مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
با توجه به اینکه برگهای زالزالک به شکل زیره و با عکسی که مسعود گذاشته فرق داره، من فکر میکنم همون پیراکانتا باشه!
زالزالک برگاش این شکلیه:

سلام
ببخشید این کارته آگوس هست.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام
ببخشید این کارته آگوس هست.

این که بله، به قول شما کارته آگوس یا همون زالزارکه ولی موضوع سوال عکسیه که مسعود تو پست 4188 گذاشته ...
نظر اتفاق بچه ها پیراکانتا شده فقط مونده مسعود بیاد تایید کنه و برنده رو اعلام کنه!

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام به همگي دوستان..
اميدوارم اين وقفه طولاني بنده رو با بزرگي خودتون ببخشيد.
دلم واسه همگيتون تنگ شده بود.
اميدوارم كه همچنان شاد وسلامت باشيد.
خيلي خوشحالم كه دوباره به جمع شما عزيزان برگشتم.
از تمام دوستاني كه در زمان غيبت با به امورات اين تاپيك رسيدگي كردند ..بسيار بسيار سپاسگذارم.
دست همگي دوستان از شركت كننده و طراح سوال درد نكنه.

گلابتون

مدیر بازنشسته
آمدیم ............

گیاه مورد نظر......گیاه شیرخشتی یا پیراکانتا...... می باشد .........

برنده مسابقه اقای aboozar esmaili هستند ............سوال بعدی رو ایشون مطرح کنند............

خب ظاهرا مسعودجان زحمت سوال قبلي رو كشيدند...و تا جايي كه اطلاع دارم با عرض شرمندگي سوال تكراري بود...گرچه ديگه قانون تكراري نبودن سوالها برداشته شده...اما گياه پراكانتا يا همون شيرخشتي رو قبلا امين رخ جان معرفي كرده بودند....بازم از طرح مجددش توسط مسعودجان...ممنونم.

اما يه موضوع مهم از نظر دوستان متاسفانه رعايت نشده..
.و اونم اينكه در اين چند صفحه اخير وقتي گياهي معرفي شده تنها به بردن نام و خانواده گياه بسنده شده و از معرفي تكميلي گياه كوتاهي شده...
دوستان خواهشا اگرگياهي رو معرفي ميكنيد خاطرتون باشه كه ما براي يادگيري اين مسابقه رو راه اندازي كرديم نه فقط براي نمايش معلوماتمان به يكديگر ...پس بخاطر منه بي سواد هم كه شده اطلاعات تكميلي رو براي هرگياه مد نظر بگيريد....ممنون ميشم.

و مورد بعد اينكه ظاهرا سوال واژه به كل فراموش شده............كه .....خوشايند نيست.

خب بگذريم...ايشالا كه با همكاري دوستان همه چي دوباره مرتب ميشه.
ظاهرا برنده مسابقه ابوذرجان هستند....
ابوذرجان منتظر سوال تصويري شما هستيم...بفرماييد عزيز
كدوم يكي از دوستان سوال واژه رو متقبل ميشن؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خیلی خوش برگشتی سایه جان، امیدوارم با حضور شما دوباره شاهد شکوفایی تالار باغبانی باشیم. بابت بی نظمیهایی هم که بخصوص تو تاپیکهای مسابقه رخ داده عذرخواهی میکنم. انشالله بتونیم باز مثل قبل تالاری به روز و فعال داشته باشیم... :gol:

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ضمن خیرمقدم به گلاب خانم. دوستان لطفا بگید این کدوم گیاه زینتیه؟

مشاهده پیوست 64715
ممنونم از سوالتون//ولي من اصلا بلد نيستم به قول معروف تا حالا نديدم اين گياه رو // يه جورايي شبيه فيلو دندرونه اگه اشتباه نكنم//كه حتمي اشتباهه///

گلابتون

مدیر بازنشسته
ضمن خیرمقدم به گلاب خانم. دوستان لطفا بگید این کدوم گیاه زینتیه؟

مشاهده پیوست 64715

قربانت عزيز...ممنونم..

منم با كالاديوم موافقم...اما فقط اسم گياه مد نظرت بود عزيز...يا نوعش رو هم ميخواي ابوذرجان؟

براي سوال واژه كسي داوطلب نيست؟؟؟؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
دوستان کالادیوم نیست.
در مورد سوال واژه من کاندید هستم البته اگه اجازه بدید:
واژه heterophylly توضیح بدید؟

ممنون كه راهنمايي كردي ابوذرجان..

دستت درد نكنه كه زحمت واژه رو كشيدي عزيز.
تا جايي كه ميدونم اين يه نوع داروي گياهي هست...كه توي عطاريها به صورت چوب رنده شده وجود داره...
الان دقيق يادم نيست اما فكرميكنم از يه نوع صندل سفيد باشه.
و براي درمان اگزما به كارميره ...البته نه بصورت منفرد...بلكه با مخلوط ديگر گياهان ..فكركنم كافور هم بايد مخلوط ميشد كه به صورت خمير دربياد..

ببخشيد اگه دقيق نتونستم توضيح بدم...برم يه سري به كتابهام بزنم...احتمالا بيشتر بتونم توضيح بدم.
دوستان نظري ندارند؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
باسلام مجدد خدمت دوستان و تشکر از شرکت کنندگان مسابقه. با توجه به اتمام مهلت پاسخ به سوال تصویری پاسخ صحیح و برنده مسابقه تصویری را اعلام می کنم. گیاه مدنظر ما همان آلوکازیا (باباآدم، فیل گوش) با نام علمی Alocasia amazonica بود از خانواده شیپوری (Araceae) که کاکتوس عزیز جواب صحیح را دادند و برنده شدند، به این عزیز تبریک میگم. لازم است که اضافه کنم سوال واژه همچنان ادامه داره و منتظر جوابهاتون هستیم ....

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
گیاه زینتی آلوکازیا (Alocasia) از آن دسته گیاهانی است که به دلیل داشتن برگ‌هایی بزرگ و عجیب، مشتریان خاص خودش را دارد. این گیاه از خانواده گلشیپوریان است و منشا آن مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا تا شرق استرالیاست.
آلوکازیا را با نام‌های دیگری همچون (فیلگوش) و یا (بابا آدم) نیز می‌شناسند. این گیاه دارای رشد سریعی است. آلوکازیا دارای گونه مختلفی مي‌باشد که هر کدامشان در رنگ و اندازه با یکدیگر فرق دارند.
گونه مورد نظر ما برگ‌های سبزرنگ بزرگی دارد که گاهی قطرشان به یک متر و بیشتر هم می‌رسد. گل‌های غلافی شکل این نوع از آلوکازیا، زیبایی چندانی ندارند. در واقع ارزش زینتی گیاه به خاطر برگ‌هاي بزرگش می‌باشد.
نکته جالبی که در رابطه با آلوکازیا باید به آن اشاره داشت این است که ریزوم‌های این گیاه به صورت پخته شده مصرف خوراکی دارند. اما از آنجا که این گیاه اگزالیک اسید تولید می‌کند و در قسمت‌های پایین‌تر گیاه میزان این مواد بیشتر می‌شود ممکن است منجر به کرخ شدن یا باد کردن زبان یا منجر به سختی تنفس شود. آب پز کردن طولانی مدت ممکن است این عوارض را کاهش دهد، ‌البته توصیه می‌شود شما از آلوکازیا برای مصارف خوراکی استفاده نکنید.
نکات پرورشی: شمال ایران جزو مناطقی است که می‌توانید آلوکازیا را در آنجا بیابید. این گیاه معمولا کنار برکه‌ها و آبگیرها می‌روید و حتی به عنوان گیاهی زینتی در فضای سبز مقابل هتل‌ها و رستوران‌ها کاشته می‌شود و به طور کلی برای کاشت در حاشیه‌ها مناسب است. نهایت خسارتی که اين گياه در زمستان می‌بیند، از دست رفتن برگ‌هاست که آن‌ها نيز در بهار سال بعد دوباره رشد می‌کنند.
اگر قصد پرورش و نگهداری از آلوکازیا را در خانه دارید بهتر است آن را در محل نیمه روشن (محلی که دارای نور متوسط است) و دمای بالايي داشته باشد نگهداری نمایید.
گلخانه‌های گرم و مرطوب هم مکانی ایده آل برای پرورش آلوکازیاست. آلوکازیا گیاهی بسیار رطوبت دوست است و هرچقدر رطوبت بالا باشد برگ‌ها می‌توانند درشت تر باشند. این رطوبت مورد نیاز در گلخانه‌ها به خوبی تامین می‌شود. به همین دلیل کیفیت رویش برگ‌ها در گلخانه بهتر از خانه می‌باشد. البته در صورت تامین رطوبت کافی در منزل، برگ‌ها از رشد کافی برخوردار خواهند بود. برای حل این مشکل باید هر روز بر روی برگ‌ها آبپاشی کنید.
آلوکازیا به خاکی غنی و مغذی نیاز دارد. خاک مورد نظر، مخلوطی از خاک باغچه به همراه خاکبرگ و زهکشی مناسب است، هر چند كه بهتر است این خاک شامل درصد بالایی از مواد آلی حیوانی یا گیاهی باشد.
شیره داخلی گیاه ممکن است برای پوست انسان ایجاد خارش و حساسیت بکند. بنابراین در هنگام لمس این گیاه باید دقت لازم را داشته باشید.
برای تغذیه گیاه در فصل رشد، ماهی یک‌بار از کود کامل استفاده کنید. در صورت کمبود برخی عناصر غذایی ممکن است بر روی برگ‌ها لکه شود. البته عوامل دیگری همچون چکیدن قطرات آب سرد یا دیگر عوامل فیزیکی و شیمیایی هم می‌توانند این مشکل را به وجود بیاورند.
راه تکثیر: این گیاه از دو روش کاشت پاجوش و قلمه‌گیری قابل ازدیاد است. در فصل بهار می‌توانید از ریزوم‌ها نیز قلمه تهیه کرده و از آن‌ها در تکثیر گیاه استفاده نمایید. بهتر است از پاجوش‌هایی استفاده کنید که از رشد کافی برخوردار هستند.

8-5.jpg

گلابتون

مدیر بازنشسته
باسلام مجدد خدمت دوستان و تشکر از شرکت کنندگان مسابقه. با توجه به اتمام مهلت پاسخ به سوال تصویری پاسخ صحیح و برنده مسابقه تصویری را اعلام می کنم. گیاه مدنظر ما همان آلوکازیا (باباآدم، فیل گوش) با نام علمی Alocasia amazonica بود از خانواده شیپوری (Araceae) که کاکتوس عزیز جواب صحیح را دادند و برنده شدند، به این عزیز تبریک میگم. لازم است که اضافه کنم سوال واژه همچنان ادامه داره و منتظر جوابهاتون هستیم ....

متشكرم ابوذرجان خيلي خيلي زحمت كشيدي عزيز...و همينطور تشكرويژه بخاطر توضيحات تكملي...ممنونم عزيز

براي اطلاع مجدد عزيزان گلم عرض ميكنم كه فرصت پاسخگويي به سوال تصويري 48 ساعت هست و
فرصت پاسخگويي به سوال واژه 24 ساعت...

ابوذرجان ظاهرا بايد زحمت جواب واژه رو بكشي گلم......ممنونم.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز

متشكرم ابوذرجان خيلي خيلي زحمت كشيدي عزيز...و همينطور تشكرويژه بخاطر توضيحات تكملي...ممنونم عزيز

براي اطلاع مجدد عزيزان گلم عرض ميكنم كه فرصت پاسخگويي به سوال تصويري 48 ساعت هست و
فرصت پاسخگويي به سوال واژه 24 ساعت...

ابوذرجان ظاهرا بايد زحمت جواب واژه رو بكشي گلم......ممنونم.
مسابقه واژتون کجاست ؟؟ نکنه هتروفیلی که تو چند تا تایپیک قبل پرسیده شده بود میگین ؟؟ خوب چرا یک تایپیک جدا نمی زنین این شکلی که بهتره !!!!؟؟؟!!!؟؟ هتروفیلی به چند شکلی بودن برگها میگن مث تیر کمان ابی که توی بیشتر گیاهان نهاندانه دیده میشه !!! درسته ؟؟!!

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
مسابقه واژتون کجاست ؟؟ نکنه هتروفیلی که تو چند تا تایپیک قبل پرسیده شده بود میگین ؟؟ خوب چرا یک تایپیک جدا نمی زنین این شکلی که بهتره !!!!؟؟؟!!!؟؟ هتروفیلی به چند شکلی بودن برگها میگن مث تیر کمان ابی که توی بیشتر گیاهان نهاندانه دیده میشه !!! درسته ؟؟!!
منم موافقم يه تاپيك جدا زده بشه //اينجوري معلوم نيست چي به چيه// از موضوع هم خارج نميشيم// تاپيكمون اصلا با واژه ها بسيار متفاوته ///

گلابتون

مدیر بازنشسته

منم موافقم يه تاپيك جدا زده بشه //اينجوري معلوم نيست چي به چيه// از موضوع هم خارج نميشيم// تاپيكمون اصلا با واژه ها بسيار متفاوته ///

با تشكر از همراهي شما عزيزان...
خب موضوع اينه كه:
اولا كه اين تصميم با توافق كليه دوستان گرفته شده. (
پس ما هم به نظر عموم احترام ميذاريم )
دوما اين كه چون زمان براي پاسخگويي سوال تصويري نسبتا زياد بود و اينكه تا به پايان رسيدن اين زمان مشخص شده طراح سوال نبايد جواب رو ميداد...پس دوستاني كه روز اول پاسخ سوال تصويري رو داده بودند عملا انگيزه ايي براي ادامه برنامه نداشتند و بايد تا پايان اين 48 ساعت منتظر ميموندند ...به همين خاطر اين برنامه سوال واژه مطرح شد كه دوستان در زمان انتظار از فرصت بدست آمده استفاده كنند و به دنبال جواب واژه باشند. و همينطور علاوه بر شناخت مرفولوژي گياهان...با كلمات و واژه هاي كاربردي هم در اين زمينه آشنا شويم..

يه موضوع ديگه رو هم خدمت دوستان عرض كنم و اون اين هست كه اين طرح بيشتر به منظور
آشنايي با كلمات و اصطلاحات محلي و يا كليدي و كاربردي راه اندازي شد...كه يواش يواش به طرف واژه هاي لاتين كشيده شده و به كل شيوه طراحي واژه عوض شد.....حالا اميدوارم با اشاره مجدد به اين موضوع بازم دوستان به همان شيوه اصلي طرح واژه سوق داده شوند و بتونيم در كنار هم و با هم با كلمات زيادتري آشنا شويم...

بازم از همراهيتون ممنونم..
شادباشيد.

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز

ضمن تشکر از دوستان شرکت کننده، برنده سوال واژه آقا رضای گل (phyto) هستند که به جواب صحیح یعنی چندشکلی برگ یک گیاه اشاره کردند. البته ببخشید که سوال تکراری بود. من با بچه ها موافقم که سوال واژه توی یه تاپیک جداگانه باشه.

reza_197

عضو جدید
جوانه مرکب : جوانه است که پس از رويش هم شاخه و برگ وهم گل توليد می کند وتنها تفاوت انها این است که چندین جوانه در داخل فلس یک جوانه محصور می باشد .

خب اگه جوابم درست بود باید بگم من بلد نیستم سوال واژه طرح کنم اگه درست بود.:cry: