محرم می آید

sh.mojtaba

عضو جدید
من سعی میکنم به اون پسر بگم کارش خوب نیست البته تو یه فرصت مناسب وبا لحن متین نه وسط جماعت با داد وبیداد واخم(البته من مطمئن ام شما اینجوری نیستی ولی کلا" میگم) اصل شهادت حسین به خاطر امر به معروف و نهی از منکر بوده
اگر نهی از منکر رو نیاوردم فقط به خاطر تاثیر بیشتر امر به معروف هست. البته من این رو جربه کردم. هروقت کسی کار بدی میکنه اگر به طرف پیشنهاد بدیم که یک کار خوب کنه بیشتر تاثیر داره تا اینکه طرف رو از کارش نهی کنیم. بعدش اگر جواب نداد و اگر شرایط نهی از منکر بود با رعایت شرایط این کار رو انجام میدم. مثلا آبروی طرف تو خطر نباشه و...
منم با داد و هوار به شدت مخالفم...;)

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر نهی از منکر رو نیاوردم فقط به خاطر تاثیر بیشتر امر به معروف هست. البته من این رو جربه کردم. هروقت کسی کار بدی میکنه اگر به طرف پیشنهاد بدیم که یک کار خوب کنه بیشتر تاثیر داره تا اینکه طرف رو از کارش نهی کنیم. بعدش اگر جواب نداد و اگر شرایط نهی از منکر بود با رعایت شرایط این کار رو انجام میدم. مثلا آبروی طرف تو خطر نباشه و...
منم با داد و هوار به شدت مخالفم...;)

این به لحن گفتن وابسته است که دوستانه باشه یا نگاه از بالا ونصیحت.به نظرم حداقل کاری که طرف میتونه بکنه اینه که به اعتقاد بقیه احترام بزاره ویه جای دیگه اینکار رو بکنه نه تو مراسم عزای حسین

sh.mojtaba

عضو جدید
این به لحن گفتن وابسته است که دوستانه باشه یا نگاه از بالا ونصیحت.به نظرم حداقل کاری که طرف میتونه بکنه اینه که به اعتقاد بقیه احترام بزاره ویه جای دیگه اینکار رو بکنه نه تو مراسم عزای حسین
البته گاها فقر فرهنگی و جهل برخی افراد باعث میشه که این اتفاق ها بیفته. در رابطه با لحن هم موافقم. متاسفانه برخی افراد با امر به معروف و نهی از منکر بدی که انجام میدن سبب بدنام شدن اسلام و بقیه ی افراد میشن من زیاد این نوع افراد رو دیدم. جهل بدترین مشکل مسلمون هاست. این سخن پیامبر هستش
اللهم ارزقنا زیارت الحسین

آخرین ویرایش:

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
عباس

در آيينة القاب
غير از نام، كه مشخّص كنندة هر فرد از ديگران است، صفات و ويژگي‏هاي اخلاقي و عملي اشخاص نيز آنان را از ديگران متمايز مي‏كند و به خاطر آن خصوصيّات بر آنها «لقب» نهاده مي‏شود و با آن لقبها آنان را صدا مي‏زنند يا از آنان ياد مي‏كنند.

وقتي به القاب زيباي حضرت عباس مي‏نگريم، آنها را همچون آيينه‏اي مي‏يابيم كه هركدام،جلوه‏اي از روح زيبا و فضايل حضرتِ ابوفضايل را نشان مي‏دهد. القاب حضرت عباس، برخي در زمان حياتش هم شهرت يافته بود، برخي بعدها بر او گفته شد و هر كدام مدال افتخار و عنوان فضيلتي است جاودانه.

چه زيباست كه اسم، با مسمّي و لقب، با صاحب لقب هماهنگ باشد و هركس شايسته و درخور لقب و نام و عنواني باشد كه با آن خوانده و ياد مي‏شود.

نام اين فرزند رشيد اميرالمؤمنين «عباس» بود، چون شيرآسا حمله مي‏كرد و دلير بود و در ميدانهاي نبرد، همچون شيري خشمگين بود كه ترس در دل دشمن مي‏ريخت و فريادهاي حماسي‏اش لرزه بر اندام حريفان مي‏افكند.

كُنيه‏اش «ابوالفضل» بود، پدر فضل؛ هم به اين جهت كه فضل، نام پسر او بود، هم به اين جهت كه در واقع نيز، پدر فضيلت بود و فضل و نيكي زادة او و مولود سرشت پاكش و پروردة دست كريمش بود.

او را «ابوالقِربه» (پدر مشك) هم ميگفتند به خاطر مشكِ آبي كه به دوش ميگرفت( و از كودكي ميان بني هاشم سقّايي مي‏كرد)»«سقّا» لقب ديگر اين بزرگ مرد بود. آب آور تشنگان و طفلان، به خصوص درسفر كربلا، ساقي كاروانيان و آب آور لب تشنگان خيمه‏هاي ابا عبدالله(ع) بود و يكي از مسؤوليتهايش در كربلا تأمين آب براي خيمه‏هاي امام بود و وقتي از روز هفتم محرّم، آب را به روي ياران امام حسين(ع) بستند، يك بار به همراهي تني چند از ياران، صف دشمن را شكافت و از فرات آب به خيمه‏ها آورد. عاقبت هم روز عاشورا در راه آب اوري براي كودكان تشنه به شهادت رسيد(كه در آينده خواهد آمد). او از تبار هاشم و عبدالمطلب وابوطالب بود، كه همه از ساقيانِ حجاج بودند.علي(ع) نيز ان همه چاه و قنات حفر كرد تا تشنگان را سيراب سازد. در روز صفّين هم سپاه علي(ع) پس از استيلا بر آب، سپاه معاويه را اجازه داد كه از آن بنوشد تا شاهدي بر فتوّت جبهة علي(ع) باشد. عباس، تداوم آن خط و اين مرام و استمرار اين فرهنگ و فرزانگي است. دركربلا هم منصب سقّايي داشت تا پاسدار شرف باشد.

لقب ديگرش «قمر بني هاشم» بود. در ميان بني هاشم زيباترين و جذاب‏ترين چهره را داشت و چون ماه درخشان در شب تار مي‏درخشيد.

او با عنوانِ «باب الحوائج» هم مشهور است. استان رفيعش قبله گاه حاجات است و توسّل به آن حضرت، برآورندة نياز محتاجان و دردمندان است. هم در حال حيات درِ رحمت و بابِ حاجت و چشمة كرم بود و مردم حتي اگر با حسين(ع) كاري داشتند از راه عباس وارد مي‏شدند، هم پس از شهادت به كساني كه به نام مباركش متوسّل شوند، عنايت خاصّ دارد و خداوند به پاسِ ايمان و ايثار و شهادت او، حاجت حاجتمندان را بر مي‏آورد. بسيارند آنان كه با توسّل به استان فضل اباالفضل(ع) و روي آوردن به درگاه كرم و فتوّت او، شفا يافته‏اند يا مشكلاتشان برطرف شده و نيازشان بر آمده است. دركتابهاي گوناگون، حكايات شگفت وخواندني از كرامت حضرت اباالفضل(ع) نقل شده است.خواندن و شنيدن اين گونه كرامات (اگر صحيح و مستند باشد) بر ايمان وعقيده و محبّت انسان مي‏افزايد(

يكي ديگر از لقبهاي او «رئيس عسكر الحسين» است، فرمانده سپاه حسين(ع).

او به «علمدار» و «سپهدار» هم معروف است. اين لقب در ارتباط با نقش پرچمداري عباس در كربلاست. وي فرمانده نظامي نيروهاي حق در ركاب امام حسين(ع) بود و خود سيّدالشهدا او را با عنوانِ «صاحب لواء» خطاب كرد كه نشان‏دهندة نقش علمداري اوست «عبدصالح» (بندة شايسته) لقب ديگري است كه در زيارتنامة او به چشم مي‏خورد، زيارتنامه‏اي كه امام صادق(ع) بيان فرموده است. اين كه يك حجّت معصوم الهي، عباسِ شهيد را عبدصالح و مطيع خدا و رسول و امام معرفي كند، افتخار كوچكي نيست.

يكي ديگر از لقبهايش «طيّار» است، چون همانند عمويش جعفر طيّار به جاي دو دستي كه از پيكرش جدا شد، دو بال به او داده شده تا در بهشت بال در بال فرشتگان پرواز كند. اين بشارت را پدرش اميرالمؤمنين(ع) در كودكي عباس، آن هنگام كه دستهاي او را مي‏بوسيد و ميگريست به اهل خانه داد تا تسِلاي غم و اندوه آنان گردد

«مواسي» از لقبهاي ديگر اوست و اشاره به مواسات و ازخود گذشتگي و فدا شدن او در راه برادرش امام حسين(ع) دارد.(

براي عباس بن علي(ع) شانزده لقب شمرده‏اندكه هريك، جلوه‏اي از روح بلند و عظمت او را نشان مي‏دهد.

عباس در طول زندگي، پيوسته جانش را سپر حفاظت از امام زمان خويش ساخته بود و همراه امام حسين بود و از او جدا نمي‏شد و در راه حمايت از او مي‏جنگيد. سايه به ساية امام حركت مي‏كرد و خود، سايه‏اي از وجود سيدالشهدا بود. با آن كه خود از نظر علم و تقوا و شجاعت و فضيلت، در درجة بالايي بود و الگويي مثال زدني در اين بزرگي‏ها و كرامتها محسوب مي‏شد، امّا خود را يك شخصيّت فاني در وجود برادرش و ذوب شده در سيدالشهدا و مطيع محض مولاي خود ساخته بود و آن گونه عمل مي‏كرد تا به ديگران درس «ولايت پذيري» و موالات و مواسات بياموزد و شيوة صحيح ارتباط با ولي خدا را نشان دهد.

شايد اين نكتة لطيف كه ميلاد امام حسين در سوم شعبان و ميلاد اباالفضل در چهارم شعبان است، رمز ديگري از وجودِ سايه‏اي آن حضرت نسبت به خورشيد امامت باشد، كه در تمام عمر و همهء زندگي، حتي در روز تولّد هم، يك روز پس از امام حسين است و شاهدي بر اين پيروي و متابعت (البته با حدود بيست سال فاصله) .

در حادثة عاشورا و در آن شب موعود و خدايي هم، محافظت و پاسداري از خيمه‏هاي حسيني را بر عهده داشت و نگهبان حريم و حرم امامت بود.

اين لقبهاي معني‏دار و گويا، هر يك تابلويي است كه فضايل او را نشان مي‏دهد و ما را به خلوتسراي روحِ بلند و قلبِ استوار و ايمان ژرف و جانِ نوراني او رهنمون مي‏شود و محبّت آن سرباز فداكار قرآن و دين را در دلها افزون مي‏سازد.

اينك كه سخن از كنيه‏ها و لقبهاي اوست، همين جا به برخي تعابير كه ائمّه دربارة او دارند، اشاره مي‏كنيم:

در زيارتنامه‏اي كه از قول امام صادق(ع) روايت شده است، خطاب به حضرت عباس(ع) چنين آمده است:

»سلام بر تو، اي بندة صالح، فرمانبردار خدا و پيامبر و اميرمؤمنان و امام حسن و امام حسين. خدا را گواه ميگيرم‏كه تو بر همان راهي رفتي كه مجاهدان و شهيدانِ «بدر» رفتند: راه مجاهدان راه خدا، خيرخواهان در جهاد با دشمنان خدا، ياوران راستين اولياي خدا و مدافعان از دوستان خدا...
تعبيرات بلندي را كه امام صادق(ع) دربارة او دارد در بخشهاي پيشين نيز ياد كرديم.
در زيارت ناحية مقدّسه نيز كه از زبان امام زمان(ع) امده است، خطاب به او چنين دارد:

»سلام بر ابوالفضل العباس فرزند اميرالمؤمنين، ان كه‏جانش را فداي برادرش كرد، آن كه از ديروزِ خود براي‏فردايش بهره گرفت، آن كه خود را فداي حسين كردوخود را نگهبان او قرار داد، آن كه دستانش قطع شد

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر میکنم دیگه کمتر بتونم بیام وتو این تایپک مطلب بنویسم از تمام بچه ها مخصوصا" اقا مجتبی ،ذکریای عزیز وتنهایی و ریحان وجناب فلق میخوام مطلب جدید توش بزارن تا عاشورای حسینی.

من خودم تا بتونم سر میزنم اگه نتونستم این حق بر دوش شماست.اجرتون با سید الشهدا

فقط 11 شب ماند.........

sh.mojtaba

عضو جدید
فکر میکنم دیگه کمتر بتونم بیام وتو این تایپک مطلب بنویسم از تمام بچه ها مخصوصا" اقا مجتبی ،ذکریای عزیز وتنهایی و ریحان وجناب فلق میخوام مطلب جدید توش بزارن تا عاشورای حسینی.

من خودم تا بتونم سر میزنم اگه نتونستم این حق بر دوش شماست.اجرتون با سید الشهدا

فقط 11 شب ماند.........

محسن جون من از فردا تا احتمالا عاشورا به اینترنت دسترسی ندارم ولی هروقت بیام ان شاءالله دست پر میام

sara_dadyar

عضو جدید
هوز خون خدا هرکنار مي جوشد
وعشق روز دهم آفتاب مي نوشد
تو را ز خون خدا شوق نور نوشي هست؟
به ساق نخل خدابن، دخيل خواهي بست؟

کربلایی

مدیر بازنشسته
سلام
امیدوارم تکراری نباشه
حالیا ای اشک ببار
جالیا ای غم تمامی وسعت روحم را سخت در خویشتن بفشار!
حالیا ای سکوت، بر تمامی هستی ام مسلط شو!
گریستن، همیشه خدا مسئله ماست! پیوسته اشک داریم و همیشه غمناکیم.
وقتی سخن از آقایمان حسین(ع) در میان است، هیچ معلوم نیست که چرا ظرف روحمان بی درنگ لبریز از باران اندوه و غم می گردد!
آری گریه می کنیم و همیشه اشک می ریزیم در مظلومیت حسین(ع)! اما بغض نمی کنیم!
به خدا قسم مردان بزرگ تاریخ هم در مصیبت یاران خویش زار زده اند! و می زنند... آنها خون می گریند!
مولای کامل عیار شیعیان می فرماید: « هرگز چشمانم از اشک تهی نبوده است!»

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
ای خدا
دلم واسه محرم تنگ شده
ای خدا جون
محرم حسین داره میاد
دلم واسه سینه زدنا
واسه تعزیه خونیا
آخ که محرم داره میاد
چشام پر شده از قطره های اشک
حسین تشنه لب
وای اون دختر کوچولو با پای برهنه
وای عمه جان . زینب با قد خمیده
وای عباس علمدار کجاست
قاسم یادگار حسن کو
علی اکبر جوان
آخه علی اصغر چی کار کرده بود
ای خدا
دلم خیلی گرفته
محسن جون به خاطر تاپیک قشنگت ممنون
دلم خیلی گرفته بود خیلی زیاد

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
محسن جون به خاطر تاپیک قشنگت ممنون
دلم خیلی گرفته بود خیلی زیاد[

ممنون اینجا تکیه واسه سیدالشهداست نه یه تایپک تنهایی عزیز

این تایک حدود 2 ماهه داره کار میکنه منم امیدوارم دیگه تواین چند روز مونده تا محرم بچه ها بیان ومطلب بنویسن

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
ممنون اینجا تکیه واسه سیدالشهداست نه یه تایپک تنهایی عزیز

این تایک حدود 2 ماهه داره کار میکنه منم امیدوارم دیگه تواین چند روز مونده تا محرم بچه ها بیان ومطلب بنویسن
میدونم محسن جان میدونم
بابت این کارت دستت درد نکنه
خیلی وقته میخوام چیزی بنویسم ولی نمیتونستم
دستم تاب نوشتن نداشت
ولی دیگه طاقت نیوردم
جاتون خالی محرمای کاشون
که خیلی معروفه
وای که دلم خیلی گرفته خیلی زیاد
واسه این بچه سید یه دعایی کنید که بتونه راهشو پیدا کنه

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان حركت‌ كاروان‌ امام‌ از هشتم‌ ذي‌ حجه‌ تا دوم‌ محرم‌ كه‌ به‌

كربلا رسيد، حركتي‌ بودبراي‌ بيدار نمودن‌ انسان‌هاي‌ تمامي‌ تاريخ‌.

اين‌ كاروان‌، منزل‌ به‌ منزل‌ راه‌ مي‌سپرد تاآميزه‌اي‌ از عظمت‌ و عزت‌ و

مظلوميت‌ را بر صفحات‌ تاريخ‌ بنگارد

فقط 9 شب ماند......

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
امامان شيعه عليهم السلام براى اينكه نهضت‏خونين كربلا و محرم و عاشورا براى هميشه زنده و جاويد بماند، سعى و تلاش فراوانى نمودند -

يادآورى مصائب امام حسين عليه السلام و ياران فداكارش در مناسبت‏هاى مختلف، بخصوص در ايام محرم و عاشورا یکی از این کارها بود
عن ابى عمارة المنشد قال: «ما ذكر الحسين بن على عند ابى عبدالله عليه السلام فى يوم قط فرئى ابو عبدالله عليه السلام متبسما فى ذلك اليوم الى الليل‏» (1) ابوعماره منشد مى‏گويد: هر گاه در حضور امام صادق عليه السلام نام حسين عليه السلام برده مى‏شد، آن روز تا شام خنده بر لبان آن حضرت ديده نمى‏شد

baroonearamesh

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان برام دعا کنید . خیلی محتاج دعام .

دلم عجیب گرفته . گاهی عجیب هوای آسمون میکنه مثل الان .

و من خیلی خستم.......

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای محرم
تو خشم گره خورده ساليانى، تو آتشفشانى تو بر ظلم دشمن گواهى تو بر شور ايمان پاكان نشانى تو هفتاد آيه، تو هفتاد سوره، تو هفتاد رمز حياتى تو پيغام فرياد سرخ زمانى تو، موجى ز درياى عصيان و خشمى كه افتان و خيزان رسيده است‏بر ساحل روزگاران

تو ياد آور عشق و خون و حماسه تو دانشگه بى نظير جهاد و شهادت تويى مظهر «ثار» و «ايثار» ياران

آخرین ویرایش:

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان برام دعا کنید . خیلی محتاج دعام .

دلم عجیب گرفته . گاهی عجیب هوای آسمون میکنه مثل الان .

و من خیلی خستم.......
بیاید همه باهم و برای هم دعا کنیم وانصافا" قول بدیم تو این محرم امر به معروف ونهی از

منکر رو یادمون نره اهداف امام یادمون نره هدف یادمون نره و خالق حسین روهم از یاد نبریم

منم عاشق حزنی ام که تومحرم همه جا رو میگیره
من رو به فکر فرو میبره منتظر باش که محرم میاید.......

baroonearamesh

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیاید همه باهم و برای هم دعا کنیم وانصافا" قول بدیم تو این محرم امر به معروف ونهی از

منکر رو یادمون نره اهداف امام یادمون نره هدف یادمون نره و خالق حسین روهم از یاد نبریم

منم عاشق حزنی ام که تومحرم همه جا رو میگیره
من رو به فکر فرو میبره منتظر باش که محرم میاید.......
آره اگه باهم دعا کنیم . دعاهامون زودتر پر می کشه به آسمون

در اوج غم چه آرامشی داره محرم . دوستش دارم

mohsen victor

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها دمتون گرم دستتون درد نکنه ممنون ریحان جون ممنون تنهایی ممنون اقا مجتبی ممنون ذکریا من این تایبک رو به شما سبردم.تو این چند روز حتی یه مطلب هم نذاشتید:w00:

خوب دیگه حسابی به محرم نزدیک شدیم دیگه دلم طاقت نداره واسه هیات ها ودسته ها فقط 4 روز موند الان حدود 2 ماهه که انتظار اومدن این ماه رو کشیدم به همه ی عاشقان حسین محرم رو تسلیت میگم امیدوارم جز عزاداران واقعی ویاران حسین باشیم

ryhan

عضو جدید
از داغ حسين اشک نم نم داريم/

در خانه سينه تا ابد غم داريم/

((پيراهن مشکي)) اماده کنيد/

سه روز دگر تا محرم داريم/

اللهم انی اعوذ بک من الکرب و البلا

خدایا به تو پناه می برم از گرفتاری و بلای این سرزمین

sh.mojtaba

عضو جدید
بچه ها دمتون گرم دستتون درد نکنه ممنون ریحان جون ممنون تنهایی ممنون اقا مجتبی ممنون ذکریا من این تایبک رو به شما سبردم.تو این چند روز حتی یه مطلب هم نذاشتید:w00:

خوب دیگه حسابی به محرم نزدیک شدیم دیگه دلم طاقت نداره واسه هیات ها ودسته ها فقط 4 روز موند الان حدود 2 ماهه که انتظار اومدن این ماه رو کشیدم به همه ی عاشقان حسین محرم رو تسلیت میگم امیدوارم جز عزاداران واقعی ویاران حسین باشیم

سلام
من هم خیلی دلم تنگ محرم شده بود. دلم خیلی گرفته بود ولی نه از دو ماه پیش تقریبا از وقتی که فاطمیه تموم شد. وقتی فاطمیه تموم میشه دیگه همه محرم رو از یاد میبرند. ارزش های محرم رو هم از یاد میبرند. خودم رو میگم و به هیچ کس دیگه هم توهین نمیکنم حتی امام حسین رو هم از یاد میبرم.
چیکار کنیم که هیچ کدوم از موارد بالا رو از یاد نبریم؟؟

ryhan

عضو جدید
دینداری واقعی چه بسیار اندکند

دینداری واقعی چه بسیار اندکند

فرزدق می گوید:چون از درنگ در کوفه انصراف پیدا کرده ، باز می گشتم ، حسین (ع)مرا در راه دیدار کرد و

فرمودند :ای ابو فراس !پشت سرت چه خبر بود؟

گفتم راستش را به شما بگویم ؟!

فرمودند:آری راستش را می خواهم !

گفتم: دل ها ی کوفیان همه با توست ...ولیکن شمشیرهایشان همه بر کمک و مساعدت بنی امیه است .و یاری نصرت هم از جانب خداست !

فرمودند:آری!این سخنی ایست که تو از روی صدق و راستی گفتی !

مردم همگی بردگان و بندگان مال دنیا هستند تلفظ به دینداری فقط کلام لغو و بی محتوائی است که بر سر زبان هایشان جاری است .

پاسداری از دینشان فقط در محدودهای است که در پرتو آن ،معشیت های فراوان به دست آوردند .و چون با غربال امتحان و ابتلا آزمایش شوند

معلوم می شود که دینداری واقعی چه بسیار اندکند

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
از داغ حسین اشک نم نم دایم
در خانه سینه تا ابد غم داریم
پیراهن و شال مشکی آماده کنید
سه روز دیگر به محرم داریم

محرم آمد یا ما هم آمدیم؟؟؟

sh.mojtaba

عضو جدید
سلام
امشب شب اول محرم هست فکر کنم این تاپیک از 2 ماه مونده به محرم فعال شد و انتظار محرم رو کشید. بچه ها از محرم چی می خواستید همین شب ها اون چیزی رو که از محرم می خواستید بگیرید تا بتونیم امسال محرم رو به بهترین وجه درک کنیم:
اللهم ارزقنا زیارة الحسین فی الدنیا و شفعاته فی الاخره

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
ز هر سو نوحه و بانگ فغان می آید
گویا محرم شده
دوستان محرم اومد
صدای عزای حسین به گوش میرسه
حالا دیگه باید منتظر عاشوارا باشیم
وای که چه زود عمر میگذره

sh.mojtaba

عضو جدید
سلام
امشب شب چهارم محرم هست. فکر کنم دیشب همه جا شب رقیه بنت الحسین بده است. یکی از عجیب ترین شبهای محرم.3 شب از این ماه گذشت. چه قدر تونستیم اون چیزهایی که از محرم می خواهیم بدست بیاریم.
6 روز تا عاشورای حسینی؟ آیا آماده ایم که عاش.را را درک کنیم و پاسخ هل من ناصر امام حسین (ع) را بدهیم؟