مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

iran988

عضو جدید
من پلانمو اصلاح کردم میشه ببینید درست شده یا نه؟ مرسی

http://upload.tehran98.com/img1/z83fvg4ttnvgas2pkrkw.pdf

فکر کنم قراردادن آسانسور اونجا خیلی خوب نباشه
اگه ببریمش بالا بهتر نیست؟
دوستان نظر بدن لطفا
دتایل نورگیر سقفی چطوریه و اگه قرار باشه چشم پله نداشته باشیم فکر نمیکنید بی معنیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آخه چطور نور به پایین برسه؟

shiva_adibi

عضو جدید
سلام
برا گرمایش که معمولا پکیج هستش که معمولا تو آشپزخونه گذاشته میشه(این که هیچ)
اما برا سرمایش اگه از کولر آبی استفاده میشه و کولرها روی پشت بام هستن حتما باید جانمایی کولرها و محل وروود کانال های تاسیساتی به داخل ساختمون نشون داده بشه،یا اگه کولر دو تیکه هستش محل قرار گیری موتور که روی پشت بام یا تو تراس باید یا توی پلان با و یا تو نما برش مشخص شن

در طراحی فقط نقشه های فاز یک ملاکه نه نقشه های فاز دوم

atefeh6618

عضو جدید
خواهش میکنم
1.توی شیب بندی احتیاج به نشون دادن جای کولر نیست ولی نورگیرها را خیلی دقت کن خیلی مهمه
2.برای نما احتیاج به نمایش مصالح نیست اما اگه وقت کردی یه بزرگ نمایی بکن و بزن که اجر نمای مثلا 3 سانتی ولی ضروری نیست
3.درز انقطاع : برای جلوگیری از خسارت و کاهش خرابی از ضربه های ساختمانهای مجاور باید ساختمان با ارتفاع بیش از 12 متر و یا بیش از 4 طبقه توسط درز انقطاع از ساختمان مجاور جدا گردند حداقل عرض درز انقطاع در تراز هر طبقه برابر 1.100 ارتفاع ان از شالوده در نظر گرفته میشود که فاصله یاد شده باید با مصالح کم مقاومت پر شود مثل یونولیت روش دیگر محاسبه ارتفاع طبقه ها ضربدر 1.200 یعنی اگه 15 متر داشتیم 1500 سانتی متر تقسیم بر 200 = 7.5 سانتی متر عرض درز انقطاع مهمه حتما یادت باشه بزاری

منظورت از ارتفاع طبقه ها یعنی از 0.00 بگیرم تا کف پشت بام؟ زیرزمینم حساب میشه؟

atefeh6618

عضو جدید
1 متر درست شده ولی اگه در ورودی اصلی واحد را 120 گرفته باشه ( در دو لنگه 40 لنگه کوچک و 80 لنگه بزرگ) یعنی در راه پله تا درب اسانسور فاصلش 120 سانته که این درست نیست فضای جلوی اسانسور حداقل 150 سانتی متر باید باشه توی پلان قبلیت قید کردی 150 سانت خوب اینجا هم بزن دیگه اوکی به نکات ریز دقت کنید

نه عزیزم فاصله ی درب راه پله و آسانسور همون 1.50 هستش. بین در و دیوار اطرافش فاصله گذاشتم. پس پلانم درست شده. واقعا از راهنماییات ممنونم.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان...
من ی پلان و برش از راه پله و آسانسور کشیدم از زیرزمین تا طبقات، اگه ممکنه ببینید ونظر بدید ممنون میشم.

http://upload.tehran98.com/img1/5bw0sizzge1mieuagjb.pdf

سلام عاطفه جان
توی برشها، چاه آسانسور رو نشون ندادین! توی برش b , a
و فکر میکنم باید روی بام هم اتاق موتورخانه آسانسور رو نشون بدین مثل راهنمایی که توی صفحات 100 به بعد مبحث 15 کشیده

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کانال کولری که از پشت بام بیرون زده شده باشه تو پلان بام معلومه و جزو تاسیسات به حساب میاد،ربطی هم به فاز یک و دو نداره

آره درسته منم فکر میکنم باید نشون بدیم توی پلان بام

shiva_adibi

عضو جدید
کانال کولری که از پشت بام بیرون زده شده باشه تو پلان بام معلومه و جزو تاسیسات به حساب میاد،ربطی هم به فاز یک و دو نداره
اگه نقشه های مورد تایید نظام مهندسی و شهرداری را دیده باشید تو پلان شیب بندی یا پشت بام این مورد نیست

atefeh6618

عضو جدید
سلام عاطفه جان
توی برشها، چاه آسانسور رو نشون ندادین! توی برش b , a
و فکر میکنم باید روی بام هم اتاق موتورخانه آسانسور رو نشون بدین مثل راهنمایی که توی صفحات 100 به بعد مبحث 15 کشیده

سلام agin جان
برش a,b از آسانسور نمی گذره از روبروه.
من متوجه نمیشم که میگید کانال کولرو باید تو بام نشون داد. خب چطوریه؟ نمونه ای دارید که بزارید ببینم؟؟

amin576

عضو جدید
اگه نقشه های مورد تایید نظام مهندسی و شهرداری را دیده باشید تو پلان شیب بندی یا پشت بام این مورد نیست
ما هم نقشه مورد تایید نظام مهندسی و شهرداری دیدیم و تاسیسات رو توش نشون میدن.
اگه اینجوریه که شما میگین پس منظور سوال اسفند 89 که نوشته "...ساختمان در اقلیم معتدل .... انتخاب سیستم تاسیساتی مناسب ... "چیه؟!

shiva_adibi

عضو جدید
ما هم نقشه مورد تایید نظام مهندسی و شهرداری دیدیم و تاسیسات رو توش نشون میدن.
اگه اینجوریه که شما میگین پس منظور سوال اسفند 89 که نوشته "...ساختمان در اقلیم معتدل .... انتخاب سیستم تاسیساتی مناسب ... "چیه؟!
از سال 89 و بعد از اعتراضات امتحان این سال وزارت مسکن و شهرسازی برای امتحان نظام مهندسی تعیین کرد که فقط اقلیم شهر تهران مد نظر قرار بگیرد و این شامل اقلیم دیگه نمیشود نوشتن نوع تاسیسات گرمایش و سرمایش بله تاثیر داره و جا گذاریم مهم نیست اگه معمار از ایرکاندیشن استفاده کرده باشه چی کجا نشون میدی؟

shiva_adibi

عضو جدید
در فضاهای اقامت (اصلی) سطح شیشه الزامی حداقل 1/8 سطح کف می باشد مگر انکه در یک دیوار تعبیه شده باشد . فاصله ان دیوار با دیوار مقابل بیش از 4.5 متر باشد که در این صورت 1.7 سطح کف می باشد
به عبارت دیگه اگه ما یه نشیمن 5*6 داشته باشیم 30 متر مربع تقسیم به 8 = 3.75 حداقل باید داشته باشیم میتونیم دو تا پنجره 1.1 * 2.4 متر بزاریم که بشه 5.28 متر سطح پنجره هامون اگه تو این حالت بخوایم از یه پنجره و حداقل سطح ان استفاده کنیم یعنی 1/7 از 30 مترمربع که میشه 4.28 میتونیم که پنجره 2.4*1.8 بزاریم که حداقل رعایت بشه و مساحتش بشه 4.32

atefeh6618

عضو جدید
سلام شیوا جان
واقعا از اینکه انقد خوب و با حوصله جواب ما را میدید ممنونم.
چند تا سوال دیگم داشتم:
1.می تونیم از داخل حیاط خلوت برای طبقاتمون تراس بگیریم؟ حتی از طبقه اول؟
2.برای آشپزخانه حداقل سطوح بازشو باید 1/16 در نظر بگیریم؟
3.میشه تو پلان آسانسور فقط کابینشو کشید؟ یا باید چاه هم بکشیم؟آخه خیلی فضا میگیره!
4.در مورد okb پنجره ها هم اگه ضوابطی می دونید لطف کنید بگید..

atefeh6618

عضو جدید
ی سوال در مورد پارکینگ!!
اگه دو تا ماشین بخوان پشت هم قرار بگیرن ابعادش چطور میشه؟؟

shiva_adibi

عضو جدید
ی سوال در مورد پارکینگ!!
اگه دو تا ماشین بخوان پشت هم قرار بگیرن ابعادش چطور میشه؟؟
هنگامی که خودرو در طول و پشت سر هم قرار میگیرند ابعاد مورد نیاز برای هر یک 2*6 متر می باشد مقررات ملی ساختمان مبحث چهارم صفحه 31
دو تا نکته در مورد پارکینگ اول اگه انباری دارید خودرو باید از در انباری یا موتور خانه فاصله داشته باشه
دوم خیلی از طرح هارو دیدم که اناق پله را همین جوری ول کردن وسط پارکینگ این اشتباهه باید مسیر پیاده مشخص باشه و از نظر دود و الودگی هم تفکیک باشه

shiva_adibi

عضو جدید
سلام شیوا جان
واقعا از اینکه انقد خوب و با حوصله جواب ما را میدید ممنونم.
چند تا سوال دیگم داشتم:
1.می تونیم از داخل حیاط خلوت برای طبقاتمون تراس بگیریم؟ حتی از طبقه اول؟
2.برای آشپزخانه حداقل سطوح بازشو باید 1/16 در نظر بگیریم؟
3.میشه تو پلان آسانسور فقط کابینشو کشید؟ یا باید چاه هم بکشیم؟آخه خیلی فضا میگیره!
4.در مورد okb پنجره ها هم اگه ضوابطی می دونید لطف کنید بگید..
خواهش میکنم
1.حیاط خلوت اصولا برای تامین نور و هوا برای فضاها استفاده میشه و در مقررات ملی به این نکته که میشه تراس گذاشت یا نه اشاره نشده ولی در ضوابط شهرداری که البته بستگی به منطقه داره در تهران اجازه این کار داده نشده
2.در اشپزخانه برای تامین سطح بازشو تهویه حداقل 1/16 دقت کنید تهویه با نورگیری فرق داره اشتباه نکنید
3.فقط کابین کافیه اگه برش از اسانسور رد میشه حتما چاه اسانسور نشون داده بشه اما نظر منو میخوای کنار اسانسورت بزن چاه اسانسور در ابعاد .... بهتره
4. اگه مسئله اشراف در میان نباشه اوکابی یا همان جان پناه پنجره 110 سانتی متر خوبه البته این بستگی به معبر موقعیت ساختمان داره که در بعضی جاها جانپناه را 170 سانتی متر هم میگیرند به علت اشراف دید

atefeh6618

عضو جدید
خواهش میکنم
1.حیاط خلوت اصولا برای تامین نور و هوا برای فضاها استفاده میشه و در مقررات ملی به این نکته که میشه تراس گذاشت یا نه اشاره نشده ولی در ضوابط شهرداری که البته بستگی به منطقه داره در تهران اجازه این کار داده نشده
2.در اشپزخانه برای تامین سطح بازشو تهویه حداقل 1/16 دقت کنید تهویه با نورگیری فرق داره اشتباه نکنید
3.فقط کابین کافیه اگه برش از اسانسور رد میشه حتما چاه اسانسور نشون داده بشه اما نظر منو میخوای کنار اسانسورت بزن چاه اسانسور در ابعاد .... بهتره
4. اگه مسئله اشراف در میان نباشه اوکابی یا همان جان پناه پنجره 110 سانتی متر خوبه البته این بستگی به معبر موقعیت ساختمان داره که در بعضی جاها جانپناه را 170 سانتی متر هم میگیرند به علت اشراف دید

سلام
1. یعنی حتی نمی تونیم تراس 3 طرف بسته هم بگیریم؟
2. اگه 1/16 برای نورگیری نیست پس میشه ابعاد پنجره را هر اندازه ای گرفت؟
3. تو برش اسانسور موتورخانه را هم نشون بدیم؟
4. هم فضای راه پله هم مسیر پیاده از دود و آلودگیه پارکینگ تفکیک بشن؟

iran988

عضو جدید
خواهش میکنم
سلام
بعد از این همه که جستجو کردم هنوز نمیدونم ابعاد آسانسور و ابعاد چاه آسانسور رو چند بگیرم چیزی تا امتحان نمونده و دقیقا آسانسور - چاه آسانسور - موتورخانه مربوط به اون رو چطور و با چه ابعادی نشون بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خواهشا کمک برسونیددددددددددددددد
:D :D و یه سوال خنده دار هم دارم ((((( 2.در اشپزخانه برای تامین سطح بازشو تهویه حداقل 1/16 دقت کنید تهویه با نورگیری فرق داره اشتباه نکنید)))) چطور اینو نشون بدیم؟ داکت منظورتونه؟
:redface:
ببخشید

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواهش میکنم

سلام
شیوا جان بر چه مبنایی این حرف رو میزنین؟
من بار اوله میشنوم که فقط کابین رو نشون بدین توی پلان!!! آخه آسانسور که فقط یه کابین چسبیده به دیوارهای دورش نیست که تو طبقات بالا و پاین میره !!!

amin576

عضو جدید
لطفا در مورد محدودیت تراسها (شمالی یا جنوبی محدودیت خاصی داره یا نه )توضیح بدین

amin576

عضو جدید
عمق چاه اسانسور و ارتفاع اتاقک موتور آسانسور چقدر باید باشه ؟

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
سلام
بعد از این همه که جستجو کردم هنوز نمیدونم ابعاد آسانسور و ابعاد چاه آسانسور رو چند بگیرم چیزی تا امتحان نمونده و دقیقا آسانسور - چاه آسانسور - موتورخانه مربوط به اون رو چطور و با چه ابعادی نشون بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خواهشا کمک برسونیددددددددددددددد

ببخشید

سلام
ابعاد آسانسور را 1.6 در 1.6 بگیرید. آسانسور ساختمانهای 5 طبقه به بالا را 2 در 1.6 میگیرن

لطفا در مورد محدودیت تراسها (شمالی یا جنوبی محدودیت خاصی داره یا نه )توضیح بدین

محدودیت تراس فقط به گذر مجاورش هست. تراس به گذر زیر 12 متر ممنوعه. در مورد نسبت طول و عرضش هم تو مبحث 4 نوشته الان تو ذهنم نیست :)

ولی به سمت حیاط یعنی جنوبی همیشه مجازه

ارتفاع اتاقک موتور تا سقف خرپشته میره.
در مورد عمق چاه مطمئن نیستم ولی من خودم تو امتحان تا یک طبقه زیر آخرین طبقه یعنی تا روی شالوده کشیدم :)

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ابعاد آسانسور را 1.6 در 1.6 بگیرید. آسانسور ساختمانهای 5 طبقه به بالا را 2 در 1.6 میگیرن

محدودیت تراس فقط به گذر مجاورش هست. تراس به گذر زیر 12 متر ممنوعه. در مورد نسبت طول و عرضش هم تو مبحث 4 نوشته الان تو ذهنم نیست :)

ولی به سمت حیاط یعنی جنوبی همیشه مجازه

ارتفاع اتاقک موتور تا سقف خرپشته میره.
در مورد عمق چاه مطمئن نیستم ولی من خودم تو امتحان تا یک طبقه زیر آخرین طبقه یعنی تا روی شالوده کشیدم :)

آزاده جان رئیس مقررات ملی اصفهان به من گفتن آسانسور 160*160 کاملا غلطه
ابعاد آسانسور طبق مبحث 15 صفحه 78 و 100 به بعد باید بکشیم و باید کارآیی استفاده برای معلولین هم داشته باشه

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

از مبحث 15 توی جداول هر آسانسوری که انتخاب بکنین ابعاد چاه و اتاقک موتورخونش رو نوشته .باید اول آسانسور مناسب رو انتخاب بکنین از جداول ،

atefeh6618

عضو جدید
سلام
شیوا جان بر چه مبنایی این حرف رو میزنین؟
من بار اوله میشنوم که فقط کابین رو نشون بدین توی پلان!!! آخه آسانسور که فقط یه کابین چسبیده به دیوارهای دورش نیست که تو طبقات بالا و پاین میره !!!

سلام
من تو کارای دوستانی که طراحیو قبول شدند دیدم اکثرا آسانسورو فقط با کابین کشیدند یعنی بدون چاه!!!

بالا