مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
کمپوست عبارت از بقایای گیاهی و حیوانی، زباله های شهری و یا لجن فاضلاب است که تحت شرایط پوسیدگی قرار گرفته باشند، بطوری که مواد سمی آنها از بین رفته، مواد پودر شده و فرم اولیه خود را از دست داده باشند. برای تهیه کمپوست می توان از بقایای چوب بریها‏، زباله شهری،‏ بقایای کشتارگاهها و کارخانه های کنسرو ماهی ، لجن فاضلاب و اجساد گیاهان پست غیرآوندی استفاده نمود. بطورکلی، کمپوست ها از نظر مواد غذائی ضعیف هستند (به استثناء بقایای کشتارگاهها و کارخانه های کنسرو ماهی که از نظر ازت غنی می باشند) و معمولاً برای بهبود ساختمان خاک مورد استفاده قرار می گیرند. اثر فیزیکی کمپوست به مقدار ماده آلی آن و اثر شیمیائی کمپوست به ترکیب شیمیائی آن بستگی دارد. تهیه کمپوست از زباله های شهری و لجن فاضلاب راه مفیدی برای مصرف مجدد و دفع بهداشتی این مواد است. مواد اخیر از این نظر که دارای املاح کم، فاقد مولدین امراض و آفات گیاهی، بذر علفهای هرز و خاک می باشند مناسب بوده و به سرعت در خاک می پوسند. لجن فاضلاب را پس از تخمیر غیر هوازی و حرارت دادن (برای کشتن عوامل بیماریزای آن) مورد استفاده قرار می دهند برای تهیه کمپوست روش کلی زیر انجام پذیر است. موادی را که می خواهند. کمپوست نمایند بصورت لایه ای به ضخامت 7 تا 10 سانتیمتر روی سطح زمین یا حفره ای که در زمین تهیه نموده اند قرار می دهند و به ازاء هر سطل از مواد کمپوست شونده حدود 100 گرم فسفات دی آمونیم یا سوپر فسفات بر روی مواد می باشند (در صورتی که از سوپر فسفات استفاده می شوند بهتر است حدود 40 گرم اوره به ازاء هر 100 گرم سوپر فسفات اضافه شود) پس از پاشیدن کود شیمیائی اقدام به آبپاشی این لایه نموده و سپس لایه های جدید را به همین روش اضافه می کنند. ممکن است لایه هائی از کود حیوانی و یا خاک را بطور متناوب با لایه های مواد کمپوست شونده قرار دهند. در صورتی که از لایه های کود حیوانی استفاده می شود به اضافه کردن کود ازت در زمان انباشتن مواد کمپوست شونده نیازی نیست، اما به فسفات و همچنین سولفات کلسیم ممکن است نیاز باشد. ترکیب کود شیمیائی که برای تحریک و تکمیل پوسیدگی و تعادل عناصر به کمپوست اضافه می شود به نسبت کربن به ازت و ترکیب شیمیائی مواد کمپوست شونده بستگی دارد.
پاشیدن چند کیلوگرم اوره به ازاء هر تن مواد کمپوست شونده روی توده کمپوست قبل از هر بار آبپاشی مفید است در مورد بقایای چوب بریها لازم است کلیه عناصر غذائی به کمپوست اضافه شود. مواد کمپوست شونده را می بایستی همیشه مرطوب نگهداشت و هر 2 تا 4 هفته یکبار آن را مخلوط و زیرورو نمود تا به خوبی تهویه و یکنواخت گردد.
زیرورو کردن زیاد توده موجب می شود که حرارت کمپوست بالا نرفته و آفات و عوامل بیماریزای موجود در مواد از بین نروند.
کمپوست هنگامی آماده مصرف است که مواد کمپوست شونده پوسیده و پودر شده باشند. مدت لازم برای کمپوست شدن با مواد مصرفی و شرایط کار فوق می کند. زباله های شهری پس از مدتی حدود 6 هفته کمپوست می شوند. کمپوست شد کامل خاک اره گاهی چندین ماه طول می کشد. معمولاً خاک اره راحدود 6 هفته در شرایط مناسب می پوسانند تا ترکیبات سمی محلول آن پوسیده شوند و سپس مصرف می کنند. از مسائل تهیه کمپوست توسعه و تجمع مگس و پشه و بوی نامطلوب تخمیر آن است.
افزایش تهویه مواد از شدت بو می کاهد. برای مبارزه با مگس و پشه می بایستی از حشره کشها استفاده نمود. کمپوست را می توان به جای کود حیوانی مورد استفاده قرار داد.
منبع/شبکه ملی مدارس ایران- رشد

به به آقا امین رخ تشریف آوردن:gol::gol:
خیلی خوش اومدین خیلی جاتون خالی بود :w16:

کاکتوس

کاربر بیش فعال
عکس منتخب من از پیچ امین الدوله

عکس منتخب من از پیچ امین الدوله

miadgah

عضو جدید
دوستان با عرض پوزش مورد پيچ امين الدوله تكراري است...

هادي جان عكستون خيلي خيلي زيباست...دستتون درد نكنه. :gol:

سلام نمی دونستم ....:smile:مرسی که گفتید

ولی الان از دوستان پرسیدم گفتند روش مسابقه قبلا به نحو دیگه بوده گلم ...الان مهم عکسی هست که بچه ها انتخاب می کنند :gol:نه اینکه اسم گیاه بگن ...

گلابتون

مدیر بازنشسته

ولی الان از دوستان پرسیدم گفتند روش مسابقه قبلا به نحو دیگه بوده گلم ...الان مهم عکسی هست که بچه ها انتخاب می کنند :gol:نه اینکه اسم گیاه بگن ...

ممنونم عزيزجان
شما و دوستان بخصوص كاكتوس عزيزخيلي خيلي به اين تاپيك لطف داريد و اگر همياري و همكاري شما نباشه از شور و شوق اين تاپيك اثري نميمونه اما با تمام احترامي كه براي دوستان قائل هستم مجبورم با اين روش جديد مخالفت كنم ...چون طبعا با اين روش ديگه كسي دنبال كسب اطلاعات در خصوص گياه يا گل نيست و عموما دوستان به دنبال بهترين عكس هستند و تقريبا شبيه گالري عكس شده...
و قصد اصلي اين تاپيك با اين روش به فراموشي سپرده خواهد شد..
اين پيشنهاد جديد از طرف دوست عزيز و مهربونم كاكتوس خيلي خيلي خوب و جالب هست اما ميتونيم در يك تاپيك مجزا از اين روش استفاده خيلي بهينه تري ببريم...
اگر محبت كنيد و به روش قبل برگرديم منت دار همتون خواهم شد.:redface::redface::redface::redface::gol:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان گل کشاورزی :gol::love:

راستش منم با حرف گلاب جون کاملا موافقم:w11: هدف از زدن این تاپیک یه چیز دیگه هستش اگه من تا الان چیزی نگفتم صرفا به خاطر این بود که فک کردم تنوع سواله نه اینکه بخواد روال مسابقه عوض بشه :w16:

ما اینجا میایم رو خصوصیات گیاه تحقیق میکنیم و اسم گیاه مورد نظر رو حدس میزنیم خوب اگه از اول بخوایم اسم رو بدونیم بچه ها دنبال قشنگ ترین عکس میگیردند وهدف تاپیکو یادشون میره و در ضمن ماندگاری مطلب هم قطعا کم خواهد شد :w20:

پس دوستای گلم ازتون خواهش میکنم به روال قبلی مسابقه برگردیم چرا که هم جذابیت مسابقه بیشتر میشه و هم اینکه بار علمیه روال قبلی بیشتر از فعلی هستش :w16:

ممنونم:gol::gol::gol:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام دخمل گلم :love:
عزیز دلم کی بهت همچین خبر رو داده:w20:
اگه برگردی چند صفحه قبل تر متوجه میشی که روال همون روال قبلیه :w16:
ولی خوب دیدم واسه تنوع سوال بد نیست یک سوالم اینطوری طرح بشه ولی کاملا مخالف طرح سوال به این صورت هستم

حالا هم گل دخملم زحمت بکش یه عکس واسه مسابقه بذار بدو گلکممممممممم:gol::gol::gol:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ممنونم از همه عزیزانی که اینجا تو این مسابقه شرکت میکنن:gol:

همون طور که دوستان گفتن این مسابقه از اولش این جور بوده که حدس بزنن چه گیاهیه و برن دنبالش البته دوستانی که سوال متفاوت گذاشتن کمک کردن به تنوع اینجا ولی خوب روال مسابقه مثل بقیشون این جوری بوده از اول.:w16:
البته ممنونم از هادی خان برای فعالیتشون این سوالشون باعث شد مسابقه دیگه ای هم راه بیفته.:victory:

خانومی مسئول این بخش سایه جون هستن و سمیه جان هم بعد ایشون مسئول این تاپیک اگه سوالی برات پیش اومد از این دوتا عزیز کمک بگیر:w16:
منم اگه کمکی ازم بر بیاد در خدمتم
:redface:

از همگی ممنونم بابت شرکتتون:gol:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
هادی خان بیاین جواب سوالتونو بذارین و برنده رو معرفی کنین:w16:

راستی یه خواهش از همه دوستان که واسه مسابقه عکس میذارن لطف کنین یه فایل ضمیمه هم از عکستون بذارین اخه yas_67 عزیزم نمیتونه غیر از فایل ضمیمه عکسیو ببینه ممنون میشم همتون این کار رو انجام بدین:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
همونجور كه دوستان گفتند گل فراموشم مكن هست
اما اين سوال هم تكراري هست عزيزجان...شرمنده ها...اگه ممكنه سوالت رو عوض كن عزيزدلم.
آناهيتا جون اگه ميخواي ببيني كه يه وقت سوال تكراري نذاري به تاپيك آرشيو گياه شناسي مراجعه كن عزيزم اونجا تمام اين تاپيك به صورت فايل دراومده و موجود هست..فدات شم.

ممنونم گلم.

miadgah

عضو جدید
همونجور كه دوستان گفتند گل فراموشم مكن هست
اما اين سوال هم تكراري هست عزيزجان...شرمنده ها...اگه ممكنه سوالت رو عوض كن عزيزدلم.
آناهيتا جون اگه ميخواي ببيني كه يه وقت سوال تكراري نذاري به تاپيك آرشيو گياه شناسي مراجعه كن عزيزم اونجا تمام اين تاپيك به صورت فايل دراومده و موجود هست..فدات شم.

ممنونم گلم.

سلام مرسی عزیزم من خیلی نمی رسم آرشیو نگاه کنم از همین دوستان که جواب درست دادند ... یکیشون سوال بعدی مطرح کنه ...

من سایت میعادگاه تمام وقتمو گرفته اینجا هم بخاطر بعضی از دوستانم میام ...:smile:موفق باشید

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم دخمل گلم:gol: ممنونم عزیز دلم که میای اینجا میدونم که واقعا سرت شلوغه :w16:..... از این به بعد خواستی سوال بذاری بگو تا من نگاه کنم بهت بگم تکراریه یا نه :love::gol::love:

خوب هادی خان اولین نفری بودین که به سوال آناهیتا جواب دادین عکس بعدی با شماست:w11::gol:

راستی اقا هادی لطف کن جواب سوالتم بذار و برنده رو هم اعلام کن :w16:

کاکتوس

کاربر بیش فعال
جواب سوال کمپوست

جواب سوال کمپوست

ترکیبی از جوابهای امین-تارا و میعاد

برنده مسابقه بین امین ومیعاد

هر دو برنده هستن یکیشون یه وازه بذاره

من قبل عکس گل گذاشتم که امین جواب درست دادن
پس نوبت امین هست عکس بذاره

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید از بابت تاخیر( طبق معمول)! داشتم میگشتم یه گیاه خوشگل پیدا کنم.امیدوارم خوشتون بیاد.
خواهش میکنم واژه رو یکی دیگه از دوستان محبت کنه بزاره. ممنون میشم.
موفق باشید
امین رخ

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااااام:gol::gol:
خوبین همگی ؟:love:
طاعتتونم قبول:w16:
خوب دیگه خیلی وقته مهلت این مسابقه تموم شده از اقای امین رخ خواهش میکنم که بذارن جواب درست رو و برنده رو معرفی کنن

راستی هیشکی نمیخواد یه واژه برامون بذاره؟
:w20:

amin_rogh

کاربر ممتاز
Medinilla magnifica

خوشه اویز از تیره ملاستوماسه :w30:

در صورت تایید امین رخ عزیز، نوبت عکس رو به یکی از دوستان دیگه واگزار کنید .ممنونم
salam. nemidonam chera baz dobareh hamash ba eror roo be roo misham. oomadam az manzele yeki az dostan in post ro bedam.inja ham font farsi nist . sharmandeh
سلام
ممنون از کلروفیل عزیز با اطلاعات بسیار خوبش.
این گیاه از خانواده مالاستوماتاسه هست . این گیاه در بلژیک و هلند از گیاهان آپارتمانی محسوب میشه و دارای گلهای بسیار زیبا بشکل خوشه ای که تا 50سانت هم میرسند دیده میشود.گلها بشکل منفرد به اندازه 2 تا 3 سانت و برنگهای صورتی تا بنفش بر روی خوشه ها قرار میگیرند.
موفق باشید
امین رخ

amin_rogh

کاربر ممتاز
با اجازه همه دوستان گلم من واژه رو میزارم

لطفا بگید معنی این واژه چیه؟

:que: abortivus ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام
خدا رو شکر مثل اینکه مشکل باز شدن صفحات حل شده.
باغبان جان من هر چی گشتم هیچی پیدا نکردم.
تنها چیزی که ا ز مجموع اونچه که پیدا کردم دستگیرم شد اینه که باید معنیش توی این مایه باشه که برگها یا اندامهای زایشی یک گیاه به تکامل نرسیده باشند، یا یه چیزی توی این مایه ها!!(چه جوابی! والله خودم شرمنده شدم از این جواب دادنم.!!)

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خدا رو شکر مثل اینکه مشکل باز شدن صفحات حل شده.
باغبان جان من هر چی گشتم هیچی پیدا نکردم.
تنها چیزی که ا ز مجموع اونچه که پیدا کردم دستگیرم شد اینه که باید معنیش توی این مایه باشه که برگها یا اندامهای زایشی یک گیاه به تکامل نرسیده باشند، یا یه چیزی توی این مایه ها!!(چه جوابی! والله خودم شرمنده شدم از این جواب دادنم.!!)

امین رخ عزیز...در تکامل صحبت هات اضافه میکنم ...این واژه به معنیه سقط جنینه ..یعنی تشکیل بذر بدون حضور رویان و یا ریزش میوه های تازه تشکیل شده در اثر عدم حضور بذر (در واقع عدم تشکیل بذر ) :w27:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
پاسخ به واژه

پاسخ به واژه

سلام دوستان خوبم
ممنون که شرکت کردین ، با اجازه چون 24 ساعت از اعلام واژه میگذره برای اینکه تایپیک نخابه جواب رو اعلام میکنم.
امین جان این چه حرفیه میزنید ، اتفاقا خوبه که حدساتون هم میگید.
امین عزیز و کلروفیل نکته بین ممنون از شرکتتون.

امااااااااااا سوال بعدی رو کی بزارهههههههههه : امین رخ:w11:

:w17::w17::w17::w27::w30::w33::w31::w32::w14:

abortivus : ناقص پرورش نیافته

در ترکیبات مانند :
abortivus flower به معنی گلی که بر اثر رشد ناقص عقیم باشد .

abortivus stamen یعنی پرچمی که بر اثر رشد ناقص ، عقیم مانده است.

منبع : فرهنگ اصطلاحات گیاهشناسی مصور...................ولی الله مظفریان