[متریال] آموزش پــتینه و دکـوپاژ

azam2007

عضو
کسی راجع به بافتهای مختلف و ابتکاری برای پتینه اطلاعاتی نداره

meril

عضو جدید
help

help

سلام ميشه يه موسسه ياسايت بهم معرفي كنين كه بتونم از پايه پتينه كاري رو يادبگيرم؟توهمين سايت امكانش هست؟:smile:

omidhorami

عضو جدید
با سلام
دوستان عزیز کسی میدونه اموزش این پتینه کاریه چه جوریه؟
ممنون میشم توضیح بدید

با تشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــکر

پیوست ها

• DSC01637.jpg
    DSC01637.jpg
    28.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

miti joon

عضو جدید
سلام شارلين عزيزم :

مي خواستم چند تا از نمونه کارام رو نشونت بدم ، لطفاً نظرت رو بهم بگو . هم خوب هم بد.

ممنونم.

پیوست ها

• DSCN4266.jpg
    DSCN4266.jpg
    54.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSCN4287.jpg
    DSCN4287.jpg
    43.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

azam2007

عضو
با سلام آیا از طرز ایجاد ترک بر روی دیوار و همچنین موادی که استفاده می شود اطلاعاتی دارید
من میدانم که اگر رنگ روغن را اول و بعد رنگ پلاستیک را بزنیم ترک ایجاد می شود ولی ترکهای دیگر و انواع مختلف اطلاعی ندارم البته ایجاد ترک بر روی ظروف نیاز به مواد ترک دارد مثل ترک موزاییک و ترک اسپایدر ولی بر روی دیوار از چه موادی استفاده می شود لطفا نظر دهید یا کسی را معرفی کنید که آموزش می دهد

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز
آموزش طراحی با نقوش آسیایی روی دیوار (+عکس)

آموزش طراحی با نقوش آسیایی روی دیوار (+عکس)

چگونه با تأثیر رنگ ، دو طرح آسیایی را روی دیوار پیاده کنیم : پارچه خشک و ابرهای ساختگی شگفت انگیز طراحی های آزاد به شکل ابرهای انتزاعی ، به آسیایی تر شدن این طرح می افزاید .
قرنها ، هنرمندان آسیایی از زیبایی طبیعت در سبک سوررئالیستی و منحصر به فردی بهره برده اند که گویای زیبایی شناسی بوده و فوراً هم از بین رفت و به سبک زندگی مدرن درآمد . این ابرهای آسیایی از آن سبک گرفته شده و حتی اگر شما یک هنرمند آماتور هم باشید می توانید آن را امتحان کنید . فقط کافی است خلاقیتتان را با نقاشی کردن با هر طرحی که مایلید روی دیوار به کار گیرید . ابتدا ، خطوطی با استفاده از یک مداد رنگی روی رنگ اصلی دیوار کشیده می شوند . وقتی که طرح مورد علاقه اتان را کشیدید ، از نوارهای کشی که در خودروسازی به کار می روند ، استفاده کنید و روی خطوطتان بچسبانید . با استفاده از یک قلم مو با یک حرکت کششی و افقی روی دیوار را مخلوطی ازرنگ براق نارنجی – قرمز بزنید . سپس ، نوار را برای معلوم شدن خطوط بکنید . برای اینکه رنگ بیشتر نمایان شود ، کل دیوار را رنگ قهوه ای تیره بزنید . از این تکنیک برای طراحی دیوارهای نقش و نگار دار یا دارای خطوط استفاده کنید .

مراحل اصلی
• طرحتان را با نوارهای باریکی ایجاد کنید
• رنگ جلا را به صورت افقی بزنید
• مخلوط غلیظ تری درست کنید
• نوارها را بکنید و این کار را تکرار کنید
• از ژل رنگ و پارچه استفاده کنید
وسایل مورد نیازتان را جمع آوری کنید
• نوار 2 اینچی آبی رنگ
• خرده پارچه
• همزن
• ظرف رنگ
• غلطک استاندارد به قطر 9 اینچ
• رنگ لاتکس طلایی برای رنگ پایه – لاتکس قرمز برای جلای کار
• مداد رنگی : قهوه ای روشن
• نوار پلاستیک چسبی مخصوص خودروسازی به عرض 4/1 اینچ
• چاقوی صنعتی
• ابزار براق کننده
• ظرف پلاستیکی با ابعاد رنگ شده
• قلم مو 4 اینچی
• ژل رنگ
• ظرف کوچک رنگ
• دستکش پلاستیکی
• پارچه کتان بدون پرز​

طرز کار
1-
سقف را متناسب با نوار رنگ کنید .​

2- رنگ اصلی دیوار را طلایی بزنید . در صورت لزوم ، 2 دست رنگ بزنید .

3- طرح را با یک مداد رنگی روی دیوار بکشید . نوار چسبی را روی خطوط بچسبانید . به آرامی روی نوار دست بکشید تا آن را دور منحنی ها بکشید . محکم آن را روی دیوار پرس کنید . نوار را با یک چاقو ببرید تا پاره نشود . نوار را با انگشت صاف کنید .

4- یک قسمت رنگ قرمز را با 4 قسمت جلادهنده در یک ظرف پلاستیکی مخلوط کنید . با استفاده از یک قلم مو 4 اینچی این مخلوط را به صورت افقی روی دیوار بکشید . از بالای دیوار شروع کنید . رنگ اول را روشن بزنید و بگذارید تا خشک شود .

5- رنگ را به مخلوط جلادهنده اضافه کنید و آن را با یک قسمت رنگ و یک قسمت جلادهنده غلیظ کنید . قلم مو را به آرامی روی سطح بکشید . میزان مخلوط جلادهنده و فشار قلم مو را متغیر سازید تا نواحی کوچکی از رنگ غلیظ روی دیوار ایجاد شود .

6- درحالیکه جلادهنده ، هنوز خشک نشده ، چسب را بکنید و مرحله ی 3 را تکرار کنید و اجازه دهید تا رنگ خشک شود .

7- ژل رنگ را در یک ظرف رنگ بریزید . دستکش های پلاستیکی را بپوشید . از یک پارچه کتان تمیز استفاده کرده و ژل را روی سطح بکشید . روی نواحی کوچک کار کنید . لبه های کار را با پر پاک کنید تا خطوط روی هم نیافتند . کار را ادامه دهید تا دیوار کامل شود .

تهیه و ترجمه:گروه سبک زندگی سیمرغ - نرگس صفری
www.seemorgh.com/lifestyle

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی راجع به بافتهای مختلف و ابتکاری برای پتینه اطلاعاتی نداره

سلامدوست عزیز..
منظورتون چه نوع کار هاییه؟؟

لطفا طرز ایجاد بافتهای مختلف پتینه را هم آموزش دهید

سعی می کنم عزیزم باز هم آموزش بزارم..:gol:
ولی موضوع اینجاست که به صورت اینترنتی و غیر حضوری نمی شه خیلی از کار هارو آموزش داد..
باید از نزدیک نحوه رنگ ساختن و استفاده از قلم و ایجاد بافت هارو یاد بگیرین..
ولی بازهم سعی می کنم چند تکنیک ساده رو آموزش بدم..:gol:

مرسی شارلین عزیز:w23:

منظورم اونایی که خودتون گفتین آموزشش رو بعدا میذارید فکر میکنم صفحه 8 باشه که با اسنسیل نقره کار شده

کار با ورق خیلی مشکله عزیزم..
و هزینه بر.. اگر بخوام آموزشش رو بنویسم ولی نتونین دقیق بفهمین و اجراش کنین کاراتون خراب می شه.. :smile:

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
دوستان عزیز کسی میدونه اموزش این پتینه کاریه چه جوریه؟
ممنون میشم توضیح بدید

راستش استاد من هست..
ولی کلاساش و تفکیک کرده و خیلی گرون ..
اگه بشه خودم دنبالشم که کلاس پتینه رو دایر کنم..:gol:

سلام شارلين عزيزم :

مي خواستم چند تا از نمونه کارام رو نشونت بدم ، لطفاً نظرت رو بهم بگو . هم خوب هم بد.

ممنونم.

کارات خیلی خوبه عزیزم.. :redface:
مخصوصا" ترکیب رنگات..
روی بوم کار کردی؟ به عنوان تابلو دکوراتیو ؟؟
کارات قشنگه عزیزم..:gol:

من این مدت خیلی کار زدم..
انشاالله توی یه تاپیک جدا گانه همرو قرار می دم.. :gol:

با سلام آیا از طرز ایجاد ترک بر روی دیوار و همچنین موادی که استفاده می شود اطلاعاتی دارید
من میدانم که اگر رنگ روغن را اول و بعد رنگ پلاستیک را بزنیم ترک ایجاد می شود ولی ترکهای دیگر و انواع مختلف اطلاعی ندارم البته ایجاد ترک بر روی ظروف نیاز به مواد ترک دارد مثل ترک موزاییک و ترک اسپایدر ولی بر روی دیوار از چه موادی استفاده می شود لطفا نظر دهید یا کسی را معرفی کنید که آموزش می دهد

سلام دوست عزیز :gol:

ترک بروی دیوار فقط به وسیله همون رنگ روغن و پلاستیک انجام می شه که خودش 4 تکنین و طرح داره که عکساش هم توی تاپیک گذاشتم فکر می کنم..
1. ترک درشت
2. ترک ریز
3. ترک حبابی
4. ترک کرس کراس (چپ و راست)

که فقط تفاوتشون توی غلظت رنگ پلاستیک و نحوه قلم زدنه..:gol:

ترک های دیگه ای هم داریم که به دلیل گران بودن مواد و ظریف بودن کار بروی ظروف بیشتر استفاده می شن.
ترک کلاسیک، ترک اسپایدر، ترک یک و دو، ترک موزاییک، و چند تا دیگه که اسم هاش الان خاطرم نیست.
ولی ترک هم باید حضوری آموزش داده بشه..
چون نحوه قلم زدن برادشتن مواد باید دیده و اجرا شود..
با توضیحات مختصر و چند عکس نمی شه کامل تکنیک رو فهمید :(:gol:

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز

چگونه با تأثیر رنگ ، دو طرح آسیایی را روی دیوار پیاده کنیم : پارچه خشک و ابرهای ساختگی شگفت انگیز طراحی های آزاد به شکل ابرهای انتزاعی ، به آسیایی تر شدن این طرح می افزاید .

ممنون از بابت آموزش دوست عزیز :gol:

با سلام کسی نیست جواب سوال من رو بده؟ ممنون میشم کسی جواب من رو بده

شرمنده که مدتی نبودم:redface::gol:

miti joon

عضو جدید
ممنون شارلين عزيز . روي مقوا ماکت کار کردم ، براي اينکه تمرين کرده باشم. :victory: اينم دو تا ديگه از کارام.:w42:

پیوست ها

• 44.jpg
    44.jpg
    26.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 85.jpg
    85.jpg
    51.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
شارلین جان تکنیک کار خراش
همون که از مقوای کرجی+یه نوع چسب خاص استفاده میکنن و روی کار رو خراش میدن رو بلدی؟
میشه آموزش بدی؟

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
شماها که این کاره این چنتا از تکنیکاتون که ساده هم هست رو آموزش نمیدین بهمون؟
مخصوصا اونایی که راحت تره و میشه به عنوان طرح روی جلد ازشون استفاده کرد

ooraman

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی شارلین جان خیلی مفید بود منم از پتینه خوشم میام روی لوستر و چراغ خواب و اینامم کار کردم:Dالبته از همه زیبا تر و بهترش روی پرده اتاقم که یه شیده سفید ساده بود ومیخواستم از سادگی درش بیارم بودکه به شیوه استنسیل کار کردم با طرح برگ چنار:gol::smile:

bpcom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام شارلین

خیلی از این کارهای پتینه خوشم اومد من تا حالا چیزی در موردشون نشنیده بودم واسم خیلی جالب بود... من چون تو کار همین پوششهای سلولزی هستم فکر میکردم پتینه فقط یک برند از همین پوششهاست در حالیکه تازه متوجه اصل مطلبش شدم;) میتونی بگی دوره هاش چقدر زمانبر هست و هزینه هاش چه جوریه ؟ و یه سوال کاری : بازارش چه جوره ؟:D

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون شارلين عزيز . روي مقوا ماکت کار کردم ، براي اينکه تمرين کرده باشم. :victory: اينم دو تا ديگه از کارام.:w42:
کارات خیلی خوبههه :eek:
مطمئنی کلاس نرفتی؟؟ :surprised:
اگه استادم بود با یه لحجه خیلی جالبی می گفت میتی جون تو فوق العاده ای:redface::D:gol:
آفرین..
بازم کار بزن..
کلاس بری فکنم عالی می شی :gol::redface:

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
شارلین جان تکنیک کار خراش
همون که از مقوای کرجی+یه نوع چسب خاص استفاده میکنن و روی کار رو خراش میدن رو بلدی؟
میشه آموزش بدی؟

راستش نمی دونم..
من خراش دادن رو بلد نیستم. کار نکردم..
یکم بیشتر توضیح می دی؟
البته ما خودمون این طرح هارو با قلم و رنگ ایجاد می کنیم.. واقعا" خراشش نمی دیم.. :gol:

شماها که این کاره این چنتا از تکنیکاتون که ساده هم هست رو آموزش نمیدین بهمون؟
مخصوصا اونایی که راحت تره و میشه به عنوان طرح روی جلد ازشون استفاده کرد

چشم..:gol:
من یکم سرم شلوغه.. اگه بقیه بچه ها لطف کنن بزارن که ممنون می شم :gol:

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی شارلین جان خیلی مفید بود منم از پتینه خوشم میام روی لوستر و چراغ خواب و اینامم کار کردم:Dالبته از همه زیبا تر و بهترش روی پرده اتاقم که یه شیده سفید ساده بود ومیخواستم از سادگی درش بیارم بودکه به شیوه استنسیل کار کردم با طرح برگ چنار:gol::smile:

سلام..
خواهش می کنم عزیزم..
روی لوستر چه کارایی کردی؟
برنز؟

کاش عکس پرده تم می زاشتی دوست عزیز.. خیلی خوبه که بچه ها نمونه کاراشون و بزارن اینجا :gol:

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام شارلین

خیلی از این کارهای پتینه خوشم اومد من تا حالا چیزی در موردشون نشنیده بودم واسم خیلی جالب بود... من چون تو کار همین پوششهای سلولزی هستم فکر میکردم پتینه فقط یک برند از همین پوششهاست در حالیکه تازه متوجه اصل مطلبش شدم;) میتونی بگی دوره هاش چقدر زمانبر هست و هزینه هاش چه جوریه ؟ و یه سوال کاری : بازارش چه جوره ؟:D

سلام :D
پس شمام دچار سوءتفاهم شده بودین :D

دوره هاش اگه بخوای یه سال طول می کشه کامل کامل یاد بگیری..
هزینه اش هم باید توفکر یه 10تومن کامل باشی..:confused:
اگه بخوای خیلی حرفه ای کار کنی..
بازارش؟؟ اگه وارد بازار بشی میلیونی و اینا دیگه.. :D

bpcom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :D
پس شمام دچار سوءتفاهم شده بودین :D

دوره هاش اگه بخوای یه سال طول می کشه کامل کامل یاد بگیری..
هزینه اش هم باید توفکر یه 10تومن کامل باشی..:confused:
اگه بخوای خیلی حرفه ای کار کنی..
بازارش؟؟ اگه وارد بازار بشی میلیونی و اینا دیگه.. :D

woooow:surprised: چه زیاد ....
نه نمیتونم از پسش بر بیام چون هزینه های دانشگامم هست:cry::crying::crying::crying:

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
woooow:surprised: چه زیاد ....
نه نمیتونم از پسش بر بیام چون هزینه های دانشگامم هست:cry::crying::crying::crying:

نه خوب قرار نیست یه جا 10تومن بدی که..
می تونی یه ترم بری.. بقیش و بعدن بری..;)
هزینه هاشم کم می شه..
بعدم من دسته بالا گفتم..:D
والا با 5تومنم شاید بشه تمومش کرد:gol:

miti joon

عضو جدید
شارلين عزيزم سلام :
كار زر اكر روي ديوار اتاقمه . كه يك ديوار رو زرد اكر كردم يكي روز نارنجي - قهوه اي و يكي ديگه رو سبز مغزپسته اي كه عكساش رو مي ذارم . كلاس رفتم پيش خانم رسول زاده. 10 جلسه.

Elnaz11

عضو جدید
من رنگ golden art خریدم برا اینکه رو دیوار اتاقم یه طرحی کار کنم!این رنگ و با حلالش هم مخلوط کردم ولی اثر قلمو میمونه!یه بار هم تنها خود رنگ و امتحان کردم باز اثر قلمو موند!
چی کار کنم که اینجوری نشه!؟
از این رنگ برا کار روی شیشه میشه استفاده کرد!؟
یا ازرنگ vitrai استفاده کنم؟!

نسيت

عضو جدید
خراش دادن به وسيله شونه هاي مخصوسي انجام داده ميشه كه خيلي زيبا ميشه

sharlin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان..
شرمنده از بابت دیر کردم..
سرم خیلی شلوغ بود :gol:

شارلين عزيزم سلام :
كار زر اكر روي ديوار اتاقمه . كه يك ديوار رو زرد اكر كردم يكي روز نارنجي - قهوه اي و يكي ديگه رو سبز مغزپسته اي كه عكساش رو مي ذارم . كلاس رفتم پيش خانم رسول زاده. 10 جلسه.

عکساش و نزاشتی که خانومی..
فکنم تا الان کار کردی اتاقت و تموم شده نه؟
رنگایی که انتخاب کردی خوبن.. فقط باید دید متراژ اتاقتش چقدره و چه تکنیکایی توش کار کردی:gol:
اگه لطف کنی عکسای اتاقت و بزاری خیلی خوبه دوستاتم استفاده می کنن و ایده می گیرن:gol::redface:

من رنگ golden art خریدم برا اینکه رو دیوار اتاقم یه طرحی کار کنم!این رنگ و با حلالش هم مخلوط کردم ولی اثر قلمو میمونه!یه بار هم تنها خود رنگ و امتحان کردم باز اثر قلمو موند!
چی کار کنم که اینجوری نشه!؟
از این رنگ برا کار روی شیشه میشه استفاده کرد!؟
یا ازرنگ vitrai استفاده کنم؟!

اول اینکه عزیزم فکر نمی کنم مشکل از رنگت باشه و مشکل از قلمو..
اگه می خوای رنگ روی دیوار بزنی بدون طرح بهتر از قلتک استفاده کنی که هم راحت تره هم رد نمی اندازه;) اگرم می خوای باقلمو رنگ کنی موقع خرید قلم دقت کنید که موهاش کاملا" نرم باشه.. قلم و رو بگیر تودستت و ببینم سرش نرمه یا نه..
منم یسری قلم و خریدم گفت موی بز:eek: خیلای عالیه گرونم گرفتم.. رفتم کار کردم همش رد انداخت چون موهاش زبر بود:cry:

برای روی شیشه کار کردنم حتما" باید رنگ ویترای باشه بیس تینری..

برای ویترای اگر وقت پیدا کنم حتما" یه تاپیک مجزا می زنم آموزشای خاص خودش و می دم..
فقط مواظب باش رنگ شفاف ومات داره.. ماتش اون طرف شیشه دیگه معلوم نمی شه.. منم این اشتباه وکردم:cry:البته تقصیر فروشنده بود:razz:
مر
مر
مرررررسی:gol::gol::gol:

ممنون:surprised:

سلام اگه بري تو سايت هنركده ميتوني توسط CD ياد بگيري

بله سایت هنرکده سایت کاملیه..
ولی همه تکنیکارو نداره;)

خراش دادن به وسيله شونه هاي مخصوسي انجام داده ميشه كه خيلي زيبا ميشه

شونه های کامبینگ طرحای خوبی میندازه ولی به درد کهنه کاری نمی خوره فقط طرح;)

من عكس هارو نميبينم

به دلیل قدیمی بودن پست ها عکسا دیده نمی شه:gol:
اگه بتونم دوباره آپلود می کنم:gol:

silverestar

عضو جدید
سلام واقعا ممنون از کار هاو توضیحات زیباتون شارلین و تمامی اعضاء فعال فقط یه سوال چرا عکسا نشون داده نمیشن ممنون واقعا دسستتون درد نکنه مرسی از زحماتتون

alalekavoosi

عضو جدید
مرسی از اطلاعات خوبی که در اختیارمون گذاشتید.لطفا اگه در این زمینه کتابی هست و آموزشگاه هایی که در این زمینه فعالیت دارند رو معرفی کنید.من هم نمیتونم عکس ها رو ببینم

raz_57

عضو جدید
شارلین جان سلام:gol:

دوست خوبم تاپیک خیلی جالبی رو گذاشتی.
بسیار متاسفم که نمیتونم هیچ کدوم از عکسها رو ببینم.

اگه میشه لطف کن و یه کاری برام بکن:w27:

friend

عضو جدید
سلام مهندس جان
ممنون خیلی تاپیک خوب جالبیه مرســــــــــــــــــــــــی:gol::gol::gol:
برای منم مثل دوستان باز نمیشه این عکسای زیبا :(
منم اصلا" اطلاعاتی ندارم در مورد این پتینه ها ممنون میشم اگه یه عکسا رو دوباره بزارین ;)

بالا