مسابقه *** نحوه تکثیر این گیاه چیه؟

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام عزیزم بله کاملا درسته البته توی کتاب گلکاری جلد 2 قاسمی قهساره به تقسیم بوته در بهار نیز اشاره کرده .

سلام
پوزش به خاطر تاخیر
لطفا نحوه تکثیر

دراسناي پرچمي، Dracaena Marginata

متشکرم
:gol:

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
تکثیرش اغلب با بذره...یعنی راحتتره...اوایل بهار..
با قلمه هم میشه...تابستون..
توضیح بدم یا کافیه!؟

نه کفایت میکنه ...گل سختی نیست بذرشم بندازیم زمین برا خودش درمیاد ...قلمشم همینجور ...سوال بعدی

Hamzeh856

کاربر ممتاز
ازدیاد آمارالیس لطفا..

قبلا فکر کنم گفته شده بود ...فکر میکنما ... به هر ترتیب از طریق بذر و پیاز ...

بذر برای تغییر دادن گل و پیازم که یه روش تجاری تری محسوب میشه ... نزدیک 3 ساله بذرشو کاشتم ببینم چی میشه که میگن گلش تغییر میکنه هنوز به اندازه ای نشده که گل بده .

nazi jooon

کاربر ممتاز
قبلا فکر کنم گفته شده بود ...فکر میکنما ... به هر ترتیب از طریق بذر و پیاز ...

بذر برای تغییر دادن گل و پیازم که یه روش تجاری تری محسوب میشه ... نزدیک 3 ساله بذرشو کاشتم ببینم چی میشه که میگن گلش تغییر میکنه هنوز به اندازه ای نشده که گل بده .
بله..کاملا درسته .....سوال بعدی لطفا..

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان عزیزم ایشاله میبخشید منو که یهو وسط تاپیکتون ظاهر شدم!:eek::D

یه موضوعی به ذهنم رسید حیفم اومد توی این تاپیک که در مورد تکثیر گیاهانه مطرحش نکنم

درخت بید خیلی راحت توی 6 یا 7 ماه اول سال با قلمه زدن تکثیر میشه و میشه اونو کاشت
هم داخل خاک مرطوب ریشه میزنه و هم داخل آب خالص(داخل آب با سرعت بیشتری ریشه میزنه)

حالا اگه 2تا قلمه ریشه زده داشته باشیم یکی از طریق خاک ریشه زده و اونیکی از طریق آب...اگه اونی که از طریق خاک ریشه زده یه مقدار موقع انتقال به محل اصلی و کاشت، ریشه ش هوا بخوره به سختی به رشدش توی محیط جدید که کاشته شدت ادامه میده
اما اون قلمه ای که از راه آب ریشه زده حتی اگه هوا هم بخوره راحت و سریع با محیط جدید مچ میشه وبه رشدش ادامه میده

حالا علت چیه اینو دیگه دوستان احتمالا میدونن

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان عزیزم ایشاله میبخشید منو که یهو وسط تاپیکتون ظاهر شدم!:eek::D

یه موضوعی به ذهنم رسید حیفم اومد توی این تاپیک که در مورد تکثیر گیاهانه مطرحش نکنم

درخت بید خیلی راحت توی 6 یا 7 ماه اول سال با قلمه زدن تکثیر میشه و میشه اونو کاشت
هم داخل خاک مرطوب ریشه میزنه و هم داخل آب خالص(داخل آب با سرعت بیشتری ریشه میزنه)

حالا اگه 2تا قلمه ریشه زده داشته باشیم یکی از طریق خاک ریشه زده و اونیکی از طریق آب...اگه اونی که از طریق خاک ریشه زده یه مقدار موقع انتقال به محل اصلی و کاشت، ریشه ش هوا بخوره به سختی به رشدش توی محیط جدید که کاشته شدت ادامه میده
اما اون قلمه ای که از راه آب ریشه زده حتی اگه هوا هم بخوره راحت و سریع با محیط جدید مچ میشه وبه رشدش ادامه میده

حالا علت چیه اینو دیگه دوستان احتمالا میدونن

سوال خیلی جالبی بود ... ممنون ... سوال بعدی همین سوالی که دوستمون آقا افشین مطرح کردن ...

بنا به دستور سرکارخانم آگاهدخت ظاهرا باید خودم جواب بدم!;)

سعی میکنم تاحد امکان ساده وخلاصه توضیح بدم

سوال::que:
چرا در بعضی از گیاهان قلمه ای که در خاک ریشه زایی کرده در مقایسه با قلمه همون گیاه که توی آب ریشه زایی کرده موقع انتقال به بستر اصلی تحمل خشکی کمتری داره(البته تا یه مدت محدود)

ریشه رو موقع پدیدار شده دقیقا مث یه نوزاد تصور کنین...نوزاد بسته به شرایط مختلف از جمله شرایط محیطی خصلتها و توانائیهای خاصی درش ظاهر میشه
مثلا بچه ای که توی یه خانواده و محیط پر از ناز و نعمت بزرگ شده در قیاس با یه بچه ای که توی محیط سخت شخصیتش شکل گرفته قطعا تفاوتهایی دارن

وقتی که ریشه قلمه ،توی خاک شکل میگیره در تعامل با ریزوسفر که از مواد شیمیایی و بیولوژیک متعدد تشکیل شده خصوصیات خاصی درش ایجاد میشه.
قلمه همون گیاه اگه داخل آب ریشه بزنه خصوصیات دیگه ای درش ایجاد میشه

بنابراین ریشه ای که توی آب ایجاد شده بخاطر شرایطی که داشته کمتر به خاک وابستگی داره و برا همینم اگه یه مقدار دیر تر با خاک مچ بشه کمتر از ریشه ای که از اول با خاک همراهی شده آسیب پذیرتر خواهد بود

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بنا به دستور سرکارخانم آگاهدخت ظاهرا باید خودم جواب بدم!;)

سعی میکنم تاحد امکان ساده وخلاصه توضیح بدم

سوال::que:
چرا در بعضی از گیاهان قلمه ای که در خاک ریشه زایی کرده در مقایسه با قلمه همون گیاه که توی آب ریشه زایی کرده موقع انتقال به بستر اصلی تحمل خشکی کمتری داره(البته تا یه مدت محدود)

ریشه رو موقع پدیدار شده دقیقا مث یه نوزاد تصور کنین...نوزاد بسته به شرایط مختلف از جمله شرایط محیطی خصلتها و توانائیهای خاصی درش ظاهر میشه
مثلا بچه ای که توی یه خانواده و محیط پر از ناز و نعمت بزرگ شده در قیاس با یه بچه ای که توی محیط سخت شخصیتش شکل گرفته قطعا تفاوتهایی دارن

وقتی که ریشه قلمه ،توی خاک شکل میگیره در تعامل با ریزوسفر که از مواد شیمیایی و بیولوژیک متعدد تشکیل شده خصوصیات خاصی درش ایجاد میشه.
قلمه همون گیاه اگه داخل آب ریشه بزنه خصوصیات دیگه ای درش ایجاد میشه

بنابراین ریشه ای که توی آب ایجاد شده بخاطر شرایطی که داشته کمتر به خاک وابستگی داره و برا همینم اگه یه مقدار دیر تر با خاک مچ بشه کمتر از ریشه ای که از اول با خاک همراهی شده آسیب پذیرتر خواهد بود

سلام

خیلی زحمت کشیدید

متشکرم
:gol:

آخرین ویرایش:

Hamzeh856

کاربر ممتاز
سلام

سوال بعدی

نحوه ی ازدیاد گیاه پتوس لطفا

سلام ... قلمه رو از گیاه جدا کرده پرتش میکنیم یه گوشه خودش میگیره ... جهت شادی روح اموات اینو گفتم اسپم نگیرین . ولی همینجوری بهترین روشه:D

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام ... قلمه رو از گیاه جدا کرده پرتش میکنیم یه گوشه خودش میگیره ... جهت شادی روح اموات اینو گفتم اسپم نگیرین . ولی همینجوری بهترین روشه:D

سلام

خیلی ممنون واقعا

بفرمایید سوال بعدی

پ.ن. دیر میام خبرم کنید پلیز :D