مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

مهمویی66

عضو جدید
کجایی پس خانم مهندس

با سام اگر درنگ بفرمایید سوال شما را با دوستان متخصص درمیان خواهم گذاشت
دستت درد نکنه

آقا چند تا سؤال:1- جنس این 900 متر لوله چیه؟ 2- شیبش به کدوم طرفه، به طرف چاه یا برعکس؟ 3- این "وله به مدت 30 ساعت در 300 استفاده میشه" یعنی چی؟ 4-لوله چاه پلاستیکیه یعنی چی؟ خروجی پمپ رو میگید؟ اگر الکترو پمپه که قاعدتاً شافت و غلافه و لوله هم فلزی، من شناور با لوله پلاستیکی هم ندیدم(البته تو این عمق) هر چند که میشه از پلی اتیلن هم استفاده کرد.
لوله اتیلن مثل جنس لوله زمزم ولی با قطر و ضخامت بیشتر
گفتم افقی با شیب 5 درصد
یعنی چاه روی مدار 300 ساعت کار میکنه یعنی هر 300 ساعت یکبار هر نفر آبیاری میکنه در این 300 ساعت 30 ساعت آب در این لوله است و بقیه اش توی حوض میریزه و توی جوب به سمت باغ و مزرعه میره
یعنی هم جدار و هم لوله ی آبده از 138 متری جنسش پلی اتیلن هست
خروجی پمپ 30 لیتر در ثانیه است
تو منطقه دشت مهمویی بیرجند چند چاه از این روش استفاده میکنند حتی با عمق 200 متر

green house

عضو جدید
سلام دوست عزيز چرا از روش گلداني يا كيسه رشد استفاده نميكينن به نظر من هم راحت تره هم كم هزينه تر.
در مورد هزينه يا نحوه اجراش ميتوني از شركتهايي كه در اين مورد خدمات ميدن سوال كني.
راستي منم گلخانه پروش خيار دارم خيلي دوست دارم هيدروپونيكش كنم ميشه بعد از اينكه اجراش كردين در مورد هزينه و نحوه اجراش بيشتر برام توضييح بدين.:gol::heart:

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
محیط کشت شما چی هست؟
برای چی در پایه کشت کنی؟ نمیدونم شاید هم بشه ولی بوته خیار خودش دارای ارتفاع هست بعد از مدتی اگر هم در ارتفاع در پایه کاشته بشه مشکلی پیش نمیاد
این تصویر را ببین فکر میکنم این روش بهتره

سیستم کاشت: slab-drip-irrigation system
که نشا ها در پشم سنگ کاشته شده

این یکی هم یک روش دیگرس البته این عکس گوجه فرنگیه

ولی ان عکس اولی خیلی تمیز کار کرده.

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یه تاپیک زدیم بعد مدتها
یه کمکی بدین مطلعین عزیزو گل و دوست داشتنی و دوستام

یه بستر کشت هیدروپونیک برای گلخونه 500 متری خیار
کشت میخواد در ارتفاع با پایه و یه بستر ذوزنقه ای گالوانیزه اجرا بشه:
ابعاد ذوزنقه و فاصله ردیف ها؟

می خوایم از دو طرف گلخونه به وسط گلخونه شیب بدیم
ارتفاع پایه ها از زمین و درصد شیب؟

خوبه؟
یا نظر بهتری دارین؟
:smile::smile::smile::smile::smile:
با تشکر
جوهر​

به نظرم
شما خیار و گوجه رو ول کنید بیایید تو IT سرمایه گزاری کنید چیه بابا خیار و بادمجون و کدو
اینا رو هر جور که تو زمین بکارید در میاد:biggrin::biggrin:
.
.
بهتره زودتر فرار کنم که الان کارمو می سازند
.
خداحافظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظ

farzaneh_77

عضو جدید
ميشه يكي لطف كنه يه گزارشكار نقشه برداري و هيدروليك به من بده؟ شديدا لازم دارم.مرسي

naghavi58

عضو جدید
rahnamayee

rahnamayee

salam
dooste aziz shoma naghshe kamele bagheto baram be emailam befrest
moshakhasat daghigh shamele fasele kahst , sene bagh , mahale chah ya hajme estakhr
meghdar abe dar dastras
mantaghe kesht
noe khak
ab'aade zamin
agar betoonam raahnamaayitoon mikonam
moafagh bashid
naghavi
email : pmn58@yahoo.com

yafa 7

عضو جدید
کاربر ممتاز
با یه سری گونی ( گونی های پشمی ) کل دور تنه درخت رو بپوشونین, ضخامتش مهمه, 10 سانت خوبه, بهد باید چند بار در روز اون گونی ها رو آب چاشی هم کنین, نمناک بمونن بهتره, تعداد آب پاشی ها به میزان دمای هوا هم بستگی داره, زیاد سفت نبندین ساقه گیاه رو با گونی, باید راحت بسته بشن, فکر کنم گونی ها یه ماه بمونن روی ساقه کافی باشه

بهر حال اگه یه متخصص بهتون جواب بده بهتره, ولی این راه عملیه

آقای مهندس شیمی، آخر این جریان گونی پیچیدن چی میشه؟
منظورم اینه که چه فایده ای برای درخت داره؟ جز اینکه باعث بیماری و قارچ و از این حرفا میشه؟
این مطلب و از جایی شنیدید یا تجربه کردید؟

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
منظورم اینه که چه فایده ای برای درخت داره؟ جز اینکه باعث بیماری و قارچ و از این حرفا میشه؟
ایشون خواب دیدن

kapo

عضو جدید
کجایی پس خانم مهندس

دستت درد نکنه

لوله اتیلن مثل جنس لوله زمزم ولی با قطر و ضخامت بیشتر
گفتم افقی با شیب 5 درصد
یعنی چاه روی مدار 300 ساعت کار میکنه یعنی هر 300 ساعت یکبار هر نفر آبیاری میکنه در این 300 ساعت 30 ساعت آب در این لوله است و بقیه اش توی حوض میریزه و توی جوب به سمت باغ و مزرعه میره
یعنی هم جدار و هم لوله ی آبده از 138 متری جنسش پلی اتیلن هست
خروجی پمپ 30 لیتر در ثانیه است
تو منطقه دشت مهمویی بیرجند چند چاه از این روش استفاده میکنند حتی با عمق 200 متر

خب آقا اگر لوله شما پلی اتیلن 110 میلیمتر یا همون 4 اینچ باشه،با دبی 30 لیتر، 900 متر لوله تقریباً معادل 178 متر ارتفاع میشه(حداکثر) و خب این شب رو هم نگفتید کدوم طرفیه؟ اگر به سمت چاهه، کلاً 223 متر و اگر برعکس باشه 133 متر به ارتفاع اضافه کردید. اگر از این لوله مستقیماً استفاده می کنید(یعنی به داخل حوض یا استخر نمیریزه) لوله بدی رو واسه این کار انتخاب کردید، هر چند اگر هم به استخر هم بریزه چندان مناسب نیست. این لوله باید حداقل 150 میلیمتر یا 6 اینچ باشه. اگر با اضافه کردن این لوله هنوز پمپتون جواب میده باید دست کسی که پمپ رو انتخاب کرده بوسید چون خیلی بیش از حد لازم دست بالا گرفتتش!
در مورد لوله جدار، خب لوله شما در واقع GRP یا فایبرگلاسه که تازه وارد بازار ایران شدند. فایبرگلاس معمولاً عمر طولانی تری نسبت به فلز داره، وزن کمتری داره و به همین جهت هم جابجائی و نصبش راحت تره، تحمل فشاریش هم بیشتره.
و در مورد لوله چاهتون، شما از پمپ شناور استفاده کردید؟ وگر شافت و غلاف که نمیشه پلی اتیلن باشه.

kapo

عضو جدید
سلام
یه تاپیک زدیم بعد مدتها
یه کمکی بدین مطلعین عزیزو گل و دوست داشتنی و دوستام

یه بستر کشت هیدروپونیک برای گلخونه 500 متری خیار
کشت میخواد در ارتفاع با پایه و یه بستر ذوزنقه ای گالوانیزه اجرا بشه:
ابعاد ذوزنقه و فاصله ردیف ها؟

می خوایم از دو طرف گلخونه به وسط گلخونه شیب بدیم
ارتفاع پایه ها از زمین و درصد شیب؟

خوبه؟
یا نظر بهتری دارین؟
:smile::smile::smile::smile::smile:
با تشکر
جوهر

خب میشه به جای گالوانیزه از لوله پلیکا استفاده کرد، شا خه های 6 متری پلیکا رو به هم وصل کنید و روی اون ها رو با گرد بر سوراخ کنید محل کشت ایجاد بشه، البته از لوله پلی اتیلن هم میشه استفاده کرد ولی گرون تره، قیمت گالوانیزه در هر مترش چقدر میشه؟

DARIUSH0

عضو جدید
استفاده از بستر کشت تو پلاستیکای مجزا خیلی بصرفه تر هست بهتره اینکارو بکنید

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام به تمامی دوستان
با تلاشهای بسیار موفق به تاسیس یه باغ انار با مساحت 2 هکتار شدیم .
میخواهیم که آبیاری قطره ای راه اندازی کنیم . اگر بشود خودمان این کار را انجام بدهیم البته با کمک شما دوستان و مهنسان عزیز .
گوده ها با فاصله ی 4 متر از همدیگر زده شده اند .

و اما سوالت من :
نوع پمپ مورد نیاز
لوله مورد نیاز از استخر تا سر باغ با چه قطری باشد ؟
لوله ی مورد استفاده در عرض با چه قطری باشد ؟ (70 متری )
لوله های مورد استفاده دور درخت با چه قطری باشد ؟
دوست عزیز کار بسیار خوبی برای بهتر کردن کار تولیدتون انجام میدین که میخواین ابیاری قطره ای راه بندازین
برای پایین اومدن هزینه هاتون هم بهتزه
نقشه کاملی دادیم اما ارتفاع استخر رو ذکر نکردین
اگه استخرتون ارتفاع مناسب داشته باشه میتونید از ابیاری ثقلی استفاده کنین که نیاز به موتور نداره

اصول کار به اینصورته منبع اب که شما از استخر استفاده میکنین
فبلتر های تسویه اب که برای جلو گیری از ورود ذرات ریز به داخل لوله ها هست و باعث میشه سوراخ نازلها بسته بشن
خود ***** رو معمولا از استوانه ای به ارتفاع 70 سانتیمترو قطر بیست تا سی سانتیمتر درست میکنن و داخل اون رو با ذرات سنگ ریزه تا شن نرم و در نهایت ماسه خیلی نرم پر میکنن به ینصورت این فیالتر تمام ذرات ریز رو از اب جدا میکنه

بعد از ***** هم لوله های تقسیم اب هست و لوله هایی اب رو به ردیفها انتقال میدن
در روی ردیف هم برای هر درخت به اندازه یکو نیم متر انشعاب گرفته میشه و روی این انشعاب حدود چهار تا پنج نازل بسته به شرایط اب و هوایی منطقه قرار میدین
کنترل نازلها و میزان اب خروجی از اونها رو هم باید هر چند ماه یک بار انجام بدید و نازلهای معیوب رو تعویض کنین
همه این کارها رو خودتون به راحتی و با مشاوره گرفتن از همکاران مهندس کشاورزی میتونید انجام بدین

اگه استخرتون ارتفاع لازم رو برا ابیاری ثقلی نداشت باز بهترین راه اینه که یه منبع کوچیک بالای استخر بسازین و اب رو با پمپاژ بفرستین بالا این کار هزینه کمتری داره تا اینکه بخواهین پمپ برا پمپاژ مستقیم بخرین

irrigation

عضو جدید
سلام دوستان مهندس؛ من مقاله ای درباره یکنواختی پخش در سیستم سنترپیوت میخام با تشکر.

مهمویی66

عضو جدید
خب آقا اگر لوله شما پلی اتیلن 110 میلیمتر یا همون 4 اینچ باشه،با دبی 30 لیتر، 900 متر لوله تقریباً معادل 178 متر ارتفاع میشه(حداکثر) و خب این شب رو هم نگفتید کدوم طرفیه؟ اگر به سمت چاهه، کلاً 223 متر و اگر برعکس باشه 133 متر به ارتفاع اضافه کردید. اگر از این لوله مستقیماً استفاده می کنید(یعنی به داخل حوض یا استخر نمیریزه) لوله بدی رو واسه این کار انتخاب کردید، هر چند اگر هم به استخر هم بریزه چندان مناسب نیست. این لوله باید حداقل 150 میلیمتر یا 6 اینچ باشه. اگر با اضافه کردن این لوله هنوز پمپتون جواب میده باید دست کسی که پمپ رو انتخاب کرده بوسید چون خیلی بیش از حد لازم دست بالا گرفتتش!
در مورد لوله جدار، خب لوله شما در واقع GRP یا فایبرگلاسه که تازه وارد بازار ایران شدند. فایبرگلاس معمولاً عمر طولانی تری نسبت به فلز داره، وزن کمتری داره و به همین جهت هم جابجائی و نصبش راحت تره، تحمل فشاریش هم بیشتره.
و در مورد لوله چاهتون، شما از پمپ شناور استفاده کردید؟ وگر شافت و غلاف که نمیشه پلی اتیلن باشه.
ممنون واسه جوابت
پمپ شناور همون مدل پمپی هست که ته چاهه و آب را میفرسته بالا (الکترو موتور و شناور ته چاهه)؟
شافت و غلاف مدلی هست که الکتر موتور بالای چاهه و با یک میله وصل میشه به شناور ته چاه ؟
چاه ما از نوع اول است

ye barkhord

اخراجی موقت
با سلام
اگه یه درخت پرتقال پوستش به اندازه 20 cm (در طول ساقه) و دوروبر ساقه اش به کلی کنده بشه برای جلوگیری از خشک شدن درخت چی کار باید کرد؟ عامل فیزیکی باعث کندن پوست درخت شده است.
با تشکر

با یه سری گونی ( گونی های پشمی ) کل دور تنه درخت رو بپوشونین, ضخامتش مهمه, 10 سانت خوبه, بهد باید چند بار در روز اون گونی ها رو آب چاشی هم کنین, نمناک بمونن بهتره, تعداد آب پاشی ها به میزان دمای هوا هم بستگی داره, زیاد سفت نبندین ساقه گیاه رو با گونی, باید راحت بسته بشن, فکر کنم گونی ها یه ماه بمونن روی ساقه کافی باشه

بهر حال اگه یه متخصص بهتون جواب بده بهتره, ولی این راه عملیه

سلام

برای جلوگیری کردن از خشک شدن درخت باید از چسب پیوند استفاده کنید.موارد دیگری که دوستان ذکر کردن باعث بیمار شدن درخت و در نهایت از بین رفتنش می شود.

امیدوارم درخت زندگیتون همیشه سالم و تنومند باشد

من قبلا" در مورد مشابهی از چسب چوب و چسب بتن استفاده کردم و نتیجه گرفتم و توجیه علمی برایش نداشتم فقط بخاطر آلی بودن مواد این دو چسب از آنها استفاده کردم و اینکه حشرات میلی به خوردن آنها نداشته و خاصیت الاستیکی هم دارند

چسب پیوند رو برا این میزنن که مقطع بریده شده کمتر در معرض هوا و رطوبت قرار بگیره و به طبع کمتر در معرض بیماریهای قارچی قرار بگیره . هر بریدگی بیشتر از یک سانتی متر مربع رو باید چسب پیوند زد . البته میگم چسب چون کمتر از دیگران الودگی داره . خصوصا وقت هرس کردن شاخه های کلفت باید تو نظر داشته باشیم.:gol:

دوست بزرگوار عارض شوم به حضور منورتان که همه صحبت ها و نظریات صحیح است اما یک جمع بندی کلی با توجه به تجربه خودم این است که دوست عزیز کارشناس شیمی نظرش کاملا درست است و همینطور چسب پیوندها و سم ضد عفونی کننده ها . اصولا به طور دقیق بایست گفت که شما ذکر نکردید ساقه شما تنه اصلی درخت است یا ساقه چند ساله یا دو ساله یا ساقه نازک ؟! اگر میتوان از خیر ان گذشت که توصیه میشود ان را حذف کنید واگر که نه بایست ابتدا با سموم قارچ کش محل را ضدعفونی و سپس با چسب ان را بپوشانید . چسب بتن و چسب چوب مانع رشد گیاه می شود ولی برای کوتاه مدت و مواردی خاص مشکلی ندارد . کلا اگر مشکل ذکر شده توسط شما روی تنه اصلی باشد و اقدامی نکنید درخت شما در اثر عدم تقویت ریشه و عدم بازگشت شیره درخت به ریشه توسط اوند ابکش خشک میشود و گونی برای رفع موقت توصیه شده و نه دائمی . با سموم سولفات مس یا نانو مس یا نانو نقره هم میشود محیط را ضدعفونی کرد و...

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز چرا از روش گلداني يا كيسه رشد استفاده نميكينن به نظر من هم راحت تره هم كم هزينه تر.
در مورد هزينه يا نحوه اجراش ميتوني از شركتهايي كه در اين مورد خدمات ميدن سوال كني.
راستي منم گلخانه پروش خيار دارم خيلي دوست دارم هيدروپونيكش كنم ميشه بعد از اينكه اجراش كردين در مورد هزينه و نحوه اجراش بيشتر برام توضييح بدين.:gol::heart:
تشکر بپرسم برآورد کنم ببینم کدوم ارزونتره
البته یه چی که هست گلخونه ما می خواد آموزشی باشه و می خوایم یک روش قابل اجرا و ساده پیدا کنیم که دانش آموز احساس کنه می تونه خودشهم اجرا کنه با هزینه کم
اجراش کنم حتما هزینه هاش رو لیست می کنم

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
گفتم پایه بزارم چون هزینه سیمانکاری بستر و غیره زیاده
پایه با ارتفاع کم و با اون شیب ایجادمی کنم.
بسترش هم ازگالوانیزه فعلا منصرف شدم چون روکش روی داره و سمیتش معضل خواهد شد. تصمیم گرفتم فعلا کارتون پلاست کار کنم.

سلام.
محیط کشت شما چی هست؟
برای چی در پایه کشت کنی؟ نمیدونم شاید هم بشه ولی بوته خیار خودش دارای ارتفاع هست بعد از مدتی اگر هم در ارتفاع در پایه کاشته بشه مشکلی پیش نمیاد
این تصویر را ببین فکر میکنم این روش بهتره

سیستم کاشت: slab-drip-irrigation system
که نشا ها در پشم سنگ کاشته شده

این یکی هم یک روش دیگرس البته این عکس گوجه فرنگیه

ولی ان عکس اولی خیلی تمیز کار کرده.

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
نون نداشته باشی بخوری ، IT می خوری؟:surprised::surprised::surprised::razz:
به نظرم
شما خیار و گوجه رو ول کنید بیایید تو IT سرمایه گزاری کنید چیه بابا خیار و بادمجون و کدو
اینا رو هر جور که تو زمین بکارید در میاد:biggrin::biggrin:
.
.
بهتره زودتر فرار کنم که الان کارمو می سازند
.
خداحافظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظظ

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
لوله پولیکا حداقل بالای 15 قطرمیخواد که هزینش زیاد میشه و خیلی گرون در میاد
بالا گفتم فعلا از گالوانیزه منصرف شدیم
اگه از کارتن پلاست 3 میل استفاده کنم حدود 250 میشه اگه 6 میل استفاده کنم حدود 650 درمیاد. شاید گزینه خوبی باشه.
خب میشه به جای گالوانیزه از لوله پلیکا استفاده کرد، شا خه های 6 متری پلیکا رو به هم وصل کنید و روی اون ها رو با گرد بر سوراخ کنید محل کشت ایجاد بشه، البته از لوله پلی اتیلن هم میشه استفاده کرد ولی گرون تره، قیمت گالوانیزه در هر مترش چقدر میشه؟

kapo

عضو جدید
ممنون واسه جوابت
پمپ شناور همون مدل پمپی هست که ته چاهه و آب را میفرسته بالا (الکترو موتور و شناور ته چاهه)؟
شافت و غلاف مدلی هست که الکتر موتور بالای چاهه و با یک میله وصل میشه به شناور ته چاه ؟
چاه ما از نوع اول است

بله، همین جوری که گفتیدن

kapo

عضو جدید
میتونید پایه بذارید و از گلدون استفاده کنید، برای این که بهتر هم باشه از این گلدون های چهارگوش که قشنگ داهل پایه ها قرار بگیرند. یک سری از این گلدون ها هم هستند که تهشون زهکش دارند(نه به شکل سوراخ، یک جور مجرا شبیه شیرهای سرخط)

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
نون نداشته باشی بخوری ، IT می خوری؟:surprised::surprised::surprised::razz:

حیف که تاپیکت تخصصیه وگر نه بهت نشون می دادم
فقط همین رو بگم که این خیار و گوج رو می شه تو باغچه خونه خودمون هم بکاریم ولی IT رو چی می تونی با گالوانیزه و تراکتور بکاری:D

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
گلدون هم گرون در میاد و کیفیتشبخاطر محدودیت فضای ریشه کمتر از یک بستر پیوسته خواهد شد احتمالا
یه فکری کردم شاید خوب باشه از لوله های هیدروفیکس استفاده کنم کههم میشه6 اینچ و هم 8 اینچ استفاده کرد هزینش هم حدود 200 شاید بشه.
میتونید پایه بذارید و از گلدون استفاده کنید، برای این که بهتر هم باشه از این گلدون های چهارگوش که قشنگ داهل پایه ها قرار بگیرند. یک سری از این گلدون ها هم هستند که تهشون زهکش دارند(نه به شکل سوراخ، یک جور مجرا شبیه شیرهای سرخط)

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
حیف که تاپیکت تخصصیه وگر نه بهت نشون می دادم
فقط همین رو بگم که این خیار و گوج رو می شه تو باغچه خونه خودمون هم بکاریم ولی IT رو چی می تونی با گالوانیزه و تراکتور بکاری:D

چرا که نشه
اصلا میدونی IT مخفف چیه
Ironer Tractor
آهنش رو روکش روی بزنی میشه گالوانیزه
با تراکتورش هم میدونی که میشه کل IT و هرچی زمین کشاورزیه شخمید
:cool::cool::cool::cool:

آخرین ویرایش: