مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب یه سری عکس دیگه میزارم براتون ازش

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام بر همه شرمنده از غیبت طولانی
فکر کنم آریستولوشیا هست. متاسفانه نمیتونم تا شنبه یا یکشنه برگردم ببینم درسته یا نه.
اما مطمئنا پاپیتال نیست!(خاتون:victory:).
امید وارم درست باشه.
شرمنده که حتی نمیتونم تا چند دقیقه دیگه هم روی خط باشم.
فعلا خدا نگهدارتون باشه تا شنبه یه شنبه.

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب جواب صحیح رو امین رخ عزیز گفتند . توضیح فارسی نتونستم پیدا کنم جز چیزی که در وب لاگم نوشتم. یکی از پیچهای زینتیه که در ایزان در منطقه لاهیجان کشت شده . گلهای بوقی شکلی داره . اگه امین رخ توضیح بیشتری برامون بزاره ممنون میشم . :gol:

خب دوتان تا اومدن آقا امین و گزاشتن عکس بهتر میدونم یکی از دوستان زحمت عکس جدید رو بکشه . سکینه خانوم:gol:، گلاب خاتون:gol:، افسون:gol:، اقا حمید:gol: فراری که دیگه افتخار حضور نمیده :w05:، فرزام:gol: مبصر کلاس،جوجو:gol:، سرمد عزیز :gol:، بارانی:gol:، کاکتوس:gol:و دوستای دیگمون که ممکنه اسمشون از قلم افتاده باشه .هر کدوم امادگی داشتید عکس بزارید . :w27:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای واژه خیلی وقته که کاکتوس جان اقدامی نکردن . فقط برای خالی نبودن این بخش در این تاپیک من یه سوال میپرسم . خیلی آسونه چون خودم چند تا پست راجه بهش قبلا گزاشتم.

علت اینکه رز قرمز به رز آبی تبدیل میشه چیه؟ این اتفاق گاها میفته و جدیدا بر اثر دستکاری ژنتیکی تونستن تولید تجاری از گل آبی داشته باشن. ولی من مقصودم دلیل ساده تری غیر از دستکاری ژنتیکه:gol:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای واژه خیلی وقته که کاکتوس جان اقدامی نکردن . فقط برای خالی نبودن این بخش در این تاپیک من یه سوال میپرسم . خیلی آسونه چون خودم چند تا پست راجه بهش قبلا گزاشتم.

علت اینکه رز قرمز به رز آبی تبدیل میشه چیه؟ این اتفاق گاها میفته و جدیدا بر اثر دستکاری ژنتیکی تونستن تولید تجاری از گل آبی داشته باشن. ولی من مقصودم دلیل ساده تری غیر از دستکاری ژنتیکه:gol:
کارت خیلی جالب بود..تنوع شد...;)
والا من جواب این رو نمی دونم...ولی خیلی دوست دارم بدونم ولی یه بار یه رز برداشتم کردم تو آب و جوهر که قاطی کرده بودم...یکم موند رنگ گرفت خیلی خوشگل شد ولی زود پژمرد...:(خشکش رو نگه داشتم خیلی خوشگل شد...خلاصه یه رز سبز خوشگل درست کردم..:w11:
حالا آبیش هم امتحان می کنم...:w25:جواب داد میگم واسه مصاحبه و تهیه گزارش بیاین
:w01::w12:...

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره دوران بچگی از این کارا زیاد میکردیم . ما خیلی با گل میخک رنگ امیزی داشتیم!:child:

خیلی مساله ی جالی بود واسه خودم . بزار دوستا بیان نظر بدن احتمالا بدونن اگه نشد خودم میام بت میگم چی کنی تا ابی شن!:w30:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
نارون جون خوش اومدی عزیزم . :w40:نوبت خودته واسمون عکس بزاری . زود تند سریع یه عکس بزار :w12:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر میکنم این گیاه رو چند ماه پیش امین رخ تو همین سایت معرفی کرد به اسم لوناریا ...شایدم اسمش رو صحیح ننوشته باشم البته من زیاد اسامی یادم نمیمونه! :w04:به خاطر قیافه سکه مانند میوه هاش گیاه سکه ای هم بش میگفتن:w12:

گلابتون

مدیر بازنشسته
بله درسته...کلر جان...:redface:

نارون جون متاسفانه عکستون تکراریه...اگه امکانش هست عوضش کن یا یکی دیگه بزار گلم.:w27:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته گلاب جان عکس امین رخ تو این تاپیک نبود مشکلی برای سوال نداره .خیلی خوبه اتفاقا میتونیم محک کنیم بقیه تاپیکا یادمون مونده یا نه .:gol:مهلتش رو کمتر میزاریم:w12:

کاکتوس

کاربر بیش فعال
سلام
فکر کنم با تغییر pH خاک میشه تغییر رنگ در گل سرخ داشت.

در هورتانسیا با شرایط اسیدی در رز با شرایط قلیایی:gol:

با تشکر از گلرخ

آخرین ویرایش:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
به به جناب کاکتوس چه عجب یادی از تالار خودتون کردید . ممنون میشدم اگر واژه رو هم برامون میزاشتید . اگر تمایل به گزاشتن ندارید اطلاع بدید از دوست دیگری تقاضا کنم قبول زحمت کنند .:gol:

فکر کنم وقتش شده تا جواب سوال آبی شدن رز رو بگم .کاکتوس به ph اشاره داشتند ولی متاسفانه جابجا گفتند و در واقع اشتباه تلقی میشه .

متاسفانه یادم نمیاد دقیقا رفرنس گفته هام از کجاست .شاید کتاب فیزیولوژی پس از برداشت دکتر راحمی.شاید البته .
و اما علت:
رنگیزه گل رز آنتوسیانین هستش که در ph اسیدی قرمز رنگه و در ph بالاتر یعنی در محیط قلیا به رنگ آبی دیده میشه .این پدیده در اثر تبدیل قند و شکستن پروتئینها است که باعث بالا رفتن ph و قلیایی شدن شیره گیاهی میشن و در نتیجه آنتوسیانین موجود در گل رز به رنگ ابی در میاد . البته برای گل رز قرمز این یک عارضه محسوب میشه و باید در نگهداری پس از برداشت گل دقت کرد ولی با دستکاری ژنتیکی تونستند انواع آبی رو به تولید تجاری برسونن :gol:

پدیده تاثیر گذاری ph در رنگ گل ها در هورتانسیا هم دیده میشه . در واقع در هورتانسیا این کاسبرگها هستند که رنگیند و ما به عنوان گل میشناسیمشون.ابی دیده شدن گلبرگها به خاطر جذب الومینیوم هستش که در شرایط اسیدی بودن خاک اتفاق میفته .ودر خاکهای قلیایی یا در ph های بالاتر از 5 الومینیوم با فسفر خاک بصورت یک ترکیب غیر قابل جذب در میاد و گل متمایل به قرمز دیده میشه از صورتی تا بنفش . :gol:

گلاب خاتون زحمت میکشی یک واژه برامون بزاری یا یک سوال بپرسی؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنونم کلرفیل عزیز...زحمت کشیدی از توضیحاتت هم ممنونم...واقعا آموزنده بود.مرسی:gol:

خوب من بازم چندتا سوال از جزوه ام براتون میزارم:اینبار چهار جوابی گذاشتم کمی راحتتر باشه.:redface:

1- نقش ذغال در تراریوم چیست؟
الف) رشد بهتر گیاهان ب) تصفیه هوا ج) جذب ازت د) جذب مواد سمی ریشه

2- بهترین و مناسبترین گیاهان برای تراریوم کدامند؟
الف) سرخسها و کاکتوسها ب) گیاهان خزنده ج) گیاهان برگ رنگی د) موارد الف و ج

3- از گیاهان زیر کدامیک در بالای 14 درجه و کدامیک در زیر 14 درجه به فاز گلدهی میروند.
الف) آزالیا..بنت القنسول ب) کوکب ..اطلسی ج) بنت القنسول ...ناز د) داوودی ..شفلرا

4- نوعی خاک اسید با ph 6 که از تجزیه چمن ایجاد میشود چیست؟
الف) تورب ب) پیت ماس ج) خاک جنگلی د) لوم

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه علمی در مورد تراریوم ندارم اما یا بخت و یا اقبال جواب میدم . باعث شرمندگیه البته :crying2:

1- نقش ذغال در تراریوم چیست؟
الف) رشد بهتر گیاهان ب) تصفیه هوا ج) جذب ازت د) جذب مواد سمی ریشه

فکر میکنم جذب مواد سمی باشه

2- بهترین و مناسبترین گیاهان برای تراریوم کدامند؟
الف) سرخسها و کاکتوسها ب) گیاهان خزنده ج) گیاهان برگ رنگی د) موارد الف و ج
موارد الف و ج
3- از گیاهان زیر کدامیک در بالای 14 درجه و کدامیک در زیر 14 درجه به فاز گلدهی میروند.
الف) آزالیا..بنت القنسول ب) کوکب ..اطلسی ج) بنت القنسول ...ناز د) داوودی ..شفلرا
بنت القنسول و ناز

4- نوعی خاک اسید با ph 6 که از تجزیه چمن ایجاد میشود چیست؟
الف) تورب ب) پیت ماس ج) خاک جنگلی د) لوم
نمیدونم! ولی شاید تورب بشه :gol:

دیگه شرمنده اگه اشتباه بود :gol:

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام سمیه جون خوش اومدی گلم..خوش گذشت؟:d:gol:
فکرکنم موعد جواب واژه هم تموم شده...پس با اجازه ::redface:

جواب سوال یک:
گزینه دال صحیح است نقش ذغال در تراریوم جذب مواد سمی هست ...

جواب سوال دو :
گزینه دال صحیح است یعنی کاکتوسها و سرخسها و گیاهان برگ رنگی بهترین انتخاب برای تراریوم هستند ..خصوصا ترادسکانتینا...یا سرخس مقدس...مارانتا...استرومانت...آسپاراگوس ...فیکوس ...بنفشه آفریقایی...دراسنا...هیپوستس...عشقه...آسپلنیوم..

جواب سوال سه:
گزینه الف صحیح است...آزالیا گیاهی است که در درجه حرارت بین 13 تا 15 درجه رشد مناسبی دارد و اما برای پیش رس کردن آن بهتر است حرارت را بین 17 تا 18 درجه بالا آورد.

جواب سوال چهار:
گزینه دال یعنی لوم صحیح است.

سمیه جون متاسفانه برنده ایی نداشتیم.:cry:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام سمیه جون خوش اومدی گلم..خوش گذشت؟:d:gol:
فکرکنم موعد جواب واژه هم تموم شده...پس با اجازه ::redface:

جواب سوال یک:
گزینه دال صحیح است نقش ذغال در تراریوم جذب مواد سمی هست ...

جواب سوال دو :
گزینه دال صحیح است یعنی کاکتوسها و سرخسها و گیاهان برگ رنگی بهترین انتخاب برای تراریوم هستند ..خصوصا ترادسکانتینا...یا سرخس مقدس...مارانتا...استرومانت...آسپاراگوس ...فیکوس ...بنفشه آفریقایی...دراسنا...هیپوستس...عشقه...آسپلنیوم..

جواب سوال سه:
گزینه الف صحیح است...آزالیا گیاهی است که در درجه حرارت بین 13 تا 15 درجه رشد مناسبی دارد و اما برای پیش رس کردن آن بهتر است حرارت را بین 17 تا 18 درجه بالا آورد.

جواب سوال چهار:
گزینه دال یعنی لوم صحیح است.

سمیه جون متاسفانه برنده ایی نداشتیم.:cry:

سلام سایه جون :gol::love:
خیلی خوب بود جات خالی بود :w11::w34:
من هنوز بیخبرم از تاپیک لطف کردی که جوابو گذاشتی :w17::w30:
خوب حالا که برنده نداشتی خودت زحمت اصطلاح بعدی رو بکش
:w16::w01:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
نارون جونم کجایی عزیزم ... عکست تکراری بود اگه برات مقدوره بیا عوضش کن ممنون میشم :gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنونم سمیه جون....:heart:
خوب دوستان اینبار بازم بجای واژه میخوام براتون سوالاتی در باب تعویض گلدان طرح کنم.:d

لطفاجای خالی را با کلمات مناسب پر کنید:

1- تعویض گلدان را فقط برای گیاهان .........انجام دهید چون شوک وارده به گیاه در هنگام تعویض ممکن است منجر به ........شدن گیاه مریض گردد.

2- گلدان گیاه تازه خریداری شده را درصورتی تعویض نمایید که گیاه ...........باشد و بدین معنی است که حداقل .........ماه از زمان تعویض قبلی گذشته باشد.

3- اگر از گلدان کهنه و قدیمی استفاده میکنید .........قبلی آن را کاملا پاک نموده تا ........باز شوند , در صورت استفاده از گلدان نو بایستی آن را مدتی در آب ..........نمود تا .......گردد.

