متالورژی مظلوم

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو اینجا لیست قسمتی از تخصص های متالورژی رو می نویسم که متاسفانه به افراد دیگه در رشته های دیگه داده می ‏شه و فکر کنم علتش این باشه که هنوز رشته ی متالورژی جا نیفتاده و یا این که صنعت از ریشه مشکل داره!‏

‏1. ‏XRD، ‏XRF، کوانتومتری و سایر روش های نوین آنالیز مواد -> رشته های شیمی (مهندسی، صنعتی و...)‏
‏2. متالورژی پودر-> مکانیک (ساخت و تواید)‏
‏3. شکل دادن فلزات (شامل تمامی فرآیندها مانند نورد، اکستروژن و ...) -> مکانیک(ساخت و تولید)‏
‏4. جوشکاری -> مکانیک‏
‏5. ‏NDT‏ (آزمون های غیر مخرب) -> مکانیک‏
‏6. کنترل کیفی مواد -> صنایع‏
‏7. طراحی قالب -> مکانیک‏
‏8. ساخت سازه های فلزی -> عمران‏
‏9.. خوردگی، آبکاری، برخی فرآیندهای پوشش کاری -> رشته های شیمی (مهندسی، صنعتی و ...)‏

تنها موارد اندکی مانده که البته گاهی هم دیده شده این تخصص ها را هم به افراد دیگری می دهند شامل:‏
‏1. متالوگرافی
‏2. آزمون های مکانیکی
‏3. ریخته گری
‏4. عملیات حرارتی
‏5. متالورژی سطوح
‏6. انتخاب مواد

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از تاپیکتون
این رو با چاشنی صنعت و علم جهان سومی میل کنید..
چون چنین دسته بندی از اصول بی رویه و اشتباه نظام آموزشی ما شکل گرفته
و این جای تاسف داره
متالیک جان بحث جالبی رو آغاز کردید.....

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر می کنم تنها کاری که می شه کرد اینه که افرادی که متالورژی خوندن و در پست های مهم قرار گرفتند باید هوای متالورژیست ها رو داشته باشند و اون ها در جاهایی که حق و تخصصشون هست قرار بدن تا به زودی این رشته جا بیفته و شاهد باشیم که در هر مکان صنعتی مرتبط با فلز اولویت جذب و استخدام رو افراد متالورژیست قرار بدن.
تا وقتی مهندسین مکانیک، برق و صنایع مدیر و در راس هستند فکر نمی کنم جایی برای ما باشه.

hasanii

عضو جدید
hasan

hasan

آخه وقتی احمدی نژاد رئیس جمهور میشه تو برنامه نویس میشی من بقال میشم اون چوپان میشه میخوای مثلا مکانیک متالورژیست نشه:warn:

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخه وقتی احمدی نژاد رئیس جمهور میشه تو برنامه نویس میشی من بقال میشم اون چوپان میشه میخوای مثلا مکانیک متالورژیست نشه:warn:

من مجبورم که برنامه بنویس بشم چون کارت پایان خدمت ندارم!!
مطئمن باشید وقتی کارتم رو گرفتم جز متالورژی جای دیگه ای کار نمی کنم.
بالاخره باید یک جوری پول در بیارم از بیکاری که بهتره.
حسن جان من حجتم!! حالا این دفعه رو بی خیال شو.

