مسابقه ••• هر کی گفت مشکل چیه؟

Mahmuud

عضو جدید
از با شما بودن خيلي لذت ميبرم از اين تصاوير و جوابهاي مختلف خيلي چيزها ياد گرفتم واقعاً دست همتون درد نكنه. از مهندس گلرخ تقلبي ميكنم و ميگم كه گياه نراد هستش. دوستان به نظر ميرسه تو تصوير آخر فوماژين فعال هست كه اگه آن باشه ميتونه ناشي از تغذيه يك حشره يا يه بيماري ديگه باعث شده شهد از برگها به بيرون تراوش كرده و قارچ فوماژين فعال شده. احتمال زياد اشتباه كردم ولي ميخواستم بگم كه از مطالبتون دارم استفاده ميكنم. مرسي :gol::heart::gol:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ممنون دوستان از جواباتون
راهنمایی:
خسارت آفت هست
گیاهش یادتون نره.
اسم دقیق مشکل همراه با میزبان

afsoon6282

مدیر تالار
گویا عکسا واضح نیست.
چند تا عکس دیگه میذارم ایشالا بشه فهمید که مشکل چیه
دیگه این عکسا صد در صد مشخصه

afsoon6282

مدیر تالار
گمون کنم از دفعه بعدی همون گیاهای زراعی رو بذارم بهتره
این جور گیاهان گویا یکم مشکله
اشکالی نداره تجربه شد برای دفعه بعد
دوستان نزدیک شدین ولی مستقیم اسمشو نگفتین هنوز.
وقت داره کم کم تموم میشه ها:w16:

کاکتوس

کاربر بیش فعال
گمون کنم از دفعه بعدی همون گیاهای زراعی رو بذارم بهتره
این جور گیاهان گویا یکم مشکله
اشکالی نداره تجربه شد برای دفعه بعد
دوستان نزدیک شدین ولی مستقیم اسمشو نگفتین هنوز.
وقت داره کم کم تموم میشه ها:w16:

با سلام
همانطور که قبلا گفتم کنه است
با گلرخ موافقم

spruce spider mite:gol::gol::gol::gol:

afsoon6282

مدیر تالار
کنه هست.
تار هم تنیده میشه توسط این کنه
ولی کنه تار عنکبوتی نیست.

Dr.Much

عضو جدید
خیلی کنه ست ؟

سیریش نیست ؟!

=========

نه ، جدا

کنه ی تارتن نیستش ؟

afsoon6282

مدیر تالار
ای خدااااااااااااااااااااااااااااا
چرا هیچ کس اسم گیاهو نمیگه؟:w06::w06::w06:
دوستان بگین کنه چی هست نه فقط بگین کنه

afsoon6282

مدیر تالار
دوستان عزیز ببخشین یکم توضیح عکس دیر شد.

کنه تارتن نوئل
Oligonychus ununguis
Tetranychus ununguis
Oligonychus rollowi
Acari . Tetranychidae

این کنه برای اولین بار از کلاردشت چالوس از روی کاج نوئل جمع آوری و گزارش شد.از آفات مهم سوزنی برگان بوده و میزبانهای این کنه کاج نوئل،کاج دوگلاس،سروکوهی،لاریکس،سکویا،سرخدار،سروها،سدروس،کریپتومریا و گز میباشد.

خسارت:
این کنه با فروبردن استیلتهای شلاقی در نسج سوزن ها از شیره گیاهی تغزیه میکند که علائم خسارت به صورت نقاط کوچک زردرنگ در قسمت هایی که به وسیله قطعات دهانی کنه مورد آسیب واقع شده دیده میشود.با افزایش آلودگی،این نقاط زیاد شده به طوری که سوزنها ظاهری زرد رنگ به خود میگیرند.در این حالت فاصله بین سوزنها را انبوهی از گرد و غبار میپوشاند در نتیجه نسج سبز سوزنها شفافیت خود را از دست داده و منظره رنگ پریده ای روی شاخه های سبز به خود میگیرند.در صورت آلودگی شدید درختان آلوده نسبت به درختان سالم ظاهر قهوه ای پیدا میکند و در نهایت باعث ریزش سوزنها و مرگ زودرس درختان میشود.
زیست شناسی:
این کنه در مدت یک سال 9-7 نسل داشته و زمستان را به صورت تخم سپری میکند.کنه های ماده تخمهای خود را به صورت منظم یا غیر منظم روی سوزنها یا شاخه چه ها قرار میدهند.این کنه قابلیت تار تنی قابل توجهی دارد.تمام فعالیت تغذیه ای،استراحت و تولید مثلی را در زیر تارها انجام میدهد.این کنه به وسیله باد،حشرات،پرندگان و نهال های آلوده از یک منطقه به منطقه دیگر انتقال پیدا میکند.

روشهای کنترل:
وضعیت تراکم جمعیت این گونه در نقاط مختلف کشور به نحوی است که نیاز به مبارزه اختصاصی علیه آن نیست.از جمله دلائل آن میتوان به تنوع دشمنان طبیعی در زیستگهای آن،پایین بودن نسبی سطح زیر کشت درختان سوزنی برگ در سطح کشور در مقایسه با پهن برگان و به ویژه دست نخورده بودن کشتهای سوزنی برگان در اکثر موارد،اشاره کرد.
ولی با توجه به گرایش روز افزون نسبت به کشت انواع سوزنی برگان در پارکهای عمومی و سطح شهرها بایستی نسبت به ارزیابی تراکم این گونه در سطوح و موقعیت های مختلف اقدام نموده و بر حسب شرایط موجود و در صورت نیاز مبارزه کرد.

afsoon6282

مدیر تالار
از خسارت که عکساشو گذاشتم اینم چند تا عکس از خود کنه

کاکتوس

کاربر بیش فعال
حل مشکل

حل مشکل

سلام دوستان

بفرمایید مشکل چیه؟

و راه حل مشکل چیه؟

پیوست ها

• 1302.400x400.jpg
    1302.400x400.jpg
    21.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

afsoon6282

مدیر تالار
هادی خان ممنون از عکستون
میشه لطف کنین عکسای بیشتری ازش بذارین
اگه جای دیگه از گیاه خسارت دیده ممنون میشم اونارو هم بذارین.

کاکتوس

کاربر بیش فعال
تصاویر دیگر

تصاویر دیگر

بنا به درخواست افسون خانم

پیوست ها

• Pest389.jpg
    Pest389.jpg
    29 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • t_palmi11.jpg
    t_palmi11.jpg
    46.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

کاکتوس

کاربر بیش فعال
سلام دوستان

بفرمایید مشکل چیه؟

و راه حل مشکل چیه؟

اسم افت تریپس
راه حل استفاده از سم ادمیرال-دسیس-کونفیدر-متاسیستوکس ار و.....

البته با تشکر از گلابتون که قبلا طی پیامی جواب رو بهمن گفته بودن من خواستم جواب رو نذارن

برنده گلا بتون

پیوست ها

• 1302.400x400.jpg
    1302.400x400.jpg
    21.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

afsoon6282

مدیر تالار
هادی خان ممنون از جوابتون
فقط شما چرا هیچ چیزی از عکستون ننوشتین؟
طبق روال عادی مسابقه شما باید عکس رو معرفی کنین و تمام مشخصات رو بگین.
در صورتی که شما حتی اسم مشکل رو نگفتین.
تمام دوستان هم باید جوابشونو اینجا بگن تا بقیه بتونن ازش استفاده کنن.
سایه جون شما هم باید اینجا جواب میدادین نه تو پیام خصوصی
سایه جان اگه میشه جواب رو با توضیحاتش اینجا بگو.
یا جواب رو بگو تا بتونم توضیحاتو برای بچه ها بذارم.
دوستان خواهش میکنم روال عادی مسابقه رو ادامه بدین.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
راه حل استفاده از سم ادمیرال-دسیس-کونفیدر-متاسیستوکس ار و.....

البته با تشکر از گلابتون که قبلا طی پیامی جواب رو بهمن گفته بودن من خواستم جواب رو نذارن

برنده گلا بتون

چرا جواب سوالا همیشه با پستهای خصوصی داده میشه؟این یه سواله که همیشه برام پیش میاد وقتی کسی میگه قبلا فلانی تو پیغام خصوصی جواب داده!!!!!!! چرا از دادن اطلاعات به هم اینجور طفره میریم ؟

afsoon6282

مدیر تالار
دوستان خواهش میکنم از این به بعد جوابارو همین جا بگین
نه تو پیام خصوصی.اگه می خواین مشورت کنین با هم ولی جوابارو اینجا بگین.
حتی اگه اشتباه باشه.
ممنون ازتون.
سایه جون لطف میکنی اول توضیح مشکل رو برامون بذاری بعدش هم عکس بعدی

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
اوووووووووه خداي من .... اينجا چه خبره:eek:
شرمنده دوستان سو تفاهم پيش اومده :w20:
متاسفانه من با راهنمايي دوستمون هادي خان كه روي چت بوديم به پاسخ سوالشون رسيدم.... كه ايشون گفتند كه من جواب رو براي اين مشكل بزارم... كه من قبول نكردم... و گفتم چون با راهنمايي شما به جواب رسيدم نبايد از ديگرون سلب حق و حقوق كنم .... اين بود كه اصلا براي پاسخ به اين سوال اقدام نكردم... و تا الان هم سري به اين تاپيك نزده بودم... ديشب كه افسون جان به من اشاره ايي در اين مورد هم كردند ... باز هم متوجه موضوع نشدم ... تا اينكه الان مطلب رو خوندم....:eek:

من از دوستمون هادي خان به خاطر اظهار لطفشون تشكر ميكنم ... اما همچين چيزي نبوده كه در پيام خصوصي و اين حرفها من پاسخ رو گفته باشم .... :wallbash:

من برنده بودن خودم رو رد ميكنم ... و اين حق رو به هر كس كه شايسته برنده شدن بوده ميدم... و اگر طبق قوانين كسي پاسخگو نبوده بايد خود هادي خان اقدام به گذاشتن عكس كنند...البته با اجازه افسون جان ....:w27:

باز هم به خاطر سو تفاهم پيش اومده از دوستان عذرخواهي ميكنم :w36:

دوست شما گلاب:gol:

afsoon6282

مدیر تالار
خوب دوستان عزیز جواب عکس شد خسارت تریپس
یعنی در حقیقت تریپس توتون هست که خسارت زده.

تریپس توتون
Thrips tabaci
Thys . Thripidae

این آفت گونه ای است پلی فاژ که دارای میزبانهای مختلف مثل توتون،پنبه،کلم،گل کلم،کتان،چغندر قند،کنف،سیب زمینی،بادمجان،پیاز،خیار،خربزه،گوجه فرنگی،لوبیا،نخود،بادام زمینی،کرفس،شلغم و جعفری میباشد.
خسارت این آفت بیشتر روی جوانه های بذری داخل خاک دیده میشود(جوانه هایی که از پوسته بذر خارج میشوند) همچنین لکه های نقره ای،زرد،قهوه ای،روی برگ ایجاد شده و باعث بد شکلی و کوچک ماندن برگ میشود.و فضولات سیاه رنگ حشره در قسمت های نقره ای دیده میشود.خسارت اصلی بر اثر تغذیه حشرات کامل،پوره و لارو تریپس میباشد.حشرات با فروبردن خرطوم خود در اپیدرم برگ از شیره گیاهی و کلروفیل تغذیه نموده و محل نیش حشره نیز به صورت نقاطی به زنگ سفید متمایل به زرد روی برگها مشاهده میشود.تراکم حشره در لابلای محل اتصال برگ به ساقه زیاد است.تریپس توتون میتواند ناقل بعضی از ویروسها مثل میروس پژمردگی گوجه فرنگی باشد.

زیست شناسی این آفت به این صورت هست که سیکل زندگی این آفت از تخم تا حشره کامل 9 روز طول میکشد.نسل های این آفا غالبا همپوشانی دارند.این آفت زمستان را به صورت لارو در روی گیاه،پوره یا شفیره در خاک و حشراتکامل داخل بقایای گیاهی،علفهای هرز و یا داخل خاک و شکافهای داخل خاک مزرعه به سر میبرد.
این حشره به صورت پارتنوژنز یا دخترزائی تولید مثل می نماید.حشره ماده تخمهای خود را توسط تخمریز به صورت انفرادی در داخل محفظه زیر اپیدرم قرار میدهد.حشره ماده روزانه حداکثر 12 و حداقل 6 عددد تخم و مجموعا طی دوره تخمگذاری 60 عدد تخم میگذارد.حشرات ماده بلافاصله پس از ظهور،تغذیه و تخمگذاری میکنند.حشرات کامل پرواز حقیقی ندارند و تنها قادرند از یک گیاه به گیاه دیگر بروند.ولی مسافتهای طولانی را میتوانند توسط باد طی کنند.این آفت چند نسلی است.

روشهای کنترل:
زراعی:علفهای هرز نقش مهمی در پایداری آفت دارند.لذا هر گونه کنترل شامل از بین بردن علفهای هرز داخل مزرعه در کاهش آن موثر میباشد.
بیولوژیک:این آفت دشمنان طبیعی بسیاری از جمله کفشدوزکها،سن ها،تریپسها،کنها ها و... دارد.

شیمیایی:اغلب سموم حشره کش موثرند در برابر این آفت.فقط در مزارع جالیز و سبزیجات به مسئله دوره کارنس سم باید توجه داشت.و از سموم کم دوام استفاده کرد.بدین لحاظ میتوان از دی کلرووس و سومیسیدین 20% به نسبت 0.7 لیتر در هکتار را توصیه نمود.

البته هادی خان هم چند تا سم دیگه معرفی کردن که اینها هم استفاده میشه.
سم ادمیرال-دسیس-کونفیدر-متاسیستوکس ار و.....