4- پس از تعویض به ریشه ها اجازه دهید جهت ............تشویق به توسعه خود گردند, از اینرو ..........روز اول گلدان را آبیاری ننموده و گیاه را به ..........منتقل نمایید و در درجه حرارت ..........غبارپاشی کنید.

امیدوارم همه بتونن جواب بدن.:redface::gol:

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب دوستان اینبار بازم بجای واژه میخوام براتون سوالاتی در باب تعویض گلدان طرح کنم.:d

لطفاجای خالی را با کلمات مناسب پر کنید:

1- تعویض گلدان را فقط برای گیاهان .........انجام دهید چون شوک وارده به گیاه در هنگام تعویض ممکن است منجر به ........شدن گیاه مریض گردد.

2- گلدان گیاه تازه خریداری شده را درصورتی تعویض نمایید که گیاه ...........باشد و بدین معنی است که حداقل .........ماه از زمان تعویض قبلی گذشته باشد.

3- اگر از گلدان کهنه و قدیمی استفاده میکنید .........قبلی آن را کاملا پاک نموده تا ........باز شوند , در صورت استفاده از گلدان نو بایستی آن را مدتی در آب ..........نمود تا .......گردد.

4- پس از تعویض به ریشه ها اجازه دهید جهت ............تشویق به توسعه خود گردند, از اینرو ..........روز اول گلدان را آبیاری ننموده و گیاه را به ..........منتقل نمایید و در درجه حرارت ..........غبارپاشی کنید.

امیدوارم همه بتونن جواب بدن.:redface::gol:

ممنون خاتون...
من پرت میزارم...
3-اگر از گلدان کهنه و قدیمی استفاده کنیم باید رسوبات قبلی اون رو پاک کنیم...و در مورد گلدان نو بایستی برای مدتی غرقاب باشد تا بدنه آن سیراب شود...

2-تعویض باید زمانی باشه که ریشه پر باشه...از زمان قبلی 6 ماه گذشته باشد...

1-تعویض گلدان فقط برای گیاهان سالم باید باشه...زیرا شوک وارده به گیاه در هنگام تعویض گلدان ممکن است منجر به خشک شدن گیاه ضعیف و بیمار شود.

4-گياه تعويض شده در گلدان جديد را به مدت دو روز آبياري نکنيد تا ريشه ها جهت آب يابي توسعه پيدا کند. در صورت حرارت بالاي محيط مي توانيد از غبارپاشي استفاده کنيد.

یکم پرت و پلا شد ...شرمنده گلاب جون

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
سایه جون امشب باید جواب سوالاتو بدی :w16:

برنده رو هم دیگه طبق معمول همیشه اعلام کن دست گلت درد نکنه
:gol::love:
نارون جوووووون کجایی عزیز چرا نمای عکس بذاری ؟:w20:

گلابتون

مدیر بازنشسته

لطفاجای خالی را با کلمات مناسب پر کنید::d

1- تعویض گلدان را فقط برای گیاهان سالم انجام دهید چون شوک وارده به گیاه در هنگام تعویض ممکن است منجر به خشک شدن گیاه مریض گردد.

2- گلدان گیاه تازه خریداری شده را درصورتی تعویض نمایید که گیاه ریشه پر باشد و بدین معنی است که حداقل 6 ماه از زمان تعویض قبلی گذشته باشد.

3- اگر از گلدان کهنه و قدیمی استفاده میکنید رسوبات قبلی آن را کاملا پاک نموده تا روزنه ها باز شوند , در صورت استفاده از گلدان نو بایستی آن را مدتی در آب غرقاب .نمود تا سیراب.گردد.

4- پس از تعویض به ریشه ها اجازه دهید جهت آب یابی تشویق به توسعه خود گردند, از اینرو دو روز اول گلدان را آبیاری ننموده و گیاه را به سایه.منتقل نمایید و در درجه حرارت بالاغبارپاشی کنید.

فکرمیکنم بهترین و نزدیکترین جواب رو تنها شرکت کننده ...یعنی بارانی جان دادند...متشکرم عزیزم....:redface::gol:

nasimkhordad

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوبه خانومی دستت درد نکنه:love:

سایه جونم من نمیدونم تکراریه یا نه اگه تکراری بود خبرم کن :w19:

دوستان هیچ کس مایل نیست عکس بذاره ؟ :w20: