مسابقه *** تشخيص تاسيسات و تجهيزات آبياري و زهکشي

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
همیشه به خودم میگفتم درساتو خوب بخون بالاخره یه روز بکارت میحخوره:cry:
جهنم ضرر انتهاری جواب میدم ببینم چی میشه
آب هیگروسکپی نمیشه؟؟:confused:

نه جانم، من گفتم "non-recoverable water"
اینی که شما میگی آب هیگروسکوپی کاملا نقطه مقابل واژه ای که من گفتم :surprised::surprised:
چون آب هیگروسکوپی قابل برگشت و قابل تجدید هست، مطمئنا خودت میدونی که چرا قابل برگشته!!:)
بالاخره نگفتی رشته ات چیه که اینقدر به آب علاقه مندی:D:D
بنابراین هیچ وقت انتحاری جواب نده:cool:

آخرین ویرایش:

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه جانم، من گفتم "non-recoverable water"
اینی که شما میگی آب هیگروسکوپی کاملا نقطه مقابل واژه ای که من گفتم :surprised::surprised:
چون آب هیگروسکوپی قابل برگشت و قابل تجدید هست، مطمئنا خودت میدونی که چرا قابل برگشته!!:)
بالاخره نگفتی رشته ات چیه که اینقدر به آب علاقه مندی:D:D
بنابراین هیچ وقت انتهاری جواب نده:cool:
خب آب هیگروسکپی هست که بوسیله گیاه استفاده نمیشه:)
ولی ظاهرا شما دنبال آبی هستی که یک بار استفاده بشه و بعد دیگه نشه:confused:

یافتم یافتم Oreka Oreka:redface:
بذار لباسامو اول بپوشم..........:redface:
حتما جواب Evapotranspiration هست :)
دیگه اگه بگی نیس میام خفت میکنم:D

من آب نیستم ولی آب را دوست دارم:heart::D

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب آب هیگروسکپی هست که بوسیله گیاه استفاده نمیشه:)
ولی ظاهرا شما دنبال آبی هستی که یک بار استفاده بشه و بعد دیگه نشه:confused:

یافتم یافتم Oreka Oreka:redface:
بذار لباسامو اول بپوشم..........:redface:
حتما جواب Evapotranspiration هست :)
دیگه اگه بگی نیس میام خفت میکنم:D

من آب نیستم ولی آب را دوست دارم:heart::D

آهان حالا بهتر شد
آب هیگروسکوپی که داخل خاکه و از بین نمیره
فقط برا گیاه قابل استفاده نیست:cool:
حالا اگه یکم بیشتر برای دوستان توضیح بدی که بهتر متوجه بشن خیلی خوبه:)
اگه توضیح کامل ندی میام خفه ات میکنم :دی:w08:

معلومه که شما آب نیستییییییییییییییی:surprised::surprised::D:D

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آهان حالا بهتر شد
آب هیگروسکوپی که داخل خاکه و از بین نمیره
فقط برا گیاه قابل استفاده نیست:cool:
حالا اگه یکم بیشتر برای دوستان توضیح بدی که بهتر متوجه بشن خیلی خوبه:)
اگه توضیح کامل ندی میام خفه ات میکنم :دی:w08:

معلومه که شما آب نیستییییییییییییییی:surprised::surprised::D:D
یعنی میخوای بگی درست گفتم
به افتخار این موفقیت اول یکم dancing میکنم تا بعد

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی میخوای بگی درست گفتم
به افتخار این موفقیت اول یکم dancing میکنم تا بعد
خب در نهایت پس متوجه شدیم که تبخیر و تعرق باعث میشه آب موجود بصورت آب غیر قابل بازگشت رو بوجود بیاره;)
توضیحات تکمیلی توسط آقا سینا خدمت شما دوستان آرائه خواهد شد:redface:

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
پاسخ سوال واژه شماره (1)

پاسخ سوال واژه شماره (1)

خب در نهایت پس متوجه شدیم که تبخیر و تعرق باعث میشه آب موجود بصورت آب غیر قابل بازگشت رو بوجود بیاره;)
توضیحات تکمیلی توسط آقا سینا خدمت شما دوستان آرائه خواهد شد:redface:

آبی که برای آبیاری مصرف میشه به دو بخش تقسم میشه: Recoverable water و Non-recoverable water

همان طور که آقا مهدی حدس زدن Non-recoverable water بخشی از آب آبیاری هست که صرف تبخیر و تعرق میشه و از دسترس به طور کل خارج میشه، درنتیجه غیر قابل بازگشته

اما Recoverable water شامل نفوذ عمقی، رواناب سطحی،... میشه که در واقع تلفات نیستند، این آبها قابل برگشت هستند، چون آبی که به صورت رواناب سطحی یا نفوذ عمقی از دسترس

گیاهی در مزرعه خارج میشه با پیوستن به آب های زیرزمینی میتونه در مزرعه پایین دست دوباره مورد استفاده قرار بگیره;)

بنابراین برنده این سوال آقا مهدی هستند و طرح سوال واژه (2) به عهده ایشون است و سه روز هم فرصت دارید که سوال رو طرح کنید
:gol::gol:

آخرین ویرایش:

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

آبی که برای آبیاری مصرف میشه به دو بخش تقسم میشه: Recoverable water و Non-recoverable water

همان طور که آقا مهدی حدس زدن Non-recoverable water بخشی از آب آبیاری هست که صرف تبخیر و تعرق میشه و از دسترس به طور کل خارج میشه، درنتیجه غیر قابل بازگشته

اما Recoverable water شامل نفوذ عمقی، رواناب سطحی،... میشه که در واقع تلفات نیستند، این آبها قابل برگشت هستند، چون آبی که به صورت رواناب سطحی یا نفوذ عمقی از دسترس

گیاهی در مزرعه خارج میشه با پیوستن به آب های زیرزمینی میتونه در مزرعه پایین دست دوباره مورد استفاده قرار بگیره;)

بنابراین برنده این سوال آقا مهدی هستند و طرح سوال واژه (2) به عهده ایشون است و سه روز هم فرصت دارید که سوال رو طرح کنید
:gol::gol:
آقا مهدی میبینم که باز گل کاشته :)
جناب سینا خان توضیحات مبسوطی ارائه دادن که به نظر بنده مشکل داره:surprised:
وقتی ما میگیم چرخه هیدرولوژیکی داریم، جدا کردن آب بصورت Recover و Non-recover به نظر من درست نیست ... شما میگی آبی که به آب زیرزمینی میرسه توسط مزرعه کناری استفاده میشه ... خب منم میگم اتمسفر هم یک محیط چگال هست که آب داره به اون می پیونده و در مزرعه استان مجاور بصورت بارش میرسه و گیاهان از اون استفاده میکنن .... پس این تقسیم بندی از نظر مفهومی مشکل داره :redface:
بنده سه روز وقت نمیخوام برای سوال، همین الان تقدیم دوستان میکنم:)

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال واژه شماره 2

سوال واژه شماره 2

Perched water tables را توضیح بفرمایید و شرایط تشکیل اون چیه؟؟؟:)

ZeinabA

عضو جدید
يك نوع آب زيرزمينيه كه بالاتر از سفره آب زيرزميني قرار مي گيره.
؟؟؟!!

ZeinabA

عضو جدید
توضيح بيشتر! نمي دونم. بذار فكر كنم مهندس.
فكر كنم بايد يك رازي در نفوذ آب باران به زير خاك وجود داشته باشه. يك جايي محبوس ميشه؟

مهسا.ع

عضو جدید
یک نوع سطح آب زیرزمینی است که در بالای لایه غیر قابل نفوذ و یا لایه رسی تشکیل می شود و این لایه باعث جدا شدن آن از سطح آب زیرزمینی اصلی می شود.
این پدیده باعث ضعیف شدن خاک شده و در نتیجه برای ساخت وساز نامناسب خواهد بود. و می تواند بصورت موضعی و یا بطور گسترده در زمین ایجاد شود.

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز

آبخوانی که بالای سطح ایستابی در منطقه غیراشباع قرار داره. شرایط تشکیلش هم اینه که یه لایه غیرقابل نفوز رسوب یا مثلا سنگ روی سطح ایستابی یا آبخوان اصلی قرار داشته باشه، و اگر که perched water به سطح زمین راه پیدا کنه فکر میکنم چشمه تشکیل میشه، درسته؟؟!!

آخرین ویرایش:

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آقا مهدی میبینم که باز گل کاشته :)
جناب سینا خان توضیحات مبسوطی ارائه دادن که به نظر بنده مشکل داره:surprised:
وقتی ما میگیم چرخه هیدرولوژیکی داریم، جدا کردن آب بصورت Recover و Non-recover به نظر من درست نیست ... شما میگی آبی که به آب زیرزمینی میرسه توسط مزرعه کناری استفاده میشه ... خب منم میگم اتمسفر هم یک محیط چگال هست که آب داره به اون می پیونده و در مزرعه استان مجاور بصورت بارش میرسه و گیاهان از اون استفاده میکنن .... پس این تقسیم بندی از نظر مفهومی مشکل داره :redface:
بنده سه روز وقت نمیخوام برای سوال، همین الان تقدیم دوستان میکنم:)

مهدی جان همانطور که گفتم آبی که در یک مزرعه برای آبیاری مصرف میشه بر حسب قابلیت بازیافت و برگشت به دو بخش تقسیم میشه: آبی که به مصرف گیاه میرسه و آبی که مصرف نمیشه و از دسترس گیاه خارج میشه
آبی که به مصرف گیاه میرسه و در واقع به ماده خشک تبدیل میشه همان تبخیر-تعرق است که non-recoverable یا irrecoverable نامیده میشه
ولی آبی که از دسترس گیاه های موجود در اون مزرعه به صورت رواناب یا نفوذ عمقی خارج میشه recoverable نامیده میشه چون توسط گیاهان اون مزرعه استفاده نمیشه ولی در مزرعه پایین دست دوباره مورد استفاده قرار میگیره!!!
فکر میکنم توضیحاتم کامل بوده باشه و اگرکه بازم مشکل داری پیشنهاد میکنم بیشتر به سایت FAO و ICID مراجعه کنی و مقالات و اخبارهای بروز آبیاری زهکشی رو مطالعه کنی:)
این تقسیم بندی رو هم من انجام ندادم اگه مقالات رو نگاه کنی مطمئنا متوجه میشی:gol::gol:

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یک نوع سطح آب زیرزمینی است که در بالای لایه غیر قابل نفوذ و یا لایه رسی تشکیل می شود و این لایه باعث جدا شدن آن از سطح آب زیرزمینی اصلی می شود.
این پدیده باعث ضعیف شدن خاک شده و در نتیجه برای ساخت وساز نامناسب خواهد بود. و می تواند بصورت موضعی و یا بطور گسترده در زمین ایجاد شود.

آبخوانی که بالای سطح ایستابی در منطقه غیراشباع قرار داره. شرایط تشکیلش هم اینه که یه لایه غیرقابل نفوز رسوب یا مثلا سنگ روی سطح ایستابی یا آبخوان اصلی قرار داشته باشه، و اگر که perched water به سطح زمین راه پیدا کنه فکر میکنم چشمه تشکیل میشه، درسته؟؟!!

از نظر من این دو نفر درست پاسخ دادند و میتونند سوال کننده بعدی باشند ماشالا همه اینجا استادن

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهدی جان همانطور که گفتم آبی که در یک مزرعه برای آبیاری مصرف میشه بر حسب قابلیت بازیافت و برگشت به دو بخش تقسیم میشه: آبی که به مصرف گیاه میرسه و آبی که مصرف نمیشه و از دسترس گیاه خارج میشه
آبی که به مصرف گیاه میرسه و در واقع به ماده خشک تبدیل میشه همان تبخیر-تعرق است که non-recoverable یا irrecoverable نامیده میشه
ولی آبی که از دسترس گیاه های موجود در اون مزرعه به صورت رواناب یا نفوذ عمقی خارج میشه recoverable نامیده میشه چون توسط گیاهان اون مزرعه استفاده نمیشه ولی در مزرعه پایین دست دوباره مورد استفاده قرار میگیره!!!
فکر میکنم توضیحاتم کامل بوده باشه و اگرکه بازم مشکل داری پیشنهاد میکنم بیشتر به سایت FAO و ICID مراجعه کنی و مقالات و اخبارهای بروز آبیاری زهکشی رو مطالعه کنی:)
این تقسیم بندی رو هم من انجام ندادم اگه مقالات رو نگاه کنی مطمئنا متوجه میشی:gol::gol:
سینا جان اولا اینکه سازمان خوار و بار جهانی یا امثالهم چیزی بگن برای من وحی منزل نیست و من میتونم نظر خودم رو داشته باشم:)
اگر فرصت شد حتما میرم دنبال مقاله هایی که گفتید ولی بنظرم چیزی که گفتید جواب سوال من نبود:smile: ... من میگم اگه شما میگید آب زیرزمینی recoverable هست چون در اختیار گیاه مزرعه مجاور قرار میگیره پس آب ET هم recoverable هست چون میتونه در اختیار گیاه جای دیگه بصورت بارش قرار بگیره;)
اگه شما نظرتون این نیست لطفا دلیلش رو برام بگید:gol:

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سینا جان اولا اینکه سازمان خوار و بار جهانی یا امثالهم چیزی بگن برای من وحی منزل نیست و من میتونم نظر خودم رو داشته باشم:)
اگر فرصت شد حتما میرم دنبال مقاله هایی که گفتید ولی بنظرم چیزی که گفتید جواب سوال من نبود:smile: ... من میگم اگه شما میگید آب زیرزمینی recoverable هست چون در اختیار گیاه مزرعه مجاور قرار میگیره پس آب ET هم recoverable هست چون میتونه در اختیار گیاه جای دیگه بصورت بارش قرار بگیره;)

مهدی جان شما رشته ات آب نیست ولی برای یه مهندس آب FAO و ICID سند و مرجع حساب میشه نه نظر و عقاید بقیه، چون افرادی که این مقالات رو ارائه میدن از سرشناس ترین آدمها در زمینه آب هستن پس حتما حرفشون وحی منزله!!!;)
حتما یه سری به این مقالات و اخبار بزنید شما که رشته ات آب نیست ولی علاقه مندی، مطمئنا برات مفیده :smile:
درمورد سوالی هم که چندبار مطرح کردی باید بگم عزیزم، آبی که توسط گیاه تعرق میشه فقط 10% از رطوبت موجود در اتمسفر رو تشکیل میده و 90% بقیه رطوبت اتمسفر مربوط به تبخیر از سطح دریاها و اقیانوس ها و .... میشه:d:d

خوبه که اینقدر علاقه مندی ولی این تاپیک فقط برای اینه که سوالاتی رو مطرح کنیم تا یکسری اطلاعات علمی رو باهم مبادله کنیم نه اینکه نظرات شخصی بدیم، دوستان علاقه مند باید زحمت توضیحات بیشتر رو خودشون بکشند:gol:

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
از نظر من این دو نفر درست پاسخ دادند و میتونند سوال کننده بعدی باشند ماشالا همه اینجا استادن

باتوجه به این که مهسا خانم زودتر پست دادن بنابراین ایشون سوال بعدی رو باید مطرح کنند.
مهسا جون سه روز برای طرح سوال واژه (3) فرصت داری;)

sarah89

عضو جدید

با آقا سینا موافقم.فکر کنم موضوع بحث اینجا ,استفاده مستقیم باشه وگرنه بطور کلی حرف شما کاملا درسته چون همون تبخیر بعدها بارش و ...
ولی اینجا مقصود,بررسی در یه چرخه ی هیدرولوژیکی ...
در مورد اون طبق بندی ها هم ,همیشه قراردادی و از روی کل مفهوم برداشت میشن....و صد البته با توجه به مساله ای که این طبقه ها براش کاربرد دارن...

peach_69

عضو جدید
جواب سؤال تصویری (5)

جواب سؤال تصویری (5)

شکل مورد نظر لايسيمتر وزني می باشد که یکی از دقيق ترين روش هاي اندازه گيري مستقيم تبخير تعرقه .
(زهره خانم منو نکش)

البته میدونم که خیلی اتفاقی جواب دادی و اصلا اصلا اصلا بلد نبودی!!!:biggrin::biggrin:
ولی متاسفانه درسته(جایزت هم که خودت گفتی....میکشمت!!)

لایسیمتر وزنی

تعرق از پارامترهاي بسيار مهم در برنامه‌ريزي‌هاي توسعه آبياري مي‌باشد. دستگاه لايسيمتر قادر است در دوره‌های زمانی کوتاه (حداقل 5 دقيقه) مقدار تبخير- تعرق و پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گيری و ثبت نمايد.براي اندازه گيري تبخير و تعرق هر گياه از دستگاهي بنام لايسيمتر استفاده مي شود. اما استفاده از اين دستگاه وقت گير وپر هزينه مي باشد.انها جعبه های کشت بزرگی هستند که با خاک پرشده و در مزرعه زیرسطح زمین قرار می گیرند تا نماینده مزرعه باشند و در آنها وضعیت آب خاک و گیاه بسیار دقیق تر از محیط طبیعی خاک تنظیم و بررسی می گردد.سابقه استفاده از لايسيمتر برای نیاز آبی به بیش از ۳۰۰سال برمیگردد.در سال ۱۹۰۶اولین لایسیمتر وزنی در آلمان طراحی و نصب گردید.

آخرین ویرایش:

sianoour

عضو جدید
با توجه به شواهد و قرائن موجود و اون جرثقیله و اینکه زیل زیمین بوده میشه گفت :

"لااااایسیمتره"
جاییزمو از کجا بیگیرم؟؟؟ :Dپست میشه یا خودم باید بیام بیگیرمش؟؟
دست گلت درد نکنه:gol:

آخرین ویرایش:

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم با آقا سینا موافقم اینجا اومدیم برای تبادل اطلاعات، همانطور که ایشون گفتن تبخیر تعرق سهم چندانی در چرخه هیدرولوژیکی نداره:)

سینا جان تو اینقدر باهوشی بودی ما نمی دونستیم:surprised::surprised:
بابا ای ول، استاد بزرگ آب حتما برا خودت اسپند دود کن:D:w23:
حالا که برنده شدی کی شیرینی میدی؟؟:w14:

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم با آقا سینا موافقم اینجا اومدیم برای تبادل اطلاعات، همانطور که ایشون گفتن تبخیر تعرق سهم چندانی در چرخه هیدرولوژیکی نداره:)

سینا جان تو اینقدر باهوشی بودی ما نمی دونستیم:surprised::surprised:
بابا ای ول، استاد بزرگ آب حتما برا خودت اسپند دود کن:D:w23:
حالا که برنده شدی کی شیرینی میدی؟؟:w14:
راستش من متقاعد نشدم و قرار شد برم ببینم مراجع علمی چی میگن
ولی ظاهرا قضیه برمیگرده به اینکه وسعت دیدمون رو چقدر بگیریم
من فکر میکنم در مقیاس جهانی حرف من درست باشه و در مقیاس منطقه ای حرف آقا سینا:)

راستی جواب سوال تصویری هم فکر کنم اسمش ولاسیمتر هست:D

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوال واژه 3
واژه
Grey water
به چه معناست و تفاوت آن با سایر واژه هایی که در این ارتباط مطرح میشه چیه؟

.

آب های جمع شده از شستشوی لباس ها و ظروف و حمام را در بر میگیره.
این آب بعد از وارد شدن به مخزن آب و فاضلاب و عبور از یک ف ی ل ت ر (شن،ماسه) قابل بازگشت به طبیعت است.
تفاوت معنی داری بین greywater و فاضلاب توالت (بلک واتر) وجود دارد. این تفاوت به ما بگویید چگونه این فاضلاب ها باید مدیریت شود و به همین دلیل، به نفع بهداشت عمومی و حفاظت از محیط زیست نیست آنها با هم مخلوط شوند.
تفاوت با سایر واژه ها اگر منظورتون بلک واتر باشه که آب فاضلاب توالت برای محیط زیست خیلی خطرناکه(مدفوع) یکی از مهم ترین عوامل بیماری زاست و دور نگه داشتن بلک واتر از آب زیر زمینی به طور چشمگیری از این خطر جلوگیری میکنه، بلک واتر حاوی درصد بالایی نیتروژنه که خطر بزرگی برای منابع آبی(آب آشامیدنی) به حساب میاد.

آخرین ویرایش: