مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سوال واژه: عارضه پوکی در پسته به چه دلایلی به وجود میاد؟

فکر کنم منظور اصلیت تناسب نر و ماده باشه
چون پسته کیوی زیتون خرما دو پایه هستن
و نر و ماده جدان
گرده افشانی و لقاح گل های ماده تو دو پایه ها خیلی مهمه
باز نمیدونم منظورت این بوده یا نه.

گلابتون

مدیر بازنشسته
درسته مهدي جان...منم فكرميكنم نظر داداش رضا روي پايه هاي جداي نر و ماده پسته باشه...چون نسبت درختان نر و ماده در باغ پسته اصولا بايد يك به پانزده باشد ...يعني يك نر و پانزده ماده درغيراينصورت باد يا حشرات به اندازه كافي نميتونن گرده افشاني كنن و مقدار پوكي ميوه هاي پسته در باغات بالا ميره اما اينم باز بستگي به نوع واريته پسته داره...

MehD1979

کاربر ممتاز
درسته مهدي جان...منم فكرميكنم نظر داداش رضا روي پايه هاي جداي نر و ماده پسته باشه...چون نسبت درختان نر و ماده در باغ پسته اصولا بايد يك به پانزده باشد ...يعني يك نر و پانزده ماده درغيراينصورت باد يا حشرات به اندازه كافي نميتونن گرده افشاني كنن و مقدار پوكي ميوه هاي پسته در باغات بالا ميره اما اينم باز بستگي به نوع واريته پسته داره...

آره تراکم دور آبیاری نوع واریته میزان کوددهی شرایط محیطی اینها در تمام گیاهان صادقه.
خیلی باسوادیا آفرین مرسی
رشته تونو بهم میگید؟:redface:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
پديده پوكي زماني انجام ميشه /كه ميوه تشكيل ميشود و تخمدان رشد نمي كند/اما رشد جنين با اختلال روبرو ميشه/
هنگامي كه گرده افشاني انجام ميگيره اما تلقيح چون عدم رشد لوله گرده تا رسيدن به تخمك از بين رفتن تخمك در زمان نزديك شدن لوله گرده با مشكل روبرو ميشه /كه تشكيل ميوه بدون لقاح پارتنوكارپي نام دارد كه باعث پوكي ميوه پسته ميشود/

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ميتونه عاملهاي ديگه هم باشه تغذيه اي(كوددهي مناسب و به موقع)
عوامل هورموني و تنظيم كننده اي رشد( عدم تعادل بين اين تنظيم كننده ها)
عوامل ژنتيكي
تنش هاي مختلف محيطي
همهاينها از عواملي هست كه ميوه پسته پوك ميشه/

گلابتون

مدیر بازنشسته
آره تراکم دور آبیاری نوع واریته میزان کوددهی شرایط محیطی اینها در تمام گیاهان صادقه.
خیلی باسوادیا آفرین مرسی
رشته تونو بهم میگید؟:redface:
بله دقيقا حق با شماست...ميبينيد كه معصومه جون هم توضيحات تكميلي رو ارائه كردند.
اختيار داري عزيز...من بين شماها بي سوادترينم.دارم درس پس ميدم.

تازه ادبيات هم خوندم.

MehD1979

کاربر ممتاز
بله دقيقا حق با شماست...ميبينيد كه معصومه جون هم توضيحات تكميلي رو ارائه كردند.
اختيار داري عزيز...من بين شماها بي سوادترينم.دارم درس پس ميدم.

تازه ادبيات هم خوندم.

نه خواهش میکنم چوبکاری میفرمایید
من ازهمه ضعیف ترم فعلا
میخواین ارشد بیاین کشاورزی؟مهم علاقست
وای اسپم شد فردا رضا میاد دوشکا میزنه اینجارو

گلابتون

مدیر بازنشسته
بالاخره جواب من درست بود یا غلط ؟ :question: مسئولش کیه ؟

با سلام،
معمولاً زمان پاسخگویی به هر سؤال 72 ساعته! پس فعلاً باید صبر کنید!
ممنونم صياد جان از توضيحتون...اما 48 ساعت عزيز
درسته زيبا جون بايد از طرح سوال دو روز بگذره تا برنده مشخص بشه..
اما فكرميكنم جوابتون درست باشه...البته بايد اينو رضا جان خودش تاييد كنه.

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
انگار ziba jun صبرشون کمه .حالا من قانونن شکنی کنم یا نه؟گلاب جون دعوام نکنید لطفا.

خب قانون شکنی می کنم ziba jun جوابتون درسته. شما برنده شدید:gol::gol:.منتظر سوالتون هستیم.

مرسی

بفرمایین این چیه ؟ اسم جنس و گونه کافیه اسم فارسی فکر کنم نداشته باشه

a.jpg

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
فکر کنم منظور اصلیت تناسب نر و ماده باشه
چون پسته کیوی زیتون خرما دو پایه هستن
و نر و ماده جدان
گرده افشانی و لقاح گل های ماده تو دو پایه ها خیلی مهمه
باز نمیدونم منظورت این بوده یا نه.

پديده پوكي زماني انجام ميشه /كه ميوه تشكيل ميشود و تخمدان رشد نمي كند/اما رشد جنين با اختلال روبرو ميشه/
هنگامي كه گرده افشاني انجام ميگيره اما تلقيح چون عدم رشد لوله گرده تا رسيدن به تخمك از بين رفتن تخمك در زمان نزديك شدن لوله گرده با مشكل روبرو ميشه /كه تشكيل ميوه بدون لقاح پارتنوكارپي نام دارد كه باعث پوكي ميوه پسته ميشود/

ميتونه عاملهاي ديگه هم باشه تغذيه اي(كوددهي مناسب و به موقع)
عوامل هورموني و تنظيم كننده اي رشد( عدم تعادل بين اين تنظيم كننده ها)
عوامل ژنتيكي
تنش هاي مختلف محيطي
همه اينها از عواملي هست كه ميوه پسته پوك ميشه/

تشکرات ویژه داریم از دوستان عزیزتر از جان...
همونطور که اشاره کردین مهمترین عاملش میتونه کم بودن تعداد درختان نر باشه. چندتا نکته همینجا بگم:
برای احداث باغ پسته اولش درختارو به نسبت 1 به 15 پیوند میزنن یعنی زمان پیوند زنی به ازای هر 15 درخت بارده یک درخت نر انتخاب میکنن. بعداً که درختا به رشد خوبی رسیدن این نسبت رو به 1 به 25 میرسونن. برای این کار هم در طول چند سال، درختان نر رو سربرداری میکنن و پیوند بارده میزنن.
یه نکته دیگه اینکه بهتره درختهای نر عمود بر باد غالب منطقه و به فاصفه 5 متر از اولین ردیف درختان بارده کاشته بشه که هم بعنوان بادشکن عمل کنه هم گرده افشانی به خوبی انجام بشه...
مورد دوم نوع رقم پسته هست مثلا رقم کله قوچی خیلی درصد پوکیش زیاده درحالی که رقم فندقی کمترین درصد پوکی رو داره!
آبیاری هم مهمه، اگه دور آبیاری بخصوص زمان رشد جنین داخل دانه به تاخیر بیفته پوکی زیاد میشه.
درجه حرارت بالا و تغذیه نامناسب هم میتونه موثر باشه. همینطور خسارت بعضی از آفات مثل سنهایی که از شیره گیاهی تغذیه میکنن...
درضمن هرس باردهی که برای کم کردن عارضه سال آوری انجام میشه درصد پوکی رو هم کاهش میده

همگی به خوبی توضیح دادین. از آقا مهدی میخوام سوال بعد رو مطرح کنه

گلابتون

مدیر بازنشسته
انگار ziba jun صبرشون کمه .حالا من قانونن شکنی کنم یا نه؟گلاب جون دعوام نکنید لطفا.

خب قانون شکنی می کنم ziba jun جوابتون درسته. شما برنده شدید:gol::gol:.منتظر سوالتون هستیم.
اشكال نداره رضا جان....بسكه اين دختر طاقتش كمه...چيكارش كنيم ديگه...حالا اينبارو ناديده ميگيريم..

مرسي بخاطرزحمتي كه كشيدي عزيز.

مرسی

مشاهده پیوست 66477

اي دختره كم طاقت.....نذاشتي بهت تبريك بگم....

مرسي خانومي...

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
تشکرات ویژه داریم از دوستان عزیزتر از جان...

همگی به خوبی توضیح دادین. از آقا مهدی میخوام سوال بعد رو مطرح کنه

قربونت داداشي زحمت كشيدي مرسي از توضيحاتت...

مهدي جان تبريك ميگم ...بفرماييد منتظريم عزيز.

MehD1979

کاربر ممتاز
زمینی را در اختیار داریم و میخواهیم زیر کشت سبزیجاتی نظیر کاهو و تربچه ببریم.تمام شرایط ایده آل لحاظ شده است.
فقط این کشاورز در ابهام است که کشتش را در اول ماه قمری انجام دهد یا یا در نیمه دوم ماه قمری؟

استدلال خود را حداکثر در یک خط بیان فرمایید.

گلابتون

مدیر بازنشسته
مرسي مهدي جان

وقتي پسرخاله ام داشت براي ارشد زراعت ميخوند اين مطلب رو برام گفت...و واسم خيلي جالب بود

موضوع اينه كه وقتي گياهاني از قبيل كاهو و تربچه رو ميخوايم بكاريم بهتره كه در نيمه دوم ماه قمري بكاريم..حالا دليل:
چون وقتي گياه رو در اول ماه بكاريم و مدت زمان جوانه زني و رشد اوليه اش رو در طي نيمه اول ماه بگذرونه و واسه رشد برگهاش كه اكثرآ دوست دارند برگهاي اين گياهان ظريف و ترد باشه به نيمه دوم ماه قمري ميرسه كه تابش نور ماه در اين دوره بيشتر ميشه و طيف نور ماوراءبنفش مهتاب زيادتره ...و به همين دليل برگها حالت زمخت تر و خشبي تري به خودشون ميگيرن كه اصلا عامه پسند نيست...
حالا نميدونم ممكن دليل ديگه ايي هم داشته باشه يا نه؟

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
اشكال نداره رضا جان....بسكه اين دختر طاقتش كمه...چيكارش كنيم ديگه...حالا اينبارو ناديده ميگيريم..

مرسي بخاطرزحمتي كه كشيدي عزيز.

اي دختره كم طاقت.....نذاشتي بهت تبريك بگم....

مرسي خانومي...

فدات بشم جیگر شرمنده

من یه هویی پریدم وسط این تاپیک نمی دونستم دقیقا چه خبره

ظاهرا دو مدل مسابقه روی هم منطبق شدن درسته ؟

MehD1979

کاربر ممتاز
مرسي مهدي جان

وقتي پسرخاله ام داشت براي ارشد زراعت ميخوند اين مطلب رو برام گفت...و واسم خيلي جالب بود

موضوع اينه كه وقتي گياهاني از قبيل كاهو و تربچه رو ميخوايم بكاريم بهتره كه در نيمه دوم ماه قمري بكاريم..حالا دليل:
چون وقتي گياه رو در اول ماه بكاريم و مدت زمان جوانه زني و رشد اوليه اش رو در طي نيمه اول ماه بگذرونه و واسه رشد برگهاش كه اكثرآ دوست دارند برگهاي اين گياهان ظريف و ترد باشه به نيمه دوم ماه قمري ميرسه كه تابش نور ماه در اين دوره بيشتر ميشه و طيف نور ماوراءبنفش مهتاب زيادتره ...و به همين دليل برگها حالت زمخت تر و خشبي تري به خودشون ميگيرن كه اصلا عامه پسند نيست...

منم ممنونم
بذار ببینیم بچه ها نظرشون چیه حالا؟
بنظرتون فتوپریودیسمو دخالت ندیم توش؟یا بی ربطه؟
تربچه برگهاش مهمه یعنی؟خوب ضمخت شه؟حالا کاهو باید ترد شه
بعدش اگه روی بسترش مالچ پلاستیکی بذاریم نمیشه اثرشو خنثی کرد؟
اگه کشاورز بخواد هدفش بدست آوردن بذر باشه چی؟
کشاورزه شاید نخواد 15 روز رو الکی از دست بده، اونوقت چی؟
پیشنهادتون بهش چیه؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
منم ممنونم
بذار ببینیم بچه ها نظرشون چیه حالا؟
بنظرتون فتوپریودیسمو دخالت ندیم توش؟یا بی ربطه؟
تربچه برگهاش مهمه یعنی؟خوب ضمخت شه؟حالا کاهو باید ترد شه
بعدش اگه روی بسترش مالچ پلاستیکی بذاریم نمیشه اثرشو خنثی کرد؟
اگه کشاورز بخواد هدفش بدست آوردن بذر باشه چی؟
کشاورزه شاید نخواد 15 روز رو الکی از دست بده، اونوقت چی؟
پیشنهادتون بهش چیه؟
خواهش ميكنم ...منم ممنونم
باشه.
خب دقيقا همين تناوب نوري هست كه اين مشكل رو ايجاد ميكنه...وقتي در روز نور خورشيد كامل باشه و شب رو هم از نور مهتاب بهره بگيره...درواقع تمام شبانه روز رو دريافت نوري داره اما خودتون بهتر از بنده ميدونيد كه تاثير رنگ نور هم روي رشد رويشي گياه تاثير داره....
شايد واسه تربچه مهم نباشه اما واسه كاهو خيلي مهمه.اما اگه تربچه هم برگهاش زمخت بشه و زود به گل بره بازار پسند نيست.
فكرميكني واسه يه مزرعه چندهكتاري مالچ پلاستيكي جواب بده؟هزينه و كارگرو...و..؟؟؟
اينجارو خوب گفتي ...اگه هدف كشاورز برداشت بذر باشه اتفاقا همون اول ماه بكاره بهتره..واسه اينكه اينطوري زودتر گياه به گل ميره و ميتونه به بذردهي برسه.
پيشنهادم بهش اينه كه بكار جونم...خداقوت.

گلابتون

مدیر بازنشسته
فدات بشم جیگر شرمنده

من یه هویی پریدم وسط این تاپیک نمی دونستم دقیقا چه خبره

ظاهرا دو مدل مسابقه روی هم منطبق شدن درسته ؟
خدانكنه عسلم

اشكال نداره عزيزم...درسته اينجا هم مسابقه تصويري هست و هم واژه و اصطلاحات باغباني.
خوش اومدي !!! .....نه خوش پريدي گلم...

گلابتون

مدیر بازنشسته
مرسی

مشاهده پیوست 66477
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=66477&d=1317548986
خانومي يه راهنمايي ميكني عزيزم؟ احتمال ميدم از خانواده كراسولاسه باشه...

آخرین ویرایش:

MehD1979

کاربر ممتاز
مهدي جان...منتظر جواب صحيح واژه هستيم عزيز؟

خواهش ميكنم ...منم ممنونم
باشه.
خب دقيقا همين تناوب نوري هست كه اين مشكل رو ايجاد ميكنه...وقتي در روز نور خورشيد كامل باشه و شب رو هم از نور مهتاب بهره بگيره...درواقع تمام شبانه روز رو دريافت نوري داره اما خودتون بهتر از بنده ميدونيد كه تاثير رنگ نور هم روي رشد رويشي گياه تاثير داره....
شايد واسه تربچه مهم نباشه اما واسه كاهو خيلي مهمه.اما اگه تربچه هم برگهاش زمخت بشه و زود به گل بره بازار پسند نيست.
فكرميكني واسه يه مزرعه چندهكتاري مالچ پلاستيكي جواب بده؟هزينه و كارگرو...و..؟؟؟
اينجارو خوب گفتي ...اگه هدف كشاورز برداشت بذر باشه اتفاقا همون اول ماه بكاره بهتره..واسه اينكه اينطوري زودتر گياه به گل ميره و ميتونه به بذردهي برسه.
پيشنهادم بهش اينه كه بكار جونم...خداقوت.

مرسي مهدي جان

زمینی را در اختیار داریم و میخواهیم زیر کشت سبزیجاتی نظیر کاهو و تربچه ببریم.تمام شرایط ایده آل لحاظ شده است.
فقط این کشاورز در ابهام است که کشتش را در اول ماه قمری انجام دهد یا یا در نیمه دوم ماه قمری؟

استدلال خود را حداکثر در یک خط بیان فرمایید.

دقیقا درست اشاره کردید سایه جان
تبریک میگم واقعا [SIZE=-1]
[/SIZE]

خوشمان آمد از سوادتون
بفرمایید سئوال جدید را[SIZE=-1]

[/SIZE]

گلابتون

مدیر بازنشسته
دقیقا درست اشاره کردید سایه جان
تبریک میگم واقعا [SIZE=-1]
[/SIZE]

خوشمان آمد از سوادتون
بفرمایید سئوال جدید را[SIZE=-1]

[/SIZE]

قربانت مهدي جان...ممنونم از محبتت

اختيار داري عزيز من فقط اينجا درس پس ميدم.

خب جونم واستون بگه ...براي سوال...ميخوام چندتا واژه رو اسم ببرم و شما زحمت بكشيد و حداكثر در يك خط پاسخ بديد.
دوستان بفرماييد.:

خواب
خواب بذر
سكون
پس رسي
خواب اوليه
خواب ثانويه

زياد شد؟؟ ببخشيد...اما همش به هم مربوطه..
:w24:

MehD1979

کاربر ممتاز
قربانت مهدي جان...ممنونم از محبتت

اختيار داري عزيز من فقط اينجا درس پس ميدم.

خب جونم واستون بگه ...براي سوال...ميخوام چندتا واژه رو اسم ببرم و شما زحمت بكشيد و حداكثر در يك خط پاسخ بديد.
دوستان بفرماييد.:

خواب
خواب بذر
سكون
پس رسي
خواب اوليه
خواب ثانويه

زياد شد؟؟ ببخشيد...اما همش به هم مربوطه..
:w24:

خواهش میکنم
فقط به دوستان بگیم که پاسخش تو تاپیکهامون هست
منتظر پاسخ های گرمتان هستیم:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
خواهش میکنم
فقط به دوستان بگیم که پاسخش تو تاپیکهامون هست
منتظر پاسخ های گرمتان هستیم:gol:
جدي مهدي جان؟؟!!!
من نميدونستم...فقط از توي جزوه هام پيداشون كردم.
چه بهتر...اينطوري كار دوستان هم ساده تر ميشه...
هميشه گفتم.مهم جواب هست... نه چطورپيدا كردن پاسخ.
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/funny/w16.gif

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=66477&d=1317548986
خانومي يه راهنمايي ميكني عزيزم؟ احتمال ميدم از خانواده كراسولاسه باشه...

خیر !!!! اعضای این خانواده معروف تو مناطقی مثل تهران و قم ( بیشتر تو بیابون ) فراوون دیده میشن ! حتما از نزدیک هم خانواده های این گیاه رو دیدین

زیاد سخت نیستا !