ما نیازمند فهمِ تاریخی واقعه‌ی عاشورا هستیم...

تکنو کرات

اخراجی موقت
ما نیازمند فهمِ تاریخی واقعه‌ی عاشورا هستیم. یکی از کلیدهای شناخت تاریخی، قرار دادن هر رویداد در سیاق آن و نیز آگاهی از معنای تاریخی کلمات است. برای نمونه، می‌گوییم امام حسین برای مبارزه با ظلم با یزید جنگید. فارغ از درستی و نادرستی این گزاره، باید اندیشید در زمان امام حسین و برای او آیا عدالت به معنایی بوده که ما امروز به کار می‌بریم؟ عدالت در سنت دینی با فقه موجود یک‌سره سازگار است: یعنی تبعیض میان زن و مرد، مسلمان و غیرمسلمان، شیعه و غیرشیعه، کودک و بالغ، بنده و آزاد. در معنای سنت دینیِ عدالت، نه حق شهروندی هست نه حقوق بشر.
می‌گوییم امام حسین برای اقامه‌ی دین در کربلا کشته شد. آیا دینی که امام حسین برای آن کشته شد به معنای همان دینی است که ما امروزه درمی‌یابیم؟ حق در آن زمان به چه معنا بوده است؟ درگیری سیاسی میان فرزندان علی و حکومت معاویه را چه اندازه می‌توان باری الاهیاتی داد؟ یعنی آیا در آن دوران نیز این نزاع سیاسی را به شکلی کلامی می‌فهمیدند یا بعدها این نزاع روی و مایه‌ای کلامی یافت.
شناخت تاریخی از واقعه‌ی عاشورا، تنها آگاهی علمی از واقعه‌ای در زمانِ گذشته نیست؛ راهی است برای نقد ذهنیت اسطوره‌ای اکنونِ ما و تلاش برای رهایی از آن.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
ما نیازمند فهمِ تاریخی واقعه‌ی عاشورا هستیم. یکی از کلیدهای شناخت تاریخی، قرار دادن هر رویداد در سیاق آن و نیز آگاهی از معنای تاریخی کلمات است. برای نمونه، می‌گوییم امام حسین برای مبارزه با ظلم با یزید جنگید. فارغ از درستی و نادرستی این گزاره، باید اندیشید در زمان امام حسین و برای او آیا عدالت به معنایی بوده که ما امروز به کار می‌بریم؟ عدالت در سنت دینی با فقه موجود یک‌سره سازگار است: یعنی تبعیض میان زن و مرد، مسلمان و غیرمسلمان، شیعه و غیرشیعه، کودک و بالغ، بنده و آزاد. در معنای سنت دینیِ عدالت، نه حق شهروندی هست نه حقوق بشر.
می‌گوییم امام حسین برای اقامه‌ی دین در کربلا کشته شد. آیا دینی که امام حسین برای آن کشته شد به معنای همان دینی است که ما امروزه درمی‌یابیم؟ حق در آن زمان به چه معنا بوده است؟ درگیری سیاسی میان فرزندان علی و حکومت معاویه را چه اندازه می‌توان باری الاهیاتی داد؟ یعنی آیا در آن دوران نیز این نزاع سیاسی را به شکلی کلامی می‌فهمیدند یا بعدها این نزاع روی و مایه‌ای کلامی یافت.
شناخت تاریخی از واقعه‌ی عاشورا، تنها آگاهی علمی از واقعه‌ای در زمانِ گذشته نیست؛ راهی است برای نقد ذهنیت اسطوره‌ای اکنونِ ما و تلاش برای رهایی از آن.
لطفا قسمت بولد شده رو توضيح بدين؟؟
پ.ن:اگر به بنده حساسيت داريد فكر كنيد كس ديگه اي از شما چنين خواهشي داشته:gol:

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
لطفا قسمت بولد شده رو توضيح بدين؟؟
پ.ن:اگر به بنده حساسيت داريد فكر كنيد كس ديگه اي از شما چنين خواهشي داشته:gol:

دوست عزیز چرا همیشه علاقه داری اصطکاک ایجاد کنی ؟!
بهتر نیست برای تبلیغ چیزایی که بهشون اعتقاد داریم با رفتارمون الگو باشیم ؟؟!!!!

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز، مطلبی با دقت بالا و کاملا صحیح میباشد، ولی اگر میخواهید دوستان هم در بحث شرکتت کنند خواهشمندم توضیحات بیشتر و مفصلتری هم ارائه دهید. من مفهوم مطلبی که گذاشتید گرفتم ولی از یه کلمه های تخصصی استفاده کردید که باید خودتون بیشتر توضیح بدید

تکنو کرات

اخراجی موقت
آیین عاشورا در ایران امروز آینه‌ای است برای دیدن بیماری‌های مهم یک فرهنگ: غلّو و اغراق، خرج‌های کلان بازاریان و ثروتمندان در جامعه‌ای فقیر و درمانده، بهره‌کشی‌های سیاسی از اعتقادات توده، دولتی شدن فرهنگ و دین، عوام‌‌زدگی فزاینده‌ی روحانیان، شکاف اجتماعیِ روز به روز عمیق‌شونده میان جامعه‌ی دین‌داران و جامعه‌ی دین‌گریزان و دین‌زدگان، غم‌پروری و قربانی‌ستایی و سرانجام جامعه‌ای شتابان و چرخان در گرداب انحطاط اخلاقی و اجتماعی. فربه شدن آیین عاشورا نشان می‌دهد که مردم ایران بهترین بیان فرهنگی خود را در سلطنتِ اندوه می‌یابند.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
اولا اين مورد شما نميتونه مصداق حرف استارتر باشه چون يك سرش رو در فقه دونستند و يك سرش رو در سنت در حالي كه حداقل ربطي به سنت نداره!
درثاني تبعيض در موارد كلي معمولا نمد پيدا ميكنه نه اين مورد كه عده اي از زنان كشور رو شامل ميشه و بازهم عده اي از اون عده اي رو كه پدر يا شوهرشون موافق نيست
ثالثا اگر همه فرضيات شما رو درست بگيريم در آخر مقصر همون خانمه ميشه چون در اسلام چيزي داريم به نام شرط ضمن عقد پس ميبينيد با وجود اينكه ربطي به سنت نداشت ولي در سنت راهكار داشت!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
دوست عزیز چرا همیشه علاقه داری اصطکاک ایجاد کنی ؟!
بهتر نیست برای تبلیغ چیزایی که بهشون اعتقاد داریم با رفتارمون الگو باشیم ؟؟!!!!
يعني بايد نسبت به پرسشها و نتيجه گيريهاي روبروم سمعا و طاعتا باشم؟!!!
اصطكاك خواهي نخواهي وجود داره مهم اينه كه موانع اصطكاك رو صيقل بديم!

Sina.Taheri

عضو جدید

موانع اصطکاک هم یعنی هرچیزی که با ذائقه رئیس مجمع تشخصی مصلحت تالار اسلام خوش نیاد، نه؟ :biggrin:
صیقل دادن هم یعنی حذف اسلامی. :smile:

JavadMessi

مدیر بازنشسته
موانع اصطکاک هم یعنی هرچیزی که با ذائقه رئیس مجمع تشخصی مصلحت تالار اسلام خوش نیاد، نه؟ :biggrin:
صیقل دادن هم یعنی حذف اسلامی. :smile:
شايد نمونش هم همين پست شما:gol:
واقعا تو كار بعضيتون مونده ام وقتي به دين هجمه مياريد وكسي علت و فايده شخصي اين هجمه رو ازتون ميپرسه به عوام بودن و جمود فكري متهمش ميكنيد ولي وقتي در فهم و نه نقد افكار شما سوالي پرسيده ميشه برنميتابيد و شروع به تكه پراني ميكنيد!!اگر هم پستتان حذف شود حتي بدون دادن اخطار ميگوييد اين است حقانيت اسلام كه در برابر منطق و استدلالات شگرف ما جوابي نداشت!!!!!:w20:

JavadMessi

مدیر بازنشسته
تو نمی توانی با کسیکه ایمان دارد با کشتن تو به بهشت می رود منطقی بحث کنی.(ولتر)
ببين يعني اگه تمام جملاتت رو هم بياري بازم جاي بحث داره:دي
اولا كجا ما گفته ايم با كشتن شما به بهشت ميرويم رفرنس دقيق كه چنين چيزي رو نشون بده؟؟؟
ثانيا اين حرف شما يه بار معنايي ديگه هم داره اونم اينكه اصول بحث منطقي رو نميدونيد و به قولي شونه خالي ميكنيد

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام داداش حال شما؟به نظر من خیلی نکته ظریفی روگوشزد کردید چرا قیام کرد؟ فقط برای احیای دین ؟ فقط برای احیای نماز؟ یا برای اینکه در برابر ظالم کمر خم نکنیم؟

سامرانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیین عاشورا در ایران امروز آینه‌ای است برای دیدن بیماری‌های مهم یک فرهنگ: غلّو و اغراق، خرج‌های کلان بازاریان و ثروتمندان در جامعه‌ای فقیر و درمانده، بهره‌کشی‌های سیاسی از اعتقادات توده، دولتی شدن فرهنگ و دین، عوام‌‌زدگی فزاینده‌ی روحانیان، شکاف اجتماعیِ روز به روز عمیق‌شونده میان جامعه‌ی دین‌داران و جامعه‌ی دین‌گریزان و دین‌زدگان، غم‌پروری و قربانی‌ستایی و سرانجام جامعه‌ای شتابان و چرخان در گرداب انحطاط اخلاقی و اجتماعی. فربه شدن آیین عاشورا نشان می‌دهد که مردم ایران بهترین بیان فرهنگی خود را در سلطنتِ اندوه می‌یابند.

فربه شدن آیین عاشورا نشان می‌دهد که مردم ایران بهترین بیان فرهنگی خود را در سلطنتِ اندوه می‌یابند.

یعنی چی این ؟:surprised:

شما اینجوری فکر میکنید ؟

سامرانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام داداش حال شما؟به نظر من خیلی نکته ظریفی روگوشزد کردید چرا قیام کرد؟ فقط برای احیای دین ؟ فقط برای احیای نماز؟ یا برای اینکه در برابر ظالم کمر خم نکنیم؟

امام حسین (ع) می‏فرمود: اصلی در اسلام است که در مقابل ظلم و فساد نباید سکوت کرد،

اصل امر به معروف و نهی از منکر.

خودش از پیغمبر روایت‏ کرد: «من رأی سلطانا جائراً مستحلا لحرم الله...؛ هرکس پادشاه ستمگری را ببیند که حرام های الهی را حلال شمرده است.» ایضاً می‏گفت: «الا ترون ان الحق لا یعمل به...؛ آیا نمی نگرید که به حق عمل نمی شود.»

mina12345

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
امام حسین (ع) می‏فرمود: اصلی در اسلام است که در مقابل ظلم و فساد نباید سکوت کرد،

اصل امر به معروف و نهی از منکر.

خودش از پیغمبر روایت‏ کرد: «من رأی سلطانا جائراً مستحلا لحرم الله...؛ هرکس پادشاه ستمگری را ببیند که حرام های الهی را حلال شمرده است.» ایضاً می‏گفت: «الا ترون ان الحق لا یعمل به...؛ آیا نمی نگرید که به حق عمل نمی شود.»

الان به نظرتون امام حسین فقط به گریه من و شما نیاز داره؟به پیرهن مشکی ما؟به سینه زدنهای ظاهری؟

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی از شما خواست که سمعا و طاعتا باشین ؟
راستش پیوست شما بیشتر شبیه اصطکاک باروت و کبریت بود .. بله درسته که صیقل بدیم و عامل این صیقل هم جلوگیری از طغیان احساسات و تعصبه ..
امیدوارم یه روزی شاهد این صیقل خوردن باشیم ..
شايد نمونش هم همين پست شما:gol:
واقعا تو كار بعضيتون مونده ام وقتي به دين هجمه مياريد وكسي علت و فايده شخصي اين هجمه رو ازتون ميپرسه به عوام بودن و جمود فكري متهمش ميكنيد ولي وقتي در فهم و نه نقد افكار شما سوالي پرسيده ميشه برنميتابيد و شروع به تكه پراني ميكنيد!!اگر هم پستتان حذف شود حتي بدون دادن اخطار ميگوييد اين است حقانيت اسلام كه در برابر منطق و استدلالات شگرف ما جوابي نداشت!!!!!:w20:

هر کسی آینه ی تمام نمای افکار خودشه .. در هر عقیده ای .. شاید وقتی از همدیگه ایراد میگیریم درست نباشه که عین همون رفتاری که نقدش کردیم برخورد کنیم .
اگر دیگران متعصب برخورد میکنن آیا شما هم باید همونطوری رفتار کنین ؟
اگه رفتار یک نفر از هم عقاید شما رو بسط میدن به همه شما هم باید همونکارو کنید ؟

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببين يعني اگه تمام جملاتت رو هم بياري بازم جاي بحث داره:دي
اولا كجا ما گفته ايم با كشتن شما به بهشت ميرويم رفرنس دقيق كه چنين چيزي رو نشون بده؟؟؟
ثانيا اين حرف شما يه بار معنايي ديگه هم داره اونم اينكه اصول بحث منطقي رو نميدونيد و به قولي شونه خالي ميكنيد

شما نگفتید دیگران میگن و شما سمعا و طاعتا می شید :smile:
چندتا مثال از قرآن خوبه ؟
آیه 12 سوره ی انفال
آیه ی 29 سوره ی توبه
آیه ی 89 سوره نساء
بگذریم از حکم ارتداد و شرایط مربوطه ش که ربطی به موضوع تاپیک نداره و البته اون آیه ها رو هم فقط برای اینکه تقاضا کردین گفتم وگرنه مخصوصا با شروع ِ طوفانی ای که شما داشتین به هیچ عنوان هدفِ زبر تر کردن سطوح اصطکاک رو ندارم :gol:

سامرانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان به نظرتون امام حسین فقط به گریه من و شما نیاز داره؟به پیرهن مشکی ما؟به سینه زدنهای ظاهری؟

نخیر امام حسین هیچ نیازی به گریه و عزاداری ما نداره

حتی نیازی به نذری های ما هم نداره

فقط کافیه کمی این واقعه و قیامش رو درک کنیم و پیرو راهش باشم

اونایی که ظاهری عمل میکنن و بعد محرم دوباره میرن سراغ خلاف کاری ها و گناهانشون حسابش جداس

شما دین و اصلیت و دین و به اون دسته از ادمهای ظاهر بین نگاه نکن که سینه میزنن و اشک میزیزن .

برای امام حسین اما هنوز نتونستن اصلیت و حقیقت درونی خودشونو اصلاح کنن

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از همه دوستان حتی آقا جواد،دیگه مثل سابق حوصلم نمیکشه همه پستارو به دقت بخونم ولی یه مروری کردم نظرات دوستان رو.
در مورد عزاداری نظر من اینه که ظاهر عزاداری، یعنی حتی اینکه معرفتی توش نباشه، یه حسن داره، اینکه این سوال پیش بیاد که چرا عزاداری میشه؟ مگه ظلمی شده؟ به کی ظلم شده؟ البته من خودم چند ساله تو عزاداریا شرکت نمیکنم، چون هستن سیاه لشگرایی که بخوبی این نقشهارو بازی میکنن!

ولی در حد یک آدم تحصیلکرده و سوالگر، نمیتونیم صرفا به مسائل ظاهری اکتفا کنیم والبته که بیزار هم هستیم! اینکه ما از امامهایمان دارالشفا ساختیم، اینکه دنبال وصول چکهامون توسط امامن هستیم و ... در تفکر من و شماها نمیگنجد. من مثالی میزنم! کسی بره پیش ابن سینا، عوض اینکه سوال علمی داشته باشه، راهنمایی بخواد، بگه که اسبتون رو من لازم دارم، ابن سینام میدهند، ولی آیا در جهت استفاده از علم و معرفت ابن سینا حرکت کرده اند؟ او درخواستی داشت و ابن سینا هم از روی کرم نیازش را برطرف کرد ولی این چه نیازو چه درخواستی است؟

متاسفانه بدعتهای بدی در مسیر عاشورا توسط انسانهای کوته فکر گذاشته شده است.

آیا امام حسین، به ظریح (درست نوشتم؟) جندین میلیاردی نیاز دارند؟ همین آخرین ظریحی که توسط ایرانیا ساخته شد. من فقط طلاشو حساب کردم بالای 12 میلیارد تومن بود! اینه اسلام؟ اینه اسلامی که خود امام حسین به پاش خون داد؟ اسلام سرمایه داری؟ آقای میلیاردری که عشق امام حسین داری، به خدا دوروبرتو نگاه کنی صدتا نیازمند میبینی که با همین کمک شما میتونست زندگی انسان واری داشته باشه!

این یکی از نکاتی بود که به ذهن من میرسید
ممنون

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
امام حسین که به عزاداری نیازی نداره اما الان اوضاع جامعه یه طوری شده که بعضی ها برا اینکه پست و مقامشون رو محکم تر کنن به عزاداری امام حسین نیاز دارند.

سامرانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از همه دوستان حتی آقا جواد،دیگه مثل سابق حوصلم نمیکشه همه پستارو به دقت بخونم ولی یه مروری کردم نظرات دوستان رو.
در مورد عزاداری نظر من اینه که ظاهر عزاداری، یعنی حتی اینکه معرفتی توش نباشه، یه حسن داره، اینکه این سوال پیش بیاد که چرا عزاداری میشه؟ مگه ظلمی شده؟ به کی ظلم شده؟ البته من خودم چند ساله تو عزاداریا شرکت نمیکنم، چون هستن سیاه لشگرایی که بخوبی این نقشهارو بازی میکنن!

ولی در حد یک آدم تحصیلکرده و سوالگر، نمیتونیم صرفا به مسائل ظاهری اکتفا کنیم والبته که بیزار هم هستیم! اینکه ما از امامهایمان دارالشفا ساختیم، اینکه دنبال وصول چکهامون توسط امامن هستیم و ... در تفکر من و شماها نمیگنجد. من مثالی میزنم! کسی بره پیش ابن سینا، عوض اینکه سوال علمی داشته باشه، راهنمایی بخواد، بگه که اسبتون رو من لازم دارم، ابن سینام میدهند، ولی آیا در جهت استفاده از علم و معرفت ابن سینا حرکت کرده اند؟ او درخواستی داشت و ابن سینا هم از روی کرم نیازش را برطرف کرد ولی این چه نیازو چه درخواستی است؟

متاسفانه بدعتهای بدی در مسیر عاشورا توسط انسانهای کوته فکر گذاشته شده است.

آیا امام حسین، به ضریح (درست نوشتم؟) جندین میلیاردی نیاز دارند؟ همین آخرین ظریحی که توسط ایرانیا ساخته شد. من فقط طلاشو حساب کردم بالای 12 میلیارد تومن بود! اینه اسلام؟ اینه اسلامی که خود امام حسین به پاش خون داد؟ اسلام سرمایه داری؟ آقای میلیاردری که عشق امام حسین داری، به خدا دوروبرتو نگاه کنی صدتا نیازمند میبینی که با همین کمک شما میتونست زندگی انسان واری داشته باشه!

این یکی از نکاتی بود که به ذهن من میرسید
ممنون

دوست من شما اسلام و دین از نگاه اونا نگاه نکن بعضی ها اصل و رو ول کردن چسبیدن به فرع دین

به نظر من حرفتون تا جایی درسته

امام حسین و تمامیه ائمه ما نیازی به خرج های هنگفت ما و عزاداری های ما ندارن

اما به نظر من هرکسی هم که عزاداری میکنه دلیل بر این نیست که دین دار نیستن و دارن تظاهر میکنن

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست من شما اسلام و دین از نگاه اونا نگاه نکن بعضی ها اصل و رو ول کردن چسبیدن به فرع دین

به نظر من حرفتون تا جایی درسته

امام حسین و تمامیه ائمه ما نیازی به خرج های هنگفت ما و عزاداری های ما ندارن

اما به نظر من هرکسی هم که عزاداری میکنه دلیل بر این نیست که دین دار نیستن و دارن تظاهر میکنن

ممنون
نه منم همچین نظری دارم، اونجا که بحث عزاداری بدون معرفت رو توضیح میدادم به بعضیا که فقط سیاه لشگرن اشاره کردم وگرنه خود عزاداری که کاملا بجاست و باید باشه ولی اینکه هدف چیه و دنبال چی هستی متفاوته بین عزاداری کنندگان

sahara2

کاربر فعال
در شگفتم از مردمي كه خود زير تازيانه‌ي ظلم زندگي ميكنند، آنگاه بر حسيني ميگريند كه ميخواست آزاد زندگي كند!!!

حسين تشنه ي آزادي بود، نه تشنه ي آب، اما افسوس كه به جاي زخم‌‌هاي دلش، زخم‌‌ هاي تنش را نشانمان دادند!!!

دكتر علي شريعتي

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
در شگفتم از مردمي كه خود زير تازيانه‌ي ظلم زندگي ميكنند، آنگاه بر حسيني ميگريند كه ميخواست آزاد زندگي كند!!!

حسين تشنه ي آزادي بود، نه تشنه ي آب، اما افسوس كه به جاي زخم‌‌هاي دلش، زخم‌‌ هاي تنش را نشانمان دادند!!!

دكتر علي شريعتي

جمله ای که کاملا صدق میکنه !!!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
کسی از شما خواست که سمعا و طاعتا باشین ؟
راستش پیوست شما بیشتر شبیه اصطکاک باروت و کبریت بود .. بله درسته که صیقل بدیم و عامل این صیقل هم جلوگیری از طغیان احساسات و تعصبه ..
امیدوارم یه روزی شاهد این صیقل خوردن باشیم ..
وقتي ميفرماييد بنده مداوم دوست دارم اصطكاك ايجاد كنم يعني اصطكاكي وجود ندارد و يعني عملاتفكر مقابلم را بپذيرم!
هر کسی آینه ی تمام نمای افکار خودشه .. در هر عقیده ای .. شاید وقتی از همدیگه ایراد میگیریم درست نباشه که عین همون رفتاری که نقدش کردیم برخورد کنیم .
اگر دیگران متعصب برخورد میکنن آیا شما هم باید همونطوری رفتار کنین ؟
اگه رفتار یک نفر از هم عقاید شما رو بسط میدن به همه شما هم باید همونکارو کنید ؟
اينجا صحبت سر تعصب نيست.بله بنده روي افكارم تعصب دارم همونطور كه طرف مقابلم تعصب داره درست يا غلطش با بحث منطقي معلوم ميشه و اگر معلوم شد تعصب روي موضوع حقي بوده نه تنها بد بلكه بسيار هم عاليست
طرف صحبت هم اين دوست قديميم بود كه فكر ميكنه هنوز در بحث منطقي تكه پراني اثر بخشه!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
شما نگفتید دیگران میگن و شما سمعا و طاعتا می شید :smile:
چندتا مثال از قرآن خوبه ؟
آیه 12 سوره ی انفال
آیه ی 29 سوره ی توبه
آیه ی 89 سوره نساء
بگذریم از حکم ارتداد و شرایط مربوطه ش که ربطی به موضوع تاپیک نداره و البته اون آیه ها رو هم فقط برای اینکه تقاضا کردین گفتم وگرنه مخصوصا با شروع ِ طوفانی ای که شما داشتین به هیچ عنوان هدفِ زبر تر کردن سطوح اصطکاک رو ندارم :gol:
شرمنده ولي تو اين يكسال وخورده اي كه خدا بهم توفيق اين مباحثات رو داده حداقل ثمرش اين بوده كه تقريبا خيلي از آياتي رو كه افراد يا از روي جهل يا از روي عناد بهش حساس ميشند از بر شدم!
گرچه ربطي به بحث نداره و اگر خواهان بحث مفصلتر هستيد در تاپيكي كه ايجاد خواهيد كرد در خدمتم ولي به طور موجز براي خالي نماندن عريضه پاسخ ميدم
آيه 12 سوره مباركه انفال:
اگر شما فكر كرديد كه منظور اين آيه اينه كه كافران رو هرجا ديديد گردن وانگشت بزنيد دقيقا بسان وهابيها قرآن رو برداشت كرده ايد البته اكثرنشون چون فاقد عقل و شعورند به بازي بزرگانشون گرفته ميشند يعني نه با آيات ديگر كار دارند نه با شان نزول و...
آيه مربوط به جنگ بدره يا به عبارتي ميشه گفت كلا جنگ با كفار(معني جنگ هم كه واضحه!) و منظور از ضربه بر گردن و انگشت ضربه كاري هستش كه دشمن رو ناكار كنه.
آيه 29 سوره توبه:
اگر فكر ميكنيد منظور اين آيه پيكار با كافران سراسر دنيابوده اشتباه ميكنيد!چون با توجه به مجموع آيات منظور كافران تحت حكومت اسلامي بوده چون جهاد وظيفه مسلمانان بوده و غير مسلمانان چون در سايه حمايت اسلامند و از جهاد معاف بايد جزيه اون رو بدهند
آيه 89 سوره انفال:
اگه فكر ميكنيد منظور تمام كفار تحت حكومت اسلام بوده اند با آيه قبلي كه گذاشتيد تناقض داره همونطور كه با متن خود آيه تناقض داره.منظور منافقين از اونهاست كه مثلا تسليم شده اند ولي در عمل قصد براندازي اسلام را داشته اند كه خب اگر اين عنادشون خيلي شديد نباشه با توجه به اينكه گفته شده بايد مهاجرت كنند اين امر را ميپذرفتند اگر هم عناد بسيار شديد باشه كه...
تاپيك ارتداد هم توسط جناب خطايي پور ايجاد شده قبلا و خود ايشون به طور ضمني از مواضع قبليشون كوتاه اومدند ولي اگه فكر ميكنيد حكم ارتداد مخالف هريك از اصول انساني هستش بنده تو اون تاپيك در خدمتم
خب حالا عامل اصطكاك پيدا شد يا نه؟؟؟

pari-1369

عضو جدید
کاربر ممتاز
حسین بیشتر از آب تشنه لبیک بود
اما افسوس که به جای افکارش
زخم های تنش را نشانمان دادند
و بزرگترین درد او را بی آبی معرفی کردند

بالا