مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

khaffafi

عضو جدید
بله من دقیقا 3 متر ایست رمپ هم در نظر گرفتم! و من با شما موافقم سوال به این راحتی حل نمیشد! به همین خاطر برای حل پارکینگ در قسمت انتهایی باید اون رو با یک گردش کوچک به زیرزمین هدایت میکردید

بالاخره حل شد؟ آخه چه جوري؟

monimemar

عضو جدید
خیلی بامزه ای!این ازمون طراحی چه مسائل حاشه ای رو به دنبال داره!ببین فکر ادم به کجاها میره!
هر سال تکنولوژی اجرای این آزمون بالاتر میره!با وسایل جدیدتری روبرو میشیم.میزهای خودکار،جمع شو، تاشو،شیشه ای،از زیر نور بده، از بالا نور بده و .............

دوووستان چند سوال!
١-خونه جنوبي بود و هيچ جا ٢٤ متر نميشد كه نورگر بخواد! اگه نورگير نذاشته باشيم غلطه؟!!

٢- و اينكه اگه مقطع رو نرسيده باشيم و بقيه رو از نصفه بيشتر كار كرده باشيم اميد به قبولي هست؟
٣- نتيجه كي مياد؟؟:(((
٤- من اگه جك معلول ميذاشتم ديگه فروشگاه ٢٥ متر مربع نميشد!! به نظرتون بدون جك نمره رو نميگيرم؟؟؟؟

به نظر من جک معلول توی این نوع آزمون نمیتونه جواب سوال باشه! یه جوری دور زدن سواله.من باهاش موافق نیستم! چرا 24 متر ؟همون 12 متر به خوبی جا میشد

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز
8 ساعت داشتیم امتحان میدادیم، ولی الان یه چیزایی میشنویم انگار ما یه آزمون دیگه داشتیم میدادیم :D یه چیز شایع بعد اینجور امتحانا هم اینه که همه با اعتماد به نفس خاصی از کار خودشون صحبت میکنن، انگار 1% هم امکان خطا وجود نداره... حالا گفتم 1% یه چیزی یادم افتاد، نقله که آمار قبولی امتحان طراحی فقط 1% هست:D زیاد به خودتون فشار نیارین، تنها کسایی که مردود میشن ماها نیستیم:D

نکته بولد شده این آزمون که باعث میشد همه چیز پیچیده بشه همین رمپ بود، اگه قرار بود با جک حل بشه که مشکلی نداشت. رمپ پارکینگ هم اگه پیش رمپ 2.5 متر میذاشتیم خیلی سخت میشد جا دادن ماشینا و اون 5 متر پشتشون... ولی انصافا امتحان انقدر سنگین بود من چیزای عادی . ساده مثل دسترسی حیاط رو هم فراموش کردم بذارم. اصلا همین که 4 تا پلان دستی و دقیق بکشی خودش یه دستاورد بزرگه، چه برسه که سوال طراحی هم چیستان باشه:D

ولی درسی که من گرفتم این بود که حتما از کالک استفاده کنم و ستون و پله و آسانسورو منتقل کنم رو کالک و بعد 3 بار از روش بندازم. همین چیزای تکراری و خط دور پلان 2 ساعت وقت میگرفت. اگه بشه یه میز نور سیار بسازیم هم عالیه، چون تو این امتحان واقعا نمیشه قبول شد با روشای ساده. الان با این سوالا اصلا نمیشه. سر جلسه میگفتن ما بار چندممون هست و این سری هم باز قبول نمیشیم، تو که بار اولته. بهشون گفتم ترس من این نیست که الان قبول نشم، ترسم اینه که تا آخر عمرم نتونم قبول بشم:D

shab khanoom

عضو جدید
بچه ها مگه جایی از مباحث اشاره کرده که جک معلول ممنوعه? یا مگه تو سوال اشاره شده بود که دسترسی معلولین فقط با رمپ تامین بشه
بحث دور زدن سوال نیست دوستان.موضوع اینه که به چه قیمتی باید رمپ کذاشت?
ایا یک رمپ طولانی که باعث میشه عرض ورودی ساختمون به حداقل برسه و بر سوپرمارکت کم بشه جواب سواله?
حداقل من که ترجیح میدم نمره رمپ معلول و از دست بدم ولی طرحم اصولی در بیاد.

khaffafi

عضو جدید
من از کارم عکس گرفتم .چطوری باید بزارمش؟لطفا راهنماییم کنید. یه منظره عجیب که امروز تو سالن آزمون ما بود(دانشکده معماری خلیج فارس بوشهر)،چند تا پشته بزرگ آشغال کارگاه معماری بود،میزا کثیف و صندلیها خراب.واقعا در شان یک ایرانی نبود:cool:

( 1پاسخ )ايكون چهارم ازچپ 3)انتخاب عكس توسط browse

آخرین ویرایش:

arc eng

عضو جدید
کاربن رو میزارن که خطوط رو منتقل کنن بعد هم که روش راپید میره دیده نمیشه. من نمی فهمم چرا میگنن غیرمجاز. اگه کاربن بود اینقدر سختی نمی کشیدیم

انگار امتحان استقامت میدیم... هرکی دیرتر کم آورد :surprised: تو هر صفحه ستون کپی کن آکس بذار پله بکش.... :eek:

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
من فقط تونستم از پلان ززیرزمینم عکس بگیرم
البته فقط 2 تا از پلان هامو تونستم راپیدی کنما. بقیه اش مدادی بود

سلام شبتم خانم.
خشته نباشید.ایشالا قبول میشید.زیر زمینتون که خیلی خوب شده.

DSC_0061.jpg

این جاهایی که تو پلان با دایره نشون دادم نمیتونستید ستون بزارید؟
کاشکی اون دیوار بین راه پله و موتورخونه رو هتچ میزدید و مینوشتید عایق حرارتی و ضد حرق.همونجایی که با خط قرمز نشون دادم.
در کل اگه طبقات بالاتون هم اینطوری خوب باشه حتما قبولید ایشالا.

-ولی در کل میدونستید اصلا طرح این سوال اشتباه بوده؟شما نمیتونید تو این ساختمون رمپ به زیر زمین بدید.مگر اینکه بیاید تو همکف بعد از تو حیاط رمپ بدید برید تو زیرزمین.
یعنی طراح سوال اینو نمیدونه؟یعنی میشه؟:surprised:یعنی طبقه همکف جلوی رمپ تیر آکس اول و دوم و شاید سوم هم حذف میشه.
فقط تو زمین های شیبدار اون با شیب زیاد و عرض زیاد میشه از جلو تو ساختمان جنوبی رمپ داد.

arc eng

عضو جدید
بچه ها مگه جایی از مباحث اشاره کرده که جک معلول ممنوعه? یا مگه تو سوال اشاره شده بود که دسترسی معلولین فقط با رمپ تامین بشه
ایا یک رمپ طولانی که باعث میشه عرض ورودی ساختمون به حداقل برسه و بر سوپرمارکت کم بشه جواب سواله?

دقیقا همینه... جا نداشتیم واسه رمپ! منطقی تره !

shab khanoom

عضو جدید
ممنون اقا فرزاد.چرا دقیقا اونجا هایی رو که علامت زدید ستون گذاشته ام.البته فکر کنم اول یادم رفته بود راپیدیش کنم و بعدا گذاشتم

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
ممنون اقا فرزاد.چرا دقیقا اونجا هایی رو که علامت زدید ستون گذاشته ام.البته فکر کنم اول یادم رفته بود راپیدیش کنم و بعدا گذاشتم

خب اگه اینطوره خوبه:gol:شما با نمره بالای 30 قبول میشی.حالا ببین کی گفتم.:)

shab khanoom

عضو جدید

چرا موتورخونه رو بردید پایین ؟من متوچه نشدم؟؟

اگه به کد ارتفاعی ها دقت کنید می بینید برای اینکه حداقل ارتفاع موتورخانه تامین بشه باید 0.9 متر پایین تر بره تا بشه -2.50 . چون کد بالاسرش(یعنی سوپرمارکت) +0.10 هستش

dezeere

عضو جدید
دقیقا، منم تاسیسات وانباریهما مو.90 بردم پایین سر گیرنشه !

اگه به کد ارتفاعی ها دقت کنید می بینید برای اینکه حداقل ارتفاع موتورخانه تامین بشه باید 0.9 متر پایین تر بره تا بشه -2.50 . چون کد بالاسرش(یعنی سوپرمارکت) +0.10 هستش

donfidelio

عضو جدید
کاربر ممتاز

صاف جلوی ورودی نمیذاریم که مستقیم 20 متر بیاد توی فضا. داخل بصورت رفت و برگشتی میذاریم کنار ضلع شرقی یا غربی. نه ورودی تنگ میشه نه فروشگاه کوچیک میشه. البته یه فضای خیلی زیاد و مسخره ای از لابی صرف جا دادن اون رمپ میشه. قطعا استفاده از جک منطقی تره، ولی صورت شیطنت آمیز سوال داد میزد میخوایم کرم بریزیم خودتونو آماده کنید :D

zazar5414

عضو
یعنی اگه موتورخانه زیر سوپر مارکت نباشه نیازی نیس ؟ آخه من دیدم خیلی آ پایین بردن!

Analyzer Prism

عضو جدید
یعنی اگه موتورخانه زیر سوپر مارکت نباشه نیازی نیس ؟ آخه من دیدم خیلی آ پایین بردن!
آخه تاسیسات فقط جاش زیر سوپر ماکته / چون سمت رمپ که نمیشد گذاشت / سمت جنوب پلان هم باید پارکینگ ها تامبن بشه ( بدون گذاشتن دیوار در بین ستونها )

sallarmelli

عضو جدید
سلام شبتم خانم.

مشاهده پیوست 184760

کاشکی اون دیوار بین راه پله و موتورخونه رو هتچ میزدید و مینوشتید عایق حرارتی و ضد حرق.همونجایی که با خط قرمز نشون دادم.

-ولی در کل میدونستید اصلا طرح این سوال اشتباه بوده؟شما نمیتونید تو این ساختمون رمپ به زیر زمین بدید.مگر اینکه بیاید تو همکف بعد از تو حیاط رمپ بدید برید تو زیرزمین.
یعنی طراح سوال اینو نمیدونه؟یعنی میشه؟:surprised:یعنی طبقه همکف جلوی رمپ تیر آکس اول و دوم و شاید سوم هم حذف میشه.
فقط تو زمین های شیبدار اون با شیب زیاد و عرض زیاد میشه از جلو تو ساختمان جنوبی رمپ داد.

حد قبولی چنده چون من نرسیدم مقطع و پلان بام بکشم بقیه هم تازه ناقص بودن
ضمنن توی این پلان معلول بیچاره چطور باید از پله های ورودی بره بالا؟
طول رمپ نبایست 12 متر می بود؟

amin576

عضو جدید
پس با این اوصاف ممنوعه؟!!! یعنی نباید چشم پله بذاریم؟و سوال دوم؟من شنیده بودم جدیدا پله باید نورمستقیم داشته باشه(ولی قبلا ما همیشه جایی که نور نداشت پله میذاشتیم) یعنی پنجره داشته باشه؟! همچین چیزی درسته؟ یعنی باید رعایتش کنیم؟
اگه چشم پله ممنوع ما هم طرحمونویه جازدیم که نورازبغلا نمیتونه بگیره از سقفم دادیم نور نمیتونه پایین بره پس این راه پلمون تو طبقات نورنداشته باشه؟
من تا ساعت 12 گرفتار رمپ بودم .استپ اول رمپ 5 متر 1 متر اول و آخر با شیب 10% و 10.70 با شیب 15% میشد 17.70 و پارکینگم حل نمی شد .یکی از مسئولای آزمون گفت نکتش همینه. منم فکر کردم حتما یه چیزی هست که من سر در نمیارم.نگو نکتش یه سوتی بزرگه.اگه قرار بود هرجا به مشکل برخوردیم ، هرطور خواستیم عمل کنیم دیگه این ائین نامه ها برای چی بود.سه تا پلان در آوردم ولی مطمئنم اگه سئوال بی نکته بود نتیجه میگرفتم.شما هم تو رمپ مشکل داشتین؟:cry:
دوست عزیز استپ رمپ برا زمانیه که رمپ از تو حیاط شروع میشه که ماشین آتش نشانی بتونه داخل حیاط بیاد

??????

عضو جدید
سلام شبتم خانم.

مشاهده پیوست 184760

تبریک میگم خیلی خوب شده اما سوال اینجاست که اون دو اتومبیل سمت راست روبروی رامپ چطور خارج میشن؟؟

omid0000

عضو جدید
وای من عجب سوتی ای دادم.... رمپ رو از جبهه جنوب دادم.... اصلاً حواسم نبوده شرق و غرب ساختمان همسایه هست!!!! جالبیش اینه موقع نورگیری تو طبقات حواسم به این بوده!!!! :( من که افتادم.....اهههه

Murtaza Jafari

عضو جدید
یعنی اگه موتورخانه زیر سوپر مارکت نباشه نیازی نیس ؟ آخه من دیدم خیلی آ پایین بردن![/QUOTE
یعنی اگه موتورخونه رو نبریم پایین خیلی نمره کم میشه :(منم یادم رفت این موضوع رو
من همه پلانها و برش رو کشیدم نمی دونمی قبول میشم یا نه . ولی زیر زمین را مثل این که دقیقا عین هم کشیدیم . یعنی تاسیسات رو پاین نبردم . خیلی ناراحتم . . . اعصابم سر این قضیه داغون شد

??????

عضو جدید
شاید اگر میچرخیدن منطقی تر بنظر میرسید!!!در هر حال آفرین ایشالا که همه دوستان مزد تلاششون رو بگیرن.

بالا