مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
اووووووووووو راست میگی .... من که گفتم یادم رفته!:biggrin: به املاش دقت نکردم.
میشه نسیم جون کمی راهنمایی کنی؟

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما از فاز بیماری بیرون بیاین

اگه راهنمایی کنم که همشو گفتم ولی اشکال نداره تو مبارزه بررسی کنین

فرزام

عضو جدید
اصطلاحی که میخوام براتون بذارم Escape هستش احتمالا همه ی شما بلدین[/quote]

:gol::gol:

گیاهی زراعی که بصورت هرز در مزارع محصولات دیگر میروید

مثل در امدن جو در مزرعه گندم:gol:

منم فکر کنم معنی اش همینه که دوست خوبمون فرمودند ....

گیاهی زراعی که بصورت هرز در مزارع محصولات دیگر میروید

مثل در امدن جو در مزرعه گندم:gol:

:)

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها ببخشيد دير شد برنده تصوير من داداش هادي هستش
مگس جوانه پياز
Delia antique
Hylemia antique
Anthomyiidae

اين آفت بسيار پلي فاژ بوده و پراكنش وسيعي دارد ، به طوري كه در تمام مناطق ايران انتشار دارد
اين مگس از آفات عمده سير در جمهوري ارمنستان مي باشد
لاروهاي كوچك سفيد رنگ ، سوخهاي پياز را در خاك سوراخ مي كنند و اغلب پيازهاي درشت مورد حمله چندين لارو قرار مي گيرد

مناطق انتشار :
خسارت اين آفت از پيازكاري هاي استانهاي شمالي ، خوزستان ، اصفهان ، همدان ، قزوين ، اطراف تهران و كرج گزارش شده است .

شكل شناسي :

حشره كامل :
حشره كامل به طول 6 تا 7 ميلي متر ، به رنگ متمايل به زرد و پوشيده از مو ميباشد
بالها غشايي و شفاف
سر از جلو تقريبا كروي بوده و از 3 قسمت پيشاني ، صورت و انتهاي سر تشكيل شده است .
قطعه زير پيشاني مستطيلي شكل است .
شاخك ها 3 بندي و سياه رنگ

تخم :
تخم بيضي شكل ، كشيده به رنگ سفيد شيري ، به طول 1 تا 5/1 ميلي متر
روي تخم ها 10 نوار طولي ديده ميشود .

لارو :
لارو كامل به رنگ سفيد شيري و به طول 6 تا 8 ميلي متر بوده و از 10 حلقه تشكيل شده است
لارو در ناحيه سر باريك بوده و به طرف انتها عريض مي شود
انتهاي بدن لارو دايره اي شكل و اطراف آن مجهز به 16 دندانه كوتاه است

شفيره :
پوپاريوم بيضي شكل به رنگ زرد متمايل به قهوه اي

خسارت :
خسارت نسل پاييزه بيش از نسل بهاره است ولي نسل بهاره از بازار پسندي محصول مي كاهد
لاروهاي جوان ، بافتهاي سوخ پياز را سوراخ كرده و از فلس هاي ظريف آن تغذيه مي كنند
مگس هاي ماده پيازهاي بزرگتر را به پيازهاي جوان و پيازهاي خسارت ديده را به پيازهاي سالم براي تخمريزي ترجيح مي دهند و به همين لحاظ روي پيازهايي كه خسارت جزئي دارند تخمريزي مي كنند

زيست شناسي :
زمستانگذراني به صورت شفيره يا لارو كامل در عمق 10 تا 25 سانتي متري داخل خاك و يا در بقاياي پيازهاي خشك شده سال قبل سپري مي كند
حشرات ماده پس از جفت گيري ، تخم ها را در دسته هاي 10 تا 15 عددي و گاهي هم به طور انفرادي در شكاف خاك نزديك طوقه پياز و يا روي ساقه نزديك به ريشه قرار مي دهند .

روش هاي كنترل :
به 2 صورت زراعي و شيميايي هست :

الف ) روش زراعي : كاشت دير هنگام مزرعه در اوايل بهار
ب) روش شيميايي : به 2 صورت :
1- ضدعفوني بذور با سم لاروين به ميزان 5 گرم سم به ازاء هر 100 گرم بذر
2- سمپاشي مزرعه با سم ديازينون 60 درصد به ميزان 5/1 ليتر در هكتار

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ممنون آقا وحید
مرسی که توضیحات کاملو گذاشتین.
هادی خان منتظریم برای عکستون
سمیه جان زحمت بکش اصطلاحتو توضیح بده و اگه برنده ای داشته معرفی کن.
مرسی از دوستان.

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون هادی خان
این علائم مربوط به خسارت مینوز ها هست.(اگه اشتباه نکنم)
حالا ببینیم مینوز چه گیاهیه؟

Mahmuud

عضو جدید
يك بار شايد

يك بار شايد

سلام خدمت همه مهندسان عزيز كشاورزي
اگه حقير رو بين خودتون راه بدين علائم شبيه تغذيه مينوز برگخوار هست و نوع برگ هم به چغندر زراعي و هم به خانواده chenopodiacea شبيه

آخرین ویرایش:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی ایشالا که همگی خوب و سرحالند

اصطلاحی که میخوام براتون بذارم Escape هستش احتمالا همه ی شما بلدین

سلام
escape : یکی از مهمترین شیوه های مبارزه علیه بیماریها ی گیاهی به کارگیری ارقام مقاوم میباشد که طی آن فیزیولوژی ، ساختمان و یا محل زندگی میزبان مورد نظر به صورت موقت یا دایم به گونه ای تغییر یابد که اگر گیاه از آلودگی فرار کندرا escape گویند .
کسی پاسخ درست به اصطلاحو نداد

afsoon6282

مدیر تالار
ممنون سمیه جون
لطف کردی
اگه کسی جواب درست نداده خودت لطف کن دوباره اصطلاح بذار
حالا یا الان یا بعد مسافرتت
ایشالا بهت خوش بگذره

فرزام

عضو جدید
این که معلومه .... :)
مینوز برگخواره دیگه .... برگ گیاه مورد نظر هم چغندر باید باشه ... ;)
من که خاطره خوبی ازش ندارم ... :(

خدا نسلشون رو برداره....

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اممممممممممممممممممممممممممما اصطلاح

لطف کنین واژه ی Fungistasis را توضیح دهید و بگویید بیشتر در چه کجا اتفاق میافتد ؟

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
و اممممممممممممممممممممممممممما اصطلاح

لطف کنین واژه ی Fungistasis را توضیح دهید و بگویید بیشتر در چه کجا اتفاق میافتد ؟

ببینید فکر کنم یک نوع بیماری قارچی هست. بیماری که نه اما وجود قارچ در خاک ...

یک نوع تست هست که انجام می دند و نشون می دند که زمین ما تا چه حدی از قارچ آلوده شده.

بچه ها من نمیدونم کارم درسته یا نه این عکسو گذاشتم. اگه اشتباه هست کارم به بزرگی خودتون ببخشید

کاکتوس

کاربر بیش فعال
سلام
برنده افسون خانم با ارفاق

مینوز مرکبات-در شمال شروع خسارت از بسته به شرایط آب وهوایی از تیرماه الی مهر ماه -خسارت فقط روی برگهای جوان سال جاری -سموم مورد استفاده -کونفیدور-کنسالت-ابامکتین -تغذیه از پارانشیم برگ

پس دیگه نگین مینوز برگخوار

Mahmuud

عضو جدید
يك سوال يا يك ذهنيت اشتباه

يك سوال يا يك ذهنيت اشتباه

سلام
برنده افسون خانم با ارفاق

مینوز مرکبات-در شمال شروع خسارت از بسته به شرایط آب وهوایی از تیرماه الی مهر ماه -خسارت فقط روی برگهای جوان سال جاری -سموم مورد استفاده -کونفیدور-کنسالت-ابامکتین -تغذیه از پارانشیم برگ

پس دیگه نگین مینوز برگخوار

مهندس جان پارانشيم جزئي از برگ است (سلولهاي سبز زير لايه سطحي يا اپيدرمي) و تغذيه از آن آيا تغذيه از برگ تلقي نميشود ؟! عمده فعاليت مينوزها همين قسمت پارانشيمي است.
مويد باشيد:gol:

Mahmuud

عضو جدید
يك جواب

يك جواب

fungistasis احتمالاَ به معني ميزان سكون يا فعاليت يك قارچ يا سازگاري آن به يك شرايط محيطي خاص باشد. يا اينكه محيطي كه قارچ در آن رشد ميكند چه محدوديتها يا حسناتي براي فعاليت قارچ داراست.

کاکتوس

کاربر بیش فعال
تصحیح القای ذهنیت اشتباه

تصحیح القای ذهنیت اشتباه

مهندس جان پارانشيم جزئي از برگ است (سلولهاي سبز زير لايه سطحي يا اپيدرمي) و تغذيه از آن آيا تغذيه از برگ تلقي نميشود ؟! عمده فعاليت مينوزها همين قسمت پارانشيمي است.

سلام

عموما واصطلاحا کرمهای برگخوار قسمتی یا کلی از بر رو می خورن.ومینوز نباید با برگخوار ها اشتباه گردد.مثل کرم سفیده کلم که اکثر برگ کلم رو میخوره یا کارادرینایا کرم برگخوار برنج:gol:

دوستان گیاهپزشک اگر نظری دارن بفرمایند.:gol:

afsoon6282

مدیر تالار
سلام

عموما واصطلاحا کرمهای برگخوار قسمتی یا کلی از بر رو می خورن.ومینوز نباید با برگخوار ها اشتباه گردد.مثل کرم سفیده کلم که اکثر برگ کلم رو میخوره یا کارادرینایا کرم برگخوار برنج:gol:

دوستان گیاهپزشک اگر نظری دارن بفرمایند.:gol:
کرمهای برگخوار با مینوزها یکی نیستن.
مینوز ها از پارانشیم زیر اپیدرم تغذیه کرده و واضح ترین مشخصه خسارتشون ایجاد دالانهایی در برگ هست که بر اثر تغذیه لاروها به وجود میاد.
در صورتی که کرمهای برگخواراز تمام قسمتهای برگ تغذیه کرده و بر اثر تغذیه خسارت به صورت قسمتهای بریده شده دیده میشود.

afsoon6282

مدیر تالار
خوب سمیه جان زمان اصطلاحت تمومه.نمی دونم کی از مسافرت برمیگردی
هر وقت برگشتی منتظریم که توضیح اصطلاحو به همراه معرفی برنده برامون بگی.
ممنون.

afsoon6282

مدیر تالار
خوب اگه اشکالی نداشته باشه من توضیح کاملتری در مورد پروانه مینوز مرکبات بذارم.
هادی خان اگه لطف کنین از سری بعدی ایشالا بیشتر در مورد عکس سا اصطلاحتون برای بچه ها توضیح بدین و چند تا عکس بذارین تا همه آشنا بشن.

پروانه مینوز مرکبات Citrus leafminer
Phyllocnistis citrella
Lep . Gracillariidae
این حشره در نواحی گرمسیر در تمام طول سال فعال است.این حشرات در مناطق سردسیر زمستان را به صورت حشره کامل در زیر برگهای خشک و پناهگاههای دیگر به سر میبرند.
حشرات کامل تخمهای خود را در سطح زیرین برگ و داخل پارانشیم قرار می دهند.لاروها پس از خروج زیر کوتیکول برگ دالانهای کج (مارپیچی) ایجاد میکنند.این آفت میتواند 11-8 نسل در سال داشته باشد.این پروانه بیشترین خسارت را در نهالستانهای مرکبات ایجاد میکند.
گاهی برگهای جوان را مثل شته ها لوله ای و پیچیده کرده و برگها خشک شده و ریزش میکنند.
مبارزه:
استفاده از کودهای ازته و هرس شاخه های آلوده
مبارزه شیمیایی توصیه نمی شود و از دشمنان طبیعی می توان به زنبور پارازیتوئید Pnigalio sp. از Hym . Eulophidae اشاره کرد.

دوستان من این توضیحات اضافی رو دادم در ادامه توضیحات هادی خان.ایشالا که از هردوش استفاده کنین.
اینم چندتا عکس از آفت و خسارتش:

afsoon6282

مدیر تالار
ببخشین دوستان که عکس یکم دیر شد.
اینم عکس این سری،بگین مشکلش چیه؟
خواستم یکم فرق کنه با قبلیا:w12:
آسونه خیلی زود میفهمین:w16:

کاکتوس

کاربر بیش فعال
خوب اگه اشکالی نداشته باشه من توضیح کاملتری در مورد پروانه مینوز مرکبات بذارم.
هادی خان اگه لطف کنین از سری بعدی ایشالا بیشتر در مورد عکس سا اصطلاحتون برای بچه ها توضیح بدین و چند تا عکس بذارین تا همه آشنا بشن.

پروانه مینوز مرکبات Citrus leafminer
Phyllocnistis citrella
Lep . Gracillariidae
این حشره در نواحی گرمسیر در تمام طول سال فعال است.این حشرات در مناطق سردسیر زمستان را به صورت حشره کامل در زیر برگهای خشک و پناهگاههای دیگر به سر میبرند.
حشرات کامل تخمهای خود را در سطح زیرین برگ و داخل پارانشیم قرار می دهند.لاروها پس از خروج زیر کوتیکول برگ دالانهای کج (مارپیچی) ایجاد میکنند.این آفت میتواند 11-8 نسل در سال داشته باشد.این پروانه بیشترین خسارت را در نهالستانهای مرکبات ایجاد میکند.
گاهی برگهای جوان را مثل شته ها لوله ای و پیچیده کرده و برگها خشک شده و ریزش میکنند.
مبارزه:
استفاده از کودهای ازته و هرس شاخه های آلوده
مبارزه شیمیایی توصیه نمی شود و از دشمنان طبیعی می توان به زنبور پارازیتوئید Pnigalio sp. از Hym . Eulophidae اشاره کرد.

دوستان من این توضیحات اضافی رو دادم در ادامه توضیحات هادی خان.ایشالا که از هردوش استفاده کنین.
اینم چندتا عکس از آفت و خسارتش:

ممنون از بابت توضیح .:gol:

afsoon6282

مدیر تالار
درضمن دوستان اسم گیاه فراموش نشه
یعنی فقط اسم نوع خسارت رو نگین.
بگین رو چه گیاهی خسارت زده؟

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشین دوستان که عکس یکم دیر شد.