مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
امين رخ عزيز ممنون از اطلاعاتي كه در خصوص سيتروس مديكا فرموديد .... واقعا جالب و مفيد بود .
جناب بيشتراز معلوماتتون فيض ببريم قربان.:w11:

قربان شما هم در ليست نوبت قرار خواهيد گرفت تا نوبتتون رو خدمتتون عرض كنم .

گلاب خاتون :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
همچنان معتقدم کتان نیست . چون کرکی نیست . گل هم آبی مایل به بنفش باید باشه .اگه بچه بودم همیشه فکر میکردم گل گاو زبونه! اما الان نمیدونم چیه!

فرزام

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان..
طبق اعلام خانم ناظم بزرگوار قرار بود سرمد خان گیاهشون رو معرفی کنند در غیر اینصورت این وظیفه خطیر به گردن من خواهد افتاد :w37:... من تا الان هم منتظر موندم ولی خبری از ایشان نشد :(:(...... بنابراین مجبورم عکس رو خودم بذارم .

با اجازه بزرگترها و سرمد خان ;)

فرزام

عضو جدید
شناسایی کنید لطفاً !!؟؟؟

پیوست ها

• aaa.jpg
    aaa.jpg
    47.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • bbb.jpg
    bbb.jpg
    80.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون فرزام جان زحمت كشيدي گلم ... سرمد جان شما هم نوبتتون محفوظ باقي ميمونه تا تشريف بياريد... خيالتون راحت عزيزجان .:w11:

فرزام جان هردو عكس يه گياه هستش ؟اگه كمي هم راهنمايي كني ممنون ميشيم .:w20:

گلاب ناظم خانم :gol:

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
خوب دوستان بريم سر برنامه خودمون

خوب نوبت سرمد هست كه برامون عكس قرار بدن امروز رو صبر ميكنيم اگه ايشون تشريف آوردن كه برامون عكس بزارن كه هيچ اگه تشريف نياوردن از فرزام جان خواهش ميكنم كه برامون عكس قرار بدن .

و از 878 عزيز هم درخواست ميكنيم برامون واژه علمي قرار بدن .

گلابتون ناظم :gol:

سلام گلاب جان ببخشید دیر اومدم
کی میتونم عکس بذارم؟

*878*

عضو جدید
سلام به همه

ببخشید یه مدت دسترسی نبود

میگم نارون جون عجب عکس های میذاریا :surprised::D

خب و اما اصطلاح علمی این دفعه...فعلا هیچی به ذهنم نمیرسه پس همین اصلاح ساده ی "هیرم کاری" رو توضیح بدین

فعلا:)

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون 878 عزيز لطف كردي عزيز كم پيدايد ... بيشتر ببينيمتون عزيزجان

درسته سرمد جان ... البته همراهي شما رو هم خواستاريم گلم

گلاب خاتون ناظم :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه

ببخشید یه مدت دسترسی نبود

میگم نارون جون عجب عکس های میذاریا :surprised::D

خب و اما اصطلاح علمی این دفعه...فعلا هیچی به ذهنم نمیرسه پس همین اصلاح ساده ی "هیرم کاری" رو توضیح بدین

فعلا:)

تا جایی که یادمه هیرم کاری در مقابل خشکه کاری بکار میرفت بمعنای نم کاری ، یعنی زمین رو قبل از کاشت یه دل سیر آبیاری میکردن ، بعد که رطوبت به حد مزرعه رسید ( یا اصطلاحاً گاورو شد ) یه شخم سطحی یا دیسک میزدن بعد بذر میکاشتن . البته زیاد خاطرم نیست ، خیلی محو از این چیزا یادم مونده :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرزام جان این درخت میوه است یا فقط مصرف فضای سبز داره ؟ تو ایران خاص چه منطقه ایه؟:gol:

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
این درخت بیشتر بعنوان گیاه زینتی کاشته میشه ...
:)
سلام
بابا ما رو که شرمنده کردی با این راهنماییت که!!
گرفتم که منظورشون اینه که این درخت بمنظور های دیگه ای هم کاشته میشه.حالا ما یه چیزی میگیم همی طوری!1-سنجد تلخ. 2- سیب گل

آخرین ویرایش:

فرزام

عضو جدید
جهنم و ضرر ........ :razz::razz:

اینم یه عکس و یه راهنمایی دیگه .

این درخت در مناطق شمالی کشورمان فراوان دیده میشود..... :biggrin:

در ضمن اگر خانم ناظم لطف کنند بگن فرصت من کی تموم میشه. ممنون میشم..;)

پیوست ها

• 555.jpg
    555.jpg
    44.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

گلابتون

مدیر بازنشسته
فرزام جان اين درخت داغ داغان هست؟ از تيره نارون ( ulmaceae)
اين درخت بيشتر توي امامزاده ها هست ... ميوه هاش هم قهوه ايي هست فكر كنم اينا هنوز نرسيده ... خوردني هم هست .
يه اسم ديگه هم داشت اگه اشتباه نكنم صخره شكن بود اسمش بخاطر اينكه ريشه هاي قوي داره كه ميتونه سنگها رو بشكنه وپيشروي كنه.
چوبش هم مصرف صنعتي داره... :w10:

فرصت شما عزيزجان فرداشب به پايان ميرسد ..موفق باشي :w40:

گلابتون شما:w10:

آخرین ویرایش:

فرزام

عضو جدید
;)
فرزام جان اين درخت داغ داغان هست؟ از تيره نارون ( ulmaceae)
اين درخت بيشتر توي امامزاده ها هست ... ميوه هاش هم قهوه ايي هست فكر كنم اينا هنوز نرسيده ... خوردني هم هست .
يه اسم ديگه هم داشت اگه اشتباه نكنم صخره شكن بود اسمش بخاطر اينكه ريشه هاي قوي داره كه ميتونه سنگها رو بشكنه وپيشروي كنه.
چوبش هم مصرف صنعتي داره... :w10:

فرصت شما عزيزجان فرداشب به پايان ميرسد ..موفق باشي :w40:

گلابتون شما:w10:

خیلی ممنون !

با اجازه من فردا صبح میرم مسافرت و متاسفانه تا دوشنبه نمیتونم در خدمت دوستان باشم. با توجه به اینکه شما هم جواب رو درست گفتید میخواستم همین الان برنده رو اعلام کنم تا دوستان توی این چند روز سر در گم نشوند. توضیحات تکمیلی رو هم الان میگم ..... برنده هم طبق اکثر مواقع خود شما هستید ... ;)
راستش رو بگو اگر راهنمایی نکرده بودم پیداش میکردی :biggrin::biggrin:

باز هم عذر خواهی میکنم :redface:
در ضمن سعی میکنم در سفر یک سری عکس از گیاهانی که به درد تاپیک میخوره بگیرم و براتون سوغاتی بیارم .... :smile:

داغداغان، درختي است از تيره نارون كه بومي ايران محسوب مي‌شود و بصورت پراكنده در سرتاسر جنگل‌هاي شمال ديده مي‌شود.
اين درخت توانايي رويش در ارتفاعات بالا و شرايط سخت را داراست و ريشه- هاي قوي آن ، در شكاف صخره‌ها نفوذ مي‌كند باعث متلاشي شدن آنها مي‌شود.
درخت داغداغان در دنيا ‪ ۶۰‬تا ‪ ۷۰‬گونه دارد.
داغداغان در آمريكاي شمالي،جنوب شرقي اروپا، خاور دور، قفقاز، مناطق مديترانه‌اي ، شمال آفريقاو جنوب غرب آسيا ديده مي‌شود.
داغداغان موجود در جنگل‌هاي شمال بومي ايران و مناطق مديترانه‌اي است و در ايران از نواحي جلگه‌اي تا ابتداي ميان‌بند و به طور كلي تا حدي دور از ساحل انتشار دارد.
چوب داغداغان ، صنعتي و داراي مصارف مختلف است و "درون چوب " آن ، نامشخص و به رنگ سفيد تا خاكستري است.
ارتفاع اين درخت به ‪ ۲۵‬متر و قطرش به بيش از يك متر مي‌رسد و دير زيستي آن ، گاه به هزار سال بالغ مي‌شود.
داغداغان ، درختي نور پسند و گرما دوست و طالب خاك‌هاي عميق و غني است ولي در تمام خاك‌ها رشد مي‌كند.
اين درخت داراي برگ‌هاي زبر و خشن و كاغذي، نامتقارن با نوك كشيده و روي برگ به رنگ سبز تيره و پشت آن نقره‌اي يا خاكستري است و لبه آن دندانه دارد.
ميوه شفت و گرد و خوردني آن داراي دمگل بسيار بلند است كه پس از رسيدن، سياه يا قهوه‌اي تيره مي‌شود.
درخت داغداغان بر روي خاك‌هاي واريزه‌اي و صخره‌ها نيز رشد مي‌كند و ريشه‌هاي عميق آن ، در شكاف سنگ‌ها نفوذ و آن‌ها را متلاشي مي‌كند.

به همين دليل ، به اين درخت داغ - داغان گفته مي‌شود كه واژه‌اي تركي و به معناي شكافنده و متلاشي‌كننده كوه (صخره) است.
گونه‌اي ديگر از داغداغان وجود دارد كه به آن درخت "تا" مي‌گويند . اين گونه به نام عملي " سلتيس كائو كازيكا" در منطقه قفقاز، كشورهاي ايران، افغانستان و هند گسترش دارد.
درخت "تا" در نواحي خشك كوه‌هاي زاگرس و البرز در ارتفاع ‪ ۸۰۰‬تا دو هزار و ‪ ۶۰۰‬متر از سطح دريا ديده مي‌شود.
ميانگين ارتفاع آن ‪۲۰‬ متر و كمتر از گونه قبلي است و برگي ريزتر با نوك كشيده و حاشيه دندانه‌اي دارد و ميوه‌اش پس از رسيدن زرد رنگ مي‌شود.
گونه ديگري از داغداغان در ايران وجود دارد كه به آن "تايله" يا "تاووت" مي‌گويند كه درختي است كوچك به ارتفاع هفت متر و رويشگاه اصلي آن استان كردستان است.
اين گونه داراي برگ چرمي، خشن، كاغذي و لوزي شكل به رنگ سبز و روشن است و ميوه آن پس از رسيدن نارنجي و گردآلود است.
كارشناسان جنگل مي‌گويند : چوب درخت داغداغان ، صنعتي است ولي مصارف روستايي آن به روشني معلوم نيست، اين درخت در اطراف امام‌زاده‌ها فراوان ديده مي‌شود.

به امید دیدار تا دوشنبه
خدانگهدار ..

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون فرزام جان ايشالا كه بهت حسابي خوش بگذره ...جاي مارو هم خالي كن .:love:

قربونت ايندفعه عكس گرفتي از بومي هاي منطقه اسمشو بپرس ... نياي دوباره واسه ما عكس بي نام و نشون بزاري هااااااااا :wallbash::w15:

باوركن اولش شك داشتم اما بعد كه تنه درخت رو از نزديك ديدم تقريبا مطمئن شدم ... ممنون از مطالب جالب و مفيدتون ... و همچنين ممنون كه رعايت برنامه تاپيك رو فرموديد. بازم متشكرم عزيز .... اينجا هم جات سبز .... خرم باشي:w11:

گلابتون :gol:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
داغداغان : celtis australis

داغداغان رو به عنوان جانشین نارون استفاده میکنن. در مناطق اقلیمی خشن ( باد ، دود ،گرد و غبار و گرمای خشک ) درخت ارزشمندی هستش .

خیلی جالبه که من این گیاه رو داشتم چند روز پیش میخوندم ! از لحاظ علمی همه چیشو میدونستم ولی چون کتابم عکسش رو نداشت از رو قیافه نشناختمش!!!!!!:biggrin:1 واقعاً ثوابت باشه فرزام اینو گذاشتی :gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سرمدجان امشب نوبت شماست عزيز كه عكستون رو قرار بدين ... متشكرم

خوب دوست عزيزمون 878 هم بايد امشب واژه علميشون رو توضيح بدن ... متشكرم

گلاب خانم ناظم:gol:

سرمد حیدری

مدیر تالار
اینم عکسای من.گل خیلی جالبیه.اگه تکراریه بگین عوضش کنم چون من از اول نبودم و پستای قبلیو ندیدم.

گلابتون

مدیر بازنشسته
احتمالا گل فراموشم مكن هست .... بازم تحقيق ميكنم جواب قطعي ميدم... اگه بتونم:whistle:

گلاب خاتون:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
خوب تحقيقاتم رو كردم .... از نظر من گل فراموشم مكن هست .... :w17:

ببخشيد سرمد جان اما اگه جواب من يا دوستان ديگرهرچند درست يا غلط بود بايد پاسخ شما تا 48 ساعت محفوظ بماند...و در اين مدت شما ميتوانيد دوستان را همراهي و راهنمايي كنيد متشكرم عزيزجان :w11:

گلابتون ناظم:gol:

سرمد حیدری

مدیر تالار
خوب تحقيقاتم رو كردم .... از نظر من گل فراموشم مكن هست .... :w17:

ببخشيد سرمد جان اما اگه جواب من يا دوستان ديگرهرچند درست يا غلط بود بايد پاسخ شما تا 48 ساعت محفوظ بماند...و در اين مدت شما ميتوانيد دوستان را همراهي و راهنمايي كنيد متشكرم عزيزجان :w11:

گلابتون ناظم:gol:

:eek:هنوز یه دقیقه هم نشده.کی تحقیق کردی:eek:

در مورد این گل فقط یه مطلب انگلیسی پیدا کردم فارس گیرم نیود بخاطر همین نمیتونم راهنمایی کنم

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سرمد جان مطمئنی عکس سوم همین گل رو نشون میده؟ میشه از ساقه این گیاه و نحوه ی قرار گرفتن برگها روی ساقه هم برامون عکس بزاری یا راهنمایی کنی؟ مثلاً برگها متقابل هستن یا متناوب؟ باریک برگه یا پهن برگ؟
عکسهای 1و2و4 به نظر از یک گیاه هستن .ساقه ای صاف دارن اما عکس سوم برگها و ساقه کرکی هستن . این شک برانگیزه برای پاسخ گویی:gol:

سرمد حیدری

مدیر تالار
راستش نمیدونم.ولی باید یکی باشن چون از یه جا گرفتمشون