مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

yekta169

عضو جدید
با سلام
کسی میدونه برای حذف آهن فریک از رزین کاتیونی از چی باید استفاده کرد؟

• Like
واکنش ها: n30e

مریمs

عضو جدید
سلام میشه یکی کمک کنه درمورد کارشناسی ارشد زهکشی , برای برنامه ریزی واسه کنکور امسال..................

• Like
واکنش ها: n30e

ramin43

عضو جدید
با عرض سلام خدمت کارشناسان محترم . خواهشمندم بطور عمومی راهنمایی فرمایید در این مقطع از سال که درختان میوه باردهی را انجام دادند و آبیاری هم متوقف گردیده است آیا کار خاصی برای این درختان باید انجام داد یا خیر ؟ جهت استحضار منطقه آبسرد دماوند و درختان میوه 3-4 ساله شامل هلو آلبالو گیلاس سیب گلابی گردو بادام ازگیل به گوجه سبز میباشند.با نهایت تشکر

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت کارشناسان محترم . خواهشمندم بطور عمومی راهنمایی فرمایید در این مقطع از سال که درختان میوه باردهی را انجام دادند و آبیاری هم متوقف گردیده است آیا کار خاصی برای این درختان باید انجام داد یا خیر ؟ جهت استحضار منطقه آبسرد دماوند و درختان میوه 3-4 ساله شامل هلو آلبالو گیلاس سیب گلابی گردو بادام ازگیل به گوجه سبز میباشند.با نهایت تشکر

سلام

اگه امکانش باشه چالکود ، هرسهای بهداشتی و همچنین بهداشت کف باغ رو میتونین الان انجام بدین

nasimparsi

عضو جدید
ذخیره آب در پاییز و زمستان برای تابستان؟؟؟

با درود

دوستان من یک زمین 2 هزار متری دارم که توش درخت هایی مانند گردو، سیب، گلابی و انگور و .. کاشتم. برخی از درخت ها مقاوم به خشکی و دیم هستند و برخی نیاز آبی بالا دارند.

این زمین سهمیه آب داره و هر هفته 1800 لیتر آب بهش می رسه ولی این آب برای این درخت ها و البته یک مزرعه کوچک سبزی و .. رو نمی ده.

من قصد داشتم مخزن آب بخرم. امروز به نظرم رسیده که چون زمین در شیب کوه هست و در یک دره است. یک استخر با گنجایش نزدیک به 30 هزار لیتر 3*5*2 ایجاد کنم و در زمستون و پاییز آب ناودانی خونه و جاهایی که آب روان می شه رو به این استخر روانه کنم و این آب رو برای تابستان یا نوروز به‌کار ببرم.

حالا به صورت کلی نظرتون درباره این راه چیه؟ مشکلاتش چیه؟ خوبی هاش چیه؟
چجوری باید کاری کرد که گل و لای به درون استخر نره؟
از کجا می شه فهمید که در پاییز و زمستان این اندازه از آب درون استخر گرد خواهد آید یا نه؟
این استخر رو باید با چه چیزی به صورت ارزان عایق‌بندی کرد؟
با لجن و ... که توی این چند ماه در آب زده می شه چه می شه کرد؟

طرح های علمی که نزدیک به این طرح باشن وجود داره؟

با سپاس

nasimparsi

عضو جدید

با درود

دوستان من یک زمین 2 هزار متری دارم که توش درخت هایی مانند گردو، سیب، گلابی و انگور و .. کاشتم. برخی از درخت ها مقاوم به خشکی و دیم هستند و برخی نیاز آبی بالا دارند.

این زمین سهمیه آب داره و هر هفته 1800 لیتر آب بهش می رسه ولی این آب برای این درخت ها و البته یک مزرعه کوچک سبزی و .. رو نمی ده.

من قصد داشتم مخزن آب بخرم. امروز به نظرم رسیده که چون زمین در شیب کوه هست و در یک دره است. یک استخر با گنجایش نزدیک به 30 هزار لیتر 3*5*2 ایجاد کنم و در زمستون و پاییز آب ناودانی خونه و جاهایی که آب روان می شه رو به این استخر روانه کنم و این آب رو برای تابستان یا نوروز به‌کار ببرم.

از کجا می شه فهمید که در پاییز و زمستان این اندازه از آب درون استخر گرد خواهد آید یا نه؟

با سپاس

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
با درود

با سپاس

با ابی که شما دارید و شیب زمین بهترین گزینه ابیاری قطره ای هست که میتونید حتی برا راه اندازی و مشاوره وام هم بگیرید

nasimparsi

عضو جدید
با ابی که شما دارید و شیب زمین بهترین گزینه ابیاری قطره ای هست که میتونید حتی برا راه اندازی و مشاوره وام هم بگیرید

دوست گرامی زمین هم‌اکنون هم آبیاری قطره‌ای شده ولی مخزن و .. پولم نمی‌رسه خریداری کنم.

منظور من از این طرح کمک به طبیعت هست. چوری که در اوج تابستان از آبی که در پاییز و زمستان گردآوری شده بهره ببریم

راستی لطفا بگین چجوری می تونم برای قطره ای کردن زمین و البته خرید مخزن که یکی از ارکان آبیاری قطره ای هست وام بگیرم؟

با سپاس

MELISA.68

عضو جدید
فیوزیولوژی پس از برداشت

فیوزیولوژی پس از برداشت

سلام دوستان
مطلب در مورد یکی از جنبه های پس از برداشت دارین؟؟؟
حالا هر گیاه دارویی که بود.

ممنون میشم از کمکتون:gol::gol::gol::gol:

ramin43

عضو جدید
جناب مهندس بهمنی خیلی ممنون از راهنمایی شما سرور بزرگوار . من روش چالکود را بلدم ولی خواهشمندم در صورت امکان کمی توضیح در رابطه با هرس بهداشتی و بهداشت کف باغ را مرقوم فرماید . با نهایت تشکر

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
جناب مهندس بهمنی خیلی ممنون از راهنمایی شما سرور بزرگوار . من روش چالکود را بلدم ولی خواهشمندم در صورت امکان کمی توضیح در رابطه با هرس بهداشتی و بهداشت کف باغ را مرقوم فرماید . با نهایت تشکر
ببخشید من جواب میدم منظور هرس قسمتهای بیمار سرشاخه قسمتهایی از شاخه که داخل اون شاخه ها محل زمستانگذرانی حشرات مثل چوبخوارها وپوستخوار ها هست ویا قسمتهای الوده به قارچها و باکتریها ونماتدها همچنین جمع اوری برگ های درختان بیمار از کف باغ برای جلوگیری از انتقال قارچها به درختان و میوه ها در سال بعد خواهد بود

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوست گرامی زمین هم‌اکنون هم آبیاری قطره‌ای شده ولی مخزن و .. پولم نمی‌رسه خریداری کنم.

منظور من از این طرح کمک به طبیعت هست. چوری که در اوج تابستان از آبی که در پاییز و زمستان گردآوری شده بهره ببریم

راستی لطفا بگین چجوری می تونم برای قطره ای کردن زمین و البته خرید مخزن که یکی از ارکان آبیاری قطره ای هست وام بگیرم؟

با سپاس
یه سر به اداره جهاد بزنید ظاهرا جدیدا به طرحهای ابیاری قطره ای وام میدن برا استفاده از برفاب هم همون که خودتون فرمودین استفاده از مخزن مناسب هست که با این پوششهای پلی اتیلنی میشه اینکارو کرد و نیاز به حوضچه بتونی نیست برا سیستم قطره ای هم چون زمینتون شیبداره میتونید از نیروی ثقل زمین استفاده کنین :gol:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

با سپاس

حجم آبی که برا تابستون نیاز دارین چقدره؟

nasimparsi

عضو جدید
حجم آبی که برا تابستون نیاز دارین چقدره؟

مهندس من یک زمین 2000 متری دارم که توش این درخت ها وجود داره:

1- روی هم رفته 35 درخت سیب + گلابی و چند تا درخت هلو و آلبالو و شلیل و زردآلو (درخت ها دو ساله هستند)
2- نزدیک به 50 درخحت بادام و انگور که دیم هستند و آب خیلی کمی نیاز دارند
3- نزدیک به 25 درخت سرو دو ساله که دیم هستند و نیاز آبی خیلی کمی دارند
4- نزدیک به 30 درخت گردو خوشه ای (درخت ها یک ساله هستند)

--------------------------------------

سهمیه آبی که روی باغ هست، هفته ای 1700 لیتره که این آب در تابستان و پاییز و بهار به ما داده می شه و از یک چشمه پمپ می شه.
-------

بنده ترسم از اینه که آب این چشمه در راستای خشک‌سالی کم بشه و سهمیه آب هم کم بشه. به این دلیل این طرح به ذهنم رسید که یک استخر مثلا 10 هزار لیتری ایجاد کنم و آب زمستان را در اون ذخیره کنم و در تابستان از اون بهره ببرم (آب بام ساختمان های باغ + هر آبی که دیدم روان هست رو به این استخرها هدایت کنم)

می خواستم بدونم چنین کاری عملی هست؟ می خواستم این کارو علمی و اصولی انجام بدم و البته با وامی که از جهاد می گیرم...

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه سر به اداره جهاد بزنید ظاهرا جدیدا به طرحهای ابیاری قطره ای وام میدن برا استفاده از برفاب هم همون که خودتون فرمودین استفاده از مخزن مناسب هست که با این پوششهای پلی اتیلنی میشه اینکارو کرد و نیاز به حوضچه بتونی نیست برا سیستم قطره ای هم چون زمینتون شیبداره میتونید از نیروی ثقل زمین استفاده کنین :gol:
آب زمستونو برای تابستون ذخیره کنند؟ به نظر شما اون مخزن آبه یا مخزن پشه مالاریا، در ثانی به نظر شما یک کم آب نمی گنده؟

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

1- روی هم رفته 35 درخت سیب + گلابی و چند تا درخت هلو و آلبالو و شلیل و زردآلو (درخت ها دو ساله هستند)

سهمیه آبی که روی باغ هست، هفته ای 1700 لیتره که این آب در تابستان و پاییز و بهار به ما داده می شه و از یک چشمه پمپ می شه.
-------

بنده ترسم از اینه که آب این چشمه در راستای خشک‌سالی کم بشه و سهمیه آب هم کم بشه. به این دلیل این طرح به ذهنم رسید که یک استخر مثلا 10 هزار لیتری ایجاد کنم و آب زمستان را در اون ذخیره کنم و در تابستان از اون بهره ببرم (آب بام ساختمان های باغ + هر آبی که دیدم روان هست رو به این استخرها هدایت کنم)

می خواستم بدونم چنین کاری عملی هست؟ می خواستم این کارو علمی و اصولی انجام بدم و البته با وامی که از جهاد می گیرم...
نه جانم، شما فقط پشه می کاری که تابستون بلای جون شما و خانواده محترم و همسایه ها خواهد شد

nasimparsi

عضو جدید
نه جانم، شما فقط پشه می کاری که تابستون بلای جون شما و خانواده محترم و همسایه ها خواهد شد

هیچ راهی وجود نداره که این مشکل ها رو بتونیم از میون ببریم؟ (لجن و پشه و ..) همه ی اینها دقیقا چیزهایی بود که من پس از این ایده به دهنم رسید.

برای نمونه هفته ای یک بار با گذاشتن یک پمپ در آب این آب جریان پیدا کنه

یا...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

-------

یه استخر با حجمی که میخوای احداث کن....برا کم هزینه شدن از بلوک سیمانی استفاده کن.تر جیحا اگه مقدور بود تو زمین احداث بشه.اگه سطح استخر کم و در عوض عمق اون بیشتر باشه چون تبخیرکم میشه خیلی بهتره(کاهش سطح تبخیر)
جداره داخلی رو با عایق ایروزبام خوب عایقکاری کن... روشو با ورق ایرانیتی خوب کیپ کن و روی ورقو تا امکانش هست با بقایای گیاهی عایق کن....اگه خوب عایق نشه تا بخوای از این آب تو فصل گرم استفاده کنی تقریبا تبخیر چیزی ازش نمیذاره

بنده خدا که قرار نیس مرداب درست کنه!

هیچ راهی وجود نداره که این مشکل ها رو بتونیم از میون ببریم؟ (لجن و پشه و ..) همه ی اینها دقیقا چیزهایی بود که من پس از این ایده به دهنم رسید.

برای نمونه هفته ای یک بار با گذاشتن یک پمپ در آب این آب جریان پیدا کنه

یا...

برا جلوگیری از به قول دوستمون گندیدگی اب و ظهور جلبک با همون پمپی که خودت گفتی کلرزنی کن.

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه استخر با حجمی که میخوای احداث کن....برا کم هزینه شدن از بلوک سیمانی استفاده کن.تر جیحا اگه مقدور بود تو زمین احداث بشه.اگه سطح استخر کم و در عوض عمق اون بیشتر باشه چون تبخیرکم میشه خیلی بهتره(کاهش سطح تبخیر)
جداره داخلی رو با عایق ایروزبام خوب عایقکاری کن... روشو با ورق ایرانیتی خوب کیپ کن و روی ورقو تا امکانش هست با بقایای گیاهی عایق کن....اگه خوب عایق نشه تا بخوای از این آب تو فصل گرم استفاده کنی تقریبا تبخیر چیزی ازش نمیذاره

بنده خدا که قرار نیس مرداب درست کنه!

برا جلوگیری از به قول دوستمون گندیدگی اب و ظهور جلبک با همون پمپی که خودت گفتی کلرزنی کن.
محض اطلاع حجم آبی که ایشون نیاز داره بسیار بالاست برای همین یک گندآب واقعی می شه.
دوستان می فرماین کلر بزنن و با پمپ آبو هم بزنن. اگه بنا به طرح های بندتنبانی باشد پیشنهاد می دهم با سطل از قطب آب بیاورن. حالا که مملکت خرتوخر است (این لینکو ببینین تا بفهمی چی می گم) شما هم این طرح منو اجرا کن.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
محض اطلاع حجم آبی که ایشون نیاز داره بسیار بالاست برای همین یک گندآب واقعی می شه.
دوستان می فرماین کلر بزنن و با پمپ آبو هم بزنن. اگه بنا به طرح های بندتنبانی باشد پیشنهاد می دهم با سطل از قطب آب بیاورن. حالا که مملکت خرتوخر است (این لینکو ببینین تا بفهمی چی می گم) شما هم این طرح منو اجرا کن.

پسرم شما مثلا تحصیل کرده ای! این ادبیات در شان شما احتمالا نباشه

اولا بنده خدا اونجوری که خودش گفت هفته ای حدود2 مترمکعب آب لازم داره که در کل 4 ماه گرم سال حدود32 مترمکعب میشه. این حجم 32 مترمکعبی به اندازه یه اتاق 12 متریه . بشر تا حالا تونسته سازه های خیلی بزرگتر از اونو بسازه!!!... اگه یه سر توی باغات بزنی بعضا استخر داخل اونها خیلی بزرگتر از این حرفاس..

نیاز به بهم زنی اب و هوادهی نبس.. همون کلر کاری میکنه که اتفاق بدی نیوفته! ما توی قلمه زنی گاها برای اینکه آب جلبک زده نشه از آب شهری که کلر خورده استفاده میکنیم ...بنابراین شما نگران نباش بشر با این موضوع کنار اومده

اگه یه کم مطالعه بکنین احتمالا با سازه هایی به اسم یخچال توی روستاهای قدیمی مواجه میشین که زمستون آب و یخ رو داخل اون هدایت میکردن(بصورت گودال حفر میکردن) و اطراف اونو با کاه و کلش گندم عایق میکردن... تابستون هم با یخهاش حال میکردن! کسیم اون زمانا نبود که به اینکارشون بگه طرح بند تنبانی!

من خودم بقایای یکی از این یخچالها رو دیدم پسرم

باور کنین بشر اونقد پیشرفت کرده که بشه اینکارو کرد!.. حتی این انسان 2پا یه چیزی به اسم آب انبارم داشته!!نمیدونم چجوری این گندابو مصرف میکردن!!!

برو در مورد یخدانها و آب انبارها یه تحقیقکی بکن عزیزم...ببین اجدادت با این طرحهای بند تنبانی چجوری سر میکردن... ببین اونا مث شما یخ و آبو از قطب با سطل میاوردن یا عقلشون به چیزای دیگه قد میداده !!!
برو در مورد احداث سد توی تونلهای قنات در 2500سال پیش مطالعه کن....

ان شاله روزی برسه که ذهن ما فراتر از جزوه هامون ازخودش خلاقیت نشون بده...

آخرین ویرایش:

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست گرامی اینارو بخونین:
[h=1]ارائه طرح انتقال آب دریای خزر به مشهد[/h]
[h=1]پیشنهاد عجیب دنیامالی در بازدید از خط ۷ مترو[/h]بعد بهم حق می دهید که بگم بند تنبانی
برادر گرامی اولا چجوری محاسبه کردید که هفته ای دو متر مکعب مصرف می کنه ثانیا بنده هم می دانم که در قدیم آب انبار بوده اما چون بنده زیاد شنیدم راجع به بیماری های ناشی از این روش باز هم می گویم که این طرح درست نیست. انبار کردن آب نه تنها مفید نیست بلکه مشکلات بسیاری هم بوجود می اورد

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بعد بهم حق می دهید که بگم بند تنبانی
برادر گرامی اولا چجوری محاسبه کردید که هفته ای دو متر مکعب مصرف می کنه ثانیا بنده هم می دانم که در قدیم آب انبار بوده اما چون بنده زیاد شنیدم راجع به بیماری های ناشی از این روش باز هم می گویم که این طرح درست نیست. انبار کردن آب نه تنها مفید نیست بلکه مشکلات بسیاری هم بوجود می اورد

آخه چیو به چی داری ربط میدی؟!
مگه قراره از این آب استفاده برا شرب بشه که نگران بیماری هستی؟! ضمنا اگه آب انبار اینجوری که شما میگید بیماری رو تا این حد شیوع میداد که الان نسل آدمیزاد توی مناطق کویری منقرض شده بود...نه جانم دنیا اینقدام بی دست و پا نیس.... ضمنا اصلا نگران فساد آب نباش...این مشکل خیلی وقته حل شده

توی سیستان خودمون طرح ذخیره سازی آب باران رو داریم...

شاید برات جالب باشه پسرم که بدونی استرالیا یه سطح 240 هکتاری رو آسفالت کرده و بارش رو از طریق اون به مخازن سرپوشیده هدایت میکنه برا روزای کم آبی...تازه آب بیشتر از 20 شهر رو داره باهاش تامین میکنه...جالبه بدونی اون منطقه بارش نرمالش400 میلیمتره...یعنی چیزی که برا کشور ما از نظر بارندگی یه افسانه ست
هیچکسم نگفته به قول شما مملکتشون با بند تنبان اداره میشه!!!

این بنده خدا خودش داره میگه 1.7 متر مکعب آب از چشمه در هفته سهمیه داره... حالا مام گفتیم 2 مترمکعب و روندش کردیم... ضمنا این آب قراره با آب چشمه در کنار هم استفاده بشه...در نهایت حجم مورد نیازشونو خودشون تعیین میکنن.من فقط تاکیدم روی این قضیه ست که اینکار خیلی راحت شدنیه و چیزی نیس که الان یهو به ذهن ما خطور کرده باشه!

ساختش هیچ موضوع پیچیده ای نیس...جزء ساده ترین کارهائیه که میشه انجام داد

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برادر گرامی فکر کنم تا حالا حتی سر یه پروژه هم نرفتی وگرنه این حرفو نمی زدی، اگه حرف منو قبول نداری از اساتید بپرس تا جوابتو بدهند. فقط امیدوارم این دوستمون این طرحو انجام نده.
هرچند که از جیب من خرج نمی شه.
در کل میل خودتان است می خواهید انجام بدهید اما حرفایتان بدجوری بوی ایران رود می دهد

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
برادر گرامی فکر کنم تا حالا حتی سر یه پروژه هم نرفتی وگرنه این حرفو نمی زدی، اگه حرف منو قبول نداری از اساتید بپرس تا جوابتو بدهند. فقط امیدوارم این دوستمون این طرحو انجام نده.
هرچند که از جیب من خرج نمی شه.
در کل میل خودتان است می خواهید انجام بدهید اما حرفایتان بدجوری بوی ایران رود می دهد

فرزندم زمانی من سر پروژه ها میرفتم شما داشتی مشق شبتو از روی حسنک کجایی مینوشتی! از اساتید بپرسم؟! اون اساتیدی که به شما جزوه دادن از همکلاسیهای سابق من هستن پسرم... اما چشم ازشون میپرسم
اما شمام قول بده قبل از هر بحثی یه نگاهی به دور و ر خودت بندازی .و با چند واحد پاس کردن کل بشریت رو زیر سوال نبری!

ضمنا من کی توی حرفام از ایران رود صحبت کردم؟! من دارم از ذخیره اب باران برا مصارف فصول خشک میگم که قرنهاست داره به شکلهای مختلف اجرا میشه.حالا شما خبر نداری مشکل خودتونه که قرنها با به روز بودن فاصله دارین!

به امید روزی که دانش آموخته های ما مخصوصا بخشهای مهندسی ایمان داشته باشن که کار نشد نداره فقط باید راهشو پیدا کرد

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
فرزندم زمانی من سر پروژه ها میرفتم شما داشتی مشق شبتو از روی حسنک کجایی مینوشتی! از اساتید بپرسم؟! اون اساتیدی که به شما جزوه دادن از همکلاسیهای سابق من هستن پسرم... اما چشم ازشون میپرسم
اما شمام قول بده قبل از هر بحثی یه نگاهی به دور و ر خودت بندازی .و با چند واحد پاس کردن کل بشریت رو زیر سوال نبری!

ضمنا من کی توی حرفام از ایران رود صحبت کردم؟! من دارم از ذخیره اب باران برا مصارف فصول خشک میگم که قرنهاست داره به شکلهای مختلف اجرا میشه.حالا شما خبر نداری مشکل خودتونه که قرنها با به روز بودن فاصله دارین!

به امید روزی که دانش آموخته های ما مخصوصا بخشهای مهندسی ایمان داشته باشن که کار نشد نداره فقط باید راهشو پیدا کرد
سلام
بعنوان بابابزرگ باشگاه به این گونه مشاجره خاتمه میدم.
لطفا به هم احترام بگذارید. اگه به این چیزا باشه اون وقتی که من سر پزوژه میرفتم حسنک داشت خودش مشق شب مینوشت!!!!( شوخی!)
همه دوستان دارن محبت میکنن و نظز میدن.هم کسی که نظر خواهی میکنه و هم کسی که نظر میده همه صاحب نظر هستن . فکر میکنم بهتره اجازه بدین نتیجه نهایی رو خود شروع کننده بحث از مجموع تبادل نظرهای انجام شده بگیره.
فکر میکنم در این مورد همون ایجاد مخزن به شکل سر بسته و البته بدون کلر _که مشکلات و ضرر های خودش رو داره_ و متعاقبا آبیاری قطره ای ( که چون این زمین در شیب واقع شده و میتونه از اختلاف سطح برای ایجاد فشار لازم استفاده کنه )بهترین گزینه هست.
کشت پشه الزاما اتفاق نمی افته و در صورت وقوع هم باید دید که اگر پشه هم تکثیر بشه آیا برای ما مهم هست یا نه؟اینجا مرسومه که بر روی غله ای که بعد از برداشت (بمنظور خوراک دام) بر روی زمین انبار میشه یک لایه پلاستیک میکشند و برای اینکه باد نبردش روش حلقه های تایر میندازن. طبیعتا در اثر بارندگی توی این تایر ها آب جمع میشه و پشه و ....... اما این در مقایسه با هزینه انبارسازی و غیره اصلا مهم نیست .

منتظر ادامه بحث هاتون هستم. ضمنا دانش همه دوستان رو تحسین میکنم.
موفق باشد. امین رخ

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
فکر میکنم در این مورد همون ایجاد مخزن به شکل سر بسته و البته بدون کلر _که مشکلات و ضرر های خودش رو داره_ و متعاقبا آبیاری قطره ای ( که چون این زمین در شیب واقع شده و میتونه از اختلاف سطح برای ایجاد فشار لازم استفاده کنه )بهترین گزینه هست.
کشت پشه الزاما اتفاق نمی افته

دوست عزیز ممنون.... اما توی بخش کشاورزی این موضوع ضررهای کلر زنی اهمیتی نداره...در مباحث آب آشامیدنی ضررهاش مطرح میشه...به لحاظ اینکه این کلر در آب با کلر عنصری که ممکنه در خاک مشکل ایجاد کنه(اونم درغلظتهای خیلی بالا) فرق داره....ضمنا عمر کلر به اون شکلی که وارد آب شده زیاد نیست و سریع با مواد هیدروکربنی داخل آب وارد واکنش میشه ...

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
تحسین تون میکنم.تنها یاد آوری میکنم که استفاده آماتوری و غیر حرفه ای از مواد شیمیایی به هر شکلش میتونه آلاینده باشه. چه استفاده کمتر از حد موثر که تاثیر لازم رو نداره و چه استفاده بیش از حد مجاز.ذیلا بخشی از یک جستجوی کوچک اینترنتی رو عینا نقل میکنم.

کلرباقیمانده در اثر ترکیب با مواد آلی موجود در آب تولید ترکیباتی موسوم به تری هالومتان ها را می کند که بیشتر متخصصان بر سرطان زا بودن این ترکیبات تاکید دارند.
کلرزنی باعث کشته شدن میکروارگانیزمهای موجود در آب می شود. این درحالی است که لاشه این میکرو ارگانیزمها در آب باقی می مانند و ممکن است خود منشا آلودگی شوند.
تماس کلر با پوست و موی انسان باعث ایجاد حساسیت، ریزش مو و مشکلات دیگر شود.
استنشاق گاز کلر ( در استخر یا حمام ) برای ریه انسان مضر می باشد. =که البته در مخزن نگهداری آب هم به همین شکل خواهد بود
گروهی از میکروارگانیزمها مانند کریپتوس پرودیوم نسبت به کلر مقاوم هستند و با این روش از بین نخواهند رفت.

والبته موارد دیگر.همونجوری که در پست قبلی عرض کردم باید دید که عطای این کار به لقایش می ارزد یا نه. عرض کردم بدون کلر ، چون اگه به شکل صحیحی مخزن اخداث شود میتوان کشت پشه رو هم کنترل کرد .البته شاید کلر زنی به اندازه لازم ارجحیت داشته باشه.

از دیدن اشتیاق شما جوانان به وجد می آیم.
موفق باشید. امین رخ

nasimparsi

عضو جدید
از راهنمایی های همگی دوستان سپاس گزاری می کنم

دشواری اصلی در این زمینه گویا پشه و جلبک و لجن و... هست که در یک آب ایستا (راکد) به وجد خواهد اومد که باید برای این ماجرا اندیشه ای کرد. ولی اینکه آب انبار بشه (از آب زمستان و پاییز بگذریم و آب باران های بهار رو انبار کنیم تا فاصله خیلی کم تر بشه) کاری هست شدنی

با سپاس

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
تحسین تون میکنم.تنها یاد آوری میکنم که استفاده آماتوری و غیر حرفه ای از مواد شیمیایی به هر شکلش میتونه آلاینده باشه. چه استفاده کمتر از حد موثر که تاثیر لازم رو نداره و چه استفاده بیش از حد مجاز.ذیلا بخشی از یک جستجوی کوچک اینترنتی رو عینا نقل میکنم.

کلرباقیمانده در اثر ترکیب با مواد آلی موجود در آب تولید ترکیباتی موسوم به تری هالومتان ها را می کند که بیشتر متخصصان بر سرطان زا بودن این ترکیبات تاکید دارند.
کلرزنی باعث کشته شدن میکروارگانیزمهای موجود در آب می شود. این درحالی است که لاشه این میکرو ارگانیزمها در آب باقی می مانند و ممکن است خود منشا آلودگی شوند.
تماس کلر با پوست و موی انسان باعث ایجاد حساسیت، ریزش مو و مشکلات دیگر شود.
استنشاق گاز کلر ( در استخر یا حمام ) برای ریه انسان مضر می باشد. =که البته در مخزن نگهداری آب هم به همین شکل خواهد بود
گروهی از میکروارگانیزمها مانند کریپتوس پرودیوم نسبت به کلر مقاوم هستند و با این روش از بین نخواهند رفت.

والبته موارد دیگر.همونجوری که در پست قبلی عرض کردم باید دید که عطای این کار به لقایش می ارزد یا نه. عرض کردم بدون کلر ، چون اگه به شکل صحیحی مخزن اخداث شود میتوان کشت پشه رو هم کنترل کرد .البته شاید کلر زنی به اندازه لازم ارجحیت داشته باشه.

از دیدن اشتیاق شما جوانان به وجد می آیم.
موفق باشید. امین رخ

بله اینایی که میفرمایید مربوط به بخش بهداشت انسانه... خاطرتون باشه توی پست قبلیم به ترکیب کلر با مواد هیدروکربنی یا همون آلی اشاره کردم.این ترکیبات برا انسان مضرن اما توی مصارف آب کشاورزی استانداردهامون اینها نیستن
ما توی بخش کشاورزی استاندارد آلایندگیمون تعریفش با آلایندگی بهداشتی برای انسان فرق میکنه...حتی فاضلابهای صنعتی و شهری رو بعد از تعدیل برا مصارف کشاورزی استفاده میکنیم...
خواهش میکنم موقع بحثها به این نکته توجه داشته باشین که داریم در مورد چه چارتی صحبت میکنیم...بحث ما مصارف کشاورزیه نه آشامیدنی. میتونین برا اطلاعات بیشتر به مباحث آلودگی آب و خاک در بخش کشاورزی رجوع کنین...اونجا استانداردهای آلایندگی این بخش تشریح شده.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
از راهنمایی های همگی دوستان سپاس گزاری می کنم

دشواری اصلی در این زمینه گویا پشه و جلبک و لجن و... هست که در یک آب ایستا (راکد) به وجد خواهد اومد که باید برای این ماجرا اندیشه ای کرد. ولی اینکه آب انبار بشه (از آب زمستان و پاییز بگذریم و آب باران های بهار رو انبار کنیم تا فاصله خیلی کم تر بشه) کاری هست شدنی

با سپاس

اب کلر زده شده نه جلبک داره نه لجن و در نتیجه پشه هم نداره.... قبلا گفتم از آب کلر زده برا قلمه زنی های طولانی مدت در آب استفاده میکنیم که جلبک و لجن داخلش تشکیل نشه.