مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

ajaab

اخراجی موقت
عجب

عجب

عجب پس استاد دانشمند نداریم اینجا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :cool::cool::cool::cool:

ajaab

اخراجی موقت
عجب

عجب

پس سوال سخت که اقا پجی مخواست هم نمیشه پاسخ داد . اقا پجی سوال اسون بکنم ؟ میتونی جواب بدی ؟؟؟؟؟؟؟؟

jazayeri62

عضو جدید
تفاوت گندم و جو

تفاوت گندم و جو

یه سوال ساده عمومیه که توی مصاحبه های شغلی از دوستان پرسیده شده و جالبه بعضی هایی که میخواستند مصاحبه بدن میگفتند چون ما کارشناس باغبانی هستیم دیگه نباید از زراعت چیزی بدونیم !!!!! غافل از اینکه کشاورز وقتی میبینه مهندس کشاورزی اومده سر زمینش حتما از رابطه آب و خاک ( شوری و .. ) کود دهی و سم پاشی حتما سوالاتی میپرسه .. خیلی زشته که توی بعضی سایتهای خبری کشاورزی بگن که فلانی فرق دانه جو و گندم را نمیدونه و .... میشه شما به من بگین فرقش چیه ؟ یا اون لینک خبری مستند در تایپیک بعدی بذارم براتون ؟:D:D:D:D:D:D
....................................................................................................................
1)در نوع خوشه بندی ان است که اگر به خوشه های گندم و جو نگاه کنی به سادگی متوجه دانه بندی متصل گندم و دانه بندیجدا از هم جو می شوی
2)دررنگ مزرعه که کار مشکای است رنگ مزرعه جو کم رنگ تر است البته ناگفته نماندکه کود ازته می تواند تاثیر زیادی در رنگ داشته باشد
3) یکی دیگر نوک برگ ها است گه تفاوت جزئی با هم دارند

ajaab

اخراجی موقت
اینجا کسی میدونه واسه طراحی یه پارک رو یه زمین با ترازهای مختلف(تقریبا تپه مانند) باید این مکانها رو کجا گذاشت؟

1.پارکینگ
2.زمین بازی (فوتبال ،تنیس)
3.رستوران یا آمفی تئاتر
4.مسیر های ماشین رو و پیاده رو(تند رو و کند رو)
5.وسایل بازی کودکان

سلام

لطفا مساحت مورد نظر یا تخیلی را اعلام کنید و مشخص کنید که اندازه تپه ها به چه مقیاس است تا بتوانیم راهنمایی مناسبی داشته باشیم . مصداق پاسخ سوال شما در قسمتی از بوستان آزادی و تمام قسمتهای پارک بازی موسوم به لونا پارک شیراز واقع در نزدیکی دروازه قران شیراز . می باشد . مسلما سوالی که بسیار کلی باشد هم بایست پاسخ کلی داشته باشد و چنانچه اطلاعات جزیی ارائه نمایید ما بهتر از عهده سوال شما بر خواهیم آمد .

ایام به کام و شادی سپری داشته باشید.

روزهاتون مقبول امام زمان قرار بگیره

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
پس سوال سخت که اقا پجی مخواست هم نمیشه پاسخ داد . اقا پجی سوال اسون بکنم ؟ میتونی جواب بدی ؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام دوست من. ببین شما که مقاله نوشتین و ... بالاخره همون طوری که خودتون گفتین ما ها اینجا دانشمند نداریم. خوب منم میتونیم اسم 2 تا ترکیب مواد معطره گیاهان دارویی رو بگم و ازتون بخوام این چطوری سنتز شده !! رشته من که باغبانی نیست. سوالی بپرسید که کلی باشه. خودتون گفتین که این سوال براتون سخته. قبول دارم من شاید نتونم جواب بدم. ولی خوب ما سوال طرح کن ما جواب بدیم. من که هنوز اول راه هستم. یک سوالایی بکنین که یک کم آسون تر باشه. کشاورزی گسترده هست و همون طوری که شما از من بهتر میدونید هر کسی اینجا داره یک گرایش از کشاورزی می خونه. یکی گیاهپزشکی بیشتر میخونه و یکی دیگه هم زراعت. و .... ببین سوالای فوق تخصصی نکن. مثلا سوال درخت نارگیل خوب بود. اما سال آوری زیتون رو بیخیال بشو چون سوالای سخت سخت خیلی زیادن و کسی اینجا به طور یقین به همه سوالاتتون نمیتونه پاسخ بده. یک سوال متفکرانه می خوام. اگه میگی بچه ها سوالای آسون طرح میکنن خوب شما سوال متوسط بذار نه سوالی که بعد از گذشت یک هفته هنوز کسی براش جوابی نداده. خوب زیاد نوشتم. شرمنده. جواب اینو بدین ممنون میشم. خوب درسته به رشته من ربطی نداره اما به اطلاعات من اضافه میشه. من فقط اینو فهمیدم که سال آوریش با پسته فرق میکنه. چرا ؟!؟ نمیدونم. ممنون میشم عامیانه بگید. مرسی :gol:

ajaab

اخراجی موقت
سلام

سلام

دوست خوب من ایام به وقف مراد شما باشه ان شا الله

من و همکارانم با همین ایدی وارد سایت میشویم و ما نیازی به پاسخ شما نداریم . بلکه هدفمان اینست که ببینیم میوه های دانشگاههای ما تا چه مقدار رسیده هستند و چه مقدار نرسیده . متاصفانه بررسی ما چندان مورد رضایت نیست . چرا که دوستان عزیز فارغ از مراکز به اصطلاح معتبر هم یک میوه بسیار نرسیده هستند .

بارها گفته بودیم دوستتون داریم و قدرتونو میدونیم و باز هم میگیم که دوستتون داریم و قدرتونو میدونیم .

از حضرت صاحب الزمان برای تک تک دوستان آرزوی شادی و سلامتی داریم .

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون اقا عجب.این روزا اقا عجب کو میوه رسیده.اصلا به چی دلشون خوش باشه این میوه ها.به بی کاری ایندشون دلشون خوش باشه.
یه چیز هم باید باشه واسه انرژی دادن دیگه.یه چیز دیگه هم که هست خود دانشگاه هم دلیل ایم میوه های نررسیده هست.:cry:

"Pejman"

دوست خوب من ایام به وقف مراد شما باشه ان شا الله

من و همکارانم با همین ایدی وارد سایت میشویم و ما نیازی به پاسخ شما نداریم . بلکه هدفمان اینست که ببینیم میوه های دانشگاههای ما تا چه مقدار رسیده هستند و چه مقدار نرسیده . متاصفانه بررسی ما چندان مورد رضایت نیست . چرا که دوستان عزیز فارغ از مراکز به اصطلاح معتبر هم یک میوه بسیار نرسیده هستند .

بارها گفته بودیم دوستتون داریم و قدرتونو میدونیم و باز هم میگیم که دوستتون داریم و قدرتونو میدونیم .

از حضرت صاحب الزمان برای تک تک دوستان آرزوی شادی و سلامتی داریم .

عجب جون منم دوستت دارماااااا ولی یکم فکر کنم میوه شما بیش از حد رسیده....

متاسفانه رو اینجوری می نویسن نه متاصفانه !!!

منم دوستت دارماااا فکر بد نکن . بحث میوه رسیده و نرسیده بود. احتمالا بحث دانشگاه نیست. بحث میوه های نوگل دبستان هست. بابا دوستت داریم. :gol::gol::gol: اینم مال تو :gol::gol::gol:

ajaab

اخراجی موقت
خیلی ممنون اقا عجب.این روزا اقا عجب کو میوه رسیده.اصلا به چی دلشون خوش باشه این میوه ها.به بی کاری ایندشون دلشون خوش باشه.
یه چیز هم باید باشه واسه انرژی دادن دیگه.یه چیز دیگه هم که هست خود دانشگاه هم دلیل ایم میوه های نررسیده هست.:cry:

سلام

پاسخ شما این است که با همت 7 نفر از دوستان دوره دانشگاهی یا همین دوستان خودتان در این سایت میتوانید شرکت تعاونی خرید و فروش یا تولیدی یا صادراتی تاسیس کنید و در کنار اون هم بذارید میوه های دانشتون ب ر س د . ایام به کام

کاکتوس

کاربر بیش فعال
ذکات علم آموختن است

ذکات علم آموختن است

سلام
دوست عزیز

من فارغ التحصیل از هلند از دانشگاه واخنینگن هستم قرار نیست اطلاعتمو به رخ این عزیزان بکشم.شما سعی کنید اگر خیلی دانشمند هستید .به دوستان اطلاعات بدید نه اینکه به مبارزه دعوتشون کنید :gol:

golbaghbabak

عضو جدید
با سلام .از اینکه غیبت داشتم پوزش میخوام.دوست عزیز گلرخ خانوم این کار نیاز به زمان و چلان مشخص داره که بتونیم به هم کمک کنیم و به شما پیشنهاد میدم که با استفاده از عکس یا چلانهای کار شده تمرین کنید تا بتونید راحت تجسم فکریتون را روی کاغذ انتقال بدید البته هر طرح و هر نوع باغی یک سری ضوابط خاص خودش را داره .ممنونم

"Pejman"

سلام
دوست عزیز

من فارغ التحصیل از هلند از دانشگاه واخنینگن هستم قرار نیست اطلاعتمو به رخ این عزیزان بکشم.شما سعی کنید اگر خیلی دانشمند هستید .به دوستان اطلاعات بدید نه اینکه به مبارزه دعوتشون کنید :gol:

اتفاقا سوال خوبیه ولی من هیچ رغبتی برای پاسخگویی وقتی به مبارزه دعوت میشم ندارم.متاسفانه!:gol:

من با نظر این 2 تا دوستم کاملا موافقم.

ajaab

اخراجی موقت
عجب

عجب

سلام
دوست عزیز

سلام عزیزان

دو تا سوال ساده طرح شد که پاسخ از طرف ما داده شد ولی این یکی را شما پاسخ دهید . جای شما بودم از دوستان اسپانیایی خودم میپرسیدم که زیتون خوبی دارند .

به هر حال چند روز دیگر صبر میکنیم و اگر پاسخ نیامد مسلما جواب خواهیم داد .

راهنمایی هم اینه که : مسائل هرس پاجوش بد موقع و خشکی بیش از حد و مسائل هورمونی است که کلا پاسخ داده شد اما مایل هستیم موشکوفانه اساتید گرانقدر ما به سوال ما پاسخ بدهند . ناگفته نماند که این سوال از طرف بیتا خانم از دانشگاه سیاتل طرح ریزی شده بود و بنده صرفا میخواستم دانش مهندس ایرانی با آمریکایی را مقایسه مختصر داشته باشم .

من الله توفیق . ایام به شادکامی در پرتو لطف حق سپری نمایید .

ajaab

اخراجی موقت
یک سوال ساده از باب ریزش برگ درخت در پاییز

یک سوال ساده از باب ریزش برگ درخت در پاییز

سلام امیدواریم حالتون خوب باشه

سوال ساده امروز ما در خصوص علل ریزش برگ ها در پاییز است و چرا درختان سوزنی برگ در زمستان برگ ریزان ندارند ؟ نام دو کاج خزان دار را بگویید و علت تفاوت ان با سایر کاج ها در چیست ؟ سوال از این ساده تر ؟؟؟؟؟؟ خواهشا به جای پاسخ صحیح به حاشیه نروید ....

با تشکر

مثل همیشه دوستتون داریم

"Pejman"

مهندس جون سلام
خوب هست اینا مهندس جان :

اين طور است که اشعه هاي قرمز در بهار گياهان را به فتوسنتز و رشد و نمو بيشتر وادار مي کنند و اين برگهاي لطيف سبز رنگ از دل شاخه هاي قهوه اي و سياه بيرون مي زنند و در زمستان به دليل اشعه هاي آبي و تاثيرات مخرب آن کلروپلاست ها يکي يکي رنگ مي بازند و به کرومو، پلاست تبديل مي شوند که با رنگيزه هاي گزانتوفيل (زرد) وليکوپن (قرمز) اين منظره هاي زيبا را براي ما رنگ آميزي مي کنند.
جدا شدن برگها يک طرح طولاني مدت زيستي است. درست است که نور به درختها فرمان رنگ عوض کردن مي دهد، اما ريختن برگها اصلا تقصير نور نيست ، يعني حداقل نور به طور مستقيم در جدا شدن آنها نقش ندارد.
به محض اين که کار ساخت و ساز و توليد موادغذايي در پي از بين رفتن کلروفيل ها در برگها قطع مي شود، لابلاي سلولهاي گياهي هم چيزهايي شروع به فعاليت مي کنند. در گياهان هم مثل بدن ما موادشيميايي به نام هورمون ، سنتز مي شوند که فرمان هاي خاصي را به اندام هاي مختلف مي رسانند.
هورمونهاي برگ ريزي درخت پيامي را به ديواره هاي بين سلولي گياهان صادر مي کنند. بين سلولهاي گياهي (برخلاف سلولهاي جانوري که هيچ ديواره اي وجود ندارد) ديواره سلولي از جنس پکتوسلولزي است که وقتي فرمان افتادن برگ صادر مي شود، اين ديواره متلاشي و از هم جدا مي شود. (وقتي دانه هاي به را داخل آب قرار مي دهيم ، اين ديواره با ايجاد حالت ژله اي در آب حل مي شوند و چنين اتفاقي اينجا هم مي افتد).
پس پيوستگي بين سلولها از بين مي رود، اين طور مي شود که ارتباط دمبرگ کم کم با شاخه قطع مي شود، طوري که تنها به وسيله آوندها با هم ارتباط دارند، يعني تنها شاهرگ حياتي و آخرين نقطه اتصال.
در مجراهاي آوندي هم ديواره هايي به اسم تيل راه اين شريان هاي حياتي را مي بندد و عبور و مرور موادغذايي تعطيل مي شود و اينجاست که ارتباط فيزيولوژي برگ به طور کامل از ساقه قطع مي شود و برگ در چنين حالتي براثر نيروي ثقل يا وزش کوچکترين نسيمي از ساقه جدا مي شود.
با سقوط برگ جدار سلولهاي آن بخش از لايه جداکننده که روي ساقه باقي مانده ، از سوبرين (چوب پنبه) انباشته مي شود، که همين ماده محل زخم ناشي از اين سقوط را به طور کامل در ساقه مي پوشاند.
حتما مي دانيد که همه درختان هم خزان نمي کنند. در واقع تنها درختاني خزان مي کنند که در طول دوره يکساله زندگي خود چند ماهي را در استراحت کامل به سر مي برند.

ajaab

اخراجی موقت
عجب

عجب

مهندس جون سلام
خوب هست اینا مهندس جان :

اين طور است که اشعه هاي قرمز در بهار گياهان را به فتوسنتز و رشد و نمو بيشتر وادار مي کنند و اين برگهاي لطيف سبز رنگ از دل شاخه هاي قهوه اي و سياه بيرون مي زنند و در زمستان به دليل اشعه هاي آبي و تاثيرات مخرب آن کلروپلاست ها يکي يکي رنگ مي بازند و به کرومو، پلاست تبديل مي شوند که با رنگيزه هاي گزانتوفيل (زرد) وليکوپن (قرمز) اين منظره هاي زيبا را براي ما رنگ آميزي مي کنند.
ن.

سلام

عرض شود به حضورتان که پاسخ شما بسیار کلی میباشد و من پاسخ سوالم را دقیق و تخصصی میخواهم . با تشکر

از خدای متعال ارزو داریم که عمرتون مثل برگ پاییز نباشه

"Pejman"

اصلا درست بود ؟ ببین باید از مبحث فیزیولوژیکی وارد بشیم دیگه مگه نه ؟

mohsen.agri

عضو جدید
سلام امیدواریم حالتون خوب باشه

سوال ساده امروز ما در خصوص علل ریزش برگ ها در پاییز است و چرا درختان سوزنی برگ در زمستان برگ ریزان ندارند ؟ نام دو کاج خزان دار را بگویید و علت تفاوت ان با سایر کاج ها در چیست ؟ سوال از این ساده تر ؟؟؟؟؟؟ خواهشا به جای پاسخ صحیح به حاشیه نروید ....

با تشکر

مثل همیشه دوستتون داریم

سلام...فکر میکنم یک سری از کاجها در فصل بهار خزان کنند اگر این نظر غلط است راهنمایی بفرمایید

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
از سوزنی برگان خزان کننده : سرو مرداب یا دار تالاب اسمشه و لاریکس. علت خزان کننده بودنشونم ...فعلاً راجه به دلیلش چیزی نشنیدم ... ایشااله از شما بتونم یاد بگیرم.

علت ریزش برگها در پاییز هم خوب به خاطر تغییر شرایط محیطی ، تعادل هورمونی بهم میخوره و سنتز اتیلن ( که عامل پیری محسوب میشه )بیشتر از پیش میشه و تشکیل یه لایه سواگر رو تو محل اتصال دمبرگ به شاخه میده که لایه سستیه و با وزش باد یا هر عامل ضعیف دیگه ای میتونه سبب جدا شدن برگ از شاخه بشه . البته من توضیح فیزیولوژیش یادم نیست ...اینکه تیغه میانی بر اثر چی تجزیه میشه و ....

سوالای ساده همیشه جوابهای ساده داره که کمتر مورد توجه قرار میگیرن . چون شاید همیشه دیدیم و برامون یه واقعه خیلی عجیب نیست کمتر برامون سوال میشه .....منتظر جواب میمونم ، چون برام دونستن این موضوع جالبه...:gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب چه بهتر حتماً ایشون روی این قضیه کار کردن .خیلی خوبه که شما برای ما هم میگین تا ما هم با این روشها اشنا شیم..:gol:

Mahmuud

عضو جدید
خواب برخي گياهان بدليل تغيير شرايط محيطي (عمدتا دما و نور) در پاييز و زمستان اتفاق ميافتد. واكنش گياه به اين تغييرات هورموني است (از جمله اسيد ابسزيك اسيد يا ABA) و تجمع هورمون در برگ باعث سقوط برگ ميشود. قبل از سقوط برگ مواد غذايي قابل انتقال آن تخليه ميشود. اين حالت چند حسن دارد: كاهش مصرف مواد ذخيره شده در گياه از طريق برگهاي كم فعاليت، تغليظ شيره سلولي جهت مقابله با سرما، انجام تنفس يا مصرف انرژي فقط جهت اندامهاي كم فعاليت باقي مانده. تمامي اين تغييرات تحت كنترل جوانه ها ست، چه احساس تغييرات محيطي و چه دستورات متعاقب هورموني.:gol:

آخرین ویرایش:

ajaab

اخراجی موقت
عجب

عجب

سلام گرم تابستانی در حال و هوای پاییزی ما را پذیرا باشید .

راهنمایی :

ریزش برگ درخت در پاییز هیچ ربطی به همورمون و اتیلن و این حرفها ندارد و بگم که سرما علت ان است . دوستان اگه ممکنه پاسخ موشکوفانه ارائه دهید . منتظر هستیم .

در هوای گرم خوزستان اگر سیب بکاریم گزارش شده که درصد ریزش برگ درخت بسیار پایین تر است و مسئله ما با توجه به قید کلمه پاییز یعنی سرما است . پاسخ بسیار ساده هست اگه اسرار دارید مثل سابق خودم پاسخ بدهم .

ajaab

اخراجی موقت
عجب

عجب

سلام

عجیب !!!!!!! یعنی فقط گلی و پجی و نارون و یکی دو تای دیگه توی این سایت کنترات کار میکنن ؟؟؟؟؟؟؟؟ کو اون دکتر صداقتی عزیز کو اون دانشجو محترمشون که میگفت من برم الفبای سواد بیاموزم کو افسون خانم کو بقیه برو بچ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ببخشید اگه زیاد خودمونی شد !!!

Mahmuud

عضو جدید
يك نكته فيزيولوژيك

يك نكته فيزيولوژيك

سلام تمامي فعاليت هاي حياتي گياهان تحت كنترل هورمون هاست و شرايط آب و هوايي عامل غيرمستقيم هستند. ريزش برگ هم ميتواند ناشي از تغييرات نوري و هم تغييرات دمايي باشد (البته پارامترهاي ديگر جوي نيز موثرند).
در خوزستان پاييز و بهار باور كنيد كوتاه است و شايد اصلاَ احساس نشود . بله از نيمه دوم فروردين هوا گرم ميشه و معمولاَ تا اوايل آبان ادامه پيدا ميكنه و واقعاَ واكنش به محيط خيلي از گياهان در اين منطقه با جاهاي ديگه فرق داره، حتي ريزش برگها.:gol:

Mahmuud

عضو جدید
واسه سلامتيه خودتون و خانوادهاي محترمتون صلوات ختم كنيد

واسه سلامتيه خودتون و خانوادهاي محترمتون صلوات ختم كنيد

سلام دوستان دو هفته پيش
مهندس عزيز (با نام عجب) سوال جالبي رو پرسيده بودن‏، حقير تو خيلي از مصاحبه هاي استخدامي، دانشگاهي و علمي با سوالشون مواجه شدم. حتي واسه بچه هاي سازمان نظام مهندسي كشاورزي. حدود ده سالي هست تو رشته كشاورزي دارم درس ميخونم ولي به همه گرايشهاش علاقه دارم و تو خيلياشون كار كردم و تحقيق كردم. خدا رو شكر ميكنم كه با آمدن تو باشگاه خيلي چيزها رو ياد گرفتم و با توجه به مشكلات شغلي و تحصيليم سعي ميكنم وقتي هم واسه يادگيري تو باشگاه بزارم. فكر كنم اگه اطلاعات كشاورزيمون تو خيلي از گرايشاش كامل بشه باور كنيد تو فهم و درك خيلي از مطالب كمكمون ميكنه. پس فكر كنم اگه بچه هاي كشاورزي تو هر گرايشي ايده هاشون رو راجع به يك موضوع مطرح كنن همه ميتونن از آن ديدگاه چيزهاي جديدي هم يادبگيرن،
عزيزان دكتر حسابي در بخش مراقبتهاي ويژه تا چند ثانيه پيش از وداع هميشگي كتاب دستش بود و دنبال ندونسته هاي دنيايي بود كه بايد فراموششش ميكرد.

سوال عجب در مورد تفاوتهاي بذر گندم و جو كه از يك خانواده هستن چند گانه است: يكي شكل بذرهاست كه اشاره شده بود، يكي ديگه عريان بودن بذر گندم ولي پوشيده بودن بذر جو هست‏، ديگر متفاوت بودن محتواي بذر آنهاست ، ديگر وزن هزار دانه آنهاست (اصطلاح تخصصي زراعتي هست)، ديگر جوانه زدن بذر گندم از يك سمت ولي در جو از دو سمت بذر هست و .......
:gol:

ajaab

اخراجی موقت
سلام سلام

سلام سلام

سلام تمامي فعاليت هاي حياتي گياهان تحت كنترل هورمون هاست و شرايط آب و هوايي عامل غيرمستقيم هستند. ريزش برگ هم ميتواند ناشي از تغييرات نوري و هم تغييرات دمايي باشد (البته پارامترهاي ديگر جوي نيز موثرند).
در خوزستان پاييز و بهار باور كنيد كوتاه است و شايد اصلاَ احساس نشود . بله از نيمه دوم فروردين هوا گرم ميشه و معمولاَ تا اوايل آبان ادامه پيدا ميكنه و واقعاَ واكنش به محيط خيلي از گياهان در اين منطقه با جاهاي ديگه فرق داره، حتي ريزش برگها.:gol:

سلام دوست خوب من eshomeli عزیز

من وقتی وارد جایی میشم اول سلام میکنم بعد یا الله میگم اگه اجازه داشتم وارد میشم .

از طرف سایت پیغام میدن ( 3 بار ) که ما شما را به عنوان یک کاربر ارزشمند از دست داده ایم لطفا وارد سایت شوید !!!!!!!!!! وارد میشوی میبینی کل بخش باغبانی کنترات دست 6 نفر است ( اسامی محفوظ ) و خیلی هم ادعاشون میشه !!!!!! بنده با ارتباطات قوی که با دوستان آمریکایی و اروپایی مرتبط با رشته خودم دارم تلاش میکنم سوالاتی مطرح کنم که خودم پاسخش را میدانم و این سوال هم در میهن سرافرازمان و هم فرنگ به اشتراک مطرح هست یعنی سوالاتی میکنم که همه جا در سطح آکادمیک مطرح هستند . هیچ وقت توهین نکردم به کسی اما دوستان ما ( همان کنتراتی های عزیز ) تا نمیتوانند پاسخ سوالات بدهند شروع به حاشیه روی و به جنجال کشاندن بحث میدارند که کار درستی نیست . ادم مغروری نیستم که به خودم ببالم چون میدونم علم بشر هر چقدر زیاد باشه باز هم در مقابل پروردگار ناچیزه . دانش باغبانی کشور مان به هیچ وجه کاربردی نیست و رفرنس هایمان مربوط به 100 سال پیش است که علت ان تعدد جنگ در این زمان است و عدم بها به تولید علم . در ارتباطاطی که با دوستان خوبم از دانشگاه سیاتل و دیترویت دارم نکات جالبی اموختم که برام جدید نیست یعنی در دانشگاه ما تدریس نمیشده ولی به کرات در عمل با آن روبرو میشوی . به هر حال چون این قسمت خصوصی نیست در فرصت بهتر باقی مسائل براتون مسیج میکنم . در خصوص سوالاتم و به خصوص سوال مربوط به برگ درخت در پاییز باید گفت که طبق نظر صاحب هستی درخت موجود زنده است و چون ثابت و پایدار است و تغییر فصول سال یک قانون الهی است درخت هم میبایست از خود در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت کند . اول بهار بعد گرمتر و سپس سرمای خفیف و نهایت سرمای شدید زمستانه و سپس حیات دوباره که بارها در قران به ان از ایات روشن یاد شده است . همانطور که مستحزرید درخت با دو نوع هوای سرد و گرم مواجه است . قبل از گرما که تابستان است درخت از فصل بهار عبور میکند و خود را اماده گرمای تابستان میکند و قبل از زمستان درخت باید خود را در فصل پاییز آماده مهمانی فصل زمستان شود . درخت برای دوام اوردن در فصل زمستان میبایست شیرابه خود را غلیظ کند تا اصطلاحا یخ نزند که بایست مواد شیره خام و پرورده تمامی برگها را در تنه خود ذخیره کند و برگ را به دلیل عدم موجودی غذایی بیاندازد تا در زمان سبز شدن دوباره یا حیات دوباره توانایی برگ زایی داشته باشد . به عنوان مثال شما یک لیوان آب قند و یک لیوان اب خالص در فریزر قرار دهید و مشاهده کنید کدام یک دیرتر یخ میزند . مسلما لیوان اب قند دیرتر یخ میزند که همین حالت در خصوص ذرختان صدق میکند . یعنی درخت مواد غذایی برگ را در تنه محفوظ میدارد تا به سرما مقاوم تر شود . درختان کاج همه میدانیم شیرابه انها نفتی است یعنی روغنی و بسیار غلیظ تر از سایر درختان میوه ابکی دار هستند . و این یعنی درخت دیگر نیازی ندارد که مواد غذایی برگ را در تنه ذخیره کند و مقاوم به سرما کند . ان دو کاج استثنا هم علل فلسفی دارد که از حوصله این بحث خارج است و هم علل علمی از جمله اینکه این کاج ها شیرابه رقیق تری دارند و حالت حد واسط بین همیشه سبزها و خزان دارها دارند و بایست تا حدودی بسته به شرایط محیطی برگ ریزان نمایند . این امر مسلما تحت شرایط زیستی صورت خواهد گرفت که یکی میگه اتیلن در اثر سرما القا شده و برگ ریزان مشاهده میشود که مسلما صحیح است اما فقط در خصوص خزان داران صدق میکند و نه کاج ها. به ظاهر جواب این سوال ما هم توسط خودمان داده شد . نا گفته نماند که سازمان نظام مهندسی در ازمونهایی به اصطلاح ادواری بر اساس سوالات سلیقه ای بدون ذکر منبع همچنان در سردرگمی متخصصان کشاورزی این مرز و بوم تلاش وافر دارند .
سوالات کاربردی و پاسخ مناسب برای آنها میتواند در پیشرفت شغلی همه ما همکاران نقش بسزایی داشته باشد .

ایام به کام و در پرتو لطف آقا امام زمان شاد و تندرست باشید . (عجب = یک بنده خدا ) و بیتا (دوست همکار محقق ما در دانشگاه سیاتل ) و بهروز ( دوست همکار محقق ما در دانشگاه دیترویت ) و دکتر رومانا رازیک ( همکار محقق ما در موسسه بیو الکترو مغناطیس اسلوونی و استاد دانشگاه لیزبانیا - اسم این دانشگاه کلمه اصیل صربی است و بنده صرفا اسم معادل ان نگارش نمودم ) . سابقا مثل همیشه دوستتان داریم و قدرتونو میدونیم هوارتا !!!!!!!!!!!!

کاکتوس

کاربر بیش فعال
سلام دوست خوب من eshomeli عزیز

من وقتی وارد جایی میشم اول سلام میکنم بعد یا الله میگم اگه اجازه داشتم وارد میشم .

از طرف سایت پیغام میدن ( 3 بار ) که ما شما را به عنوان یک کاربر ارزشمند از دست داده ایم لطفا وارد سایت شوید !!!!!!!!!! وارد میشوی میبینی کل بخش باغبانی کنترات دست 6 نفر است ( اسامی محفوظ ) و خیلی هم ادعاشون میشه !!!!!! بنده با ارتباطات قوی که با دوستان آمریکایی و اروپایی مرتبط با رشته خودم دارم تلاش میکنم سوالاتی مطرح کنم که خودم پاسخش را میدانم و این سوال هم در میهن سرافرازمان و هم فرنگ به اشتراک مطرح هست یعنی سوالاتی میکنم که همه جا در سطح آکادمیک مطرح هستند . هیچ وقت توهین نکردم به کسی اما دوستان ما ( همان کنتراتی های عزیز ) تا نمیتوانند پاسخ سوالات بدهند شروع به حاشیه روی و به جنجال کشاندن بحث میدارند که کار درستی نیست . ادم مغروری نیستم که به خودم ببالم چون میدونم علم بشر هر چقدر زیاد باشه باز هم در مقابل پروردگار ناچیزه . دانش باغبانی کشور مان به هیچ وجه کاربردی نیست و رفرنس هایمان مربوط به 100 سال پیش است که علت ان تعدد جنگ در این زمان است و عدم بها به تولید علم . در ارتباطاطی که با دوستان خوبم از دانشگاه سیاتل و دیترویت دارم نکات جالبی اموختم که برام جدید نیست یعنی در دانشگاه ما تدریس نمیشده ولی به کرات در عمل با آن روبرو میشوی . به هر حال چون این قسمت خصوصی نیست در فرصت بهتر باقی مسائل براتون مسیج میکنم . در خصوص سوالاتم و به خصوص سوال مربوط به برگ درخت در پاییز باید گفت که طبق نظر صاحب هستی درخت موجود زنده است و چون ثابت و پایدار است و تغییر فصول سال یک قانون الهی است درخت هم میبایست از خود در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت کند . اول بهار بعد گرمتر و سپس سرمای خفیف و نهایت سرمای شدید زمستانه و سپس حیات دوباره که بارها در قران به ان از ایات روشن یاد شده است . همانطور که مستحزرید درخت با دو نوع هوای سرد و گرم مواجه است . قبل از گرما که تابستان است درخت از فصل بهار عبور میکند و خود را اماده گرمای تابستان میکند و قبل از زمستان درخت باید خود را در فصل پاییز آماده مهمانی فصل زمستان شود . درخت برای دوام اوردن در فصل زمستان میبایست شیرابه خود را غلیظ کند تا اصطلاحا یخ نزند که بایست مواد شیره خام و پرورده تمامی برگها را در تنه خود ذخیره کند و برگ را به دلیل عدم موجودی غذایی بیاندازد تا در زمان سبز شدن دوباره یا حیات دوباره توانایی برگ زایی داشته باشد . به عنوان مثال شما یک لیوان آب قند و یک لیوان اب خالص در فریزر قرار دهید و مشاهده کنید کدام یک دیرتر یخ میزند . مسلما لیوان اب قند دیرتر یخ میزند که همین حالت در خصوص ذرختان صدق میکند . یعنی درخت مواد غذایی برگ را در تنه محفوظ میدارد تا به سرما مقاوم تر شود . درختان کاج همه میدانیم شیرابه انها نفتی است یعنی روغنی و بسیار غلیظ تر از سایر درختان میوه ابکی دار هستند . و این یعنی درخت دیگر نیازی ندارد که مواد غذایی برگ را در تنه ذخیره کند و مقاوم به سرما کند . ان دو کاج استثنا هم علل فلسفی دارد که از حوصله این بحث خارج است و هم علل علمی از جمله اینکه این کاج ها شیرابه رقیق تری دارند و حالت حد واسط بین همیشه سبزها و خزان دارها دارند و بایست تا حدودی بسته به شرایط محیطی برگ ریزان نمایند . این امر مسلما تحت شرایط زیستی صورت خواهد گرفت که یکی میگه اتیلن در اثر سرما القا شده و برگ ریزان مشاهده میشود که مسلما صحیح است اما فقط در خصوص خزان داران صدق میکند و نه کاج ها. به ظاهر جواب این سوال ما هم توسط خودمان داده شد . نا گفته نماند که سازمان نظام مهندسی در ازمونهایی به اصطلاح ادواری بر اساس سوالات سلیقه ای بدون ذکر منبع همچنان در سردرگمی متخصصان کشاورزی این مرز و بوم تلاش وافر دارند .
سوالات کاربردی و پاسخ مناسب برای آنها میتواند در پیشرفت شغلی همه ما همکاران نقش بسزایی داشته باشد .

ایام به کام و در پرتو لطف آقا امام زمان شاد و تندرست باشید . (عجب = یک بنده خدا ) و بیتا (دوست همکار محقق ما در دانشگاه سیاتل ) و بهروز ( دوست همکار محقق ما در دانشگاه دیترویت ) و دکتر رومانا رازیک ( همکار محقق ما در موسسه بیو الکترو مغناطیس اسلوونی و استاد دانشگاه لیزبانیا - اسم این دانشگاه کلمه اصیل صربی است و بنده صرفا اسم معادل ان نگارش نمودم ) . سابقا مثل همیشه دوستتان داریم و قدرتونو میدونیم هوارتا !!!!!!!!!!!!
سلام از توضیحاتون بسیار سپاسگزاریم:gol::heart::gol::heart::gol::heart: