. با تراشیدن پوست بوی ماهی به مشام نمیرسه اما بطور کلی بوی پوسیدگی و نم ( اگه دقیق بشین) به مشام میرسه.
البته فکر میکنم که با کندن تمام پوست درخت یه کمی به مرگ نزدیکترش میکنیم نه؟؟
ممنونم
امین رخ

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین دوست عزیز احتمالا به علت تنش رطوبتی هست .
یعنی مثلا داخلش رشد میکنه ولی پوستش رشد نمیکنه به خاطر همین باد میکنه .
احتمال کم آب دادی که اینجوری شده .

agricalture.man

عضو جدید
با کندن پوست هم بخش مرده پوستو جدا میکنی هم به آوندا آسیب میرسونی.تغزیه آفت تو جاهای ترک خورده از پوست زنده و بخش آوندها آبکشه.کندن پوست مرده فایده نداره که هیچ درخت رو آماده برای گسترش آفت میکنی.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
بدشکل میوه چند عامل دارد :

• کمبود نیتروژن ( ازت )
در صورت شدید شدن کمبود ازت علایم در میوه ظاهر میشود :
قسمت انتهای میوه باریک می شود و میوه ها کوتاه و ضخیم شده و رنگ آنها سبز کم رنگ میشود. حتی گاهی انتهای میوه هم جمع میشود. که البته این کمبود در میوه های شما دیده نمیشه.
البته کمبود ازت ابتدا در برگهای پیر نمایان میشود که برگه زرد و کوچک میشوند و خیلی زود ریزش میکنن.

• کمبود پتاسیم
ابتدا از برگهای پیر شروع میشه در این حالت فاصله میانگره ها کم و برگه ها به سمت پایین خم میشوند و حاشیه برگه دچار سوختگی میشه.
در اثر کمبود این عنصر میوه ها گرز مانند میشوند.
احتمالا بوته های شما کمبود پتاسیم دارن.

• انقباض میوه
این حالت در میوه های غیرپارتنوکارپیک رخ میده یعنی میوه هایی که برای تشکیل شدن حتما به گرده افشانی نیاز دارن.
در این صورت گرده افشانی به خوبی صورت نگرفته و میوه به همون شکلهایی که شما نشون دادین در میاد.
از علل انجام نشدن کامل گرده افشانی میتونه سرد شدن هوا ( در نتیجه کمبود فعالیت زنبورها و سایر حشراتی که در گرده افشانی نقش دارند) و بارندگی باشه.

• اگر درجه حرارت محیط پرورش خیار کم باشد رشد بوته ها کم میشود و میوه ها کوچک میشود.
چنانچه درجه حرارت برای مدتی ناگهانی کم شود میوه ها بد فرم میشوند و ممکن است لکه های کم رنگی رو ان ظاهر شود.

امر دیگه ایی باشه در خدمتم.
در مورد انگور هم به زودی مطلب میزارم

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی در مورد تلقیح نا مناسب خیارها حرفی نداره ؟ و کمبود پتاسیم؟ه ردو باعث بد شکلی خیار میشه ...

فرشید جان بهتر نیست از بوته هاش یه عکس هم بزاری؟ اگر کمبود باشه از روی برگها معلوم میشه ....:w27:

afsoon6282

مدیر تالار
سلام فرشید جان:gol:
عزیز این تاپیکو باید تو بخش گیاهپزشکی میزدی
اشکالی نداره بعدا منتقلش میکنم اونجا:redface:

در مورد خیار این شکلی که به وجود میاد یا بر اثر کمبود عناصر هست یا بر اثر بیماری ویروسی برای تشخیصش هم راه حلش اینه که جایی که خیار باریک شده رو درست نگاه کن اگه جای نیش زدن حشره دیده میشه بیماری ویروسی هست که حشره تغذیه کرده و جاش تغذیش هست و ویروس این شکلیش کرده اگه جای نیش نباشه و فقط تغییر شکل و رنگ باشه بر اثر کمبوده

در مورد انگورت هم اگه بتونی عکسی از برگهاش اونم برگهایی که با بقیه ممکنه فرق داشته باشن مثلا اثر خسارت داشته باش بذاری بهتره

Hooshmand-gsm

عضو جدید
تشکر از همه عزیزان

چشم سعی میکنم هفته آینده حتمآ از بوته ها هم عکس بگیرم

در مورد انگور هم ممنون میشم راهنمایی کنید

afsoon6282

مدیر تالار
امین جان این که گفتم پوستش کنده بشه و ضدعفونی بشه برای بعضی درختان هست که پوستشو میکنن ضدعفونیش میکنن و بعدم با وسائل مخصوص میبندن اطرافشو که چیزی بهش نرسه و بتونه دوباره خودشو تقویت کنه(البته میگم برای بعضی درختان هست نه همشون)
کاری تونستی براشون بکنی؟سمی چیزی استفاده کردی؟

amin_rogh

کاربر ممتاز
متاسفانه هنوز نه. اینقدر سرم شلوغه که به همه اش نمیرسم! حجم زیاد کار و دست تنها!! یه کم سخته. ولی ایشالله یه کاریش میکنم.
ممنون از لطفتون
امین رخ

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان خصوصآ حسین آقا و گلرخ عزیز

دوستان ما توی باغمون دو ساله که خیار کاشتیم و همش خیار ها اینجوری توپول و بد شکل با تخمه های بزرگ و داخلش هم سفید و بعضیهاش هم بد مزه ببار مینشینه
اما بعضیهاش با این که این شکلی هستن خیلی نرم و ترد و خوشمزه هستن
شما میدونید چرا؟؟

=================================

ضمنآ این
انگورها هم چندین سال هست که بار میدادن
امسال از پایینه خوشه شروع به پلاسیدن و قهوه ای شدن میکنن
ضمنآ بعضی از دونه هاش هنوز قوره هست و بیشتریهاش اما رسیده

انقدر بد و زشت شدن که روم نمیشه تعارفتون کنم :redface:
دیگه خودتون ببخشید

فرشید جان اقا حسین و من در دو فروم دیگه عضو هستیم ....ایشون اینجا حضور ندارند:w05: ..اینجا از حضور فعال دوستان خوبی چون امین رخ و باغبان 65 بهره مندیم:w27:

amin_rogh

کاربر ممتاز
کسی در مورد تلقیح نا مناسب خیارها حرفی نداره ؟ و کمبود پتاسیم؟ه ردو باعث بد شکلی خیار میشه ...

فرشید جان بهتر نیست از بوته هاش یه عکس هم بزاری؟ اگر کمبود باشه از روی برگها معلوم میشه ....:w27:
سلام
دوستان چوبکاری میکنند و محبت دارند و بنده کوچکترین رو هم شرمنده محبتشون میکنند.شما استاد هستید و من شاگرد.منهم خیلی اینجا از دوستان چیز یاد میگیرم و سوالاتم رو همینجا از دوستان میپرسم و در اغلب موارد هم اساتید محترم جوابهای بسیار خوبی برای مشکلاتم دارند.
مع الوصف همونجور که کلروفیل جان گفتند این عارضه در خیار مشخصا بخاطر کمبود پتاسیم هست و نه دلیل دیگر.مخصوصا با دیدن عکس خیار ها این مشکل مسجل هست.
موفق باشید.
امین رخ

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای انگور هم من نظرم روی کمبود پتاسیم هستش ...اما میتونه کمبود بر و یا روی هم باشه ..بهتره عکسی ببینیم که شاهد این مدعا باشه ...
کمبود پتاسیم باعث میشه انگور روی درخت حالت کشمشی پیدا کنه ...و توانایی گیاه برای مقابله با بیماریها کم میشه و میتونه حالت بیمار گونه ای خوشه داشته باشه ... کمبود بر حالت ساچمه ای در میوه ها پدید میاره (ریز و غوره ای میمونن )کمبود روی حبهها ریز و بدون دونه هستند و تراکم حبه ها در خوشه کم میشن ...

در مورد بد شکلی خیار ...(خیار رو توی گلخونه معمولا باید از اناع هیبرید استفاده کرد و اگر احیانا این بذور با گردههایی از خارج گلخونه تلقیح بشن میوه های بد شکل بوجود میارن ...حالا اگر این بذور مخصوص گلخونه تیو هوای ازاد کشت بشه به دلیل ناتوانی رشد در محیط ازاد میوه بد شکل میشه ... )اینو هیمنطوری گفتم که بدونیم وقت خرید متوجه باشیم چه بذری رو برای چه استفاده ای میخوایم ...فکر میکنم مشکل شما برمیگرده به کمبود پتاسیم که اگر عکس بذارید حتما از روی برگها مشخص میشه ...:w27:

کاکتوس

کاربر بیش فعال
در مورد بد شکلی خیار یه بخشی بر میگرده به تنش های رطوبتی
یه بخشی هم که از ظاهر خیار پیداست از کنه وتریپس رنج میبره
عدم تلقیح هم به این امر دامن میزنه
به لحاظ کمبود هم همانطوری که پیداست از کمبود منیزیم-منگنز -روی و آهن رنج میبره

کاکتوس

کاربر بیش فعال
راه حل مشکل:

ابیاری منظم

باتوجه به اینکه از کنه وتریپس رنج میبره استفاده از سموم کونفیدور و اورتوس

استفاده از کود های دارای عناص میکروالمنت و کود حاوی منیزیم
چون کمبود منیزیم و منگنز وروی و آهن مشهود هست
طبیعتا ممکنه بیماری سفیدک دروغی هم داشته باشه استفاده از سم اکویشن پرو

توضیح اینکه یک هفته بعد از سمپاشی از خیار استفاده گردد

Hooshmand-gsm

عضو جدید
از همه دوستان که اینهمه لطف کردند ممنونم
حتمآ برای جمعه آینده که رفتم از برگها هم عکس میگیرم

در کل راهنمایی کلروفیل عزیز که گفتند کمبود پتاسیم و بر که بترتیب باعث حالت کشمشی شدنه خوشه برروی ساقه و قوره موندن بعضی از دونه ها برای انگور پیش میاد بیشتر به این عکسهایی که از انگورم گذاشتم میخوره

بازم از همه دوستانم ممنونم:smile:

solaris

عضو جدید
سلام به همگی
من بعد سالیان دور باز برگشتم
من سال قبل چند تا فلفل دلمه رنگی کاشتم ولی میوه هاش همه کوچیکن و اندازه اونایی که تو بازار هست نیستن به ندرت فلفل های بزرگ هم میده مشکل چیه؟

بالا