...::: مسابقه معماری ::...

...::: مسابقه معماری ::...

• عالی

رای: 200 69.2%
  • خوب

رای: 76 26.3%
  • متوسط

رای: 5 1.7%
  • بد

رای: 8 2.8%

• مجموع رای دهندگان
    289
وضعیت
موضوع بسته شده است.

sara_r

کاربر بیش فعال
مرسي سعيد جان
خيلي باحال بود
شب همگي پر ستاره........

anahita1364

عضو جدید
من در این حد می دونم که برگرفته از نظریات راسکین و اسکار وایلد و موریس است و فرمهای جدید و غیر هندسی طبیعی و مواد و مصالح رنگی مثل شیشه ها و سرامیک های رنگی خیلی توش به کار می رفته

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بنا به درخواست سارا سوال بعدی رو هم خودم مطرح میکنم :

سبک معماری Art new در کدام کشور و به چه صورت پدیدار شد ؟

سلام سعید جان
نهضت هنر نو یا art nouveau نام سبکی که تو اروپا پدیدار شد و از اول در یکسری از هنر ها مثل تزیین پارچه وکتاب و مبل استفاده شد و از سال 1890 تا 1910 تو معماری اثراتی ازش هست .
هنر نو اسم مغازه واندوولد تو بلژیک بود و مربوط به دکوراسیون داخلی می شد و فروش وسائل تزیینی و مدرن در اون صورت می گرفت .
سبک هنر نو مثل نئوکلاسیک و رمانتیک از گذشته پیروی نکرد و رو به مسائل تکنولوژیکی و مدرن آورد تا جایی که از مصالح مدرنی مثل آهن و فولاد و چدن و بتن در کاره اشون استفاده می کردن . در عین حال تزییناتشون با فرمهای گیاهی و طبیعی بود .
اسامی مختلف این سبک تو کشورهای مختلف به این شکل بود:
انگلستان : سبک مدرن
فرانسه :هنر نو یا سبک گیومارد
آلمان:سبک جوان
ایتالیا : سبک آزاد
اسپانیا: مدرنیسم
اتریش : سبک جدایی
عقاید پیروان این سبک عبات بود از : انتقاد شدید از اشیا و مکتب های تقلیدی
جدایی از گذشته
ابداع فرمهای جدید
هنر مناسب زمان
استفاده از تولیدات مدرن برای اسکلت ساختمان و تزیینات
استفاده از تزیینات و فرم های طبیعی و رمانتیک

اولین معمار معروف این سبک ویکتور اورتای بلژیکی بود
هکتور گیومارد با ساخت سر در ورودی متروی پاریس در سال 1900 معمار نامی این سبک در فرانسه لقب گرفت
چارز رنه مکنتاش در انگلستان با ساخت مدرسه هنر گلاسکو در اسکاتلند
اتو واگنر با شعار معروف (( هر چیزی که عملکردی نیست ، زیبا نیست )) در اتریش
آنتو گادی یا گائودی خلاق ترین معمار این سبک با اعتقاد به اینکه هیچ خط راستی در طبیعت وجود نداره و ساخت کلیسای ساگرا فمیلیا و پارک گوئل در بارسلون
و در ایران خودمون طرحهای معمار ارمنی وارطان آوانسیان معمار ارمنی تبار دوره پهلوی اول و دوم در تهران
نهضت هنر نو با برگزاری نمایشگاه هنر تزیینات و صنعت زمینه ساز هنر آرت دکو شد و به نوعی ادامه راه آرت نوو بود .
امیدوارم کامل باشه . اگه درست بود بگید تا من سوال بعدی رو بذارم لطفا.

سـعید

مدیر بازنشسته
آقا مسعود عزیز ... جوابتون کاملا درست بود ...لطف کنید طبق قوانین عمل کنید و سوال بعدی رو مطرح کنید...در غیر این صورت هر یک از دوستان می توانند سوال جدید را مطرح کنند. . . . . . .

سـعید

مدیر بازنشسته
سوال 3

سوال 3

نام معمار و سال ساخت و سبک این بنا چیست ؟

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نام معمار و سال ساخت و سبک این بنا چیست ؟

جوابتون کاملا درست بود ...لطف کنید طبق قوانین عمل کنید و سوال بعدی رو مطرح کنید...در غیر این صورت هر یک از دوستان می توانند سوال جدید را مطرح کنند. . . . . . .

ا پرا هاوس سیدنی به معنای "خانه اپرای سیدنی" یکی از متمایزترین بناهای قرن بیستم از لحاظ هنر معماری بشمار میرود که در شهر ساحلی سیدنی و در ایالت نیو سالت ولز کشور استرالیاقرار دارد. خانه اپرای شهر سیدنی در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اماکن توریستی در کشور ا استرالیا به شمار می رود.

یورن اوتزان آرشیتکت و معمار دانمارکی اپرا هاوس شهر سیدنی در سال ۱۹۵۷ به طور غیرمنتظره‌ای برنده طراحی اپرا هاوس شد. نهایتا اپراهاوس در ۲۰ اکتبر ۱۹۷۳ رسما توسط ملکه الیزابت دوم گشایش یافت.

از لحاظ هنری، خانه اپرای سیدنی، یکی از مشهورترین اماکن دنیا برای اجرای هنرهای نمایشی است. البته فقط تعداد اندکی از بازدیدکنندگان با هدف دیدن نمایش به آنجا می روند، زیرا محیط اطراف آن فضایی سرشار از آرامش به ارمغان می آورد.
اپراهاوس شامل پنج سالن تئاتر، پنج سالن تمرین نمایش،‌ دو سالن اصلی،‌ چهار رستوران،‌ شش بار و تعداد زیادی فروشگاه است. گفتنی است که پوسته حلزونی شکل اپراهاوس شامل یک میلیون و ۵۶ هزار تکه سنگ‌گرانیت سوئدی می‌شود.

یورن اوتزان ، فرزند معمار شناخته شده ٔ کشتی در آلبورگ دانمارک ( Aalborg) از ۱۸ سالگی در طراحی کشتی با پدرش همکاری می کرد. در آکادمی هنر های زیبای کپنهاگ در رشته معماری تحصیل کرد.

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با اجازه سعید آقا من سوال 4 رو مطرح می کنم :

سوال 4 :سر ستونهای معروف ایونی و کرنتین و دیوریک یونانی رو همه می شناسن . ولی ریشه سر ستون ایونی در ایرانه . . سوال اینه اولین بار استفاده از سر ستون ایونی در ایران در کجا بوده ؟

سـعید

مدیر بازنشسته
ا پرا هاوس سیدنی به معنای "خانه اپرای سیدنی" یکی از متمایزترین بناهای قرن بیستم از لحاظ هنر معماری بشمار میرود که در شهر ساحلی سیدنی و در ایالت نیو سالت ولز کشور استرالیاقرار دارد. خانه اپرای شهر سیدنی در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اماکن توریستی در کشور ا استرالیا به شمار می رود.

یورن اوتزان آرشیتکت و معمار دانمارکی اپرا هاوس شهر سیدنی در سال ۱۹۵۷ به طور غیرمنتظره‌ای برنده طراحی اپرا هاوس شد. نهایتا اپراهاوس در ۲۰ اکتبر ۱۹۷۳ رسما توسط ملکه الیزابت دوم گشایش یافت.

از لحاظ هنری، خانه اپرای سیدنی، یکی از مشهورترین اماکن دنیا برای اجرای هنرهای نمایشی است. البته فقط تعداد اندکی از بازدیدکنندگان با هدف دیدن نمایش به آنجا می روند، زیرا محیط اطراف آن فضایی سرشار از آرامش به ارمغان می آورد.
اپراهاوس شامل پنج سالن تئاتر، پنج سالن تمرین نمایش،‌ دو سالن اصلی،‌ چهار رستوران،‌ شش بار و تعداد زیادی فروشگاه است. گفتنی است که پوسته حلزونی شکل اپراهاوس شامل یک میلیون و ۵۶ هزار تکه سنگ‌گرانیت سوئدی می‌شود.

یورن اوتزان ، فرزند معمار شناخته شده ٔ کشتی در آلبورگ دانمارک ( Aalborg) از ۱۸ سالگی در طراحی کشتی با پدرش همکاری می کرد. در آکادمی هنر های زیبای کپنهاگ در رشته معماری تحصیل کرد.
کاملا درسته.....:)

سـعید

مدیر بازنشسته
با اجازه سعید آقا من سوال 4 رو مطرح می کنم :

سوال 4 :سر ستونهای معروف ایونی و کرنتین و دیوریک یونانی رو همه می شناسن . ولی ریشه سر ستون ایونی در ایرانه . . سوال اینه اولین بار استفاده از سر ستون ایونی در ایران در کجا بوده ؟

احتمالا تخت جمشید نیست...؟؟؟

آخرین ویرایش:

booghbooghabbasy

عضو جدید
نه تخت جمشید نیست یه جای دیگس ولی الان هرچی فکر میکنم یادم نمیاد کجا استادمون ترم پیش تو معماری اسلامی بهمون گفت

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
احتمالا تخت جمشید نیست...؟؟؟
نه سعید جان . درست نیست.
تخت جمشید با اسلوبها و ویژگیهای خاصی بنا شده که ارتباطی با این نوع سر ستون نداره .
چون از تخت جمشید صحبت کردی دلم می خواد یکسری اطلاعات راجع به تخت جمشید به دوستان بدم :
جذابیت ستونهای تخت جمشید و خصوصا در تالار آپادانا به اینه که ستونها در داخل و خارج این تالار با هم تفاوت دارند و جنس مقیاس اونها به دلیل روابط و تناسبات پیچیده فضا با هم متفاوتند . این ستونهای سر به فلک کشیده در تمدنهای قبلی خودشون مثل مدیترانه ایی ها و مصر ها و هلنی ها بی سابقه بودن و ایضا ناشناخته . شیارهای به هم فشرده ، ارتفاع این سازه های عهد هخامنشی رو بیشتر نشون میده .
ستونهای هخامنشی به عنوان تیپیک ترین عناصر این دوره تا زمان خود در دنیا بی بدیل و بی نظیر بوده و اوج اقتدار هخامنشی و زیبایی این اقتدار را در شکوه معماری بنایی که برای دنیا حکم شناسنامه ای ازاقتدار داره به یادگار میگذاره .

سـعید

مدیر بازنشسته
در ادامه صحبت های مسعود جان باید بگم که تالار صد ستون تخت جمشید یکی از شاهکار های این مجموعه عظیم هست که من مختصرا توضیحاتی راجع به آن می دم....
كاخ صد ستون (تالار تخت)

تالار مركزی این كاخ از صد ستون سنگی در 10 ردیف تشكیل شده و همین امر موجب شد كه آن را كاخ صد ستون بنامند. ارتفاع این ستون ها 14 متر بود. كاخ صد ستون از نظر وسعت دومین كاخ تخت جمشید است ولی تالار مركزی آن حتی از آپادانا بزرگتر است. اندازه این تالار 5/68×5/68 متر و حدود 4600 مترمربع وسعت دارد. سقف این تالار بر 10 ردیف تالار دارای هشت درگاه است كه به راهروها و صندوقچه ها باز می شود.

ساخت این تالار توسط خشایارشاه آغاز و توسط اردشیر اول به پایان رسید. این موضوع در كتیبه ای كه در سنگ پی بنا پیدا شده، نشان داده شده است. از همه ستون های این تالار، فقط دو سر ستون زیبا به بلندی 14 متر باقی ماند كه در دهه 1310 شمسی به شیكاگو منتقل شد.

موضوع نقوش تالار صد ستون، یكی صحنه بارعام و دیگری نقش حمل كنندگان اورنگ پادشاهی توسط نمایندگان ملل است. در شمال این تالار، ایوانی با حیاط وسیع و در شرق آن، یك ساختمان شامل تالارها، انبار و راهرو قرار دارد. در شمال كاخ ایوانی با 16 ستون وجود داشت كه دو مجسمه ی عظیم گاو نگهبان آن بود.

سـعید

مدیر بازنشسته
با اجازه از دومان عزیز سوال دومان رو برای دوستان دوباره مطرح می کنم....

*sahar*

عضو جدید
در دخمه های مادی,سرستونهایی بر دیواره کنده شده که همانند سرستون های ایونی یونانی هستند.

که در مقبره صخره ای قیزقاپان و در تخت جمشید این آرایه در چند جا یافت می شود.

درسته؟

آخرین ویرایش:

AmirAhmadinasab

عضو جدید
در دخمه های مادی,سرستونهایی بر دیواره کنده شده که همانند سرستون های ایونی یونانی هستند.

درسته؟
فكر كنم ميل‌هاي دوره سلوكي در خورهه محلات

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز

درسته؟
احسند سارا خانم
دقیقا درسته . مقابر صخره ای اکثرا دارای سر ستونهای خاصی هستند که شاخص ترین اونهادر قیزقاپان و به سبک ایونی است .
سوال رو سارا جان باید طرح کنن .

سـعید

مدیر بازنشسته
1-دوستان لطفا بعد از پاسخ صحیح به یک سوال سریعا سوال بعدی را مطرح نمایید...با تشکر..

سـعید

مدیر بازنشسته
دوستان لطفا فقط به آخرین سوال در تاپیک جواب بدید و جواب سوالات گذشته را ندهید تا نظم جاری تاپیک حفظ شود.....

.
.
.
.
.
.
.
سوال شماره 4 به جواب رسید...سوال شماره 5 رو یکی از دوستان مطرح کنه ؟
.
.

آخرین ویرایش:

davod.navabi

عضو جدید
سوال 5 :

سوال 5 :

با اجازه از سعید عزیز سوال بعدی رو مطرح می کنم....
سوال 5 :
اولین ساختمان سبک مدرن چه بوده و در کجا ساخته شده است ؟

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اجازه از سعید عزیز سوال بعدی رو مطرح می کنم....
سوال 5 :
اولین ساختمان سبک مدرن چه بوده و در کجا ساخته شده است ؟

ساختمان عظیم قصر بلورین توسط جوزف پاکستن در سال 1851 در لندن ( اولین نمایشگاه بین المللی در هاید پارک).:smile:
سوال بعدی رو تا 5 دقیقه مطرح می کنم;)

dynamic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 6:
فضای ورودی کتابخانه ی لورنزیانا اثر کیه؟ و به چه سبکیه؟ :whistle::w07:
راهنمایی: فلورانس ایتالیا!

آخرین ویرایش:

booghbooghabbasy

عضو جدید
ساختمان عظیم قصر بلورین توسط جوزف پاکستن در سال 1851 در لندن ( اولین نمایشگاه بین المللی در هاید پارک).:smile:
سوال بعدی رو تا 5 دقیقه مطرح می کنم;)
:crying:این تنها سوالی بود که من جوابشو بلد بودم میخواستم جواب بدم این زودتر گفت:crying:

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا