مسابقه *** كي ميتونه اين برگ هارو بشناسه؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
من عكس نميبينم
الان میبینی پسرم...؟؟؟
اين چقدر گيلاسه

کدوم چقدر گیلاسه..؟؟؟
:biggrin:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام
برگ گردوهه ماماني؟
سلام نازنینم ...نه عزیزدل مادر...گردو نیست.
نه اشتباه کردی برگ موو
شما هم اشتباه فرمودید قربان...برگ مو هیچ شباهی به این برگ نداره...
برگ درخت گيلاس؟
نه مصوم جون ..من که گفته بودم جنگلیه...
آلو نيست؟ اصلا خوردنيه؟
يه راهنمايي ميكنيد؟ لطفا

نه خانومی آلو هم نیست...نه خوردنی هم نیست..
گفتم که جنگلیه...برید طرف شمال کشور زود پیداش میکنید...
این نوع درخت واریته های خیلی زیاد و زیبایی داره...
اگه دقت کنید توی پارکها و اطراف خونهاتون هم به شکل زینتی زیاد میبینیدش...البته شاید انواع دیگرش چون تنوع زیادی داره...
این گیاه خاکهای اسیدی رو میپسنده...و از درختان خزان کننده محسوب میشه...
اکثر واریته های این گیاه برگهای پنجه ایی و شانه ای و متقابل دارند...
کافیه عزیزم؟؟ اگه لازم بود بفرمایید تا بازم راهنمایی کنم.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.iran-eng.com/wiki/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D9%87:Ailanthus-altissima.jpg
برگ‌ها و انبوه دانه‌های تولیدی یک درخت عرعر در اسپانیا

عَرعَر یا آیلان (Ailanthus altissima) از خانواده (Simaroubaceae) می‌باشد. در گویش گیلکی به آن کول(کهل kol)دار گویند.
نام«عرعر»، که در متون فارسی آمده‌است، به گونه‌ای که دهخدا تذکر می‌دهد، این درخت نیست، بلکه منظور سرو کوهی بوده‌است.
نام چینی اش مفهوم آسمانی دارد و به آن درخت بهشتی هم می‌گویند. املای عربی «عرعر» به‌گمان نادرست و «اَراَر» درست‌تر باشد.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
فكر كنم فهميدم چيه

درخت ممرز هستش؟
با نام علمی Carpinus betulus
خودشه؟

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممرز : (carpinus betulus) جنبه های زیبایی ممرز حالت رشد و برگ آن است و می توان آن را به عنوان پرچین و پوشاننده و تک درخت در فضاهای سبز کاشت نمود.
گیاهی است با تاج متراکم و بوته مانند با پوست تنه ساق خاکستری و برگهای سبز درخشان و براق که می تواند به شکل یک پرچین خوب و موثر فرم داده شود.طراحان باغ با سلیقه های متفاوت می توانند از واریته های گوناگون برگ به شکل برگ بریده، بلوطی و بنفش و همچنین حالتهای مختلف رشد هرمی و ستونی باریک از آن استفاده کنند.
ارتفاع ممرز از 15 متر گاهی بیشتر می شود و قطر تاج پوششی آن بین 9 تا 15 متر است و درختی است با تاج متراکم و شاخه ها با ارتفاع کم از سطح زمین رشد کرده و در جوانی هرمی شکل با حالت رشد فشرده هستند. برگها ساده و متناوب دارای دندانه های تیز به طول 5 تا 10 سانتی متر و پهنای 2.5 تا 4 سانتی متر و به رنگ سبز درخشان براق بوده که در پاییز زرد و در نیمه دوم زمستان خزان می کنند. گلها در ممرز دارای کاسبرگ و فاقد ارزش زینتی هستند. میوه ها نیز به شکل فندقی بالدار در داخل برگچه های سبز روشن به طول 7.5 تا 14 سانتی متر که در تابستان آشکار شده و پرندگان را به خود جلب میکند. این گیاه دارای ریشه عمیق و رشد کند اما سرما و گرمای شدید و شرایط نامساعد خاک را به خوبی تحمل می کند.

گلابتون

مدیر بازنشسته
فكر كنم فهميدم چيه

درخت ممرز هستش؟
با نام علمی Carpinus betulus
خودشه؟

نميدونم اين درسته يا نه منم فكر ميكنم همين باشه/
دوست عزيز شكي نيست كه شما اول گفتيد/ من خوشحالم ميشم شما درست گفته باشيد/

نه عزیزای دلم...اشتباهه...پیشرفتتون خیلی خوبه نزدیک شدید...اما یه کمی بیشتر دقت کنید...
یه نگاهی به فرم برگها بندازید...
اینا فرم برگ ممرز هست.

گلابتون

مدیر بازنشسته
داغدان
يا
يكي از گونه هاي افرا باشه
نميشه گلي ميوه اي از اين گياه رو بزاريد/ممنون ميشم/

آفرین مصوم جون....افرا رو خوب اومدی....حالا نوعش رو هم مشخص کنی دیگه تمومه....صدباریکلا گلم...

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
آفرین مصوم جون....افرا رو خوب اومدی....حالا نوعش رو هم مشخص کنی دیگه تمومه....صدباریکلا گلم...
- افرای سیاه یا افرا زبان‌گنجشكی : Acer negundo این درخت به دلیل كاربرد پوشاننده، كنترل فرسایش خاك، نتیجة فوری به علت رشد سریع و همچنین جنبه زیبایی شكل برگ آن و مقاومت به خشكی و نیاز كم به آب در طراحی فضای سبز حائز اهمیت می‌باشد. در باغ‌های جدید‌التأسیس برای ایجاد پوشش سریع كاشت می‌شود تا درختان پرعمر و كند رشد به ثمر برسند.زیرا این درخت دارای عمر كوتاه می‌باشد. واریته‌های جدید این درخت با برگ‌های نقره‌ای، طلایی و ابلق بسیار زیباست و كاربرد فراوان دارد.
ارتفاع این درخت بین 20-15 متر و قطر تاج پوششی آن بین 30-20 متر می‌رسد. و این درختی است با تاج متراكم كه شاخه‌های آن از نزدیك زمین می‌روید. پوست تنه قهوه‌ای مایل به خاكستری و نازك با ترك‌های توری‌شكل است برگ‌ها متقابل 5-3 برگچه‌ای، برگچه‌ها نوك‌تیز با دندانه‌های نامنظم به طول 10-5 سانتی‌متر و پهنای 5-4 سانتی‌متر. رنگ برگ‌ها سبز كدر است كه در پائیز به رنگ زرد در می‌آید.
گل‌ها كوچك سبز رنگ است و ارزش زینتی ندارد. میله پرچم طویل و قرمز آن در اوائل فروردین ظاهر شده و تاج درخت به رنگ قرمز دیده می‌شود. میوه به شكلV و بالدار است و در تابستان ظاهر شده و در طول زمستان به شاخه باقی می‌ماند. میوه‌ها فندقه بالدار دوتائی و به طول 5-4 سانتی‌‌متر به صورت خوشه‌ای آویزان هستند. طول خوشه‌ها 20-15 سانتیی متر است.
افرای سیاه، گرما و سرما(حتی در ارتفاعات بالا) و آب‌ و هوای خشك و نیمه‌خشك را به خوبی تحمل می‌كند اما در نواحی معتدله و مرطوب شكننده و ناموزون می‌شود همچنین بهترین رشد را در خاك لومی غنی با زهكش خوب دارد، البته خاك فقیر و خشك را نیز تحمل می‌‌كند به تابش مستقیم نور خورشید مقاوم اما باید از جریان شدید باد محفوظ باشد.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
افرای قرمز : Acer rubrum برگ، گل، میوه و مجموعاً رنگ‌آمیزی سرخ و نارنجی پاییزی همچنین به خاطر سایه‌ آن، مناسب بودن كاشت در حواشی خیابان،همچنین سطوح چمن، كنار آب و تك‌درخت آن را به عنوان درختی زیبا در طراحی فضای سبز مطرح كرده است.
این درخت در اوایل بهار بخاطر گل‌های قرمز و فراوان به تاج نمایی زیبا از قرمز را به نمایش می‌گذارد. پس از آن برگ‌های قرمزرنگ شروع به رشد كرده و به تدریج به رنگ سبز درخشان تبدیل می‌شوند. دمبرگ و رگبرگ‌ها و شاخه‌های جوان همچنان قرمز باقی می‌مانند.
در تابستان میوه‌های قرمزرنگ در لابه‌لای برگ‌ها رشد می‌كنند. افرای قرمز جزو اولین درختانی است كه خزان می كند. برگ‌ها قبل از ریزش تبدیل به رنگ نارنجی و مجدداً قرمز می‌شوند. بهترین مكان برای رشد آن در كنار آب می‌باشد.
ارتفاع این درخت بین 30-15 متر و قطر تاج پوششی آن بین 24-12 متر است. از دیگر خصوصیات این درخت تاج متراكم و بیضوی شكل و شاخه‌های راست و قامت افراشته، پوسته تنه خاكستری تیره و پوسته‌پوسته است. دارای برگ‌ها ساده و متقابل و چند قسمتی و دندانه‌های نامنظم بوده و درازا و پهنای برگ‌ها بین 10-5 سانتی‌متر می‌باشد. برگ‌ها، در ابتدای رشد قرمزرنگ و به تدریج در قسمت بالایی به رنگ سبز كم‌رنگ درخشان و در قسمت زیرین به رنگ سبز مایل به خاكستری درمی‌آیند.
گلها كوچك و قرمز و قبل از باز شدن برگ‌ها شكوفا می‌شوند. میوه‌ها فندقه‌های بالدار قرمز به شكل V در تابستان منظره بدیعی را در كنار برگ‌های سبز روشن ایجاد می‌‌كند. دانه‌‌ها تدریجاً تغییر رنگ داده و در طول زمستان بر روی درخت باقی می‌ماند.
افرای قرمز سرما و گرمای مرطوب را به خوبی تحمل، اما در برابر گرمای خشك حساس می‌باشد. خاك لومی، مرطوب و غنی را ترجیح می‌‌دهد ولی خاك قلیایی را نیز تحمل می‌كند. تابش مستقیم نور خورشید و شرایط ساحلی را تحمل كرده و در مقابل غرقابی شدن مقاوم است،اما بادهای شدید را تحمل نمی‌كند.

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
افرای قرمز : Acer rubrum برگ، گل، میوه و مجموعاً رنگ‌آمیزی سرخ و نارنجی پاییزی همچنین به خاطر سایه‌ آن، مناسب بودن كاشت در حواشی خیابان،همچنین سطوح چمن، كنار آب و تك‌درخت آن را به عنوان درختی زیبا در طراحی فضای سبز مطرح كرده است.
این درخت در اوایل بهار بخاطر گل‌های قرمز و فراوان به تاج نمایی زیبا از قرمز را به نمایش می‌گذارد. پس از آن برگ‌های قرمزرنگ شروع به رشد كرده و به تدریج به رنگ سبز درخشان تبدیل می‌شوند. دمبرگ و رگبرگ‌ها و شاخه‌های جوان همچنان قرمز باقی می‌مانند.
در تابستان میوه‌های قرمزرنگ در لابه‌لای برگ‌ها رشد می‌كنند. افرای قرمز جزو اولین درختانی است كه خزان می كند. برگ‌ها قبل از ریزش تبدیل به رنگ نارنجی و مجدداً قرمز می‌شوند. بهترین مكان برای رشد آن در كنار آب می‌باشد.
ارتفاع این درخت بین 30-15 متر و قطر تاج پوششی آن بین 24-12 متر است. از دیگر خصوصیات این درخت تاج متراكم و بیضوی شكل و شاخه‌های راست و قامت افراشته، پوسته تنه خاكستری تیره و پوسته‌پوسته است. دارای برگ‌ها ساده و متقابل و چند قسمتی و دندانه‌های نامنظم بوده و درازا و پهنای برگ‌ها بین 10-5 سانتی‌متر می‌باشد. برگ‌ها، در ابتدای رشد قرمزرنگ و به تدریج در قسمت بالایی به رنگ سبز كم‌رنگ درخشان و در قسمت زیرین به رنگ سبز مایل به خاكستری درمی‌آیند.
گلها كوچك و قرمز و قبل از باز شدن برگ‌ها شكوفا می‌شوند. میوه‌ها فندقه‌های بالدار قرمز به شكل V در تابستان منظره بدیعی را در كنار برگ‌های سبز روشن ایجاد می‌‌كند. دانه‌‌ها تدریجاً تغییر رنگ داده و در طول زمستان بر روی درخت باقی می‌ماند.
افرای قرمز سرما و گرمای مرطوب را به خوبی تحمل، اما در برابر گرمای خشك حساس می‌باشد. خاك لومی، مرطوب و غنی را ترجیح می‌‌دهد ولی خاك قلیایی را نیز تحمل می‌كند. تابش مستقیم نور خورشید و شرایط ساحلی را تحمل كرده و در مقابل غرقابی شدن مقاوم است،اما بادهای شدید را تحمل نمی‌كند.
همينه درسته/
منتهي من اصلا فكر نميكردم افرا باشه/ چون يه تصور ديگه داشتم/ جالب بود مرسي گلابتون عزيز/

گلابتون

مدیر بازنشسته
همينه درسته/
منتهي من اصلا فكر نميكردم افرا باشه/ چون يه تصور ديگه داشتم/ جالب بود مرسي گلابتون عزيز/
نه عزیزدلم...هنوزم نوعش درست نیست....بازم یه کمی بیشتر تحقیق کن خانومی...البته ببخشیدا...میدونم دارم اذیتتون میکنم...

با عقل ناقص من که جور در نمیاد آبجی :surprised:
الهههههی قربون اون شکل ماهت برم آبجی جون...چرا جور درنمیاد....؟ :w24:
نوعش که مشخص بشه متوجه میشی خانومم

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
گلابتون عزيز طبق روال مسابقه متاسفانه بچه ها و من نتونستيم تشخيص بديم شما يا بايد گل اين درخت يا ميوه ان رو به ما نشون بديد تا بتونيم تشخيص بديم/ البته ببخشيد گلابتون عزيز/ پس ما منتظريم/ممنونم

گلابتون

مدیر بازنشسته
Acer carpinifolium
اسم فارسيش رو بلد نيستم.
اين ديگه خودشه؟

آفررررررررررررررررررررین....باریکلا...خوده خودشه
....احسنت...

دوستان تشویق بفرمایید...

از حضور شورآفرین دیگر دوستان هم تشکر ویژه دارم...

سوال بعدی با شما ...بفرما گلم...

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز

آفررررررررررررررررررررین....باریکلا...خوده خودشه
....احسنت...

دوستان تشویق بفرمایید...

از حضور شورآفرین دیگر دوستان هم تشکر ویژه دارم...

سوال بعدی با شما ...بفرما گلم...
جون من؟ من برنده شدم يعني؟ در پوست خود نميگنجم

وايييييييي مادر
مرسي گلاب جون بوس
حالا سوال چي بزارم؟ بزار يه كم فكر كنم تا صبح