bi metal

عضو جدید
سلام متالیک جان
تا یه جایی حرفاتو قبول دارم اماهمشو نه!
درسته که سایر مهندسا خصوصا مکانیک جای ما رو تو بعضی تخصصها گرفتن اما برعکسش هم بوده من تو شهر خودم خیلی ها رو میشناسم که متالورژی خوندن ولی کارشون یا مدیریت یا تعمیر دستکاههای صنعتی و...هست.
اینکه متالورژی مظلوم واقع شده یه عامل بیشتر نداره و اون فقط خودمان هستیم "از ماست که بر ماست" .
اگه ما رشته مون رو خوب به مردم صنعت بشناسونیم و توی بعضی تخصصها که به نظر شما از ما ربودند(مثل متالورژی پودر،NDT،آنالیزو...) بتونیم تو محیطهای صنعتی خودمون رو نشون بدیم و یه جورایی به همه ثابت کنیم که اینها تخصص ماست نه مهندسای دیگه به مرور زمان جو به نفع ما عوض میشه!
یه کار دیگه هم میشه کرد که این به نظر من مهمتره ،بینید اگه به "ابتکارات" توجه کنید که در رسانه ها پوشش داده میشه سهم متاورژیستها از مهندسین سایر رشته ها کمتره ،ما باید سعی کنیم با ایجاد ابکارات فراوان در رشته خودمون باعث بشیم متالورژی به عنوان یک رشته سراسر خلاقیت و پویا در بین رسانه ها مطرح بشه.
در کشورهای پیشرفته در مورد علم مواد دپارتمانهای بزرگی در دانشگاهها وجود داره ،علم مواد یک علم پایه و فوق العاده مهم برای پیشبرد سایر رشته های مهندسی محسوب میشه اما در کشور ما همه چیز برعکسه، واین جای بسی تاسف داره!

آخرین ویرایش:

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام متالیک جان
تا یه جایی حرفاتو قبول دارم اماهمشو نه!
درسته که سایر مهندسا خصوصا مکانیک جای ما رو تو بعضی تخصصها گرفتن اما برعکسش هم بوده من تو شهر خودم خیلی ها رو میشناسم که متالورژی خوندن ولی کارشون یا مدیریت یا تعمیر دستکاههای صنعتی و...هست.
اینکه متالورژی مظلوم واقع شده یه عامل بیشتر نداره و اون فقط خودمان هستیم "از ماست که بر ماست" .
اگه ما رشته مون رو خوب به مردم صنعت بشناسونیم و توی بعضی تخصصها که به نظر شما از ما ربودند(مثل متالورژی پودر،NDT،آنالیزو...) بتونیم تو محیطهای صنعتی خودمون رو نشون بدیم و یه جورایی به همه ثابت کنیم که اینها تخصص ماست نه مهندسای دیگه به مرور زمان جو به نفع ما عوض میشه!
یه کار دیگه هم میشه کرد که این به نظر من مهمتره ،بینید اگه به "ابتکارات" توجه کنید که در رسانه ها پوشش داده میشه سهم متاورژیستها از مهندسین سایر رشته ها کمتره ،ما باید سعی کنیم با ایجاد ابکارات فراوان در رشته خودمون باعث بشیم متالورژی به عنوان یک رشته سراسر خلاقیت و پویا در بین رسانه ها مطرح بشه.
در کشورهای پیشرفته در مورد علم مواد دپارتمانهای بزرگی در دانشگاهها وجود داره ،علم مواد یک علم پایه و فوق العاده مهم برای پیشبرد سایر رشته های مهندسی محسوب میشه اما در کشور ما همه چیز برعکسه، واین جای بسی تاسف داره!

اگر در زمینه ی متالورژی ابتکارات کمی وجود داره به خاطر هزینه ی بالای دستگاه ها در این رشته است. ابزار کار متالورژی دستگاه های آزمایشگاهی مانند آزمون های مکانیکی، متالوگرافی، دستگاه های آنالیز و کوره و ... است که هزینه ی خرید و یا حتی استفاده از این دستگاه ها در کشور ما بسیار بالاست. اگر در کشور ژاپن ملت برای علم مواد سر و کله می شکونن به خاطر رایگان بودن استفاده از آزمایشگاه ها برای همه است.

فرضا اگر کسی کامپیوتر می خواند می تواند با صرف هزینه ی 400 هزار تومن برای خودش یک کامپیوتر بخرد و چون در ایران هزینه ی نرم افزار را هم نمی پردازد (رایگان کپی می کند بدون هیچ محدویت و حفظ حقوقی) به راحتی می تواند همه ی نرم افزارهای مورد نیاز کارش را در خانه بیاموزد و به راحتی متخصص شده و می تواند ابتکار هم کند! اما اگر ما فقط بخواهیم یک عکس sem بگیریم باید حدود 50 هزار تومان هزینه کنیم و این تنها بخشی از این کار است. اما شخص کامپیوتریست همه چیز دارد و ما هیچ چیزی در اختیار نداریم جز چند کتاب و چند کلیپ و گاهی بازدید از کارخانجات.

در ضمن علم مواد ناگفته ها و رازهایی دارد که تنها در اختیار آمریکا، آلمان و ژاپن است. و این رمزها فقط گاهی به صورت پتنت فروخته می شود که هزینه ی آن ها هم بماند. و چون ایران در حال حاضر تحریم است این چیزها رو به ما نمی دهند. مثلا دانشجویی در دانشگاه علم و صنعت می خواست در مورد نوعی سوپر آلیاژ پایه ی نیکل تحقیق کند اما چون این نوع خاص را برای ایران تحریم کرده اند نتواسنت حتی چند گرم از این آلیاژ را پیدا کند، ساختش هم که محال است!

bi metal

عضو جدید
اگر در زمینه ی متالورژی ابتکارات کمی وجود داره به خاطر هزینه ی بالای دستگاه ها در این رشته است. ابزار کار متالورژی دستگاه های آزمایشگاهی مانند آزمون های مکانیکی، متالوگرافی، دستگاه های آنالیز و کوره و ... است که هزینه ی خرید و یا حتی استفاده از این دستگاه ها در کشور ما بسیار بالاست. اگر در کشور ژاپن ملت برای علم مواد سر و کله می شکونن به خاطر رایگان بودن استفاده از آزمایشگاه ها برای همه است.

فرضا اگر کسی کامپیوتر می خواند می تواند با صرف هزینه ی 400 هزار تومن برای خودش یک کامپیوتر بخرد و چون در ایران هزینه ی نرم افزار را هم نمی پردازد (رایگان کپی می کند بدون هیچ محدویت و حفظ حقوقی) به راحتی می تواند همه ی نرم افزارهای مورد نیاز کارش را در خانه بیاموزد و به راحتی متخصص شده و می تواند ابتکار هم کند! اما اگر ما فقط بخواهیم یک عکس sem بگیریم باید حدود 50 هزار تومان هزینه کنیم و این تنها بخشی از این کار است. اما شخص کامپیوتریست همه چیز دارد و ما هیچ چیزی در اختیار نداریم جز چند کتاب و چند کلیپ و گاهی بازدید از کارخانجات.

در ضمن علم مواد ناگفته ها و رازهایی دارد که تنها در اختیار آمریکا، آلمان و ژاپن است. و این رمزها فقط گاهی به صورت پتنت فروخته می شود که هزینه ی آن ها هم بماند. و چون ایران در حال حاضر تحریم است این چیزها رو به ما نمی دهند. مثلا دانشجویی در دانشگاه علم و صنعت می خواست در مورد نوعی سوپر آلیاژ پایه ی نیکل تحقیق کند اما چون این نوع خاص را برای ایران تحریم کرده اند نتواسنت حتی چند گرم از این آلیاژ را پیدا کند، ساختش هم که محال است!
قبول دارم که دستگاههای آزمونهای مکانیکی ،آنالیز و ... در ایران خیلی کمیاب و گران است ،من خودم همین شهریور دفاعیه پروژه کارشناسیمه، میخواستم با Sem چندتا عکس از قطعه هام بگیرم و آنالیز کنم اما چون SEM دانشگاه خراب بود و رفتن به شهر دیگه هم خیلی گرون بود از این بخش پروژه که خیلی هم همه بود صرف نظر کردم. یکی از دوستام هم یه آلومینیم آلیاژی (شمارش یادم نیست) میخواست که تو ایران نبود و مجبور شد پروژه رو عوض کنه!
آره درسته ما تو علم مواد یک کشو ر عقب مونده هستیم، اما باید بالاخره از یه جایی شروع کنیم ، بیایم باهم بشینیم ضعفهامون رو ببینیم سودش به ما هم نرسه لااقل نسل بعد از ما به یه جایی برسن!
درسته اونها یه قسمت از علم رو به صورت انحصاری درآوردن اما به نظر من علم مواد آنقدر گستردگی داره که بشه ازش چیزای جدید ایجاد کرد و انحصاریش کرد!
اگه به دنبال این باشیم که "ما اینو نداریم ،اونو تحریمیم ،پول نداریم "،فکر نمیکنم چیزی عوض بشه ، ما یا باید با این وضع کنار بیایم یا تلاش کنیم اون رو عوض کنیم .
به قول شاعر "تا شقایق هست زندگی باید کرد":smile:

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به بحثتون اضافه میشم
به زودی
چون الان فکر کنم برقا بره....

navid_milani

عضو جدید
با سلام

با سلام

با سلام ما می دونیم که هزینه ها بالاست ولی بایید قبول کنیم که کشور ما به ما بها نمی ده ما لایق بها دادن هستیم چرا ژاپن چرا از آمریکا نمی گین اصلآ در هر جا شما نگاه کنید روالش با ایران فرق میکنه .

ضمنآ من شنیدم که در بعضی از کشور ها مکانیک زیر مجموعه ی متالورژی هست در صورتی که در ایران بر عکس هست ..

به امید آن روز که ما به جایگاه اصلی مون برسیم . باید تلاش کرد.;):gol:

فرهنگ

مدیر بازنشسته
نمی دونم بحث من چه قدر به بحث شما مربوطه ولی اجحاف در حقمون زیاده:exclaim:
مثلا دانشگاه تهران که مثلا پیشرفته ترین آزمایشگاههای متال رو داره یا قطب علمی مواد ایرانه هنوزم که هنوزه از یه سری از تجهیزات آزمایشگاهاش دانشجوها نمیتونن استفاده کنن نمونه رو میذارن تو آزمایشگاه و بعد میان نتیجه رو میبرن.این فاجعه است دانشجوی مهندسی آزمایشگاه دیده!!فقط دیده!!
متخصصامون به ما اهمیت نمیدن چه برسه به بقیه.(گریه میکنیم ولی فقط متال)

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نمی دونم بحث من چه قدر به بحث شما مربوطه ولی اجحاف در حقمون زیاده:exclaim:
مثلا دانشگاه تهران که مثلا پیشرفته ترین آزمایشگاههای متال رو داره یا قطب علمی مواد ایرانه هنوزم که هنوزه از یه سری از تجهیزات آزمایشگاهاش دانشجوها نمیتونن استفاده کنن نمونه رو میذارن تو آزمایشگاه و بعد میان نتیجه رو میبرن.این فاجعه است دانشجوی مهندسی آزمایشگاه دیده!!فقط دیده!!
متخصصامون به ما اهمیت نمیدن چه برسه به بقیه.(گریه میکنیم ولی فقط متال)
در کل عدم استفاده از برخی از تجهیزات نه فقط در دانشگاهها بلکه در صنایع هم به چشم میخوره......
افسوس که دانشگاه نمیتونه بخودش به قبولونه که همین دانشجوها صنایع رو اداره خواهند کرد ،يا، شاید هنوز به سیستم آموزشی خودش اطمینان نداره؟!

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
می ترسن دانشجو دست بزنه دستگاه رو خراب کنه یا این که چیزی کش بره!!
دیدشون به دانشجو در حد جلبکه

mohammad69

عضو جدید
bacheha man ta hamin chand mah pish italia budam ,eeenja mavad az reshtehaye kheili shakhie ke bazare kare besiar khubi ham dare be hamin dalil man be eeen reshte alaghe man shodam .be daleyeli emsal majboram bargardam iran be hamin dalil konkur iran ro dadam omidvaram betune mavad yejaye khub ghabul besham ,amma hich nabayd goft ke ma nemitavanim

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسی مواد نه تنها در ایتالیا بلکه در کشورهای آمریکا، آلمان، ژاپن جزو بهترین رشته هاست.

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
bacheha man ta hamin chand mah pish italia budam ,eeenja mavad az reshtehaye kheili shakhie ke bazare kare besiar khubi ham dare be hamin dalil man be eeen reshte alaghe man shodam .be daleyeli emsal majboram bargardam iran be hamin dalil konkur iran ro dadam omidvaram betune mavad yejaye khub ghabul besham ,amma hich nabayd goft ke ma nemitavanim
دوست عزیز لطفا" از نوشتار فارسی استفاده نمایید.

navid_milani

عضو جدید
سلام

سلام

به نظر من ما خودمون هم شل گرفتيم ما هم بايد سفت واستيم اگر درست ميگيم و حرف حساب مي زنيم پس جواب درست حسابي هم مي خوايم . البته درصد موفقيت شما زير 10% خواهد بود ولي بايد تلاش كرد . كه حداقل ما كار مونو انجام داديم . و اين ضرب المثل زير. ما دانشجو ها رو شامل نشه :

از ماست كه بر ماست

و تبديل بشه به :

از اوناست كه بر ماست

با تشكر از همه ي شما

آخرین ویرایش:

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من ما خودمون هم شل گرفتيم ما هم بايد سفت واستيم اگر درست ميگيم و حرف حساب مي زنيم پس جواب درست حسابي هم مي خوايم . البته درصد موفقيت شما زير 10% خواهد بود ولي بايد تلاش كرد . كه حداقل ما كار مونو انجام داديم . و اين ضرب المثل زير. ما دانشجو ها رو شامل نشه :

از ماست كه بر ماست

و تبديل بشه به :

از اوناست كه بر ماست

با تشكر از همه ي شما

اتفاقا یک استاد داشتیم و همیشه به ما می گفت کاری کنید که بتونید جای مکانیک ها رو بگیرید شما هیچ چیز از آن ها کم ندارید! همین مقاومت مصالح شما را بس!!

hasanii

عضو جدید
اتفاقا یک استاد داشتیم و همیشه به ما می گفت کاری کنید که بتونید جای مکانیک ها رو بگیرید شما هیچ چیز از آن ها کم ندارید! همین مقاومت مصالح شما را بس!!
اشتباه نشه ما نمي خوايم جاي كسي رو بگيريم ما ميخوايم جاي خودمونو پس بگيريم. اون استادم صداش از جاي گرم بلند ميشده به هر حال با اين وضيتي كه مواد داره ديگه ما نمي تونيم جايگاه اصلي خودمونو پس بگيريم مگر بخوان بهمون پس بدن:victory:عمراْ

محسن کریمی

عضو جدید
سلام به همگی دوستان منم یه تازه وارد به جمع شماهام
حدود یک ساله یه شرکت ndt تاسیس کردیم ما دو تا متالورژیم با 6 تا مکانیک
راستشو بخواین این قد تو این یک ساله با جماعت مهندس کل کل کردم که حالیشون کنم ndt یکی از زیر شاخه های متاله دیگه خسته شدم
با اینکه واقعا به رشتم علاقه دارم ولی بعضی وقتا به خودم میگم کاش یه رشته دیگه بودم تا لازم نبود در برخورد با هر باسواد و بی سوادی یه ساعت در باره رشتم و زمینه اون توضیح بدم ....
به هر حال فک کنم کاریش نشه کرد ...
تا وقتی که مدیر صنعتی ما اینقد سطحش پایینه که ندونه باید متالورژ بگیره یا مکانیک یا شرکت ملی گاز ما x نفر آدم از کتابدار گرفته تا تربیت کودک و استخدام کنه ولی اسمی از مهندس متالورژ توش نباشه اخه دیگه چی میشه گفت؟
ببخشید سرتونو درد اوردم

torobche

عضو جدید
سلام بچه ها من مهندس سرامیک هستم ولی تجربه کار متالوژی دارم و مقاله هایی هم در زمینه مهندسی عمران داشتم ولی جالبه که به مکانیک و طراحی صنعتی علاقه مندم.
من فکر میکنم که علم مهندسی رو نمیشه تفکیک کرد. جایی میرسه که این علوم همه یکی میشن. این محدودیت و تعصب ذهن ماست که مجموعه و زیر مجموعه تعریف میکنه.
به نظر من همه علوم با ارزش هستند هرچند که در عمل عکس این موضوع مشاهده میشه و اون هم به دلیل ضعف مدیریتی سیستم آموزشی و بازار کار هست.
وقتی طرف دیپلم هم نداره میشه مدیر بخش نرم افزار یک شرکت بزرگ دولتی دیگه چه انتظاری دارین؟
یه چیزی بگم بخندین. همین آقای مدیر وارد اتاق بچه های پشتیبانی میشه میبینه بیکارن میگه چرا بیکارین میگن کامپیوتر ها مشکل پیدا کرده فرستادیم درست کنن.
اونوقت این جناب مدیر!!!! مونیتور ها رو نشون میده میگه فعلا که اینا هست با همین ها کار کنید تا کامپیوترتون درست بشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

GILMARD

عضو جدید
واقعا رشته متالورژی مظلومه تو کل ایران حقشو خوردن

mohammad asgary

عضو جدید
نگران نباشید

نگران نباشید

ما یه دفعه رفته بودیم کارخونه یه ICI تو ساوه (کارشون ریخته گریه) بعد داشتیم با افرادی که مسئول توسعه کارهای کارخونه بودن صحبت میکردیم یه مهندس مکانیک بود با کمترین حقوق داشت جای مهندسای متالورژ کار میکرد.:whistle:

من از اون پسره خیلی خوشم اومد :razz:؛ چون منو یاد انگلیسیا انداخت که اینطوری پاشونو محکم میکنند .

ولی میدونم که ماها همچین کاری را برای رشتمون نمیکنیم.:razz:

Neverhood

عضو جدید

100% موافقم
ولی باید راهکار داد !
و به نظر من اول تلاش خود ما متالورژهاست و بعدشم پشتیبانی دولت و مسئولیم متالورژ و اینکه هر کسی در جای خودش بکار گرفته شود !

Neverhood

عضو جدید
سلام به همگی دوستان منم یه تازه وارد به جمع شماهام
حدود یک ساله یه شرکت ndt تاسیس کردیم ما دو تا متالورژیم با 6 تا مکانیک
راستشو بخواین این قد تو این یک ساله با جماعت مهندس کل کل کردم که حالیشون کنم ndt یکی از زیر شاخه های متاله دیگه خسته شدم
با اینکه واقعا به رشتم علاقه دارم ولی بعضی وقتا به خودم میگم کاش یه رشته دیگه بودم تا لازم نبود در برخورد با هر باسواد و بی سوادی یه ساعت در باره رشتم و زمینه اون توضیح بدم ....
به هر حال فک کنم کاریش نشه کرد ...
تا وقتی که مدیر صنعتی ما اینقد سطحش پایینه که ندونه باید متالورژ بگیره یا مکانیک یا شرکت ملی گاز ما x نفر آدم از کتابدار گرفته تا تربیت کودک و استخدام کنه ولی اسمی از مهندس متالورژ توش نباشه اخه دیگه چی میشه گفت؟
ببخشید سرتونو درد اوردم

الان توی شرکت شما هم مکانیک غلبه کرده بر متالورژی !
یه شرکت NDT شش تا مهندس مکانیک داره اونوقت 2تا متالورژ ؟
دلیلش هم اینه که هر کسی میتونه یه دوره بازرسی بره و بشه NDT MAN !!!
یعنی ما چهارسال درس میخونیم هیچ ، طرف یه دوره یه ماهه میره میاد جای مارو میگیره !

mkarimi

عضو جدید
قرار شد سیاسیش نکنی ها... ولی خودت شروع کردی ...
اخه تو دولتای قبلی که بدتر بود... اصلا کسی نمیدونست متالورزی اصلا چی هست فکر میکردن از شاخه های پزشکیه... تازه تو این دولت دارن یه کم بهمون بها میدن

Neverhood

عضو جدید
قرار شد سیاسیش نکنی ها... ولی خودت شروع کردی ...
اخه تو دولتای قبلی که بدتر بود... اصلا کسی نمیدونست متالورزی اصلا چی هست فکر میکردن از شاخه های پزشکیه... تازه تو این دولت دارن یه کم بهمون بها میدن

آخه کی سیاسیش کرد ؟
آخه چرا الکی جو میدین ؟
حقییییییقته

فاطمه محبی

عضو جدید
این که بچه های مکانیک و شیمی جای مارو گرفتن حقیقته و خیلی هم لج دراره:wallbash:.جالب اینجاست که تاحالا چندینتا از بچه های لیسانس و ارشد م.شیمی اومدن سر کلاسای ما تا از محضر اساتید بهره مند بشن مخصوصا تو درس خوردگی:w15:

Nimitzo

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی هم خوبه . اصلا هم مظلوم نیست . خودتون مظلوم نمایی میکنید :w00::w00:

بالا