[متریال] آموزش پــتینه و دکـوپاژ

feral

عضو جدید
سلام دوست عزیز شارلین
با تشکر از مطالب بسیار مفیدتان متاسفانه من هم اصلاً نتوانستم هیچکدام از عکسهای شما را ببینم.و اگر در این مورد کاری کنید ممنون میشوم. چند سوال داشتم اگر لطف کنید:
1- من کار دکو پاژ را شروع کر ده ام ، آیا پتینه برای پیشرفت در این کار لازم است؟
2-رشته من معماری نیست و ضمناً نقاشی ام هم خوب نیست آیا با این وجود می شود در این کار موفق شد؟
3- اگر ممکن است آموزشگاه های معتبر برای این کار در تهران معرفی کنید. البته من به انقلاب یا میدان ولیعصر نزدیک هستم ولی برای دکوپاژ تجریش رفتم.
4- آیا فکر می کنید با استفاده از دکوپاز می توان کار کرد و پول درآورد؟
5- از بازار کار دکوپاز یا پتینه در خارج از ایران (مثلاً کانادا) خبر دارید؟
قبلاً از پاسخ متشکرم

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام واقعا ممنون از کار هاو توضیحات زیباتون شارلین و تمامی اعضاء فعال فقط یه سوال چرا عکسا نشون داده نمیشن ممنون واقعا دسستتون درد نکنه مرسی از زحماتتون

مرسی از اطلاعات خوبی که در اختیارمون گذاشتید.لطفا اگه در این زمینه کتابی هست و آموزشگاه هایی که در این زمینه فعالیت دارند رو معرفی کنید.من هم نمیتونم عکس ها رو ببینم

من اطلاعی از آموزشگاه های دیگه ندارم
من خودم توی دانشگاه خوندم کار استادای دیگه رو غیر از استاد ایرانی تایید نمی کنم:gol:
مگر همین از اینترنت استفاده کنید ویا در صورت امکان کلاس خصوصی..:smile:

شارلین جان سلام:gol:

دوست خوبم تاپیک خیلی جالبی رو گذاشتی.
بسیار متاسفم که نمیتونم هیچ کدوم از عکسها رو ببینم.

اگه میشه لطف کن و یه کاری برام بکن:w27:

سلام مهندس جان
ممنون خیلی تاپیک خوب جالبیه مرســــــــــــــــــــــــی:gol::gol::gol:
برای منم مثل دوستان باز نمیشه این عکسای زیبا :(
منم اصلا" اطلاعاتی ندارم در مورد این پتینه ها ممنون میشم اگه یه عکسا رو دوباره بزارین ;)

تاپیک در دست بررسیه که کاری بکنیم عکسا دیده بشن
کمی زمان بدید:gol:
هنوز عکسا دیده نمی شن؟؟

سلام دوست عزیز شارلین
با تشکر از مطالب بسیار مفیدتان متاسفانه من هم اصلاً نتوانستم هیچکدام از عکسهای شما را ببینم.و اگر در این مورد کاری کنید ممنون میشوم. چند سوال داشتم اگر لطف کنید:
1- من کار دکو پاژ را شروع کر ده ام ، آیا پتینه برای پیشرفت در این کار لازم است؟
2-رشته من معماری نیست و ضمناً نقاشی ام هم خوب نیست آیا با این وجود می شود در این کار موفق شد؟
3- اگر ممکن است آموزشگاه های معتبر برای این کار در تهران معرفی کنید. البته من به انقلاب یا میدان ولیعصر نزدیک هستم ولی برای دکوپاژ تجریش رفتم.
4- آیا فکر می کنید با استفاده از دکوپاز می توان کار کرد و پول درآورد؟
5- از بازار کار دکوپاز یا پتینه در خارج از ایران (مثلاً کانادا) خبر دارید؟
قبلاً از پاسخ متشکرم

سلام دوست عزیز
راستش کار دکوپاژ تاچه حد یاگرفتین؟
مسلطین؟ نمونه ای چیزی می تونین نشونم بدین؟؟

برای دکوپاژ لازم نیست حتما" پیتنه بلد باشید
ولی وقتی پتینه بلدید بهتر دکوپاژ هم بلد باشید

برای آموزشگاه خصوصی صحبت کنیم بهتره

دکوپاژ و پتینه بیرون از ایران خیلی بیشتر طرفدار داره
وشناخت کافی اما اینجا خیلی هم همه باتکنیک ها و مدل های پتینه آشناییت ندارن:gol:

feral

عضو جدید
Photo0328.jpgPhoto0330.jpgشارلین جان ممنون از پی گیری پست ها و ببخشید اگر کمی دیر شد. 2 تا از کار های تابلو دکو پازم رو گذاشتم. البته می خواستم بیشتر بگذارم ولی به نظرم حجم بالا بود قبول نمی کرد. هر چند هنوز اول کار هستم و می خوام یاد بگیرم حرفه ای کار کنم. اما نمی دونم چطور و کجا این کار رو میتونم بکنم. یکی از دوستام به من پیشنهاد کرده که در یک کشور خارجی چنین کاری رو با هم انجام بدیم. به همین دلیل باید کار درجه یک باشه تا بتونم آنجا کاری بکنم. اگر بدونم در این مورد می تونی منو راهنمایی کنی حتماً پیغام خصوصی می گذارم. قبلاً متشکرم.

feral

عضو جدید
ببینم اگر بتونم 2 تای دیگر هم بگذارم

.
Photo0336.jpgPhoto0333.jpghttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/misc/pencil.png

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 43356مشاهده پیوست 43357شارلین جان ممنون از پی گیری پست ها و ببخشید اگر کمی دیر شد. 2 تا از کار های تابلو دکو پازم رو گذاشتم. البته می خواستم بیشتر بگذارم ولی به نظرم حجم بالا بود قبول نمی کرد. هر چند هنوز اول کار هستم و می خوام یاد بگیرم حرفه ای کار کنم. اما نمی دونم چطور و کجا این کار رو میتونم بکنم. یکی از دوستام به من پیشنهاد کرده که در یک کشور خارجی چنین کاری رو با هم انجام بدیم. به همین دلیل باید کار درجه یک باشه تا بتونم آنجا کاری بکنم. اگر بدونم در این مورد می تونی منو راهنمایی کنی حتماً پیغام خصوصی می گذارم. قبلاً متشکرم.

دوست عزیز کارهاتون خوبه.. ولی نه در حد عالی
اگر می خوای خارج از کشور این کارو ادامه بدی باید خیلیییی بهتر از اینها کار کنی

توی رنگ ساختن هات بد نیستی،ولی کاملا" محدوده عکست مشخصه واین بزرگترین عیب توی کارت و اون و ابتدایی نشون می ده..
اون کارت که روش ترک هم زدی خیلی بهتر از بقیه کارهاست

feral

عضو جدید
دوست عزیز کارهاتون خوبه.. ولی نه در حد عالی
اگر می خوای خارج از کشور این کارو ادامه بدی باید خیلیییی بهتر از اینها کار کنی

توی رنگ ساختن هات بد نیستی،ولی کاملا" محدوده عکست مشخصه واین بزرگترین عیب توی کارت و اون و ابتدایی نشون می ده..
اون کارت که روش ترک هم زدی خیلی بهتر از بقیه کارهاست
سلام دوست عزیز
ممنون از راهنماییت.می دونم اشکال کارم همینه که شما گفتی. اما با سمباده زدن بهتر از این نمیشه .اگه روش دیگه ای میدونی برای کار بهتر لطفاً حتماً بگو ممنون می شم. دلم می خواست می رفتم یه جا یه مدت کار آموزی تا موارد ریزه کاری رو یاد بگیرم چون همونطور که گفتم تازه این کار رو شروع کرده ام. اصلاً نمی دونم چنین چیزی پیدا میشه؟ خودم فکر می کنم شاید دکو پاژ با پتینه کامل میشه. شما چی فکر می کنید؟
راستی یک اشکال دیگری هم که در کار ها هست اینه که براق می شه و هر جند هم زیبا باشه وقتی به دیوار می زنم به دلیل براق بودن نور میفته و خوب دیده نمی شه. این هم خیلی مهمه که من راه چاره ای براش ندارم. لطفاً راهنمایی کنید. ممنون

azam2007

عضو
ترک کروکديل

ترک کروکديل

لوازم مورد نياز :

ظرف رزيني يا پلي استر
چسب ورق طلا
شاپان
ماده پرايمر يا لاک الکل
رنگ آکريليک نقره اي
ورق طلا
ماده ترک سبز کروکديل و استپ ( Step ) يک
1ـ ابتدا ظرف را کاملا سمباده بزنيد تا سطح ، صاف شود . سپس يک لايه ماده پرايمر به عنوان زيرکار روي سطح ظرف بزنيد ، مي توانيد به جاي پرايمر از لاک الکل نيزاستفاده کنيد . لاک الکل و پرايمر باعث مي شود سطح مورد نظر سريعتر رنگ را به خود جذب کند و رنگ ، پوشش لازم را بدهد .
2ـ سطح ظرف را با رنگ آکريليک نقره اي يا اسپري آکريليک نقره اي رنگ کنيد . پس از خشک شدن رنگ ، اسپري ورق طلا بزنيد . چنانچه اسپري ورق طلا در دسترس نداشتيد با چسب ورق طلا و ابر سطح کار را چسب بزنيد ، سپس ورق نقره کنيد .
3 ـ روي قسمت هاي مسطح ورق شده ، استپ 1 ترک کروکديل را بزنيد . اين عمل را 2 بار تکرار کنيد .
4 ـ ماده ترک کروکديل ( استپ 2 ) سبز رنگ را با قلم موي نرم روي سطح کار بزنيد و بگذاريد کاملا ترک بخورد .
5-مي توانيد ظرف را ثابت کننده بزنيد. چنانچه بخواهيد کار زيباتر شود مي توانيد با رنگ قهوه اي ورق نقره را بشوئيد. براي اين کار،رنگ قهوه اي آکريليک (Burnt umber) را کمي با آب رقيق کرده، به روي سطح ورق نقره بزنيد و با دستمال به آرامي پاک کنيد تا رنگ قهوه اي فقط در خلل و فرج ظرف قرار گيرد. سپس آن را با اسپري ثابت کننده، ثابت کنيد.
نکته :

ترک کروکديل جزء دسته ترک هاي دو جزئي است که کاملا پوششي مي باشد . اين ترک کراکل وارنيش بوده و فقط اين مواد روي هم تاثير مي کند . اين ماده يک استپ شماره 1داشته و استپ شماره 2 شامل رنگ هاي مختلف مي باشد که قابل ترکيب با هم هستند. اين ماده ترک ، پوششي بوده و سطح المان مورد نظر را مي پوشاند . جهت قلم زدن در اين ترک تاثيري در نوع ترک نخواهد داشت .

azam2007

عضو
ترك كروكديل روي شيشه

ترك كروكديل روي شيشه

لوازم مورد نياز:
1.ترك كروكديل (دو قلو)
2.دورگيراكليل‌دار
3. ماده ثابت كننده كريستال سيرورنيك
4.قلم‌مو
5.شيشه دلخواه
6.رنگ طلايي اكريليك
1.ابتدا شيشه مورد نظر را با شيشه پاك‌كن و يا الكل تميزكنيد تا عاري از هرگونه مواد زائد باشد. سپس طرح مورد نظر را داخل سطح شيشه بگذاريد و با چسب كاغذي ثابت كنيد.سپس توسط ماژيك CD طرح را روي شيشه منتقل كنيد.خلاقيت و نوع طراحي بستگي به ذوق و سليقه شما دارد. 2.توسط دورگيراكليل‌دار تمام طرح را از پشت شيشه دورگيري كنيد.اين دورگيري را كاملاً ظريف و منظم انجام دهيد.
3.توسط قلم‌موي نرم به غير از مناطقي كه دورگيري كرده‌ايد همه فضاهاي خالي شيشه را با نوع يك ترك كروكديل كه مانند چسب چوب سفيد مي‌باشد بزنيد و بگذاريد كاملاً خشك شود.سپس اين عمل را مجدداً تكراركنيد (دو بار).
4.ماده ترك دو كروكديل را در اين شيشه مشكي در نظر گرفته شده پشت سطح شيشه بزنيد.مواد را غليظ‌ترو درجهات مختلف بزنيد. هرچه ميزان مواد را غليظ ‌تر بزنيد ترك درشت‌تري خواهيد داشت.بگذاريد كاملاً خشك شود. پس ازخشك شدن كاملاً ترك خواهد خورد.
5.پس از نمايان شدن كامل ترك كه پشت آن را با رنگ طلايي زيتوني اكريليك (كهنه) رنگ كنيد. اين عمل را تا 2 پوشش كامل پشت ترك‌ها ادامه دهيد.قسمتي از شيشه را كه با اكليل دورگيري كرده بوديد با رنگ اكريليك مشكي رنگ كنيد تا يكنواخت شود.پشت شيشه را كاملاً با رنگ پوشش دهيد. پس از خشك شدن مواد ماده ثابت كننده كريستال سيرورنيك كادنس را براي ثابت كردن و قابل شست‌وشو شدن شيشه استفاده كنيد.
نكته:ترك كروكديل از مواد ترك دوقلو و كراكل وارنيش مي باشد كه فقط پايه‌هاي همين ماده بر روي هم اثركرده و ترك را ايجاد خواهد كرد.اين ترك پوشاننده بوده و سطح مورد نظررا خواهد پوشاند.
براي انجام اين ترك:
1.ماده ترك 1: اين ماده را دو بار روي سطح مي‌زنيم و ماده بعدي را با توجه به رنگ مورد نظر (ترك كروكديل 2 شامل 20 رنگ مي باشد) درجهات مختلف و غليظ روي سطح عنصرمورد نظر (شيشه،سفال،چوب،شمع) بزنيد. اين رنگ‌هاي ترك قابل تركيب بوده و مي‌توانيد رنگ‌هاي مختلف بسازيد.پس ازترك‌ براي پر شدن ميان ترك‌ها مي‌توان از رنگ اكريليك متضاد و مناسب استفاده كرد.

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
لینکتون با کلمه کمکت قاطی شده دوست عزیز ویرایش می کنین

دوستان اگر کسی به دنبال جایی برای آموزش و یا سفارش کار پتینه داره پیام خصوصی بده
من حتما" کمکش می کنم:gol:

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
آموزش تکنیک های رنگ
برجسته کاری
ورق کاری
انواع مجسمه
ظروف و کارهای چوبی
دکوپاژ و دکوپاژ برجسته
تابلوهای دکوراتیو
چاپ باتیک
و.....

پیوست ها

• IMG_4.jpg
    IMG_4.jpg
    24.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSCF1139.jpg
    DSCF1139.jpg
    30.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

joker057

عضو جدید
درخواست کمک

درخواست کمک

سلام به همه دوستان
من دنبال یه کلاس خیلی قوی و خوب درباره پتینه سه بعدی می گردم.کسی هست که آمار این کلاسا رو داشته باشه؟و بدونه کجا کلاساش از بقیه جاها بهتره؟
پیشا پیش از راهنماییتون ممنونم.

sepideh2727

عضو جدید
سلام خواهش ميكنم عكس هايي كه گذاشتيد رو آپ كنيد
ممنون ميشم كلاس هاي خوب ميشناسيد به من معرفي كنيد
كسي موسسه آرمن رو ميشناسه؟كاره پتينش خوبه؟

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
من دنبال یه کلاس خیلی قوی و خوب درباره پتینه سه بعدی می گردم.کسی هست که آمار این کلاسا رو داشته باشه؟و بدونه کجا کلاساش از بقیه جاها بهتره؟
پیشا پیش از راهنماییتون ممنونم.

سلام دوست عزیز
منظورتون از پتینه سه بعدی چه تکنیکیه؟
عکسی یا توضیح در باره تکنیکاش نداری که من متوجه بشم منظورتون کدوم تکنیکه؟:gol:

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خواهش ميكنم عكس هايي كه گذاشتيد رو آپ كنيد
ممنون ميشم كلاس هاي خوب ميشناسيد به من معرفي كنيد
كسي موسسه آرمن رو ميشناسه؟كاره پتينش خوبه؟

سلام عزیزم
شرمنده من زمان کافی برای آپ کردن دوباره این همه عکس نداشتتم هنوز
اگه منظورتون موسسه آرمان بله خوبه
اساتید خوبی دراین ضمینه داره:gol:

sepideh2727

عضو جدید
سلام عزیزم
شرمنده من زمان کافی برای آپ کردن دوباره این همه عکس نداشتتم هنوز
اگه منظورتون موسسه آرمان بله خوبه
اساتید خوبی دراین ضمینه داره:gol:

سلام عزيزم
اساتيد خوبشون رو ميشه نام ببري؟ در زمينه دكوراسيون داخلي هم خوب هستن؟

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزيزم
اساتيد خوبشون رو ميشه نام ببري؟ در زمينه دكوراسيون داخلي هم خوب هستن؟

خانوم ایرانی استاد درس پتینه هستن که البته دارن میرن ولی یک استاد خوب جاشون میزارن
اگر خواستی هم من آموزش خصوصی دارم:gol:

برای خود دکوراسیون داخلی هم بله خوبن
استادای خوب هم دارن
اگر تصمیم به ثبت نام داشتی به من پیام خصوصی بده راهنماییت می کنم
البته برای ترم بعد چون ثبت نام ترم تابستان تموم شده:gol:

azam2007

عضو
من به دنبال چند طرح زیبا برای استنسیل می گردم تو اینترنتت جستجو کردم ولی چیز خوبی پیدا نکردم
طرح استنسیل برای یخچال
طرح استنسیل برای دیوار اتاق
طرح استنسیل برای در حیاط
طرح استنسیل برای میز
طرح استنسیل برای سرویس دستشویی
طرح استنسیل برای سرامیک دستشویی
اگر طرح خوبی برام بگذارید ممنون می شوم
اگر کسی طرح پوست گورخر را داره ممنون می شم

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به دنبال چند طرح زیبا برای استنسیل می گردم تو اینترنتت جستجو کردم ولی چیز خوبی پیدا نکردم
طرح استنسیل برای یخچال
طرح استنسیل برای دیوار اتاق
طرح استنسیل برای در حیاط
طرح استنسیل برای میز
طرح استنسیل برای سرویس دستشویی
طرح استنسیل برای سرامیک دستشویی
اگر طرح خوبی برام بگذارید ممنون می شوم
اگر کسی طرح پوست گورخر را داره ممنون می شم

سلام
طرح استنسیل برای یخچال؟ دیوار؟ حیاط؟
میشه منظورتون و واضح تر بگین؟

پوست گور خر هم نیازی به داشتن طرح نداره
چند تا خط فقط که خودتونم دستی می تونین بکشین:gol:

azam2007

عضو
من طراحی خوبی ندارم
منظورم طرح های زیبا که البته تکراری و خیلی خیلی ساده نباشند (مثل گل 6 برگ که خیلی ساده است)و بتوانم پرینت بگیرم و به صورت شابل در بیاورم.

azam2007

عضو
کسی می دونه بتونه را چطوری درست می کنند؟
دیواری که پر از خرابی و ناصافی است و سوراخ دارد را چطوری قبل از رنگ باید درست کرد؟
قلمو یا غلطک کدوم مناسب تر است؟
غلطک ابری باید باشد؟

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی می دونه بتونه را چطوری درست می کنند؟
دیواری که پر از خرابی و ناصافی است و سوراخ دارد را چطوری قبل از رنگ باید درست کرد؟
قلمو یا غلطک کدوم مناسب تر است؟
غلطک ابری باید باشد؟

سلام دوست عزیز

بتونه ای که برای این کار لازم استفاده کنید همون بتونه ایست که نقاشا استفاده می کنن
از رنگ فروشی ها بتونه بخوایین توی بسته بندی دارن

اگر خودتون می خوایین رنگ بزنین بهتر از غلطک های بزرگ استفاده کنین
دسته بلند، که استفادش براتون راحت باشه
بله غلطک ابری و البته باید ظرف مخصوص رنگشم بخرید.
مثل سینی که لبه های بلند داره.

نسیم معمار

عضو جدید
پتینه خیلی جاهای دیگه هم کاربرد داره مثلا روی مجسمه های گچی یا پلی استر من که این کارارو خیلی دوست دارم مثلا این کارو ببینین روی سفاله و پتینه حساب میشه 88(024).jpg

نسیم معمار

عضو جدید

کاری که روی قاب آینه شده هم پتینه است دقت کنید با ورق طلا روی هر سطح برجسته ای که دوستش دارین میتونید اجرا کنید حتی میشه با خمیر خودتون قابهای ساده رو برجسته طراحی کنید بعد طلاییش کنید خیلی جالبه

آخرین ویرایش:

نسیم معمار

عضو جدید
میدونید چیه بچه ها پتینه کار راحتیه کاریه که میتونید با کمترین هزینه یک تابلوی زیبا درست کنید با روزنامه خمیر درست کنید و باهاش بافت بسازید انواع روش های مختلف داره بسته به ذوق و سلیقه خودتون میتونید هر کاری انجام بدین احتیاجی هم به مواد گرون خریدن نیست
مثلا برای درست کردن ترکها هم میتونید از مواد ترک استفاده کنید که کار تمیزی در میاد هم میتونید از دو رنگ با بیسهای مختلف استفاده کنید یکی بیس آب و یکی بیس بنزین روی هم که بزنید بافت ترک بهتون میده

azam2007

عضو
من دیوار آشپزخانه را با قلمو رنگ کردم ولی خط افتاد؟
قسمتهای دیگر هم با قلطک ابری رنگ کردم ولی بازم خیلی صاف و یکدست مثل اونهایی که نقاشها میزنند نشد به نظرتون اشکال کار من کجاست؟
با رنگ اکرولیک و روغنی هر دو رو زدم با غلظتهای مختلف رنگ هم امتحان کردم ولی خوب در نیومد.

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
من دیوار آشپزخانه را با قلمو رنگ کردم ولی خط افتاد؟
قسمتهای دیگر هم با قلطک ابری رنگ کردم ولی بازم خیلی صاف و یکدست مثل اونهایی که نقاشها میزنند نشد به نظرتون اشکال کار من کجاست؟
با رنگ اکرولیک و روغنی هر دو رو زدم با غلظتهای مختلف رنگ هم امتحان کردم ولی خوب در نیومد.

سلام
شرمنده من مدتی نبودم
عزیزم مشکل از رنگت نیست
مشکل قلمته عزیزم
قلمو اگرموهاش زبر باشه رد میندازه حتی اگه چندبار رنگ و بزنی روی دیوار بازم ردش میمونه
نقاشا چون قلم وهاشون زیاد باهاش کار کردن موهاش نرم شده

اگر تهران هستی از پیکوکالر روبروی حسینیه ارشاد قلم آلمانی بگیر
موهای سفیدی داره روی دسته هاشم اکرلیک نوشته فکر می کنم بهتر باشه
از خودشونم می تونی بپرسی چه قلمی برای کارت بهتره
:gol::gol:

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من برگشتم..

عکسهای اولیه دیده نمیشن متاسفانه چون پست ها مال خیلی قبل هم هستن من نمی تونم عکسارو دوباره همونجا بزارم
اما سعی می کنم از همین پست به بعد عکس کارهای جدیدم رو بزارم

:smile:

بالا