مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

atefeh6618

عضو جدید
سلام دوستان،میشه در مورد پلان شیب بندی ی توضیحی بدید، چه چیزایی باید توش نشون بدمیم و این شیبی که برای کروم بندی باید بنویسیم چطوری باید حساب کرد؟

amin576

عضو جدید
سلام دوستان،میشه در مورد پلان شیب بندی ی توضیحی بدید، چه چیزایی باید توش نشون بدمیم و این شیبی که برای کروم بندی باید بنویسیم چطوری باید حساب کرد؟
آکس بندی،درز انقطاع ، خرپشته و اسانسور،سیستم تاسیساتی اگه از کولر آبی استفاده بشه،دیوارهای جانپناه، داکت های تاسیساتی ، نورگیرها و نورگیر سقفی راهپله، ناودانی ها که از درون داکت های تاسیساتی باید پایین بیاد، این شیب رو توی نقشه های فاز 2 نشون داده میشه فقط کافیه شیب 1.5 یا 2 درصد رو نشون بدیم

معمارباشی

عضو جدید
ی سوال دیگه بالاخره عرض رمپ یک طرفه 3.5 متر یا دو طرفه؟؟

عاطفه جون ... حفظ كردن عدد ها كار اشتباهيه.... اخرش آدم كم مياره و قاطي مي كنه ... برا خودت موضوع رو باز كن .... رمپ برا چيه ... عبور ماشين ... عرض ماشين چقدره ... ؟؟2.5 متر حداقل ! ... نيم متر از دو طرف بايد فضاي باز داشته باشه تا راحت تر بتونه ماشين رو كنترل كنه و نكشه به جداره هاي مثلا پاركينگ .... حالا اگه دو تا ماشين باشن چي ؟ ... 2.5 *2 خود عرض ماشينا 5 متر مي شه !!! پس امكان نداره 3.5 برا 2 طرفه باشه ...

هر كدوم از عدد ها رو اين جوري برا خودت باز كن كه مجبور نباشي 1000 تا عدد الكي حفظ كني و بعدا هم بكارت نياد ....

موفق باشي دوست جون

atefeh6618

عضو جدید
مرسی از توضیحات خوبتون . اگه ی نمونه از شیب بندی دارید لطف کنید بزارید.

atefeh6618

عضو جدید
دوستای خوبم می شه در مورد تراس و پیش آمدگی ها اگه نکاتی هست بگید؟؟ من نمیدونم درز انقطاع را چند بگیرم؟؟:)

amin576

عضو جدید
دوستای خوبم می شه در مورد تراس و پیش آمدگی ها اگه نکاتی هست بگید؟؟ من نمیدونم درز انقطاع را چند بگیرم؟؟:)
پیش آمدگی در خیابان های کمتر از 12 متر ممنوع در خیابان های 12 تا 20 متر 80 سانت در خیابان های بالای 20 متر 120 سانت البته این پش آمدگی ها روی خیابان هستش که حتما باید 3.5 متر از کف خیابان ارتفاع داشته باشه
درز انقطاع برابر( ارتفاع ساختمان*1/200) از هر سمتی که همسایه داشته باشی،مثلا اگه ارتفاع ساختمونت 15 متر باشه از هر طرفی که همسایه داری میشه 7.5 سانت

yaghoobb

عضو جدید
سلام دوست عزیز من همین امروز پیش رئیس اداره مقررات ملی شهرمون بودم اتفاقا یه چیزی بهم گفتن ( که 10 بار تا حالا تلفنی بهم گفتن و هر بار من اومدم اینجا گفتم ) ایشون گفتن اشتباه بچه ها اینه که بر اساس ضوابط شهرشون طراحی میکنن . خب پلانهایی که شما از شرکتهای مشاور یا دفاتر یا .... دنبالش میگردید بر اساس ضوابط هر شهر طراحی شده نه مقررات ملی... چه جوری میخواین از اندازه هاش استفاده بکنین وقتی بر اساس مقررات ملی نیستن ؟؟؟من واقعا نمیدونم چه جوری بهتون بگم دنبال این چیزا نرین .پلان آماده فقط و فقط به این درد میخوره که توی امتحان یه نگاهی بهش بندازیم تا اگه آکس بندی یا کدبندی یا جزئیات دیگه رو فراموش کرده بودیم یادمون بیاد.... مثلا توی کدوم یکی از پلانهای بیرون دیدین که اگرپله نورطبیعی نداشت باید حتما از سقف و از بام نور بگیره و اونو توی پلان بام نشون بدین ؟؟؟( این مسئله خیلی زیاد اهمیت داره )
من یه سری موارد + این مورد رو توی چند صفحه قبلی گذاشتم
در مورد مطلب گذاشتن و اون صحبتها هم روی صحبتم با شما نبود .
کاملا متوجهم که شما یه سری اطلاعات گذاشتین .توی چند صفحه قبل ، من یه فایل wordاطلاعات جمع شده طراحی گذاشتم اینجا و گفتم بیاین روی موضوعاتش یه مکث کوچیک بکنیم و هر کسی نظرش رو بده و ... اما هیچ کس انگار متوجه نشد ....
1. من چندصفحه قبلی اشتباهات امتحان خودم و حتی صحبتای رئیس مقررات ملی شهرمون رو گذاشته بودم ... 2.من از عکستون و اسمتون فکر کردم خانوم هستین....

سلام من نظرات شمارو خوندم.بچه ها منم پارسال امتحان دادم و مشکل بزرگم اول زمان و بعدم کم تجربگی بود.پلان آماده خیلی خوبه برای سر جلسه بردن در واقع شما هر چی اماده ببرین سر جلسه به زمانتون کمک کردین.به نظر من بهتره ما یک سری اطلاعات رو خودمون تا جایی که بلدیم اصلاح کنیم و با خودمون ببریم سرجلسه .من پارسال این کارو کردم برا برش کمکم کرد.نظر همه قابل احترامه.متشکرم.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام من نظرات شمارو خوندم.بچه ها منم پارسال امتحان دادم و مشکل بزرگم اول زمان و بعدم کم تجربگی بود.پلان آماده خیلی خوبه برای سر جلسه بردن در واقع شما هر چی اماده ببرین سر جلسه به زمانتون کمک کردین.به نظر من بهتره ما یک سری اطلاعات رو خودمون تا جایی که بلدیم اصلاح کنیم و با خودمون ببریم سرجلسه .من پارسال این کارو کردم برا برش کمکم کرد.نظر همه قابل احترامه.متشکرم.

سلام دوست عزیز
من فکر میکنم بسته به سطح هر کسی این مساله متفاوت میشه . برای من که اصلا به درد بخور نبود
امیدوارم موفق باشین .

atefeh6618

عضو جدید
سلام دوستان
چند تا سوال...
1. لازمه پلان باکس آسانسورو مثل مبحث 15 با جزئیات بکشیم؟؟ یعنی نمیشه به صورت ساده کشید؟
2. چشم پله باید بالاخره گذاشت یا نه؟
3. پاسیو بزاریم بهتره یا نزاریم؟ چه زمانی استفاده شه بهتره ؟
4. در ورودی ساختمان چند باید باشه؟

سگگ

عضو جدید
سلام
کتاب نشریه 92 حتما و جزوه ساعد سمیعی و جزییات و دیتیل های برنامه بودجه دیتیل کتاب های دیگر به نظر من اشتباه زیاد دلرن من خودم از ایینا استفاده کردم و قبول شدم
موفق باشید

iran988

عضو جدید
سلام دوستان
کسی اینجا هست که نتایج نکته برداریهاش رو بتونه بذاره که همه استفاده کنن؟؟؟؟؟؟
فکر میکنم استفاده از یه سری پلانهای آماده که صحیح ترسیم شده باشن خیلی خوب باشه
یا حداقل برخی جزییات
مثلا باکس پله و آسانسور همراه اون ثابته حالا هر جور طرحی میخوان بدن
مشکل اینه که پلان صحیحش پیدا بشه
لطف کنید اگه نمونه اینجوری دارید بذارید بقیه هم استفاده کنن
ممنون

iran988

عضو جدید

iran988

عضو جدید
فکر کنم درست شد

پیوست ها

• 3.pdf
    109.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 4.pdf
    101.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

iran988

عضو جدید
و باز هم ....

پیوست ها

• 5.pdf
    86.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 6.pdf
    98 کیلوبایت · بازدیدها: 0

iran988

عضو جدید
اینم 2تا دیگه

پیوست ها

• 7.pdf
    83.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 8.pdf
    85.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

iran988

عضو جدید
ببخشید اگه تعداد پستهام زیاد شد
امیدوارم به درد بخورن
اینم 2تای آخر

پیوست ها

• 9.pdf
    48.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 10.pdf
    41.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

iran988

عضو جدید
دوستان یه سری اطلاعات دیگه هم هست اگه کسی خواست بگه تا واسش ایمیل کنم
خیلی تاپ نیستن اما بد هم نیستن
iran988@gmail.com

iran988

عضو جدید
میشه کسی یه باکس پله دوبازو صحیح به همراه باکس آسانسور اینجا بذاره؟
اگه برش هم داشته باشید ازش که عاااااااااااااااالیه

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان یه سری اطلاعات دیگه هم هست اگه کسی خواست بگه تا واسش ایمیل کنم
خیلی تاپ نیستن اما بد هم نیستن
iran988@gmail.com

سلام دوست عزیز
چرا پلان فنداسیون و تیر ریزی گذاشتین ؟توی امتحان نظام که نمیان!
معمولا هم پلان دو واحده میدن .

در مورد نما و برش که گذاشته بودین چند نکته رو باید بگم:حتما باید آکس بندی بشن و محورهای آکس گذاری پلان روی اونها هم نشون داده بشن،دوم اینکه کدگذاری هرطبقه باید حتما نوشته بشه، کدهای زیر پنجره +ترجیحا بالای پنجره ها هم لازمه،خط دست انداز رو باید ببندین یعنی شما توی نما اصلا دو تا تیغه بریده شده نمیبینین نمای دست اندازتون رو میبینین که اگر بدون اختلاف سطح با بقیه بدنه نما باشه هیچ خطی نمیندازه توی برش هم دست انداز هم به صورت برش خورده دیده میشه هم به صورت نما
راستی اینا پلانهای طراحی شده خودتون هستن یا پلان آماده هستن؟؟؟!!

atefeh6618

عضو جدید
سلام agin جان ، به نظر شما
1. برای راه پله باید چشم پله بزاریم؟
2. ابعاد دقیق آسانسورو باید چند بگیریم؟ با چاه بکشیم یا بدون چاه؟
ممنون میشم اگه جوابمو بدید.

نلا

عضو جدید
امین آقا منظور از مشخص کردن سیستم تاسیساتی چیه؟ چه جوری باید بیان کرد؟ اگه اطلاعاتی در این مورد دارید ممنون میشم جواب بدید.

iran988

عضو جدید
سلام دوست عزیز
چرا پلان فنداسیون و تیر ریزی گذاشتین ؟توی امتحان نظام که نمیان!
معمولا هم پلان دو واحده میدن .

در مورد نما و برش که گذاشته بودین چند نکته رو باید بگم:حتما باید آکس بندی بشن و محورهای آکس گذاری پلان روی اونها هم نشون داده بشن،دوم اینکه کدگذاری هرطبقه باید حتما نوشته بشه، کدهای زیر پنجره +ترجیحا بالای پنجره ها هم لازمه،خط دست انداز رو باید ببندین یعنی شما توی نما اصلا دو تا تیغه بریده شده نمیبینین نمای دست اندازتون رو میبینین که اگر بدون اختلاف سطح با بقیه بدنه نما باشه هیچ خطی نمیندازه توی برش هم دست انداز هم به صورت برش خورده دیده میشه هم به صورت نما
راستی اینا پلانهای طراحی شده خودتون هستن یا پلان آماده هستن؟؟؟!!

سلام دوست عزیز
نه اینها طراحی من نبود
از همون سایتی که آدرس داده بودن خریدم
خیلی اشکالات دیگه هم داره
البته فکر کنم از هیچی بهتر باشه
از اطلاعات خوبی که دادی خیلی خیلی ممنونم
دارم دنبال باکس پله با آسانسور می گردم
خداییش خیلی گشتم دنبالش اما هنوز پیدا نکردم که مطمین باشم درسته و با جزییات کامل باشه
کسی چیزی سراغ نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

yaghoobb

عضو جدید
سلام بچه ها من یک فایل اتوکد دانلود کردم 30 تا 40 تا فقط پلان داره هرکسی تمایل داشت ایمیل بده من براش سند کنم.موفق باشین.

iran988

عضو جدید
سلام دوستان...
من ی پلان و برش از راه پله و آسانسور کشیدم از زیرزمین تا طبقات، اگه ممکنه ببینید ونظر بدید ممنون میشم.

http://upload.tehran98.com/img1/5bw0sizzge1mieuagjb.pdf

سلام
دیوار دور آسانسور از هر 4 طرف فکر کنم باید 20 سانت باشه البته مطمین نیستم بهتره دوستانی که مطمین هستن جواب بدن
توی برشها هم قسمت بالا در بخش دیوار جانپناه نباید همه سنگ روکارت برش بخوره وسطش رو نما میبینی
روی جزییات من خودمم هم بیشتر از این بلد نیست
استارت خوبیه دستت درد نکنه کاشکی دوستان نظر بدن

بالا